Aalst Hoe de kommunislen ccn socialistisch volk behandelen La Prévoyance Sociale Tombola van de Tentoonstelling te Gent Aan onze geachte Lezers en Lezeressen Den aanval begonnen. Stedelijke Muziekschool. ^sthma ABDIJSIROOP Nu is 't woord aan do Daensis- ten liberalen en katholieken, om ons te zeggen, of het leven nu goedkonper is en wie er nu de schuld van is. Neen, heeron Daensisten, uw boezemvriend MinisterMoyersoen waarvoor ge zoo gejubeld en gefeest hebt, by zijne benoeming als minister, is heel zeker den slechtsten Minister die de wer kende klasse ooit gekend heeft. Al de sociale wetten heeft hjj gesaboteerd of tot een niet doen smelten en om het leven goedkoo- per te maken heeft hy niets ge daan. tenzy woekeraars en uit hongeraars zoo niet aangemoe digd. dan toch ten minste hun vrij spel gelaten. üe ziet nu tot waar den vrij handel, door onze tegenstrevers zoo hoog geroemd, ons nu heeft gebracht. Als we dit dagelijks herhalen aan onzen gebuur, aan onzen melkboer, aan de werklieden zoo van stad als van den buiten, dan doen wy eene bestendige propa ganda en staan we klaar voor de kiezingen, die ons op den hals kunnen vallen, zonder we het zelf weten. Als eenieder nu zjjn plicht doet, dan is den triomf der werklieden party met de eerstkomtnde ver kiezingen verzekerd dat zegt u in volle overtuiging, uw aller vriend Friederik. teekenis van de bioscoop in de op voeding Boekenschouw, berichten en nieuwigheden van onze komitei- ten voor arbeidersontwikkeling talrijke bijdragen over do Socialisti sche Jeugdbeweging vreemde woorden taalzuivering. Te bestellen bi) do C. V. A. O,, Volkshuis, Brussel. Den 7 Mel IS20 h'trkont do sovietregoering plechtig de onafhaukelykheid van Georgië Den II Februari 1921 ovorrom polen de bolsjewieken dat vredelievend land zonder reden, zonden oorlogsverklaring. Er wordi een zoogenaamde diktatuur van het proletariaat ingesteld die slechts een militaire diktatuur is: opgericht zonder en* tegen het Geor gische volk om het uit te buiton. In September 1924 staat Georgië op, de slavernij moede. Debolsjewieksche legers fusiljee- ren honderden zy bekennen zelf 320 socialistische en domokrati- sche leiders die beticht zijn de hoof den van den opstand te zijn; de voor naamsten onder hen waren nochtans leng voor den opstand in het ge vang vermoorden in massa arbei ders, boeren, ouderlingen, vrouwen en kinderen verbranden en verwoesten tientallen van dorpen. I)e kommunislen vinden bandie tengeschiedenissen uit om hun moor den uit te leggen. Zij zullen er niet in geluk ken hunne handen van het bloed hunner slachtoffers wit te «asschen I Hetgeen boter dan alle berichten hun schuld bowyst is het volgende Verscheidene malen «hebben zy eon socialistisch voorstel verworpen dat er toe strekte een tegenspreke lyk onderzoek te doen in Georgië om aan dat land toe te laten vrij te zeggen welk regiem het verkiest De Arbeiders zullen hoe langer hoe beter begrijpen dat de kommu- nistea nog gevaarlijker zijn als zij het bewind in handen hebben dan wanneer zij op snoode wijze de arbeidersorganisaties po gen te verdeelen De Algeraeene Raad der B. W. B. Up to date Actualiteit is wat op elk terrein door elk mensch wordt gevraagd. ONTWIKKELING het geïllus treerd tijdschrift voor Arbeiders opvoeding, tracht aan diegewettigde wenscli te voldoen. Het November nummer zal bui tengewoon versierd zijn. Het bevat artikels van DAAN BOENS over den groot en Vlaming Masereel, van KAMIEL HUYSMAMS over het oude Vlaamsche lied van A. C» over Bernard Shaw met hier to lan de ongekende platen uit Back to Mathuselah en Pygmalion, van PIET LANDSVREUGT over Karl Kautsky die deze maand zeventig jaar werd en over de organisatie van de ar- beidersopvoediug in Vlaanderen vau VAN STAVEREN over do be- heeft de eer u ter kennis te brengen van Mijnheeren do Kunstenaars en teekenaars die hebben deelgenomen aan den plakbrieven wedstrijd inge richt ter gelegenheid van de Tentoon stelling van Gent, dat zij de niet ge primeerde werken ter hunner be schikking houdt, in hare bureelen, 31 Luchtvaartsquare, Brussel Zuid. Niet alleen de Bourgogne en Bor- deauxwynen worden beter met den ouderdom, en indien gij wilt zal de Tentoonstelling U daarvan het be wijs geven. Na de te verloten huizen had men twee belangrijke loten voorbehou den, 't zij een eetkamer en een slaap kamer met waarde van 2.500 frank elk men vondt deze cijfers wat klein en men brengt ze thans op 3,850 fr. voor de slaapkamer en 3,700 voor de eetkamer- Indien de index-number, in zijn dolle stijging, de waarde van den frank vermindert, is hier liet tegen overgestelde waar de waarde van het biljet verhoogt. Koopt biljetten, Kameraden, en doe er koopen door allen die de Kooperatie ger.egen zyn- J. B. Reeds 'gedurende twee jaren, hebben u-e last gehad, en hadden we te kampen tegen de immer slij genden prijs van liet papier. Wij hadden altijd maar gemeend dat eens deze noodige grondstof zou af slaan, bij zooverre dat ons blad ons groote opofferingen heeft gevergd die we nu niet meer kunnen dra- tjen. Door de. immer stijgende levens duurte zijn ook de loonen van drukkers en verkoop ers en ander materiaal verhoogd, 't is overal op slag We staan voor een ernstige strijd die met volle kracht zal moeten ge voerd wordenen die ook veel geld zal kosten. We mogen dus niet meer zooveel aan ons blad verliezen. Noodgedwongen moeten we den prijs van ons weekblad verhooyen, m*t de hoop dat onze lezers en leze ressen, het belang van ons blad zullen waardeer en, en ook zullen helpen onze uit gave te behouden en nog te verbeterenmet het oog op den verkiezingsstrijd. We moeten dus ons blad van af ZONDAG. 7 DECEMBER 1924, ve.rkoopen aan den prijs van 20 CENTIEMEN per nummer. De abonnementsprijs zal van af Nieuwjaar de volgende zijn Voor 3 maanden 2,60 fr. 6 o,20 fr. 9 7,80 fr. 1 jaar 10,00 fr. We rekenen op onze trouwe lezers dat ze zich die kleine opoffering uilen getroosten. DE ADMINISTRATIE. In de laatste gemeenteraadszitting is den aanval begonnen legen de Socialistische Schepenen. Ze zyn twee maanden in hunne functie, en do katholieken vragen naar besparingen. Waarop kunnen er besparingen gedaan worden Besparing in de verlichting van de stad Wel, iedereen vraagt naar betere en meer uitbreiding. Men vraagt electrioke verlichting voor Schaarbeek en Mijlbeek, dus groote uitgaven. Er komen nieuwe straten men bouwt huizen. Moeten daabgeene riolen gelegd worden. Kan zulks zonder uitgaven Kan men de toelageaande mutua lit ei ten verminderen of ontnemen Neen, men zou ze moeten vermeer doren, want de ziekebonjlen hebben het Armbureel en 't Gasthuis ten zeersto ontlast. De Staatsmiddelbare jongens school verkeert in een zeer slechten toestand men z<ou er voorduizende en duizende franken onkosten moe ten aan doen. De stads lagere scholen zijn in een vulledigo staat van verval, en er is zeil» een plan, om eene centrale nieuwe jongensschool te bouwen, die men met geen millioen zal beta len. Mag men besparingen doen, op het onderwys onaer kinderen Mijnheer De Valkeneer, oud sche pen van finantiën, oud lid van den Beheerraad der Godshuizen, vit over de 4500 franken die als loonen aan de oude mannekens zyn uitbe taald, voor wat geleverd werk. Kan men daarop sparen Het werk dat die oude sukkelaars verrichten, is ten voordeele van de stad zij hebben er een beetje tijd verdrijf mede, en't brengt hen wat drinkgeld in den zak. Hen dit ontnemen is hen ontmoe digen en zoumedebrengen,minstens 5 maal meer uitgaven. Dus het tegenovergestelde van be sparingen. Ons politiekorps is te gering in aantal er zyn vijf agenten verdwe nen on er is niemand bijgenoemd. En onze politiecommissaris wenscht zijn korps volledig te zien. In 't Park zegt M. De Valkeneer. Ten tyde dat M. De Valkeneer Schepen was van Openbare werken, was in het Park hetzelfde personeel als nu, evenals ten tyde van M. De Windt; niemand is er by geplaatst. Moest er in die tijden niet ge gespaard worden ?Kon men dan mot het geld van de stad nuttelooze uit gaven doen Nu is 't oen socialistische sohe- pen moet hij die menschen afdan ken Zulks zal hem heel gemakke lijk vallen, gezien er geen van zijne politieke vrienden hunne broodwin ning hebben. En dan de bedienden van 't stad huis. Is het daar dat men besparin gen moet doen Het volk in 't algemeen is van oordeel, dat er daar TE VEEL be diendon zyn. Het is zoo wat de ge woonte geweest, dat de katholieken hunne kreaturen een plaatsken be zorgden, ten koste van 't algemeen. Zijn er nu bedienden te veel, en als do katholieken zelf roepen om besparingon te doen, dan moet men beginnen met daar 'nen kuisch te doen. Ten andere me dunkt dat den werkdag dier hoeren toch schrome lijk kort is. Zes uren per dag, als zo juist op uur beginnen en heengaan, is toch wat by het haar getrokken, vooral als men weet, dat zy een goed loon hebbon en daarby nu nog opslag vragen. Is een werkdag van 8 uren te lang voor hen Als men neen antwoordt, dan is er daar nog al wat te besparen. Maar nog eens, waarom nu juist die zaak oproepen, als er pas socia listische schepenen zyn Waarom moeien zy dezen zonder w erk stellen, die door hunno katho lieke voorgangers zyn geplaatst ge worden En nu 't paard. M. De Windt heeft zich llaten opvijzen, dat de nieuwe schepon oen paard voor den reinig- heidsdienst heeft aangekocht veel te duur. Zonder onderzoek, komt hy met dien herbergpraat voor de open hare vergadering van den gemeenteraad. 't Zal dus bost zijn, hom in open bare zitting, met zyn neus in zijne vuiligheid te duwen. Geldverspillingen Schandaal roepen de katholieken uit Aalst in hun blad De Vlag van Geeraards- bergen, omdat er in 't Park eene schuilplaats is getimmerd, waarin nu de oudjes, de gebrekkelijken, de zieken, de werkoloozen, dagelijks met de kaart spelen. Men moet laag gevallen zijn, om op dergelijke NOODZAKELIJKE uit gave te durven kniezen. Algemeen klaagt me», omdat in ons Park geene schuilplaatsen zyn, om zich te beschutten tegen den regen. Wie weet is schryver van dit schandaalartikeltje uit De Vlag rneds zelf niet druipend nat uit 't Park moeten loopen zooais zoo veel andere parkbezoekers wan neer het regende, by gebrek aan schuilplaatsen. Welnu, wees gerust, het is niet het laatste dat er is getimmerd. Fier mogen we er op zyn, uan die men schen een plaatskon te hebben be zorgd, om zieh tegen den regen te bsschutten, en zij zelf zyn er ons dankbaar om. Hot geblalr van die onmenschen raakt ons niet en wij wij wachten gerust degenen aT, die den moed zullen bezitten, ons hier om te ondervragen in den gemeen teraad. We zeggen hun van nu af: kom af, uw paart staat op de buis. NICHELS Alfrkd. Iets voor M. De Windt. In de week van Verloren Maan dag «is er door de Stadswerklieden maar vy'f en-half dagen gewerkt. Ze zyn er zes betaald. Nu mot Allerheiligen hebben ze er viif gewerkt en zijn een hal ven dag meer botaald. Dit is in vergoeding van hun EERSTE MEI, die ze VROEGER jaren niet werkten en nu dit jaar jaar door toedoen van M. Do Windt als Schepen v&n Openbare Werke», mochten verletten zonder vergoe ding. Er is dus stot' voor een ondervra ging in den gemeenteraad M. De Windt. Uw kritiek over de veranderingen in Stadsschouwburg in de laatste gemeenteraadszitting, kond et gij volledigen door kritiek over de uit gave van herstel aan de dekenij. Waarom hebt go daar niet aange dacht?!?!... 't Was unoohtaus ingeblazen door Nichels. Voor de Invalieden zal door M. De Windt bii de bespre king der begrooting 1924, de ver dubbeling der subsiede gevraagd worden, die heden 5000 fr. bedraagt. Schoon initiatief, rook het niet wat aangebrand. Wanneer M. De Windt Schepen was, vondt men hem op den weg wanneer er naar uitgaven gevraagd wierdt. En terwijl hy voor de invalieden MEER vraagt, stemt hij enkoio oogenblikken later, TEGEN de be vordering van een invalied. Hy heeft gestemd VOOR M. De Veylder, geen oud-strfjder, TEGEN M. Schollaert, niet alleenlijk oud- strijder, maar tevens invalied. Tableau Bij de stamp van den ezel zou er nog den stamp van het paard kunnen bijkomen. Voor M. De Windt moest men aan de vraag voldoen, om het gekochte paard voor stads diensten, eens namr de openbare gemeenteraadszitting te brengen, en hierom ook zal M. Do Windt verkie zen, van het paard te laten waar liet Rene plaats van let races van piano is opengevallen. Minumum- j tarwedde 1600 franken De vra gen tot het bekomen dezer plaats moeten vóór 3o November 1924 aan het Stadsbestuur ingediend worden. Doop overlast van copij zijn verschillende bijdragen uit Geeraurdsbergen, Denderleeuw en Sottegem verschoven, tot do volgen- do week. DE REDACTIE. Heden Zondag en morgen Maandag otn 5 ure 's avonds, GROOT BAL, in de prachtig herstelde Feestzaal van Hand in Hand Molendrics. Prachtig orkest. Nieuwst0 dansen. Kos tel00ze k 1 oorkani er. Soc. Vrouwenbond. Heden Zondag, om 2 I 2 ure na middag, GROOTE VERGADERING. Dagorde De Nationale Botooging te Brussel tegen liet duur leven. Spreker Pol VAN DE STEEN var. Ni novo. Na do vergadering, prachtige Tombola. Vrouwen, alienor heen HET BESTUUR. Naar Brussel Onze Harmonie neemt heden Zon dag doei aan deNationale Betooging dor Staatsagenten en Arboidersdor Openbare Diensten te Brussel. Wo vertrekken om 12,53 ure. Bijeenkomst aan het lokaal om 11 3/4 ure. Huismoeders. Arbeidsters. Bedienden Het is uw plicht in de rangen van deze te. zyn, die op Dinsdag 11 No vember 192-1. ztillen betoogon tegen de duurte der levonsmiddelenpry zen. En U, makkers, gy zult, ons uwe moeders, uwe oGhtgenooten, uwe dochters zenden, opdat wy aan de openbare machten zullen kun nen toonen dat alle vrouwen der werkende klasse vereenigd zijn om maatregelen te eisehen die den levensprijs zullen verminderen. Afvaardigingen van alle arrondis sementen zullen met ons zyn op dien dag. Geen enkele vrouw mag aan hare plicht tekortkomen. Allen dus op de Natiomvle Vrou- wenbetooging van den 11 Novem ber to Brussel. Zondag 16 November, PrachtigZANG-enTOONÖELFEEST te geven door de Volkskindoren der Brugschepoort Gent, in de Feestzaal Hand in Hand Begin om 6 ure 's avonds, Voor programma zie de plakbrie ven. Prijzen der plaatsen f.99 fr 1,49 fr. 0,99 fr, (taks niot inbe grepen'). Kaarten van heden afte bekomen, bij den lokaalhouder,broodvoerders, bodens. jetonverkoopor, winkel dochters. enz. Allen er heen Strijd penning. Overdracht fr. 5065.6n. Vier kameraden hii Leon Bom- heock geven 1,00. Omdat er een vrouw naar den sleutel yropfr en de dokter moest wachten J.oO. Zegt dat ik hier niet. ben 1.00 en de man zoeT faat, maar voorts nnac huis 0.50. Gezongen door Van Mol Prosper op het. doopkind van Jozef Van Molin de wiikclub .Tean Jaurës G.5o. Go- zongen door Servaas De Witt.e in het lokaal Hand in Hand 8,27. Ge zongen door Benoni Felix by Je# Champetter 6,00. Eenige zetten van Frans Amant, Jan den draad en Sev. Lelong 1,00. 3e Lijst der wiikclub Vergeylen De Voorzifter 7,00. L. Weyme'ersch 2.00. Eug. De prez 4,50, Th.' Van den Rrempt 2,00. V. Amant 4,00. J, Lem- mens 1,00 .T. Bockstael 1,00. Gezon gen door Leonie De Cooraan in de W. C. Constant Vergeylen 9,30. Ge zongen door Victor Amant in de wykclub Constant Vergeylen 5,00. Gezongen door G. Bockstael in de wiikclub OoDSt. Vergeylen 4,26. 3° Gift der wiikclub Constant Ver geylen, voor het verovpreD v^p on zen tweeden kandidaat 25,00. Totaal 83,33. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezïng Do VyldorTh. 1,00. Bekaert Jan 1.00. A. N. 1,00. Guus K. 1,00. A. Vyvermau 1,00. Bergliman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedi Livinus 1,00. Peoreboom J. 1,00. Podevjn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeylcons G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Vekon 1,00. Steenliaut A. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski I,oo. Ilaeltorman l.oo. V. D. Maelen 1,00. J. Van Der Borglit l,oo. Spitaels L. 1,00. Flips Henri l.oo. Van Vaerenhorg J. 1,00. De Smedt I.. l.oo J. Boeykens ï,oo. P. C. l.oo. Wasteels 1,00. P. R. 1,00. Van Can wen berg D. 1.00. Podevyn Fel ix 1,00. Sevorin Lelong 0,75. Biebaut R.1,00. DTIaeseleer August l,oo. GustaaS Molyns l.oo. Totaal 34,25. Voor de Harmonie. Gezongen door Emilio De Pierre rondg'-haald door Leopard SpeoCr kaert 5,00. Omdat lief zes frank zou zijn geeft Leonard nog 1.00. inde herberg P. Dorre, Goldhofstraut, Totaal fr. 6.ui». Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling* ^maak dan de taaie slijin los met de beproefde Akker's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid Ook beroemd by bronchiet, kink hoest, slijmhoest, griep, influenza. AKKER's Alle Apoilielcen Per Fle»< 1) f 2J0gr Ir 7.M). i 550 8r. Ir. 12.— t IOOO w, I,. 20,-- F.ischt on re Undteelremnjr l.l AKKER Hoofddepöc Ft. de Heul. Anfwcr

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 6