Rampen, Misdaden, Ongelukken. RECHTBANKEN. I)e krislene Vakhond. Geschil opgelost. Een en ander. I GHEYS ALFOXS, Iets om te lachen. Strijdfonds. Zijn het leugens, dat een groot aantal meisjes in de Filature La Georgie, lieden 2 fr rainier winnen dan vroeger? Zijn het leugens, dat dank aan ons werk, zonder dat do dompers er het tipken van hunnen neus tussehen staken, in de Filature du Canal, met de vermindering der werk uren, de loonen voor een groot deel der werklieden verhoogd zijn in min dan?maan den, welke tot 2.40 fr. per week beloopen Wij roepen de werklieden der verschil lende fabrieken hier tot getuigen, waaron der zich ook vele katholieken bevinden die voorzeker in ons voordeel niet zijn. Alles wat wij in ons manifest schreven over den toestand in de fabrieken, de feiten die wij hierboven terug herhalen, zijn dat leugens 't Is alsof wij op die vraag, in algemeen akkoord door ruim 1000 Textielbewerkers tsters) een dondergeroep hooren Neen Neen Wat door het manifest van den Socialisti- schen Textielbond is aangehaald, is verre van volledig, de grieven zijn nog talrijker, de loonsdrukkingen nog grooter dan het door het manifest is beschreven. Ondanks de menigvuldige grieven waar onder de werklieden der fabrieken lijden, en voor een deel door onzen Textielbond in 't. openbaar gebracht, komt Do Vrije Werker, het. blad der kristene vakbonden van Aalst beweren. Het manifest van den sooialisti- sehen Textielbond is weer eene leutren van 't begin tot 't einde Kan men slechter Het manifest hadt voor de dompers het ongeluk dat wij aantoonden 1. Hoe de werklieden lijden door hunne onverschilligheid en verdeeldheid, door lid te zijn in verschillende vakbonden. 2. De uitslagen die de dompers bewerkten bij de firma's De Naever en Moens en welke leugens dat zij hierover in hunne bladen uit kraamden. 3. Tot, welke uitslagen wij gekomen zijn in de Filature du Canal. 4. De st.riid die wij alleen voerden ten de lamlendigheid van den dompersbond) tegen den minderen tarief aan de vrouwen betaald in de F. F. R, Door ons manifest hebben wij de zwarte velours opgelicht, die voor de oogen der overgroote meerderheid der textielbewer kers gespannen is. dat hun ganscli verblindt; wat do schuld is van de menigvuldige grie ven en loonsdrukkingen waaronder de werk lieden zou erg lijden. Het manifest moet goed gemikt en hunne domme handelwijze aan vele werklieden doen inzien hebben, dat de cheffen der dom pers er zicli zoo kwaad in maken, die man nen moeten erg bevreesd zijn dat de werklie den voor goed hunne oogen zouden openen. Wij sluiten voor heden, doch beloven aan onze domperkens dat zij nog maar een decl- kon bekomen hebben van hun paart dat op de buis staat Het is door een ieder gekend, hunne clieffen verkonden het in hunne manifesten, gazet ten en op het spreekgestoelte- De kristene Vakbonden zijn buiten alle politiek l Welnu, gedurende verschillende weken leest men in al de bladen der kristene Vak bonden, artikels tegen de betooging van den 1B Oogst, waar den eisch gesteld wierd, voor ieder Belg een stem. De kristene Vakbonden zijn hiertegen, de schotelvoddens der rijke katholieken vin den bet goed, dat een rijke vrijdenker 3 en stemmen beeft en den arme kristene werkman slechts een stem l Neen neen! dat zjjn gee.no. gaaien, de leden der kristene Vakbonden, die geld uit hunne kassen geven, om te laten schrijven, dai zij maar bet derde of vierde van een rijke waard zijn In diezelfde niet politieke bladen der kristene vakbonden, betaald met 't geld van arme niet politieke drommels, worden sinds weken en weken oproepen gehouden om deel te nemen aan de katholieke, dus politieke betoogingen te Aalst en te Leuven, waar men do man (Schollaert) gaat vereeren, die in de werklieden beeft laten schieten, die streden voor 't Zuiver Algemeen Stemrecht! Ten gevolge van een misverstand hebben de Pantoffel makers, Donderdag 10 Oogst, bij M. Boterberg liet werk verlaten. Donderdag 17 Oogst, zijn de werklieden, vergezeld van Flips en Van Schuyienbergh met M. Boterberg gaan onderhandelen. Na eene gansche uur met elkaar de oorzaak van 't geschil besproken te hebben, kwam men overeen dat de zonder werk gestelde gasten ook liet werk mochten hernemen, welke nog Donderdag namiddag gebeurde. In dit werkhuis zijn meest al de gasten onvereenigd, wanneer zullen deze inzien, dat hunne plicht is zich te vereenigen Zij zullen toch niet loochenen, dat zonder de tusschcnkomst der Schrijvers der Vakbon den, de staking nog zoo voorts geduurd hebben. De katholiekejonge Wachten van Oost-Vlaanderen, houden heden Zondag Congres te Aalst, en wat wonder is, zij hou den hun Congres in de groote zaal van 't belfort.Zij beschikken over zooveel groote zalen die hun eigendom zijn, dus er is geen gebrek aan plaats voor bun, en in dit geval kunnen ze zulks alleen doen om in 't gezicht te spuwen der oppositie-partijen. Moesten wij socialisten eens eene groote zaal vragen aan ons dompersbestuur, 't zij tot liet houden van meetings,feesten of eon- gressen.ze zouden ons alras de deur van den timmerman wijzen. Gelijkheid of recht vaar digheid kunnen die vrijheidsminnende en rechtvaardige lieeren niet als liet hunne tegenstrevers betreft. Aalst aan Woeste Was vroeger Aalst aan Woeste, wij zijn benieuwd om te zien of heden de dompers nog hetzelfde deuntje zullen zingen.Woeste is reeds door de Aalstersche hoofdmannen overboord geworpen, en nu spreekt hij op hun banket. Men verzekert ons dat den Uil hem zal antwoorden en goed op zijne, plaats zal zetten, maar zulks is moeilijk om aan te nemen, omdat den Uil enkel kan spreken lezen wil ik zeggen wanneer er hem een papierken in d'lianden wordt geduwd. Welverdiend.' Priester Fontevne die van 't begin af, mede gewerkt heeft om de betooging op 15 Oogst ie doen lukken, is in den stoet warm toege juicht geworden. M. Daens die tot op de laatste dagen tegen had gewerkt, wierd door 't publiek niet bekeken. Wel verdiend, want zonder den drang van zijn volk, was Daens zelf niet (e Brussel, J De dompers gaan Zondag toekomende naar Leuven om M. Schollaert te huldigen en hem te zeggen dar zijn Schoolbonswel moet opnieuw te berde worden gebracht. M. Woeste zal in naam der kiezers van zijn arrondissement, de feestrede uitspre ken en M. Schollaert herinneren, dat hij een tweede maal hot gouvernement zal doen tuimelen, zoo het met zijne schoolwet nog voor den dag durft komen. Afdokken a u. b De rekening van St. Martinuskerk sluit met een tekort van 1241,27 fr. Vroeger jaren was er boni, maar nu is er met al dien boni van vroeger nog dit mooi sommeken te kort. Ja, 't is de stad die er alweer mag- bijleg gen. En zoo worden er maar altijd kerken ge bouwd met onze centen, en als'de inkomsten dan de uitgaven niet dekken, dan is er bij te leggen. Zoo snijden ze riemen uit een andermans leder. Daarom voeren de dompers politiek Er zijn ongelukkiglijk nog altijd werklieden die zich katholiek noemen, en nogthans die partij, verbeeldt in al zijne naaktheid de geldmannen. Iedereen weet, dat de brandverzekeringen overgroote winsten opleveren aan de rijke aandeelhouders. Welnu, de socialisten en de liberalen van Gent, hadden in zitting van 24 April laatstleden besloten, eene braiidverza- kering door de stad in te richten, aldus de winsten ten goede te doen komen van 't al gemeen der gentsche bevolking. Maar wacht de dompersregeoring is daar nog, en deze heeft in 'i belang der rijke acii- onarissen der brandverzekeringnu bij koninklijk besluit van 28 Juli, die beslis sing verbroken. De stad mag geen brandverzekering op richten, zulks moet voorbehouden blijven aan de rijke menschen, die de winsten in hunnen zak moeten kunnen steken, maar de stad mag en moet pompierskorpsen inrich ten en met liaar geid onderhouden en al het werk dat ze doen, al de branden die ze blus- schen, al de schade die ze verijdelen, dat al les komt ten goede van die rijke brandvcr- zekeraars. Dat is rijke menschen politiek en er zijn nog arme werkmenschen, die zulke politiek volgen Leggen maar. St. Martinuskerk moet eene nieuwe geschil derde raam hebben, en er is hierom T« kmfr. ingezameld. Doch zij zal de bagatel kosten van 11000 franken en dc overige 7 duizend ballekens zullen door de stad, provintie en Staat er mogen bijgelegd worden. Zoo versieren ze hunne tempels op de kos ten van Jan en alleman. Daarvoor is er altiid geld. 4 Zouden ze zich niet t'akkoord zetten M De dompersbladen geven verslag over do betooging van Dinsdag te Brussel. Volgens 'teen waren er 00,000, volgens andere 05, 8o en zelfs 100,000 manifestanten. Waarom zoolang twisten over het aantal. Wij socialisten en liberalen beweren dat de overgroote meerderheid der belgen voor- staanders zijn vanZ. A. S.de dompers be weren het tegendeel. Waarom geen referendum ingericht waar aan alle meerderjarige burgers zouden deelnemen. Het getal voor en tegen ware in eens ge kend. Maar dat willen de dompers niet, over tuigd dat ze de minderheid zijn, en bewijs dat ze bewustzijn van hunne uitgekraamde leugens. y Een kluchtspeler Dat is M. Petrus Daens, die onlangs door Anseele.uitgedaagd is geworden in Aalst te debattoeren over zijne drollige houding in de Kamer. M. Daens heeft alsdan zijne hielen laten zien en is niet gekomen. Zijne mannen had den besloten dat hij aan geene andere partij-, en rekening had te geven. •Nu is zijue houding in 't arrondisse ment bij middel van een brochuur ken baar gemaakt en nu daagt hij zelf uit tot een debat Zou M. Daens ons niet willen zeggen of hij de toelating van zijne mannen heeft gekre gen, om te debattoeren. In de spaarkas. Het verslag van de Spaarkas leert ons, dat er op 31 December 11)10 niet minder dan 2,808,510 spaarboekjes waren, mot een ge- zamemlijk bedrag van 1)38,553,027 frank. In acht genomen de getalsterkte van de- bevolking, komt de provincie Namen aan het hoofd en tie provincie Limburg aan hei staartje. Op 100,000 spaarboekjes zijn er mot liet oog op liet uitgeoefende ambt of den stiel mijnwerkers. 919 nijverheidswerklieden en stielmannen, 14,709 daglooncrs en land bouwarbeiders, 6,027 dienstboden, 3,438 krijgslieden, 619 kleinhandelaars 2,1ST leeraars en onderwijzers, 536 ambtenaars en beambten, 2,602 vrije beroepen, 360 hoofden van landbouw-, nijverheids- of lian- delsinrichtingen, 362; eigenaars, renteniers huisvrouwen, 13,518; minderjarigen, 53,267 maatschappijen van onderlingeh bijstand, spaarkringen, enz., 1,426. Er zijn onder dit getal spaarders een aan tal werklieden, die goed zouden doen hunne spaarpenningen te plaatsen in de socialisti sche coöperatievenen inrichtingen, ze zou den aldus het hunne bijbrengen om hunne eigene vrijmaking te bewerken. Ontdekking van steengroeven' in het land van Aalst. Op het grond gebied Erpe-Bambruggc-Erondegein worden al delvende voor de nieuwe spoorlijn Gent- Brussel (Zuid) mijnen ontdekt van witten arduin, veel beter dan de Fransclie steen 48 steenkappers zijn er reeds aan bet werk. bijna, allen Walen. De ondernemer dor statie St-Pieters-Gent neemt er al zijn steen. De mijn werd gevon den op zes meters diepte, inhei midden dei- statie Erpe-Meiro, verder op Erondegem. enz. Iets merkwaardigs Lit die groeven wor den steenen gekapt waarin scliclpkens en zelfs tandon te zien zijn. Op de plaats dor ontdekking, komen veel nieuwsgierigen zien. De. steenkappers die aldaar werken, win nen van 50 tot 65 centiemen per uur, maar moeten 2fr. daags betalen op bun logement; liet zijn echte mannen van bet; vak terplaats zegt men dat reeds geheel de steengroef aangekocht is door een groep ondernemers, die de hoedanigheid van den witten arduin] zeer hoog schatten. jy De grillen van den bliksem. De hitte waarmede wij thans geplaagd zijn, verwekt overal onweders. Een Fran sclie meteoroloog vertelt eenige karakteri stieke gevallen van hliksemverschijningen Drie jonge lieden sliepen in open luchten hadden een licht deken als bedekking. Des nachts werden zij schielijk door een on we der verrast. Een heftige donderslag ont waakte de slapers, die tot hunner verslagen heid de deken zagen branden. Zij zelf waren ongedeerd gebleven.Slechts van een hunner was 't haar van den haard volledig verdwe nen. Dc bliksem had hem geschoren. Een andere maal sloeg de bliksem in een theater,waar hij twee tooneelspelers doodde en t ien anderen wondde. De overige kunstenaars bemerkten dat. metaalstukken, die zij bij zich droegen,door het liet eleetrisch tluiduin gesmolten waren. In een ander geval rukte de bliksem een hovenier de sikkel uit de hand en slingerde ze vijftig passen ver. Eenmaal sloeg de bliksem in eene woon kamer, waar een dameshoed op eene tafel lag, die met draad omspannen was.Men kan zich de verwondering* der eigenares voor stellen als deze den hoed zonder draad vond. Deze was eenvoudig verdwenen, terwijl do kostbare hoed anders zijn vroeger uitzicht bewaard had. Het gebeurde nog dat de bliksem zijn slachtoffer ganscli ontkleedde en de stukken verspreidde. Zelfs voor de heilige dingen heeft hij gecnen eerbied. Zoo viel hij in de kerken oh richtte de grootste verwoesting onder de gewijde vaten aan. Deze lijst kan^ nog merkelijk verlengd worden en bewijst boe de bliksem grillen heeft. Tegen de Zonnesteken. Wat moei men doen als er iemand door een zonnesteek wordt getroffen of neerge bliksemd wordt door bloedopdrang, veroor zaakt door de warmte De eerste zorg moet zijnden kranke in eene koele plaats te brengen, alles wat spant, losmaken, koud water over hoofd en bals gieten of als men ijs, bij de hand heeft, ijs op 't hoofd leggen, in afwachting dat een geneesheer kome om de levensgeesten door inspuiting van ether of cafeïne op ie wek ken. Dokter Yimlevogel geelt een eenvoudig middel op om de slachtoffers van zonneste ken of hüpedopdraug van den dood te red den. Men neme een hoekje van zijn zakdoek en logge het in den nek van den patientdan bale men dien adem en «Ie lippen op den zakdoek drukkend, blaze men zoo warm mogelijk den adem op deze plaats. Men her- hale dit zes of zeven maal. Daarna herbe- ginne men hetzelfde op liet hart. Onder den invloed van den warmen adem, wordt liet hart opgewekt en jaagt opnieuw bloed door de aderen, hel loven doende her nemen. Deze. behandeling kan ook toegepast wor den bij drenkelingen, in geval van verslik king, langdurige bezwijming enz. Bijna niet te gelooven Bloemenkweekers uit Gent en omstreken, wier inrichtingen nabij de Schelde gelegen zijn en door het watergebrek veel schade lijden, waren op het gedacht gekomen het bun noodigc water uit den stroom te nemen. Zij verbonden dus hunne pompen met den stroom. Doch het beheer waakte en verbood aan de bloemenkweekers water uit den stroom te pompen. De bloemenkweekers hebben zich tot een volksvertegenwoordiger gewend ten einde het verbod te doen opheffen. Zanger en Geneesheer. l)e beroemde Italiaansche tenor Caruso eischt een millioen fr. schadevergoeding van een geneesheer, omdat deze een artikel heeft geschreven waarin hij zegde dat de ziekte van den zanger erge gevolgen zou kunnen hebben. I)e lir. Caruso beweert dat de geneesheer zich op hem zoekt te wreken ornaat hij weigerde een al te gepeperde rekening te betalen, Eene misdadige moeder. Te St-Cvr les Colone heeft de 22ja?ige Jeanne Grigge baar kind gedood en het lijkje begra ven. Zij ging dadelijk lot bekentenissen over en wees de plaats aan waar het lijkje lag. Een echtelijk drama. In een afgezonderd huisje woonden de echt- genooten Cbailleaux-Kersuzrau, een 30tal jaar oud, doch het gezin was steeds in oneenigheid. Aanhoudend hadden er twisten plaats. Tenge volge van een twist, heviger dan de andere, nam de vrouw een hamer en gaf er verschei dene slagen mede op hel hoofd van haar man. De gekwetste trok zich teiug onder een hariger en bleef er 24 uren liggen zonder zorgen. Toen de vrouw hem in bezwijming zag, verwittigde zij een geneesheer, doch kort nadien is haar man overleden. Een advokaat als kuppelaar. Een advokaat werd aangehouden, te Bu- karest, beticht van har.deldrijven inblarke slayinnen. De ellendeling had reeds een menigte onge lukkige meisjes naar ontuchlhuizen in Bulgarië gestuurd. Vreeselijke wraak. Een bloedig tooneel greep Woensdag plaats in het dorp Czanad Albcrti, nabij Budapest. I'e vrouw van een schrijnwerker was gedu rende de afwezigheid van haar man door diens broeder lastiggevallen en verkracht geworden. De ellendeling, die een w< inig bedronken was, sliep kort daarop in. De bdcedigde vrouw greep naar een bijl en sloeg den slaper den schedel in, waarna zij hem hel hoofd afbakte en in den tuin wierp. Met de bebloede bijl in handen, ging zij zich bij de, rijkswacht gevangen gever». De ongelukkige werd echter voorloopig in in vrijheid gelaten. Veel CtOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de N AAIM AC HIENE N van het huis Mecanicien, 77, Kattesrraat, Aalst. De red? is gansch een vouch., wij werken met eigen persontteel en hebben.nog kosit-n aan admi nistrateurs, diccteurs, c >ntró eurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle sn Isels. Altijd occasiomachienen te koop. Geringe prijs. Ontrouwe bediende. M. L., handelaar, Papenvest, te Brussel, stuurde op 1 Juli een zijner bedienden. J. genaamd, ui', om 4009 frar k Ir gaan ontvan ger. Daarenboven gaf de kassier hem nog 3000 frank mede, welk bedrag bij met de te ontvangen 4000 fr. in eene bank moest gaan storten. J voldeed aan deze opdracht niet, maar eigende zich de 7000 fr toe en verliet de stad. Den dag na den diefstal werd «Ie ontrouwe bediende aa'gehouden te Blanker.berghe. Hij was toen nog in h^t bezit van 5000 fr. J.. is vrijdag door de correctioneel? recht bank van Brussel veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf. Zonder kontplinien(en. Foei, Sofietje, ge moei zulke leelyke gezichten niet trekken als gij dat nog- eens doet, dan zult «re later een afschuwelijk ge zicht krügen. Hebt ge dan ook. toen ge jong waart, leelijke gezichten getrokken, tante Van Pierre die ons sirijdfonds niet ver geet. te Brussel aan gezel Niche-Is overhan digd 5,ix). - Slaat dood zonder genade ge zongen door Polidoor Verdoodt,op den gren- zenlioek, bij Victor De Ncve 1,<>0. Overschot van coupons der reis naar Brussel 17,50. Gezongen door Leon tine De Witte, in den plezierigen beesten bak 1,00. Bedienden Hand aan lland, 2 weken, 2,80.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3