UIT NINOVE. Aandacht! Aandacht Nen verwarde Klos. HET DUUR LEVEN. GHEYS ALFONS, Welk onderwijs kiezen voor uwekinders? Wel, kwamen zij door een streek en vonden zij uitgestrektheden veld naar wensch. dan plantten zij daar hun zwaard op, tenteeken van EIGENDOM 'En liet de bevolking dier streek zulks naar goedswil gebeuren Altijd niet, maar dan werd zij uitge moord en onderworpen tot slavernij. Maar de EIGENDOM, alzoo ver worven, is de vrucht van diefstal De ouders van de markgraaf waren maar eenvoudige lieden met een heel klein fortuin. En hoe zijn zij dan aan al die grond eigendommen gekomen Zij hebben die gekocht. Gekocht En gij zegt dat zij niet veel fortuin bezaten Ze kochten die heel goedkoop. Soms gaven ze maar eenige franken voor een hectaar Dat versta ik niet. Wel, dat was zwart goed 't is te zeggen, kloostereigendommen die aan geslagen waren door 't gouvernement. En waarom werden die eigendom men zoo goedkoop verkocht Omdat de geestelijke overheid ver bod had opgelegd aan de geloovigen, dit goed te koopen. Ingevolge kocht geen enkel goeden katholiek die gronden in, en hier en daar was er een a ketter die ze inkocht voor eenige gulden. Maar de ouders van den markgraaf die zoo katholiek is, waren toch niet in den ban der Kerk en het waren toch geen t ketters Er zijn zooveel edelen die edel zijn en rijk, omdat hun ouders en voorouders zwartgoed inpalmden. Maar hoe en waarom zijn ze dan zoo klerikaal Juist ter wille van die eigendom men...* Maurits Monne. Ja, vriend lezer, wij roepen bijzonder uwe aandacht op het hieronderstaande artikel, vloeiende uit de pen van M. Van den Bruele, den luitenant der christen democraten, die met Nichels debatteerde en die in dit debat beweerde, dat in hunne partij de eendracht was bewerkt, M. Plancquaert alles had her steld en hunne partij er steviger opstond dan vroeger. Leest met aandacht dus, en ge zult tot het besluit komen, dat M. Van den Bruele ferm heeft gelogen, tydens het debat. DeheerPlancquaert schreef veertien dagen geleden in 't Rechtvan politieke ver warde klossen. We willen naar dat woord, en naar de twee opeenvolgende artikels, Onze Weg, insgelijks van de heer Plancquaert, ook onze meening eens neerschrijven en zonder .„doekskens om 'nen moment spreken, i ,?en verwarde klos mogen we op ditoogen 1 blik onze party noemen. Nen verwarde klos worden al ons mannen zoodat er, hoe weinig verder, geen sterve ling meer wys wordt uit ons. Ik meen, als ik het goed voor heb, dat we heden in drieen zijn gedeeld en zoo raadsel achtig zyn als de H. Drievuldigheid zelve. (1) Wh' staan met Petrus Daens in Aalst en dat als christen democraten. Plancquaert en Priester Fonteyne staan in Gent en West-Vlaanderen insgelyks als christen democraten. En de derde gröep, zonder twijfel een mis baksel of reeds versmacht, gaf op zekeren dag dank de Brusselsche betooging op eens een kreet van leven, en dit weerom als christen democraten De drie groepen staan tegenover een in groote onmin en verdeelen en verwijderen vjrïch van langs om meer. Maar toch bestaat er maar één naam en ieder draagt hem, juist als in de heilige Drievuldigheid Drie per sonen en maar één God En waar zoekt men de oorzaak van zoo'n vloekbare toestand Is hot de schuld van Pieter Daens inde Kamer Is het de schuld van het nieuwe schoolwetsvoorstel De schuld van Plane- quaertVan Priester Fontevne of de andere mannen Neen, van dit alles niets Ze liggen overhoop ons kopstukken, dat is waar men wil den eenen verpletteren met wat den anderen geschreven of gezegd heeft. En toch ligt de oorzaak van dat alles niet tn de huidige omstandigheden, alhoewel allo politieke partijen op dit oogenblik overhoop liggen en nog veel meer misdreven dan wij. Maar wij waren de eenige partij die in de zen kritieken oogenblik konden veree- nigd bly ven en eendrachtig zijn. Doch 't ging niet en 't gaat nog niet. Nog eens, waar zit de oorzaak Hier en nergens anders Er koken on smeulen sedert jaren onder- I lmge veten en twisten tusschen onze hoofd- mans daar zyn onderlinge wreede dingen ge schreven en dit van over jaren en jaren en zelfs tusschen dezen die nu één zeel trekken voortdurend was het onderling haarke- pluk En die bittere verdeeldheid, die verdoken veten, waren altijd, altijd de belemmering van onze inrichting, de belemmering van propaganda.de oorzaak dat de beste elemen ten er van onder trokken. •Wie durft dit myn schrijven in twyfel trekken Geene regelmatige inrichting was geen regelmatige vooruitgang, geen vooruitgang was olie op 't vuur om de veten op te jagen. Hoe erbarmelijk was 'tniet gesteld inonze partij met de inrichting in 1909? Alles lag in duigen. Wij zelf werkten en zwoegden aan een plan van inrichting dat met algemeene goedkeuringwerd aangenomen op 't Congres van Denderleeuw, in 1908. En wat is er van dat werk geworden Zijn we 't is meer dan drie jaar geleden —zijn we een duim vooruitgegaan sedert dien Wie antwoordt mij (2) En als we schoorvoetend eens samenge- raakten, dan we waren er telkens bij dan ging het gewrongen, loensch, nooit in nig of broederlijk. Wat werk, ik vraag het aan al onze volgelingen, wat werk kan men zoo verrichten Eens van elkaar, al wat er gezegd of be sloten was, ging uit den kop, ieder deed zijn eigen goesting en ging den weg die hem docht het voordeeligst te zijn. Naar orde of tucht werd nooit ommegeke- ken. Welke menscheliike wezens zouden dan/ in zoo 'nen voortdurenden toestand, een drachtig kunnen blijven gaan Voorwaar niemand. Met nog zooveel opofl'eringsgeest en liefde en geduld, kon eene politieke partij in dergelijke omstandigheden, de eendracht niet behouden, veel min groeien en sterk worden. Nu is de bom gebarsten, de vulkaan die jaren en jaren kookte en smeulde heeft nu zyn krater geopend en de gloeiende lava is i wellicht de partij aan 't verzengen Had er goede degelijke inrichting bestaan, hadde men kunnen samenkomen op tijd en stond en elkaar aangekleefd met hart en ziel en gesterkt en gesteund, nooit, nooit zou- den w'ij te betreuren hebben gehad wat he den eiken rechtgeaarden strijder met smart en wee vervuld. Nooit zouden onze aanvoerders onder hun eigen leger den broederoorlog moeten pre- dikken hebben tot onvergeeflijke vererger nis der opkomende partijgenooten nooit zouden dan onze kopstukken laten ver moeden hebben dat ze zinnens waren hun volk te verlaten en over te gaan tot andere partijën (3) die hen vroeger niet alleen aanvielen en lasterden, maar boven dien schandelijk bedrogen en bestolen, na dat zij langs onzen rugge ter Kamer waren gekropen. Nooit zeg ik zouden er misslagen of misstappen zijn begaan, hadden al onze aan voerders zich broederlijk rond den groenen standaard geschaard. Doch dat hebben ze nooit gekunnen En daar slaan we nu De banden zijn ge sprongen, 't vat ligt in duigen en de duigen verstrooid.... (4) ls alles verloren lijk de vijand roept? Neen, bij God 't En mag... 't En zal Met 'nen razenden moed willen w'aan den arbeid vliegen met nieuwe kracht en hoop plannen zoeken, fondamenten leggen, de verwoeste akker optakelen en de banier onzer partij uit slijk en twist en wrok hooger op in de blauwe lucht steken als het reddingssymbool onzer vlaamsche wroe- ters. Mannen van goeden wil, mannen van Noord en Zuid, jonge kloeke kerels, met stalen kopen Vlamenborstgij, die honger en dprst hebt naar 'n partij, naar goede°in- nchting, welnu,op U.... opU alleen rekenen wij voor t nieuwe werk Ze zal en moet vooruit onze partij. We loo- pen niet over tot anderen Een echte demo craat pleegt geen meineed. In onze rangen zegepralen of sneven dat alleen weze onze kreet. Betere inrichting moet en zal er komen Mannen van goeden wil, wiens hart no°- niet vervuld is van bitterheid en wrok, geen zagers of vitters, maar jonge strijders uit een stuk, in naam onzer partij, in naam on zer vlag, geheiligd door martelaarsbloed. recht het hoofd en boven twist en vete.... ten arbeid A. VANDENBRUELE. 1 IS. B. Dat die mannen die willen helpen my hunne namen sturen. (5) De afkeurenswaardige samenstelling der kapitalistische maatschappij, gesteund op den onrechtvaardigsten eerbied der voorrechten eener arglistige minderheid ontbloot van allen weerzin, lokt ten allen tijde economische krisissen uit, die de in komsten der midden klassen snoeien .maar die loodzwaar op den rug der werkende klassen drukken, en hem tot in de onmo gelijkheid stellen zich de noodwendigste eetwaren aan te schaffen. Laat toevallige omstandigheden gebeu ren, eene veeziekte, eene durende droogte bijvoorbeeld, en den toestand wordt iise- lijk. J In deze oogenblikken van drukkende spanning begrijpt den werkman eerst hoe veel ongelijk hij gehad heeft met, gedu rende de betrekkelijke goede tijdperken, de noodige voorzorgen niet te nemen om zonder te veel schade de eerste moeilijk heden uit den weg te ruimen, waarvan hij altijd het eerste slachtoffer is. Hij begrijpt dan dat hij door zich te vereenigtn, zich een beter loon zou ver zekerd hebben, 't is te zeggen eene hoo gere koopkracht, door zich als trouwe samenwerker aan testellen, de macht der socialistische magazijnen, de eenige die geneigt en bekwaam zijn de prijzen tot den normalen taks terug te brengen, zou vermeerderd hebben. Maar indien bij overmaat een sterfgeval een proletariër uit zijn gezin rukt, een brand de meubels vernietigt, wordt de toestand nog meer gespannen. Het is dus voorzichtig dat iedere werk man zich verzekere op het leven en tegrn den brand. Welke maatschappij moet men daarvoor kiezen Eene kapitalistische die slechts een doel voor oogen heeft, de profijten te ver deelen onder eenige vette nietsdoeners ofwel La Prévoyance Sociale dit voor uitstrevend gewrocht, door de werklieden zelf gesticht La Prévoyance Sociale waarvan de g'matigde taiievcn de vele voorwaarden, die een zuiver socialistisch karakter hebben, verdubbelen La Pré voyance Sociale die de grove woekeraars niet kent Aan iedereen na te denken en te beslui ten. (1) De H. Drievuldigheid is RAADSELACHTIG voor M. Van den Bruele 1... Is hij wel nog een christen mensch want een christen mensch moet blindelings gelooven, AL wat de katholieke godsdienst leert. (2) En zeggen dat de Daensisten boffen op hunnen vooruitgang, terwijl Van den Bruele nu zelf bekend, dat ze geen duim zijn vooruitgegaan. (3) Pakt aan M. Daens. uwen vriend Van den Bruele. zegt het nu zelf. (4) 't Is dus de waarheid, de christene democratische >artij is nooit ernstig opgericht geweest, M Van den ïruele zegt het zelf. nu ligt ze in duigen, en het is dus eene waarheid, dat M. Daens vroeger geene partijstemmen heeft bekomen, maar meestal STEMMEN UIT COM PASSIE. (5) M. Van den Bruele gaat dus eene nieuwe Christene Volkspartij stichten. Al boter aan de galg. bes-en vriend, de plaats van alle ware democraten is bij de socialisten! want een schuitje op zee. verzinkt al te dikwijls, en ver zinken zal uw schuitje om nooit meer boven te k men Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de N'AAIMACHlENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. I De rede is gansch eenvoudig, wij werken met iigenftrsotmeel en hebben nog kosten aan admi nistrateurs, di'ecteurs. controleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met ecnè ordentelijke winst tevreden, j BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs. Het volgende manifest is deze week door de zorgen onzer Socialistische Jonge Wacht in de stad verspreidt Het wordt hoog tiju, dat hier eens ern stig worde aangedacht, want MAANDAG toekomende (25 September] heropenen zich de klassen der Stedelijke gemeentescholen, beter gekend onder den naam der stads scholen. Moeten wij den lof maken onzer stads scholen Neen, elk weet dat het onder wijs in de stadsscholen gegeven, ver ver heven is, boven dat der andere kostelooze scholen, zoo dat de leerlingen er veel beter onderwezen worden en bij het eindigen der studie jaren tamelijk goed zijn geleerd. Nogthans doet ons katholiek gemeente- bes'uur weinig of niets voor onze stads scholen het laat ze overbevolken, bouwt geene klassen bij, richt geene nieuwe stadsscholen in, in de andere volkswijken, en dit uit pure genegenheid voor de aan genomene scholen. Wij weten het. de beistaande stads scholen zijn te weir.-ig in g;etal hierdoor zijn zij overbevolkt, maar toch is het plicht dat alle inwoners onzer stad hunr e kinderen er henen zen den op gevaar af dat ze geweigerd zullen woeden, bij gebrek aan plaats De ouders moeten zulks; als eene mani festatie aanzien, als eene jjrotestatie tegen onze katholieke stadhuisliazen die er niet willen van weten, nieuw e stadsscholen te laten bouwen. Hoe meer kinders er naoeten geweigerd worden in de stadsscholen, hoe schanda liger het is voor onze dompers, en hoe spoediger men dan ook zal gedwongen zijn, nieuwe stadsscholen te openen Het volk dom en onwetend houden, het verplichten ter school te gaan, daar waar men den geest der kinders kneedt, het de gelatenheid inprenten, dat is de leus der dompers en daar mort een krachtig pro test tegen geuit worden En heeft het soms U ouders niet dik wijls bedroefd, dat in de katholieke scho len, de kinderen opgehitst worden ten tijde van kiezing, tegen andersdenkenden, i tegen socialisten, liberalen en zelfs tegen i de christene democraten Is het niet pijnlijk om bestatigen dat uwe kinderen opgehitst worden soms tegenover uwe eigene overtuiging Zulks gebeurt meermaals en nogthans 't is uwe schuld. Welnu, wij vragen u, onttrekt uwe kin ders aan die verderfelijke scholen, zendt uwe kinderen naar de stadsscholen en al dus zult ge met ons socialisten mede pro testeeren tegenover ons katholiek gemeente bestuur, dat ons goed onderwijs onder mijnt en wil vernietigen. Uwe leuze weze dus Onze kinderen naar de stadsscholen en op 15 October gestemd voor de lijst der socialisten, die stadsscholen in de volks wijken zullen eischen. De Socialistische Jonge Wacht van Aalst Twijnders (sters). Woensdag om 7 1/2 ure, bestuurzitting. Algemeene bestuurzitting Woensdag om 8.1/2 uren 's avonds, voor de bestuurleden der Twijnders (sters), Siga renmakers, Fabriekwerkers- en Bouwwer kersbonden, alsook der Coöperatie, Propa- gandaclub, Tooneelkring, enz. Weest allen op post. De dagorde is zeer belangrijk. Leden der Bouw en Fabriekwerkersbonden. De lidkaarten die door den bode bij de leden afgehaald zijn, moeten vervangen worden door lidbookjes. Gezien dit werk door de landelijke Cen trale gedaan wordt, zullen de leden i4 dagen geduld moeten hebben. Do Foil Talrijk waren de partijgenooten opgeko men om deel te nemen aan den Poll. De keus was moeilijk, gezien de partij genooten te kiezen hadden, tusschen twee verdienstelijke partijgenooten, doch er moest maar één kandidaat zijn, en dus een der beide kandidaten uitgelaten worden. Gezel FRANCQUE Petrus is aangeduid voor de partij, als kandidaat op den kartel- lijst. Nu gewerkt, mannen, vrienden en ken nissen aangespoord om den 15 October te stemmen voor den kartellijst, om deze triom fantelijk uit de stembus té doen komen. 't Steekt in de keel. Ja, en 't moet onze domperkens hartpijn doen. Ook De Voorwacht van Cliarêl- Lowie spreekt er over, dat onzen Twijnders- bond na de 0 weken langen strijd bij de firma Stichelmans, nog SOÖOfr. eigen geld in kas had. Om Charel-Louis plezier te doen, kunnen wij hem mededeelen, dat sinds dien tyd de geldelijke middelen nog meer zijn aange groeid en in plaats van den gewenschten val van onze Twijndersbond hij steeds in leden tal stijgt, 't Is 't contrarie van bij de dom pers, hé Heldhaftige kerels. Dat onze pompiers altijd op de bres staan waar bewijzen van moed en heldhaftigheid moeten gegeven worden is een feit. Dit heb ben zij nog eens laten zien bij hun uitstapje naar Audenaerde op 11 September laatst. Nauwelijks in die stad aangekomen of clairon Ladoeder die naar het scheen te veel scliiedammerkens en glazekens bier hadt getoeterd en diensvolgens in een vlaag van teederheid verkeerde, wilde malgré bongré de grond omhelzen, met het ongelukkig ge volg dat Loedoederken in de sjep rolde... Elkeen weet hoe zwaar en hoofdig het Audenaardsch bier is ook op onze pompers heeft het zijne uitwerking niet gemist.. Zij moesten veel in vuur en vlam gestaan heb ben, daar zij het zoo noodzakelijk vonden hun bovenmatig te blusschen met het onge lukkig gevolg dat zij in het huiswaarts keeren in den trein de aardigste liederen zongen en deze lieten vergezeld gaan van zeer weinig stichtende gebaren. Maar 't was nog niet al. Tusschen Audenaerde en Sottegem steeg hun moed ten top. In woeste razernij door staken zij de banken van het treinrijtiiig met hunne bajonnetten, beleedigden 2 soldaten mede-reizigers en braakten daarbij de ijse- lijkste vloeken uit, bij zoo verre dat er van hunne eigene makkers waren die den trein verlieten om in een ander rijtuig plaats te nemen. Twee heeren die deze walgelijke en «zedenverlieflendo feiten bij woonden, trok ken aan den noodrem en het gevolg was dat 2 der heldhaftigste discipelen van darm en spuit, hunne reisbiljetten zijn afgenomen en een proces-verbaal hebben opgeloopen. En zij krijgen dan nog geen subsidie van de stad. En 't is zulke SCHOONE en noodige in richting. En 't is zulk flink korps, hé We ten we 't nie ei p. K. Een felle klepper l Charlowie heeft de zevenmijlslaarzen van Duimpje ontleend om wekelijks zijn om- reisje te doen in bot omliggende, ten einde zijne lezers van De Voorwacht op de hoogte ie houden der gebeurtenissen rond onze stad. Tot in de geheimste schuilhoeken zullen zijne Argusoogen doordringen en zijne pen, doodelijker dan een vergiftigde Indianen-pijl zal treffen wie 't verdient. Al leenlijk geven wij hem den raad zoo niet van os op ezel te springen, want het zou zijn korpulent lichaam in beroering kunnen brengen door het schokken en er zouden voor den man vele onaangenaamheden kun nen uit voortspruiten. Maar dat de vent zoo leutig was wieten wij niet. Snoeck is er een luierkindje tegen. Maar als zijne lezers daarover tevreden zijn is het wel, het andere gaat geene boeren aan. Zij mogen Charlowie houden met zijne groeten van pekelharings koppen en vijf van de laatste slag bij. Wel bekome het liun B.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2