arbeiders. AanM. Dr Verhaegen Uit Ainove. Kiezing* van Heden. Betuiging van voldoening, Wat Z, A, S. geeft bij de Nichels Alfred, j O die kaüekoppen i Milliard 't Slads-Werkeloozenfonds. Het is dus heden balloteering tusschen M. Meertkatholieken M Van den Berghe, liberaal Het Midden-Comiteit der Socialistische Partij van Aalst, heeft het besluit genomen, dat AL de Socialisten m deze balloteering moeten stemmen voor M. Van den Berghe gezien dezen een voor staander is van A S. en tegenstaander van het schoolwetsontwerp Schollaert Wij hopen dat dit besluit stipt zal gevolgd wordenwant stemmen voor MMeertde katholiekof stemmen met witte brievenis insgelijks stemmen voor de dompersen moet het gezegd worden, dat de dompers voor- staanders zijn van de wet det vier eerloos heden en voor nonnen en patersonderwijs Socialisten allen als één man gedopt voor M Van den Berghe, onder nummer 4. De beheerraad van La Prévoyance Sociale is gelukkig- te bestatigen dat hetmeerendeel der leden van het Persooneel kloekmoedig hun plicht hebben gedaan ter gelegenheid der gemeentekiezingen, begrijpende dat, legt hunne bediening hen de verplichting op al hunne pogingen aan den voorspoed der Maatschappij te besteden, hun socialistisch geweten hen er moet toebrengen al hunne verkleefdheid te betuigen aan de groote partij waar ze van uitgaat. Een groot getal bedienden en agenten zijn kandidaat geweest, het meerendeel waren overwinnaars de anderen hebben hard en moedig gestreden voor de zegepraal van het Antiklerikalisme en van het Socialisme. De beheerraad wenscht er hen geluk om en bedankt hen in de overtuiging dat hij op hen mag rekenen voor de toekomst als door 't verleden, zegt hij aan allen MOED EN VOLHARDING De bijgevoegde kiezingen "van verleden Zondag voor de werklieden gemeenteraads leden geven ons oen gedacht wat Z. A. S. geven zou moest het rechtvaardig toegepast worden. Zondag stemden voor de werklieden-ge- meenteraadsleden de werklieden-kiezers als dusdanig ingeschreven op de kiezerslijsten voor de werkrechtersraden. Het zijn dus wel werklieden, op wat uit zonderingen na, daar waar die lijsten door bekrompen gemeentebedienden, zijn ver- valscht geworden in het belang der bewa rende partijen. De ingeschrevene werklieden beschikken elk over een stem. De kiesmacht van elk is dus ook gelijk. Welnu ziehier de bekomen uitslagen in hun geheel Liberal. Klerikai. Socialis. Brussel 0 0 4 Anderlecht 0 1 1 Elsene 1 0 l Etterbeek 0 2 0 Laeken 1-0 1 Molenbeek 0 0 2 Schaerbeek 0 0 2 Sint-Gilles l'O 1 St-Josse 1 0 1 Antwerpen 202 Borgerhout 1 l 0 Lier 1 1 0 Mechelen O 1 1 Turnhout O 1 1 Gent 0 0 4 Aalst O 1 1 (ch.-d.) Lokeren 1 1 0 Sint Nikolaas 0 1 1 Brugge 0 1 1 (ch.-d.) Kort rijk 0 1 1 Oostende 1 1 0 Roeselaere 1 l 0 Bergen 2 o o Charleroi l 0 1 Doornik 1 1 0 Gilly 0 0 2 Jumet 0 0 2 Luik 0 0 4 Seraing 0 0 2 Verviers 0 0 2 Namen 0 1 1 Totaal 15 liberalen 16 klerikalen 37 socialisten en 2 christen-democraten. Deze schitterende uitslag wordt nog schit terender als men de samenstelling aer uit gebrachte cyfers maakt. Want het is juist in de plaatsen waar het geringste aantal kiesgerechtigden zijn, dat ook de klerikalen erin lukken enkele zotels te veroveren. Wij hebben alle reden te veronderstellen dat de uitslag nog beter zou zijn waren over al de werklieden-kiezerslijsten rechtzinnig en onpartijdig opgesteld, en konden ALLE werklieden ZONDER ONDERSCHEID aan de kiezing deel nemen. Wij mogen dus gerust zeggen dat de wer kende klasse meer en meer bewust wordt van hare roeping, en de totale massa der i werklieden meer en meer zich tot do sociaal- 1 demokratie getrokken voelt. Dit geeft ons den moed om onze propa ganda te verdubbelen en uit te breiden. De sterkere centers moeten hierbij hulp- biedend optreden in de minder bewerkte plaatsen, om er overal de sociaal-demokra- tie te verkondigen en meer invloed te doen winnen. Want alhoewel het systeem der bijge voegde werkers-raadsleden eerlang verdwij nen moet voor eene algemeene toepassing van Z. A.S.,toch dient het ons op dit oogen- blik tot barometer van onze krachtsontwik keling en geeft ons eene zeer nuttige aanwij zing over de plaatselijke sterkte onzer stellingen. Aan t werk dus! Aan 't werk opnieuw Triomf is er geweest Nieuwe strijd volge B. VOORUIT. Wij ontvangen van wege den heer Dokter Verhaegen bet hieronderstaande antwoord, op een brief hem gezonden, hem uitnoodigende tot de meeting die be legd was op Woensdag 25 dezer, cp de Guldenboomplaats, om te antwoorden op de lasteringen door den heer Verhaegen uitgekraamd tegenover de socialisten, cp de meeting van 14 October op dit zelfde plein. ZIEHIER DE BRIEF. 23 October lull. GEZEL FLIPS, Ik ontvang zoo even uwe uitnoodigingl tot eene meeting voor morgen. Ik moet die' tot mijn groot spijt van kant wijzen. Mijne^ liefde voor de letterkunde, genre Cornand, is niet groot genoeg om mij, met deze gure avondstonden aan vallingen of verkoud heden bloot te stellen en de onaangenaam heden, die zullen opgedischt worden, zou den mijn spijsvertering beletten en de zoete droomen stooron waarin ik zweef sinds onze merkwaardige overwinning. Ik vraag mij' af wat gij daar gaat verrich ten. Is het de eerste stormloop voor de kie zing van 1916 Dan bewonder ik uwen on- vermoeibaren strijdlust en wensch u van harte meer bijval dan voorheen. Geldt het alleen de gekwetste eigenliefde te zalven van eenen onbegrepen redenaar, dan nog schat ik naar waarde dien geest van echte broederlijkheid, maar zal mij toch de moeite sparen persoonlijk mede te helpen tot de verheerlijking van eenen onervaren propa gandist die mij wetens en willens onuitge sproken woorden in den mond legt. Tot staving dezer schrijf ik hier den be doelden volzin neer In zulke omstandigheden (uitgestrekt- beid van de wijkon en de vermonigvuldi- ging der ziekekaarten) zou do geneesheer verplicht zijn gansch den dag aan de ver- pleging der kostclooze zieken te wijden en zou hij op het einde van het jaar de mooie som gewonnen hebben van 400 fr. Nichels weet dat, wantik heb hem de zaak klaar en duidelijk uitgelegd verleden jaar als hij de rekening van den bond Movson heeft vereffend, hetgeen hem niet belet heeft desaangaande een kwetsend artikel te schrijven in Recht en Vrijheid. - Ik zal daar alleenlijk op antwoorden dat terwijl Nichels bij M. DeBlieck fijne siga- ren rookt en champagne dronk op de ge- zondheid der liberalen, ik dag en nacht op de bres was voor de zieken zonder on- - derscheid tusschen rijk en arm, hetgeen I gij mijn toehoorders het best kunt beves-J tigen. J Ik laat Nichels zelf oordeelen of deze woorden de grenzen van een veroorloofd antwoord op zijn persoonlijk artikel te bui ten gaan. Met achting. A. VERHAEGEN. ONS ANTWOORD. J Wij zullen M. Verhaegen doen opmer ken, dat spotten, geen argumentatie is, maar veeleer een bewijs van zwa«te. H ij stelt zich niet aan vallingen en ver koudheden bloot Tiens, heer Dokter, als het is om te lasteren trotseert ge val lingen en verkoudheden als het is om dien laster te bewijzen, hebt ge schrik van den koü en de gure avondstonden Ge wenscht uwe zoete droomen niet te stooren waarin ge zweeft, sedert uwe merkwaardige overwinning Oef I het menschdom is gered Maar zeg eens M. Verhaegen, er wordt mij verzekerd.dat uwe droomen niet zóó zoet zijn, daar ge maar de vierde man voorkomt op uwen lijst, gij die de gansche kiesperiode niets anders hebt gedaan, dan stemmen gebedeld voor U ALLEEN, want t was toch maar een vriendenkiezing niet waar Ge spreekt daar van een onervaren pro pagandist Een onervaren propagan dist zal wel M Verhaegen zijn, die zijn toevlucht neemt, tot laster, in plaats van aan de menschen- zijn prognmma voor oogen te leggen. Maar van een splinternieuwen christen democraat als M Verhaegen, die vóór hij kandidaat was, nog nooit den voet in 't lokaal der Daensisten zette, is toch niet veel meer te verwachten. Maar, eindelijk komen wij op de eigentlijke zaak. Ge zegt dat Cornand, u onuitgesproken woorden in den mond legt. Moest ik mij moeten steunen op de ge-Ó zegdens van Cornand of deze van Ver haegen, ik zou geloof hechten aan Cornand een eerlijken jongen, met hart en ziel de werkerszaak genegen en die ik sedert lang persoonlijk heb leeren kennen. Nu echter wordt er mij verzekerd van verschillige toehoorders, dat Cornand enkel de waarheid heeft geschreven, iets wat ons voorzegt, op onze hoede te zijn, wanneer wij met Dokter Verhaegen ooit in aanraking moeten komen. Wie kekwaam is te loochenen of te verdraaien wat hij zegde, moet in acht ge nomen worden. Nu, wil ik aannemen wat M Verhaegen zegde, en had ik op zijn meeting tegen woordig geweest, ik had hem gezegd, dat wanneer hij met 400 franken niet genoeg ontvangt van wege het Armbureel, hij maar verhooging heeft te vra gen van loon, maar hierom de arme men schen toch de centen uit den zak niet mag nemen Wat zou M Verhaegen zeggen, indien hij een werkman moest hebben, die om reden dat hij te weinig wint, eenvoudig weg de rekeningen der klanten zou verhoo- gen, en dit geld in zijn zak steken Wat zou hij zeggen, indien er een van zijne toekomstige werklieden, op zijn vel- lenfabriek te Denderleeuw, om reden dat zijn loon te laag is, dagelijks een paar vellen zou mede naar huis dragen Het zou hem voorzeker niet aangenaam zijn, meen ik. Welnu dat M. Verhaegen ons zegt welk verschil er is, tusschen die werklieden die aldus zouden handelen, en zijne handelwijze, die aan arme behoef tige zieken van zijne arme wijk die eene ziekekaart hebben, bij ieder bezoek 0,75fr. doet betalen, om reden dat hij te weinig wordt vergoed. Nu wat aangaat sigaren te rooken enj champagne te drinken bij M. De Blitck, daarvoor zal M. Veihaegen zich wel tot een verkeerd adres hebben gewend, en wie weet zal M. Petrus Daens, die daar op die meeting aanwezig was, niet tot zich zelve gezegd hebben zou M. VERHAE GEN MIJ BEDOELEN Ik wil M. Verhaegen doen opmerken, dat ik bij M. De Blieck niet ga, om siga ren te rooken en champagne te drinken, maar dat mijn bezoeken bij M. De Blieck meestal bezoeken zijn, om hulp en bij stand te vragen voor arme zieke menschen, en wie weet heeft die hulp en bijstand niet meermalen gediend om de visieten dier arme zieke menschen aan den heer Dokter Verhaegen te betalen, want den heer Dokter Verhaegen is zóó menschlie- vend, dat hij bij de armste zieken bij ieder visiet 75 centiemen eischt, al zijn het ook de laatste centen, ofwel hij komt... niet meer Brave,milde en behulpzame christen democraat Ik laat M Verhaegen oordeelen wie den edelsten rol vervuld. Ofwel Nichels die gaat hulp en bijstand zoeken voor arme zieke menschen. Ofwel M. Verhaegen, die bij de zieken noch armoede noch gebrek kent, maar enkel en alleen GELD. Vroeger, als de socialisten syndikaten stichten, zegden de jappers dat het was om de meesters den duivel aan te doen. Nu stichten zij er ook Als de socialisten coöperatieven stichten, dan was het, zegden zij, om de kleinhande laars dood te doen Nu stichten zij er ook Dus, als de socialisten iets stichten voor het welzijn der arbeiders, dan trachten de klerikalen dat af te breken met ook zoo iets te beginnen Maar in schijn wel te ver staan f In hunne syndikaten zijn de bazen echter meer meester dan de leden In hunne coöperatieven zijn liet kapita listen die alles paloeteren en de winsten op strijken. De socialistep hebben eene levensverze kering gesticht, La Prévoyance Sociale de beste die bestaat. De klerikalen trachten die af te breken maar het lukt niet Hoera Wij zijn er Onze nationale schuld heeft de 4 milliard bereikt Het blijkt, inderdaad, uit het antwoord door den minister der schatkist, M. Liebaert, gegeven op de vraag van M. D'Hauwer in de Kamer, dat op 31 December 1910, de natio nale schuld, in Belgische rente omgezet, be droeg 3 milliard, 703 millioen frank en dat er op dat oogenblik voor 136 millioen schat- bons in omloop waren gebracht. Daar er sedert Nieuwjaar nog een ontzag lijk aantal millioenen onder vorm van sclial- bons zijn ontleend, mag stoutweg neerge schreven worden dat do Belgische schuld de ongelooflijke som van 4 milliard frank be reikt heeft. Behalve Frankrijk, waar de aangroei der openbare schuld zich laat verklaren door de vestiging van een groot koloniaal rijk en de oorlogen die ermede gepaard gingen, alsook door den last die de nederlaag van 1871 op 't rijk deed drukken, bestaat er geen enkel land in Europa waarde schuld zoo hoog op loopt in verhouding tot de bevolking. Ziedaar het werk van de regeeringdie de nationale welvaart moet behartigen." TWIJNDERS, TWIJNSTERS. Door een onvoorzien geval wordt de ver gadering, die voor lieden Zondag aangekon digd was,verschoven tot een lat'eren datum. Nummer 2 Weder schijnen onzuivere wolken zich sa&m te pakken aan den Ninoofschcn, op zichteinder, en dreigen voor eene tweede maal ons stadje te verpesten, die ziekte van kinderenbelang is hier aanstekelijk "e- worden, sedert M. van den hoeker hét si"- naal heeft toe gegeven. Naar wij uit ver trouwbare bron vernemen, zou een domper onzer stad zich hebben vergrepen aan zcdc- looze feiten op een 13jarig meisje. Do plich- tigois een pilaarbijter van 'tzuivorste water van die soort welke huilt op alle stonden Zij zullen ze niet hebhen. De schoone ziel van 't kind Wij gaan op inlichtingen uit om de wal gelijke daden van dien lallen smeerpoets in ons volgend nummer aan den kaak ie «lel len. POLITIEKE KLUCHTSPELERS Sinds een drietal maanden heeft het stads bestuur aan al de vakbondon een bericht "e- zonden, waarin zij lieten kennen dat de vakbonden hunne aanvraag moesten doen voor hunne aansluiting bij het Stnds-Huip- fonds tegen onvrijwillige werkeloosheid. Onze vakbonden beantwoordden deze vraag, om zoo spoedig mogelijk liet Hulp fonds dor stad.in werking te doen treden, en onze leden er de voordeelen te laten van' genieten. Dekristene vakbonden integendeel lielen op ziel) wachten. Hunne leiders heidien in de drie verloopen maanden den tijd nog niet gevonden, om aan het gevraagde te vol doen. Met wal doel zal men wellicht begrijpen. Gedurende de kiesstrijd moest er op liet Stadsbestuur gedonderd worden, dal de vrijzinnigen, het werkeloozcnfonds, die nuttige instelling niet tol sland wilden bren gen Men ziet wat tristige lollekensmannen dat zijn. Ware het niet dat de werklieden er de gevolgen, het nadeel van dragen, (ook de werklieden die bij de kristene vakhon den zijn) men zou er hartelijk om lachen. De leiders der kristene vakbonden buiten allo politiek stelden zich aan als de. scho telvodden der rijke katholieken, en vooral bij kiezing, om de vrijzinnige partijen te bevuilen en do katholieke voiksliaters den baas op het stadhuis te doen worden. De grooto koppen liggen buiten en de kleine zijn hunne slachtoffers, zooals liet nu gebeurtmet het Werkeloozcnfonds der stad. Werklieden, in den kristenen vakbond vereenigd, volgt het voorbeeld van veel uwer oude vrienden. Komt in onze vakbon den en keert den rug naar uwe leiders, do politieke kluchtspelers Die zoo belangrijke instelling voor de werklieden die in onze stad ook ingericht is, verdient in ons blad ook eene plaats, om aan de Niiioofsche bevolking en vooral aan de werklieden bekend gemaakt te worden. Het Stadsbestuur van Ninove die liet schoon voorbeeld volgt van de vele andere steden in België, door eene toelage te stem men tot aanmoediging der vooruitziende werklieden, die zich tegen onvrijwillige werkeloosheid verzekerden door lid te wór den hunner vakbonden, is eene prijzens waardige daad waarvoor de werkende klasse het Stadsbestuur dankbaar is. Immers, wanneer een lid der vakbonden zonder werk gesteld wordt, (buiten zijne schuld) zal dat lid den gewonen onderstand in den vakbond genieten, een frank per dag. Het hulpfonds der slad zal aan dezen onvrijwilligen werkeloos geslelden werk man of vrouw, eene toelage schenken, die bedraagt voor October 60 per honderd. Zoo zal die werkman per dag één frank van den vakbond en 60 centiemen van liet Stads- Iiulpfonds genieten. Hierdoor zullen de workeloozen nu 1,60 fr. in plaats van 1,00 fr. per dag genieten, of 60 centiemen per dag meer, dank aan bet Stads-Hulpfonas. Dikwijls gebeurt liet dat een werkman of vrouw verschillende weken werkeloos blij l't. De werkclooze ledèn der vakbonden kun nen 36 dagen uit de kas hunner vorcenigin- geri trekken of een onderstand van 36 fr. genieten. Door liet Stads-IIulpfonds zullen deze leden nog 36 dagen 60 centiemen bij trek ken, of 21,60 fr. meer, zijnde te samen 57 60 franken dat de werkclooze» nu als onderstand zullen genieten. Rekening houdende dat de werkeloosheid een der ergste rampen is, waardoor eon arbeider (sier) kan getroffen worden, zal in dit geval een onderstand aan de werkclooze verleend worden als deze lid zijn van den vakbond welke lot 57,60 fr. in 36 dagen beloopt, dit dank aan de instelling van het Stads-IIulpfonds. De pogingen door onze bonden aange wend, gesteund door onzen vriend Do Coorde in den gemeenteraad, en do goed keuring der raadsheeren verworven heb bende, komt nogmaals ten goede der werk lieden. Dank aan al deze die mede geholpen hebben voor do stichting van het Stads- IIulpfonds. Aan de Ninoofschc werkers (sters) geven wij nu voor raad, die nóg niet aangesloten zijn bij hunne vakbonden, daar hiel, langer op te wachten. Onze. vrienden zetten wij aan met dubbele kracht propaganda temaken, voor onze steeds aangroeiende vakhonden, dit in't voordeel en't belang der Ninoofsche werkers (sters).

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2