De duurte der levensmiddelen, UIT NINOVE. DE DOMPERS Weikersjurisprudcntie. 't Slads Werkeloozenfonds. Yracan(ic De H. Paulas heeft eens gezegd Wie niet werkt zal ook niet eten en de socia listen die van deze spreuk de hunne heb ben gemaakt, worden nu bekampt, niet al leenlijk door de christelijke kapitalisten, maar zelfs door de geestelijkheid, die ons als verdoemd uitkreten, omdat wij die wijze spreuk willen in uitvoering brengen. Maar zoodra de werklieden van de stad en de landbouwers van den buiten zullen begrijpen, dat zij onverdiend lijden, zoo dra zij de handen saam zullen leggen, om eerbied en recht voor hun arbeid te eischen dan is het uit met het rijk der kapitalisten, dat ons verdrukt en onder den hiel houdt Breke die dag spoedig aan hebben den verleden Zondag te Leuven ge manifesteerd. Zij hebben een man gevierd, die eene hatelijke schoolwet had voorgedragen, een man, die het goed vindt, dat een werkman maar een stemmeken bezit, en een rijkaard drie en vier De dompers zijn gaan manifesteeren in eene stad waar het werkersbloed in 1902 de straatsteenen rood verwde, waar de katho lieke regeering vijf werklieden deedt ver moorden, die op de straat manifesteerden voor de gelijkheid aller belgen. En toen wij de manifestanten zagen op trekken, opgeleid door hunnen geestelijken herder, gewapend met stevige knuppels, dan vroegen wij ons af, hoe er toch werklie den en kleine landbouwers kunnen gevon den worden, die zich durfden Meenen, om hulde te gaan brengen aan een man zooals Schollaert, die immer en altijd een hevigen tegenstaander is geweest van alle doeltref fende, democratische hervormingen. En daarbij dan nog zoo opgezweept, in eene vechtende en uitdagende houding, als waren zij opgeroepen om geheel Leuven korten klein te slaan En in die benden, stapten de geestelijken op, fier als zij waren op hunnen knuppel, en aan 't hoofd te staan van onbewuste men- schen, op 't eprste bevel tot alles in staat. En 't zijn die geestelijken, die door hunne zachtheid, door hun voorbeeld, den mensch goede deugden moeten aanleeron Waar de geestelijkheid toch in vervalt met zich in politieke zaken te bemoeien Wat zeggen van hun stoet Ilij was tame lijk groot, men spreekt van 50 ja van (30 dui zend manifestanten, maar het zal hun een oord je hebben gekost. Coupons kon men krijgen voor een half franksken, op andere plaatsen gratis, en nog op andere plaatsen kreeg men er bons bij, voor broodjes met hesp En ondanks dit, waren er hier uit Aalst in 't al en in 't geheel 300 manifestanten M. Moyersoen, hunnen député, die zelf het woord in een der meetings moest voeren, was er niet Ilij kwam in Hrussel zijn trein te laai, en het goudvinksken had geen duiten, om er zich met een auto te doen heen voeren Hij wist zeker, dat hunne benden er ge- zouden waren om te vechten, en hij den moedigen... leeuw, zal zich voorzichtig heidshalve er weg gehouden hebben. 't Is toch aardig Waar die dompers met eenige mannen samenzijn, moeten zij vech ten, hebben zij moed met hoopen, en als zij tien tegen één zijn, dan zijn het leeuwen. Ooggetuigen hebben ons bevestigd, dat er Zondag in Leuven geen hoekje was, of dat er gevochton wierd. Stel daartegen de deftige houding der 200 duizend manifestanten van 15 Oogst te Brussel, waar er niet de minste moeiëlijk- heid plaats heeft gegrepen, en ge kunt u een gedacht vormen, welke vechtersbazen het waren die Zondag te Leuven bijeen wa ren getrommeld. Overal is het dezelfde moordenaarssoort. TE TUBEEK. Tc Tubeek hadden Zaterdag laatstleden erge tooneelen plaats op de markt. Korven boter en kaas werden omgeworpen en ver scheidene pachters moesten wegvluchten. Dinsdag nieuwe tooneelen. De policie, on machtig de orde te handhaven, moest door de gendarmerie v\n Quenast geholpen wor den. Een duizendtal personen, meest vrou wen. bevonden zich op de markt. Hevige woordenwisselingen hadden plaats tusschen koopers en verkoopers en deze laatsten wa ren verplicht, gezien de dreigende houding der menigte, de markt te ontvluchten. Ver scheidene koopwaren werden op den grond verspreid en vertrappeld. TE HOUDENG-AIMERIES. Dinsdag morgend heerschte er nog meer beweging op de markt van Houdeng dan de vorige keeren. Al de verkoopers die hunne boter duurder durfden vorkoopen dan den gestelde» prijs, werden van de markt ge laagd. Een verkooper, die zijne boter - in t geheim aan 1 fr. 70 wilde afzetten, werd door 200 betoogsters omringd en moest met zijn gespan vluchten, om aan de woede der huishoudsters te ontkomen. Toen ai de bo ter- en eierenkooplieden de markt verlaten hadden, begonnen de huishoudsters tegen de duurte van het vleesch te betoogen. Zij wilden den prijs 20 centiemen per kilo doen verminderen. Een enkel - beenhouwer stemde daarin toe en al de betoogsters be gonnen victorie te juichen. Een stoet werd dan gevormd en eene rondhaling ge daan, om elk der twee leiders - van de beweging een bloemtuil aan ie bieden. De stoei doorliep de bijzonderste straten der stad en op elk der kruisstraten had eene meeting plaats, gevolgd van danspartij. Dit was een nummer niet voorzien op het pro gramma der gemeentefeesten. Twee gendar men en de policie hebben den ordedienst verzekerd. TE MORLANWELZ De protestbeweging der huishoudsters te gen aen hoogen prijs der eetwaren neemt meer en meer uitbreiding. De huishoudsters van Chapelle-lcz-IIerlaimont en van Trazeg- nies waren dinsdag naar de markt van Mor- lanwelz gekomen om te betoogen. De huis houdsters hadden den prijs der koopwaar gesteld op 3 frank voor de boter, 2,50 fr. voor de eieren, 1,80 l'r. voor de eerste hoeda nigheid van't vleesch, 1,30 fr. voor de tweed© hoedanigheid en allen besloten van dien maatregel niet af te w ijken. Slechts eenige boerinnen waren naar de markt gekomen en konden met hunne koopwaar terug naar huis keeren. Daarna begaven de betoogsrers zich naar het Kerkplein, w aar eene meeting gehouden werd. Eene huishoudster, Hen- riette P..., las de marktprijzen af der groote sieden en bewees op hare manier, dal men het werkvolk wil uitbuiten. Eene andere, Marie M..., maakte allerschoonste vergelij kingen. Onze mannen, riep zij onder andere, strijden reeds sedert vijf-en-twintig jaar om liet algemeen stemrecht te bekomen en zij hebben het nog niet. En wij, wij moesten maar vijf-on-twintig minuten hebben, om voldoening t.e bekomen. Eene derde vtouw bewees op koddige wijze dat de duurte niet kon blijven voortduren, zoolang de huis houdsters vereenigd bleven... Daarna werd een stoet gevormd en begaven de botoogers zich naar de vleeschmarkt, om den prijs van 't vleesch te doen verminderen. De beenhou wers weigerden en maakten zich gereed om huiswaarts te keeren, doch de vrouwen sme ten hunne toonbanken omver en ven rappel den het vleesch. De beenhouwers moesten wegvluchten en werden achtervolgd toi aan hunne woningen, terwijl hei volk gedurig riep - Oil rind les yards -. (Men geeft het geld terug;. TE MÜESKROEN Dinsdag bevond er zich veel volk op de markt van Moeskroen. Doch de policie nad al hare voorzorgen genomen en'tis dank aan hare krachtdadige houding, dat er geen enkele wanorde gebeurde. De boerinnen vroegen 3,70 fr. voorde boter, doch de koo pers wilden niet meer geven dan 3 fr. Ver scheidene verkoopsters wilden aan dien prijs, niet verknopen en verlieten, door de menigte uitgejouw d, de markt. Ten langen laatste verkochten eenige boerinnen hunne boter toch aan 3 fr. ERGE WOELINGEN IN FRANKRIJK. De betoogingen tegen de duurte der le vensmiddelen duren voort in destreek van Valencijn en bereikten het Pas-de-Calais, waar zij zeker belang krijgen. Te Valencijn hebben de beenhouw ers plakkaarten aange plakt, waarbij zij hunne beroepsgenooten van het arrondissement verzoeken geen vee meer te koopen zoolang de veekooplieden hunne prijzen niet verminderd hebben. Zij verzoeken het publiek geen vleesch meer te koopen. ten einde al de beenhouwers te dwingen de veekooplieden te boycotteeren. Te Anzin heeft eene meeting tegen de duurte der levensmiddelen plaats genad. To Dourge vragen de boeren, die met boteren eieren naar de stad komen, de bescherming van de gendarmerie deze werd hun toege staan. De beenhouwers dezer gemeente heb ben ten overstaan van den burgemeester eene overeenkomst geteekend, waarbij zij zich verbinden geen vleesch meer boven 1,20 fr. en 1,40 fr. den hal ven kilo te vorkoo pen. Dinsdagavond, rond 7 1/2 ure, lijdensecne betooging tegen de duurte van de eetwaren, hadden te Billy-Montigny woelingen plaats. De menigte vroeg aan oen bakker, zekeren Wills, de verbintenis aan te gaan, diode andere bakkers genomen hadden, van maar 90 centiemen voor het brood van drie pond te vragen. De bakker weigerde en een hevig gekijf ontstaat. Wills sloeg met zijne zweep onder de betoogers. De menigte werd woe dend. De bakker, die aan do deur van zijnen winkel stond, liep binnen en kwam wel dra terug buiten, gewapend met een revol ver, waarmede hij twee schoten lotste. Een 27jarige jongeling werd door een kogel ge troffen en de longen doorboord zijn (oe- stand is zeer erg. De menigte wilde den bakker lyncheeren, alsook zijn schoonbroe der, die niet een geweer gewapend was. De iwee mannen vluchtten binnen, gevolgd door de betoogers, die in den winkel alles kort en klein sloegen. v De bakker en zijne familie, die naar het eerste verdiep gevlucht waren, gingen een kwaden oogenbïik beleven, toen de gendar merie tusscnen kwam, die, met groote moeite erin gelukte het huis ie doen ontruimen. Do wachtmeester Bourlan werd, tijdens den op loop, door een karreelsteen in den rug go- raakt een gendarm werd door een steen erg aan het hoofd gekwetst. Te Absoen beeft een boer, die aangerand werd, eenige geweerschoten tusschen de betoogers gelostevenwel werd niemand gekwetst. Te Caudry, had op de PJaee de la Mairie, eene meeting plaats. M. Plot, lid van den departementsraad, heeft de huishoudsiers aangemaand niets meer te koopen, ten ein de een afslag van de eetwaren ie bekomen. Verscheidene boter- en eierenverkoopers werden gesaboteerd. De boeren hebben de bescherming van de gendarmerie moeten inroepen, daar «Ie politie onmachtig was hen te beschermen, Te Lorches werd een beenhouwer door een groep betoogers aangevallen, omdat hij weigerde zijnen winkel ie sluiten. Hii werd door de menigte mishandeld. Zijn schoon broeder kwam hem. gewapend met een mes. ter hulp; hij werd ontwapend, doch had hij reeds een betoogeraan de knie gekwetst. Woensdag had te Itoubaais eens meeling tegen de duurte der levensmiddelen plaats. Tc Maubeuge waren dinsdag de gemoede ren nog ten zeerste opgehitst. In den mor gend hadden op de markt van Hautinont erge woelingen plaats. Aan de betoogingen namen niet alleen vrouwen maar ook man nen deel. De huishoudsters die boter aan 1,(30 fr.gekocht hadden, werden dekoopwaar afgenomen en zagen deze vertrappeld wor den. De luitenant van de gendarmerie die, met zijne manschappen tusschen kwam, werd in den arm geberen Dat was niet schoon. Men heeft vier aanhoudingen gedaan deze van drie vrouwen en een man. Zij wer den per auto naar Avesnes gevoerd, en door den prokureur der Republiek ondervraagd. Te Hirson kwamen dinsdag morgend vier tot vijf honderd betoogers, mannen en vrou wen,in dichte gelederen, voorafgegaan door dragers van banderollen waarop geschreven stond De boter aan 1,20 fr. de eieren aan 2 fr. De betoogers trokken de markt rond, en randden eenige landbouwers aan. Manden met eieren werden omgeworpen en potten room en kaas in de riool geworpen. Eenigen tijd geleden trad een gesyndi- keerde schildersgast in dienst te Pepinster, in een winkel waar alleen onvereenigden welkten De baas was over zijn werk te vreden en sloeg hem op r.a den derden dag. Een zijner werkgenooten, met name B. dus een met gesyndikeerde, ging ech ter den meestergast verwittigen, hem zeg gende dat, zoo men dien gast behield, hij het werk verlaten zou, aangezien hij niet een vcreenigde met de minste betrekking wilde hebben De meestergast verwittigde den baas die den vereenigde aan de deur zette. Aan de afgevaardigden van uen schildeisbond gaf de patroon de reden te kennen dezer wegzending, erbij voegende dat hij geen moeilijkheden wilde hebben met zijn gas ten t>. Eene klacht werd natuurlijk door den vereenigde ingezonden Op n Mei kwam de zaak vóór de boetstraffelijke rechtbank van Verviers. Al de getuigen bevestigen het gedrag van den gele B... Het open baar ministerie vraagt de veroordeeling van den beschuldigde B... Doch, de rechtbank MM. Mons, voorzitter Parisis en Thonel, rechters verklaart dat de beschuldiging niet vastgesteld is en de onderkruiper B wordt vrijgesproken. Het heeft ons van belang geschenen dit vonnis op te nemen. Het bewijst ons, eens te meer, dat het vermaard artikel 310 slechts op de veree nigde werklieden toepasselijk is. Wanneer zal de georganiseerde wer kersklasse van België dan toch de noodige inspanning aanwenden om dit hatelijk arti kel uit het Wetboek te doen verdwijnen Vindt zij wellicht dat zij, zonder er tegen op te komen, immer het rechtsstel sel moet verdragen dat uit de toepassing van het onrechtvaardig artikel 310 voort vloeit Het ware hoogst te wenschen dat er eene beslissende en krachtdadige beweging ge voerd werd voor de volledige en radikale afschaffing van artikel 310 van het Straf wetboek, en dit zoohaast mogelijk A lexander Theunissens In ons blad van Zondag wezen wij op de gebrekkige inrichting van het Stads Hulp fonds tegen werkeloosheid, om aan zijne roeping te beantwoorden. In alle steden van het land worden de werkelooze werklieden door hun hulpfonds geholpen, alleen hier te Aalst kan men vast stellen, dat er slechts 2 op 5 werkelooze dagen door de stad vergoed worden. Dit hebben wij met cijfers bewezen. Op 5179 werkelooze dagen welke onze bonden aan hunne leden in 19 maanden uit betaalden, waren er slechts 2099 waarvoor het Stads Hulpfonds bijleg schonk, of 3080 dagen waarvoor hetStedelijkHulpfonds tegen werkeloosheid van Aalst geen centiem aan de getroffene werklieden verleende In de maand Augusti hebben onze bonden aan 41 getroffene leden werkeloozen onder stand uitbetaald. Het Siads Hulpfonds heeft slechts aan 3 werklieden bijleg verleend of 38 ongelukkigen welke niets ontvangen hebben Deze cijfers duiden aan dat liet Stads Hulpfonds slechts eene karikatuur is van wat het zijn moet, de ongelukkige werke loozen en crisislijders te helpen. Door het huidig slecht reglement zijn piet alleen de werklieden getroffen der socialis tische vakbonden. Honderden werklieden hebben eveneens" als onze leden hierover te klagen. Hiervan heeft men het bewijs, dat reeds al de vakbonden der stad (uitgenomen de katholieke vakbonden) hiertegen gepro testeerd hebben. Om daar voor goed verandering aan te brengen, zou het Bestuervan hot Hulpfonds daar een krachtige» sloot moeten aan go- ven. maarniet doen zooais don lieer Geeroms (de Schrijver van het Hulpfonds), die zegde in volle gemeenteraadszitting, dat de voor gestelde toelage voldoende was, om het fonds goed te doen marcheeren. Mijnheer Geeroms weet nog beter dan wij. dat zelfs met het huidig hekrompen regle ment van 't hulpfonds, de toelage ontoerei kend is. De reden kan men best vindon, dat de vakbonden die bijleg voor het Hulpfonds voorschoten hebben, 8 en 10 maanden, ja tot een jaar naar hunne centen moeten blijven wachten. Wij zullen in toekomende nummers de vergelijking maken met het Hulpfonds van Aalst en deze van andere steden, en het ver der verlies dat de werklieden van Aalst er door hebben. H. F. der arme kinderen. Ze loopen langs de straten en grachten en [sloppen. Ze zijn niet gereinigd, gekleed of gevoed, Ze loeren elkaar de ondeugendste moppen, Ze hebben vacantic, omdat 't zoo moet. Ze Scharrelen rond in de modder dér [straten, Ze zuigen de smerige dampen in, Ze hooren d'r vader nier, moeder nooit [praten, Ze hebben het eigenlijk niet naar d'r zin. Ze zijn al gewend aan dal, schamele leven. Ze weten van liefde en pret haast niet af, Ze zijn maar de kinderen der arme. proleten,' En dat is voor hen nu de eeuwige straf. der rijke kinderen. Ze zitten in 't veld, in de hei of in bosschen, Ze zijn er zoo tierig, zoo vroolijk en blij, Ze spelen en joelen en stoeien en hossen, Ze zijn als t bijtje dat bromt in de Mei. Ze rijden aan 't strand, onder blozende [spruiten. De kinderen dor zorgeloozerijken, gezond, Ze kennen geen leed en geen kommer daar [buiten, Ze dansen met, vriendjesenkennisjes rond. Ze zijn ai gewend aan dat heerlijke leven. Ze weten van armoe en leed haast niet af, Ze vermoeden nog niet dat 't recht van de [rijken Bestaat uit wat onrecht der armen hun [gaf. (De Wekkku.) V. D. M. Onze kristelijke jongens. Hunne menschonleerende handelwijze, jn Leuven begonnen, moesten onze Ninoofscbe dompeikens hier voortzetten, om aan onze vrijzinnige bevolking eens te meer te laten zien wat zij, de kweekelingen van bet krtsle- lijk onderwijs vermogen. Huilend, brieschend en kluppelzwaaicnd volgden zij een tiental muziekanten die hun aan de statie afwachtten, voorafgegaan door een pastoor van 't pleintje wiens driftige geba ren en vuurrood gelaat, waarop een tergende grijns lag, genoegzaam aantoonden dal den discipel Christi in een stadium van volslagen dronkenschap verkeerde In de Keikhofslraat gekomen zijnde, be reikte het tumult en de uitdagende houding van sommige dompers-snotneuzen het top punt. Huilend, het schuim der razernij op de lippen, bedreigden zij, de slokken in de hoogte stekende, den Heer Burgemeester, eeü zwak en eerbiedwaardige grijsaard en toonden zelfs geen eerbied voor den toestand waarin zich een zieke inwoner dezer straal bevindt, toestand die hem dwingt alle rumoer en aan doening te vermijden. Zij die dagelijks den mond vol hebben over kristelijke verdraagzaamheid stoorden er zich niet aan om zich te gedragen als bezete nen, allen eerbied en menschenwaarde onder de voeten trappende, vloekende dal ieder rechtschap n mensch deed blozen van veront waardiging en verbolgenheid Foei Wat soort I En zeggen dat zulk tas zijne op-oedirg heeft genoten in het kristelijk onderwijs in de schaduw der Hnlige Kerk Stichtend voor waar Maar het ging rnet naar hun zin er moest ruzie komen I Eene kruiperige, laffe pastoorsslaaf bij uit nemendheid, ging zooverre aan eer ige jorge lieden, die zongen en niet tot zijne genreene kliek behoorden, het zwijgen te willen opleg gen, hun bedreigende de ooren te wasschen j, indien zij r iet ophielden, maar hij hadt zon der de waard gerekend. De man zag alras dat er van ondermuizen het beste was zoo hij niet wilde dat er een pak slagen viel. Wij verwittigen den heldhaftigen stomme rik Warren zich voortaan met ZIJNE vuile zaken te bemoeien, zooniet zouden wij eens aan zijne ooren trekken en die zintuigen zouden veel kans loopen in onze handen te blijven. Hij is verwittigd... Tol laai in den avond heeft het rumoer in onze stad geduurd waarbij zelfs katbolpke inwoners schande spreken over degemeene, ploertige handelwijze der de door drank en fanatieke

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2