FEEST VAN DE JEUGD m Leve de Wereldvrede! n Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Antwerpen, 13, 14 en 15 Augusti 1922. Plechtige Vlaginhuldiging tan den Socialistischen Propagar.daclub yan Nedsrboulaere. 19U Jaar N° 32 Prijs per nummer 15 centiemen 6 Augustus 1922. Redevoering van Gezel Nichels. Volksvertegenwoordiger. Christus zeiGe zult niet dooden Vandaar den Socialistische kreet Oorlog aan den Oorlog RECHT ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regol. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, meet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE VVeidesiraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. SEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongetoekende brieven worden niet opgenomen. Boricliten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 16,00 Men abonneert zich op alle pottbareeleu. Verleden Zondag heeft er zich nogmaals eene gebeurtenis voorge daan, die de arbeidersgeschiedenis waardig is op dien dag hadt plaats de plechtige vlaginhuldiging van den Socialistischen Propaganda- club onzer roode gemeente Neder- boulaere. Reeds vanaf den vroegen mor- gend, zagen wij de werkersbevol king met naarstigen ijver de veel belovende toebereidselen nemen, tot het versieren en bevlaggen hun ner woningen. Nooit, in onze ge meente zijn wij getuige geweest Yan eene zoo naarstige bedrijvig heid. Op menige werkerswoning, als ook op het gemeentehuis wapperde van in den morgend onze roode vlag. In 't bijzonder dient de Rey- straat, het roode nest onzer ge meente, in aanmerking te ko men geen enkel huis in die straat of het was versierden bevlagd. Al dien koortsachtigen ijver en vreugdebetoogingen zijn een blijk van vast vertrouwen in het socia lisme en tevens eene onweerlegbare getuigenis van het vast besluit onzer werkersbevolking, te strijden Voor ons duurbaar recht en ideaal. DEN STOET. Om 3 uur werdt aan het Volks huis van Geeraardsbergen den stoet gevormd, waaraan ruim een dui zendtal kameraden deelnamen. De kameraden van Geeraards- bergen, Onkerzele, Overboulaere, Schendelbeke, Deftinge, hadden allen oproep van hunne strijdmak kers van Nederboulaere beant woordt. Om 3 1/2 ure zette de stoet zich in beweging, opgeleid door de knappe fanfare Verbroedering en den machtigen Turnkring Rust Roest beiden van Geeraardsber gen. Onder het uitvoeren van stap- marchen en het zingen van staplie deren rukte den stoet op naar de statie van Geeraardsbergen ora er de kameraden van Sottegem en andere te ontvangen. Hulde aan onze moedige vrienden van Sottte- gem die met een óotal waren op gekomen. Bij het uitvoeren van de Inter- öationale namen de kameraden Van Sottegem met de vlag aan 't hoofd, onder het uiten van geest driftige en vreugdevolle betoogin gen plaats in den stoet. Na die plechtige ontvangst zette den stoet zich opnieuw in bewe ging om op te rukken naar de rood# gemeente Nederboulaere. DE PLECHTIGHEID. Na de straten der gcmeeoie doorkruist te hebben, houdt de stoet eindelijk stil voor het tribuun, be stemd aan de gezellen die het woord zouden voeren en de vlag zouden overhandigen. Onze moedige Turners vormen eene dubbele haag rond de tribuun. Nu nemen de vlaggen der aan wezige groepen plaats op de tri buun rond de nieuwe vlag van den Socialistischen Propagandaclub van Nederboulaere en bestijgen de gezellen De Nauw, senateur, en Nichels, Volksvertegenwoordiger de tribuun, gevolgd door de gezellen Leurs en Abé, socialistische sche penen der gemeente Nederboulaere. Redevoering van Gezei De Nauw, Senateur. Eene plechtige stilte heerscht Gezel De Nauw treedt vooruit op de tribuun. Hij zou de vlag over.- handigen. Alvorens de vlag te overhandi gen, stuurt gezel De Nauw de vol gende toespraak tot de aanwezige kameraden. Achtbare Gezelleti cn Gezellinnen, Heden, op dien schoonen en onvergeetbaren dag, zijn wij in massa naar deze roode gemeente Nederboulaere gekomen om onze dankbaarheid en hulde te betoo- nen aan onze moedige en koene Strijdmakkers van den Socialis tischen Propagandaclub van Neder boulaere, en hunj tevens hunne duurbare vlag te overhandigen, die de belooning is van jaren langen bitteren strijd. Met fierheid en vreugde zijn wij heden nogmaals getuige van de broederlijke eensgezindheid met dewelke onze werkersmassa ten strijde gaat voor de verdediging van or.s ideaal, het Socialisme De hulde en dankbaarheid die wij heden aan de kameraden van Nederboulaere betoogen, zijn zij waardig, want immer en overal mochten wij ook op hunne mede hulp rekénen. Reeds van in de vroegere jaren, toen onze edele begrippen van we- derzijdsche solidariteit, rechtvaar digheid en naastenliefde, voor het dweepzuchtig patronaat en kapita lisme, nog weinig waren, telden wij, in onze rangen weinig strijders van Nederbou laere, en samen met hunne werk- broeders van Geeraardsbergen en élders optraden voor het bekomen hunner wettige rechten. Wie van u herinnert zich niet die droeve tijden. Wie van u is niet het slachtoffer. Hoe dikwijls ge beurde het niet, toen men als wer ker het hoofd dierven oprichten en onze wettige rechten eischten, dat men onmeedoogend op straat ge worpen wierdt, ten prooi aan ar moede en ellende. Nu, helaas voor hun, de bur gerij, die tijden zijn veranderd. Stuk voor stuk hebben de werkers v/eten eenige rechten te verkrijgen en dit zij dank aan onze werkers- vertegenwoordigers in [Kamer en Senaat. De burgerij woedend omdat zij hunne voorrechten ziet ontglippen, voorrechten die zij haar door de werkende klasse te verdrukken, hadt weten toe te eigenen, komt nu met walgelijke leugen en laster, diezelfde mannen, diezelfde inrich tingen, op laffe wijze aan te val len. Kameraden Hebt vertrouwen in uwe mandatarissen. Blijft veree- nigd meer dan ooit. Strijdt moedig tot 't behouden van uw verworvene rechten. Steunt uwe vakbonden. Steunt de Samenwerking. Vooruit op den weg der ontsla- ving, ons door het Socialisme aan gewezen, opdat wij in de toekomst eens zouden mogen uitroepen Heil en vrede aan de volkeren Nooit geen oorlog meer Leve Leve de Werkers-internationale (Luid ruchtige toejuichingen). Aan U, Kameraden van Neder boulaere, die heden de grootste hulde en vreugde gaat genieten, dat men aan onze strijdende makkers kan aanbieden, vraag ik den door u begonnen weg tc volgen Kameraden Op den dag dat wij de eer hebben u dit vaandel te over handigen, zijn de oogen van de gansche werkersmassa op u gericht. Vol vertrouwen rekent zij in de toe komst op uwe medehulp. Achtbare kameraden, in naam der werkersmassa, overhandig ik U heden die edele vlag, symbool van ons lijden en ontberingen, ge kleurd door 't bloed van onze strijd makkers, gevallen voor onze ont- slaving en het Algemeen Stern- récht. Moge die duurbare vlag, u in de strijdvolle toekomst, een trouwe gids wezen op den weg der ontsla- ving onzer klasse, en het bereiken van ons ideaal De Werkers inter nationale I (Luide toej). Vervolgens overhandigt Gezel De Nauw, onder het uitvoeren der Internationale, de vlag aan de kameraden van Nederboulaere. Indrukwekkend oogenblik. Menig aanhoorder was diep bewogen door die eenvoudige plechtigheid. Lang nog zullen de kameraden van Ne derboulaere dien schoonen dag herdenken. Na het eindigen van do plechtig heid treedt gezel Nichels vooruit en en spreekt de volgende redevoering uit Waarde Gezellen en Gezellinnen Met vreugde mogen we nogmaals de solidaire gevoelens van onze werkersmassa bestatigen. Ter gelegenheid der plechtige vlaginhuldiging der kameraden van den Socialistischan Propaganda club van Nederboulaere, kan ik niet nalaten, mijn dank en hulde te bieden aan de bevolking van Neder boulaere, die door haren ijverigen strijd de klerikale tegenstrevers wist te overwinnen. Spreker verhaalt vervolgens het historiek van den Socialistischen Propagandaclub en eindigt met eene toespraak te richten aan de kameraden van de tabaknijverheid, hunne huidige staking bedoelende. Gezellen en gezellinnen, tabak bewerkers van Geeraardsbergen en omliggende, nogmaals zijt gij het slachtoffer van het patronaat, nog maals treft U het eerst een betreu renswaardig geval, die vroeg of laat in uwe nijverheid moest uitbar sten Alle tabakbewerkers van België volgen met aandacht uwen strijd, die een zegepraal moet wezen voor al de tabakbewerkers van het land. Daarom, Kameraden, strijdt met vertrouwen, rekent op den steun van uwe werkbroeders en werkzus ters. Tegenover de onwettige eischen van de meesters zullen wij den wil der arbeiders-massa plaatsen, waar tegen den blok van het patronaat zich zal ten pletter loopen. (Toej.) Dus, kameraden vooruit, immer vooruit, laat ons vol vertrouwen d« toekomst inzien, laat ons onver moeibaar ijveren en strijden tot de verwezentlijking van ons ideaal De verdelging van het kapitalistisch stelsel, en Recht en Vrede aan den werker. (Luide toej). Nu had eene aandoenlijke plech tigheid plaats. Twee meisjes, een met een bloemenkorf, de andere met een gedicht die wij hier laten volgen, traden op het verhoog.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1