Uit Geeraardsbergen. UIT NINOVE. Het Dompersbladjc IN DE KAMER. Hoe het met Daens is AALST, Hst rood verraad te Ingelmunster. bij Prosper Blanckaert, Kerkstraat, Aalst. 7k ken i:ë\"si aiL Burgert. Stand van Ninove. Door overlast van kopij zijn er ver- schilLge artikels tot de toekomende week verschoven. Nog een vuilbaard. Na de fameuze onderwijzer van Hasselt, de katholieke M. Willems, die zijne 34 leerlingen verprostte. komt nu nog een ander heerschap de reeds lange lijst dei papen kinderbevlek- kers aanvullen. Zekere heer Chatelain, katholieke onder wijzer, te Croix-Narmont, was door de recht bank van Nijvel (Nivelles) veroordeeld tot 58 maand gevai.g en berooving zijner burgerlijke rechten gedurende 5 jaar, voor aanslag op de zeden, gepleegd op zijn leerling. Bet oud cher-frerke ging in beroep en nu beeft het Beroepshof van Brussel de uitspraak der Rechtbank van Nijvel bekrachtigd. Attrape, Geeraard, c'est de l'or. Zwkepk. Geeraard spreekt over waardigheid. De fanatieke dweepers van Geeraard ceven natuurlijk verslag over de katholieke betoogiog te Braine. Geheel natuurlijk (van wege Geeraard) zijn de jefkeos aangevallen geweest. Zij hebben absoluut niets gedaan, dus zijn... victiraes.... De waarheid is dat Calo Haubende van Braine, jaloersch van het succes der aolicleri- kale betooging, ook iets wilde doen. Geniepe- rig hadden dus de kadodders de inhuldiging van dit en dat aangekondigd, maar op het laatste ooger.blik kwam 't er toch uit dat men ging manifesteeren ten voordeele van 't wets voorstel 't Waren leeuwkens (vlaamsche en waalsche)die den stoet zouden vormen en hun ne uitdagende houding lokte weldra moeilijk heden uit. Wij willen enkelijk nog zeggen in antwoord op Geeraard, die beweert dat de jongs leeuw kens geheel kalm en rustig waren, dat wij hunne kalmte bewonderd hebben des avonds hier te Geeraardsbergeo. Ze lieten alleman gerust te... Braine, maar bij hunne terugkomst hier lieten zc oiemand gerust en al die vlaamsche leeuwkens (want hier waren het vlaamsche) konder: 's maandags morgends geen gebenedijde bek opendoen, zoodanig hadden zij hunne keel uiigeburreld vanVive... de calotte (sic). Opgepast, jongens, alhoewel het de eerste maal goed blijft dat men de menscben aanvalt, zoudt gij de tweede maal een verkeerd koor- deke kunnen trekken. Wij zeggen ook, 't uitdagen moet gedaan zijn, zoonietis onze waardigheid in 'l spel, compris. Voor ons Tooneel. a Voor Recht en Vrede onze wakkere tooneelgroep, herneemt zijne repetitie. Met kermis opent men het tooneeijaar met een prachtig stuk Men heeft mannen en vrouwen van goede wil noodig. Kameraden en vriendionen die eenigzins kunnen, begrijpt uw plicht. Komt u aangeven als lid van ons tooneel. Naar Quenast Een laatste oproep wordt tol onze par tijge- nooten gedaan voor de reis naar Quenast, op 2 Juli. Prijs per coupon 1,40 fr.Wie eenigzins kan moet mede met ons muziek. Bericht aan de Besturen. Het is absoluut noodig dat de besturen van Sigarenmakers-, Phosphoorbewerkers-, Vrou wen- en Schrijnwerkersbond maatregelen nemen, ter. einde te zorgen dal zij op de ver gadering van ons Midden-Comiteit vertegen woordigd zi.n Reeds drij opeenvolgende vergaderingen waren geno .inde groepen NIET vertegenwoor digd.- Het wordt noodig dat meu als afge vaardigde bij het M. C. zijne plicht doet. P De Met. Ziekenbond Helper en Trooster Op 2 Juli drijmaandelijkscbe vergadering. Niemand mag ontbreken gezien de belangrijke dagorde. BEBICHT Het bestuur der Coöperatief had op de vraag der gezellen Zer.on Gossye en Aimé Van de Cassye de twee huizen door mij te huur doen stellen. In vergadering van Zondag laatst werd het buis van Gossye terug aan hem toegewezen daar hij schriftelijk de vraag had gedaan zijn' opzeg in te trekken, gezien hij naar Amerika niet ging. Het huis nu nog bewoond door Van de Cassye werd toegewezen aan gezel De Roeck. van Zondag haalt eenegemeene streek uit, door te schrijven als zouden sommige mees ters der fabrieken op de werklieden druk ken, om den kristen vakbond te verlaten en bij onzen Twnndersbond te komen, (wilt men hier werklieden treffen die niet dansen naar liet fluitje van de dompers). Moest dit echter waar zijn, wij zouden krachtig tegen zulke handelwijze protestee ren en zelfs die werklieden weigeren in onzen vakhond op to nemen Doen de dom pers dit ook Immers, onze mannen zijn ten allen tijde, hier en elders, en nu erger dan het ooit ge beurde, de vervolgden der fabrikanten ge weest, DAT door onze strijdvaardigheid cl ie wij aan don dag legden tot verbetering van loonen, workvoorwaarden, tot liet bekomen van een menschwaardiger leven voor de arbeidende klas. Indien er werklieden door de drukking van meesters en fabrikanten uit hunnen vakbond moesten treden, was het in de socialistische vereenigingen en moesten bij de dompersbonden gaan, op straf van wer keloosstelling. Hier twee uren verder, te Aalst, zijn er werklieden die op 'I bureel of bij den mees ter het Jjoekje moesten brengen onzer vak bonden en ziel; laten inlijven bij de dom pers. In dit zelfde Aalst kan men in som mige fabrieken geen werk bekomen, als men geen lid is van het kristen syndicaat ofwel de voorspraak niet heeft van een der hoofdmannen. Ia de gemeenten van don om trek zijn er onderpastoors, leiders der kris tene vakhonden, die bij onze leden gaan om zicli bij de dompersbonden aan te sluiton. Onder allerhande schoone beloften zijn do werklieden niet haastig aan het verzoek dezer gekruinde herders te voldoen, dan vol gen spoedig bedreigingen. Meermalen hebben wij deze erge feiten in ons blad aangeklaagd, het bedoeld dom persbladjc, heeft hiertegen nog nooit gepro testeerd, integendeel tracJite zij dio vuige handelwijze te verschoonen, in hun vuisten lachende de socialistische werkers (sters) den duivel aan te doen en hun te kunnen verplichten in hunne vakbonden te treden. Met honderden onzer mannen zijn aldus op den hongerkuur gesteld, door brave kristelijkc fabrikanten en de geheime mede hulp van kristene vakbonden, duizenden onschuldige kinderen en vrouwen door de schuld van die lieden in de diepste poel ge worpen der rampzaligste ellende Dat onze mannen ook niet de vrienden zijn der Ninoofsche fabrikanten, bewijst het feit, dat een 5 t al weken geleden nog een onzer leden zonder werk gesteld is, omdat hij voor debleekers opslag is gaan vragen. Dit heb ben wij reeds bekend gemaakt in ons blad. Zn Hen de kristene vakbonden ook krach tig protesteeren tegen de vervolgingswoede der katholieke fabrikanten Twij'ndershond. Woensdag avond om 8 ure zitting van het Bestuur, in het lokaul De Redding -. De lidboekjes zijn in druk, onze talrijke nieuwe leden, die nog eene lidkaart hebben, moeten dus w at geduld hebben voor hunne lidboekjes. Onze kattemaliekskens zijn toch onverdragelijke ventjes.Menneken dat zijn babbelaars. Niets, maar niets kun nen zij verzwijgen, ze zouden 'ne mensch aan de galg praten. Door Zeun, den commissionnair van de Groote Markt, te Wetteren, zijn ze nu te weet gekomen dat over 4 jaren heerejé er loopt heel wat water in dien tijd door de brug mijne schoonmoeder, waar ik inder tijd inwoonde en hielp in hare groenselzaak, een handvol parei (prei) had afgekocht van eene arme vrouw die,naar later gebleken is, het dwaas en onvoorzichtig gedacht had ge.kregen.bewuste parei mede te nemen van een land die haar niet toebehoorde en zon der toestemming van den eigenaar,de spreuk indachtig zijnde van den H. Augustinus Gij die armoê lijdt dcet geen "diefstal met het noodige te nemen van hen die in overvloed zwemmen Eenige Wettersche katholieke broekvent- jes die steeds azen op schandaal en eer roof hadden nu, volgens hun, de kans schoon om op mij eens te donderen. Maar.... door liet optreden van ernstige mannen hun ner eigene kliek, die op het slechte en onrechtvaardige hunner handelwijze wezen, is alles op ecu sisser uitgeloopen. Met hangende ooren en slepende pootjes zijuzij er mo^en van onder muizen, nadat door onderzoek bewezen was hoe de zaak in elkaar stak. Zij groeven een put voor een anderen vielen er zelf in tot over hunnen domperskop Eureka Dat is nu hetgrrrroote geheim dat onze Ninofsche kattemaliekskens heb ben ontdekt en waarmede zij ons vol gens - De Vrije Werker - mij eens gaan ontkleed en tot op mijn half hemdeken (ik moet terloops doen opmerken dat ik geheele hemden draag). BeeftsiddertJules parei, want het zwaard van Damoclés hangt hoven uwe schuldige haren! Verbergt u in het diep ste der diepten, niets zal baten hun blik sem zal u overal treffen. Och gijrmchém me 'k a zjier gedoan Jules ELAUT, aliasWettersche hansworst, alias Jules parei. Het nieuw Ministerie beefl in de zitting van Dinsdag zijne verklaring afgelegd, 't is te zeg gen wat bet wenscht le doen Van het berucht schoolwetsontwerp Schol- laert is er, voor bet oogenblik, geen spraak meer het ligt in de kartons en za! er voorze ker niet meer uitkomen, vóór dat de algemeene verkiezingen hebben plaats gehad met het vermeerderd getal Kamerleden. Het gouvernement heeft ook niet gesproken over de eenmaking der kieswetten, hetgeen bvleekent dal voortaan voor de gemeente de vierde stem zou afgeschaft worden, dat men zou kiezen op 25 in plaats van op 30jarigen ouderdom, dat men maar 1 jaar verblijf in plaats van 3 zou moeten hebben. De volledige evenredige vertegenwoordiging zou alsdan ook toegepast worden. Nogthans wordt er beweerd dat het bijna als zeker mag aanzien worden, dat er tot dien stap zal overgegaan worden door de goede verstand houding die er nu heerscht tusschen de libe ralen en socialisten, die zich hebben moeten verbinden om het hatelijke schoolwetsontwerp te bekampen en hebben nu onde vonden welke macht hunne EENDRACHT MAAKT. Om de dompers tot dien stap te dwingen zal er nu in alle groote steden getracht worden een kartel te sluiten metal de oppositiepartijen, aldus de katholieken hunne vertegenwoordi ging in die gemeenteraden ontnemend#. Reeds is er overeenkomst te Gent, te Ant werpen, te Namen en 't zal weldra overal 't geval zijn. Nu het progiamma van 't nieuw ministerie houdt niet veel in, maar de oppositiepartijen hebben eerst en vooral bij monde van Hvraans en Vaudevelde er opgewezen dal ze moeten vereenigd blijven om de politieke aanslagen af le weeren die er ons van wege de dompers nog te wachten staan. Wel dien houdt zich nog altijd aan de zijde der katholieken. Hij is deze week, Woensdag, ferm uit den hoek gehaald oin zijne verraders streken, en nu heeft hij bekend, dat hij te Vorst, bij minister Schollaert vroeger had ver bleven. Toen de liberale Volksgazet het aan 't licht bracht, dan loochende hij heel jezuit- achtig, nu heeft hij hel zelf bekend Begrijpt ge nu, vriend lezer, waarom Daens vervolgingen eischte tegen onzen vriend Chapelle, omdat hij Schollaert had uitgeschui- feld. Komt het u nu zonneklaar voor, waarvoor Daens, met het katholiek ministerie sedert cenige maaüden doet Nog wat Welnu Plancquaert zegde op huir Congres het volgende Om huo (katholieken) vermolmd kraam te schragen en van de ineenstorting te red- den, is 't maanden dat de behouders hunne begeerige blikken op ons geworpen heb- ben. Wij kennen de pogingen in 't werk ge- steld te Aalst, te Gent, le Kortrijk, te Brugge. Mannen, in onze raogeo geslopen, verrichten werk voor rekening van 't miüis- terie. Bij deze verklaringen gevoegd de houding van M. Daens in de Kamer, is het een aller eerste plicht voor de kiezers klaar te zien. Van den anderen kaDt, om zijn schip schoon te maken, en de bijzondere aandacht van hun afsterven, aangaande zijne vieze tuimelperlen in de Kamer, wil M. Daens nu doen gelooven, dat wij verplichteode onzijdige scholen eischeo en zouden beletten dat er godsdienst aange leerd worde. M. Daens liegt wetens en willens. Libera len en socialisten spreken niet over andere scholen de schoolkwestie willen wij nu onbe sproken laten en al wat wij eischeo is, dat het schoolwetsontwerp Schollaert niet wardt be sproken in de huidige Kamer, maar dat men de bespreking zou uitstellen lot na de raad- pleging van 't land, tot de kiezers uitspraak zouden gedaan hebber», en het land zijn getal volksvertegenwoordigers zou hebben, naar de voorschriften der Grondwet. Dal weet M. Daens heel goed, en hij springt in de bres, om de katholieken te helper, een aanslag le plagen, en 20 millioen voor de kloosters binnen te paimen. Dal is de beleekenis der houding van M Daens en hij die altijd een hevigen bekamper is geweest der dompers is nu hun getrouwe medewerker. Hij moet welen waarom. M. Daens beklaagt zich ook omdat hij de juist gemikte pijlen terug krijgt, als antwoord op zijne schandalige taal over Van Lai gendonck. Zulks zal M. Daens leeren. dat het gevaar lijk is, van koorden tc spreken in het huis eens gehangenen. Onze vriend Ar see Ie, heeft Daens in de\ Kamer, het woord VERRADER naar het hoofd geslingerd. Voor toekomende week, geven wij volgens het beknopt verslag, de redevoering van Anseele, die een gepeperd antwoord is, voor Daens en de katholieke partij. Het spijl ons door plaatsgebrek het du niet le kunnen doen. Onnoozele Snul. M. Daens tracht nu zijne lezers wijs te maken, dat er in de oppositiepartijen een COMPLOT tegen hem zou bestaan Arme spul De oppositiepartijen kuoneu het r.iel kroppen, dat ge nu uw leven vergald, met de dompers le helpen en te steunen,"en den strijd der democraten tc verloochenen. Anseele heeft het u goed gezegd. J Tot de naaste week. TOONEELGROEP. - Vergadering' Bins dag 27 Juni, om 8 2 ure in Hand aan Hand. Niemand mag ontbreken. Dagorde belangrijk. De dompers maken groot gewag over het zoo gezegd verraad der socialisten, in den strijd te Ingelmunster, dat wij onze leden hunnen trok ontnomen hebben om aldus de werklieden aan het werk te drijven. De waarheid is, dat wij aan onze leden die slechts van October vereenigd zijn, en dus vol gers het reglement onzer federatie op geen on derstand recht hadden, wel ondersteund hebben. Onze Vakbond van Aalst, heeft op de Groep- zittii g van den 30 April, met het reglement onzer federatie in de hand, bewezen, dat den gegeven onderstand in Ingelmunster, in strijd was met de statuten der federatie, waar dan ook aangenomen is, dat in voorkomende gevallen het reglement moest gevolgd worden. De strijd breekt opnieuw uit te Ingelmunster. Het uitvoerend Comiteit houdt eene nieuwe samenkomst met de Groepen, op den 4 Juni, waar aangenomen wordt dat door de vakbonden, voor ieder lid TWEE CENTIEMEN PER WEEK zou gestort worden, ten voodeele onzer leden in strijd te Ingelmunster. Dezen ontvangen hierdoor 7, 6 en 3 fran ken per week onderstand, volgens den ouder dom hieibij ontvangen onze vrienden nog souchenboekjes om te verknopen, waardoor hunnen onderstand nog vei hoogde tot fr. 8.5o. Wij vragen hier aan onze leden cn ook aan dezer, der dompers van hot Atrondissement Aalsr, wanneer zij in stiijd waren en nog maar slechts cenige weken of maanden deelmaakten van hunnen vakbond Hebt gij zulken onder stand bekomen, als onze vrienden te Ingelmun ster Om die daad van opoffering voor de strijders van Ingelmunster, worden wij door de dompers gelasterd en op de vuigste wijze aangevallen. Dat onze vrienden van Ingelmunster gewerkt hebben in overeenkomst <-n 't belang der werklieden bewijst het feit dat de dompers Zondag laatst in die gemeente, door onze vrien den tot eene openbare meeting waren uitgedaagd en daar, voor de talrijke aanwezige werklieden niet diewen herhalen, den laster die zij hier en elders op den kap der socialistische werklieden verspreiden. En nu een woordje over den bekomen loon- opslag. Door te onderhandelen, verkrijgen de socialis ten in 2 fabrieken, 5 per honderd loonop- slag, en onze mannen worden hierdoor uitge scholden voor verraders De dompers hobben nu Maandag in twee andere fabrieken het werk hernomen en hebben slechts een opslag bekomen van 2 en 4 per honderd of den helft minder dan de socialisten verkregen hebben Hier kan nog bijgevoegd worden, dat, daar waar desocialistc het dubbel verkregen hebben, die loonen 2 a 3 ira ken hooger zijn. Dat de dompeis woedend zijn is iicht te begrij pen, door het verstandig werken onzer mannen te Ingelmunster, die pas een bond gesticht heb ben, met 13 zooals de dompers beweren, zal onzen bond aldaar, dezen der dompers spoedig overvleugelen, die zoogezegd 5 a 6oo leden telt. Lastert maar, dompers, de werklieden kennen ons werk en komen tot ons, dat schenkt ons voldoening. Alwie moeite heeft, om bij zijn kleermaker gediend te worden voor Kermis, zal weldoen zich een gemaakt kostuum aan te schaffen, Men zal er zelfs nog eenige franken mede profiteeren, zoo goedkoop is men er gediend. Ik ken een stad. een k'eme stad, 't is een van Vlaandrens steden, daar huist, cn woekert bok en rat gerust, en weltevreden, daar mag de neef en do kozijn vrij inden stadskaas boren, daar knagen z'aan soms per dozijn, en niemand komt hen storen. Ik ben een stad, een kleine s»ad, geroemd door alle belgen, voor kiesbedrog en biouwersnat die m'er kan binnenzvvelgen gekend voor 't land van de socis bestuurd door menschenpluimers, 't record bezit zij heel gewis, van politieke schuimers. Ik ken een stad, een kleine stad, waar sterken, zwakken dwingen, waar bazen, 't volk doen kruipen plat. doen huilen, 'lijk zi; zingen, waar mannen fici zijn om den naam van volksvtiet ci, te genieten doch dagelijks ziet men hun faam het zijn doodweg jesuiten Ik ken een stad, r-ene kleine stad, waar veel ajuinen wonen, waar 't z vcetsystccm het volk omvat, oh stad der honger loonen het is de moei'e om na tc zien 't loon der policicaeenten en d'arnv, brave stadswerkl ei ontvangen slechts m ar c CENTEN Ik ken een stad, een kleine stad, waar eens de dag zal dagen dat gansch den boel in stukken spat als 't volk clkaai zal schragen dit stadje waar de parasiet, in wellust vrij mr.g baden de naam oh neen die noem ik niet gij hebt hem reeds geraden. Aa'st. i5 Juni 1911. LUCAS. GEBOORTEN Mannelijk 2. Vrouwelijk 2. OVERL1J DENS Joanna-Irmina-Francisca Du Four, 5i l>.. wed. van Ludovicus-Franciscus Cobbaert! Burehtdam HUWELIJKEN Alfons-Emiel De Bundel. 23 j. twijn- dcr. mei Maria-Louisa Huylebroeck, 29 i. dienstmeid. l'ctrus-Lud'-;-s.Van Snick, _-3 j werktuigkundige, met Margarcta Bulterys, 22 3 fabriek werkster. l'ieter Van Impe. 28 j. mcl: rsknecht. wonende tc Oultre, met Philo- mena-Ludovica Van den Haute. 25 j.. handschoenmaak ster. te Ninove Victor Maucourant 2S j., vuurstokcr. te, Montigny-sur-Sambre, met Maria Mathilda Goeliet 23 j( naaister, te Ninove.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3