onder N° 2. üifslag der Gemeentekiezing van Aalst. Volk van Aalst 1 Een woordje van Dank Aan de heeren De Beul en Verhaegen Vergaderingen. ONDER Nr 2. De twee oude partijen. WERKLIEDEN stemt op 22 October alleu voor de Socialistische lijst, De groote steden GHEYS ALFONS, Metaalbewerkers. Heden Zondag om 4 uren, algemeene verplichtende ver gadering. Om 3 1/2 ure, bestuurzit- ting. Textielbewerkers. Dinsdag om 8 uren 's avonds, bestuurzitting. Comité*. Donderdag om 8 uren, zitting. Tabakbewerkers. Vrijdag om 8 uren, bestuurzitting. Coöperatie. Om 8 1/2 ure, bestuur zitting. RSEKS VOOR 4 JAAR. GG.el br en in de bus gevonden 8566. Witte er. nietige 191. Geldige brieven 8370. Volstrekte meerderheid 4283. KATHOLIEKEN. Meert 4074 SOCIALISTEN. Bocqué 671 CHRISTEN DEMOCRATEN. De Beul 1&01 LIBERALEN. Van den Berglie 2129 Aanhef n er geenen enkelen kandidaat de -c" clue meerheid heeft bekomen, zoo is ht Z aanstaande balloteering tus- achen de ^atlioliek en de liberaal. V OOR 8 JAAR. Braven in de bus gevpnden 8567. Witte •n brieven 151.— Geldige brie ven 841.5. Gepanacheerde 237. KATHOLIEKEN. Lijststemmen 3930. Bosteels 3720 de Be.Lune 3851 DeCc.iinck 3660 De Hart 3688 De Naeyer 3799 Du wez3637 Gheeraerdls 3741 Van den Brfempt 3624 Van dsn Steen 3639 Van de Velde 3615 SOCIALISTEN. Lijststemmen 626. De Con: r ek 619 DeSchuJer 623 Flip, 616 Ilennincli 615 Niche is 617 F'cdevyn 615 Rimbaut 613 SandöiS 611 Van dar -rli 014 Van da S;e; n 612 Ch-.i ,:NE DEMOCRATEN. Lijststemmen 1718. Bools 1691 Daens 1801 de Bethune 1767 De Cock 1657 GysselincLx 1722 lli in bant 1655 Schtuiaert 1650 Van der Borg!ii 1651 Van Hauder rr J673 Verhaegen 1711 LIBERALEN. Libtstemmen 1905. Brys 1711 Do Blieck 1870 Do Windt 1800 De Wolf 1639 Leve-au 1784 Van Branteghem 1650 Van eer Veurst 1587 Van 0" enbosch 1653 Van Trad en 1674 Vincent 1599 Het quorum was 16S3. Kathol:*;/ r.i, Christene Democraten en Liberai'-n bereiken dit cijfer. Zijn gekozen KA 'HOLIEKTr de Bethune, De Naeyer, Ghoereer lts, Bosteels, De Hert en De Co- ninck. out p'eanten Van den Steen, Duwezen Van "den Bremnt. CELT;TENE DEMOCRATEN: Daens en de Bethune. Dc Louis do Bethune op de klerikale Lis- iter n laimen heeft bekomen dan zijn 1 vc2.:c: Kr.'el de Bethune op de lijst der Cbrisvuie Democraten zoo mag deze laatste is liet dus M. Gysselinckx satslé gekozen. SuppJeanten Verhaegen en Boone. LIBERALEN De Blieck en De Windt. Suppleanten Leveau en Brijs. BALLOTEERING. Hel is dus Zondag aanstaande ballotee ring tusschen do heeren Meert katholiek en Van den Borglie liboraal. Wanneer de stemmen van Socialisten, Li beralen en Christene Democraten samen worden geteld, dan komen wij tot het cijfer 4801. Daar M. Meert maar 4074 stemmen heeft bekomen, zoo hebben de oppositie-partijen te zamen 227 stemmen meer dan de katho lieken. Zulks beduidt wanneer Liberalen, Socia listen en Christene Democraten als een man voor M. Van den Berghe stemmen,de kandi daat der katholieken in het zand zal bijten. Er is meer Wanneer we de lijststemmen samen tellenI die Liberalen, Socialisten en Christene De mocraten voor de reeks van acht jaar hebben bekomen, dan zien we, dat de oppositie-par tijen 4249 lijststemmen hebben behaald, ter wijl de klerikalen er enkel 3930 hebben bekomen, of 319 min dan de oppositie partij 8n. De oppositie-partijen hebben dus den zetel van M. Van den Berghe in handen, en waar om zouden we de katholieken dien zetel niet ontnemen Eerst en vooral zal M. Van den Berghe^ een man zijn, die zijn mandaat van gemeen teraadslid waardig zal vervullen en daaren boven als gewezen onderwijzer in de Stads- iongensschool, eene bezondere bekwaam heid bezit over hot onderwijs zelf. Wij raden dus al onze vrienden aan, voor M. Van den Berghe te stemmen, omdat ze terzei fd er tijd, eene andere maal stemmen, ten voordeele van 't Z. A. S. en volledige Evenredige Vertegenwoordiging, en tegen de schoolkloosterwet die de dompers ons meenden op den hals te brengen. Nu dat gansch het land zoo krachtdadig tegen de dompers heeft gestemd, nu ook mag Aalst niet ten achteren blijven, en moeten wij toekomende Zondag toonen, dat de oppo sitie-partijen, wanneer ze willen, de meester zijn in ons stadhuis. Allen als één man, dus gedopt voor M.Van den Berghe, de kandidaat van A. S. en E. V. BESLUIT. Het Midden-Comiteit der Socialistische Partij, Aalst, heeft in zijne jongste zitting van Donderdag besloten, in de balloteering tusschen de liberale en de katholieke kandi daat, dat de Socialisten als één man zouden stemmen ten voordeele van de liberaal M. Van den Berghe, daar zij aldus hunne stem uitbrengen ten voordeele van A. S. en tegen het schooiwetsontwerp Schollaert. Verleden Zondag zijn de zetels van den gemeenteraad veraeeld geworden, tusschen katholieken, liberalen en christene demo craten. Buiten ieders verwachting zijn de chris tene democraten aan het quorum gekomen, want laat het ons maar zeggen, niemand durfde denken, dat zij van 459 stemmen in 1903 bekomen, heden tot 1718 zouden zijn geklommen. In alle geval, de christene democraten, evenals de liberalen en de katholieken heb ben mannen in den raad, alleen de socialis ten hebben nog geen enkele gekozene. Nogthans het ware zoo schoon, indien de vier partijen er hunne vertegenwoordigers hadden. _J Welnu Zondag toekomende is daartoe ge legenheid. Zondag is het stemming voor een deel der werkende klasse, wij zeggen één deel, om dat er zoovele werklieden die recht hebben om deel te nemen aan de kiezing, er van be roofd zijn, door dat de kiezerslijsten, die voor deze kiezing dienst moeten doen, zoo wreed schandalig zijn opgemaakt. Maar toch dat deel der werklieden, die Zondag mag deel nemen aan de kiezing, dat deel, kan nu ook een socialistischen werk man naar den gemeenteraad zenden, en al dus de vier partijen doen vertegenwoordi gen. En als wij nu aan do werklieden vragen, Zondag hunne stem uit te brengen op de socialistische kandidaten, dan meenen wij toch, zulks te mogen doen, met eenig recht. Nu dat de werklieden onder elkander stemmen, nu dat ze mogen kiezen met éénen dop, nu dat er geene burgers en rijke men- schen met drie en vier doppen meêdoen, nu is het toch wel de plicht meenen wy, van alle werklieden hunnen enkelen dop te schenken aan de socialistische kandidaten.^ Moeten wij hun herinneren, dat het ten allen tijde de socialisten zijn geweest, die in dé bres zijn gesprongen, wanneer de werk lieden in strijd waren om meer loon, om minder werkuren, om een beter bestaan Is het noodig te zeggen, dat het dank is aan de socialistische partij, wanneer de lage loonen, sedert enkele jaren in onze stad, merkelijk zijn verhoogd Niemand zal het ontkennen, dat de Socia listen nooit te zoeken waren, wanneer er ten voordeele van 't werkende volk iets kon gedaan worden. Welnu, het is nu Zondag, dat de werklied den hunne wederliefde kunnen betoonen door te stemmen voor de Socialistische kan didaten, GUNS Gamiel, Schrijnwerker, SCHUTYZER Henri, bakker, De strijd van liberalen, van christene democraten en socialisten is, om overal de volledige evenredige vertegenwoor diging te doen toepassen, en daar de liberalen en de christene democraten nu reeds hunne vertegenwoordigers heb ben, zoo is het ook hun plicht te zorgen dat nu Zondag de socialisten er bij ko men In de kiezing met drie en vier stemmen, zijn we verslagen geworden wij hebben ons getal stemmen, waarop we gerekend hadden wij kunnen tegen de macht der drie en vier stemmers niet op, wij zijn geene J rijke menschen partij, wij zijn de partij van 1 arme, maar eerlijke werklieden, en hierom rekenen wij ook op de stem van alle deftige werkmenschen. Wij moeten ons programma niet meer uit leggen het is in de laatste weken genoeg besproken en beschreven geworden en hier door weet ge, dat de socialisten warme voor staanders zijn van Zuiver Algemeen Stem recht Volledige Evenredige Vertegenwoordi ging" Minimum van dagloon Goed Onderwijs Schoolcan tienen Deftige verdeeling van onderstand in het Bureel van Weldadigheid Hulp aan Werkeloozen Onderstand aan Zieken Kostelooze zorgen van dokter Kosteloos verbruik van geneesmiddelen door de stad te leveren enz. enz. Welk een werkman kan stemmen, tegen eene partij met zulk deftig programma Het is dan in volle vertrouwen dat wij de kiezing van Zondag tegemoet zien, en met volle recht durven hopen, dat nu ook den uitslag dezer kiezing zal zijn dat de socialisten ook hunnen vertegenwoordi ger zullen hebben. Stemt dus zondag allen onder N 2, voor Guus Camiel en Schutyzer Hendrik Ja, een woordje van dank zijn we ver schuldigd aan de Socialistische kiezers, die verleden Zondag getoond hebben, mannen te zijn van princiepen. Als een man hebben zij gedopt voor de kandida ten der partij, aldus het bewijs geleverd, dat zij geene vrienden, geene personen ken nen, maar enkel partijmannen. Op de kleine lijst hebben we 671 stem men behaald op de groote lijst 626 par- tijstemmen, en wat zien we Dat onzen meest bevoordeeligden kandidaat 623 stemmen heeften maar 12 stemmen meer heeft, dan onzen minst bevoordeeligsten. Stellen wij daartegen het verschil der andere partijën De klerikalen hebben 3g3o partijstem- men en M. Louis de Bethune die meest stemmen heeft op hunnen lijst, heeft er maar 3851 of 79 stemmen min, dan er voor de katholieken zijn uitgebracht. Hunnen minst bevoordeeligsten kandi daat M. Van de Velde Alexander heeft er enkel 3615 of 315 min dan ze partijstem- men hadden en 236 stemmen min dan M. de Bethune Bij de christene democraten is het ver schil van partijstemmen niet zoo erg, maar M. Daens die 1801 stemmen heeft, is toch met 151 stemmen vooruit tegen hun min bevoordeeligsten kandidaat. Bij de liberalen is het nog erger dan bij de katholieken. Dezen bekomen 1905 lijststemmen en M. De Blieck, die meest stemmen heeft, bekomt er enkel i87o terwijl M. Van der Veurst aan 't staartje komt met 1587 stem men of 283 stemmen minder. Zulks bewijst dat de socialisten mannen zijn uit een stuk, terwijl het in de burgers- partijen meest al gaat ELK VOOR ZICH ZELF. Dank dus aan de Socialistische kiezers, die weeral eens 't bewijs hebben geleverd, enkel te stemmen voor de socialistische gedachten en princiepen. Op uwe meeting van 14 October 11. gehou den op de Gulden Boomplaats (huizen Bor- reman) waar gij ons, socialisten, voor leu genaars, kremers en lasteraars uitmaaktet, hebt gij Heer De Beul 25 franken belooft aan dezen die kon bewijzen, dat er aan het lokaal Volksverheffing geene 40 centie men per uur betaald is, aan de metsers daar aan werkende, (minimum waarvoor zij in strijd geweest zijn). Daar ik het woord vroeg om aan 't publiek te bewijzen dat uw gezegde onwaarheid was, hebt gij door gedurige onderbreking de verdere discusie onmogelijk gemaakt, en zoodoende mij belet U te weerleggen. Ziehier nu ons voorstel De socialistische partij stelt u voor de be wijzen te leveren, en dit door op dezelfde plaats meeting te houden. Het is een plicht voor u, het publiek te bewijzen, dat gij daar geene leugens hebt verteld. Allo De Beul komt eens Uwe democratie en liefde voor het werkvolk toonen, niei in woorden gelijk de liberalen volgens U doen in den gemeenteraad, maar wel in daden gelijk wij, socialisten, gedaan hebben met het bouwen van ons wy klok aal. Wij geven U de stelligste verzekering dat gij tijdens uwe spreekbeurt niet zult onder broken worden, hetgeen gij met mij stand vastig gedaan hebt. En U, Heer Dokter Verhaegen, die daar van liefde voor de werkende klasse den mond vol had, Gij die daar vertelde dat Nichels U in het blad Recht en Vryheid gelasterd heeft en die op het zelfde oogen- blik Nichels deedt doorgaan als een scnui- mer, die champagne drinkt en fijne sigaren rookt op de gezondheid der werklieden. U zult geloof ik toch nog niet vergeten zijn, niet waar, dat ik U uitgedaagd heb dien laster door Nichels U toegebracht te bewij zen, hetwelk door U aanvaard is, niet waar Dokter Ik denk dat gij toch een man zijt die zijn woord houdt, niet waar, Mijnheer, en laat mij toe U te zoggen, dat wij, weinig geleer de werkmenschen, ons veel deftiger zullen gedragen dan gij. heer Dokter, die het moeiëlijk kunt verdragen door een armen werkjongen weerlegd te worden. Gij hebt mij daar gedurende uwe menigvuldige onderbrekingen ook gevraagd, het geval van den bakker Lippens die in Hand aan Hand volgens U broodeloos gesteld is uit te leggen. Dit geval zal U daar dooreen beheerder van Hand aan Hand uiteengezet worden, en daar Gij daar veel belang schijnt in te stellen, hoop ik, dat Gij niet zult nala ten daar tegenwoordig te zijn. Onze Meeting, Heeren, zal plaats hebben op WOENSDAG 25 OCTOBER, om 8 uren 's avonds. Wilt a. u. b. laten weten of dien dag voor U geschikt is of niet. Wij zullen er ons altijd naar schikken. CAMIEL CORNAND. Katholieken en liberalen hebben verleden Zondag van hunne pluimen gelaten. M. Moyersoen kraait wel triomf in de Volksstem van Woensdag, maar hij ver geet dat de katholieken in 1907 de volstrekte meerderheid hebben behaald, dat zij alsdan bijna 400 stemmen meer hadden dan de ver- eenigde oppositie-partijen. Thans is het tegenovergestelde waar, en niKhebben de oppositie-partijen te zamen 4249 partijstemmen bekomen of 319 stemmen meer dan de klerikalen. Dit maakt een verschil van 700 stemmen op 4 jaar Als M. Moyersoen zulks noemtzege pralend uit de stembus komen, dan is dien heer met weinig tevreden De liberalen die komen erg gehavend uïtA den slag. Die vallen van 2512 stemmen in 1903 be haald, nu in deze kiezing op 1905 stemmen of een verlies van GO7 stemmen en dit ondanks er nu meer dan 1400 stem men meer uit te brengen waren. Zulks is een gevoeligen. zeer gevoeligen slag, waaraan zij zich voorzeker niet had den verwacht. De socialisten hebben 79 stemmen aange wonnen op de groote lijst en 124 op de kleine lijst. Wel is waar, te weinig, volgens de socialistische partij hare werkingen gedu rende die verloopen 8 jaar, maar onze partij van arme menschen, altijd met dit ongeluk- kigdeuntje vervolgd liet is toch geen avance voor de socialisten, heeft zich toch weten kloek te houden en behoudt hare positie. J De christene democraten mogen bluffen A Al de misnoegde katholieken, en de afval der liberalen was ten hunnen voordeele, en zulks komt, omdat de menschen die veran dering willen of hunne wraak willen koelen, toch er niet kunnen toe besluiten voor arme drommels te kiezen, maar altijd geneigd zijn te stemmen voor dc groote, voor de rijken. - Kijk naar den lijst der democraten Wie is er gekozen, wie heeft er de meeste stem men Geen enkelen van hunne arme kandi daten, komt in aanmerking, dezen staan er maar op, om den hoop te vervullen. Zulks is ook het geval met de liberalen en de katholieken, al hunne werkerskandidaten bijten in 't zand. Wij hadden het vóór de kiezing voorspeld, en onze voorspellingen vallen uit. Zoo fopt men Frederik. van 7 land hebben uitspraak gedaan. STEDEN VAN MEER DAN 100,000 INWONERS. Antwerpen Kartel zegeviert Brussel Kartel Gent Kartel Luik Kartel De vier grootste steden van het land heb ben dus de katholieke regeering veroordeeld met verpletterende meerderheden. In geen enkel dezer zijn de katholieken er in gelukt ook maar aan een enkel zetelken te geraken. Zij zijn er zelfs van geen tel meer Van de negen hoofdplaatsen der provin cies, zijn er zoven waar het kartel schitte rende triomfen behaalde Brussel, Antwer pen, Luik, Gent, Mons, Namen, Arlon. Te Brugge kregen de katholieken een ge voeligen klon, en zagen zeven hunner kan didaten in liet zand bijten. Liberalen en christene demokraten triomfeeren er. Alleen te Hasselt blijven de papen mees ter. Maar 't is een poveren troostEEN pro vinciehoofdstad op NEGEN Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met tigen fersonneel en hebben nog kosten aan admi nistrateurs, di ecteurs. controleurs, voyaeeurs. placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medehurgets. G*m*k van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2