Socialistisch weekblad voor* hel Arrondissement Aalst. De Zegepraal. Mijn Hoekje. 20' Jaar i\° 41. Prijs per aummer 13 centiemen. 14 October 1923. Annoncen Partijgenooten. Arbeiders, de plichl aan U l)e verworven snelheid. Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2° bladzy de', 2 fr. op 3® en 4e bladzijde. Rekfamen ^volgens overeenkomst. AÏÏe bri,ó|wTsselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ - HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 I jaar 7,50 BUITEN BELG IE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Ah ze is wel schoon en zuiver en vruchtdragend vooral, de zege praal die onze, officiouzen sedert acht dagen naar alle windstreken uitba zuinen. Eens te meer heeft Duitschland het onderspit gedolven. Het lijdelijk verzet|werd gebroken. De verorde ningen van Cuno werden ingetrok ken. Maar waar zijn de schadeloos- lingeo Waar zijn de milliarden die in ons bezit moeten komen Waar zijn de onderhandelingen die Fran krijk dichter bij Engeland moeten brengen en in Duitschland een dra geleken toestand moeten scheppen, die de schadeloosstelling mogelijk moec maken Voor twee weken zijn de vakbon den en socialistische partijen te Parijs en te Brussel, in voeling ge treden met hen die verantwoordelijk zijn voor de te nemen besluiten. Iedereen weet dat Duitschland op zijn uit-rstc was. Zijn kqpitulat.ie was nakend. De regeering Strese man was besloten een einde te stel len aan het lijdelijk verzet. Zij vroeg slechts één zaak. één en kele zaak: dat men in netbelang van den vrede, in 't belang van d<* schadeloosstellingen zelve helpeden 3tap te doen, het van nuttelooz.e v-t nederingen versohoone, de schaduw van eenige toegevingen vergunne het. terugroepen der uitgedreven be ambten de verzekering dat in de Roer, het nazicht geen begin van aanhechting zou beteekenen; de toe stemming tot een moratorium, de Verbondenen weer zei ven eertijds voor noodzakelijk hielden. Moesten deze toegevingen niet ge daan worden, dan zou hot verzet toch een einde nemen. Maar dan moest alles gevreesd worden De Kommunisten zouden hun vat op de tot 't uiterste gedreven en uitgehon gerde bevolking versterken de Na tionalisten en de wraakzuchtigen zou het voor den wind gaan, de re geering Streseraann de laatste noop op een minnelijke schikking - zou weergekeerd worden door de koalitie of onder den druk der uiter sten dan zou het zijn do warboel, de chaos, de onmogelijkheid voor Duitschland zijn verplichtingen na te leven. Dit alles spreekt van zelf. Dit alles werd gezegden herhaald, niet alleen door socialisten, maar zelfs door diegenen, die gelast zijn den Heer Jasparof den HeerTheunis in te lichten. Maar, te Parijs allerminst, heeft men niets willen zien, naar niets willen luisteren. In plaats van toegevingen te doen, heeft men zelfs nieuwe eischen ge steld. Men geloofde dat de heeren Thou- nis en Poincaré, den 6 Juni, te Brus sel, hun laatste woord hadden ge sproken - Geen ontruiming, zon der betalingen geouonderhandelin een zonder verzaking van het lijde lijk verzot. Ehwel thans nam het lijdelijk veoze' een einde de verordeningen wier afschaffing men eischte, wer den ingetrokken maar om de on derhandelingen te openen vraagt men, eischt men iets anders voor afgaandelijk moet hot werk herne men de arbeiders van de Roer moe ten blijken van goeden wil geven de panden moeten beginnen op te brengen. Wat de weerslag van dergelijke politiek zou zijn. was gemakkelijk te voorzien op minder dan tien dagen liep alles in 't honderd nationalis tische diktatuivr in Beieren bloe dige onlusten in Rijnland steige ring van de Komraunistische en Na tionalistische bedreiging door heel het rijk door breuk der burger- en sociaaldemokratische partijenkort om de republiek in gevaar en, wel licht morgen burgeroorlog, sociale oorlog, uitoenrukkiog, ineenstor ting, eindkatastroof van Duitsch land. Maar ik vermoed reeds wat ze zul len zeggen de lieden die sedert vijf jaar, sedert tien jaar niets geleerd en niets verzekerd hebben. Hebben wij redenen 0111 die in eenstorting van Duitschland te duch ten Is hut in don grond niK het doel van Pomcaré's politiek, van tot het einde van zijn zegepraal te traan en op de vernietiging van de Duitscho eenheid te spelen Hebben wij er geon.belang bij, ons t,o bevin den voor een verzwakt, verdeel 1 en uiteengerukt Duitschland, herleid tot de machteloosheid waarin het zich bevond onder Napoleon ol' het oud regiem Dat men dergelijke taal voort, dor gelijke inzichten koestert in Frank rijk, kan ik zouder het te vorscboo- nen, begrijpen Frankrijk is een groot land het kan nagenoeg op zichzelf bestaan het kan zonder dreigende ramp het bedrag en de mogelijkheid der schadeloosstelling offeren aan overheerschingsdroo- men, aan veiligheidsbogoocheiingen. Maar België? Is het. mogelijk dat er bij ons, nog menschen g&vonden worden, die blind genoeg zijn of onbewust van de onderlinge afhankelijkheid dei- natiën, om zich in te beelden, dat de rampen die zich in Duitschland voor bereiden, hun onmiddelijkon weer slag niet'zullen hebben bij ons, 'dat de nederlagen van het Duitsch* proletariaat niet zullen neerkomen op het onze, dat het voor ons moge lijk zou zijn, rustig te leven, indien Midden Europa voortgaat met in te- storten en uiteen te vallen, nevens dezen geweldigen haard van anar chie, ellende en reaktie Ik weet dat onze regeering dezen geestestoestand niet ondergaat. Indien ik wistdatzy den moed had hardop, klaar en beslist te zeggen wat zij in stilte denkt, dan zou ik volgaarne hulde brengen aan haar inzichten, haar bekommernissen, haar pogingen om einde te stellen aan het kwaad waarvoor zij gedeel telijk verantwoordelijk is. Maar het is helaas elders dat de wil overheerscht, de koppigheid zich opdringt, die ongetwijfelde VRIJ WILLIGE verbinding, diespekuleert niet op de heropbeuring van Duitsch land, maar op zijn ir-eenzakking en tegen dezen wil, tegen deze kop pigheid, tegen deze verblinding zie ik maar een beroep do arbeiders ten minste moeten begrijpen, dat zij volledig inzien waar men hen leidt dat zij deze klaarblijkende waarheid inzien, dat de afschaffing van de achturen, de val van de Republiek, de afdaling van het Duitsche prole tariaat in de laatste hellekringen van hongersnood en wanhoop, het einde van de acht uren, het einde van de demokratie. de verlaging van de arbeidende klasse in gansch Europa beteekenen, en dat zy bij do klaarte van deze waarbeid, de ver- deelings- en reaktiestokers afwijzen en met meor krachtdadigheid dan ooit tegenover het bundel der slechte machten, de onderling overeenge komen en georganiseerde aktie die onoverwinbaar is, indien ge 't wilt van het internationaal pro letariaat stellen. Emile VANDERVELDE. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID dat de belangen der werklieden verdedigd. Het zal van geen belang ontbloot zyn, eens de toestand van den on- vruchtbaren, hobbeligen weg die door onze oudere strijders is afge legd, «e onderzoeken. Wat zijn de tijden veranderd Eero aan dezen die gedurende lange jaren het socialistische woord heb ben vorkondigd aan de onverschil lige massa arbeiders, voor wie ze zich offerden ten nadeele hunner gezondheid, broodroof en gevang. Het was toen nog de goede tijd der alleenbeerschende klasse, welke ile arbeiders (scheppers allerrijk (lommen) aanzag als slaven, dit was ook de grootsto bekommering onzer oudere kampers, om de onverschil ligheid hij de weiklieden te doen verdwijnen, om plaats te maken voor den wil naar lotsverbetering, naar medezeggingschap inde open bare besturen, en om dien recht vaardigen strijd tot een goed einde te leiden, moesten onze werklieden hunne macht samen smelten, dus vereenigen, en het mag dan ook een verheugend feit genoemd worden, dat de - syndikale kommissie wierd tot stand gebracht, niettegenstaande ze maehteloos was hij hare geboorte, was zij springlevend, en met vollen ijver, wilskracht en liftfde, wierd er aan den gru.ii van het pas geboren kir.d, de syndikale kommissie, hard arewerkf. Weldra zag dit machte- looze iets, zijne machten kracht met aanzien stijgen, het groeide op tot een reusachtige stain, dank aan den wil en werking der enkeh n die haar hadden het leven geschonken. Door het feit dat de aanwinst der Syndikale kommissie grooter 3n grooter wierd, vergroote ook deaU- tie in haren strijd om de arbeiders het klassegevoel in te pompen, om zoodoende van hen, klas'sebewuste strijders te vormen, voor de ont voogding van zich zelf en der gan- sclie werkende klasse in het alge meen, te bewerkstelligen. Verheugen wij ons, jongelingen, over h"t afgelegde werk, des te ge makkelijker is de strijd voor ons. Niettegenstaande de socialisten ge lasterd en bevuild zijn. is do voor uitgang enorm wij, jongelingeo. hebben hieruit de les te putten, dat hoe meer onze vooraanstaande wor den bezwadderd en bespot, des te vuriger moeten wü ons aan den strijd hechten. Zien wij niet dat in het algemeen onze politieke tegenstrevers zich op ploertige wijze op onze} vooraan staande partiigenooten werpen, om ze gomeone benamingen en ver dachtmakingen om den hals te gooi en, denkende hierdoor de werklie den onbekend te laten van don wa ren toestand. Maar wij, socialisten, zoggen tot de werkende klasse en klein bur gerij uwe waardigheid en plicht staat op dit oogenblik voel hooger, veel verhevener, dan u te bekomme ren met dergeiijk geploeter. Do huidige politieke toestand, niet alleen van België, maar van gansch de wereld, zegt ons dat wij ons moe ten voorbereiden de strengste maat regelen te treffen, tot beteugeling der uitbuitingsmiddelen door de reaktie in zwang gehouden, en dit dank aan de nog altijd hoerschende onverschilligheid van een groot ge deelte der werklieden. Het is hierom dat wij ons met een ernstig woord tot de gansche wer kende klasse. zoowel geestes- als handenarbeiders richten, hun zeg gende alle onverschilligheid moet verdwijnen, helpt mede aan uwe eigene ontslaving, weest bewust als arbeider van uwe taak in de samen leving, stelt u op de hoogte van den huidigen wanordelijken toestand, geschapen door de reaktie met al hare handlangers. Rukt u los uit de verdeelersbon- deu, en weigert vooral hunne bla den, leest de eenige werkersbladen Vooruit en Recht en Vrijheid die niet gesticht zijn om de werklie den in den rug te schieten, om hun nen strijd voor de ontvoogding den kop in te duwen, maar integendeel, onverpoosd met een waar genoegen hunne kolommen ten dienste stellen van u, werklieden, om u ter zydete staan in al uw pogen, strijden en lijden. Het blad Vooruit en Recht en Vrijheid brengt u geregeld de wantoestanden voor dejj oogen en dit in zijne ware gedaante, gescha pen door de bez^tendo klasse. Werpt ze weg dus, do burgersbla den, die er immer op uit zijn, de werklieden als eene domme massa op te leidon, keert ze den rug 10e en neemt do werkersbladen, die do moeten zijn Vooruit «n Recht en Vrijheid En wanneer gij, werklieden, u deze bladen aanschaft, welaan dan zijn wij er van overtuigd, dat niet alleen do huidige kapitalistenbende hare ikzucht naar uitbuiting, haren dwang en verslaving zal moeten staken, maar dank aan den wil van u zelf. een menschwaurdig bestaan zal afgedwongen worden, tot spijt van al deze die zich meenen geroe pen te zijn orn de werkers ie verdee- ien en het socialisme te doen ver dwijnen A. B. De mekaniek leert ons dat, wan neer een lichaam in beweging wordt gebracht, de verworvon snelheid bo- houden blijft indien zij niet een tegenstand ontmoet. Om de gevol gen van dezen toestand te bestrij den, moet een beweegkracht onder houden worden en wanneer deze grooter is dan de somme van den tegenstand, gaat de beweging snel ler om sneller. Hetzelfde gebeurt voor onze in stellingen. La Prévoyance Sociale, bij voorbeeld, bezit oen aanzienlijke verworven snelheid berekend aan 2,000 nieuwe brandpolissen en 2,700 nieuwe levensverzekeringspolissen per maand, zonderrekeningtehou den van do ledige oogenblikken die weldra worden ingehaald. En deze verworven snelheid groeit aan met den dag, dank zij do nieu- krachten die aanhoudend over het gansche land worden in werking gesteld. Meer en meer wordt bevestigd dat La Prévoyance Sociale een groote instelling wordt. stryd voeren, om verdeeldheid te zaaien en de aandacht van 't volk van hunne ware economische be langen af te trekken. Juist, beste vriend. Welnu, ik heb het reeds aan mijn vriend Albert Vyvermau ge zegd, ik ben uw strijdmakker ge worden en zal hem goed ter zyde staan, bij zyne propaganda in onze gemeente. In *t kort komen we naar Denderhautem, ge weet het Ja, en wees gerust ik zal niet alleen komen, maar ik zal er verschillige mee brengen. Daarna liep het gesprek over wat anders, en 't boerken vertrok nogmaals de verzekering geven de, dat het op den buiten gedaan is, met die kleine partyën, die enkel de eendracht van het volk beletten. Friederik. Hy trad binnen, 't Was een welhebbend boerken, ongeveer 55 jaar oud. Van waar zyt ge, myn Vriend Van Denderhautem. Van de gemeente van M. De Hacker 1 Ja, 't was een vriend van het werkvolk, van de kleine men schen. Hy heeft veel stryd gele verd, met een goed inzicht. Altijd samen gewérkt met Priester Daensen zyn broeder Petrus, om het leven van het werkende volk, draaglijker te maken. Hoe is 't, in Denderhautem 't Gaat goed. Men begint er nu ook te begrypen, dat het poli tiek leven der Daensistenparttj ten einde is. 't Kan ook niet an ders. Ik ook ben een dezer, die van 't begin af, in de eerste rangen heb gestaan ik heb in de mate van het mogelijke veel geofferd en geleden voor de partij i 'k heb altijd gedacht, dat we onze partij zouder hebben zóó groot kunnep brengen, om toch eens de meer derheid in 't Parlement te verove ren. Die hoop is vervlogen. Thans heb ik begrepen, dat de werkmen- schen, willenze eene maoht vop- men, willen ze langs wétteiyken weg, hunne eischen om beternis doordrijven, ze zich niet meer mogen laten verdoelen. Bravo, dat is gesproken. Eindelijk versta ik het, dat we te lang verdeeldheid hebben gebracht, met de werklieden te splitsen in christenen en niet christenen. Dat is van 't begin af, door ons sooialisten tegengewerkt. 'k Weet hetmaar al tegoed, maar we wilden niet luisteren. Daarbij, beter laat, dan nooit. Welnu ik zeg het u rechtuit, en veel anderen, zien eindelijk klaar, komen den grooten hoop vervoe gen. Ge komt by ons Socialis- listen 1 Zekerlijk kom ik, want het komt me te aardig voor, dat wan neer Wauters minister was. hy gedurig uitgescholden wierd. als zynde den minister van het dnur leven, en niet het minst door de Daensisten. Nu dat Moyersoen in zijne plaats is, nu zwygea ze, dat ze zweeten, alhoewel het leven dagelijks verduurt. Dat komt me verdacht voor. Ja, maar, weet go dan niet, dat de Daensisten, Moyersoen by zynebenoeming als minister, een brief van gelukwensching zonden en een lang leven als minister wenschten 'tls daarom, dat ik nu ook beg'n klaar te zien. Daarbij hun stryd van heden is dien niet meer van vroeger Gansch hun strijd gaat o]). in de vlaamsche zaak zy zyn nu versmol ten met de fronters, eeóe party van katholieken, die enkèl

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1