In de Kamer. Wij leasa in de Volhsgaset De winner van het half miiliosn Nog ds Italiaansche beschaving in Tnpolitanië liet volgende manifest Vorilag der tweede les door H. De Man, ia Baad aan Hand. DB ONTBINDING IS ZEKER. Dinsdag hebben aichde Kamers geopend, «ii Woensdag heeft Minister De Broqueville, de gouvernementeel© verklaring gedaan. Daaruit is gebleken dat de tienjaarlijksche volksoptelling nog niet geheel en al is ge daan, en dat het maar op liet einde van De cember is, dat het juiste cijfer over's lands bevolking zal gekend zijn. Dan zal de Minister onmiddelijk het wets voorstel tot vermeerdering der Kamerleden voorleggen wij hebben 1 Volksvertegen woordiger per 40,000 inwoners en dan zal hetontbindingzijn in Mei of Juni aanstaande, en eene algemeens kiezing voor Kamer en Senaat plaats hebben. Thans is de Kamer samengesteld uit 166 Kamerleden en dit getal zal met 16 of 18 vermeerderen. Den goeden uitslag der laatste gemeente- kiozingen heeft dus zijn uitwerksel gehad, en de eendrachtige werking der oppositie partijen, zal ons naar den triomf leiden, om weldra het Algemeen Stemrecht met de volledige Evenredige Vertegenwoordiging te verwezentlijken. Bereiden wij ons dus voor, voor de aan staande Kamerkiezingön. - De burgemeester van Soignies, heeft verbod gedaan aan de geestelijkheid dier stad, van eene geestelijke manifestatie te houden op liet Kerkhof, den namiddag van Allerzielen. - Wij vinden dat hij ongelijk heeft gehad. Al de klerikale bladen bassen op dien bur gemeester en klagen zijne onverdraagzaam heid bij 't belgische volk aan, alhoewel hij de geestelijkheid heeft laten processie, hou den tot AAN het kerkhof en laten mani festeeren heeft buiten het kerkhof. - Maar in Aalst heeft burgemeester De profondis. sinds eenige jaren reeds, aan de socialisten verbod gedaan van, in stoet en mot muziek, bloemen te gaan neerleggen, daags voor Allerzielen, op het graf van hunne partygenooten, binst het verloopen jaar overleden. - Wie zou do fanatiekste zijn, de burge meester van Soignies, of onze burgemeester De profondis Wij zullen De Volksgazet doen opmerken, dat zij destijds, DIT VERBOD HEBBEN GOEDGEKEURD. Thans keuren zy het af. Veranderen de libe ralen van denkwijze, naarvolgens 't gedacht van den schrijver alleen in de laatste trekking der tentoonstelling van Brussel, komt nu nog in moeilijkhe den. Sedert 27 jaar is hij gescheiden van zijne vrouw en deze eischt nu den help. van do gewonnen som. Toen den man naar Brussel toog om zijn half millioentje te ontvangen, liet men hem een exploot zien van den deurwaarder, waar door de vrouw van den gelukkigen winner, beslag had doen leggen op het geld, daar zij eenen eisch tot wettelyke scheiding gaat inspannen, met verdeeling der goederen van de gemeenschap. En daar zulke processen gewoonlijk een paar jaren duren, zoo zal Depasse, die reeds 69 jaar oud is, niet al te veel geniet van zijn geld hebben. Thans heeft hii zijn werk als nachtwaker opgezegd, en hij die meende een rijk man te zijn, is nu nog zonder werk, zonder brood winning en zonder...... geld. Het beste van al, voor den man ware, dat hij aldra eene overeenkomst sloot met zijne wederhelft. Talrijkn vreemde reporters van groote burgorsbladen, die gezonden waren om do oorlogsverrichtingen te volgen, liebben hunne perskaarten teruggegeven en zijn met de booten over Malta vertrokken. Allen hadden zij aan den eersten minister en oppergeneraalmoordenaar Caneva, pro testen gezonden tegen de ongehoorde gru weldaden der italiaansche troepen gepleegd op weerlooze en vreedzame menschen. De meeste dezer protesten werden door de journalisten ook naar hunne bladen gezon den en het is noodig hier letterlijk te verta len wat de heer Francis Mac Collagh in do engelsche Westminster Gaulle schrijft: - Als protest tegen de afschuwelijke gru weldaden, door de italiaansche soldaten ge pleegd op gansch onschuldige arabisclie vrouwen, kinders en mannen, heb ik dezer dagen myne perskaart teruggezonden aan generaal Caneva en heb ik met anderen het oorlogsterrein verlaten. - Gedurende de laatste week werden er in en rond Tripolis 400 vrouwen, 300 kinders en meer dan 4,000 man doodgeschoten, waarvan geene 100 zich iets te verweten hadden. Blinden, kreupelen en grijsaards, die bedelden, werden als honden en opzettelijk doodgeschoten. Zieke menschen, wiens wo ning men in brand gestoken had, liet men hulpeloos langs de straten liggen en mis handelde men als zij om eene teug water smeekten. Van meerandere onmenschelijke toonee- len ben ik getuige geweest en hier en daar heb ik fotografies kunnen nemen die ik op den gepasten oogenblik zal openbaar maken in de pers. Ik heb hier en daar vastgesteld dat alle menschelyk gevoel verdwenen was bij de veroveraars, dat zij aan eclite beesten gele ken. Dy met revolvers gewapende seldaten doorliepen dronken de arabenwijken van Tripolis en zy schoten allo mannen, vrou wen, kinders en grijsaards neer die zij ont moetten, zonder er naar te vragen wie zij waren en wat zij wilden. En de italiaansche officieren gaven het voorbeeld... Waar de manschappen nog aar zelden daar spoorden zij hen aan, om voor alle beschaafde menschen te bewijzen dat het leger samengesteld is uit onmenschen. Als ik mijne kaart teruggezonden had werd ik naar het bureel van het hoofdkwar tier geroepen. Op mijne hoede zijnde voor zulke barbaren, weigerde ik te antwoorden en zegde ik dat ik mij zou gedragen volgens den raad die mij zou gegeven worden aoor het consultaat van mijn land en des avonds ben ik vertrokken met de afvarende boot. De reporter van den Berlmer Auzeiger heeft denzelfden dag gedaan wat ik gedaan heb. Den volgenden dag, vernomen hebbend wat wij gedaan hadden, zijn alle engelsche dag bladschrijvers, op één na, protesteerend vertrokken. De door do italiaansche soldaten ge pleegde gruweldaden staan boven allen mo gelijken twijfel. Alle consuls hebben hunne regeeringen ingelicht. Het uitmoorden van de Arabische bevolking gin® er schandelijker naartoe dan in een russisclien pogrom of in eene armenische slachting. Wij hebben zelfs twee russische joden zien vermoorden die aan het uitleggen waren dat de Italiaansche regeering geen ander doel had dan Tripoli- tanië te beschaven Het is waar dat de Araben hier en daar italiaansche soldaten vermoord en hunne lijken geschonden hebben, maar op mijn ge weten moet ik verklaren, dat dit maar ge beurd is nadat de Italianen eene heele reeks van moorderijën gepleegd hadden, op onschuldige, vredelievende menschen. - Ik lieb meer dan eens vastgesteld dat Araben de onderhandelingsviag opstaken om gekwetste Italianen naar het kamp té brengen en dat zij in den rüg geschoten wér den als zij heen gingen Aldus gaat het verhaal nog eene kolom lang voort, eil de Westminster Gazette, die tot de vrienden van het italiaansch land moet gerekend werden, besluit Deze door onzen briefwisselaar vastge stelde en door getuigen bevestigde feiten bewijzen dat er onder do italiaansche troe pen die in ongunstige omstandigheden naar aen oorlog trokken, eene soort van delirium moest bestaan. De italiaansche openbare meening zal eene zulke handelwijze van haar leger ten strengste afkeuren en eischen dat er strenge maatregels worden genomen om de tucht en de menschelijkheid te doen eerbiedigen, want do gevolgen van zulk optreden zijn niet te voorzien. Italië zoowel als alle andere mogendhe den heeft de bestaande oorlogs wetten'te eer biedigen en er voor te zorgen dat zijne solda ten geene dweepers zijn, die geen eerbied moer gevoelen voor het leven van onschul dige menschen die niet tot de oorlogvoeren-, den behooren Als men dit besluit van het engelsch bur gersblad leest zou men haast moeten gaan denken dat er nog menschelijkheid in den oorlog bestaat... is deze week alhier vei spreid, door onzen Socialistisch' n Textielbond AAN DE TEXTIELBEWERKERS (STERS). Katoen-, Garen-, Lacetbewerkers (sters) en Wevers. VRIENDEN, VRIENDINNEN, De woelige dagen der kiezingen zijn ach ter den rug, do gemoederen zijn terug tot hunne gewone bedaardheid gekomen, dus een oogenblik dat de Textielbewerkers (siers) aller fabrieken, kalm liet verleden kunnen overwegen en inzien wat do wer kers voor de toekomst te doen hebben. 't Is om deze rede dat onzen Textielbond zich tot al de Aalstersche katoen-, ga ven-, lacetsbew erkers (sters) 011 wevers wendt, om te spreken over de w er kerkbelangen die de uwe zijn. In voorgaande manifesten hebben wij er op gewezen, dat de loonen in de laatste jaren bij de lacets- en garenwerkers (sters) zijn gedaald, de werkvoorwaarden verslecht voor het grootste deel dezer werk lieden. Niemand is er opgedaagd om de aange haalde verlaging der loonen en de verslech ting der werkvoorwaarden te betwisten. In tegendeel, de werklieden der bovengenoem de fabrieken zijn ons komen verwittigen van loonsverlagingen die wij vroeger niet kenden. Bij de loonsdrukkingen worden de Lacets bewerkers (sters) erg beproefd, jdoor eenen langen en gróoten crisis die nog toe neemt, waardoor een groot deel der werk lieden van het fabriek Torley, noch slechts 2 3 dagen in eene week werken. In het Groot fabriek, Tragel,zijn de Garen werkers (sters) door eene machienbraak, die bijna drij weken duurde, zonder verdiensten festeld, dus ook drij weken dat de werklie- en geen loon hadden Moet het gezegd worden, wanneer de werklieden op zulke bittere wijze beproefd worden, zooals deze van de fabrieken Torley en Borreman, waar ieder arbeider (ster) kan door getroffen worden, welke in andere fabrieken werken, er groote armoede en ontbeeringen inde werkersgezinnen treedt? Al de werklieden weten, dat een dag zon der werk, ook voor hun een dag van ar moede mede brengt, dus eene groote reden voor de werklieden, om zich tegen zulke rampeu te verzekeren. Terwijl de niet vereenigde werklieden *iat h«t minste recht hebben aanspraak te maken op eene vergoeding, wanneer zij door krisis en machienbreuk werkeloos zijn gesteld, worden de vereenigde in deze gevallen gesteund De krisislijdende w erklieden van'tfabriek Torley, (de mannen w elke 35 centiemen bij drage betalen) zullen door onzen Textiel bond in 40 dagen werkeloosheid 50 fr. onderstand verleend worden, plus den bij leg van 't Stedelijk Hulpfonds 20 fr. of te samen 70 fr. De jongelingen, vrouwen en meisjes, (die .30 centiemen bijdrage betalen) zullen van onzen Textielbond in 40 dagen werkeloos heid 40 fr. onderstand verleend worden, hierbij nog den BESPOTTELIJKEN bijleg van 20 centiemen per dag door het Stede lijk Hulpfonds bijgelegd. Van het fabriek Borreman zijn er jonge lingen, vrouwen en meisjes die 17,80 fr. en mannen die 25,25 fr-. werkelojozen steun verleend zijn, ten gevolge der machien braak, dit dank omdat de werklieden zoo vooruitziende waren geweest en deel maak- tèn van onzen Textielbond. Zijn de liooger aangehaalde voorbeelden van aard, om de onvereenigde werklieden, hun onverstand te doen inzien, en de Tex tielbewerkers (sters) er belang hij hebben, zich te verzekeren tegen al die noodgevallen, door lid te worden van hunnen vakhond.Nog om veel grootere redens mogen de werk lieden niet langer buiten de vereeniging blijven staan. WAT IS HET DOEL DER VAKBONDEN. Enkel hunne leden steunen bij werke loosheid, krisis, machienbraak en andere noodgevallen, zooals hierliooger vermeld is Geenszins, de vakbond is eene groepea- ring van werklieden, die door hunne veree niging besloten zijn te strijden en door hunne macht te beletten, dat hunne loonen dalen, en hij iedere gunstige gelegenheid ie trachten de loonen te vernoogen, de werk voorwaarden te verbeteren en een korteren .werkdag te bekomen. Eene vereeniging die enkel voor doel heeft ondersteuningen uit te keeren, bij werkeloosheid, krisis, machienbraak en andere noodgevallen, verliest zijn strijd- karaktcr dat een vakbond moet hebben. Door gebrek hieraan, kan het slechts als een ondersteuningsfonds (genre Armbureel) aanzien worden. Zeker, zijn wij ook voor de ondersteuning in dergelijke noodgevallen, 't bewijs is hier, dat wij onze getroffene leden ook onderstand verleenon, doch zulks is in een vakbond maar van ondergeschikte beteekenis. Voor de werklieden is het van grooter be lang, de oorzaken, (het veel uren werken), de veelvuldige krisissen en de werkeloos heid te bekampen, bij middel van den vak bond, door to strijden voor een korteren werkdag. Wat baat het dat den bond zijne leden steunt, zij no kas totaal of grootendeels uit put in allerhande noodgevallen en in- tusschen moet toelaten, dat door gebrek aan strijdmiddelen, die werklieden van den zeilden bond, in de fabrieken alle soorten van plagerijen moeten verduren, bovendien loonaftrokken ondergaan en onmachtig staan, om van hunne bazen loonsverhoogin- gen te bekomen. Door de ondervindingen weten de Aal stersche fabriekwerkers (sters) maar al te wel, dat het leven der werklieden eene aan eenschakeling is van zorgen, kommer en strijd dit getuigden vooral de stakingen en worstelingen bij de Wevers, Katoen-,Garen en Viscosebewerkers (sters),welke onze stad meermalen in beroering brachten en maan den en maanden duurden. Zouden de werklieden deze strijden kun nen voerenvolhouden en over winnen hebben, hadden zij enkel maar gezorgd voor do noodgevallen Neen, niet waar, beste vrienden. Hoe pijnlijk is het te moeten hooren dat het overgroot deel der werklieden van het fabriek Torley (waar minstens 1000 Lacet bewerkers -sters- werken) nu tegen vroeger, alle 14 dagen (als zij dan nog mogen werkon) met S tot ÏO franken min loon naar huis gaan. De vrouwen in het Garenfabriek moeten nog altoos werken aan een loon IS tot 2S per honderd lager dan dit welke aan de mannen betaald wordt, voor hetzelfde werk dat zij verrichten. Zulks zal blijven zoolang de werklie den buiten de vakbonden zullen staan,ofwel doen, zooals er nog vele werklieden gevon den worden, met te denken ik blijf of ga in een vakbond waar de leden de kleinste bij dragen betalen. Dat de werklieden inzien wat voor eene werkkracht uit de bonden komt met de kleinste bijdragen, en deze dan nagaan door de honden met hoogero bijdragen. Bij de overweging van dit alles, zullen de werklieden spoedig het verschil van werkzaamheid en krachtige houding dat er in de bonden bestaat, inzien, dat de 10 k 15 CENTIEMEN minder inleg, niet opweegt met de grootere voordeelen, die den bond met grootere bijdrage aan de Textielbewer kers verschafte en nog zal verschaffen, zoo als het onze Textielbond door zijne werk zaamheid in menige strijden heeft bewezen. Mocht dit manifest het zyne bijdragen om de werklieden hunne oogen te openen, het zou voor do Textielbewerkers (sters) van grooten dienst zyn en hunne belangen be- voordeeligon. Het Bestuur van den Socialistischen T extielbond Heden spreken wij over de Engelsche vakbeweging. Het zal ons onmogelijk zijn, er breedvoerig over te handelen, gezien den korten tijd die wij er kunnen aan besteden, doch wij zullen liet noodzakelijkste over zien, en als wij de verschillige geschied kundige achtergronden over de vakbewe ging kennen in de verschillende landen, dan zullen wij in verdere lessen ook beterde strijdvragen kunnen beantwoorden. Er zijn er die veronderstellen dat de En gelsche vakbeweging de oudste is. Zulks is onwaar, maar wat de waacheid is, dat is, dat men in Engeland het eerst van al, het coalisatierecht, (recht van samenspanning) heeft veroverd. Op dezen oogenblik bezitten de transportarbeiders er nog enkel lietver- eenigingsrecht, niet het coalisatierecht. Het coalisatierecht is in Engeland inge voerd, sedert 1824, terwijl wij het hier in België enkel van in 1867 maar bezitten. Dat de engelschen het recht van samen spannen, zooveel vroeger bezitten, spruit voort uit hunne machtige vereenigingen die er voortdurend hebben voor geijverd. Engeland is ook het land, dat door zijne ligging'» zich op nijverheids- en handelsge bied zich liet eerst heeft ontwikkeld, want door zijne ligging, stelde het zich gemakke lijker in betrekking met andere landen, om zijne voortbrengselen er henen te brengen en zich de voortbrengstmiddelen van andere landen aan te schaffen. En daar waar de nijverheid zich het meest ontwikkelt, daar ook ontstaan het meest de doortastende klasseverschillen, waardoor de vereenigin gen worden gevormd, om dé belangen der uitgebuitenen te behartigen. In het begin der 18® eeuw waren er reeds vakbewegingen in dit land. Zij hadden wel is waar niet het zelfde doel, als de moderne vakbewegingen. Het waren ook geene gil den of ambachten meer zooals in de middel eeuwen, want door de uitbreiding der nij verheid, waren er reeds fabrieken tot stand gekomen, (geene groote) dq huisnijverheid had zich' ook uitgebreid, men werkte met meer manschappen,, 'en liet loonstelsel was ingevoerd. Men werkte nu niet meer zooals tijdens de gilden of ambachten, wanneer men werk te met eigen gereedschappen, eigen produk- ten, zoooat men over zijne eigene voort brengselen beschikte en die waar rechtstreeks aan den verbruiker kon over brengen neen, men werkte nu voor de eigenaars, die grondstoffen en gereedschap pen leverden de voortbrengst was voor den eigenaar die een loon betaalde voor do afgewerkte waar, do voortbrengst aan ande ren verkocht en ze in andere landen verzet te. Hier stonden de belangen der werklieden dus regelrecht tegenover deze van hunnen heer, want de eerste hadden alle belang het loon zoo hoog mogelijk te brengen, terwijl de meester zulks zoo laag mogelijk trachtte te houden. Van daar dus de vereenigingen en den onvermijdelijken strijd tussciien bazen en knechten. Maar liet coalisatierecht bestondt nog niet, en vakvereenigingen kunnen niet be staan zonder het reent van samenspanning, en hierom hadden die vereenigingen den vorm van onderlinge bystanden, maar zij hadden een geheim doel, want de leden dier vereenigingen moesten zweeren de gehei men hunner vereenigingen te bewaren op straf van de ingewanden uit het lichaam te worden gehaald. En 't is, juist om die reden dat er zoo weinig van liet ware doel dier ver eenigingen hedendaags is gekend. Die vereenigingen bezaten nogthans eene zekere macht. In geval men niet t'akkoord was, met den lieer om het te betalen loon, dan waren er rechters die hierover uit spraak moesten doen, en de vereenigingen hadden dan het recht hunne zaak, hun loon voor die rechters te verdedigen. Op 't einde van de 18* eeuw, korts na de Fransche revolutie, zien we de vereenigin gen een tijdperk intreden van reactie: In 1800 maakte het engelsch gouverne ment, dat uitsluitelijk uit groote eigenaars bestond, en dat door schrik was bevangen door hot uitbreken der fransche revolutie eene wet, waardoor iedere combinatie van werklieden, iedere bijeenkomst lien wierd ontzegd. Die wet had voor gevolg, dat de ontstane werkstakingen bloedig onderdrukt werden. De groot nijverheid breidde zich uit, de fabrieken ontstonden met de vleet, groote crisissen volgden en de vrouwen-en kinder arbeid deedt zyne intrede, waardoor de loo nen met den helft en soms wel tot op het derde van het vroegere daalden. In de fabrieken bevonden zich beddens voor de vrouwen en kinderen, en het was er zoo, dat zij er 12 uren arbeiden en 12 uren in 't bed mochten, zonder evenwel het fa briek te mogen verlaten. Honger opstanden braken los. In 1810 hadden de letterzetters (Times) eene vakorganisatie gevormd en al de leden zijn gevangen genomen, en de minste straf die gegeven wierd was 2 jaar dwangarbeid!.. In 1817 hadden de katoendrukkers van Bolton, ook eene organisatie gevormd, ze wierden doorde politie overvallen, wanneer ze wilden samenkomen, en ook allen wier den tot jaren en jaren gevang veroordeeld. De wevers in Schotland (1812) hadden eene werkstaking georganiseerd, die bloe dig is onderdrukt geworden, en ook dezen zijn tot jaren dwangarbeid veroordeeld. Men mag gerust zeggen, dat de engelsche vakbeweging met HON DERDE JAREN ge vang is beboet geworden. Die vervolgingen, die onderdrukkingen, die straffen waren zoo schandalig dat do burgerij zelf, eene beweging op touw zette, om de afschaffing van die wet te bekomen. (1820, 1821 en 1822). Een kleermaker Francis Place vooral heeft hiervoor erg geijverd. Hij ging de kamerleden spreken, maakte smeekschrif ten, werkte onvermoeibaar tot eindelijk in 1825 de combinatie wierd toegestaan, 'doch enkel om de loonen te doen verhoogen en de werkvoorwaarden te verbeteren.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2