Koopt uw Li .iren bij Marcel NINOVE S. M Hand in Hand. Zondagdienst. Belgische Bank Erembodegem. Uit Gijsegem. Denderleeuw. Tusschen Broeders In Christi. SOTTEGEM. Waakt op uw kiesrecht Geeraardsbergen. De Rijksmiddelbare school. Molendries, Ledebaan. Lede. AANKOOP SOUCHEN worden binnengevraagd vóór 30 November aanstaande. Soucheu kruideniers- en kleerwinkel moeten afzonderiyk utgerekend worden en met zorg in een omslag plaatsen met juist adres en lidnummer er op aangeduid. Soucben welke niet uitgerekend zijn en die niet zorgvuldig ii om slag gestoken zijn, zullen niet aan vaard worden. HET BESTUUR. Heden Zondag 16 November, PrachtigZANCi-enTOONBELFEEST te geven door de Volkskinderen der Brugschepoort Gent, in de Feestzaal - Hand in Hand Begin om 6 ure 's avonds. Voor programma zie de plakbrie ven. Prijzen der plaatsen: 1,99 ff 1,49 fr. 0,99 fr, (taks niet inbe grepen). Allen er heen STAD AALST. De apotheken zijn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blijven de apotheek van M. Delbecq, Bisschopstraat. N. B. De apotheken sluiten da gelijks om 20 uren. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersatraat I.GENT Agentschap te La Louyière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n°850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds 12,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923: 40.912,669,18 Fr. Alle Bank Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geld plaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht t'r. 2.50 o/o Halfmaaudelijksche rekeningen fr. 4,40 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 4,60 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,75 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,00 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,25 o/o Verkoop van K&pitaal-aandeelen BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 880,OO FABR1QUE DE B0NNETER1E V. AM EYE aan fr. 850,00 Kasbons: h IG0R1FERES du LITTORAL 7 aan f''- 490.00 ui. eerbaarjlen 31 Dec<*r>her 1031 O -TONNIERE GANTOISE 7 1/2 ö/u aan 487,50 uitkeerbaar den I Juli 1033. Verhuring van brand koffers. Partijgenoolcn. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad van liet Arrondissement Aalst, die de hi langen der werklieden verdedigt. Heden Zondag, om 2 ure stipt, al- gemeene vergadering voor dou Pro- pagandaclub. Al do kameraden moe ten leg-inwoordig zijn, daar bet gaat om ei i b ïstuur-verkiezing. Dus allen op post. Het Bestuur. Voor de Vlag. Gezongen door A. Vergeylen rond gehaald door Gust Polsterman 1,50. Gezongen door J. Laureys 4,30. Ge zongen door Roeland, rondgehaald door Frans V. Vaerenberg 4,00. Ge- zongon door Roeland 3,40. Gezongen door Leontine Vertongen rondge- haald door Fr. De Schryver 2,30. Omdat Petrus niet han dansen maar met een jong meisje wel 0,25. Omdat Petrus zyn vrouw zat te zien 0,25. omdat zij hem inet vieze oogen be zag 0,30. Omdat Marie op Miel een oogsken trok 0.2Ï. Omdat Finne aan Fred vroeg of hij wou p... 0,25. Om dat Jean en Florin zoo schoon kun nen dansen 0,25. Omdat Nette enz. 0,25. Onverstaanbare zet 0,50. Om dat Petrus met Alfons gedanst heeft 0,25. Overdracht fr. 216,09. Totaal fr. 234,74. Wie doet er mee van nu tot aan de kiezing. De Bundel 2,00. Latfreys Pr. 2,00. Van Mespelgem 1,00. Totaal fr. 48,00. Een Prachtige Vergadering Verleden Zondag was de Soc. Propagandaclub vergaderd. Bui ten een tweetal leden was elkeen op post. De vrienden behandelden hunne dagorde duiden de kame raden aan voor het Arr. Congres en besloten te werken tot het aan- koopen eener vlag. Nadien sprak gezal Jef Steen- haut, tot de aanwezigen over de komende strijd, en spoorde allen aan te ijveren voor de overwinning der socialisten. Spreker werdt goed begrepen, en vele toejuichingen vielen hem ten deel. Voorwaar een prachtige dag, en allen zullen er aan houden, heden Zondag den Liederenavond bij te wonen. VOOR DE VLAG. Omhaling na de vergadering van den Propagandaclub 10,05. Gezon gen door Moens Frans in den IJzer rondgehaald 5,15. Het staat du-s vast (lat, ter gele genheid der aanstaande wetgeven de verkiezingen, onze groenen te zamen met de frontpartij, Vlaam- sche Nationalisten en andere tisten den vooruitgang der arbeiders zul len trachten te stuiten. Alle middelen zullen tot dat doel en op kommando van de geld schieters der kloosters en zeaction- nairsaangewend worden. In Denderleeuw krijgen we re gelmatig te lezen of te hooren.wat tegenover den deftigen kamp der socialistische partij wordt uitge kraamd. Geen enkel socialist is eerlijk 't zijn al plaatskensjagers, vetlappen, pottenzuipers, niets doeners, leeggangers, enz De groenen integendeel, zijn engelen en voorbeeldige leiders (lijders zeker) der volkszaak Bij hen geschiedt alles uit louter lief de. De nieuwe bondgenooten heb hebben zich vooral voorgenomen het Vlaamsche volk uit zijn poel van ondergang te redden. En ziehier nu, beste lezer, hoe die zaak werd aangepakt. Over enkele dagen stonden ze met elkaar, na 't drinken van me nig druppeltje ze zijn r.iet voor de afschaffing van den ellendigen genever te redetwisten, wie van hen het meest, het best Vlaamsch- gezind was. Er werd daar zelfs beweerd, dat sommigen meer liefde hadden voor de Amities Fran-Daises dan voor de volkstaal. Nen echten boksmatch moest daar onvermijdelijk op vol gen. En djanters verdorc toch het buskruit ontvlamde en de gebalde vuisten tuimelden zoodanig goed dat er menige bokser nog wat meer dan nen blauwen neus had gekregen. Volgens lange tongen vertellen zouden de pompons mannen zijn aan wie de opleiding der kinderen is toevertrouwd. Echt stichtend en dat vooral tus schen broeders in Christi. Socialisten van Denderleeuw, laat ons goed toezien. Wij gaan onzen gang en bekommeren ons niet meer met wat er bij de ande ren gebeurt, tenaij dat we al zulke staaltjes regelmatig zullen afkon digen. Reporter. Wie doet er mee tot de kiezing. Do Bruyn Prosper 1,00. De Bruyn Louise 1,00. Janssens Guillaume 1,00. Janssens Marie 1,00. Bockstael René 1,00. Bockstael Elvire 1,00. Bayens Achille 1,00. De Luyck Clement 1,00. De Backer August 1,00. Baetens Jo zef 1,00 Vau Der Straeten Petrus 1,00. De Bruyn Osoar 1,00. De Bruyn Maria 1,00. Naamloos 1,00. De kiezerslijsten voor de Kamer en Gemeente zijn verschenen. Ze liggen ter inzage in ons lokaal, bij Joseph Beerens, Nieuw- straat, 13, eiken dag. Komt u allen overtuigen of u er op vermeld staat en dit zoo spoedig mogelijk. Enkele dagen voor de kiezing is hot te laat om te reklameeren. Komt dus zien Soc. Propagandaclub. Voor ons Muziek. Omdat Roger Van Wit-tenberghe een goede strijd gevoerd heeft tegen de witten over het Kristen Syndi- kaat l,oo. Omdat <ie arbeiderspartij zou zegepralen in 1925 geeft. Arthur Van Damme ook l.oo. Omdat Leon Meirschaut? in het Christen Syndi- kaat niet zal gaan l,oo. Oindat ons muziek zou goeden vooruitgang doen geeft Roger 0,50, Omdat And ré en Roger nen sprint deden in een Café van Brussel o,25. Omdai Roger van den tram viel 0,25. Omdat ze in Brussel met Roger zijn boterkoeken gaan vliegen waren Ó,2o. Omdat An dre in het bed moostslapen en Roger op de straat 0,25. Omdat de witten niet meer zou alleen drinken als hij mot André 0,25 en Arthur in 't lokaal komt0,25. Omdat de Witten hem met de kie zing zal voorstellen 0,25. Omdat Marie verloren geloopen was ro Gent 0,25. Omdat Celine haar terug gevonden hoeft In den winter-velo- drom 0,25. Totaal 5,50. Om door de slimmerds van Vlag dom niet uitgekreten te worden, dat wii averecht zijn, zullen wij de aanhaling uit het blad onderlijnen, hetwelk de wereld kond maakte dat de minister komt te beslissen, dat de jongens en meisjes de leergangen dei' Middel bare school gullen volgen, dat de ouders zich kunnen voren stellen wat daaruit zal geschieden en alle commentaar overbodig is.... Het is ongelooflijk, wat sedert de stemming door de meerderheid van ons Stadsbestuur, om hier eene Rijksmiddelbare school te stichten (voor jongens zeer noodzakelijk) zooal werd uitgekraamd door de klerikale Vlag. Van scholen zonder God, gaat men nu naar scholen van zedeloosheid. Als anti klorikalen hebben wy nooit gebruik gemaakt,, om het con fessioneel onderwijs met zulke ge- meene streken te bekampen. Wii ziin voorstaanders van het offücieel onderwijs, omdat het steunt op mo derne wetenschap en de kinderen daar onderwijs ontvangen wars van inprenting van haat jegens anders denkenden. Katholieke s«holen la ten wij in vrede, maar ontzeggen do katholieken het recht te vork-laren, dat de gouvernementsscholen zon der God zijn. In al de klassen dezer inrichtingen treft men den Gods- mensch aan het kruis, worden de aanvangsgebeden en het sluitings gebed gelezen. Het is belachelijk van wege De Vlag uog het honderdjarig oude liedje te omen zingen van meesters zonder geloof,om het stichten eener ofti cieele school te bekampen. Wat erger is, nu beginnen de ge meenste middelen. Misschien zweefde de schrijver van De Vlag: in hoogere sfeeren en droomde hij over do treurspelen van Rouse, Oostakker, Maltebrugge enz. waar gestichten van zijn kali ber in de grootste zedigheid de hel dendaden met hunne leerlingen uit voerdden om ten slotte het record te zien slaan nog onlangs door Manage, waar de pakkemannen die gerokte zedepreèker.s hij de lurven moesteD grijpen om hen door de getabberde heeren van het gerecht te zien veroordeelen tot zware straffen en gevangenis. Onneozele Vlag, ge praat soms als iemand die te diep in 't glas ge keken heeft. Alhoewel wy niets weten van uw ministerieel besluit, moet gy het feit van meisj es en jongens zoo arg waanachtig niet vermelden. Zijn er geene inrichtingen waar beide ge slachten in eore en deugd leven In onze stad, bij de katholieke Bo scouts, hebben deze geene meis- jesafdeeling onder aanvoering van priesters? En de turnkringen Ge beuren daar aanstootelyke dingen En in de katholieke hoogeschool van Leuven, worden de leergangen niet bijgewoond door mannelijke en vrouwelijke studenten Zijn er zelfs daar geene geestelijke zusters (non nen) die nevens jeugdige jongeling en de lessen volgen van Sociolo gie En De Vlag meent een oppervogel af te schieten om do hier te stichten Rijks-Middelbare school in onge nade te brengen. Mis kameraad, want talrijk zijn de ouders die ver langend afcwachten om hunne kinde ren naar de Ecole Moyenne te zen den. Hebt gy vroeger met t'inantieele moeiiykheden het stichten dezer schooi meenen schipbreuk te doen lijden, wijzende op de enorme uit gave en de verhouding der stede lijke finantiën, zeggen de ouders u, dat veel grootere sommen gelds worden besteed aan andere doelein den en voor; eene nuttige Rijks- Middelbare school, deze kwestie niet in aanmerking komt. Een der gezaghebbendste voor mannen der katholieke partij mop perde* wel waarom eene jongens school nu hier moet worden inge richt, als dergelijke scholen hier voorhandig zijn Laten wy de kaart eens omdraaien en aan dien heer vragen, wat hij zou afgeven indien in onze stad maar èène ofticieele school bestond en er ouders zoudep aandringen om eene katholieke jongensschool in te richten. Wat zou wel het wederantwoord zijn, wanneer dan hun zou worden ge zegd Zendt uwe kinderen naar de ofticieele school In onze stad kun nen do katholi'eken hunne kinderen naar hunne scholen sturen. De vrij zinnige ouders eischen dergelijk rechtzy willen een onderwysge sticht vrij van allepolitiekeinvloed. Een voorstaander van de R. M. 8. CINEMA. Zondag 16-en Maandag 17 No vember. In dezelfde vertooning tweegroote vedetten, Pauline Fre derick in De zaak Paliser en Enid Bennet in Moederinstinktv en daarbij nog een komiek in 2 deelen met Ploum Een buiten gewoon programma. Het hart der mannen Donderdag 20 Februari, wordt deze film op het doek gebracht. Het is een super-speciaal film van de First Nationaal en ineengezet door Allan Dwan, van wie we za gen Robin des Bois De cinema liefhebbers hebben de gelegenheid hier een film te zien, die overal de meeste ophef maakt Het pro gramma is volledigd met Edie Polo en c Gloria Swanson De Dorpsmid Wij kunnen onze lezers niet ge noeg aanraden te onthouden dat het Donderdag 4 December is dat het groot succes van dit seizoen in Amerika <1 De Dorpsmid in den Volkscinéma gegeven wordt. Het is een drama dat alle toeschou wers in de hoogste mate bewegen moet. Aangekondigd. De gemaskerde dame (la dame masquée) Messaline. Drijvende onweerswolken (Les ombres qui passent). Het Bestuur van den Volkscine ma behoudt voor de cinemalief hebbers verrassingen voor fil men van de grootste waarde. Nijverheidsschool. Een plaats vau tydelyk loeraar voor projektie, meetkunde en alge bra is te begeven. Aanbieding der kandidaturen te doen voor Donder dag 20 November aan den heer Be stuurder der Nijverheidsschool. Wie doet er mee. Lijst bedienden 18,00. Franceus R. 1,00. Dries Casimir 2,00. Pion Theof. 2,00. Onbekend 2,00. Monnier Arthur 1,00. Herregodts Adr. 1,00. De Moyer Alfons 2,00. Huwó Is. 1,00. Totaal 29,00. OPROEP. De Fanfare De Voorwacht doet heden Zondag een propagandatocht naar Iddergem, waar er eene groote openluchtmeeting plaats heeft met als sprekers, de kameraden Prosper De Bruyn, Sekretaris van'ftiet Natio naal Syndikaat der Cheminots, en Pol Van de Steen, Schepen van On derwijs onzer stad. Het partijbestuur doet een oproep aan al de kameraden zoo talrijk mo gelijk dezen propagandatocht mede te maken, iddergem moet dreunen van onze socialistische zangen. Vertrek met den trein va-n 2 uren. Het Partijbestuur. Prijskamp voar het bieden. Og Zondag 23 November 1924, heeft er een prijskamp plaats voor het bieden, in het lokaal - Do Red ding Geeraardsbergschestraat. De pryskamp zal twee dagen du ren. De maatschappij geeft 50 fran ken vooruit. Kameraden, arbeiders (sters), bezoekt uwe eigene inrichtingen, 't Is uw akler plicht. Door overlast van coppij is het verslag over de tegenspre- kelijke meeting der Christenei. u Deaderwintkeke, voor acht dagen verschoven. Strijdpenning. Gezongen door Frans Marien in liet lokaal 3,05. GezongendoorEniiel De Keyser in het lokaal en rondge haald door Frans De Vleeschouwer 3,35. Gezongen door Petrus D'Hondt in ons lokaal 15,00. Gezongen dóer Joseph Sonck en rondgehaald door Karei D'Hondt te Okegem 14,80. Om dat Louieken uit 't huizeken en Sola Mol hun zilveren bruiloft vierden 0,50. en Lowieken zyn gerief aan 't fleschkeu hing 0,50. Omdat Sola nu zeker zal kontent zijn daar ze nu ge rust zal kunnen slapen 0,50. Gezon gen door Joseph Sonck en rondde haald door Petrus Sonck op zyn gezondheidsfeest 10,00. Gezongen door Petrus D'Hondt bij Frans Gul- denmont rondgehaald door Gryseels Camiel van Herlinckbove 13,5o. Ge zongen door Frans Marien bij Theo flel Van de* Vorst 3,65. Voor de Turners. Gezongen door Angele Sonck op Het feest van haar broeder Petrus 10,20. Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing: D'Hondt Victor l,0u. Van lmpe Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- .eghem Omer 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van den Eeckhoudt Theodore 1,00. DeDeyn Joseph 1,00. Milo Alice 1,00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. H. 1.00. Van Vaerenbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00, De Mol Constant 1,00. Van de Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00.' Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1,00. J. S. 1,00. Baetens Karei 1,00. De Wit El vyre 0,50. De VIhüscIiou- werTheophiel 1,00. De Mol Renél.oO. Sertin Julia 1,00. Van den Berghe Jan 1,00. Van Londersele Remy 1,00. De Coster Edmond 1,00. Van Lon dersele Prosper 1,00. Sonck Poly- dore l.Oo. Van Kossem Clement l.OO.Vermail- len Eduard 1,00, Sonck Joseph 1,00. De Wit Eduard 1,00. Scheerlinck Jules 1,00. N° 279 1,00. Windels Frans 1,00. Overdrachtyo2,52. Totaal 943,52.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 11