Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. MNOVE De Kiespropaganda wordt ingezet DENDERHAUTEM Gevonden Uit Lede. Belgische Bank Oeeraardsbergen. Korte samenspraak In den rooden bet. Burgers en Werklieden G. Van Oriessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Semper Idem. Meerbeke. Programma van 't Concert te geven door do FanfareHand aan Hand op Maandag 19 Mei 1924, om 8 1/2 ure, op het fstadskiosk, Grooto Markt. 1. La revanche de la France, marcho triomphale Olossot. 2. Fantaisio Lyrique Prockhor. 3. Namur la helle, Polka Mazurka Daudenard 4. En Argonne, fantaisio Doyen. 5. Rose Mousse, valse lente Hosc. 6. Lo Fringant, pas rodoublé Rousseau. Heden Zondag richt de partij eene propagandatocht in naar Do Fanfare Hand aan Hand en den Turngroop c Jeugd Bloeit gaan mede. Er zal een Turnfeest plaats grijpen op het DORP, ge vol'gd van Meeting, waar gezel Alfred Nichels (Volksvertegenwoor diger) als spreker zal optreden. Partijgonooton, maakt u gereed om in groot getal dien uitstap mede te maken. Bijeenkomst aan het lokaal om I 1/2 ure. We vertrekken om 2,20 ure te Aalst Noord tot Iddorgem. in het lokaal Hand in Hand een paraplu. Terug te bekomen op hot bureel 5. Een Damenuurwerk, in den hot' van Hand in Hand Terug te bekomen bij gezel Pol Podevyn, Hovenierstraat, 86, Aalst. Strijdpenning. Een lied gezongen in bet Volks huis te Lede door Jean Troch en de piot Adolf Lommensen rondgehaald door Cyriel Troch 4,20. Een lied ge zongen door Cyriel Troch en Albort Van Houwermeiron en rondgehaald door don zanger Cyriel Troch 2,60. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat l,GENT Agontscbap to La Louviore 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchccrekeningen te 06010" 860 te La Louvière n° 48375 Kapitaal 5,000,000 frank. Reservefonds s 2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,669,18 Fr. Alle Bank- Beursverrichtingen. Intercston op de verschillende rekeningen cn goldplaatsingen. Checkrekoningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Hali'maandelijkscho rekeningen fr. 4,35 o/o Rekeningon met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 o/o Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 4,50 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 4,50 /oo Termijnrekeningen op ljaar fr. 4,75 o/o Verkoop van Kapitaal-aandeolon USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan l'r. 735,00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 805,OO FAUR1QUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 M.lGORIFÈRESdu LITTORAL - 7 aan fr. 490.00 ui eerbaar don 31 December 1931 C iTONNIÈRE GANTOISE - 7 1/2 aan 487,50 nitkeerbaar den 1 Juli 1933. Verhuring «"randkoffers. dat Arthur dat niet meer kan 0,25. Van vriend Isidore voor het muziek 2,00. Omdat Jof Beerons verliefd is op Arthur zijn vrouw, geeft hij 0.25. En omdat Arthur er contentvan is, nog 0,25. Lied gezongen door Arthur en rondgehaald door Georges De Backer, bij Erniel Broeckaert 5,60. Lied gezongen door Sanglan Joseph en rondgehaald door De Smet Alfr. bij Emiel Broeckaert 4,15. Totaal 16,50. Soc. Propagandaclub. Zondag 25 Moi, om 10 ure s mor gens, algemeene vergadering. Belangrijke dagorde. Allen op post! Hot Bestuur. Strijdpenning. Van Arthur Keymoulen, omdat Cvriei met zljntweelinginhetlokaal is 0 25. En van Arthur Van Damme, omdat Cvriei zijn werk goed godaan heeft 0,25. Van Elodio Petrus, om- Mina. Zooals ge me over eenige dagen zegdet mij eens uit te noodi- gen ten u went om o^er de coöperatie te spreken, ben ik nu maar eens ge komen, daar ik nu over wat tijd be schik. Marie. Gij doet ge wel, Mina., en zooals ik u beloofde, heb ik begon nen met brood te nemen aan de kar van 't Volkshuis. Mina. En wat zeggen uw man en kinderen er van Marie. Ze vinden het uitstekend. Mina. Ik ben er niet verwon derd van, 't mag het beste brood der stad geheeten worden, en daarbij gij hebt uw gewicht. Mina. Maar er zijn toch nog an dere voordeelen door het brood der coöperatie te eten Mina. Zeker, zeker, boste vrien din, maar dan moet gij lid worden der S. M. Verbroedering, en iedere zes maanden krijgt, gii volgers het getal brooden dat gij kccht deel, zoo heb ik de laatste zes maanden op den aankoop van mijn brood 20 fran- ken terug gekregen. Ik had gedu rende die zes maanden ook bet. on geluk mijn man ziek t,e hebben gedurende vier weken, ehwol. gedu rende drie weken ontving ik koste loos elke week acht kilos brood. Marie. Maar boe is zulks toch mogelijk. Mina. Dat is goed begriipelyk. De coöperatief is niet gesticht om aan een of ander persoon winsten te verschaffen, maar in 't belang on zer klasse. Marie. En op de winkelwaren geeft men ook deel Mina. Dat is zeker, alhoewel men de waren zoo goedkoop moge- lük verkoopt, en zoo had ik met den laatsten deel ongeveer 40 franken te ontvangen. Marie, Maar ik heb toch ge hoord van menschen die ook in de coöperatief koopcn, en niet zoo veel deel hebben. Mina. Ha ha dat zal wel hun ne schuld zijn, dat zijn menschen die niet alles in do coöperatief koopen, en die als zy een kostuum noodig hebben, misschien wel bij een vijand onzer klasse en onzer partij gaan. Marie. Maar ik heb toch ge hoord, dat do coöperatief ook wel winst verwezentlijkt Mina. Dat is nu 'n goede, niét waar. De coöperatief moet winsten maken om te kunnen blijven be staan. Marie. En met dio winsten, wat doet men er mee. Mina. Wel,die worden gebruikt om de zaken uit te breiden, om onze kunstgroepen te steunen, om te hel pen aan de.zedelijke verbctling van ons volk, door het inrichten van voordrachten enz. Mario. Wat moet ik doen om lid te worden der coöperatief. M;na. Ik zal dat wel regelen. Ik stuur eens de bode naar uw huis. En nu tot later. Zie ik u niet Zondag in den cinema van 't, Volkshuis, 't is er altijd zoo schoon Den 20 Juli. Partijgenooten, denkt er aan dat de feesten tor gelegenheid der in huldiging van ons nieuw en prach tig volksbuis moeten grootsch zijn en dat er veel vroomdo partijgonoo ton naar hier moeten gelokt wor den. Elk kan er aan helpen, wie heeft er niet een familielid, een kon nis, eengoedo vriend buiion de stad wonen, hewol schrijft hen eens over ons paleis, dringt er bij aan opdat zij in hunnen kring zouden werken om op 20 Juli toekomende {naar-hot lieve steodje Geeraardshergen to komen, dat tevens wel het roode hoekje van Vlaanderen mag j noomd worden. CONCERT. Wij vernemen dat onze fanfaro in 't kort op stadskiosk het prachtig concert zal geven welke met Mei avond geen plaats kon hebben, ter Grooto Markt. Wij twijfelen er niet aan, or zal geen volk ontbreken. ONZEN CINEMA. Zondag en Maandag 19. Vervolg van Do jacht naar den dood en daarbij do grooto film In do scha duw des gevangs een der boeiend ste drama's. Het bankroet van de Wereld. In dag en avondvortooning den Donderdag 29 Mei (O. H, Homelv.), deze films samen met De opvoe ding van Elisabeth en degkomiok Ploum vormt een programma van allereerste keuze. koopt uwe Sohoenen BIJ Zoo schrijft men de waarheid. In do Werkman van 24 Mei 11. vindon wij een relaas onzer Mei feesten. Steller ervan heeft wis en zeker, dien dag een bril op gehad met groene glazen, of wat nog-ergor zou zijn, by heeft op den hoogdag van den Arbeidgewerktof geslapen. Oprecht, oprecht, als men zulke paardenleugens vindt, in een blad dat de Waarheid alsJWapen, in haar schild voert, dan is het met die deugd, ellendig slecht gesteld. Men vrage slechts aan onze werk lieden, wat ze denken over de Een Meifeesten van dit jaar, en allen zonder uitzondering zullen U zeg gen, ze waren prachtig, deftig, waardig, onze betooging zelve, on danks de tegenwerking, de bedrei ging met broodroof van zeker be- stuurdertje van een onzer garen- fabrieken, telde nooit zooveel deel nemers. 't Slechte weder had den geestdrift afgekoeld. Ha! Ha! laat ons lachen. Op Meiavond, ondanks den pias senden regen, trokken onze turners en turneressen, blijzingond er op los, en doorkruisten het groot ste gedeelte der stad. Op Een Mei dag 's morgens vroeg, ondanks het dreigend slechte weder, was men overal bezig met timmeren en ver sieren. Slecht weder op Een Meidag Sukkelaar, g'hebt geslapen dien dag. Slecht weder go neemt waarschijn - lijk uwe wenschen voor werkelijk beid De weinige lezers die uw bladje hier kent zullen niet aar dig opzien, als ze uw relaas zullen gelezen hebben. Toekomend jaar zullen onze fees ten grootscher zijn. Zeker jongen, zeker. En waarom niet Ge tracht een afleiding te zoeken om niet te moeten bekennen, dat we immer en immer vooruitgaan Gezoudtdion vooruitgang willen loochenen, en ge kunt nietUwe lange ezolsooren steken er boven uit! Ge kunt niet verkroppen dat uw haring hier niet braadt, en go wentelt en keert als eon paling. Zog, waarom neemt ge geen deel aan do Een Meifeesten Waarom laat uw machtige groep ons zijne voorstellen niet geworden. Onze feesten zouden er veel bij winnen Waar is uwe inspanning om do arbeiders op te roeper, ze aan te zotten tot het vieren van den Een Mei. Uwe working is er, ja, maar ze is misplaatst, go valt dozen aan, die doen wat zo kunnen, ge verkleint de beweging en pent op den hoop toe, een boel leugens neer. Do Een Meifeesten zijn propagan dafeesten onzer party Nogmaals, sukkelaar, trekt je ezolsooren wat in. ze kruipen er al te ver uit. Wat moet het pijn doen, aan je zwart gallige ziel, als je hooi die massa, flor bewuste arbeiders, op hun paaschbeste uitgedoscht, in dichte rijen achter de prachtige roode vlaggen ziet opmarcheeren, luide zingend, met opgeheven hoofd hun recht bewust, aan heel de wereld toont, dat ze weten, dat zo de spil zijn van hoel het maatschappelijk leven. En dan die gansche schare kinderen, die fiere jongelingschap, die scharo turneressen, mot bloo men getooid,die of joelend en sprin gend, of in rytmischen stap, getui genis afloggen van de kracht onzer beweging en belovend zyn voor de toekomst. Heel die bonte wemeling heeft do glazen van uw groenen bril verduis terd en U doen dwalen, We verge ven het U. Ondanks en trots U, gaan we voorwaarts. Onze boweging wint veld. Niouwo moed, nieuwe strijd lust bezielen do werkorsscharon en juichend, gloedvol, jong en krachtig, klinken hoven alles de kreten. Voorwaarts Voorwaarts Geen talmen langs do baan maar immer vooruit tot de eindzege ons zij Dan zal de Rechtvaardigheid zege vieren Dan zal de Waarheid in al haar glorje prijken. Sfmper idem. BEDANKING. De familiën Van der Straeten- D'Hondt, bedanken al de partyge- nooten, vrienden en kennissen, voor do blijken van deelneming hen bewezen, by de teraardebe stelling hunner echtgonoote, moe der en bloedverwan-e. Leontina D'HONDT. Heb uwe vijanden lief Zoo sprak de Heer, toen hy in den tempel van Jerusalem aan de schrift- geleorden, do leering zijns Vaders verkondigde, cn het was ziin woord toen hij naar den Calvarieberg zyn kruiS moest dragon, on waar hij na dien tusschen twee moordenaars opgenageli werd en aan wien hij vergiffenis en den hemel beloofde, zoo leert ons de geschiedenis. Maar zijn navolgers zyn hier in onze stad van een ander gedacht, en het treffendste bewijs daarvan is het volgende Over een veertiental dagen, viel er eene vrouw ziek, in een der garen fa brieken onzer stad, hetgeen den dood voor gevolg had. Do vrouw in kwestie was sedert jaren werkzaam in die fabriek, en ging door als eene brave en oppassende werkster en moeder. Een werkmeisje in het fa briek vroeg de toelating een omha ling te doen bij de gezellen en gezel linnen voor het aankoopen eener kroon voor de afgestorvene. Zij had reeds verscheidene plaatsen gedaan, en vroeg aan oen meestergast om in een andere plaats toegelaten te wor den. Die man in kwestie een paap en socialistenvreter van de ergste soort, weigerde formeel de toelating aan het meisje, zeggende dat ze niet mocht omdat het voor een bur gerlijke begrafenis was. Wat schoone daad van broeder liefde tegenover een werkgezellin, door hem die dagelijks bidt, voor God die alle menschen het gebod verkondigde van iedereen als broe ders lief te hebben, voorwaar een schooneblijk van kristelijkenaasten liefde, door zulk een individu, die zich wil doen doorgaan als een na volger van Christus. Wat zegt u daarvan Volksblad wij, als zoogezegde godsdienstha ters, gy kunt aan do socialisten eene les komen nemen in kwestie ver draagzaamheid. Maar dat zult ge niet doen, omdat go van uw gods dienst een partijzaak maakt, en iedereen die uwe gedachten niet deelt, veracht, als staan zy toren hoog boven u verheven. Het were betel' dat ge die daad, ingegeven door blinde haat tegen over al wie niet denkt zooals u, aan uwe lezers eens kenbaar maaktot, dan uw blad to vullen met verdacht makingen tegenover onze vooraan staande partijgenooten, verdachtma kingen en smeerlapperijen, waarvan zelfs uw eigen partijgenooten van walgen. Op Zaterdag 10 Mei laatst, speelde onze Socialistische Fanfaro De Voorwacht hare jaarlykscho sere nade aan haren Eere Voorzitter, Ge zel Jan Van Londersele. Zoor veel volk was opgekomen om naar onze Fanfare te komen luisteren. Al de muziekstukken werden zeer stipt uitgevoerd, en wy hoorden uit den mond van vele muziekliefhebbers, dat zy dat van onze Fanfaro op een zou korte spane tijd niet haddon durven verwachten. Bij het einde van het derde muziekstuk sprak on zen geachten Eero-Voorzitter eenige woorden tot de muziekanten en hun nen gewaardeerden bestuurder, ge zel Arthur Coppoz. Hij wees op den reusachtigen vooruitgang onzer Fanfare, in dit en een jaar gedaan onder de kundige leiding van onzen tegenwoordigen bestuurder, die na zijne volbrachte dagtaak op de fa briek nog altyd don moed heeft om zijne kennissen ten dienste van zijne werkbroeders te komen stellen. Hij moodigde do muziekanten aan om regelmatig do repetition hij te wo nen, en zooveel mogelijk de solfège lessen te volgen, om zoodoondo~in den korst mogelijken tijd ons muziek op den hoogsten trap der kunst te brongen. Hy deed vervolgons een beroep op al de arbeiders om lezer to worden van Vooruit en Recht en Vrijheid lid te worden van de Vakbonden, Zieken bond en bijzon der van do Coöperatief. Hii toondo aan het groot nut dat er ligt in de samenwerking van do arboidendo klas. Ik bezit, de vaste overtuiging zegde hy, dat elke arbeider zijne plicht, zal begrijpen en doen en dan zullen wij in bet jaar 1925oen voel grooter getal afgevaardigden naar de kamer sturen die de arbeiders zullen beschermen tegen de uitbui ting van alle reactie. Hij eindigde zijne gloedvolle rede onder de kreet, Leve het Socialisme. Lovo de We- reldvrtê Na do serenade toog ons muziek naar het lokaal, waardoor den Voorzitter van onze Fanfare ge zel Jul- s Elaut, in naam van het mu ziek een schoon geschenk aan onzen Eere Voorzitter aangeboden werd. Er word tot laat in den avond po feest <*n gezongen, en ieder keerde vol moed en blygezind huiswaarls. Het bestuur en do leden onzer Fan faro wenschen nog vele jaren eene serenade te mogen brengen aan on zen onvermoeibaren Eero-Voorzitter tot heil onzer Fanfare en gansch de partij. E. Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing: D' Hondt Victor 1,00. Van Impe Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel ieg hem Om er 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. S, 1,00. Baetens Karei 1,00. De Wit Elvyro0,50. Adriaens Joseph 1,00. Van den Eeckhoudt Theodore 1,00. Do Deyn Joseph 1.00. Milo Alice 1,00. Despretz Bertha 0,50. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaeren- bergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, De Backer Maurice 1,00. Buyl Loon 1,00. Do Mol Constant 1,00. Van doSteen Pol 1,00. De CosterEdgard 1*,00. Praot Joseph 1,00. Overdracht 30,50. Totaal 53,00. STRIJDPENNING. Omdat de wy ven zoo fyn hun plan kunnen trekken 0,25. Omdat Maria weg pi.it 0.25. Omdat Manco aan Thuur vraagt om mode te gaan Ma ria haar kleed passen 0,25, om naar de kermis te kunnen gaan 0,25. Omdat Leonie haar ouders wys maakt dat Mance achter eieren moet gaan 0,25. Omdat ze zegt 't is om onder een kloek te leggen 0,25. Om dat ik nieuwgierig ben ben onder welke kloek zy ze zullen leggen 0,25. om rap uitgobrood te zijn 0,25. Omdat ze met dien truk weg waren naar de Kermis 0,25. Omdat Mance verlegen was naar huis te gaan 0,25. Omdat Maria haren man zoo fyn kan 11... .0,25. Omdat ze zegt kom myne Sjoe wij gaan slapen 0.25. Omdat den Witten Bol niet. meer voort kan 0,25. Omdat hij er af sprong 0,25. Omdat het zoo sohoon was geoftde witten 1,60. Omdat Taaf Flik ker Zondag zoo oen schoon werk ge leverd hoeft 0.25. Omdat Taaf zyn geld verloor 0,25. Omdat hy uitafront zijn pak nagelen bij Prosper liet staan 0,25. Omdat Sper niet mocht modegaan naar het lokaal 0,25. Omdat Taaf zoo goed Garcon kan spelon 0,25. Omdat Taaf geen smoel kan trekken gelyk Jules 0,25. Omdat Taaf Profe sor is in pinten te breken 0,25. Om dat Jules zijn woorden niet kan uit spreken in een keer 0,25. Omdat Jules Van Wetteren niet antwoorden kan 0,25. Omdat hij niet goed ziin land kan verdedigen 0/25. Omdat Taaf tien fr. gaf voor zyn schoen te kuischen 0,25. Omdat Jules mij zoo op de hoogte zetten van do winter wortelen 0,25. Omdat Taaf zoo weten wat er den vijfden omgegaan is 0,25. Omdat Manco haar zat dronk en het haar geen cent koste 0,25. Om dat Mance haar twintig fr. kende en dacht ik moet het nifct weergeven hy was toch zat 0,50. Omdat Mance tot haar schade moest vernemen dat hij niet zat was en de twintig fr. moest weergeven 0,25. En zoolang zij mijn centen niet weer geeft zal zy in do strijdpenning staan 0,25. Omdat Taaf's Maandags niet werkt als hij don Zondag iots pikt 0,2o. op de gezond beid van dit pikken 6 bockskens 0,25.- Omdat Taaf begint zijn sigaar valt uitzijn mond 0,25. Totaal fr. 9,75. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schietecat G. 1.00. Buyl Pet. 1,00. Simon Pel rus 1,00. Gottemans Rich. 1,00. Ihiyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. Perdaens Leon 1,00. De Coordo Fr. 1,00. Van der Maelen Gustaaf 1,00. Stevens Arthur 1,00. Goudwilders Philemon 1,00. C. G. 1.00. VOOR ONZE VLAG. Gezongen door do Langen en Waren rondgehaald door hen zelf 3,30. Gezongen door Leon -Van Lao- them en rondgehaald door Prosper D. L. op do feest van Madeleine van Laethem 10,05. Gezongen door Theo- dor V. D. Ecckhout 4,85. Gezongen door Turen Kloef hij Paeken 4.05. Gezongen door Dizen Flikker bij Paeken 4,85. Totaal fr. 27,10.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3