I1e Jaar. Nr 47. Prijs per nummer 5 centiemen. 19 November 19JJ Weekblad voor het Arrondissement Aalst, Een ernstig woord aan de vereenigde werklieden REVANCHE! Vergaderingen. Recht en Vrijheid ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Rfeklamen 20 centiemen per regel. Viuinnrm dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, Ingeionden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS Buiten Biilgik 0.63 1 20 2 00 Men abonneert zich op alle postbureelc TEXTIELBOND. Katoenbewerkers en Wevers. Heden Zondag, den ig Novem ber, om 3 uren namiddag, driemaan- delijksche verplichtende vergade ring, in het lokaal Hand aan Hand, De leden die de vergadering ver zuimen, zullen eene boet van 10 centiemen opgelegd worden. GLADSLIJPERS. Heden Zondag, den 19 Novem ber, om 4 uren namiddag, driemaan- delijksche vergadering, op boet van 10 centiemen Bouwwerkers. Zondag den 26 No vember, om 10 ure 's morgens, verplich tende vergadering, in het lokaal Hand aan Hand. Sedert het neerleggen van het wetsvoor stel Schollaert is er door geheel België eene antiklerikale strooming ontstaan die, als wij socialistische werklieden niet goed uit onze oogen zien, een gevaar kan wor den voor de toekomst van het Belgische proletariaat. De klerikale partij is gewis een mach tige en vooral gevaarlijke vijand, omdat zij slechts heerschen kan door de ver deeldheid der massa, omdat zij slechts regeeren kan door de onwetendheid des volks. Wanneer ik spreek over de klerikale ot de liberale partij, dan bedoel ik daardoor de regeerende burgers dier partijen, niet de werkers die zich door de eene of andere dier burgerpartijen op sleeptouw laten nemen, en welke in beide partijen slechts dienen als werktuig tot bevrediging hun ner heerschzucht. De klerikale partij is de partij der groote kasteelheeren en der groote grondbezit ters. Zij heeft als dusdanig er alle belang bij de waarde der voortbrengst van den boer en den veefokker zoo hoog mogelijk te doen stijgen, niet om den boer of land man te bevoordeeligen, dat ook zijn wroe- ters, maar als den boer hooge prijzen maakt van zijne voortbrengst, dan kan den kasteelheer en grondbezitter ook hooge pachten eischen van den boer. Episode uit de dagen der Commune naar het Fransch van LEON CLADEL. Zonder tusschenpoozen door de Versail- leesche troepen bestormd, hadden de on- buigzaamsten der Communalisten, die op Père-Lachaiso (1) gevlucht waren, diegenen j welke den ondergang hunner duurbaarsto hoop niet overleven wilden, don ganschen nacht vooreerst, een tegen tien, vervolgens een tegen honderd doorgestreden. Eindelijk werd de muur van liet kerkhof overweldigd, en de brigaden van Vinoy overrompelden den doodenakkcr, in wiens midden op een soort van blokhuis, de laatste roodo vaan del der Commune, door lionderde kogels doorschoten, lladderde. Een laatste maal gelde het te strijden en ditmaal in liet helder zonlicht. Door loopgraven en borst weren aan elkander verbonden, zouden de graven, welke de gefedereerden (2) tot be schutting dienden, een vast en wellicht 011- inneembaar bolwerk gevormd hebben, wan neer het hun niet aan voorraad en geschut a een voornaam kerk- Hoe kunnen nu die heeren drukking uitoefenen op de prijzen der voortbreng selen van den landman Heel eenvoudig. Zoolang zij de regee ring van het land in handen hebben, hef fen zij inkomende rechten op allerhande eetwaren. Met een schijn het inlandsch vee te beschermen, tegen ziekten zooals muil en klauwzeer, houden zij de grenzen gesloten voor het vreemd vee. Terzelfder- tijd verhoogen zij de pachten hunner land bouwers, aldus die menschen verplichtend hun vee en hunne voedingswaren zoo duur mogelijk te verkoopen. Zoodoende komt al het profijt hunner beschermings- politiek in hunne brandkasten te recht. Een ander belang dier partij is de onwe tendheid der massa. Terwijl zij voor hunne zonen en doch ters er allerhande nonnen-pensionaten en jezuieten-Colleges op na houden, die zij dan nog rijkelijk ondersteunen uit de staatskas terwijl zij tot het vormen hun ner propagandisten (de priesters) semina ries onderhouden, trachten zij de groote massa der zwoegerskinderen zoo dom mo gelijk te houden. Als de menschen op den buiten maar gelooven in een almachtigen god, in alle heiligen, enz. als zij kunnen biddenriets wat een geloovige troost brengt in het lijden als zij gelooven dat de maat schappij, zooals zij nu is, door god zelf in gericht is en dat, hoe meer zij lijden hier op aarde, zij des te gelukkiger zullen zijn hiernamaals. Als zij vooral des Zondags naar de kerk gaan waar de priester den eerbied en de onderdanigheid onderhoud en aanpreekt jegens hunne meesters, en terzelfdertijd den haat jegens andersdenkenden, dan is dat voldoende voor die menschen. Om te ploegen en te zaaien hebben zij geene andere geleerdheid noodig. Vandaar dan ook het wetsvoorstel Schollaert, het welk voor doel heeft de officieele scholen, waar degelijk werk ge leverd wordt, te ontvolken, en de kinde ren der proletariërs door allerlei dwang middelen naar nonnen en broerkensscho- len te sturen, waar dan van onze kinderen gedweëe slaven gekweekt worden. Die wet zou hen in staat stellen met volle handen te putten in de staatskas, en met allemans centen opnieuw en gedurig propaganda te maken voor hun klerikaal voortbestaan. Vandaar dit massaal verzet, die anti klerikale strooming, Maar hebben wij, vereenigde werklieden, van de liberale burgerij veel beters te verwachten Wij, socialisten, zeggen neen. De liberale burgerij vertegenwoordigt het handels- en industrie kapitalisme. Als de klerikale grondbezitters er be lang bij hebben dat de prijzen der eet waren stijgen, dan hebben de liberale han del- en industrie kapitalisten het tegen overgestelde belang. Daarom strijden de liberalen voor den vrijhandel en de ope ning der grenzen voor het vee om zoo doende de prijzen der voedingsmiddelen te doen dalen. Dit dalen dier prijzen is ook in het be lang der werkende klasse. Maar, wezen wij voorzichtig. De werklieden hebben be lang bij de daling der levensmiddelen omdat zij dan meer koopkracht bezitten, dat is te zeggen, dat zij voor hetzelfde loon dan meer kunnen koopen, dus beter en meer voedsel, meer genot, meer ont spanning enz. De liberale kapitalisten hebben behing bij de daling der levensmiddelen omdat zij, wanneer de levensmiddelen goedkoop zijn, lage loonen kunnen betalen, en in tegenovergestelde geval de loonen of de eischen der werklieden hooger zijn. De eenheid in dit belang tusschen de liberale partij en de werkende klas is dus meer schijn dan werkelijkheid. Op gebied van verplichtend onderwijs is er insgelijks een groot verschil tusschen de liberale belangen en die der werkende klasse. Als de liberalen een officieel verplich tend onderwijs willen, dan beperkt zich dien wil tot het lager onderwijs, omdat de werklieden die kunnen lezen, schrij ven, rekenen, teekenen, enz., met de her vorming der machienen meer en beter kunnen voortbrengen, dus meer winsten afwerpen dan ongeschoolde of ongeleerde werklieden. Verder dan dit lager onderwijs mag het, voor het belang der liberale burgerij, den werkman niet brengen. Middelbare en hoogere scholen mogen niet in het bereik der werkerskinderen staan, die moeten voorbehouden blijven voor hunne zoons. De werkende klasse integendeel heeft er belang bij dat hare kinderen eene onbe perkte geleerdheid genieten. Daarom wil de socialistische partij dat het lager onder wijs verplichtend zij voor alle kinderen (1) Père-Lachaise is de naam hof te Parijs. (2) Gefedereerden, zoo noemde» zich de strijJers voor 4* Commune. had ontbroken maar de weinige stukken, welke men daar gebracht had, haddon geen enkele man tot bediening noch eene enkele lading meerde laatste kanonniers waren gedood geworden, als zij hun laatste kanon schot afvuurden, op denzelfden oogenblik als de laatsto zonnestraal op de overwonne nen viel, welke zich te zamen gedrongen hadden, om op deze geheiligde plek aarde te sneuvelen, waar hunne vaderen en groot vaders sliepen. Het was acht ure 's morgends... Een dof trornmelgeroffel weerklonk, en de hevelhebber van dit handvol onbedwing bare opstandelingen, die het op zich had genomen met den generaal der reguliere troepen te onderhandelen, verscheen te paard voor eene der openingen van het blok huis. Zonder voorwaarden en vijf-en-twinlig minuten uitstel riep hij, na van zijn paard gestegen te zijn en terwijl hij zich met de ellebogen op een der koud en onnut tig geworden stukken steunde, die hunne ledige muilen den belegeraars toonden, welko op tweo honderd meters afstand van daar lagen. Iedor hoordo deze sombere woorden u Zonder voorwaarden - het voe victis (1) aller burgeroorlogen 1 En voelend dat het uur gekomen was om voor de overtuiging (1) Vee victis, wil zeggen wee de overwonnene». van 6 tot 14 jaar, daarbij schoolvoeding en kleeding voor behoeftige kinderen, en voor diegene welke aanleg hebben om voort te leeren, vrije middelbare cn hoo gere studie op staatskosten. Voor het Zuiver Algemeen Stemrecht heeft de socialistische partij geleden en ge streden zij heeft haar bloed er voor ver goten, omdat dit het eenige rechtvaardige, het eenige demokratisch stelsel waardoor de ware volkswil in 's lands regeering ver tegenwoordigd is. De liberale partij is het A. S* toegetre den, doch slechts op 25 jarigen ouder dom, niet omdat het eerlijk is, want dat was over 30 jaar zoowel als nu, doch om dat zij zien dat met het stelsel der 4 eer loosheden, met het bestaand kiesknoei- stelsel voor hen geen mogelijkheid bestaat om de regeering terug in handen te krij gen. Nochtans arbeiders, vakvereenigings- mannen, laten wij voor den oogenblik niet zien naar de drijfveer hunner bekeerir.g, strijden wij samen met de liberalen om de klerikale regecring omver te werpen en om het Z. A. S. te veroveren, want dit is een machtig wapen in onze handen. Maar houden wij ons gereed, versterken wij onze vakbonden, smeden wij nieuwe wape nen om ons te verdedigen wanneer den kapitalist zijnen kop zal uitsteken boven zijn liberale demokratie. Kameraden, schaart u dichter dan ooit rond de roode vaan, overtuigt uwe werk- makkers van de noodzakelijkheid der groote centrale vakbonden met stevige weerstandskassen. Strijdt onverpoosd tot alle werkgezellen een enkelen blok zullen uitmaken. Eerst dan hoeven wij den liberalen kapitalist niet te vreezen.. Dan eerst zijn wij zeker dat, bij daling der prijzen voor levensmiddelen of bij wederkecrende nij- verheidskrisissen, wij onze loonen zullen kunnen staande houden. Stelt geen vertrouwen in den kapitalist. Geloof niet aan de verzoening tusschen kapitaal en arbeid, want tusschen beiden ligt eene zee van tegenstrijdige belangen. Blijft uwe overeenkomst getrouw, doch sluit haar met het geweer aan den voet want gij hebt niets te verliezen dan uwe ketenen, gij hebt eene wereld te winnen. Ptolelariërs aller landen, Werkers aller vakken, Vereenigt UI J- F. te sterven,- tot dewelke zij zich, mot de wa pens in de hand bekend hadden, riepen al zijne strijd ge 1100 ten als uit oenen mond Leve de Commune En dreigend rolde dozen kreet door de jilaats der stilte en dor doo- den. Overleest de namen, burgers, en telt do kardoezen. En de man, welke aan de overblijfselen der drij gefedereerde bataillonnen, die onder zijn bevel stonden, het recht van den sterk- sten had moeten verkondigen, kruiste de armen over de borst, en beschouwde, terwijl men tot de door hem bevolone dubbele uit- deeling van kardoezen overging, koel bloedig zijne wapenbroeders, die onver schrokken waren als hij en evon als hij wa ren ter dood veroordeold. Hij was nog niet oud, 10 jaar ten hoog ste, groot van gestalte, met vurigen blik, kloeke houding, grove handen, met kort ge sneden dik zwart haar, en een snorbaard zoo wit als sneeuw. Ilij droeg de muts van legioen overste met vier strepen. Een witte zakdoek, met bloed bevlekt, was om zijn hoofd gebonden. Vijf dagen te voren, was hij, gedurende de beschieting der porte Maillot, door een springbom getroffen geworden. Eene stem roept Drij honderd man, waarvan tweo lion- derd en zeven gekwetsten, en 1000 kardoc- Dus slechts drie-en-negentig bekwame strijders, antwoordde hij rustig, en tien kardoezen voor elk cn op zijn uurwerk ziende, voegde hij er bij Burgers binnen een kwaart uurs zullen do Versaillcezon hier zijn dat ieder uwer zich bereide om met cerc te sterven. Na dat zij alles te vergeefs hadden be proefd om den zege te behalen, waren do gefedereerden tot sterven bereid. Uitgeput door een onophoudend gevecht van acht dagen, door eon regennacht verstoven,bleek cn met slijk besmeurd, de jongeren, die genen welke gedurende de Pruisische oor log bij de marschbataillonnen ingelijfd wa- ren, ieder met een dier lange kastanjebruine I of asehgrauwo, of donkergroene mantels j omhangen, zonderlinge uniform, inde- welke onze milicianen vreemde kohorten I gelijken, dc ouderen, gewezen burgor- i wachten, die gedurende het beleg met den vesting- en straatdienst belast en meestal met de traditioneele kostuum dor Fransche driekleur bekleed, zoo vreeslijk cn prach tig in hunne bloedige, met slijkbosmeurde en verscheurde klcoderon, bereidden do ge- fcüoreerdon zich al te zamen, grijsaards, mannen en jongelingon, tot den laatsten strijd Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1