Socialistisch weekblad voor bet Arrondissement Aalst. Overwegingen. De Propaganda tegen den Oorlog. Mijn Hoekje. Prijs por numm?r 15 centiemen. Jlan onze abonnenten. >lM<' Jaar N° SI. (Errslo -Oplage) ANNGNCEN Rechterlijke 4 k\ per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Wanneer we de toestanden ge- denken van voor den oorlog, dan zien we weer voor oi s verschijnen, de lage loönen met de vele uren werk, het ouderdomspensioen van g centen daags, het artikel 310 die als er werkstaking was, de werk man het recht ontzegde van op 50 meters afstand aan de fabriek te naderen, om aan de onderkruipers te beletten hun werk in te ncnu n ot de oorzaak van onzen strijd uitcen- teleggen, op gevaar van jaren ol maanden gevang als belooi.ing te ontvangen. Doch de fabrikant, vet- gesmeerd met het bloed onzer onzer werkjongens, mocht onder kruipers aanwerven zooveel hij wil de zonder gevaar. /-Het meervoudig stemrecht, het geen aan de rijke luiaards 3 en 4 stemmen bezorgde, en aan ons, naarstige zwo -gers, de voortbren gers van allen rijkdom, eene enkele stem We hebben noghet soldatenleven 2 jaren en meer dienst tfoor oogen een plaatsvervanger voor de rijken, epz. We zien nog voor ons de arme 'kleine stumpers van 9 jaim en méér hoe ze in de bitterste koude,van 6 uren 's morgens, nog slapend, geleund tegen hunnen grader of oudere zuster, bibberend van, koude, voortgesKpen wierden Badr de fabriek. Er waren zelfs ouders die hunne •kinderen van 8 jaren motsten mede- pemen naar de koolmijnen onder derf grond, ze zagen geen daglicht meer op eene gansche week, ze sliepen in de mijnen, in zoogezeg de bakken. En ..als we aan dat alles denken, d.at, de tranen ons in de oogen ko- min, en ons zelf afvragen, in dien "tijd wie waren toen onze bazen Welkeen ministerie hadden we dan? En dan moet ik met weemoed in 't hart bekennen, een katholiek mi nister ie. En dan wanneer wijde droevige Oorlogsjaren herdenken, het slag veld waar er zoovclen der onzen gevallen zijn, andere door te kort aan" voeding en koude, allerlei ïiekten hebben opgedaan. Als er er een opgeeischte jongeling uit het kamp der Duitscheis ontvlucht was, en men zijn 2 broodjes rant soen ging vragen, wierd er aan ónZe'diepbèprotfde moeders geart- „ivoord, ik kan u dit niet geven Jk zou bij den commandant moe ten iiikennir.g doen, dat uwjor.gen ifi huis is. Wie haciden we dan voor or.ze meesters, vervloekt zijn ze, het waren nogmaals kapitalisten. En als we dan onze gedachten laten'gaan van r.a 'den wapenstil stand, dan klopt ons hart goed hoorbaar in de borst, het jubelt en iüicht, want nu is er veel verbete ring voor ons, arme werkerssla ven. .Hoera We hebben het algemeen «stemrecht veroverd, waar cr zooveel werkeisbloed voor vergo- ten is. Rijk en arm, elk heeft eene stem. Het pensioen voor onze afge stoofde oudjes die hunne beste /Jcrachte.n gegeven hebben om den kapitalist langs om rijker te ma- krn, en wrike zij onmedoogend als ze oud en stijf zijnde straat opgooi den, hebben ru in plaats van 9 cen ten, 2 franken daags of 720 fr. pen sioen per jaar, en zonder er te moe ten vöör storten. Art. 310 is verdwenen. Dank aan or.ze vereeniging beginnen we met gezag te hebben. De soldatendienst, armen, maar ook de rijken, moeten soldaat wor den, dcch geene 2 en 4 jaren meer, 1 jaar Het verplichtend onderwijs voor onze kinderen tot 14 jaren. Onze kinderen moeten we niet m. er van 5 ure 's morgens uit hun bedje sleuren, waardoor menig moeders hart is bezweken. We hebben goede loonen en het achtu.enwerk, en dan het crisis- fonds, div ons in werkloosheid redt van te verhongeren, enz En dan vraag ik me af, onder welk ministerie zijn wij nu, wie zijn er de regeerders. En een zalige vreugde voelt men in ons binnenste en ik glimlach in me zelve en zeg onder een mimstc- rie met socialisten. Want dit alles is het werk van onze gezellen Van der Velde, Anseele, Wauters en Destrée. Wauters Onze goede vader Wauters, die ze beschuldigden de oorzaak te zijn van het dure leven, die oorzaak was dat de vrije han del riet ingevoerd wierd, om de woekeraars niet toe te laten op or zen honger fortuinen te winnen, die oorzaak was van het dure brood vleesch, rijst, suiker, enz. Die oorzaak was van het pen sioen van 720 fr. voor onze oudjes, enfin, die oorzaak was als het don derde en regende Och hqere, wat hoorden we de klerikale gazetten op den zonden- bok, minister Wauters, schimpen. Hij is er moeten uittrekken door de moeilijkheden welke de kapita listen hem aandeden. En wie zien we zijne plaats In nemen Wel kent ge hem niet. Het is Moyersoen, den salonheer, den steunpilaar der kapitalisten, de wachtmeester voor hunne cofïfe- forts. Wat waren de christene demo- kraten verheugd, ze waren zoo verheugd, dat ze- in hunnen stoet zongen, lang leve minister Moyer soen, en weg met Wauters O bit tere spotternij Nu ondervinden wij, burgers en werklieden, wat het te zeggen is onder het beheer van den heer Moyersoen te staan. In plaats dat hij ons land zou bevoordeeligd hebben van graan, heeft hij toegelaten dat het naar andere landen is gebracht, terwijl onze goede Wauters ons altijd voor eenige maanden voorzag, hij hadt stock. Moyersoen, minister van het duur leven, laat de vrijhandel toe, de heilige vrije cor.curentie kan zich volledigontplooien, en wat zien we gebeuren 1 Alles wordt duurder, het brood is opgeslagen, het suiker is in prije verhoogd, de koffie is een frank per kilo duurder, als het zoo voortgaat kunnen we teiug Kneipp drinken. Het vet is gestegen tot tegen de twee franken per kilo, de zeepba- rons denken dat we terug in oorlog zijn en slaan hunne zeep met 0,20 fr. den kilo op De natuur boter slaat enorm op en zal nog duurder worden. De kolen zijn ook goed opgesla gen, de eitrs staan 0,90 fr. Wat moeten de kinderen der armen doen die melk en eieren r.oodig hebben En wat doet minister Moyersoen om die levensduurte te keer te gaan Niets Niemendalle Er wierd vervrozen vleesch ver kocht, werk van minister Wauters, wat toeliet ons werkmenschen een stukje te eten. Binnen eenige weken houdt dit op, dan zal onvermijdelijk het ander vleesch in prijs stijgen. De boeren en beenhouweis kunnen or-s werklieden dan samen bestelen, en nu dat de winter aan de deur staat, die dreigt lang en bitter te zijn. En wanneer wij dit alles over leggen, vrienden, hoe kan er nog een man of vrouw gevonden wor den. die voor zulke lafFe vlegels kiezen Vele vrouwen zeggen, wat gaat de politiek me aan. Doch, beste vriendinnen, alles wat we verrich ten is politiek. Zie maar als we naar den winkel gaan en we moe ten de waren duur betalen, dan Zullen we grollen tegen onze man nen en zeggen, het is schande dat alles zoo duur is Doch wij zoeken de oorzaak niet op om te verhelpen dat alles min duur wordt. En hoe kunnen we dat verhel pen Door alles te koopen in uwe eigene inrichtingen, zoodoende de nijverheid zelf te besturen, door onze mannen te steunen in bunnen politieken strijd, want alles wordt geregeld door de politiek. Als de politiek goed staat, dan staan de zaken ook goed, want de bankiers en groote fiuantiemannen dat zijn vaste politiekers, en volgens de politiek katholiek, liberaal of rood is, geven ze ons geld de waarde. Daarom, vrienden en vriendin nen, moeten we mannen naar de Kamers zenden, in wien we volle vertrouwen stellen, mannen uit de werkersklas die ons leven mede leeft. We moeten strijden tegenover het militarisme, om ons vleesch en bloed niet meer ten dienste stellen van het kapitaal. En daarom moeten we aan poli tiek doen, het is onze plicht te strijden om ttrug een rood ministe rie te hebben. V; n hun en van hun alleen kun nen we redding bekomen. Nichels Leontine. Pantijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt, Zooals gekend is, heeft het Inter nationaal Vakverbond, waarbij 40 miljoen leden van de verschillende Janden zijn aangesloten, eene pro paganda op touw gesteld tegen het immers dreigend gevaar van den oorlog. Het] Congres dat deze weok is ge- houdon in Den Haag (Holland), waar 600 afgevaardigden van 24 landen aanwezig waren, was door het In ternationaal Vakverbond georgani seerd. In dat Congres hebben de werkers afgevaardigden van ieder land luide hunne stem doen hooren tegen de menschenslachting yan den oorlog 1914 tot 1918, dat het leven hoeft ge kost van 35 miljoen menschen Die afschuwelijke slachting is nog versch in het geheugen en steeds worden wij met nieuwe oorlogram pen bedreigd, waaraan de arbeiders den grootsten t.ol betalen. Dat belem mert de normale gang van handel en nijverheid, en is de oorzaak van de ge weldige krisissen en werkloosheid, die menige landen naar den boord van den afgrond leiden. De rijke burgers-regeeringen heb ben in de 1 jaren \an naden oorlog bewezen onmachtig te staan, om een formule te vinden, die de volkeren van de oorlogsplaag zou bevrijden en de bestaande wanorde te herstel len. Wanneer dozen toestand nog moet voortduien, staan we in een afzicht- baren tijd metlanden die bankroet zijn mot een uitgeput volk Die nieuwe uitgestrekte en onher stelbare ramp die de volkeren be dreigt, wil het Internationaal Vak verbond voorkomen, gesteund door de wedorlandsche social democra tische partijön aller richtingen. Zij hebben zich voorgesteld de volkeren van alle natiën wakker te schudden, door eene aan houdende propaganda te Voeren over de gansche wereld tegen den dreigenden oorlog en om een duur zame vrede te bekomen. Deze hoogst menschwaardige po ging zal van het Internationaal Vak verbond groote kosten vergen,waar aan zal verholpen worden door steunzegels die zullen verkocht wor den aan 0,25 fr. 0,50 fr. en 1,00 fr. te bekomen bij de secretarissen der Vakbonden, bij de bodons en in de lokalen. Vrienden, werkt allen mode aan de propaganda tegen den oorlog, gaat bij vrienden en kennissen om hun do gevaren voor oogen te bren gen. Go moet de belangstelling in 'twork van het Internationaal Vak verbond opwekken, de onverschilli gen op hunne plichten wijzen om onze rangen te versterken en lid te worden onzer vakbonden. Koopt en verkoopt de steunzegels voor de pro paganda togen don oorlog. II. F. Het postbesluiir is bezig aan het vernieuwen der abonnementen voor het volgend jaar. Wij bidden onze lezers bij de eer ste aanbieding te betalenwant slechts EENMAAL worden de kwijtschriflen aangeboden. Dit alles om geene schorsing in het bestellen van het blad op te Xpopen. De Administratie. HU strompelt myn bureel bin- nen. Hy is oud en versleten, hjj heeft gansch zijn leven gewerkt, zelfs nog verledenjaar, alhoewel hjj 07 jaren telde, had de Secretaris zijner gemeente hem aangegeven, als nog eene zekere som per jaar al werkende te kunnen verdienen. En te dien gevolge was er hem geen volledig pensioen toegestaan geworden. Hy kon nu niet mser. had eena nieuwe vraag om verhooging van pensioen ingediend en had uit dien hoofde, zyn pensioenbockje moe ten inbrengen. Reeds maanden, had den heer Controleur der belastingen hem verwittigd, dat hy recht had op een volledig pensioen. Hy had dus voldoening bekomen. Maar tot heden heeft hy nog zyn nieuw pensioenboelye niet ont vangen zyn oud is ingeleverd, en hy kan dus tot- heden nog niets ontvangen. 'k Stelde dien man man gerust, ge zult van uw pensioen niets ver liezen, al uwe verloopene trimes ters zullen u volledig uitbetaald worden, maar eerst moet ge uw boekje ontvangen. En treurig, weemoedig ant woordde hy ja, 'k zal het ont vangen, mijn pensioen kan me niet ontgaan maar van dag tot dag moetik eten, moet ik leven, en wie weet zal m{jn boekje niet aanko men, als Sis onder de groene weide zal rusten Dat is de groote zaak, en hier is het Minister Moyersoen, die ver- antwoordelyk is* voor aldieach- terstalligen. Het is hy, die nu Minister is der ouderdomspensioenen. Het is hy, die Minister'Wauters den va der van het pensioen der ouderlin gen heeft opgevolgd. Het is hij, die er moet voor zorgen dat de ouder lingen niet te lang moeten wach ten naar hun pensioentje, dat ze toch waarlyk verdienen. Maar by die hoeren katholieken is er geen haast by. Het pensioen der ouderlingen, hen kosteloos toegestaan is tegen hun wil en goesting gestemd geworden, en zy zullen er zich dus niet voorin spannen. Nochthans, men moet in het mi nisterie Moyersoen weten, dat het pensioen niet moet uitbetaald wor den, wanneer den ouderling dood ishy moet hot ontvangen om er mede te leven, en dat schijnt men er te vergeten, en daarom is «ion er niet- haastig. 't is eene onvergeeflijke mis daad voor Minister Moyersoen en zyne bedienden. FRIEDERIK. alleman gelijk. De - Ê'toilo - in liet lofartikel aan prins Leopold, herinnorter aan, dat, toen de jongen in do militaire school trad, zijn papa er voorhield Mijn zoon moet de gelijke van elk een zijn. Dat is op de letter gevolgd de prins mociu, alle avondon naar huis gaap slapen Denkelijk zouden de workerskin- doren ook wel van die eerlijkheid willen genieten.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1