VERDEELERS AALST, Eet Stedelijk Werkeloozanfor.ds. Voor de Burgers en wie het aangaat. 'I Wordl winter. Ken en ander. De Roode Leeuw. ERRATA. Burgerlijke Sland Szenplarsn voor don kiesstrijd. REFREIN Aanhoort ze niet, als zij u komen streelen De rijken aller kleur, De rijken aller geur, Aanhoort ze niet, ze willen u verdeden, Ze vreezen uwe macht, O, werkers, houdt de wacht I Er is een ras, vol zorg voor eigen leven, Voor eigen wel en eigen heerschappij. U, werkers, heeft het druk en smaad gegeven, 't Veracht u diep, om taal en om kleed ij Het wilde nooit gemeens met u nog hebben, En wijkt van u en schuwt u als de pest Maar, als de spin in hare valsche webben, Wil het u lokken tot gij zijt... uitgeperst II Hun taal is zoet, ze streelen en ze fleemen De werker is hun liefste vriend op aard Ze zullen hem in hun bescherming nemen. En hebben hem voor armoe steeds bewaard Maar steeds zijn zij, in rijk vergulde zalen, In kostbren tooi, aan volle tafels zat... Terwijl hun vriend met honger om moet [dwalen, En smarten vindt op 't bange werkerspad III Ge zijt hun vriend, ze zullen u dat zweren, Vooru zijn zij van liefde als overvol. Maar gij moogt nooit of nimmer meer-bewe- Datzij Cartouche zijn, dan zijn ze dol! [ren, Want zulke taal past niet aan slaven. Hebt eerbied steeds voor hunne werkzaam heid, En dankt ze ook voor 't werk dat zij u gaven, Zij dragen toe,ondanks hun spaarzaamheid! IV Uw werkbroers zijn, zoo gij ze wilt »elooven, Het rood gespuis en roovers allemaal. Zij zullen u den hemel wel beloven, Maar stopt uw oor voor socialistentaal... Weest zwart of blauw, dat, kunnen zij ver- [d ragen, Maar haat elkaar, dat is voor hen de macht Verdeeld zult gij de parasieten schragen, Vereent u dus, o werkers, 't is uw kracht. Wie wil peter zijn Wij hebben ruim honderd peters noodig om onzen lijst voor 15 October te kunnen aanbieden. Er ontbreken er nog een twin tigtal. Wie ons de moeite wil sparen om niet ten huize der vrienden de lijst te moeten aanbieden, kome hem heden Zondag teeke nen in het lokaal Hand aan Hand, van 10 tot 11 1/2 ure 's morgens en van af 2 1/2 ure na middag, ten bureele van den Partijsecreta ris. Voor de kiezing van 22 October voor de bijgevoegde gemeenteraadsleden hebben wij 50 peters noodig. Ook dezen lijst moeten wij in tijd in orde brengen. Komt dus teekenen, vrienden. Eveneens willen wij u nogmaals verwitti gen, dat de kiezerslijsten 1012-1913, die dienst doen voor de aanstaande kamerkiezingen van 1912, verschenen zijn, en ter inzage lig gen van eenieder in Hand aan Hand. Het is dan zeer noodig dat elk zich kome overtuigen, of hij ingeschreven is en of hij wel de noodige stemmen bezit waarop hij recht heeft. De reklamen worden kosteloos gedaan. -^?rssv_-. (4e Vervolg). Met cijfers bewezen wij reeds dat het Hulpfonds van Aalst slechts 325 fr als bij leg aan de werkeloozen verleent, op 1560 franken dat het Hulpfonds van Gent offert tot aanmoediging der vooruitziende werk lieden of der werkeloozen kassen. Het Hulpfonds van Gent heeft ook ge toond, in elke omstandigheid aan de zijde te staan der werkeloozen, wat men hier te Aalst niet kan vaststellen. Eenieder herinnert zich nog de groote krisis, ten jare 1908 in de Textielnijverheid. Hier in Aalst zooals te Gent zijn de werklie den hierdoor sterk beproefd. Bij de talrijke schare werkelooze arbeiders (sters) waren honderden werklieden in de fabrieken, die slechts 2 en 3 dagen in de week konden werken. Voor het jaar 1908 betaalde onze Textiel- bond aan werkeloozen sleun 7736.80 fran ken de bijleg der stad bedroeg 1418.65 fr. Te Gent verleenden do vakbonden aan hunne werkelooze leden, een onderstand van 99126,05 fr. de bijleg dor stad be droeg 46701,26 fr. Wanneer wij de cijfers herleiden van den bijleg te Gent aan de werkeloozen verleend, dan zou den bijleg doorliet Hulpfonds van Aalst in rondo cijfers moeten bedragen 3645 franken, zoodal het Stads-IIulpfonds 8323.33 fr. min bijleg verleende. Doch dit cijfer is niet juist. Zonder be schuldigd te worden van overdrijving, mag men wel zeggen, dat al de vakbonden van Aalst te samen, derwijze minstens liet dub bel dezer som zullen uitbetaald hebben aan de werkeloozen in 't jaar 1908, waardoor het Hulpfonds der stad Aalst in evenredigheid 4432,70 fr. minder als bijleg zal ge schonken hebben,dan 't Hulpfonds van Gent. Wellicht zal er gezegd worden, de stads- toelagen waren ontoereikend voor't Hulp fonds, om den zelfden onderstand aan ae werkelooze werklieden te verleenen, alsook dat Aalst, eene kleine nijverheidstad, niet mag vergeleken worden met Gent. In dit geval verkeerde ook de stad Gent en hare omliggende gemeenten. De gestem de toelagen der gemeenten waren eveneens ontoereikend, om den gewonen bijleg aan de werkeloozen ie verleenen. Doch liet Bestuur van liet Hulpfonds te Gent, heeft zich tot de gemeentebesturen gewend om de ontbrekende som te beko men. De eerste toelage der stad Gent aan het Hulpfonds was 10.000 franken. Deze is opvolgentlijk vermeerderd tot 20,000 l'r. Met het krisisjaar 1908 stemde de ge meenteraad nog tweemaal nieuwe toelagen van 15,300 en 6,000 fr., daarbij de reserven van 4328,33 fr. of te samen 23038,33 fr. dat het Hulpfonds meer ter zijner beschikking had, boven de 3 O. OOO l'r. gewone toelagen. Ook de andere gemeenten verhoogden hunne gewone toelagen. St-Amandsberg eene gemeente met 20 duizend inwoners minder dan Aalst, vermeerderde hare toe lage van 1707 franken tot 3800 franken, zijn de eene vermeerdering van ongeveer 2100 fr. De toelage der stad Aalst aan het werke looze Hulpfonds voor 't jaar 1908, was 1000 fr. (Vervolgt). Ieder van u zal zich nog de werkstaking der Bouwwerkers herir neren, uitgebro ken door den onwil der heeren Onder nemers. Verschillende maanden is er door den Belgischen Bouwwerkersbond, bij middel van brieven, eene aanvraag gedaan om een loonopslag van 5 centiemen per uur te bekomen, waarop de Heeren On dernemers aan den bond der werklieden niet het minste antwoord verleenden, die tot het uiterste middel het besluit r.amen tot de werkstaking, om aldus ge hoor aan hunne billijke vraag te doen ver leenen. Niemand kon hier de Bouwwerkers van overhaasting, noch van onredelijkheid be schuldigen. Minstens 4 maanden vóór de stakingvroegen de Bouwwerkers met hunne bazen te onderhandelen over de vraag van loonopslag. doch te vergeefs en de staking brak uit, mogelijk gewild door de bazen z lf, om aan de burgers en eigenaars der stad te kunnen zeggen, dat door den loon opslag aan de bouwwerkers, ook de reke- ningskens moesten verzwaren. De eerste 14 dagen dat de staking was aangevangen, wilden de Heeren Onder nemers met de onderhandeling EEN CENTIEM opslag toestaan, doch de bouwwerkers wezen dit bespottelijk voor stel van de hand. Na 6 weken strijd en door verschillige onderhandelingen, werd er een eervol ak koord gesloten tusschen de Heeren Bazen en hunne werklieden, waardoor 2 en 3 CENTIEMEN opslag per uur zou toege kend worden, aan AL de bouwwerkers, uitgenomen voor de leerlingen. De bouw wei kers hernamen in die voor waarden het werk, toch moesten wij vaststellen dat een tamelijk getal der werklieden geene voldoening bekomen hadden Mogelijk hebben de bazen getracht verdeeldheid onder de werklieden te bren gen, door de niet algemeene toekenning van den loonopslag. In het schrijven aan de Heeren Onder nemers hebben wij hierop gewezen, dat zij hunne belofte niet gansch vervulden Of schoon wij dit herhaaldelijk gedaan heb- nen, kunnen de Heeren Bazen er niet toe besluiten aan al de bouwwerkers de 2 en 3 CENTIEMEN opslag te geven Wij hebben het dubbel recht hierop te rug te komen 1. daar bij de overeen komst gezegd was op lateren datum terug te b prektn. om den opslag tot VIJF CENTIEMEN te brengen, zooals door de bouwwerkers gevraagd was 2. omdat de Bazen zelf lieten ken nen bij middel van affichen die uitgeplakt zijn in de stad, dat een loonopslag van 2 en 3 CENTIEMEN aan de gasten zou verleend worden, wat niet gansch gebeurd is. Al de inwoners, zoo ook de burgers en eigenaars, verkeeren hierdoor in de mee ning dat al de bouwwerkers den opslag bekomen hebben, waarin zij zich bedrie gen Slechts een deel hebben den opslag bekomen, anderen niet. Is het te verwonderen dat er bouwwer kers zeggen, dat de Bazen in de staking op etne listige wijze handelden, en (zij) de patroons mogelijk hierdoor een beteren opslag dan de bouwwerkers bekomen heb ben. Dat de bazen hunne beloften houden en den loonopslag aan de Bouwwerkers geven. C. Guns. Om een goede Pardessus tekoopen zal men altijd best gediend zijn bij P. BLANCKAERT- CORNELIS, Kerkstraat, Aalst, waar men verders ook alles kan krijgen wat den stiel betreft. Een werkman die zijne eigene belangen behartigt, stemt altijd voor de socialistische kandida ten. Waarom Ja, al wie het artikel leest, van M. Van den Bruele, zal zich een goed gedacht kunnen vormen, waarom M. Daens nu kartel maakt met afgescheurde katholieken. Acht jaar geleden bekwam hij nog enkel 459 lijststemmen. terwijl wij, socialisten, er reeds 547 hadden. Ze zaten dus reeds 88 stemmen onder ons. Om niet te laten zien, dat hij hier in Aalst nieinendalle meer is, heeft hij nu afge scheurde katholieken op zijn lijst genomen, denkende aldus toch nog wat stemmen te! bekomen. Zulks zal niet pakken, want voor eene gemeentekiezing kan M. Daens den marte laar niet uithangen en compassie stemmen worden dan ook in die kiezingen niet gege ven. Hunne partij ligt in duigen, zegt M. Van den Bruele. Eene logenstraffing aan M. Daens, door een zijner bestuurleden Deze week Woensdag sprak ik met M. Camiel Neirinckx, een der bestuurleden van de Christene Volkspartij, en 'k vroeg hern zijn gedacht over't geschrijf van M. Daens. Ik vroeg hem Camiel, M. Daens heeft ge schreven dat ik heb gezegd in de meeting als er een God is, dat liij hier verschijne Hebt ge mij zulks hooren zeggen Neen, Fred, en 'k heb nogthans goed ge luisterd. Hebt ge mij zien spuwen op het borst beeld van Priester Daens M. Daens schrijft dat ik zulks gedaan heb, en hij Neirinckx antwoordde mij opnieuw Neen, dat heb ik niet gezien. Ziedaar eene logenstraffing voor M. Daens van een zijner bestuurleden. 't Blijft te zien of hij die afgrijselijke leu gens, nu zal herroepen. Het is erg te betwijfelen, want hij is toch zoo eerlijk. De Viscose Het Financiönblad van den 10 September geeftons de winsten gedaan doorliet fabriek Société Générale de Soie Artificielle par le Procédé Viscose voor het jaar 1909 en 1910. De zuivere winst was in '1 jaar 1909, 336,000 fr., voor't jaar 1910, 714 000 fr. zijnde eene vermeerdering van 373,000 l'r. Ge zief, het is zoo slecht niet voor de heeren, hé Is dit waar Verleden week verwittigde men ons, dat Donderdag 14 dezer, 7 meisjes van 10 i\ 17 jaren oud, zonder werk gesteld zijn in de Filature op de Vesten. De rede zou zijn, dal de meisjes loonsver betering hadden gevraagd 1,25 fr. per dag. De meisjes zouden slechts 7 a 8 franken voor 11 en 12 dagen te werken, gewonnen hebben. Zoo dat waar is, noemen wij het eene schande,dat deze liberale fabrikanten hunne werklieden zulke schandalige kleine loonen betalen. Deze heeren maken ieder jaar schrome lijke groote winsten, geperst uitliet lichaam hunner werklieden. In een en hetzelfde blad De Werkman van 22 Sept. 1911, schrijft M. Daens over hei geval ('hapelleeneen libe rale dagbladschrijver van Antwerpen, dat het eene STRAATVERKERIJ was. E11 over zijn geval te Aalst in 1899 is hij voor 't Algemeen Stemrecht, SOLEMNEEL DEN BAK INGESLINGERD Wat een martelaar toch is die M. Daens M. Van den Bruele, g'hebt aan M. Daens dus nog niet gezegd, dat hij maar verdiend loon heeft gekregen, en hij zich dus ten on rechte als martelaar doet doorgaan i Voor de Daensisten is het een en hetzelfde feit, TE ANTWERPEN eene STRA ATVER KERIJ, omdat het gepleegd is door een socialist en een liberaal te Aalst is het eene HELDENDAAD, omdat hei gepleegd is door M. Petrus Daens Houdt M. Daens zijne lezers voor den zot In gansch zijn blad geen woord van herroeping over de afschu welijke leugens tegenover Nichels in zijn vorig nummer aangehaald. Keurt M. Van den Bruele die afgrijselijke lasteringen goed 't Schijnt ja, want 'k heb hem gevraagd, M. Daens, op zijne leugens ie wijzen en hij herroept ze niet. Is het zoo, dat de christene democraten de eerlijkheid opvatten T Is heel deftig, voor menschen die de pretentie willen heb ben Christen te zijn. De Brochuur over het debat Van den Bruele Nichels is verschenen, en deze week reeds in Aalst verkocht. Zij had een bijzonderen bijval. Heden Zondag wordt ze ook in de buiten gemeenten verkocht. Zijn er nog vrienden die er hegeeren, zij worden verwittigd dal de verkoopers van Vooruit er bij zich hebben, en ze steeds te bekomen zijn aan 5 centiemen. Deze van den buiten, hebben zich te w en den tol gezel Nichels Al Tred, Hand aan Hand, Aalst. Kiesnieuws Door het overlijden van den heer Victor De Gheest, Schepenen onzer Stad, en wiens mandaat als Gemeenteraadslid maar eindigt in 1910, zoo zal er nu ook op 15 October eene tweede kiezing plaats hebben voor één man daat. De algemeene bestuurzitting van 11. don derdag lieeft hiertoe reeds als kandidaat aangewezen, gezel Bocqué Domien. Ook is er aangenomen dat voor de bijge voegde kiezing van 22 October, de gezellen Guns Camiel, Schrijnwerker, Schutyzer Henri, Bakker, als kandidaten zullen voorgedragen worden. Gezel De Schutter Remi, neemt de plaats in van Guns Camiel op de groote lijst. Lange 't achterpoortje De dompers hebben schrik van M. De Naeyer, hy is een onpopulairen kandidaat zeggen ze, en kan enkel de katholieke lijst benadeelen. Nu zouden ze bom afzonderlijk willen voorstellen, in de plaats van M. DeGheest, overleden. Laat ons hopen dat hij eerlij ksgo.voel ge noeg zal bezitten om zulks te weigeren, en hij niet zooals vroeger, langs 'tachterpoortje zal willen binnen slibberen. Dat hij zich op de groote lijst plaatse, hij zal dan zien hoe populair hij is,en of hij ooit zal mogen rekenen op hoi burgemeester schap. Vliegweek te Lokeren. Op 1,2, 3, 4 en 5October aanstaande zal er te Lokeren eene vliegweek plaats hebben op het plein van den (RAClNGCLUB),dat slechts op 5 minuten afstand van de statie ligt. Als vlieger is ingeschreven de heer DEN DUY- VER, die zich tijdens de vliegweek teThielt zoo buitengewoon onderscheidde. Op 5 dage ft deed hij aldaar 37 vluchten. Do lieer DEN DUYVER oefent zich althans te St-Job in 't Goor, van waar hij einde der maand September naar Lokeren vliegen zal. Er zullen plaatsen zijn van 2 fr., 1 fr., en 0,50 fr. SPA A RM A ATSCH APPIJ De partijgenooton en vrienden worden verwittigd, aat er nog altijd plaatsen be schikbaar zijn in de Spaarkas van De Roode Leeuw Partijgenooten en Vrienden, wordt er dus allen lid van. Bij vergissing is er verleden week in ons blad eene drukfeil geslopen, in het artikel BLOEDIG GEVECHT. DRIE PERSONEN GEDOOD, sprekende over Duitschers en andere lieden onzer stad. Dit moest zijn DRIE PERSONEN GESTOKEN. DER STAD N I N O V E. Aangifte van 15 Sept. (inb.)tot 22 September (niet inbegrepen). GEBOORTEN GEBOORTEN Mannel. 3. Vrouwcl. 2. OVERLIJDEN S. Joanna-Catharina De Vuyst, 74 j. z. b., wed. van Jan Van der Schiicren, Vestbarm. Jan-Baptist Van Lierde, 55 j., hoefsmid, ongehuwd. Beverstraat. Amelia De Pauw 83 j., z. b., wed. van Donatus Pardacns, en van Pieter-Joannes Bombeek, Burchtstraat (Hospitaal). Caniilius Van Londersele, 02 j., z. b., wed. van Maria-Louiza I)e Dobbe- leer, Burchtstraat (Hospitaal). 1 kind onderdo 7 jaren. HUWELIJKEN. Constantinus-Franciscus De Bremaeker, 21 j. twijnder, met Clemen.sia Van dor Biest 22]., fabriekwerkster. Overdracht 1277. II. T. 100. Cornand Alfons 25. Van een Suikerbakker 200. T an eenen die onbekend eene gocdedaad wil plegen 2000. Een Jonge Wacht 20. De Coninek Felix 50. Amant Vic tor 30. D. W. 25. Temmerman 20. Spitaels Louis wekelijks 50. Matthys 25. Van Mol Louis 25. Dierickx Leo 10. De Wit Hippolyte 20. Henninck Frans 30. Lauwers G. 10. Speeekaert Emmanuel 25. Eon Hod gezongen door Vosse Gustaaf hij de W Ycrbrakel, Groeten Bolleweg 72. Adolf Caniu 15. De Vcylder Leon 25. Van den ürempt Gustaaf 20.' Gezongen door Jan Stcenhaut, hij Cor nand Camiel 249. Bocuué Domien 25. Van een Viscosebewerker 50. lot voorbeeld der Jonge Wacht 50. P. D. W. 100. Op de vergadering van den Ziekenbond 2118. R. Re Schutter 25. Rimbaut L. 25. J. Chevalier 50. E. Gits 25. G. Bombeéck 25. L. Gits 20. De Neef 20. Wuy- tens 20. Marinus 2u. P. Van der Meulen 25. De Groot 20. C. Van den Bossche 25. Luycx 25. Bedienden Hand aan Hand 130. Tydens een partijtje bieden bij Alfred De Gendt zijn er acht dordens gegeven, de me despelers waren Do Bruyn Petrus, Hofman Raphael, Eylenboscli Frans en I>c; Gendt Allied 20. Gezongen en rondgchaahl door Antoine hij C. Cornand 158. Omhaling gedaan door P. Eeman, na het zingen van een lied 108. L. Van den Brempt 10. T. Lepagie 25. A.Snel 25. Van den Bossche 20. I). Podevyn 20. L. B. 15. J. Pauwels 10, E.Yinck 10. ReniorsE. 10. ,1. D'ilooghe 10. L.De Wolf 10. A.DeVleescii- houwcr 10. J. Lehon 10. J. Coppons 10. C. De Backer 10. Pb. Van der Meersch 10. A. Van de Winckel 10. H.Flips 25.E.Van CuTsefn75. Lijst bij Petrus Nichels. Nichels Pe rus 100. Goossens Melanie 25. Nichels Domien 10. Sanders Karei 50. Troch Joseph lo. JlofmanJoscph 10. De Geest Prang 100. Van den Bossche Joseph 25. Bediende ijzerenweg 100. Eeman Adolf 50. Raymond Meert 25. Een Jonge Wacht 10. Samen 11253 exemplaren.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3