nummer 2 Uit Ninove. Rampen, Misdaden, Ongelukken, Het Chineesche kiesstelsel in België. Werkstaking bij M. Marchant. KIEZERS Allen gestemd voor de socia listische kandidaten onder Uitslag der kiezing van IS October. AALST. BERICHT. Iets om te lachen. Exampiarsn voor den kiesstrijd. De gemeentekiezingen in 1907 gaven de volgende zonderlinge uitslagen Op 2619 gemeenten zijn er enkel 725 gemeenten, waar de evenredige verte genwoordiging werd toegepast In 675 gemeenten was er geen strijd. In 1229 gemeenten werd de uitslag bekomen bij volstrekte meerderheid, dus zonder toepassing der evenredigheid. Op 10,026 gemeenteraadsleden zijn er maar 1839. die gekozen zijn door de toe passing der evenredigheid. De evenredigheid is dus maar van tel geweest VOOR 18 PER HONDERD der GEMEENTERAADSLEDEN. Zulke evenredigheid is een belachelijk iets, en het Kartel heeft wel gedaan het ditmaal aan de klerikalen eens ferm te doen gevoelen. Zij zijn nu geslagen geweest door een wapen dat zij zoo lang tegen ons gekeerd hebben. Wel bekome het hen B. Woensdag namiddag, den 18 dezer, is eene werkstaking uitgebroken onder de werklieden van den Heer Marchant, te St-Gillis-bij-Dendermonde. De reden hiervan is de volgende Sinds lang hebben de wevers verbete- ringen gevraagd op de grondstoffen, ver hooging der tarieven met r5 0/0, betaling van 't wachten naar boomen en inslag, be taling van een werkcoupon voor op en af te reizen, (gezien er een groot aantal wevers en andere werklieden van Aalst en omliggende bij M. Marchant werken) als ook een loonopslag voor de daghuurwer kers M. Marchant heeft aan de vraag der werklieden geene voldoening gegeven. De vakbonden van Aalst hebben dan ieder op hunne beurt een brief aan de Heeren ge richt, de eisch der werklieden steunende. M. Marchant stuurde hierop een ant woord, doch zonder de minste toegeving, en voegde bij dit schrijven een stuk waar door de werklieden zouden verklaard heb ben, dat zij geene verbetering meer zouden gevraagd hebben, geteekend door 3 werk lieden. Wij kondigden dit stuk af in ons blad. Omdat wij de 3 onderteekenaars voor 3 dompers namen,hiervoor wilden de leiders der Christene vakbonden met onze vakbonden niets gemeens hebben in deze beroering, om de gevraagde verbeteringen te bewerken voor de werklieden van den Heer Marchant Ondanks dat hebben wij de werklieden aangezet eendrachtig te blijven om de ge vraagde verbeteringen te bekomen, en heb ben wij in een brief aan de Heeren, alsook op het bureel van 't fabriek gepoogd, om van de Heeren te bekomen wat de werk lieden vroegen. De katholieken, liberalen en kristene democraten hebben de zelfde pogingen aangewend en besloten voor Woensdag avond 11 eene vergadering te houden, in den Katholieken Kring te St-Gillis, voor al ue werklieden, doch welke op het laat ste oogenblik door den lokaalhouder ver boden is. Ten gevolge van het strooibriefje, deze vergadering aankondigende, zijn Woens dag namiddag 4 WEVERS afgedankt, dit onder voorwendsel door gebrek aan werk. De werklieden begrepen waar de Heeren naartoe wilden. Aide wevers legden de getouwen stil (met eene uitzondering) en poogde deze wevers terug in 't werk te helpen. Na eene gansche uur vruchteloos bij de Heeren aangedrongen te hebben, verlieten de wevers het fabriek, kort daar na volgden de andere werklieden. Gezien de vergadering in den Katho lieken Kring van St-Gillis verboden was, zijn de stakers naar het lokaal gegaan der anti-socialisten te Dendermonde, waar al de werklieden besloten den strijd voort te zetten. De klachten en grieven der werklieden zijn groot. Wij begrijpen niet waarom den Heer Marchant aan de vraag zijner werk lieden geene voldoening geeft. Immers met de kleine loonen die de wevers en andere werklieden in dat fabriek winnen, is men gedoemd honger te lijden aan de grond stoffen kan eveneens wel verbetering ge bracht worden, zooniet dat de Heeren dan hunne werklieden een tarief geven, waar door de wevers een hooger loon kunnen winnen dan nu. Wij zetten de werklieden aan, nu zij in strijd zijn, eendrachtig te blijven tot de overwinning Tevens verhopen wij dat het Comiteit en vooral de katholieken die met ons in dezen strijd niets gemeens willen hebben, de pogingen zullen aanwenden die wij in voorgaande strijden gedaan hebben, om de stakers daar waar het zijn moet, te steu nen, en de hinderpalen die zouden kunnen in den weg komen, weg te ruimen, om aldus de strijders tot de volledige over winning te voeren. TWIJNDERS, TWIJNSTERS Zondag toekomende, den 29 Oktober, om 3 uren, verplichtende vergadering, in het lokaal De Redding. DAGORDE 1. Geldelijk verslag der 3 verloopen maan den. 2. Verslag der controlleurs. 3. Benoeming van nieuwe controlleurs. 4. Werkzaamheden van den bond. 5. Mededeelingen. Vrienden, weest allen op post. De dagorde is zeer belangrijk. Deze aie de vergadering verzuimen, vervallen in eene boet van 15 centiemen. Het Bestuur van den T wij nders(sters)bond. BESTU U RZ1TTIN G. Woensdag om 7 1/2 ure, bestuurzitting van den Twijnders(sters)bond. Fabriekwerkers, 0111 8 1/2 ure, bestuur zitting. AAN 'T WERK MANNEN De triomt'betooging van Maandag bewees, door het mènigvuldig dragen aer roode bloempjes en strikken, dat ae Werklieden partij te Ninove reeds eene macht is gewor den en hare aanhangers steeds aangroeit. Menige vrienden hoorden wij zeggen tot werklieden die tot ons nog niet behooren, dat zij bij ons moeten komen, om reden dat het niet voldoende is zich socialist te noe men, maar de daad bij het woord moet ge voegd worden, door lezers onzer bladen, lid onzer vakbonden en coöperatie te wor den. De overwinning door het kiezen van onzen vriend Franqué legt ons deze verplichting op, dat wij moeten trachten onze partij en hare groepen te versterken. Zondag behaalden wij de overwinning in de kiezing. Bereiden wij ons voor nog nieu we zegepralen in de toekomstige strijden te behalen. Aan 't werk Vooruit mannen TRIOMF TRIOMF AI de dompers vliegen van 't stadhuis Do kiezing van Zondag is een ware zege tocht der democratische partijen,en voorna melijk voor de sociale democraten die hunne vertegenwoordiging op het stadhuis ver sterken, door de kiezing van onzen partij genoot Petrus Franqué die ook de plaats in neemt van een domper. üc dompers hebben noch moeite, noch op offeringen gespaard, en hunnen lijst zoo samengesteld, dat er benevens de meeste gezag- en invloedhebbende katholieken ook werluieden kandidaten prijkten, met de hoop hierdoor ook bij de werklieden stera men te kunnen vinden in 't voordeel der katholieke lijst en hun den zegepraal te verzekeren. Wat bittere teleurstelling is den uitslag der kiezing voor onze domperkens, niet al leen zijn zij in hunne hoop bedrogen om den karieliijst te overwinnen. Nog meer, de 3 katholieken die op het stadhuis zetelden en herkozen moesten worden, vliegen allen aan do deur Wel bekome hot hun. De Ninoofsche bevolking heeft haren wil doen kennen, dat zij meer rechtvaardigheid wilt in onze kieswetten. Hot huidig slecht vervalscht meervoudig kiesstelsel met de bodriegelijke evenredige vertegenwoordi ging, door de katholieken gewild en in 't leven gehouden, moet verdwijnen. Dat deze veroordceling eene vingerwij zing zij aan de katholieken, om bij hunne regeerders aan te dringen eene recht vaardige kieswet door te voeren, die aan iedere partij haar rechtvaardig deel geeft met het Zuiver Algemeen Stemrecht. NINOVE IN FEEST. Moet het gezegd worden dat de overwin ning van den kartellijst, waardoor den laat- sten domper van het stadhuis gekegeld is, eene buitengewone vreugde en een ondemp- bare geestdrift bij onze bevolking verwekte? Ieder danstte en zong uit vollo longen. Dit duurde, in een woord gezegd, bijna den ganschon nacht door. Alleen onze kathoma- liekskens waren in hun hol gekropen. DE TRIOMFSTOET. Maandag namiddag was er een triomf stoet door de kartellisten georganiseerd. Nog nooit heeft men te Ninove zulke groot- scho betooging gezien. Wat eene vreugde volle en onafmeetbare schaar triomfvier- ders. Allen feesten mede, kleinen en ouderlin gen, de vrouwen zooals de mannen. Een ieder gaf aan zijne vreugde volle lucht, om den triomf van het kartel te vieren. Of onze 't jeefkens van achter de gordijn groen lach ten KARTEL. Buydens i35i De Deyn Edmond 1377 De Vidts 1361 Franqué 1352 Van Impe i367 Violon 1359 KATHOLIEKEN. De Cooman 1257 De Deyn C. 1233 Fransman 1261 Irone 1267 Renders 1236 V. D. H. 1280 De dompers zijn R. I. P. OPGEI AST Er zijn nog vele leden onzer vakbonden, die verzuimen een briefje aan hunne bazen te vragen, waarop de reden hunner wer keloosheid vermeld staat, 't zij CRISIS, BRAAK, enz. Dit briefje moet men hebben van bij 't begin van 't werkverlet, om den bijleg van het Stedelijk Hulpfonds te kunnen genieten. Wie zoo een briefje niet heeft, verliest den bijleg, welke 20, 40 en 5o centiemen per dag bedraagt. Vrienden, ge moet weten, dat het be stuur van 't Hulpfonds geene andere be wijzen wilt kennen, dan het briefje van de bazen, houdt hiervan goed rekening. Dat het reglement van 't Hulpfonds slechts dezen uitslag bekomt, dat vele werklieden door hare strenge toepassing den bijleg verliezen, dat weten wij en juist daarom zetten wij nogmaals onze leden aan hiervan goede rekening te houden. Indien onze leden beter de vergaderin gen volgden, zouden zij ook van dit alles beter ingelicht zijn, en op den hoop toe niet verwonderd staan zooals het nu veel al gebeurd, als zij bij het ontvangen van hunnen onderstand de boeten afgehouden worden. Dat ieder lid de vergaderingen volge en vele moeilijkheden zijn weggeruimd. CRISIS EN BRAAK. Pas enkele maanden hebben wij een erge crisis achter den rug, of weêr staan wij voor een groot werkgebrek in het fabriek Torley. Sinds verschillende weken werken vele werklieden nog slechts gedeelters van één week, en nog schijnt hieraan geene verbetering te zullen komen, integendeel bij zoover, dat het werkverlet nog ver groot. In het groot garen fabriek op den Tra gel, is een groot deel der werklieden, dinsdag namiddag naar huis gezonden voor hoelang dat weten de werklieden niet door een braak aan het machien. Door de CRISIS en BRAAK zijn vele werklieden erg getroffen, en moeten de werklieden met halve weken loon ofwel zonder loon naar huis keeren. Zouden de Heeren van beide fabrieken niet eens denken aan hunne werklieden, om deze eene vergoeding te bezorgen De beste zijn weer de vereenigde die door hunnen vakbond zullen gesteund worden deze voor wie de bijdrage in den vakbond te veel is, zullen nu hun gansch loon verliezen.Dat zal niet te veel zijn,hé? Eene geheimzinnige misdaad te Vorst-bij-Brussel Eer-e geheimzinnige misdaad komt in de Kersbetcklaan, le Vorst, Ontdekt te worden Daar woorden sinds ongeveer twee jaar, de echtgenooteo Felix A..., mei bunne meid. De echtgenooten Abeiden rond de vijftig jaar oud, hadden zich na gemaakt fortuin uit den handel teruggetrokken en bewoonden in de Kersbercklaan eene prachtige villa. Zondag laatst ging M< v. A met hare meid naar f er.e cinemavn tooning, te Brussel. Toen de voorstelling gethndigd was, keerde Mev. A..., alleen naar huis terug. Om 10 ure kwam de meid tc huis Alles was stil op de villa en de echtgenooten A. schenen reeds te bed te zijn. Maandag morgend, tond 8 ure, ging Mev. A..., aan de deur der kamer van M. A..., kloppen. Zij kreeg geen antwoord en toen zij de deur oper.de, vond zij haren man levenloos te hed liegen. M. A lag op den buik, de handeo op den rug en eene servet over bet hoofd. Onmiddelijk werd om een geneesheer ge zonden, Deze kon enkel de dood vaststellen, zonder de ware oorzaak te vinden. Hij besta- tigde evenwel, dat het lijk talrijke sporen van kneuzingen droeg en dat er schrammen in het aangezicht waren. De geneesheer van den Burgerstand kwam kort uadien ook ter plaats Na het lijk gezien te hebben, weigerde hij de toelating tot begra ving en het parket werd verwittigd. Weldra waren M. Gilson, onderzoeksrech ter, M. Stappaert, substituut en een griffier ter plaats. Het lijk werd naar bet doodeDhuis overgebracht, alwaar de geneesheeren Lebrun en Héger de schouwing deden. De wetsdoktors deden zonderlinge vaststel lingen. Op het lijk vonden zij niet min dan zestig kneuzingen, de mond zat vol gestold bloed en bet valsch gebit, dat M. A...ge woonlijk in den mond had, was verdwenen. Verder stelden de geneesheeren nog vast, dat er talrijke blauwe vlekken waren rond den Deus en den moad van het slachtoffer. De weisdoktors besloten, dat M A. moest ver smacht zijn. Al de organen waren in goeden staat en de dood kon hier door geene inwen dige oorzaak gekomen zijn. M- A..., moest dus vermoord zijn. Mev. A. werd in de kamer van haren man door de magistraten ondervraagd. Zij verklaarde dat toen zij Zondag thuis gekomen is, haar man, als naar gewoonte zeer zenuw achtig was, en dat hij in zijne gramschap de lavabo der slaapkamer aan stukken sloeg. Daarop was Mev. A..., naar hare kamer terug gekeerd en had naar haren man niet meer om gezien. Volgens baar zou M. A...,ten gevolge der gramschap een bloedopdrang moeten gekre gen hebben. Hij zou nog de kracht gehad heb ben, zich te bed te leggen en dan bezweken zijn, zonder dat zij er iets van hoorde. De verklaringen van Mev. A werden echter door het onderzoek der wetsdoktors stellig gelogenstraft Het parket deed de zegels leggen in de villa en Mevr. A. en de meid werden naar het paleis van Justicie te Brussel overgebracht. Daar werd het onderzoek tot laat in den nacht voortgezet. Mev. A.... niettegenstaande haar stellig loochenen werd onder beschuldiging van be raamde moord opgeslolea. De meid werd in vrijheid gesteld. Het onderzoek over deze opschuddirgwek- kende zaak is verre van gesloten te zijn Een wangedrocht. Een ontaarde vader verbrandt de voetjes van zijn kind. Te Nanteuil-le-Haudouin (Frankrijk) is een drama gebeurd, dat door zijre wreedheid ijzen doet. Een vader poogde er zijn kindje, zes maanden oud levend te verbranden. De dader van dezen monsterachligen aan slag, zekeren Hippoliet Lorgnet, kreeg met zijne vrouw twist over hel kind. Lorgnet was uiterst opgewonden en de gelegenheid le baat nemende, dat zijne vrouw in eene andere ka mer het bedje van haar kind in gereedheid bracht, greep de vader hi t wichtje en stelde het met de bloote voetjes op het gloeiend sloof- deksel. Op de smartkreteo van den kleinen marte laar kwam de moeder toegeloopen en trachtte baar kind, van wiens beent,es reeds de stuk ken verkoold vleesch afvielen, te redden, doch de beul wierp zich op zijne vrouw en hield haar de hand op den mond, om haar te belet ten te roepen De ongelukkige moeder beloofde te zullen zwijgen en vermaakte zoo goed mogelijk haar kindje. Het was slechts 's anderendaags morgends, toen Lorgnet naar zijn werk was, dat de on gelukkige moeder, het lijdeD van den kleinen martelaar niet langer willende zien, een ge neesheer ging verwittigen. Deze gaf kennis van hel voorgevallene aau het parketen het mot.ster werd aangehouden. Talrijke gendar men en politieagenten moes ten hem tegen de volkswoede beschermen. De verontwaardigde lieden wilden hem op staan- den vo 'l dezelfde marteling doen ondergaan. Uit oorzaak der rekening zal de wijk winkel van den Ouden Dendermondschen- steen weg gesloten zijn,op Maandag 23 Oc tober, alsook de winkel van< Hind aan Hand Van Wambekekaai, op Dinsdag 24 *n Woensdag 25 October. Verschil van positie. Een boer die dooreenen anderen boloodigd was, ging bij eenen advokaat om zijnen be- leedigereen proces te doen aandoen. De ad vokaat zei tegen den boer Vriend, g'en zult er toch niets kunnen aandoen, en go zijt er uw geld nog bij kwijt; laat dat alzoo, men mag alles zoo nauw met nemen ;'k zou wel te doen hebben, indien ik ai degenen, die mij schobbejak noemen, een proces moest aandoen. .fa! met. u is dat geheel iets anders, zei de boer. maar ons gelijken en mogen dat alzoo niet laten. Overdracht. 21000. Rimbaut 20. Van den Brenipl 15. Dierickx 25. Spaens25. Hcnninck 25. Omdat Nicolas niet wilde zingen in het nieuw lokaal 131. Samen 21241 exemplaren.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3