Koopt uw Likeuren bi] Marcel Syndikale Rebriek. NINOVE 1e Oplage. S. M Hand in Hand. Het syndikalisme op den buiten. Erembodegem. Denderhoutem. Uit Holstade Uit Lede. bericht. Uit Nieu werkerken. Belgische Bank Denderleeuw. Uit Meerbeke Molendries, Ledebaan, Lede. AANKOOP SOUCHEN worden binnengevraagd vóór 30 November aanstaande. Souchen kruideniers- en kleerwinkel moeten afzonderiijk utgerekend worden en met zorg in een omslag plaatsen met juist adres en liduummer er op aangeduid. Souchen welke niet uitgerekend zijn en die niet zorgvuldig ii< om slag gestoken zijn, zullen niet aan vaard worden. HET BESTUUR. De geest van het Syndikalisme wordt, in 't algemeen, slecht be grepen door de buitenbevolking. Hun eerste vraag, wanneer zij zich komen syndikeeren is Hoeveel dagen kan ik genieten Dit is gansch verkeerd. Vooral den zede lijken steun van het syndikaat zou beter moeten begrepen worden. Het sydikaat dient vooralom den 8 urendag te doen eerbiedigen en te doen naleven door de Pa troons om het loon te doen cor- respondeeren met het index- umber, met den ouderdom, met den aard en de moeilijkheid van het werk, met overeengekomen tarieven en aoo meer om de Patroons den eerbied af te dwingen voor zijn werkvolk en hen te doeti gevoelen de zij geene werktuigen meer zijn; om, ingeval van staking en van (werkloosheid zedelijken en stoffelijken Bteun te verleenen aan de arbeiders Wij zullen met deze série eindigén. Maar daarmeê aiet men, dat de werkman vele motie ven heeft om zich |te laten syndi keeren en dat het niet genoog is met te vragen Hoeveel dagen kan ik trekken Met den tijd zal het syndikalis me beter begrepen en naar zijn volle waarde geschat worden. Het beste daartoe is voor de werklieden, dat zij regelmatig hunne vakbladen lezen,de ver gaderingen regulier bijwonen en sich op de hoogte houden der syn dikale actie A. VYVERMAN. VOOR DE VLAG. Gezongen door V. D. MeerschA. in het Volkshuis 3,00. Gezongen door A. Bockstael 3,40. Gezongen door Julia en Victorine Willems in 't Volkshuis 1,40. Gezongen door De Bruyn Frans uit Aalst 5,15. Gezon gen door Maria Praet bij Jean Cuy- per St. Janstraat4.75. Gezongen door J. Laureys rondgejiaald door L. Van Vaerenberg 4,75. Omdat Alfonsino vier nikkel» van tien centiemen moet hebben dm veeriig cent, te zijn 0,50. Overdracht fr. 194,14. Totaal fr. 216,00. Wie doet er mee van nu tot aan de kiezing Do Bundol 2,00. Van Mospelgem 2,00. I.aiireys Valorie 2,00. Liovens Jeau 1.00. Menigeen vraagt soms zou Denderhoutem r.og wat stemmen voor de Socialisten geven?? Wij zeggen rtchtef ja, in proportie van de sterkte der andere partijen. Men moet vooral onthouden, dat Denderhoutem altijd een buicht geweest is van het Daensisme dat het vooral een boerenbevolking heelt en de boeren Conservatief van natuur zijn. In den laatsten tijd deed zich hier eene omkeering voor, ten gevolge van het slecht bestuur der Daensistenen eengroot getal alhoewel zij het nog niet durven uitroepen voelen veel voor het Socialisme. Ten anderen zullen vele Daen sisten voor ons stemmen, daar aij hunne stem niet meer willen verlo ren werpen ze zeggen ronduit voor onze lijst stemmen is geen avance meer Een uit de Vondblen. Strijdpenning. Verscheidene liederen gezongen op het feest van Marie L. 3,5o. Om dat de makkers van Hofstade de strijdpenning zonden gedenken, geeft een kameraad l,oo. Omdat wij te Hofstade genoeg stemmen zullen geven voor een socialistisch minis terie 0,5o, Als er die zingen Wau- ters uit ons land zijn er vijf en twin tig die er hunne stem zullen voor geven 0,25. De zegepraal aan de Werklieden partij 0,25. De Soc, Propagandaclub maakt de inwoners bekend, dat men alle dagen kan inschrijven in het Volks huis voor het bekomen van goede ENG'fXSOHE KOLEN, aan den prys van 14,30 fr. de 100 kilos voorde leden van Spaarkas en Propagauda- club, en 14,80 Ir. voor de niet leden. Bestelling ten huize. HET BESTUUR. Strijdpenning Gezongen in het Volkshuis door Leop, V. Wesomaol van Wet- teren, rondgehaald door Frans S. 3,88. Gift 0,50. Lasteraars Tegenstrevers, die ons ter goo- dertrouw bekampen eerbiedigen wjj. Wij zyn nu echter in 1924 en wij hooren in ons gemeente niets over het dure leve, niets in de plak brieven op de poort van Koetjeu, of niets in de liederen der Kristene de mocraten. Nochtans zagen wij van onze volkmisleiders in 1921 een plak brief op hunne poort plakken vol vuiligheid en verdachtmakingen aan het adres van den gewezen Mi nister Joseph Wauters, destijds de Minister van het dure leven ge noemd. De Kristen democraten zongeo in hunne straatliederenwij vragen Wauters uit ons land en Nichels in ons soep, en toon in dien tijd stond den index 394 en nu dat het tot 513 is gestegen en het brood moet betaald worden in plaats vau 80 centiemen, 1,70 fr. of 100 p. h. meer dan in 1921, nu zwijgen zij allen zooals een doode. Allo Koetjen, zeg eens aan de bevolking op een deftige wijze in een tweeden plak brief op de poort, het verschil van levensduurte tijdens het bewind uwer beide vrienden Moyersoen en Tchoffen, en dit tijdens onzen vriend Wauters minister was. Maar nu zult ge slapen zeker nu raag het volk niet op do hoogte ge bracht worden van den toestand waarin wij heden verkeeren, en ge schapen is door uwe boezemvrien den. Waarom op het dorp niet ge zongen door de Kristen demokra- tischo Volksleiders wij vragen Tchoffen uit ons land. Neen, liet brood, vleesch, kolen, enz., mag nog wel 100 p. h. opslaan als het van geen socialist is, dat is allemaal goed voor die mannen. Maar onze inwoners van Ninuwerkerken zullen or u dankbaar voor zijn, en in 1985 of misschien nog vroeger, zullen stemmen voor de socialisten. P. DE SCHRIJVER. LIEDERENAVOND Heden Zondag om 5 1/2 ure •s avonds, hij FRANS MATTHEES, Edixveldo, Liedenenavond kos teloos aan onze leden en bevolking aangeboden. Goede zangers zullen gansch den avond de toehoorders op prachtige liederen vergasten. Gezel Leon Laureys, Provin cieraadslid, zal ook eene korte toe spraak houden. Allen er heen Strijdpenning. Omdat wij andere ministers zou den hebben geeft Hortonse V. D. Bossche 2,00. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat l,GENT Agentschap te La Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n°850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923: 40.912,669,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelijksche rekeningen fr. 4,40 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met voor bericht van 30 dagen fr. 4,60 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,75 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,00 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5.25 o/o Verkoop van Kflpitaal-aandeelen BELGISCHE BANÏt VAN DEN ARBEID aan fr. 880,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 °/o aan fr. 490,00 ui l eerbaar .den 31 December 1931 CHTONN1ERE GANTOISE 71/2 aan 487,50 uitkeerbaar den 1 Juli 1933. Verhuring van brand koffers. Strijdpenning. Rondgehaald in het Achturonhuis door een makker van Wegwerken 3,85. Gezongen door Herregodts Remy en Meert Jan 3,55. Nog in het kasken gevonden 7,25. Wie doet er mee tot de kiezing. De Bruyn Prosper 1,00. De Bruyn Louise 1,00. Janssens Guillaume 1,00. Janssens Marie 1,00. Bockstael Renó 1,00. Bockstael Elvire 1,00. Bayens Achille 1,00. De Luyck Clement 1,00. De Backer August 1,00. Baetons Jo zef 1,00 Van Der Straeten Petrus 1,00. De Bruyn Osoar 1,00. De Bruyn Maria 1,00. Naamloos 1,00. Totaal fr. 14,00. Het hooger bestuur van den Union Allumettière hier ter stede heeft verleden week orders gege ven aan den heer bestuurder van Usine 7, 31 werklieden af te dan ken. Ons Syndikaat heeft zich on- middelijk met hooger genoemden heer bestuurder in betrekking ge steld, om te trachten op de hoogte te geraken waarom de afdankingen gedaan werden. Den heer bestuur der van Usine 7, zoon van den be heerder, Afgevaardigde van den Union Allumettière zegde ons. dat deze kategorie van werklieden (stekkendraaiers en contenus) moe ten verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe moderne machienen die met min personeel,meer zouden voortbrengen. Wij antwoorden aan dezen heer dat wij hoegenaamd niets konden inbrengen tegen het invoeren van meer moderne ma chienen, maar dat wij toch verwon derd waren dat hiervoor zooveel werklieden de straat opgesmeten werden, te meer dat in fabrieken als den Union er toch noch altijd werk genoeg is voor een deel van deze werklieden te plaatsen Den heer bestuurder antwoorde ons dat hij hoegenaamd niemand kon plaat sen voor den oogenblik, maar dat hij zijn best zou gedaan hebben voor deze werklieden te plaatsen wanneer hij er plaats voor had. Ons Centraal bestuur heeft zich dan onmiddelijk in verbinding ge steld met het hooger bestuur van den Union te Brussel, om een on derhoud met het beheer te hebben heigeen dan ook werd toegestaan. Opdezeonderhandelingdie ruim 1/2 uur geduurd heeft, heeft den heer Siret beheerder afgevaardig de verklaard aan de Sekretaris on zer Centrale, dat zij verplicht zijn zich op de meest moderne wijze in te richten, om zegde hij, zooveel allumetten mogelijk te kunnen oortbrengen aan den kleinst mo gelijken prijs dit om de konkuren- tie te kunnen voeren. Onzen Sekre taris heeft getracht den heer Siret te bewegen de afgedankte werklie den elders te plaatsen, maar niets was er te doen, er was elders geen werk en de werklieden moestenzich maar elders achter werk zoeken.Dat de winter voor de deur staat, daar kan dien heer ook niets aandoen. De omstandigheden eischen dat het alzoo zij, en er was niets aan te veranderen. Er werd dan aan den heer be heerder afgevaardigde de vraag ge steld of er nog afdankingen zouden plaats hebben. Hierop was het ant woord dat er tot nieuwjaar geen afdankingen meer zouden plaats grijpen maar dat hij, voor later, geen vast woord kon geven. Dit laatste antwoord doet ons veronder stellen, dat er, wanneer het blijkt dat de nieuwe ingevoerde machie nen aan de vereischten beantwoor den, er rog opnieuw van de be staande ploegen, van draaiers en contooumannen zullen afgedankt worden. Dat deze daad van den Union een slechten indruk teweeg gebracht heeft onder de werkers bevolking onzer stad, dat kan ieder een wel begrijpen. Immers in het hartje van den winter menschen op de straat zet ten, wanneer er nergens aan werk te geraken is, en dat het leven zou schromelijk duur is, dat staat juist gelijk met de bete broods te nemen uit den mond van de vrouwen en kinderen van deze ongelukkige werklieden, waarvan er velen zijn die van 7 tot 10 jaar dienst hebben in hooger genoemde maatschappij. Zij die door hun zwaren arbeid mede geholpen hebben om aan die heeren van den Union Allumettière toe te laten gedurende het jaar 1923, dan wanneer er krisis was vanaf de maand April tol de maand November nog eene winst te ver- wezentlijken van meer dan 5 1/2 millioen franken. Deze kolosale winsten zijn terecht gekomen in de kotfer-forts van de aandeelhou ders van den Union, die hiervoor niet den minsten druppel zweet hebben gelaten en die er op loeren om ons bij de eerste beste gelegen heid de straat op te zetten. Dat is een bewijs van de genegenheid welke de kapitalisten ons, die hun ne brandkoffers tot barstens toe vullen, toedragen. Gelukkig heeren Allumetten barons bestaan er wer kers syndikaten, waarin helder ziende arbeiders zich hebben ve- reenigd en op wiens steun zij in dergelijke droeve gevallen kunnen rekenen. Aan U werkersgezellen(linnen) zegiW, oogen open. Sluit de ran gen dicht, vereenigt U sterk in een dezelfden vakbond, laat U door niemand verdeelen, denk dat Gij de massa en dus ook de meesters zijt, tracht ook de onvereenigden, als ér nog zijn, te overtuigen van het nut van den vakbond, want ge denk het altijd, de retWing van de werkende klas, zal haar eigen werk zijn. Fabriekwerker. Op Zondag 16 November richt de Socialistische Vrouwenbond in de nieuwe ruime zaal De Redding een groot Bal in, ten voordeele van het St-Niklaasfeest onzer klei nen der gemeentescholen. Algomeone inkompr^js o.50 fr. per persoon. Lekkere dranken. Wij kunnen, gezien het. edel doel, dit Bal niet genoeg aan onze Joden aanbevelen. Op 16 November, allen naar de zaal Do Roddiüg weze het orde woord. Voor het Bestuur Bertha DESPRETZ. Anti-Militarische Betooging gevolgd van Meeting. Op Zondag 11 November aanstaan de, grooto Anti-Militarische Betoo ging. waartoe wij allo partijgenoo ten oproepen. Ons muziek vertrekt om 2 1/2 ure stipt aan het lokaal, om den spreker gezel August De Block, uit St Niklaas, aan de Sta tie te gaan afhalen. De meeting zal om 4 1/2 uren stipt beginnen. Niet een partijgenoot mag in do betooging afwezig zijn. Opdien dag geven wij onze,n wil te kennen van oorlog aan den oorlog. Voor ons Muziek. Gezongen in ons lokaal 8,GO. Ont vangen \an 0112e Ninoefeche kame raden in Deroit Michigan verblij de, de som van 677 franken, als hij drage voor de maanden September en October. De Mol Uené 1 d. Sertin Daniël ld. Van Rossem Omer 1 d. Van der Straeten Adolf 1 d. Van Rossem Pol. ld. yan Rossem Alfons 1 d. Van der Straeten Omer 1 d. Van den Bossche Adolf 1 d. Dannau Karei ld. Van do Meersch Alfred 1 d. De Ville Joseph 1. d. De Ville Hipp. 1 d. De Coninck Emiel 1 d. De Troyer Alb. 1 d. Van Roy Edra. 1 d. De Ville Arjh. 1 d. Van Londersele Theophile 1 d. Van Londersele Alfred 1 d. Coppens Prosper 1. Van den Berghe Alfons 1 d. Neerinckx Leon 1 d. De Dobbeleer Frans 1 d. De Coster L, 1 d. Waegemans Petrus 1 d. DeCoo- man Theodore 1 d. Do Coster Fr. 1 d. DeDeyn Prosper ld. De Meyer Fr. 1 d. De Meyer Maurice 1 d. Van den Berghe. Jozef 1 d. Despretz Frans 1 d. De Coninck Gustaaf 1 d. De Bolle B. 1 d. Het Bestuur der Socialistische Fanfare bedankt langs dezen weg onze Ninoofsche broeders in Detroit verblijvende, in naam van gansch de partij hunner geboortestad, voor hunnen milden steun ons gebracht. Strijdpenning. Gespeeld door het orkest 1,25. Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing D'IIondt Victor 1,00. Van lmpe Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- .oghem Omer 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van don Eockhoudt Theodore 1,00. De Deyn Joseph 1,00. Milo Alice 1,00. Praet Joseph 1.00. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaorenbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00. De Mol Constant 1,00. Van de Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1.00. J. S. 1,00. Baetens Karei 1,00. Do Wit Elvyro0,50. De Vleeschou- fterTheophiel 1,00. De Mol Renél.OO. Sertin Julia 1,00. Van den Berghe Jan 1,00. Van Londersele Remy 1,00. Do Coster Edmond 1,00. Van Lon dersele Prosper 1,00. Sonck Poly dore l,Oo. Van Rossem Clement 1,00.Vermail len Eduard 1,00, Sonck Joseph 1,00. De Wit Eduard 1,00. Scheerlinck Jules 1,00. N° 279 1,00. Windels Frans 1,00. Overdracht 861,52. Totaal 902,62. Voor den Trompettersclub. Omdat Staaf zijnen neusbaard niet goed gecoiffeerd was o,25, Omdat Tist 's avonds om 10 ure moest er- beginnen 0,25. Omdat Pee uitslib- bert on met zijn gat In de neotels viel 0,50. Omdat Jan een saucis in tweeën breekt om aan zjjn kinderen te geven 0,5o, Omdat hij naar Mance haar kinderen kwam zien 0,5o. Om dat hij zyn vrouw laat gaan drinken en hij zelf het huis wacht 0,50. GezoDgen door de langen en War- ken en rondgehaald door Cardoen Adolf bij Therese Cavat 10,Oo. Omdat Bereken met de tailjoren loeren doet 0,25. Omdat hy ze laat vallen en ze gebroken was 0.25. Omdat hij een ander nam o,25. Omdat zy ook viel maar niet gebroken was 0,25. Gezongen door Petrus Buyl en rond gehaald door Pitter 2,25. Omdat Marin Zondag zoo zat was, dat hy zijnen weg niet moer vondt o,50. Om dat hy twintig millioen mark gevon den heeft o,25. Totaal 16,5o. Wie doet er mede van nu tot aan de kiezing Stevens L. 1,00. Schietecat G. 1.00. Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1,00. Gottemans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. Perdaens Leon 1(00. De Coorde Fr. 1,00. Stevens Arthur 1,00. Goudwilders Philemon 1,00. C. C. 1.00. Hemme- ryckx Frans 1,00. De Schepper Cle- raence 0,50. Jacobs Frans 1,00. De Tree Joannette 0,50. O. B. K. 1,00. Van der Kelen Henrv 1.00. Van Vreckam Gavrie l.oo. Hemmeryckx Cam. 1.00. De Braekeleer Pierre 1,00. Goos- sens Maria l.oo. Stevens Frans l,oo. Goudswijders Hormine 1,00. Marie Van de Langen o,5o. Helen- decker Eugenie o,5o.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3