Hoe droef is 's werkmans levenslot. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. 1bet Socialisme spreekt tot 6e arbei* bers en tot be vrebesgesinben. Kiezers, de dag der Gerechtigheid nadert 21Jaar N° 35 Prijs per nummer 15 centiemeu. 31 Oogsl 1921. Annoncen Arbeiders Vredesvrienden I Bereidt U allen voor den Anti-Oorlogsdag en voor Amnestie, op Zondag 21 September 1921. Het is de plicht van alle arbeiders daaraan mede te werken. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijks annoncen 4 fr. per regel op 1' en 2" bladzijds, 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Roklamen rolgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóör Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekonde brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ 'HET RECHT. Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAM BEKAERT. PostcheckrekeningN'85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand., Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,(0 Men abonnoort zich op alle posthureelen. In 192-1 toonde ik u te Frankfort de eenige weg tot de vrede, door oplossing van het herstel-vraagstuk mogelijk te maken In 1922 was ik te Amsterdam, herhaalde mijn voorstel en keurde de geweldpolitiek van de Pcdncaristen af. De reactie wilde er niét van weten, beroorde Europa en bereidde aldus een nieuwe oorlog in 't verschiet. Maar de democratie heeft in Engeland en Frankrijk de reactie vervangen en te Londe® doet men wat men sedert driejaar moest gedaan hebben. Hadde men in 1921 de socialistische voorstellen aanvaardt de verbondene landen hadden eenige milliarden meer van Duitschland; de warboel ware reeds lang in orde en 't leven ware beterkooper geworden. Ik vertegenwoordig de vrede en het Socialisme. Zonder vrede geen welstand onder de volkeren. Ik wijs u de weg waar gij tot de vrede en 't geluk kunt komen. Vereenigt U Kampt met uwe Marianne onder de socialistische vlag. On*e tegenstrevers, groene, blau we, gele, blok blauwe, frontisten, enz. hebben een heiligen schrik voor de komende kiezingen. Ze beven wanneer aij denken dat dat de grooto dag dor gerechtigheid nadort. Ja, vrienden, wij overdrijven niet, onze tegenstrevers wenschen 1925 naar alle duivels. Dierven ze het voorstellen, de kiezingen mocht men voor onbepaalden tijd uitstel len. 't Moet ons niet verwonderen. Die heeren hebben.er alle redenen toe eok, zeggen wij het maar ronduit. Er is in do geschiedenis van ons land sinds de omwenteling van 1830 geen tweede voorbeeld, van zoo een kolossaal volksbedrog, 't Is een politieke aftroggelary op groote schaal geweest, de vier laatste jaren door hetklorikaal-liberaal ministe rie gepleegd. Koeren wij enkel eenige jaren terug. Onze vrienden hadden in 1921 't ministerie verlaten en 't zou nu alles wel beter gaanEens de socia listen uit het ministerie en België werd oen luilekkerland. Want, ze schreeuwden het over de daken Wauters was de man van 't duur levon en van geldverspilling; Ansoole nam te veel de partij der arbeiders, hij was de oorzaak dat de staatsbedienden hooger loosien vroegen. Vandervelde maakte van de ge vangenissen echte lustoorden en Destrée, de edele idealist, was niet veel boter. Hij was te partijdig en gaf te veel uit voor volksonderwijs en volksontwikkeling, dat konden de vijanden van hot volksonderwijs niet vorkroppen. Weg met de socialistische mi nisters en België gingeen gelukkige toekomst te gemoet. Men bedoelde natuurlijk een ge lukkige toekomst voor de nietsdoe ners en de handelsschuimers, de naarstige arbeiders moesten maar hun plan trekken, En wat gebeurde Het leven werd peperduur, onze geldbeugel werd platgeduwd en nochtans 't gat in de staatskas werd steeds grooter, zoodat£ onze wisselkoers verslechtte en onze frank, ons arm frankske nog wel 20 arme centiemkens waard is. Minister Theunis, de eenige Bel gischecompetentie die alles wist en alles redden ging moest op den duur in de Kamer verklaren dat men te veel van hem had verwacht en dat hij niets geven kon. Wij hebben ons waarlijk te belo ven van het nieuwe regiem, als de socialisten 't ministerie verlieten wae het index nummer SöOennuis het gekilommen tot 500. Het brood stond aan 0,85 fr., nu kost het 1,50 fr. De boter kosWe 10 fr., nu gaat ze tot 20 fr. en nog hooger Doppen maar huismoeders, dop pen maar, want verbetering is nog niet op gang. De socialisten waren geld verspil lers. Wacht eens liberale en katho lieke lasteraars, waar zijn de bespa ringen duizend en zooveel malen beloofd door de blauwe en gele ver bondenen Ze zijn er nooit gekomen, wel in tegendeel Minister Theunis moet weer mil- lioenen nieuwe belastingen hebben of 't is de failliet Wie spreekt nu nog van besparin gen en inkrimpingen Het eenige dat oas geel-blauw mi nisterie heeft verwezenlijkt mot hardnekkigheid en koppigheid, is 't schoonste werk der socialistische ministers vernietigen. Ja, het kosteloos pensioen, die grooto en door do ouderlingen zoo zeer gewaardeerde overwinning, is weg De arbeiders, de armsten onder de armen kunnen nu zelf voor hun pen sioen sparen, terwyl de hooge amb tenaars van den staat in hun ouden dag voort elk jaar een lekker som metje zullen opstrijken. Het werkloosfonds, bestaat nog enkel op papier. De patroons, de meest onmeedoo- genden, juichten de regeering toe Het bouwen der goedkoope wo ningen is gestaakt, de Nationale Maatschappij door Wauters inge richt is lam geslagen. Bravo, schreeuwen de huisjesmel kers nu kunnett wij de huurders pluimen naar goeddunken Minister Masson heeft de huis huurwet Vandervelde verminkt en sinds een drietal jaren zyn de schan delijke uitzettingen niet meer te tellen. Ziedaar een klein, o een heel klein bilan v»n het burgermanbestuur. We zouden ons lijstjemet een hee- len boel andere aanklachten gemak kelijk bunnen aanvullen. Maar 't volstaat voor heden, en 't is sprekend genoeg. Nietwaar, we mogen stout en vrank spreken van den dag dor ge rechtigheid in Mei 1925. De arbeiders hebben niets verge ten, ze hebben alles goed in het hoofd en 't zal er niet meer uitgaan, 't Volgend jaar bewijzen ze het als ze door middel van hun stembriefje protesteeren zullen. Natuurlijk zullon onze tegenstre vers alles willen goedpraten, ze hebben ten andere immer en overal dezelfde schijnheilige politiek ge volgd. Eerst duwen en persen op onze rechten, ons trachten er onder te duwen, ons uit te buiten' en ons en ons leven zoo ellendig mogelijk te houden, maar als do groote dag der verkiezingen aanbreekt de ar beiders strooien en ze vleien, hen paaien met beloften. De Hollander zegt nu komt hy warme broodjes bakken. Maar het kiezerskoips zal het niet meer slikken, de tyd der werkersna- iveteit is voor eeuwig uit do wereld. Dat juist weten onze togenstevers en daarom hebben ay schrik. De eerste vervaldag is in Mei 1925. Die zal beslissen over een vorde ren gang der zaken, want wy willen weer leven in een demokratisoh Belgie. Al wat in de vier laatste iaren is verloren gegaan op sociaal gebied moet worden heringewonnen Dat in de eerste plaats De kiezingen van 1925 zullen zijn de kiezingen van het kosteloos pen sioen, van een stevig heringerichte krisisfonds, van den bouw van dui zenden workerswoningen en van een heele reeks nieuwe en meer volmaakte sociale wetten. We willen voortaan aan 't hoofd staan in Europa voor wat betreft een gezonde en verstorkendesociale wetgeving. üp, vrienden, den dag der gerech tigheid nadort De reactie moet eerst worden weg geruimd en dan op de vryo baan bouwen we onze eigen woning, grootsch en schoon, on we richten ze in naar onze behoefte. Om dat reuzenwerk te voltrekkon zijn allen welkom Vooruit dus Leve de overwin ning dor Sociaal-Demokratio Bijna geen enkele dag gaat voor bij, dat deze woorden niet in ons hart in herinoering worden ge bracht. Geen enkele dag gaat er voorby dat er goen werklieden val- Ion op hot veld van den arbeid, als slachtoffer hunner opofferingen en plichten. Gisteren gebeurde het op do woeste zee, heden in de donkere mijnen eti morgen misschien in do fabrieken of op do werven. Hoevelen onzer noeste mijnwer kers zijn in de laatstedagenwoorom het slachtoflfergowordeu van grauw- vnurontplotllngen, gevolgd van in stortingen in het diepste van de geheimzinuige koolmijnen Hoeve len onzer makkers hebben de zwarte kolen weerom roodgeverfd met hun bloeden hebben hun leven gebracht op het altaar vao den arbeid Ja, kameraden, duizenden zyn er reeds gevallen en zullen nog hun leven laten in de gevaarlijke mijn schachten, omdat zij den moed heb ben, het zwarte goud uit den schoot der aarde to gaan g'ravon, hotgeen on* en andoren moet toelaten ge durende de nijpende wintermaanden aan een aagenaam vuur onze ver styfde ledematen te verwarmen, en de nijvorheid in het algemeen van de onmisbare brai dstof te voorzien, zonder hetwelke zy, fot volledige stilstand is verplicht. Maar hoevelen beseffen er welke groote gevaren er aan dien droeven stiel van mijnwerker verbonden zyn. Helaas, nog weinigen kennen hetleven van de ongelukkige mijn- slaven en stappen er maar al te vlug over heen. Laat ons een oogenblik stil blij ven, geachte lezer ep lezeres, by het droeve leven van onze terecht - zwarte gouddelvers genaamd Van af den oogenblik dat zy in den bakstappen(methun flauw lampje in de hand) om neder te dalen, ïs-hun leven reeds in gevaar, want by het minste dat er hapert, kunnen zij honderden meters diep storten om dan als onkennelijke vleeschklom- pen ep den bodem der myn terug gevonden te worden. Wanneer zy goed beneden aanlanden is het voor hen den eeuwigen nacht, beroofd van alle gezonde lucht en licht. En waar zij zich ook bewegen moeten, worden zy gestadig bedreigd door de Schrikkelijke grauwvuuront snappingen en de geweldige instor tingen. Zij zijn bestendig van by hunne intrede IN tot by net opstij gen UIT de mijn, blootgesteld iedor oogenblik het slachtoffer te wordon van de vervloekte^natuurgeheimen, die zich in den ondergrond bevin den. Vraagt hun eens aan deze onge- lukkigen in welke voorwaarden zy hua lastigen arbeid soms moeten verrichten. Met duizenden zyn er welke in de mynen moeten werken, in plaatsen waar zij nog geen o.80 m. hoogte hebben, waar zjj van het begin tot het einde van hunnen lastigen arbeid moeten zwoegen, liggende op hun knieën, zittende, omdat er anders geen middel ia deze kostbare schat aan de aarde te ont, rukken. En terwyl zy zoo uren en uren in deze voor velen onhoudbare houding den zwaarstod arbeid ver richten, staat do wereld hoven hun hoofd op krakende stukken hout, die hen eiken oogenblik dreigt te verpletteren, en worden zy onop houdend beloerd dooi* het geheim zinnige grauwvuur, die hun in oen enkele second het loven kan ontne men. Gebeurt hot soms ook niet dat er, terwlil deze bewonderenswaardige stoere kerels, aan wien den grooten kunstenaar Constant Meunier, zoo veel tijd en konnis heelt gowyd aan den arbeid zyn, erachter hen instor tingen plaats hebben, die hen totaal allen doorgang ontnemen. En dan bevinden deze ongelukkige zich daar in de vreeselykste toestanden. Ner gens is er voor hen een uitweg te ontwaren, omgeven van den ceuwi gen nacht en niet wetende of ervoor hen redding mogelyk is. By wien ryzen niet de haren ten bergo, als men aan zulke vreesolyke oogen- blikken denkt. En dan gebeurd het soms nog wel dat men de reddings werken niet onmiddelijk kan aan vangen, door dat er zich te veel vorgiftendo gassen in de myn be vinden, en hebben zich reods geval len voocgedaan dat de ongelukkigen woiko ingesloten zaton, nog ver scheidene dagen signalen gaven ten teebon dat zy nog in leven waren, en wanneer men ze kon boroikon, dat deze droeve slaven het lydelyke met hot eeuwige hadden verwisseld. Dat men ze aantrof gansch onkenne- hjk, met vet wrongen gelaatstrek kenen vreeseiykeuitpuiiendeoogen, al teekens van den wreodsten dood strijd. Is het dan niet terecht dat wij soms by ons zei ven zeggen - Iloe droef is 's werkmans lovenslot Ja, dat is bet dat beschoren is aan de moedigsten onder de moedige ar beiders. Hoevele moeders boweencn niet ieder jaar den dood hunner ge liefde in deze droevige omstan digheden plotseling aan hudno liefde ontrukt. Vele arme kinderen worden in een ruk tot ongelukkige weezen gemaakt, zy die gisteren hun teergeliefde vader nog kusten en een tot oen woderomziens toe- wenschton wanneer hy bly en op getogen ten arbeid toog, om te paan zwocgon dat het zweet hem Jiangs hot soliier naakte lichaam liep, om do bete broods te verdienen voor vrouw en kroost. Helaas nooit zagen zij hem nog terug. AMeen hebben zy deu droeven troost te weten, dat hun geliefde vader gevallen is op het arltnidsvold en dat, zijne stofl'ejyko ovorblyl'selon liggen te verdorren op den killen mynhodem. En telkens er eone mynrnmp is gebeurd, hoort men mot medelijden spreken in allo klassen der samen- ving over hot droevige lot dezer on gelukkige arbeiders. Er worden op zoekingen gedaan naar de oorzaken van het onheil, ganscho bonden ingenieurs tot zeil den arbeids minister dalen neder in de mijnen om maatregelen te nemen, om Zulks in de toekomst te voo«komen. Maar nog is hot gestorte bloed der ongelukkige mynslaven nog niet opgedroogd of de reactionaire benden zyn weorom al daar om deze koene werkers te bespotten en hun te boJeedigen, dat zy luiaards zyn. Acht uren ondergrondschen ar beid is niet genoeg voor die hoeren, er zou meer moeten gearbeid w or don, dat is hun dagelijkschen lof-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1