De Fransche verkiezingen. Tentoonstelling van Gent en de vrouwen Pieter Breughel. Aalst Werkersbelangen. Grooten vooruitgang der Socialisten. Het Nationale Bloc ligt omver. S>e Plakbrief-Wedstrijd IIANl) IN HAND Loterij van de Tentoonstelling. Hip Hip Hoera NAAR MEERBEKE. Was 4 Mei een treurige dag voor onze partij in Duitschland, waar we eene verschuiving hebben gezien naar de uiterste Nationalisten en naar de uiterste linkschepartyen, en dit dank aan de verderfelykepoli- tiek van den Franschen Poincaré, komen we nu met groot genoegen te bestatigen, dat het Fransche kiezerskorps, op 11" Mei de politiek van Poincaré, en der fransche nationalisten heeft afgekeurd. De kliek van Poincaré verliest de meerderheiden zijn ministerie ligt omver. De Socialistische partij, komt als groote overwinnaar uit den slag Zij wint 45 zetels en zal nu met 102 gekozenen het fransche parlement binnentrekkenen nog zijn 9 uitslagen niet gekend en hebben nog 4 balot- teeringen plaats. Wij voorzien dat de Socialistische partij 110 zetels zal bekleeden. Het is een onverhoopte uitslag. Hopen we dat Frankrijk nu te samen met de Arbeidersregeering van Engeland, prachtig werk levere voor den vrede in Europa te herstellen, en om een einde te brengen aan de onzinnige Rurhpolitiek. Dat dit een spoorslag weze aan onze arbeiders, om met meer iever dan ooit de propaganda voort te zetten, en ten strijd gaan met de leuze In 1925 is het de beurt aan België voor een arbeiders-regeering aan te stellen. Recht en Vrijheid Dus, alle mannelijke strijders gaan naar Gentelk weet dit, elk maakt zich daartoe bereid. Maar, uwe vrouwen, waarde kame raden, zult ge ze ten huize laten Neon. Voorwaar niet Het zou te ik zuchtig wezen, dat past u niet. Ten andere.de samenwerking is de zaak der vrouwen. Is de vrouw niet onze minister van binnenland- sche zaken, onze minister van finan- tiën, onze minister van okonomische werken Eon man bekeoren tot do welda den der kooperatie, is niet zeer moeilijk. Maar hoeveel mannen zijn wel bokwaam hun vrouw daartoe te overhalen Heeft de vrouw niet de zwakte voor te geven dat alle goede gedachten van haar komen Howel. Neemt Uw vrouw zooals ze is mot een onschuldig wezen spreekt ge haar van een uitstapje je naar Gentbezoekt met haar de instellingen van Vooruit, de Ten toonstelling. begeleidt haar met het uitzicht van een menheer die on wrikbaar z'n wil opdringt. Weet ge water zal gebeuren 'Zij zal zich voorstellen dat zij de koo peratie heeft ontdekt, zij zal U be wezen dat het uw schuld isdatzy geen samenwerkster is. Beproeft het niet do waarheid te horstellen, geeft haar gelyk en stemt toe om plezier te doen, en waneeer zy zal huiswaarts zijn gekeerd wordt zij de vurigste der propagandisten U be schouwende als een onnoozele laat ze begaan want op het laatst van rekening zyt gij toch de overwin naars. Ge moet dit niet voort zeggen. Het niets onderons, want moesten uw vrouwen het weten.., J. B. van La Prévoyance Sociale. Hij moot gelukken. Hy zal gelukken. De kunstenaars vragen om uitleg. De kunstenaars werken. Een groot denkboeld moot worden verzinnebeeldigd. Zy willen het vorhoerlijken door de Schoonheid. Zij hebben den geest van dezen wedstryd begrepen. Zij weton dat het gowrocht groote uitdrukkingskracht moet bezitten. Zy weten dat deze uitdrukkings kracht sterker is naarmate zy een voudiger is. Vroom in opvatting. Vroom van lyn en beweging. Vroom in kleuren. Dezo wedstryd moot aantoonon dat de arbeiders het schoono niet vreemd blyven. La Prévoyance Sociale zal flor en gelukkig wezen de gelegenheid gegeven te hebben een opwelling van goeden smaak in do proletari sche middens te hebben verwekt. 'n Goed idéo is by ónze kunstenaars opgekomen Men gaat terug 'n Vlaamschen schilder herdenken Pieter Breughel. Wie kont er niet 't karakteristieke Schildersgc slacht des Breughel: den Boeren-Breughel, denrtuweelen Breughel en den jon gen Breughel. Terecht noemt men den ouden Breughol-den-Boeren, omdat hij zoo typiek ons Brabantsch boeronleven weergeeft. By 'n eersten oogopslag denkt men aan Felix Timmermans Pallieter en Kindeken Jezus in Vlaanderon. Karei Van de Woestyne wemelt aanstonds voor onzen geest, omdat zo samentreffen met Breu- ghels kenmerkanaehromisme. Op zijn doeken ziet men, dat hy 't volk kont on tot hon ingaat iets wat onze modernen vergeten, want ze beschouwen zich als 'n afgezon- dere aristokratie. Aan dezen kunstenaar gaat men een herdenkingsfeest wijden. Prach tige feesten zullen ingericht worden o. a. een Breugelsche maaltijd in de ruime Magdelenazaal, Duquesnoy- straat, te Brussel. Men zoekt do mogelijkheid om 'n Breughel-Album uit te geven. Later zal de Radiopost van de Stassartstraat een draadloozo lozing houd m over Pietor Breughel. De voorzitter is Gustaaf van de Woestyne. De socialisten moeten ook vatbaar zyn voor kunst, on daar dit feest geen politiek onderscheid maakt, maar het er alléenlyk op gemunt hoeft om 'n echt volksschiider te huldigen, doe ik een warmooproep tot alle kunstminnende arbeiders om dit feest by te wonen. Een Student. Rond de Een Meifeesten. Deze hebben dit jaar van groote beteekenis geweest. We waren dan ook eens benieuwd te vernomen wat sommige bladen, opgesteld door personen die mee- ncn, ja zelfs beweren, dat zo liet monopolie bezitten op gebied de werkersbelangen te verdedigen, er zouden over geveld hebben. We nemen het blad der groen- kruisers van 11 Mei. Deze hebben niets gezien van do uitvoering der Cantate, op do Markt met 'Meiavond, nog min van de duizende mannen en vrouwen daar samen geschaard, en evenmin hebben ze iets gezien van de ovorprachtige Eerste Meistoet. Wat ze hebben gezien is, dat er een opstootmaker is buitengowalsd. We zeg;gon onmiddelyk dat om het even wie het ook zy, de deur gewe zen wordt, als ze do orde komen storen die by ons heerschten waar we fier op zyn. Maar dat er bij ons niet zooals in het groen kruis geslagen en ge stampt wordt onder de voormannen, waarvan er zyn die, naar ons is ge meld, bedlegerig zijn geweest, zoo danig dat hot Weozonfeest waaraan ze moesten mede helpen, ze niet hebben kunnen bijwonen. Dit hebben do groen kruisers niet gemeld, ten andere, het zou hun niet tot eero stn kken. We bestatigen dus dat ze hunne enkele volgelingen voor den aap houden, met hun dergelijke proza ouder de oogen te duwen. We zeg gen aan dergelijke schrijvelaars, in dien ge de vooruitgaande vloed der socialisten met zulke kinderachtige lollekens moet be3tryden, zult ge het niec ver brengen. De groenen bobben ook niets ge zien, dat is te begrijpen Zo hebben zelf 1° Mei gevierd. Dit hebben ze ton minste toch aangekondigd met groote plakbrieven, het heeft iets grootsch geweest Verleden jaar hebben zo een uit stap naar Nieuwerkerken gedaan die grooten bijval heeft genoten, zoodanig dat ze dit jaar niet zijn buiten gekomen En toch hebben ze 1® Mei gevierd O, logieka. A. B. AAN DE JEUGD. Heden Zondag richt' onze party haren eersten propagandatoelit in naar Dendorhoutcm. Het gure en slechte weder heeft ons genoodzaakt voor verschillendo maanden in onze haardstede tobly ven. Maar eindelijk heeft de lente don langen loozen winter overwonnen. Aan ons, jeugd, te ontwaken uit onzen winterslaap. Alles ontkiemt, alles bloeit, alles zingt onder den helderen hemel, op de bruino aarde, in de sapvol- groeionde boomon. Laten wo die schoonheid door do natuur ons geschonken gaan be wonderen. Naar buiton Naar bui- ton. Aan ons jeugd, onze ouderen met onze tegenwoordigheid te vereeren, aan ons jeugd te toonen dat wy schoonheid en de kracht zijn, die hoopvol uitziet naar het morgen- gloren, hierom naar buiton. Al huppelend en tuppelend, al springend en zingend het luido lied van een nieuw geslacht. Naar Donderhoutem, en daar lui do uitkreten mot onze jonge maar forscho jongelingsstem uit broe derschap wordt wereldvrede gebo ren. We hebben de gelegenheid in hot hartje der groenen binnen te drin gen, er niet op gerust on Zondag om 11/2 uro namiddag, aan het lokaal Hand in Hand op post. Aan onze oudoren zullen wo be wijzen dat we bewust zyn dor taak die ons te wachten staat, zullon we onze plichten vervullen. De party vraagt ons, wozon we dus op post. Namens doTurnkring Jeugd Bloeit De Hoofdleider, Do Voorzitter, G. SCHOLLAERT, A.BERGHM AN. Sameuwerkendo Maatschappij Molendries, 11, AALST. Internationale Tentoonstel ling der Samenwerking - GENT - De Voorzitter van de Internatio nale Tentoonstelling der Samenwer king en hare werken te Gent, heeft maohtiging bekomen eene lotery in te richten, waarvan de loterijbrief jes mogen uitgegeven worden in gansch het koninkrijk. De opbrengst ervan zal dienen om de kosten te dekken, die de Tentoonstelliug on vermijdelijk medebrengt en ook om bij te dragen tot de stichting door den Staat van een Hoogeschoolleer- stoel over de Samenwerking. Ziehier de voorwaarden dezer lotery A. Zy bevat 10,000 loten met eene totale waarde van 200,000 fr. waar van de zes voornaamste panden be staan in 1. Een huis ter waarde van 50,000 Jr. 2. Eon huis ter waarde van 40,000 fr. 3. Eon huis ter waarde van 30,000 fr. 4. 10,000 fr. in obligaties der Ver woeste Gewesten. 5. Eene Slaapkamer ter waarde van 2000 fr. 6. Een Eetzaal ter waarde van 2000 fr. B. Er zullen een millioen loten uitgegeven worden en de prys van elk lot is éón fr. C. De dag der trekking is voor- loopig vastgesteld op 15 October 1924, maar mag in geen geval laten dan den 31 December dezes jaars plaats hebben. De loterijbriefjes zullen weldra in heel het land te koop aange boden worden. Wy hopen dat zy by het publiek een gretig onthaal zullen vinden en alzoo tot het welslagen dezer eerste Tentoonstelling zullen bijdragen. Loten te bekomen bij Brood voer ders, Jetonverkooper, Lokaalhouder, Winkeldochters, Boden, Syndikaten en Ziekonbond. Voor de S. M. Hand in Hand Do Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Belangrijk Bericht. Van deze week af zal er een bode bladverkooper in dienst treden en voor de volgende groepen de bijdra gen ontvangen Jonge Wacht, Rei zigersclub, Turnkring, Propaganda- ciub, Vrouwenbond, Harmonie, Fan fare en het blad Recht en Vrij heid Ten einde den dienst ton spoedig ste in orde te stellen, zal den bode voorloopig voor* twee weken ontvangen. We meenen op de welwillendgeid dor léden dier verschillende groepen te mogen rekenen en hopen dat ze zich aan dezen maatregel zullen on derwerpen. Door dezo genomen maatregel zul len dus de bodens der vakbonden voor deze groepen niet meor ont vangen. Bij de Leder- en Vellen bewerkers. Verleden week handelden wy, in ons plaatske gegund door de redac tie van ons blad, over hot feit dat ér in het huis Georoms, een loonaftrok is geschied. Gaarne komen wy daar nogmaals op terug. Tijdens de bijeenkomsten die wy met g. n. personeel hadden om het mogelijke te doon dien on- rechtvaardigon loonaftrok te belet ten, zijn ons voornamontlijk twee dingen opgevallen, namentlijk hoe do werklieden er zwak en verdeeld staan, twoodens hoe de werklieden vereonigd in andere bondon aan hun lot zyn overgelaten, door de leiders dier zoogezegde vakvereenigingon. Wa hielden vergadering en daar hebben we bestatigd, dat benovens ons leden en kristone groonkrui- sers. ook werklieden in die zaal be trokken waren van de Daensen nu fronters en van de liberalen. Diemonschon die daar nog steeds in vorzeild zijn, zijn waarlijk goed godiend. Maat; ja, wal wilt ge. In heel de beweging zyn ze niet te zien ge- woest. M. Geeroms heeft z'n werklieden een loonaftrok opgediend volledig op z'n vlaamsch en als dit in het viaamsch is geschiedt, bestaat er geen enkel reden meer voor de lei ders dier frontbonden, om tegen schandige loonaftrokken te agitee- ren. Van een andeie kant hebben we nog de liberalen, die natuurlijk niet dienden op te treden daar de vrij heid van uitbuiting op hun uit- hangsbord geschreven staat. Arme menschen die hunne belan gen aan dergelijke leiders toever trouwen. 't Is misschien ook dank daaraan dat M. Geeroms, zoo zonder wroe ging—want de patroons blyven in hun rol de arme loonen zijner werklieden nog verminderde. Want werkelijk de HH. Patroons mogen rekenen op de lamzakkigheid van dergelijke leiders. Ze vinden, door do platbroekery der Fronters en liberale syndikale leider ferme verdedigers van hun belangen Wanneer gaan de werklieden oen- maal gaan begrijpen dat alleen in onze rangen hun heil, zoo voor het stoffelijke als het zedelijke, besloten ligt? Leder- en Vellenbewerkers, neemt plaats in onze rangen. Eug. Deprez. De Samenwerkende Maatschappij Hand in Hand komt zich een nieuw Volkshuis aan te schaffen te EREMBODEGEM. Dien eigendom is gelegen op don Brusselsch'enstoenweg, aan den bar- reel en zal een prachtig lokaal wo zen, de Soc. Partij waardig. Van zoodra dit lokaal ten onzen dienste staat, zullen we er al onze bestaande groepen kunnen herop- beuren, en zal Erembodegem zyne plaats innemen in het strijdende leger der Socialistische werkers Vooruit Werkers, getrouw ge bleven aan de Samenwt rking, die ons verder zal toelaten, den strijd op onze buitengemeenten, met meer gemak voort te zetten, door het ver schaffen van Volkshuizen, die we volstrekt noodig hebben. J. B. Het Fonds der meest begaafden. Zondag laatst heeft den Heer lVcln-yr in de Stadsschouwburg een Voordracht gegeven over dit belang rijk onderwerp, dat door talryko onderwijzers, onderwijzeressen en andere personen was bijgewoond. Zeggen wy kortweg dat deze Voordracht oen uiteenzetting was van hot dool en werking van het Fonds der moostbegaat'den, waaruit nuttige aanwijzingen konden ge nomen worden, én voor het onder wijzend personeel én voor do ouders. Daarvoor zoudon wij met genoegen gezien hebben, dat er meor ouders tegenwoordig waren. Immers, de belangrijke uiteenzetting van den Heer Pechoyr was dit waardig. Na de Voordracht werd or bo- kend gemaakt dat er 's namiddags oen bezoek zou gebracht worden aan do klassen van den 4°graad en Am bachtschool, allen Vrye scholen, do Stadsscholen zegde men konden niet bezocht wordon. Dat was een lijn komplimont voor liet Schepen Col lege, en in het bijzonder aan den Schepen van Onderwijs M. Van Op- den bosch. Al de voorstaandors van het of ficieel onderwijs hebben Zondag in den Schouwburg goed govoold, dat de Stadsscholen verwaarloosd wor den Zullen de vrijzinnige inwoners van Aalst, die het officieel onderwijs steeds lief hadden de oogen openen, om klaar te zien in het spel van de leiders der liberaleD, die voorheen gestreden hebben voor hot officieel onderwijs, en de Kristene Democra ten, die in hun heilig verbond met de katholieken onze scholen opof feren STRIJDPENNING. Overdracht fr. 2322,25. Gezongen op het huwelijk van Be- noni Vera en Jeanne Vinck by Jean Steenhauf door Van der Meersche 11,40. Vinck doet er nog 1,00 by, om dat zijne vrouw lustig was. Rondge- haald door Buyl August bij Ongena 3,00. Omdat Mad. Nichels en Mad. Veillefon de kapitein zynebockskens hebben laten uitdrinken, geeft hy 100,00. Dekasserolle mannen van de W. C. Steurbaut, moeten de kapi tein zynen special en doos sardinnen laten staan 5,00. Verkoop bladen Sottegem 1.75, Gezongen op het hu welijk van Pauwels Plas bij de Blaas 13,70. Gezongen door Alf. Van der Speeten bij de Kenno 4,50. Omdat Albert on Adolf zulke twee goede wippers zyn, gevon hunne vrouwen te samen 1,00. Gezongen bij Amant Victor door Goeman Loonie 3,85. Gezongen door Jan en rondgehaald door zyne Maria by Amant 2,00. Eon solo slim gespeeld by Desiró Van Oost, door Fr. Moersman, J. Schoerlinck, J. Mauris, Alf. Caudron 1,50. Gezongen door Albertine bij Jof Champetter 5,00. BAMBRUGGE. Gezongen door Hipp.Van den Brempt van Meire, op het huwelijk van Vermeulen Ach iel en Maria D'Hondt, rondgehaald door Sylvie D'Hondt van Meire 18,00. Irma Verbraekel geeft nog 5,00, omdat Al fred Nichels nog een kameraad zou bü hebben met de komondo kiezing. IDDERGEM. Eenigo z« tten over Alexis, Xaveer, KamieJ, Romy, Jean en Rachel 1,75. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing Do VyldorTh. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Bergltman 1,00. Do Neef R. 1,00. De Smedt Lhinus 1,00. Peereboom J. 1,00. Podovyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykons G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Totaal fr. 190,95. ERRATA. Gezongen door Stop- hanus De Witte 8,09. De Party heeftbosloten van Zon dag aanstaande, 25 Mei, deel te nomen aan hot dubbele ln- huldigingsfeest te Meerbeke. De Harmonie Arbeid en Kunst alsook do vlaggen dor|Vakbonden, Wijkclubson andere groepen zullen aan de. Botooging deelnomen. Wij doen een dringenden oproep tot onze partijgenooton, dien dag onze vlaggen en jonge Harmonie in groot getal te vergezellen. Wo vertrekken te Aalst om 12,05 ure. Terugkeer uit Ninove om 18,54 uro. Het Midden Comiteit.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2