Uil Ninove. Yijf honderd geestelijken Oyer een doodelijk ongeval. Aalst Prachtig Bal E)e Zwansbaron De Teraardebestelling Partijgenooten. ©TOERS £2 De Kerk en de Arbeiders. ondersteunen de Arbeiderspartij. Een gedenkschrift overhandigd aan Ramsay Mac Donald. Part. Ramsay Mac Donald is een der vooraanstande elementen in de socialistische beweging.' van Engeland. Tevens is hij de leider der Arbeidersafvaardiging in het Engelsch parlement. Voor eenige dagen is hij vereerd geworden met het bezoek van een afvaardiging der geestelijken van de Engelsche kerk. Een der leden dezer afvaardiging sprak Ramsay Mac Donald als volgt toe Met de zege der Engelsche Arbeiderspartij bij de laatste alge- meene verkiezingen, die de Arbei derspartij verheven heeft tot de officieele oppositie in 't Lagerhuis, heeft ons land een ontwikkelings punt bereikt, hetwelk wij in naam der vijf honderd geestelijken der Engelsche kerk willen begroeten. Tegenover zulk resultaat kunnen wij niet zwijgen. Wij voelen, dat ook de kerk bij deze gelegenheid haar woord zeggen moetdes te meer omdat dit resultaat zoo betee- kenisvol is in zijn gevolgen voor de natie «n voor de wereld Met deze woorden overreikte de Engelsche priester aan Ramsay Mac Donald een gedenkschrift, onder teekend door vijf honderd Engel sche geestelijken. In dit gedenk schrift spreken deze geestelijken hun genoeg doening uit over de zege der Arbeiderspartij en verzekeren, dat zij met alle middelen, waarover zij beschikken, de aanspraken der Arbeiderspartij voor de econo mische en geestelijke bevrijding van het arbeidende volk willen on dersteunen. Hoe steekt de houding der Bel gische geestelijken scherp af met die hunner Engelsche geloofsge- nooten. Hier staan de geestelijken aan de zijde van de reactie, van de bourgeoisie, van het patronaat, te gen de actie der arbeidersbeweging. In Engeland staan vijf honderd geestelijken onvoorwaardelijk aan de zijde der arbeidersbeweging tegen het regeeringssysteem der bourgeoisie. De Belgische geestelijken moe ten ons dit verschil van houding zelf maar eens opklaren. In af wachting wordt door de houding der Engelsch# geestelijken, het ar gument der Belgische geestelijken, als zou de socialistische beweging gericht zijn tegen godsdienst en kerk, te niet gedaan. Het woord is aan de Belgische get-8 eltjken. Wanneer komt de dag, dat zij ook zullen besluiten een af vaardiging te zenden naar Vander- velde. vertegenwoordigende de Belgische Arbeiderspartij voor het overhandigen van een gedenk schrift, in den aard van dat der Engelsche geestelijken Op de foor van Ougrée, (by Luik), kreeg, over eenige dagen het jong meisje Nelly M.., ongelukkiglijk een hevige slag van een zwierbootje op het hoofd en overleed des anderen daags ten gevolge van den geweldi gen schok. Zij behoorde tot een familie waar vooruitzicht do regel was, en waar van de leden allen op het leven ver zekerd waren hare ouders hadden beter gedaan zij hadden do door La Prévoyance Sociale nieuw ingevoerde tarieven aangenomen, 't is te zeggen, dat mits betaling van een bij premie, het kapitaal wordt verdubbeld en zelfs verdriedubbeld, indien de dood het gevolg is van een ongeval. De ouders van Nelly M.., hadden juist des morgens de eerste weke- kelyksche premie betaald, 't zy 1.28 fr. wanneer des avonds het on geluk voorvielzij hebben onmidde- lijk dosomme van 3000 fr. ontvangen. Daarin ligt niets buitengewoons in, want do tarieven van La Pré voyance Sociale, die weten schappelijk berekend worden, voor zien zulke gevallen. Eene bijzonderheid valt hier aan te stippen. De ouders van Nelly M... waren verzekerd in een kleine Maatschappij, waarvan de agenten ons gedurig belasteren. Hun gevoe len tegenover deze maatschappij in opstand komeüd, brachten zy hunne verzekeringen in La Prévoyance Sociale die ten volle huD vertrou wen heeft verrechtvaardigd, wat bij La Prévoyance Sociale een oude gewoonte is waarvan zij nooit afwykt. Dat elkeen overwege en het oude spreekwoord indachtig zij - Stelt nooit uit tot morgen wat nog heden kan gedaan worden Wordt allen goede samenwerkers. De arbeiders mogen geen gelegen heid laten voorbijgaan, om strijd te voeren tegen het kapitalisme. Een der beste middelon daarvoor is de samenwerking. Wie zijn geld draagt naar den grooten winkel, ondersteunt de bur gerij in haren strijd. Wie koopt bij particulieren, onder steunt de woekeraars, en helpt zoo mede aan het duur leven. Dat is reeds erg Maar 't is niet alles. Dank aan onze samenwerking, heeft de partij hardnekkig de propa ganda kunnen aanpakken. Zij heeft muzieken, propagandaclubs, Volkshiizon gebouwd door 't gansche land, waar vakbonden, Ziekenbonden enz., een onderdak vinden, en waar wij vrij onze belan gen kannen bespreken, zonder de samenwerking was do partij niet wat zo nu is. Socialisme en samenwer king zijn in een gegroeid. Wie geen samenwerken Is. kan op den naam van goea partijgenoot geen aan spraak maken. Allen in de rangen Allen aangesloten bij de Vakvor- eeniging, Propagandaclub, Zieken en Samonwerking. Dat is het Rood© Evangelie. Jef DE DEYN. GOED OM WETEN I Het is noodzakelijk onze propa gandisten op de hoogte te houden van wat er zich voordoet. Het is met geweldige kracht dat wy de katho lieke en liberale politieke kranten zich hebben zien neerwerpen op do sociale wetten verwezentlykt, dank aan den hardnekkigen strijd der socialisten, en diedeze stuk voor stuk zien vau kant zetten. Nu willen wij weer eens uwe aan dacht vestigen op een ander feit dat voor u allen ook als propaganda middel dienen kan, om net te verde digen, ten allen kante, bij Iedere gelegenheid. Wij bedoelen namelyk de mili taire wet. Sinds een drietal weken is in het Parlement daarover de be spreking begonnen. Men kent allen en overal het standpunt dat wij, socialisten, daar verdodigeu 1. De persoonlijke dienstplicht voor alle man. 2. Een kaz'ernoering van ten hoogste 6 maanden, als over gangsmiddel tot de gewapende natie. 3. Gewestelijke indeeling, zoodanig dat onze workerszonen dicht bij huis hun dienst te verrich ten hebben. Dit is iets dat in ons socia listisch programma geschreven staat, dat wij hebben verdedigd van bij de opkomst onzor partij, en hier dient aan toegevoegd tewordeD, dat wy socialisten geen kiesbeloften doen zooals de katholieke en libe rale volksfoppers, met destijds Woeste die zegde, beloften behoe ven wij niet ton uitvoer te brengen En zeggen dat er nog onwetende dutsen gevonden worden die zich te vreden stellen met al die beloften waarvan telkenmale na de kiezing- tijd niets van over blijftZien wij niet, nu dat het erop aajikomthunnê woorden in daden om te zetten, dat zij allerhande kromme sprongen maken, bij zoover, dat er onder dé zoogezegde kristen demokraten mis schien nog enkele zullen gevonden worden die zich voor de 6 maand zullen uitspreken. Hun getal zal zoo klein zyn dat zii op voorhand ver zekerd zijn geen meerderheid to hob- ben om de G maanden er door te halen. En w anneer het opnieuw kie zing zal worden, zullen zij schreeu wen en schryven in hunne bladen, dat de diensttijd te laog is en dat er eene betere behandeling moet ko men Huichelaars zyn het en wy socia listen zullen er uiet by rusten om de verleiders der arbeidersklasse aan den schandpaal to spijkeren. En het zal niet meeilyk zijn u dit te bewijzen. De Kamer bestaat uit 18G loden waarvan 08 socialisten en 4 fronters, die allen voor de G maan den stemmen. Er blijven dus 114 leden, waarvan 35 kristen demokra ten. Indien nu die 35 ook hunne kiosbelofte gestand hielden, waren wij met 107 in de Kamer voor de 6 maanden, dus oen meerderheid.Heb ben wij dan alle recht niet te zeg gen, wanneer de huidigejjdiensttyd behouden blijft of vermeerderd wordt waar Napoleon Devóze van droomt, is het do schuld aan hen, die den kiesstrijd hebben aangegaan met als opschrift, do G maanden dinnst en nu hun Kiesbeloften in den zak stoken. Wij zullen dus met geduld den eindslag afwachten, intussehen onze partiigenooten op de hooi;te houden van do -gebeurtenissen. Vau die bende werkers vijanden is niets goeds te verwachten. Werken wij onverpoosd voor liet socialisme, tot welzijn der sa- menlevirg. A. Rkrghman. PARTIJLEVEN. Heden Zondag namiddag, om 2 1/2 ure, vergadering in de wijkclub Josse N1CHELS gevestigd bij Jozef Cornand, Varkensmarkt. Gezel Haelterman Cesar, zal er optreden als spreker. Hierdoor worden al de leden uit- genoodigd aanwezig te zijn, om onzen knappen redenaar te aanhoo- ren. Het besluu»- heeft ook besloten eenige schoone prijzen onder de aanwezige leden te laten afloten. Dus mag er niemand ontbreken Voor de Feratlo der W. 6. A. Bbrohman. VOORBEELDIG. Wie lid is van denRaad.of dit worden gaat. Die weten wil wat in heiland zijn roode makker brengt tot stand, en op gemeentelijk terrein, geen [vreemdeling meer wenseht te zijn. Die laat hem spoedig, onverwijld, abonneeron op Vooruit en Rechten Vrijheid Schry'f naar het partijsecretariaat, op de Molendriesstraat. oi stuurt don man een telegram. Wees zoo vriendelijk en noteer, dat ik m'op de twoe bladen abon- [neer. Dan krggt gij op tyd en stond het [blad, Slechts de noodige centen kost u [dat A. B. Leegt en verspreidt RECHT EJJ VkIJHEID», het warearbei- dersorgaaa. Nationale Bond der Opgeëischten (AfdeeJing Aalst). Op Zondag 8 April, allen naar Brussel moet het ordewoord zijn. Gezien de menigvuldige bijtredin gen welke wij al ontvangen hebben, zal Aalst, welke aau 't hoofd der be- toogings.aatmetmuziek, dvgroolste groep zijn. Nochtans doen wij nog een dringeudon oproep, opdat geen enkele vau onzen Boad, welke 1500 leden telt zou afwezig zijn. Allen moeten het zich ten plioht rekenen, mee te marcheeron, daarom U allen laten inschrijven. Om de organisatie te vergemak kelijken en de voorwaarden hooren uiteen te zotten, wordt U allen opge roepen naar de Algomeane Vergade ring van Zondag toekomende 1 April 1923, (1* Paaschdag), om 9 uren, zeer stipt, in het Belfort, Groote Markt. Er zal ook uitleg gegeven worden betreffende 50 kostuums, welke wy aan «eer voordeelige prij zen kunnen koopen. .Das allen naar do Vergadering Voor het Bestuur De Voorzittor, De Scliry ver, Georges Luyck. Jean Syernhaut. De Invalieden Opgeëisehten wor den opgeroepen, de Algemeene Ver gadering bij te wonen op Pasehen, heden Zondag 1 April, om 2 ure na middag, in hot Secretariaat, Keizer- lykoplaats. DAGORDE Betooging Brussel.— Byzendere maatregelen. Belangrijke mededoelingen zullen gedaan worden. Dus allen op post Voor het Bestuur De Schrijver, Jean Steenhaut. In de jongensschool der Vryheid straat (Kat) waren Zondagmorgend do leerliugon en onderwijzers sa men, alsook eene afvaardiging van den gemeenteraad en een aantal ou ders van de leerlingen, om de diplo ma's aan de 15 onderscheiden leer lingen te overhandigen. Ter dezer gelegenheid wierden door de leerling-en lichaamsoefenin gen uitgevoerd en liederen gezongen. De Bestuurder en Schepen van Op enbaar Onderwijs onderhielden de leerlingen en ouders met gepaste toespraken, met het doel onderwij zers te helpen, in de taak die zy te vervuLen hebben, ton eiDde de schoone uitslag die de leerlingen der school verworven hebben nog te verbeteren. Het was een schoone en nuttige samenkomst van leerlingen, uders on onderwijzors, die veel meer be langstelling waardig is, vooral der ouders. Belgische Werkliedenpartij Fanfaren Hand aan Hand Heden Zondag I April (Paschen) in de ruime FEESTZAAL van Hand in Hand Molendries. de Loden en Eereleden der maatschappij aangeboden GROOT ORKEST. Begin om 5 1/2 ure 's avonds. Kleerkamersrecht 99 centiemen. Kinderen onder de 16 jaren niet voorzien van eene kaart en niet vergezeld van hunne ouders zullen streng geweigerd worden. GEVONDEN op het Bal van 18 Maart, in het lo kaal Hand in Hand een medaillon. Terug af te halen op het bureel 5. Stadsschouwburg van Aalst. KONTOONEELMA ATSCHAPPIJ VOOR TAAL EN VRIJHEID. Drie namiddagvertooningen vau het suksesstuk op Zondag I. Maandag I en Zondag 8 April 1828. Begin om 2 3/4 uur. Einde rond 3 uur. Kaarten te bekomen in Graaf van Egmont Groote Markt, Aalst. Werkcrsbelangen. De Sargiefabrieken. Vrijdag over 8 dagen was het zit ting der afgevaardigden der Vak boudeu te Dondermonde. Zooals we roods schreven waren doze het eens over do voorstellen die aan de Patroons onderwornon zijn, om vorbotenugeo van tarief en loon te bekomen, alsook over het zenden van do 14 dagen vooropzeg aan do Patroons. Echter was er tusschen de afgevaardigden een verschil van meoniag, over de toepassing van de 14 dagen vooropzegging. Toen Vrijdag de zitting aanving was hot M. Vereecken diehierovor verdenkingen wierp naar de afge vaardigden onzer Vakbondon, die aan dezen heer doen gevoelen heb ben met hem geen gemeenschap nog te willen hebben. Dat tusschengeval wordt door de werklieden van 4e Sargiefabrieken druk besproken, en de besluiten zijn ■iet ten gunste van de kristen* lei ders, die personen uitschelden, ter wijl men samen in zitting is, omdat ■y niet denken zooals zij. Dooroize Vakbonden van Dender- monde en Aalst, is de 14 dagen vooropzeg gedaan aan de firma Roos-Goerinckx-De Nayer. Wij hou den ons ondauks alles bij do geno men besluiten der Vakbonden, om door alle middelen te trachten vol doening to bekomen voor de werk lieden van de Sargiefabrioken, trota den twist, die de leiders der kristene willen veroorzaken. Voor de Breisters. Door het schrijven van deOntrale, is de Hoer Mommens reeds in wer king om de 5 0/0 opslag voor de werklieden van de Breiwinkeis te bekomen. De meisjes en mannen van de Breiwerkhuizen van Aalst alsook van Sottegam, zullen wij in 't kort don uitslag- van deze pogingen bij de Patroons gedaan kunnen mede- doelon. Tabakbewerkers. Nog blijven de onderkruipers aan 't werk, bij M. De Luyck, Tabakfabri kant, op de Hoogstraat. Die mannen die de stakers onder kruipen mogen door de bevolking niet vergeten wordtn. STRIJDPENNINB. Overdracht 744,19. Lied gozongon door Theodoor Blanckaert, Werkersleven, bij P. Nichels, rondgehaald door Emile Van den Broeck 4,55. Omdat R. Voillefon door de Aalsterscho con gresleden te Ninovo, met algemeene stemmen als professor gekozen is voor de vrouwen ONTVOOGDING 7,20. Omdat Therese denkt dat z(j kon loopen en nog niet kon gaan 1,00. Gezongen door Maurice Meers man, het lied Do Wees van den Communard, op den trein van Ni novo 2,00. Gezongen door Kamiel Buys, rondgehaald door E. M. 5,17. Gezonden door Joan Van Herre weghe by don Viezen en rondge haald door Jcan Pyck 2,06. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A.' N. 2,00. L. M. 2,00. Guns K. 1,00. Totaal dezer week fr. 29,98. UIT SOTTEGEM. Strijdpenning. Omdat den baas uit het lokaal en Maurisken met 23 op 1 verloren heb ben 1,00. 1,00. Van Maurisken, om dat zij alle twee verdriet hebben 2.00. Van de vrienden omdat zy kun nen winnen hebben 0,50, Omdat de tegenpartij slechte spelers zijn 0,25. Omdat de tegenpartij goede spelers zijn 0,50. Omdat zij togon ons niet kunnen winnen 0,25. Gezongen door Minnaert en rondgehaald door Heylens Albert, by Oscar De Smet 3,00. Omdat Leon birtien gekomen is 0,25. Een lied gezongen door Omer en rondgehaald door hem zelf in 't lokaal 2,00. Omdat Stevens zijn Clovis naar de volokoers naar Groo ten berghe geweost zien heeft, geeft Pius Schotsaert 0,50. Een lied ge zongen door Leopold De Meyer en rondgehaald door Joseph Beerens in 't lokaal 1.60. Totaal 13,77. Voor de Turners. Geschonken door een goede vriend voor onze roode Turners 5,00. SOCIALISTISCHE VROUWENBOND CHOCOLADEFEEST. Maandag aanstaande (2* Paasch dag), oui 1 ure namiddag, ten lo kale De Redding grijpt het Cho coladefeest plaais aan de leden van den Vrouwenbond met hunnen Eer sten Comuniekant gratis aangebo den. De verdere regeling zal bekend gemaakt worden. Voor het Bestuui Bertha DESPRETZ. van onzen betreurden makker Edmond MILO. Deze heeft verleden Zondag on der den grootsten toeloop der partij genooten plaats gehad. Verscheidene Congreslcdon, waar onder onzen vriend Alfred Niehels hadden er aan gehouden, deze plech tigheid bij te wonen. De fanfare De Voorwachtspeel de hare beste trourmarchen. Op het kerkhof sprak gezel Pol Van de Steen, de volgende rodevoe ring uit Geachte Omstaanders Weer heeft de dood in onze rangen femaaid Onze party treurt, zy rengt heden een harer beste zonen ten grave. Edmond Milo is niet meer. Hoewel sinds weken en dagen ver wacht, toch heeft deze slag ons allen diep getroffen. Eu.hoe kon het ook anders. HU, rond wiens laatste rust plaats, vrienden en kennissen zijn geschaard, werdt door iedereen ge acht en bemind. Reeds van bij het ontstaan onzer party was Edmond een diergones, die zich door onza idealen voelde aange trokken. Wie zal hier schetsen, wat al opoffering en zelfverloochening Hij.ten dienste der partij stelde Neon, niet altijd was de strijd dar werklieden wat hy thans is. Er be hoefde moed en taaie wilskracht, aan die eerete pioniers op de baan der outslaving der arbeiders. Vervol ging broodroof, laster, was hun gewoon aandaal. tot een dezer, nooit genoeg geprezen helden, want hel den waxen het, behoorde ons aller diepbetraurde vriend. Edmond Milo, was geon spreker, geen fijne organi sator, zooals ouzo party zo bij tien tallen heeft voortgebracht. Hij was een di»r taaie, aanhoudende wer kers, die ondanks en trots alles, kloekmoedig vol hielden en voor het heilige ideaal alles veil hadden. Nooit deed men vruchteloos beroep op zijne bereidwilligheid, steeds was Hij op de bres. Edmond Milo, in naam der partij, in naam der ver schillende, groepen, welke gij hielpt stichten, bestuurdot of grootmaken, wy buigen eerbiedig het* hoofd, voor uw stoffelijk overschot. Welhaast, zult gy in den schoot dezer aarde, waar reeds zoovelen uwer makkers, uwer medestrijders, den eeuwigen slaap genieten, gaan rusten. Waart gij een goed partijgenoot, gij waart ook een voorbeeldig echt genoot, een goede liefhebbende va- dej. Uwe gade, uwe dochter, uwe lieve kleinkinderen aanbaden U ol- allon. Zij staan thans bedrukt, be droefd. Dat de talrijke blyken van deelneming, in hunnen smartvollen rouw, deze een weinig mochtten verzachtten. Vooraleer deze aarde zich over U moge sluiten, doen wij hier de plech tige belofte, Vriend Edmond, uw werk zal voortgezet worden. Aan uwe idealen welke gij tot uw laatste snik getrouw bleeft, wydden wy al onze krachten. Vriend Edmond, trouwe makker, beste vriend. Rust zacht. Weze deze aarde U licht. Vaarwel Vaarwel Dankbetuiging. De familie van onzen betreurden makker Edmond Milo, bedankt langs dezen weg al degenen die de plechtige toraardbestelling van hun nen teergeliefden Echtgenoot,Vader, Schoonvader, Grootvader en Bloed verwant hebben bygowoond.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2