Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Een* groot Sukses voor de Arbeiderspartij In Ontwikkeling. Mijn Hoekje. 20 Jaar N° SO. Prijs per nummer 15 centiemen. 16 December 1023 Annoncen ZM WIHT m 1ETELS HEIL! DE ARBEIDERSPARTIJ! De Arbeiderspartij gaat met reuzenstappen vooruit. Voor de Staatswerklie den. RECHT EN VRIJHE Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op le en 2e bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. ,\TTe briéfw'isselTr.gen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven-worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieveü moe- ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND-, Molendrics, Aalst. BEHEERDE R-A FGE V A A RDIG DE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand->, Molendries, 11, AALST A BO X N F.M i: IVTS PRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 -1.0 1 jaar 7,f.0 BUITEN BELG IE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De komservatieve Regeering bijt In 't zand. De liberalen zijn ter neer geslagen, Wat een suks -s voor onze En- gelsche kameraden En met hen voor de heele Internationale Aller oogen waren op Engeland gericht. Wat zouden onze partij genooter. ereiken Zouden zij verpletterd worden tussc'nen den liberalen ham-ïr en het konserva- tieve aambeeld Zouden zij de noodige fondsen hebben o.m den zoo koste lijkt-n kif sstiijd te voeren? Zouden zij de kiezers óiet af schrikken met kun eisch heffing op het kapitaal Zouden zij, waar er zooveel armoede heeischt bij de arbeiders en de vakbondengroo- tends-els uitgeput zijn. den strijd met sukses kunnen voeren Dat wn.ren.al Vragen, die wij ons stelden, toen de kiesstrijd aan gang was Maar het antwoord van de Arbeiders-Partij is schitterend. Onze Engclsche partijgenooten hebben bewezen dat zij op weg zijn de meerderheid in het parlement te veroveren. Tegen het geld der burgerpar tijen met millioenen verteerd, hebben onze kameraden den arbeid van duizenden belanglooze propa gandisten. Door sneeuw en regen, door modder en slijk gingen man nen en vrouwen als ware apostelen propaganda maken voor de kandi daten der Arbeiders-Party. De konservatieven en de libera len hoopten in dezen kiesstrijd de Arbeiders-Partij te kunnen ver pletteren. Hpe moeten zij nu te leurgesteld zij ii De Arbeiders-Partij stelde meer kandidaten dan ooit zij vondt meer propagandageld dan iemand had durven vermoeden zij had meer propagandisten dan beide burgerpartijen te zamen. In elk distrikt is de kiesstrijd gevoerd zcoals de partij ^net een ideaal hem voeren kan. Na een dagtaak gewerkt te heb ben. trokken de arbeiders in breed® massa's raar de kiesbureelen en vandaar naar de arbeiderswijken om de twijfelaars te overtuigen, de achterblijvers aan te sporen te gaan stemmen en de zwakken en gebrekkigen voort te helpen naar het kiesbureel. Gansch de kiesstrijd was eén op offering, éen heilig vuur voor de groote zaak. Ramsay Mac Donald mocht op den vooravond van de kiezing zeg gen Ik reisde door gansch het land ik zag grooter geestdrift dan ooit te voren het kiezerskorps is met ons. Wij moeten overwin- nfen D?ze vo rspelling werd glacs- r.jk bewaarheid. Als een welver diende belooning voor zooveel op offering kwam de prachtige over winning, die ia de moeilijkste om standigheden moest bevochten worden. Recht en Vrijheid brengt hulde aan den strijdlust dtr E<"gel- sche kamerleden en dankt hen voor den triomf dien zij behaalden voor de Internationale Arbeidersbewe ging- Leve de Arbeiders Paitij Het voegere p ïrlement bestond uit 345 Conservatieven. 144 Arbeiders. 115 Liberalen. 12 Onafhankelijken. 'Tot hiertoe zal het nieuwepat- lementbestaan uit 252 Conservatieven. 197 ARBEIDERSPARTIJ, 149 Liberalen 9 Onafhankelijken. Deze hieronderstaande tabel toont aan hoe de Arbeiderspartij in elke kiezing vooruit gaat. In 1900 2 gekozenen In 1906 29 In 1910 (Januari) 40 In 1910 (Decemb.) 42 In 1918 57 In 1922 144 In 1923 197 Het bulletijn der overwinning Vóór de ontbinding van het Lagerhuis bezetten de Konserva tieven 345 zetels, thans 252 de Arbeiderspartij 144 zetels, thar.s 197 de Liberalen, 115 zetels, thans 149 Onafhankelijken, 12 zetels, thans 9. a De regeering van morgen De uitslag dezer verkiezingenis voor de Konservatieven een ramp spoed geworden. Tot dusver ver liezen zij 93 zetels. Zij beschikke niet meer over de meerderheid Hun protektionistische poli iek heeft schipbreuk geleden. Zij kun nen niet meer regeeren Er heerrcht volledige veislagenheid in hun kamp. Het resultaat beantwoordt tven- min aan de verwachtingen der liberalen. Dezen hadden gemeend dat het sukses hen zou toegelachen hebben. Hun vertegenwoordiging is versterkt doch deze verster king is niet van aard om de regee- ringspartij van morgen te zijn. De teleurstelling is bij hen troef. De regeering kunnen zij niet vormen Gezien den inzet van den kiesstrijd is het voor henmoeilijk toe te stem men in een regeeringskoalitie met de Konservatieven zoo niet zou bij hen het anti-socialistische denkheeld zegevieren. Ten slotte blijft er niets anders over dan zich aan te sluiten bil een regeerings koalitie, indewtlke de Arbeiders partij de macht-positie inr eemt. Het groot sukses is voor de Ar beiderspartij Haar vertege' woor- diging is gegaan van 144 naar 197 zetels. Eene aanwinst van 53 ze tels. Op grond van de parlemen taire overleveringen en van de nieuwe politieke konstellatie, ii het de Arbeiderspartij if den per soon van Ramsay Mac I)onald,die gelast moet worden met de vor ming van de nieuwe regeering. Welke ook de regeering var morgen zal zijn, de politieke toe stand in Engeland, als resultaat dezer verkiezingen, zal heilzame gevolgen hebben én voor het En gelsche volk, en voor gansch Europa De uitslag van deze verkiezin gen moet in de regeeringskringen te Parijs en te Brussel een pijnlij ken indruk nagelaten hebben. En de reaktie in 't algemeen zal zich niet in haar schik gevoelen, het einde van haar rijk is nabij. Engeland is op weg naar het politiek regiem der arbeiders dasse. Leve de Engelsche Arbeiders partij Leve de Internationale Eindelijk heeft, de Rngeering reke ning gehouden van den steeds sty •enden drang van hot Staat.sperso neef, dat door zijne organisatie be stendig heeft geijverd om do nood zakelijke verbetering der loonen te bekomen. Do toestand der Staatsslaven was feitelijk onhoudbaar geworden en hot gedurig klimmen der levens noodwendigheden dreigde hen op nieuw naar de ellendigste tijden te rug te voeren die zij vóór den oor log gekend hebben. De handelwijze der Regeering inaj effenaf misdadig genoemd worden omdat zij zoolang heeft gewacht af doende maatregelen te nemen en aan dien staat van verval een einde to stellen. Misdadig zeggen wij, waren die beloften door de Ministers gedu rig herhaald en die sledits voor doel hadden het personeel om dt tuin te leiden. Misdadig do houding d< christenen en andere Federatie welke gedurig de verfoeilijke tah tiek der Regeering hebben gesteund en hij elke gelegenheid, in 't volle van den strijd, het Stautspersonoel hebben verraden. 't Heeft niet gebaat, de eischen der Staatsagenten waren zoodani, sregrond, de strijd van hetNat.io naai Svndikaat - zoodanig gewett'm dat men eindelijk heeft moeten in zien dat er niet langer met het ge duld der werkers mocht worden go spot en er ernstig moest aan gedacht worden hun deels voldoening te schenken. En zoo hebben -wij ge-zien, over enkele dagen Minister Theunis in de Kamer eonc verklaring heeft af gelegd, waarin hij erkent dat de Regoering verplicht is handelend 1 op te treden om hare agenten ter hulp te komen. Eene dertiende maand loon met den familiesteuh en vvoonstvergoeding eraan ver bonden zal aan al de benoemden en tijdelijke werklieden, die een jaar dienst tellen, worden uitgekeerd, de eerste helft in de maand Januari, de andere op een nog te bepalen datum. De tegemoetkoming is dus voor leze maal gelyk aan 12 0/0. De Eerste Minister heeft daarbij de verzekering gegeven dat er met spoed gewerkt wordt om de studie over de verhoogiüg der loonen en traktementen te voleindigen. En het feit dat thans iedereen van de toegestane verbetering geniet, laat ons voorzien dat de loonen van al do kategoriën zullen verhoogd worden. Het Nationaal Syndikaat* mag fier zijn over den uitslag die is be- ikt, alhoewel deze niet is wat wij hebben gevraagd. Wel is de strijd bitter geweest en is er veel moeten geofferd worden. Maar men vergete niet dat wij ons bevinden tegenover eene Regeering die wel de hardnekkigste is die wij ooit hebben gekend. Wat wy thans hebben gewonnen is heilig, omdat het benevens al de. opofferingen die wij gezamentlijk brachten, het bestaan heeft gekost van 217 onzer beste kameraden. Wel trachten de christenen luid te schreeuwen dat hot dank aan hunue hunne bemoeiingen is dat wij dit resultaat hebben te danken. Maar het Staatspersonen! wept het beter, en laat zich aan die grootspraak niet vangen. Het weet dat zonder het Natio naal Syndikaat de Regeering niet zou hebben bewogen. En om zich te verzekeren dat de aanstaandever hooging van wedde en loonen aan hunne verwachting zou beantwoor den, zullen zij van heden af al deen wat in hunne macht is om het Na tionaal Syndikaat te versterken, omdat hét bewezen heeft deeénigo organisatie te wezen waardig liet vertrouwen der Staatsslaven te ge nieten. voor December vindt men een studie over kunstschilder James Ensor, een Kijkje in de Vakbeweging van het Groot Hertogdom Luxemburg een zeer lief geïllustreerd artikel over onze Molens in Vlaanderen een ont leding van het grootste gedicht van Alexander Blok over de Russische Revolutie; een paedagogischestudie. Tooneelliefhebbers krijgen over wegingen nopons Strindberg's Doo- dendans verder Arbeidersopvoe ding, Socialistische Jeugdbeweging, verzen en muziek. 20 blz. voor 0,30 fr., 3,50 fr. liet jaarlijksch abonnement, in te schrij ven bij de Centrale voor Arbeiders opvoeding, Volkshuis, Brussel. NAAR HET IDEAAL De socialistische strijd zou ontmoi digend, teleurstellend, soms twijfel aebtig zjjn. wannoer niet een lion ger streven, een groötscher doel een heilig ideaal hem bezielde, dat de harten doet opvlammen vooreen groote en wiidscheliefde DE LIEF DE VOOR DE MENSCHHEID. Ja, nu mogen er moeilijke oogen Mikken komen, de strijd mag gewei dig zijn en hard, we boren er dom metstalon wil de overwinning, de zege onzer gedachten moet komen trots alles, ondanks alles. Het is aan ons, jonge elementen, dien strijd met bewustzijn, en ernstig aan te vangen. v A. Vyverm.vn. Er viel me onlangs een geïl lustreerd blad. in mijne handen, en mjjn oogen vielen op eene prent: eene arine moeder, hield de flesch onder de waterpomp om haar schreiend kindje te laten drin ken daarnevenzater een boer met oen jong zwijn op do knieën en liet het jonge varken, melk drin ken en daaronder las men GELUKKIGE ZWIJNEN Inderdaad, hoevele arme moe ders zijner niet, die in de onmo gelijkheid verkeeren, hunne lieve lingen de noodige melkvoeding te geven En als we daarneven weten dat er zoovele varkens zijn, die met melk worden opgebracht, dan moeten we allen toch de overtuiging opdoen, dat dn heden- daagsche samenleving erbarra- Hjk is ingericht. Menschen misken het noodige voedsel om behoorlijk te leven. Daarentegen hebben de dieren al wat ze verlangen, en noodig hebben. Hoeveel gelukkiger zijn de hon den niet van rijke menschen, dan zoovele arme kinderen Terwijl de eersten melk en vleesch en allerhande voedzame spijzc'ii in overvloed hebben, zul len er vele kleintjes, geboren van arme ouders, zeer zelden van dit alles mogen proeven. Zal een rijkaard niet veel meer houden aan het behoud van zijn paard, dan aan zijn knecht? Bij het verlies van -rijn-paard, zal hij er geld bij inschieten en bij het verlies van zjjn knecht niet, want dezen bietsten wordt ver vangen, zonder dat het hem één centiem kost. Neen. in een wereld waar alles op geld berust, is het T egoïsme, het eigen belang, dal de groote rol speelt. Geen modelijden, geen hulp voor den medemensch de zucht naar winstbejag, naar geld be- hecrscht alles. De arbeiders, zoo kleine boeren als ambachtslieden, hebben voor hun zwaren en lastiger, arbeid weinig of niets meermalen ge brek en armoede. Integendeel hebben de bezitters van goud alle waar "hun hart naar lust. Nochtans, niets op deze we reld bestaat er. of liet is vrucht van den arbeid en terwijl zulks door niemand kan tegengespro ken worden, zijn het niet de voort brengers van al dien rijkdom die ervan genieten. Een heel verkeerde wereld dus die moet herschapen woiden en waarde socialistische.party raar streelt. Waarom ziin er nog de a beiders di hieraan ri -t m d pen 1 Omdat ze onzen edelen strijd

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1