TiSiiHr Vat het Socialisme aan de Albert Vy verm an. XTooneelnieuws. Zuster LEONORA VASTENAVOND, «Hand in lland» Landjuweelfeesten le Aalst. Plaatselijk JComifeif voor Jirbeidersopooeding AALST. Wie aegt ons, dat we die niet aanwinnen Niemand Daarom gesteund en gewerkt, opdat we by de kiezingen, tot het maken van propaganda met geene ledige handen zouden staan. Helpt, steunt en gedenkt den strydpenning. FRIEDERIK. Hot Socialisme gaat uit van een nieuwe wereldbeschouwing vry van alle dogma's, van alle abstracte theoriën. van alle dweepzuchtige bespiegelingen, die wezenlijk tot niets leiden wil ihet op een rïeele basis, op werkelijkheid en herva- ring, eene nieuwe wereld bouwen op de puinen der oude samenleving. Onze huidige maatschappij is rot en ondermijnd door kanker van zedenbederf en onrechtvaardigheid. De Menschheid loopt verloren de zeden worden langs om slechter de manieren conventionneel en gemaakt't iseen overhemdsmoraal. De stelling La fin justifie les moy- •ns vindt men om meer toepassing. De godsdienst, die vroeger aan velen een HOUVAST gaf. stort ineen en wijken voor het nieuwe loven. Hij heeft bewezen, dat hij niet bij machte is do menschheid tot eene ware hoogte op te voeren, dat hij slechts berust op valsche gronden en do mensch wil opsluiten in een hokje van abstracte théoriën, die noch met zijn natuurlijke loopbaan, noch met de natuurwetten overeen stemt. De godsdienst is failliet. Het Socialisme wil de mensch schooner en grootscher... Het wil niet dat hij zich nederbuigt voor een abstract en onbegrijpelijk begrip als God want comprendre. c'est éga Ier zeggen de Franschen. Het Socialisme wil dat zich de mensch zelf ver heffe, dat hij zich zelf zoo hoog mogelijk opvoere. Waarom lozen in die donkere ker ken Terwijl daar buiten de zonne schijnt, de vogels zingen, de bloe men geuren en alles spreekt van wonne en leven, van natuur en schoonheid... Dat men de mensch zelf schoon heid leere voelen en begrijpen, dat men zijn intellect ontwikkeleen een nieuw leven zal zich voor zijn oogen openen een aesthetische wereldbe schouwing. De kunst is goddelijk, de kunst is eeuwig, de kunst is alles Om de nieuwen mensch te maken, moet gansch do maatschappij her vormd worden. Het kapitalisme moet verdwijnen, dat de maatschappij in twee klassen verdeeld voortbrengers en genie ters. Het leger met zijn holen van ver derf en zedeloosheid en ontucht moet te niet. Een nieuwe moraal moet in onze scholen geleerd worden. Ja, nieuw geluk, nieuw leven zal het Socialisme brengen. Het kind zal het ontwikkelen en opvoeren tot een nieuwen mensch, met een nieuwe wereldbeschouwing, gesteund op rechtvaardigheid en waarheid. De mensch zal zich gelukkiger ge voelen, zalmeer tevreden over zich zelf zijn, wanneer hij alzoo het leven van uit een nieuw standpunt be schouwd. Do familie zal eendrachtiger en beter zijn, want de karakters zullen zachter zijn, het égoïsme verdwenen en de liefde zal heer^chen. Geheel de Samenleving zal harmo nischer zijn, meer gosteund op men- scheliiheid, rechtvaardigheid, ge lijkheid en broederlijkheid. Iedereen zal de vruchten van zijn aibeid ge nieten, eendracht en solidariteit zul len heerschon. O gij allen, die zwoegt en lijdt, die een denkbeeld hebt van de toestan den zooals zij zijn en zooals zij wor den moeten.... Schaart U onder de roode vaan. Aan de Turners en Turneressen. Het wordt stillekens de tijd om ons gereed temaken voorde Prijskampen die toekomende zomer zullen plaats grijpen het is ons innigste verlan gen dat wij, wanneer wij aan een prijskamp deelnemen zegevierend uit de strijd komen; Ja strijd mag net genoemd worden, maar het is geen stijd zooals de kapitalistische klasse de volkeren van gansch de wereld tegenover malkander op- zwe' pt, om de ellendeen onberingen te doen ontstaan in de gezinnen onzer werkende klasse eenerzijds, en rijkdom en woelde by de nietsdoe ners anderzijds. Het is een strijd omverbroedering tot stand te brengen onder onze werkersjeugd en zoodoende tot de ontvoogding van haar, en gansch het proletariaat te komen, die onwe- derroepelijk in de toekomst do huidige wanordelijke kapitalistische militaristische maatschappij te ver nietigen heeft1 Om in de plaats een maat" schappij van welstand en broederlijkheid tot stand te brengen Het bestuur is overtuigd dat. gij Turners (ressen) toekomende zomer nog met meer iever de propa ganda zult voeren dan voorheen, om zoudoende met onze andere par- tijgenooten voorts den strijd te voe ren om ons bestaanhet is dus nood zakelijk. ja zelf verplichtend reg< 1 matig de repetition op te passen die geschieden als volgt. 's Maandags en Donderdags van 51/2 uren tot 7 uren voor kleine meisjes (Pupillen) van7uren tot 81/2 uren voor grooto meisjes (Adulten). De Woensdag en Vrijdag van 5 1/2 uren tot 7 uren voor Pupillen (jon gens), van 7 uren tot 9 uren voor Adulten (jongens). Het. bestuur heeft besloten dat üij enkel degene die regelmatig de re petition volgen, zal laten deelnemen aan de prijskampen van 1923. Het Bestuur Jeugd Bloeit TWEEDE OPVOERING. Het is dus op Maandag 29 Janu ari 1923. dat onzen Tooneelkring Kunst, Licht en Vrijheid op aanvraag zijn belootde stuk zal opvoeren, in Stadsschouwburg, ge titeld DRAMA IN 4 BEDRIJVEN. In Holland, geïnterneerd blijspel met zang in één bedrijf. Begin om 7 uren zeer stipt. PRIJZEN DER PLAATSEN Beneden Eerste rang 2,50 fr., Beneden Tweede rang 1,50 fr., Balcon Eerste rang 1,25 fr., Balcon Tweede rang 0,99 fr., (taks niet inbe grepen). STAD AALST. Ouderdomspensioenen. De Burgemeester maakt bekend, dat de betaling van den 1° trimester 1923, zal plaats hebben ten Stad- huize, op de dagen hieronder ver meid, telkens van 2 tot 3 uur. Maandag 5 Februari van nummer 10000 tot 13500. Dinsdag 0 Februari van nummer 13501 tot 20000. Woensdag7 Februari van nummer 20001 tot 23000. Donderdag 8 Februari van nummer 23001 tot 30000. Vrijdag 9 Februari van nummer 30001 tot 48000. De belanghebbende, die vermoo- nen recht te hebben op ouderdoms pensioenen. geboren tusschen 1 Ja nuari en 31 Maart 1858, worden ver wittigd dat hunne aanvragen zullen aanyenomen worden ten Sladhuizo, bureel der pensioenen, den Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van iedere week, van 9 tot 11 ure voormiddag. De personen die nog in bezit zou den zijn van pensioenboekjes van pensioengenieters, worden dringend verzocht deze onmiddelijk op het bureel der pensioenen af te geven en zulks op straf van boet. De Burgemeester, F. DE HERT. De Burgemeester maakt bekend dat gedurende de Carnavaldagen de verklecding toegelaten is. De vermomming, met masker, zoodanig dat men onkennelijk is, blijft volstrekt verboden. Herbergen en openbare dansza len moeten gesloten worden te EEN uur 's nachts. Aalst, den 17 Januari 1923. De Burgemeester, F. DE HERT. BERICHT. De partygenooten die strijd pen- penning in te brengen hebben, wor den vriendelijk verzocht deze aan do Partij Secretaris af te leveren, ten laatste tegen Dinsdag avond van iedere w eek, ten einde alle gebeur liike kritiek te vermijden over het niet verschijnen. De Party-Secretaris, Alpons BERGHM AN. Samenwerkende Maatschappij Nazien en overwegen eerst Daarna koopen Een dezer dagen kwam een goede samenwerkster naar onzen winkel en vroeg naar den prijs van een kilo beste koffie, en onze winkeldochter gaf haar op beleefden toon het ge vraagde, en onze samenwerkster vondtden prijs hooger, en beweerde zelf dat zij goedkooper kon koopen, dank aan de concurrentie van den bijzonderen handel. Wij hadden go- makkeljjk om dit uit te legden en te betwisten. Onze samenwerkster was niet te ovt-riuigen en hield hare be- wering-krachtdadig staand»-. In deze stemming ging zij In-en en wij be grepen, dat zij in hare omgeving geen propagandist zou geweést.zyn voor de winkels onzer samenwer king. Den strijd daarom niet opge vend, lieten wij één kilo koffie halon, en wij stelden vast., dat liet, eenvou dige koffie was. Wij gingen zulks vfdoende bewijzen voor onze samen werkster. en zij moest zich overtui gen van de waarheid, en overal ging onze goede samenwerkster hare misopvatting t'-recbtwijzen. Maar dat sluit t.iet uit, dat dikwijls zulke erge dwalingen verspreid worden van lid tot li«l en moest van diegene welke zelfs rtog geen Torbruiker zyn. Het zitn zulke leden welke de meeste benadeeling aan do eoopera- tie actie toebrengen. En gij goede samenwerkers en sa men werksters, denkt toch grondig na over Imt velo dat, U door »1o sa menwerking zoo mild aangeboden wordt. Op den dag van heden, nu dat er do wereld door ongehoorde pogingen worden aangewend om hooger op te komen, zoowel met de volksspelen als met de overige werk zaamhedrn voor de organisatie, wordt de taak der samenwerkers he Jangrffker en grootscher, en in het bijzonder is het de samenwerking die niet met holle woorden, maar wezenlijke middelen brengt, om t,e helpen aan de zedelijke en de stoffe lijke vervorming der maatschappij. Op onze dagen zien wij het schoon schip der samenwerking langzaam naderen onder de wapperende vlag van solidariteit en rechtvaardigheid en gij samenwerkers die aan het roer staat en bevelen geeft, gij zult de hebzuchtige wookerhandelaars op afstand weten te houden, om over te gaan tot eene rechtvaardige verdee ling van het aan boord zijnde graan en van al de andere waren onder de goede samenwerkers. En gij niet, samenwerkers, werpt de onverschil ligheid van uwe schouders, en wordt allen als één man één goeden samen- werker. Alle dogen kan men zich laten inschrijven bij den Jetonver- kooper, broodverkoopers en in het bureel, Lokaal Molendries. Do Bestuurder. L.VAN DER VEKEN. WORDT GEVRAAGD Een bekwamen bediende die kennis heeft van de boekhouding. Vooi| Ie voorwaarden zich te wenden tot H. Flips, bureel der Vakhonden, den Woensdag oa Donderdag A. S. van 6 tot 7 uren, Lokaal Hand in Hand Bureel 1. Tusschen de aanvragers zal een exaam afgenomen worden, waar schijnlijk op Zondag den 4 Februari, om 9 uren 's morgens. H. FLIPS. Op Hedm Zondag, 28 Januari, richt de wijkciub NESTOR SCHALTIN eene Rouwbetooging in naar het graf van een harer oudste strijders GAMILLE YERJLÉS. Eene kroon zal namer.s de leden van den wijkciub Nestor Schattin op het graf neergelegd worden. De Betooging wordt om 2 uren namiddag gevormd aan het lokaal van den wykclub Nestor Schaltin. Qeeraardsb. straat, bij !'ombeeck. Langs dezen weg doen wy een beroep op alle wykclubs. om met hunne vlag deel te nemen aan dezeRouwbetooging alsook hunne leden aan te sporen aanwezig te zyn. Alleman op post. Voor de Federatie der Wykclubs De Schrijver. A. BERGHMAN. In den wedstrijd om het Landju weel te Brussel, in September 1.1., door Z. M. Koning Albert uitgeschre- i ven bekwam de Aalstersclie Tooneol- maatschappij Voor Taal en Vry- hei'i do volgende onderscheidin gen a) het Landjuweel zelf, mot eenparige stemmen h) den le prijs met groote onder- I scheiding, voor het tooneelspel Paus van Hagendonok j I Heden Zondag 29 Januari om 10 1/2 ure voormiddag, Alge- meene Vergadering voor do leden van het Opvoedingskomiteit. Wij rekenen op de tegenwoordigheid voor al onze leden. Het Bestuur. c) den 3Ö prijs met eenparige stom men, voor het blijdspel Ze mag niet trouwen d) den prijs van tooneelschikking met eenparige stemmen e) den prijs als besten speler in beide vakken, met eenparige stem men, aan den heer Robert Claes, voorzitter van den kring f) den prijs als besten speler in drama, met eenparige stemmen, aan den heer Fr. Van den Branden. Dit merkwaardig sukses is niet alleen een buitengewone eer voor de zege vierende maatschappij, maar ook voor de ganscho Aalstersclie bevol king. Het Gemeentebestuur van Aalst en de stedelijk»* maatschappijen van alle gezindheden hebben voor Zon dag 4 Februari u. s. een LUISTERRIJK HULDEBETOOG op touw gezet, volgens het hierna volgend plan Te 9 1/2 uur vereeniging der maai schappijen die aan de betoo ging deelnemen, op een nog aan te wijzen plaats. Tu 10 uur: Defilement van den stoet vóór Taal en Vrijheid op de Grooto Markt. Wandeling door do stad met verschillende muziekkorp sen. Te 11 uur: Ontvangst in den stede- lijken Schouwburg door het Gemeen tebestuur en verschillende officieele personen. Redevoeringen door: 1) een lid van 't feestcomité. 2) den heer Burge meester. 3) den H. Teirlinck namens <iKoninklijke commissie van Toe zicht op het Landjuweel. 4) den heer Voorzitter van Voor Taal en Vrij heid Te 12 uur: Ontvangst van afge vaardigden der maatschappijen, die aan de betooging deelgenomen heb ben. door het Bestuur van Voor Taal en Vrijheid in haar lokaal Gomte d'EgmontGroote Markt. Te 2 uurGroot Banket in de Feestzaal van het Stadhuis. PARTIJGENOOTEN! Het Midden-Comiteit heelt beslo ten, officiéél aan deze feesten deel te nemen. De Fanfare «Hand aan Hand» den Turnkring «Jeugd Bloeit» en al de Partygroenen nemen met vlag deel aan de Huldebetoo- ging. Langs dezen weg doen wij een be roep op al onze leden, in groot getal hunne vlag te volgen. Dus Zondag aanstaande, j om 9 1/4 ure 's morgens. Bijeen- komst aan ons lokaal, Molendries. Allen op post Alf. BERGHMAN. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 273,(57. Gezongen door A. Wauters. het lied der Papen, bij Petrus Everaert 3,72. Gezongen door Buys Camille, by de Weduwe V. D. "Wielen en roudgohaald door den rosser» 3,00. Omdat Melanie en Louis Zondag in 't geheim getrouwd zijn hij G. L. en voor Pastoor was het Polidoor, en voor krehaal was hetGermaine en voor getuigen Mathildo. en Leonie 2,00. Edmond Tuitscliater Neslo (Somme) 2,00. OmdatmoederPelagie Jaloes was van den ouden Marcoen 2,65. En Louis V. D. Bercht heeft het geld gepakt om te verdrinken, nu geeft zij 0,50. omdat zij ze eerlijk te rug gegeven heef, en Liza Van Brae- kel neemt ze ook, daarom geeft Hippoliet 0,50. En uit schaamte geeft Liza ook 0,50. En omdat het zoo niet zou verschijnen geeft Louise V. D. Bercht nog 0,50. En DeJflne Marcoen doet er nog 1,00 bij. Omdat twee on- noozol wippers 2,15. Gezongen de Li.instok en Strijkstok door de kleine Van Emanuel Buyl 4,65. Omdat ma dame van de atelier uit de Geldhof- straat, nog altijd naar Borremans moet gaan werken 0,50. en omdat de man met tien gasten werkt 0,50. Omdat zo te Borremans eens een ronde zouden doen nog eenige gas ten te kunnen plaatsen 0,50. Veree- nigd moest ze nimmer zijn van als haar man baas geworden is, noch tans weet ze veel te praten 0,50. Gezongen door Celine Van Henden het werkersleven 4,70. Omdat den baas uit de Wijkciub Jan Volders, altijd plezirig is als hij uitgaat 0V25. Gezongen door V. D. Brempt Jeanne bij Ilenri De Sterek 3,70. Gezongen door Roggeman by Alfons De Brau- wen 5,95. Gezongen bij MichehWul'o kers door Frans D'Herde 3,72. Een onleesbare zet geteekend Bcyons 2,60. Te Meire op de bijeen komst verleden Zondag by Coiffeur 30,00. Een tweede omhaling bij Coif feur te Meiro op de feest 15,00. Totaal dezer week fr. 89,42. van 22 Januari 1923. De zitting wordt geopend om 5 1]2 ure. Het verslag der vorige zitting wordt goedgekeurd. Ordemotiën. M. DANCKAERT (kath.) klaagt dat de verlichting .der buitenwijken, welke hij gevraagd had op de dag orde te plaatsen, er niet op staat. DE BURGEMEESTER.-Uwschrij ven is te laat ingekomen. M. DANCKAERT. Ik wil ook doen opmerken, dat deze zitting vol gens de gemeentewet niet wetttg is, daar de raadsleden geene drie volle dagwi vooraf verwittigd werdon. Voor dringende zaken komt men niet bijeen, voor carnavalstoet op 3 dagen. (Pak vast eolloge, 'X is van uwe vrienden). M. DE HERT. Deze zitting is zeoals iedereen weet, wat bij hoog- djingendheid belegd. M. VAN SCHAMELIIOUT (Daons.) klaagt dat de kwestie van den toe slag aan de werkeloozen niet op de dagorde staat. M. DE WINDT, zegt tweemaal van niets te weten. Gezel Alfred N1CHELS. Dat schepencollegie komt goed overeen. Dat iseen voorbeeldig collegie. Gezel FLIPS. De kwestie van den bijleg op werklooxonsteun is reeds in den raad bpsproken geweest en naar de. sectiën van onderzoek verzonden. Ik vraag onmiddelijk de sectiën bijeen te roepen om met een bepaald ontwerp voor den raad te komen. 1. Kar navalstoet. M. DE SMEDT (kath.), geeft na mens de sectie van finantiën verslag betreffende het krediet van 5000 fr. voor de kavalkade. Vraagt namens de sectie de goedkeuring van het krediet. Gezel H. FLIPS. Namens de socialistische groep mag ik verkla ren dat we de toelage zullen stem men, gezien wc voldoening hebben gekregen, dat het maskeren verbo den is. Wy hebben niets tegen deftig ver maak, integendeel we zouden er aan deelnemen. Echter maken wij onze voorbe houding voor het volgende jaar. Wy ■uilen nazion of de verordening stipt zal uitgevoerd worden, en of de ver wachtingen van dit feest wel zuilen beantwoord worden, en ook of alles deftig zal verloopen. M. DANCKAERT (kath.) verklaart tegen de toelage te zullen stemmen en vraagt, of het schepencollege 't ak koord is. (Daarop wordt bevestigend geknikt (red). Er wordt met het geld der belastingbetalers omgesprongen. Als het voor noodzakelijke werken is vindt men geen geld. Dit feest zat niets opbrengen aan de neringdoe ners, hetgeen het zal kosten. M. DE WINDT (lib.) - Het isniet met het geld van de stad, doch van de opbrengst der carnavalfoor. M. DE NEVE (Daens.) zal de sub sidie stemmen, en rekent er op dat den raad ook voor de toelage aan de ziekenfondsen zal te vinden zyn. M. MERTENS (kath.) wenscht de feestcommissie voor haar initiatief geluk. (Stichtend akkoord tusschen de katholieken niet, den eenen breekt af, den anderen juicht toe (red). M. BOSTEELS (kath.) is gedeelte lijk 't akkoord met M. Danckaert, daar hij van oordeel is, dat do tijden niet ryp zijn om zulke groote uitgave te doen. Verders sluit hy zieh aan bij het voorbehoud van M. Flips. M. SCHELEHOUT (kath,) Het Is in de zoden gedrongen derAalste- naars, dat het carnaval moet zyn, ik zal de subsiede stommen. (Hot is nu een geharrewar in de* raad. elk roept ondereen). M: DE STOBBELEIR (lib.) 't Is hier al carnaval. Gezel A. NICHELS. Bravo, M. Richard heeft iets gezegd De toelage wordt gestemd bij alge meenheid bijna, M. Danckaert stemt tegen en M. Van Scliamelhout, ont houdt zich. 2. Recht Ijjningsplan voor de Erem- bodegemstraat en naburige straten. Goedgekeurd. 3. Burgerlijke Gods kuiten. Grondaankoop voor de vergrooting van het kospitaal. M. Van Opdenbosch neemt de plaats in van M. De Hert, die in deze kwestie niet mag tusschenkomen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2