^Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. De Huishuurwet Ouderdomspsnsioenen ©p ten strijbe Mijn Hoekje. 19e ,jaar [\fo 53, Prijs ner nummer 15 eenliemeu. 31 December 1922. Eene socialistische verklaring van Gezel A. DE SWARTE in den Senaat. in gevaar. De Arbeidersbeweging Partijgenooten JEEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per rogêl. Reklamcn 0,25 fr. per rc^el. Veröiihdorifi^ van prijs voor. annoncen die meer maals verschonen. Alle briefwisselingen mouter! elke weok vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijd penning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend*zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. 3ËKAERT, Weidestraat," 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgonomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr. 2,20 4,00 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Mijne heeren, De socialistische linkerzijde heelt mij de taak toevertrouwd onze ont houding hij de stemming van de huishuur wet met redenen te om- kleeden. De Senaat heeft aan dit ontwerp achttien vergaderingen besteed, die noodzakelijk waren gemaakt door een handelwijze die wij brandmer ken en die erin bestaat een door de Kamer overgemaakt ontwerp te ver- Vangen door een nieuwe reeks arti kelen. Zooiels stelt een betreurens waardig voorgaande in, waarvan de herhaling een warboel in de wetgeving alras zou voor gevolg hebben Mocht zulke betreurenswaardige rechtspleging niet in strijd zijn met de letter dan is Zij het toch zeker met den geest van ons twee Ka merstelsel Doch het behoudsgezinde doel en dus het hoogere doel dat gij nastreefdet wettigde volkomen, naar uw metning, de keuze van een middel op niet oneigenaardige wijze vrij van behoudsgezindheid. Uit deze werkzaamheden is een tekst ontstaan dien ons geweten ons verbiedt te stemmen. Een laatste overblijfsel van er kenning voor de openbare ramp, die woningnood heet, heeft u ver plicht in de wet eenige maatrege len te behouden ten gunste van de huurders, en die wij, socialisten, hebben voorgesteld. Deze maatre gelen volstaan om ons te ontzeggen tegen te stemmen. De gebreken van uw werk zijn van dien aard dat een echte demo craat er niet toe besluiten kan het door zijn stemming te bekrachti gen. Onder voorwendsel van eer bied voor de overeenkomsten hebt gij miskend dat eene wet als deze uiteraard een w-.t van maxima prijzen is en gij hebt de autoinaii- sche huurprijsverhooging toegela ten in plaats van enkel de voor waarden van huur de verminderi. g te bepalen. Onder voorwendsel van t. ;ug- keer tot het gemeene recht h bt gij, in de mate uw.-r micht, de her stelling btspoedigd van het recht van den sterkste. Inderdaad, gij hebt afgezien vaa het stelsel dat eiin bestaat geene afwijking toe te laten van de wet telijke verlenging dan voor uiterst gewichtige redenen, onder meer de volstrekte behoefte aan woning van den verhuurder. Als voldoende reden hebt gij in de plaats gesteld den eenvoudigen wensch van den eigenaar zijn huis te bewonen, met de enkele beperking dat hij mnet bewijzen geen gelijkwaardige peiceelcn te bezitten* als die waar hij op aast. Gij hebt den aard van woningwet verloochend die de grondslag is van eene wetgeving als deze. Met aldus m t opzette lijke wreadheid het aantal uit zetten te doen aangroeien hebt gij •den grondregel van de wettelijke I j verlenging met de voeten getreden, j volgens dewelke ieder zoo veel mogelijk blijft waar hij is j Om zulke tekortkomingen aan uwen plicht van sociale bescher- mirg te verbloemen, hebt gij de rechtsverkrachting door de bezit ters verscholen achter het eerbied waardig belar.g der gerir.ge eige naars, dat moet onderdoen voor het belang der huurders die duizend maal talrijker zijn Ook hebt gij niet geaarzeld den tekst te verwer pen volgens denwelke het verbod van onderverhuring niet bestaande werd geacht en die voor gevolg zou gehad hebben het aantal beschik bare perceelen merkelijk te doen toenemen. Liever zullen dakloo- zen ten ouder gaan dan dat de hand Z"U worden geslaan aan de vrije beschikking over de aardsche goederen Maximum wet, woningwet, wet van openbare rechtorde. Deze der de hoedanigheid hebt gy ook met de voeten getreden, met te weige ren wat noodzakelijk was voor dö openbare rechtorde, n. 1. het bepa len eener straf in geval van over treding en daarbij schadeloosstel - stelling van de benadeelde partij. Maar gij zijt nog verder gegaan in uw reactionnair werk en hebt zelfs aan deze wet, het karakter van wet ontnomen, vermits gij wat ongelooflijk i3 de ele mentaire rechtspleging hebt inge richt om straffeloos aan de wet te ontsnappen, door de rechterlijke bekrachtiging van de afwijkingen die hij overeenkomst werden be paald Deze noodlottige nieuwig heid alleen zou volstaan om onze onthouding te billijken. Voorzeker hebt gij het stelsel verworpen, waarbij trapsgewijze naar het gemeene recht wordt te ruggekeerd en waardoor van nu af de opvolgende data werden vast gesteld waarop telkers meer cate goriCn vaste goederen onder het onomstootelijk beheer van het burgerlijk Wetboek vallen. Maar gij hebt niet minder stoutmoedig de tijdruimte besnoeid, waarna de massa slachtoffers van den na-oor log weer aan den onbegrensden willekeur van de verhuurders, aan de oomeedoogende afpersing door de bezitters, blootgesteld zijn. Het is eigenaardig overeen te brengen hoe gij in dezelfde wet, waar gij de gevallen van uitzetting en de onzekerheid der bewoners verdubbelt, verdrievoudigt, ver viervoudigt ook den huurprijs van 1914 verdubbelt en het geheel be drag der huurkosten meer dan verdubbelt. En om deze averechtsche ver houding op te dringen, kiest gij het oogenblik waarop het levc-n duurder wordt, waarop de woning nood niet minder scherp nijpt met dikwijls tragisch verloop. De prij zen der bouwstoffen stijgen voort durend, en de Vennootschappen van Huurders ontvangen, voor aleer de eerste steen gelegd wordt, 2,500 inschrijvingen voor 500 bin nen een of twee jaar bewoonbare huizen. Mijne heeren, de arbeidende klasse zal een streng oordeel vellen over uwe daad. Zij stelt haar laat ste hoop in de Kamer der Volks vertegenwoordigers. We vvenschen dat de Kamer, beter bewust van den nood van den dag, de kracht hebbe een einde te stellen aan den ongeduldigen geest die, ondanks onze pogingen in deze vergadering zegevierde (Geestdriftig handge klap op de socialistische banken) De Christen-democraat Moyersoen gaat voort met afbreken van wat de socialist Wauters tot stand heeft ge bracht ten voordeele der arbeidende klasse. Nu heeft hij het gemunt op de kostelooze ouderdomspensioenen. De wet Wauters eindigt op 3i Decem ber aanstaande. Ze radikaal afschaf fen durlt de zoogezegde werkers vriend Diet. Hij heeft dan ook eene wet ingediend om de bestaande wet met twee jaar te verlengen, dus tot 31 December 1924. Bijna tegelijkertijd heeft do goede vriend der christene arbeiders ech ter een tweede wetsontwerp inge diend. Dit onderwerp schaft te be ginnen van 1921, de kosteloozeouder- domspensiocnen af. Eigenlijk is dit niet h< elemaal juist, de kosteloosheid zou nog blij ven bestaan voor de ouderlingen die in nuod verkeeren. Wat, beteekentdit? Willekeur an ders niet. Het zal dus afhangen van de goedgezindheid van een comiteit of iemand al of niet] pensioen zal trekken. Dezelfde schandalen als voor den oorlog zullen zich afspelen, Menschen die het merkelijk noodig hebben, die ellende lijden zullen het ponsioe'n niet krijgen, omdat Mijnheer X of Z het niet wil. Ande ren die het niet noodig hebben zul len het ontvangen. Daarvoor zullen ze natuurlijk eerst oen getuigschrift moeten inioveren, bevestigend dat zy voor de klerika- len stemmen. Voor die komt een nieuw tydperk van willekeur en onrecht. De anderen, zij die dus niet onder do vage omschrijving in r.ood ver koeren vallen, zullen voor hun pen sioen moeten storten. De menschen die dus geheel hun leven gezwoegd en gewroet hebben, die in don oorlog dó zwartste ellen- do hebben geleden, zullen dus eerst gedurende eenige jaren geld moeten geven, zich zei ven in sommige ge vallen te kort doen omdenoodige stortingen te doen. want storten zij niet, dan krijgen zy ook geen pen sioen. Het zal wel noodig zijn, de tooneelen te herinneren die zich in talrijke arbeidersgezinnen afspeel den voor den oorlog, toen de 18 fr. bijeen gebracht werden. Arbeiders, dat is het werk der christene-democraten, van hen die u een jaar geleden nog alles beloof den. Zult. gij. christono;.werklieden, nu eindelijk eens klaar gaan zion. Of keurt gy het soms good dat de ouderdomspensioenen worden afge schaft. De socialisten zullen vechten om die schoone wette redden. Wat zul len uwe vertegenwoordigers doen Waarschijnlijk gewillig meeloo- pen met dechristene reactionnairen (democraat zegt hij) Moyersoen, die het spel der bezitters speelt. Ninove. J. D. D. Op ten strijde, verdrukten dezer aarde 1 Ontwaakt uit uwen slaap. Gij, die alle macht in handen hebt Staat op, Gij, onterfden, die wroet in de aard, die slaaft in de fabrieken, die zich afbeult in de mijnen 1 Toont uw kracht, zijt U zelf, ontvoogt 'U, en loopt storm tegen uw verdrukkers Ontmaskert hen, die uwen geest verstompen, die uw lichaam af martelen, die u zedelijk dooden... Ziet uw bloed vloeit nog gewel dig in uwe aderen, Gij zijt nog vol jeugd en kracht, begaafd met een ijzeren wil, met een stalen hart. Enkelen hebben het recht niet alléén over de rijkdommen en schatten dezer aarde te beschik ken. Schijnt de lieve zon niet voor elk wezen De schouwburgen en theaters, de hooge bergen van Zwitserland, zijn zij voor die uitverkoren al leen Yereenigt U. x> riep Karl Marx U toe. Vereenigt U riep den ster venden Jaurès. Ja, vereenigt U, bulderen wij in uw ooren 1 Werklieden aller landen, veree nigt IJ Dien kreet dreune over bergen en dalen, steden en dorpen hij golve over landen en zeeën. De toekomst wenkt, dt toekomst lacht, de zege is ons A V. OP VRIJDAG 5 JANUARI 1923 richt het Plaatselijk Komiteit voor 'Arbeidersopvoeding zijn tweede kursus in over in verschillende landen. Partijgenoot Gust DE MUYNCK, Monitor aan de Arbeiders iioooe- souool te Brussel, treedt op als leeraar. De partijgenooton en vrienden welke wenschen den leergang te vol gen kunnen zich van nu af aan laten inschrijven in de bibliotheekzaal (zaal 0) 's Zondags van 9 tot 11 uur 's morgens, en 's Woensdags van 6 1/2 uur tot 7 1/2 uur 's avonds. Wij zyn overtuigd dat de kaïnera den en gezellinnen die den kursus van partijgenoot Landvreugt volcr- den, en het nut er van begrepen, niet zullen nalaten op deze lessen tegen woordig te zijn. Vooruit kameraden ontwikkelt u Allen op post om 7 uur Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt, Morgen begint het nieuwe jaar we zjjn dan 1923 en als ik medoga met de oude gebruiken, dan wenscht Friederik, aan al onze lezeressen en lezers een gelukkig nieuwjaar, een jaar van gezond heid en van voorspoed. Maar Friederik is nu éénmaal een strijder, een politieker, een die begrijpt, dat het werkende volk moet aan politiek doen, wil het ook zijn toestand verbeteren en een menschwaardig bestaart veroveren En daarom is mijn wensch, elk een jaar van politie- ken strijd, elk een jaar van mode werking tot verovering van do politieke macht. Want werpt een oogslag op het verloopen jaar. en de veroverin gen op politiek gebied voor wat do werkende klasse betreft ziin NUL Hoe dat i Omdat het bestuur van 't land overgegaan is in d'han- den van liberalen en katholieken, die samen het Ministerie hebban gevormd en niet alleenlijk niets hebben gedaan op politiek gebied voor 't werkende volk, maar zelfs het in den kop hadden gestoken, om datgene wat het reeds ver overd hadt, terug te nemen. Ons huidig ministerie is tegen het crisisfonds 't is het fonds der straatloopers zeggen die heeren. Het is tegen den achturigen ar beidsdag het is een werkdag voor luiaards beweeren zc het is tegen het kosteloos pensioen voor de afgesloofde werklieden ze moeten er voor betalen zeggen die heeren. Het is voor een langen dienst- termijn onzer soldaten het moet onze jengens kunnen doen knoeien en er moordenaars van maken, on daarvoor is er geld met de vleet, alhoewel we tot over de ooren in den krot zitten. Het is voor groote en vele be lastingen. maar te dragen door de kleine boerkens, de kleine burgers, do werklieden niet door de rijke menschen want dan treffen ze hun eigen zak. Ziedaar de politiek, de zucht der rijke menschen, wat zjj wenschen te verwezentlyken. Is het dus niet noodig, dat we aan het werkende volk, een jaar van strijd, een jaar van hardnek- kigen strijd wenschen, opdat het zich zou gereed houden, zich or- ganiseeren, zich wapenen, om langs wettigen weg, te behouden wat men reeds hebben veroverd en om te bekomen wat we op po litiek terrein nog kunnen bemach tigen 1 De rijke burgerij bereidt zich voor zjj is machtig en sterk, maar als het arbeidende volk wil, dan is het de sterkste en buigt de kapitalisten klasse het hoofd. Daarom dicht aaneengesloten in dichtedrommen opgemarcheerd achter do vlag, met het opschrift Plaats voor de proletariërs I en handen af van onze belcomene rechten. FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1