IN BELGISCH CONGO, Uit Ninove. (Get.) Frederic Mackarness. Leve de Vrijheid bij de liberale partij Loonsbevveging bij de Houwwerkers Moet het zoo gaan de mishandelingen die hij reeds had onder- faan, was hij in een staat van groote zwak- eid. Mogelijk is hij aan de gevolgen van zijn wonden bezweken voor men den water put bereikte en werd hij er dan in gewor pen. Of wel kan hij op een korten afstand ervan weggeloopen zijn en is erin gespron gen om aan zijn folteraars te ontsnappen. Hebben zij Tsjitoe niet letterlijk vermoord, zij hebben hem op de afschuwelijkste en wreedste wijze gemarteld en wezenlijk om gebracht, hetzij de dood het gevolg was van de door hen toegebrachte wonden, hetzü hij zich zelfmoordde om verdere mishandeling te ontgaan. Er is geen spoor van bewijs dat Tsjitoe met den diefstal iets te maken had. liet bovenstaande vereischt geen com- mentaria. Van den moord werden de betich ten vrijgesproken, ofschoon ik niet begrijp waarom. Voor de foltering werd de eene tot tien jaar en de andere tot zeven jaar strenge gevangenisstraf verwezen. Een van beiden werd bovendien in een boete geslagen van omtrent 30 guineas (fr. 787,50) en de andere van zes. Uit het bedrag dier geldboeten werden 6 guineas aan de arme moeder toe gewezen en even zooveel aan de weduwe (een twintigjarig meisje) gesteld dat bedrag kan ingevorderd worden. Maar het tragisch verhaal is nog niet ten einde. Toen de moeder hoorde dat haar zoon was aangehouden en ging vermoede lijk gefolterd worden, liep zij naar den trein om zich bij den District Magistraat te Fero- zepore te gaan beklagen. Aan het station (de beschuldiging bevestigt zulks) werd zij op bevel van den hoofdman der politie een officier die 20 jaar dienst telt aange houden en in het gevang opgesloten totdat haar zoon dood was. Wegens die onver schoonbare daad werd de politiehoofdman vervolgd, schuldig bevonden en veroordeeld tot de groote straf van één maand opslui ting Ik vraag u, Mijnheer, hoe veel levens nog gaan op die wijze opgeofferd worden, hoeveel moeders nog kinderloos gaan ge maakt worden, hoeveel vrouwen nog wedu we, eer de wet doelmatig gewijzigd worde en dergelijke gruwelen onmogelijk maakt? Sedert zes jaar werd het verslag van Lord Curzon's commissie ingediend. Sedertdien heeft men in Indië verscheidene weiten af gekondigd om de macht der politie uit te breiden. Wanneer zal de wetgever een dag sparen om de gelegenheid voor foltering uit den weg te ruimen Bestuurlijke her vormingen zullen het kwaad verminderen, niet uitroeien. Temple (Londen), 20 November. Gansch de stad door, kent men den dwang die op zekere liberale fabrieken heerscht, dwang waardoor de werklieden verplicht zijn hun brood te nemen, in den blauwen bazar, en waardoor de werkmenschen van hunne vrijheid wórden beroofd. Wij die dachten dat de vrijheid by de liberalen steeds hoog geschat en gehouden wierd, komen erg bedrogen uit den slag, en zulks zal blijken uit de briefwisselingen die hier volgen. Wij vragen onze lezers met goede aan dacht te lezen en te overwegen, om zich des te beter te kunnen overtuigen, dat de vrij heidwurgers niet alleen bij de klerikalon huizen, maar ook bij de liberalen te vinden zijn. Ziehier Aalst, 25 November 1911. Den Heer ALBERT DE WINDT, Voorzitter der Liberale Associatie van Aalst. Van den Heer Rens, Volksvertegenwoor diger voor ons Arrondissement, heb ik ver nomen, dat het bestuur van den Liberalen Arrondissementsbond morgen vergadert. Mag ik zoo vrij zijn U te vragen, aan dit bestuur lezing van dezen brief te willen geven Op voorhand dank. MIJNHEEREN, Het zal U niet onwetend zijn, dat er een aantal liberalen, hier in onze stad eene coöperatief hebben gesticht om brood te bakKen. Zulks is hun recht en mag hun door niemand betwist worden. Maar Mijnheeren, ik wil uwe aandacht roepen, op den dwang die er in zekere fa brieken wordt uitgeoefend, zooals in de Filature et Teinturerie, Keizerlijke Plaats, in het Sargieënfabriek, St-Jozefstraat en in het Maïsfabriek Leclercq, Boudewijnkaai. Do meesters spreken er de werklieden aan, op het fabriek zelf, in naam van den directeur of de heeren vragen hunnen naam en adres, doen trouwboekjes mede brengen, schrijven lidboekjes en den Zon dag er op volgende gaat den jetonverkooper naar huis. De onwilligen krijgen meermalen bezoeken, hooren bedreigingen uiten en worden zedelijk gedwongen. In een woord, de werklieden beschikken er over hunne vrijheid niet meer. Ik meen dat het Bestuur der liberalen van ons arrondissement het zijne zou mogen bij brengen, om de vryheid der werklieden niet te laten krenken, en de liberale heeren die er zich aan vergrijpen op hunne plichten zou mogen wijzen, en hun herinneren dat de liberale partij steeds de vrijheid heeft hoog geschat. Er is meer. Om aan 't werk te kunneu ge steld worden, in die liberale fabrieken, zal men voortaan lid moeten zijn, van de libe rale coöperatief, want in haar schoot heeft men nu eene werkbeurs gesticht. En zoo konden wij deze week voor het venster der coöperatief, Gazometerstraat, midden het brood lezen, dat men haspelaarsters vroeg In eene broodbakkery werkmeisjes vra gen voor een textielfabriek Ge ziet waar zulks naar toe gaat. De liberalen en do socialisten hebben vroeger altijd en hevig geprotesteerd tegen de plaatsingsbureelen der dompers, want bij dezen is het veelal de mode, enkel als werkman aangenomen te worden, dan als men in 't bezit is, van een briefje van M. Pastoor of den een of anderen overlooner hunner kliek. Voortaan zal het nu ook net geval zijn, in die liberale fabrieken, waar men een briefje zal moeten hebben van de blauwe coöperatief Wanneer de liberale partij hare medehulp begint te verleenen, om de vrijheid van den werkman aan banden te leggen, of ze geheel en al uit te roeien, dan gaat net wat ver. Wij wenschen, Mijnheeren, dat de vry- heid van den werkman zou geëerbiedigd worden, dat men het zou staken de werklie den op de fabrieken van broodnemen te spreken, dat men in die fabrieken het be richt zou uithangen, dat het werkvolk zijne volledige vrijheid bezit en blijft behouden, dat men de nieuwe gestichte werkbeurs op- schorse. Het kan mogelijk zijn, Mijnheeren, dat Ge op den onwil stuit van zekere liberale hee ren, die de vrijheid maar lief hebben, tot zoover het de uitbuiting betreft, maar dan toch kan de liberale partij, als partij hare medehulp geven om zulks tegen te werken. Uw orgaan - De Volksgazet is toch een partijblad, gesticht om de liberale princie pen te verdedigen, en dan kan deze in hare kolommen, die heeren aan den schandpaal spijkeren, die inbreuk maken op de vrijheid, op een liberaal princiep. Bijna al de leden der liberale Associatie van Aalst, hebben gelden gestort om die coöperatief te stichten en wij veronderstel len, dat die heeren toch hun geld niet heb ben gestort om de werklieden hunne vrij heid, te ontnemen. Wanneer nu hun geld februikt wordt tot andere doeleinden, dan ezo waarvoor ze zouden gestort zijn, dan meen ik dat ze als protest hun geld zouden kunnen terug eischen. Mijnheeren, aan U te beraadslagen, aan U te besluiten en te handelen naar goed dunken. Ik meen mijn plicht gedaan te hebben, door U te wijzen, hoe de vrijheid van den werkman wórdt geknakt, aan U uw plicht te doen om de vrijheid van den werkman te doen eerbiedigen. Met de meeste achting. Voor de Socialistische Partij {Afdeeling Aalst), NICHELS Alfred. Hierop is het volgende antwoord toegeko men. Aalst, den 30 November 1911. Den Heer Alfred NICHELS, seeretaris der socialistische Partij(Afdeeling Aalst), T/S. Ik heb de eer UEd. te berichten,-dat het Middenkomiteit der Liberale Associatie kennis genomen heeft, van uw schrijven van 25 dezer, en beslist heeft, dat de Asso ciatie zich niet te mengen heeft in de zaken eener instelling die zelfstandig buiten alle politieke kringen is ontstaan, en in wiens stichting zij niet tusschen gekomen is. Verder houdt het Bestuur er aan uitdruk kelijk te bevestigen, zonder dat zulks eenig- zins mag aanzien worden, als eene erken ning van de echtheid en de gegrondheid der feiten, waarover gij u beklaagt, dat de vrij heid van den werkman, zoo op stoffelijk ge bied dan op zedelijk gebied, door de Libe rale Partij als een heilig pand wordt aan zien. Aanvaardt, onze wel gemeende groeten. NAMENS HET BESTUUR De Secretaris, (Get.) CorneilVan Branteohem. Dit is dus eene afschepping in regel De liberale partij is daar voor niets tus schen zeggen die heeren. Goed en wel, maar zijn dezen die aan 't hoofd staan, van 't fabriek der Filature et Teinturerie, Keizerlijke Plaats, geene leden der liberale associatie die ook de vrijheid aan den werkman ontnemen Zijn de heeren De Clercq van 't Sargieën- en Leclercq van 't maïsfabriek, dan geene hoofden der liberale partij, terwijl zij ook in hunne fabrieken, de werkmenschen laten verplichten. En de liberale partij zelf. Het antwoord dat ze ons geeft, is niet van aard om iemand te bevredigen. Zij trekt zelf de feiten die wij aanklagen in twijfel, en belooft zelf geen onderzoek hier over De vrijheid van den werkman, zoo op stof felijk dan op zedelijk gebied, wordt door de liberale partij, als een heilig pand aanzien, schrijven die heeren Heel goed, maar niets doen om dit heilig pand to vrijwaren, nietsdoen om dit heilig pand te doen eerbiedigen, dat is een bewijs geven dat dit heilig pand u niet nauw aan t harte ligt. Z'hebben zich niet te mengen met de zaken eener instelling die zelfstandig is, en buiten alle politieke kringen is ontstaan, merken ook aie heeren aan. Ja, Mijnheeren, we nemen aan dat de blauwe coöperatief niet gesticht is met het geld der liberale associatie, maar zij is ge sticht met het geld der leden van de liberale associatie uitgezonderd twee, zegt men ons dus wel door LIBERALEN, die de liberale princiepen aankleven en dus do liberale princiepen eer moeten aandoen, of zooniet zijn het geene liberalen. En als uwe leden nu de liberale princie pen met de voeten treden, de vrijheid aan aen werkman ontnemen, tiet hellip pand der liberale paf tij bezoedelen of te niet doen, hebben de liberalen dan geen orgaan om die liberalen af te keuren en moeten die liberalen dan niet gebannen worden Ja, 't is waar, de liberale associatie KAN aiet tusschenkomen, haar orgaan MOET zwijgen, het MAG daar niet van gewaden, de liberale associatie KAN die liberale hee ren niet bannen, omdat het liberaal blad - De Volksgazet het blad is van die heeren. omdat die heeren deel maken van de liberale associatie,er de overgroote meer derheid zijn en dus hun zeiven zouden moeten bannen. Het spreekt dus van zelf dat die heeren zeggen niet te kunnen tusschenkomen. En middelerwijl blij ft de vrijheid van den werkman een heilig pand voor de liberale partij, dat door de liberalen zelf met de voe ten wordt getreden 't Is mooi Het blijkt uit de ondervraging die gezel VanderVelde, deze week in de Kamer neeft edaan, dat onze missionarissen die naar ongo gaan, om de Zwarten den weg naar den hemel te wijzen, dat zij zulks op eene zeer aardige manier doen, en de Congolan- ders zich een aardig gedacht moeten vor men van onzen katholieken godsdienst, die door zulke wreedaards aangeleerd wordt. VanderVelde toonde aan dat de minister wist of moest weten dat de paters gedurig alcool stookten ondanks de wet. Hij haalde ook aan dat de minister de ver volgingen tegen pater Van den Besselaer, beschuldigd van mishandelingen, deed sta ken. Hij sprak ook van pater Dalle, die een ge vangen neger op staanden voet dood heeft geschoten.De man werd onverantwoordelijk verklaard, maar toch terug naar Congo ge zonden, alhoewel zijn geestestoestand wéi nig veranderd was. Dan beschuldigde hij de missionarissen van honderden kinders gestolen te hebben om hunne hofsteden te bewerken. Zij geven geschenken aan de inlandsche hoofden en doen zich aldus de kinderen aan brengen, die men steelt terwijl men de dor pen plundert. Hij schandvlekt ook de houding der paters jezuieten, die de negers geeselen en ketenen als zij de katholieke diensten niet bijwonen. In een derde deel der colonic bestaat nog altijd de corvee op het monopolium, en de sluiksche verkoop van ivoor. Men dwingt nog altijd de negers om dienst te nemen, en brengt zé, geketend aan elkaar en met het strop aan den nek naar de werk plaatsen De rechter Duchesne bestatigt dat van al de werkers in Neder-Congo er geen 5 t. li. zijn die vrijwillig zich aanboden. Een officier schoot vrijwillig zes negers dood... In de administratie bestaat een systeem van bespiedingenmouchardeering. Datmoet gekuisclit worden. VANDERVELDE legde ten slotte eenedag orde neer, waarbij een onderzoek over Congo zal gestemd worden, en waarbij ook aange nomen wordt dat de wetten, zonder uitzon dering, door iedereen moeten nageleefd worden. Hij sluit met eene prachtige bevestiging van net recht van den neger op menschelijke behandeling. (Lange ovatie.) M. RENKIN antwoordt aan Vandervelde en is verbaasd dat hij al zijne documenten voor waarheid aanziet. Hij beweert de wet ten te doen toepassen en alle overtreding te hebben aangestipt. Hij houdt staan dat hy een model van een goed minister is AAN ONZE LEDEN. Het is met spijt, dat we moeten bestatigen, dat er tot heden nog versckillige onzer leden zijn, die het ongelijk hebben, geen deel te maken van de Coöperatie. Begrepen eens alle leden hunnen plicht, wieraen zij eens allen lid der Samenwerking De Redding hoe machtig, hoe sterk, wierd niet onze partij. Door uw brood te koopen bij bijzonderen, schenkt ge de winst aan DIE bezonderen, terwijl die zelfde winst bij ons aan niemand en aan allen zou blijven, daar zij in de kas zou terecht komen van de coöperatie zelf. En wat gebeurt er met die winst Werpt een oogslag op Aalst, vrienden van Ninove, aanschouwt aaar do prachtige ge bouwen, de mooie zaal, de puike fanfare, waarop wij Ninovieters zoo fier zijn, wan neer zij in onze stad een concert komen spe len kijkt naar de prachtige schoone win kels, waar de leden al hunne benoodigheden kunnen koopen aan goedkoope prijzen, en waar er ook nog gedurig naar uitbreiding wordt gezocht. Onze Aalstersche vrienden hebben eene mooië zaal, voor feesten en vergaderingen, en alles is er den eigendom der leden. Daar hebben de leden begrepen, dat ze de winsten in plaats van door afzonderlijke personen te laten inpalmen, tot eigen nut en gebruik konden verwezentlijkt worden, en zij beschikken overeen waren socialistischen tempel, waar ze eigenaars, heer en meester van zijn. Daar hebben de leden die in strijd zijn ge weest reeds ondervonden, hoe mild eruit de kas der samenwerking wordt gesteund, ter- 1 wijl wij hier in Ninove, nog op geen hulp van onze coöperatie mogen rekenen, omdat er nog zooveel leden aan die zoo nuttige in stelling wederspannig zijn. Wij zouden dus voor oogen moeten hebben dat er hier in Ninove ook moet gezorgd worden, voor een eigen tempel, voor een eigen lokaal, en dit kan, wanneer wij allen ons plicht begrijpen, en lid worden van de coöperatie. Een eigen lokaalwie droomt er niet van? Wie is er niet op belust Denkt niet vrien den, dat de rijke menschen er ons een zullen bouwen Zulks kunnen wij alleenlijk beko men, door een goede samenwerking. Welaan vrienden, thans dragen wij onze centen aan bijzondere bakkers en winkeliers. Nogthans, g'hebt eene eigene bakkerij, wanneer ge wilt; ze staat er, HET IS DE BAKKERIJ DE REDDING Wordt er lid van, maakt ze groot, laat ons zorgen voor uitbreiding, want naarmate wii sterk worden zal den prijs van ons brood dalen, daar het spreekwoord hier heel juist pastHoe grooter den hoop, hoe beterkoop. MINUS. Onze lezers zullen zich nog de loonsbewe- ging herinneren, dat door de houding der bazen, die de vragen van onzen bond ver- stoolten, om een loonopslag van 5 CENTIE MEN aan hunne werklieden toe te kennen, eene werkstaking voor gevolg had, die uit gebroken is den 17 Mei 1910 en na zes weken strijd eindigde, met eene overeenkomst tus schen de bazen en onzen vakbond, in over eenstemming met de werklieden. De overeenkomst was in de volgende voorwaarden gesloten. 1. Van af den 1 Oogst 1910 zal er aan iede- ren bouwwerker (met de uitzondering van enkele leerlingen) een opslag toegekend worden van 2 en 3 CENTIEMEN per uur. 2. De overige 2 en 3 centiemen om tot een loonopsla» te komen van 5 CENTIEMEN die aan de bazen was gevraagd, zal op een lateren datum tusschen de afgevaardigden van bazen en werklieden besproken worden. Ofschoon een loonopslag was toegestaan van 2 en 3 centiemen, moeten wij zeggen, dat sommige bazen de overeenkomst niet volledig volgden, waardoor er werklieden waren die slechts maar 1 CENTIEM en som mige niet den minsten opslag bekomen heb ben, waartegen onzen bond zijne klachten uitte aan het bazen-syndicaat, de feiten liet kennen, waardoor dan aan de uitgeslo- tenen nog den toegezegden loonopslag is verleend. Het is nu twee jaar dat de eerste beweging voor den loonopslag van 5 GENTIEMEN per uur begonnen is. Aan het bazen-syndicaat is terug een brief gestuurd, wijzende op de overeenkomst van den 19 Juni 1910, die bepaalt op eenen lateren datum, de kwestie der nog ontbrekende 2 en 3 centie men te bespreken, tusschen de afgevaardig den der bazen en werklieden, om voor't be gin van het seizoen 1912 deze te bekomen, alsook eene wijziging voor 't begin van den werkdag, in plaats van om 5 1/2 ure, het werk om 6 uren aan te vangen met het beta len der rustpoos in den voormiddag. Wanneer dien opslag van 5 CENTIEMEN op den gestelden datum in voege zal treden, zooals in den brief aan de bazen gericht, gevraagd wordt, zullen de bouwwerkers in 2 JAREN 5 centiemen loonopslag bekomen, dat bewijst, dat de werkers niet kunnen be schuldigd worden van overhaastend gehan deld te hebben, integendeel. De bouwwerkers hebben heden meer reden dan ooit, om de vraag voor loonop slag te stellen. Immers, in de laatste iaren en vooral in 'tjaar 1910 en 1911, zijn de levensmiddelen tot een hoogen prijs gestegen, dat het leven der werklieden lastiger maakt met hunne gewone inkomsten, daar het onvoldoende is om nog maar de gewone en hoogst noodige levensmiddelen aan te schaffen en hierdoor groot gebrek en armoede in de werkersgezinnen heerscht. Laat ons hopen, dat de bazen toegevend zullen zijn en aan de redelijke vragen hun ner werkers zullen voldoening schenken. Woensdag laatst hadt er eene eerste ver gadering plaats, waar al de bouwwerkers waren toegelaten, en welke, rekening houdende dat op dit oogenblik vele bouw werkers aan het werk waren, tamelijk goed was bijgewoond. In deze vergadering van Woensdag laatst is de vraag besproken, om den opslag van loon alsook de wijziging van 't begin van den werkdag om 6 uren in plaats van om 5 1/2 ure, met het betalen van de rustpoos in den voormiddag. Een brief in dien zin ge schreven om aan het syndicaat der patroons te sturen, wierd goedgekeurd. Eene tweede vergadering zal gehouden worden, op Zondag 24 December, om 10 ure 's morgens, bij P. Nichels, Groote Markt. Bouwwerkers, maakt van heden af propa ganda opdat iederen stiel^enoot zou aan wezig zijn op deze vergadering. Eenieder moet mede helpen om den loonopslag te be komen. Ten gevolge van een geschil in een werk huis, waren de beide vakbonden der Pantof felmakers, socialistische en kristene te samen opgetreden, om dat geschil op te los sen. Na eene onderhandeling der vertegen woordigers van de vakbonden, de betrokken werklieden en den patroon,kwam men over een, dat de werklieden terug het werk zou den hervatten en de week daarna eene nieuwe onderhandeling zou plaats hebben. Intusschentijd zouden de beide vakbonden een onderzoek doen, aangaande het werk in de andere werkhuizen der stad. Op den gestelden dag en op bet uur staat de vertegenwoordiger van den Socia listischen bond te wachten op dezen van den kristenen vakbond, doch dezen komt niet. De eerste gaat de laatste ten zijnen

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2