Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst De Noodlottige Septembermaand. In de Kamer. Mijn Hoekje. 20e Jaar N^35. Prijs, (ter uumtnei 15 een ticmet? 2 Scplcmber 1923. Annonceo De Gemeentebesturen en de Huisuitdrijvingen. Allen naar Gent in 1921. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2' bladzijde, S fr. op 3' en 4' bladzijde. Reklamen. volgens overeenkomst. AÏ1© briefwisselingen moeten elke week voor Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakhonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAM BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 2,20 4,00 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 10,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Toen de laatste huishuurwet ge stemd is, heeft de meerderheid van het Parlement aangenomen, dat eigenaars hunne huizen kunnen betrekken mits een opzeg van zes maanden. Maar niet alleen de eige naars zelf, maar ook hun voor-en nazaten kunnen zich op dit recht beroeper. Nauwelijks wssdewet afgekondigd in het Staatsblad of duizenden vragen tot huisuitdrij ving werden ingediend De von nissen bleven niet uit In alle ste den en dorpen van ons land zijn menschen met de vleet veroordeeld om tegen September hun woonst te verlaten. De eigenaars kunnen dan hun woningen betrekken, maar waar gaan de huurders naar toe Waar zullen zij een onderdak vinden Hier en daar zijn wel woningen gebouwd, maar dat brengt nog geen oplossing voor arme menschen, want die kunnen doorgaans den prijs van de nieuwe woningen niet betalen. In sommige plaatsen heeft de gemeentelijke overheid voor woonstgelegenheid gezorgd, maar nergens in die mate, dat aan alle vragen kan voldaan worden. Te Brussel en omliggende zijn meer dan du zend vonnissen van uitdrij ving gereed om uitgevoerd te wor den. Te Gent zijn er zes honderd. In Aalst, Geeraardsbtrgen, Ni- nove, enz. zijn er in verhouding van het getal inwoners evenveel, en op dit oogenblik zijn er geene woningen ter beschikking. Vroeger hebben wij reeds aange kondigd dat er menschen in ker- ders, op zolders, ja zelfs op allee s verblijven, zonder te spreken van diegenen die nog in half afgescho ten woningen verblijven. Het is nu overal een koortsach tig geloop van menschen, op zoek naar een huis of een kwartier. Woekerprijzen worden door zekere eigenaars gevraagd en gekregen. Een dure woonst steelt wel het eten uit den mor.d van vrouw en kinderen, maar men moet ten slotte toch wonen. Niemand heeft zelfs het recht op straat te verblij ven. Wie geen woonst heeft wordt als vagebond bejegend en als dus danig naar Huogstraeten gezon den. Wat gaan de overheden doen Hebben zij reeds maatregelen ge nomen om de slachtoffers van den woningnood te helpen Zullen zij werkloos toezien als de deurwaar ders geholpen door de policie, zich bij de dakfoozen aanmelden om hun inboedel op straat te zet ten Zijn er in de verschillende gemeenten geen huizen san te slaan, die onbewoond zijn om deze dakloozen te herbergen tot zij ge legenheid hebben een woonst te vinden Heeft men den woning bouw van gemeentewege, den laatsten tijd vooral niet te veel verwaai loosd. Kunnen er geen n lodwoi.irgen opgericht worden Dat zijn allemaal vragen die un- middellijk dienen onder 't oog ge zien te worden, .wil men groote rampen voorkomen Aan de wet die shcht is op dit gebied kan voorloopig niets veranderd worden. De gevelde vonnissen blijven uitgesproken. Maar niets belet de gemeente- overheid verzoentnd tusschen te komen in de geschillen tusschen huutders en eigenaars en maatre gelen te nemen om niet onverbid delijk de wet toe te passen Het geldt hier een toestand naar nie mand en vooral de arbeiders riet schuld aanheeft. De wo ningnood treft heel de bevolking, waarom zou dan niet getracht worden in de mate van het moge lijke uitstellen te verkrijgen voor veroordeelde huurders, die bewij zen dat er geen moedwil in het spel is en zij alles gedaan hebben om een woonst te krijgen. Het dure leven maakt den toe stand van de werkende klasse al ondraaglijk genoeg, zonder dat er nog moet bijkomen dat honderden als honden op de straat zouden gezet worden. Met wat goeden wil van wege eigenaars en huurders en met een verstandig optreden van de ge meentelijke overheden, kan deze ramp tot het minimum herleid worden Maar dan moet onmid dellijk de hand aan den ploeg ge slagen worden. Wacht men tot de uitdrijvingen begonnen zijn, dan zullen er zich betreurenswaardige tooneelen atspelen. Menschen die niemand iets misdeden, die geen geld hebben om een huis te koo- pen, die geen woonst vinden om dat zij te arm zijn of te veel kin deren hebben, zullen zich toch niet als de eerste de beste schurftige hond laten aan de deur zetten. Het tegenovergestelde zou tcch ver wondering wekken. In vooruitzicht i van dit alles, dringen wi, ten zeer ste bij alle gemeentebesturen aan, om dadelijk de vereischte maatre gelen te treffen om de met huis uitdrijving bedreigde huurders te helpen. Aanstaand jaar zal de groote ge beurtenis in 's werkersleven zijn DE WEDERLAN DSCHE TENTOON STELLING DERSAMEN WERKING» die te Gent ingericht wordt in het prachtig Feestpaleis der stad, dat in zulk eene heerlijke opgeving gele gen is. Het zijn onze vrienden der Maat- schappii VOORUIT van Gent, en van den BELGISCHEN SAMENWER- KENDEN DIENST, diedeinrichting dezer Tentoonstelling op zich geno men hebben. Zij belooft een grooten bijval te hebben. Tot beden zullen 22 verschillende landen en 34 inlandsche Samenwer kende maatschappijen er aan deel nemen. Sommige landen, zooals Ita lië, Polen, Tchéco-Slowakkije. zullen er paviljoenen oprichten van 1000 tot 2000 vierkante meters opper vlakte. De Samenwerking zal er ver tegenwoordigd zijn onder al hare vormen en strekkingen. Talrijke maat schappijen van voort- brengst,, zoowel uit het land als uit den vreemde zullen er werklieden hebben in volle bedrijvigheid. Onze lezers zullen dus geenszins verwonderd zijn te vernemen dat nu reeds in Zwitserland, in Frankrijk, in Nederland, in Engeland, groepen van samenwerkers bezig zijn reizi- gersmaatschappijen te vormen, ten einde naar Belgiëte komen,om Gent en de |Wederlandsche Tentoonstel ling dor Samenwerking en der So ciale Werken te bezoeken. In een groot getal gemeenten van het Luikerland, alsook in het Cen ter, zijn met dit doel reeds spaar kassen ingericht. Dit voorbeeld zal ongetwijfeld overal door onze vrienden gevolgd wot den. Wij raden al onze Volkshuizen, al onze Samenwerkende Maatschap pijen aan onmiddelijk te beginnen met hot inrichten van reiskassen, om alle arbeiders instaat te stellen zich in Gent rekenschap te komen goven van de belangrijkheid, heelde wereld door, van desamenwerking. Laat ons dus sparen, sparen zon der onderbreking, en van heden af om do Wederlandsche Tentoonstel ling van Samenwerking en der So ciale Werken te Gent te kunnen be zichtigen. Die Tentoonstelling opent den 15 Juni 1924. om te sluiten den 15 Sep tember met het XIe Wederlandsche Congres der Samenwerking. Pantijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst,die de belangen der werklieden verdedigt. Vraag (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels. Do Backer, Marie-Thérèse, wonen de Vüverstraat, 79, geboren in 185G ontvangt van den heer controlour De Vuyst, op 25 Oktober 1922,bericht daterhaar een pensioen van 6G0 fr. werd toegekend. Het is nu reeds half Juli of bijna negen maanden geleden en nog pensioentitel haar niet besteld. Zou den heer minister me niet kunnen zeggen wanneer hij denkt dit boekje af te leveren Antwoord Een pensioentitel werd aan het gemeentebestuur van Lede overgemaakt ten einde to worden overhandigd aan Mevr.'De Backer Ma ia-Theresia. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels. Roelandt, Marie Louise, wonende te Oordogem, ontvangt op 13 Januari 1923 het bericht van den heer con troleur dat er haar een pensioen van 600 frank is toegestaan. Tot heden is haar pensioentitel haar niet toe gekomen. Kan den heer minister daar niet wat spoed bijzetten gezien dit oudje in armoede verkeert Antwoord Een pensioentitel (600 frank te rekenen vanaf het eer ste kwartaal 1923) werd naar het be stuur der gemeente Oordegem ge zonden om aan de belanghebbende te worden overgemaakt. Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel Nichels. Snel, Bernard-Aloïs, wonende Leuvenstraat, 90, Erembodegem, is op 25 October 1922 een pensioen van 600 frank door den heer controleur toegekend. Heden, 25 Juli, is hem zijn pensioentitel nog niet toegeko men. Kan de heer minister me niet zeggen wanneer dien pensioentitel zal afgeleverd worden Antwoord Een pensioentitel van 660 frank, werd i aar den belangheb bende gezonden. Voor de reizende werklie den Aalst-Brusseh Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel Nichels. Van af 16 Juli 1923 zijn de volgen de treinen aan de weekabonnemen ten verboden N. 3281, te 17 u. 40 n.3055. te 17u. 54 n. 3053, te 18 u. 08 n. 2818, te 18 u. 14. Weet de heer minister dat zulks door de werklieden met de meeste treurigheid is vernomen Weet de heer minister dat hij hierdoor een groot gedeelte van het familieleven der werklieden ont neemt aan hen die in Brussel en om geving hun brood moeten gaan ver dienen, van Aalst. Sottegem, Geo- raardsbergen, Ninove, in een woord de werklieden van het arrondisse ment Aalst, dit familieleven dat hun geschonken was door de invoering van de wet op den achturen werk dag. Zou de heer minister op dit onge lukkig besluit niet willen terugko men Hij zou aldus een grooten dienst bewijzen aan duizenden werklieden die er hem hunne dankbaarheid zouden voor betuigen. Antwoord (in 't Vlaamsch)De be langhebbenden beschikken bij ver trek uit Brussel (Groendreef). over de volgende treinen om naar huis te rijden Die voor Aalst: treinen 2997 en 3057 die voor Sottegem treinen 2824 en 2822; die voor Ninove en Geeraardsbergen treinen 2824,2648 en 2822, 2672. Het regelmatig vervoer van de ge wone reizigers op de baan Brussel Oostende laat niet toe de getroffen maatregelen in te trekken. En dan is het de werkende klasse die regeert, en zooals nu de ryke menschen doen, zorgen voor hun zeiven, zoo zullen ook de werklieden doen, 't is te zeggen zorgen voor de werkende klas. Wie dit wil, moet de Socialisti sche partij helpen, die reeds groot en sterk is, maar nog niet mach tig genoeg om 't bewind in han den te nemen. Volgt dus den raad van Friederik. 't Is verschrikkelijk 't Is bar- baarsch t Wat? Wel die vreeselykcoor logen. De dagbladen hebben ons ver» kondigd, dat er door den grooten oorlog (1914-1918) niet min dan TIEN MILLIOBN invalieden zijn Gansch België telt maar 7 1/8 millioen inwoners dus er zijn in de wereld nog 2 1/2 millioen inva lieden meer. dan er menschen in België wonen kinderen, vrouwen en grijsaards inbegrepen 't Is om er van te huiveren. En zeggen, dat zij die dien oor log ontketend hebben, zij, die de oorzaak zijn, dat er zooveel weê en armoede is geweest, ongestraft blijven. Neen, neen, 't is eene groote waarheid, wolven verslinden elk ander niet. Tien millioen menschen in den bloei van het leven geknakt, ver minkt voor het grootste gedeelte aan de voortbrengst onttrokken. Voeg daarbij tien millioen men schen. die gesneuveld, die gedood zijn, en de wereld verliest twin tig millioen menschen, door die wreede slachterij. En tot waartoe heeft dien oor log gebaat Ons land is bij de overwinnaars, wij hebben den indringer, den woordverbreker, den aanvaller geklopt en wat hebben w(j Ons land gaat ten onder, wij gaan naar het bankroet. Onzen frank ie tot het vierde zjjner waarde gedaald, het leven verduurt van dag tot dag en het staat op geen beteren. Wy zitten tot over de ooren in de schuld zy vermeerdert van week tot week 's lands lasttfti stijgen verschrikkelyk en de oor logswoekeraars genieten van hunne rijkdommen,genomen binst en na den oorlog, op den tekort en de ellende van het volk. En ons gouvernement durft of wilt de kapitalisten niet veront rusten de heffing op het kapitaal wil het niet doen en 'tisnochthans het eenige middel om ons lande- ken eens te rechten. Neen zooals het kapitalisten waren die den wereldbrand heb ben doen losbreken, zoo zyn het nu de kapitalisten die ons land besturen, en zooals de plichtigen van den oorlog ongestraft blijven, zooblyven nu ook de kapitalisten gevrywaard, van de gevolgen van den oorlog. Het werkende volk is plichtig aan zyn droevig lot. Waarom 7 Omdat het door zyne verdeeld heid de macht in handen geeft van de ryke menschen. Den dag dat die verdeeldheid ophoudt, verdwynt ook de macht van de kapitalisten. Zie hierneven het vervolg 4e kolom,

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1