Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan de Ouderlingen FEITEN Mijn Hoekje. 21' Jaar Nu 46. Prijs per nummer 15 centiemen. 16 November 1924. Annoncen DE KLERIKALE LEUGENS. Maar de klerikale plakbrief vergeet le zeggen Waar zijn de ware vrienden der oude arbeiders OPSLAG. Aan de Groepen Arr. Congres RECHT EN VRIJHEID Rechtorlyke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2° bladzijde, 2 fr. op 3" en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Órigeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, A^lst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEK AERT. Posu heckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 I jaar 7.75 BUITEN BELG IK. Ir. 15.00 Men abonneert zich op alle postbureeleu. Wetgevende verkiezingen van 1925. De klerikale plakbrief beweert dat de nieuwe wet op de pensioenen aan elk oud manvan65 jaar een pensioen verzekert van ten ten minste 720 frank. Dezelfde klerikale plakbrief be weert dat de nieuwe wet, om het in komen van de belanghebbenden uit te rekenen, het loon vrijstelt in zijn geheel, in plaats van 50 t. h. zooals nu. De klerikale plakbrief houdt staan dat het kosteloos pensioen behou den is. Het is een leugen I Do 210,000 gepension neerden zullen minde* hebben dan nu. Binnen 15 jaar zullen zij die 65 jaar bereikt hebben, en 36 frank per jaar gestort hebben, slechts recht hebben na een onderzoek van hun inkomen op eene rente van O frank tot 720 franken, zooals nu. Het is waar Maar ze vergeten te zeggen dat die verbetering te danken is aan de bemoeiingen en amendementen van de socialistische gekozenen, die gedurende twee zit tingen er voor gestreden hebben. (Amendement Carlier). Hetgeen valsoh is I Waarom heeft men anders yeranderd En overigens, op punt 6 van denzelfden plakbrief, erkent men niet dat ieder arbeider 10 centiemen per dag zal moeten storten (36 frank per (jaar), om binnen 15 jaar, opeen rente van 720 frank rechtte hebben, zonder onderzoek De waarheid is, dat de nieuwe wet dit voordeel brengtdat zij aan de de weduwe eene rente van 360 frank en aan de weezen een rente van 120 frank verzekert voor de toekomstMaar mits stortingen l 1. Dat de socialistische groep voorgesteld heeft onmiddelijk, aan alle oude arbeiders, inbegrepen de kleine beambten, ambachtslie den en landbouwers, een kosteloos pensioen van ten minste 720 frank te verzekeren. 2. Dat de socialistische groep bovendien voorgesteld heeft er onmiddel lijk bij te voegen gezien de levensduurte een toeslag van 360 frank, door, ten laste van do bazen, I f. h. van het bedrag der salarissen te innen, gezien de kolenmijnbazen wel 3 t. h. storten om do mijnwerkers aan een pensioen van 1,500 tot 2,000 frank te helpen KLERIKALEN evenals LIBERALEN hebben geweigerd het pensioen der oude arbeiders, inbegrepen do kleine beambten, ambachtslieden eu landbouwers van 65 jaar af, onmiddellijk tot 1080 en 1440 frank in de TOEKOMST te brengen. Het is slechts na 15 jaar dat zij recht zullen hebben, zonder onderzoek, hun renten van 720 frank te trekken, en getrouw er voor gestort te heb- beu. De Algemeene Raad der Belyisohe Werkliedenparty. In ons voorgaand artikel van verleden week hebben wij met cijfers de beweringen van de bour- geoispers weerlegd, waar deze sprak van achteruitgang der socia listische partij in Engeland, van haar verlies, van hare aanstaande vernietiging. Het gebeurd meer dan eens dat die heeren uit de bourgeoispers hunne wenschen voor werkelijkheid nemen. Dat belet nu niet dat onze socia listische broeders uit Engeland meer dan een mitliom stemmen hebben bijgewonnen. En'of ze nu meteen ongeveer veertig zetels verliezen doet niets ter zaak dat ligt eenvoudig aan het verouderd, onlogisch, ja onzinnig kiesstelsel. In ons land, zou met de evenre dige vertegenwoordiging, eene partij, welke met 20 o/o vooruit gaat zooals de socialistische in En geland, de volstrekte meerderheid behalen en de regeering verove ren. In Engeland daarentegen moet eene partij, die één millioen stem men bij wint en met 200/0 voor uitgaat, de regeering verlaten zoo wil het de bestaande kiesregeling. Maar het kan verkeeren. Een komende keer zal datzelfde kiessysteem wel in 't voordeel werken van de socialistische partij. Die tijd komt, omdat steeds de socialistische partij hare Candida- tuur stelt voor de regeering, en omdat, sinds de dood en den on dergang der liberale partij, zij al leen oppositiepartij is. Uit dien verkiezingsstrijd zelf zijn nu een paar lessen te trekken en een paar beteekenisvolle fei ten aan te stippen. Wij zegden hierboven dat de socialistische partij in Engeland, ongeveer veertig zetels verloren had, niettegenstaande de aanwinst in stemmen. Zulks ligt niet alleen aan het verouderde kiesstelsel, maar aan het feit dat in meerdere ki&sdistiikten de bourgeoisie EEN BLOK gevormd had tegen de socialisten liberalen en conser vatieven hadden hunne onderlinge twisten vergeten, om samen hunne kapitalistische b< langen te kunnen verdedigen tegen de sooialisten. Zij keken dus niat naar wat hen scheidde, maar naar wat hen ver- eenigde, en dat was hun Kapitaal. Het kapitalisme heelt in meerdere distriktenzijn KLASSEBELANG voorgesteld, en slechte éenen lijst van kandidaten opgemaakt in andere distrikten waar twee lijsten waren, eenen voor de liberalen en eenen voor de conservatieven, hebben hunne kandidaten een een zijdigen strijd geleverd tegen de socialisten. In gansch Engeland heeft de bourgeoisie tegen de socialisten den KLASSESTRIJD gevoerd. Dat is een feit. Nochtans zijn do Socialisten met 200/0 vooruitgegaan, omdat zij hunne eenheid bewaard hebben. De socialistische partij in Enge land is EEN gebleven, zij heeft hare EENHEID behouden, heeft alle communistisch gedoe van de hand gewezen daarom juist is de toekomst aan haar 1 Ook de Belgische Socialistische partij heeft hare eenheid gehand haafd zij ook staat buiten het communisme, zoodat aldus hare sterkte en hare macht aangroeien, en daarom gaan wij den komenden kiesstrijd aan met de zekerheid van te overwinnen. Verder deden wij goed ons steeds op het klassestandpunt te plaatsen. De bourgeoisie heeft ons menigen keer het voorbeeld gege ven dat zij alleen klassebelangen dient, dat hare strijd tegen de ar beiders .is ingegeven door haar verlangen om hare klassevoorrech- teu te behouden en uit te breiden waar het kon. Aldus nog in Enge land. Dat is haar recht. Maar met welk recht wil zij dan beletten dat wij ook den klassestrijd voeren Met welk recht verwijt zij ons dat wij den klassestrijd aankleven Ja. WIJ STRIJDEN DEN KLASSESTRIJD, en zullen hem blijven voortstrijden, omdat gij, bourgeoisie, hem ons leeren strij den hebt, en omdat hij ons naar de overwinning van het Socialisme moet leiden. Er zouden nu nog een paar woorden moeten gezegd worden over het Liberalisme en de Libe ralen. Dat is voor een anderen keer. Zij verliezen er niets bij met wat te wachten. Integendeel. Juli en DOMS. Alles sJaat op. alles verduurt, dat is geen nieuws, elk weet het, elk onderbindt het. Het zal das ook niemand verwon deren, als wij hen zeggen, dat liet papier, dat we noodig hebben, om ons blad te drukken van dien opslag niet is gevry waard. Wat ik zeggen wil Wel dut ons blad in prys stijgt, en we er niet meer aan uit kunnen we zijn verplicht den prijs van ons blad op 20 centiemen te brongen. 'k Weet nu wel, dat oen opslag van 5 centiemen per week niet gere kend wordt 5 centiemen bobben geen waarde moer, en toch zijn er onder mijne vrienden die meenen dat er lezers zullen zy n, die er zullen op kniezen, en hun blad zullen op zeggen. Onmogelijk heb ik hun geant woord. Onze lezers weten, dat we niet kunnen blijven toedragen aan ons blad, we hebben immers geene on uitputbare kas, onze annoncen zijn klein in getal en weinig op brengend. Ons blad moot zijne uitgaven dek ken, dat zullen de lezers begrijpen. Daarbij wie op 5 centiemen ziet, om zijn eigen blad te helpen reoht houden, is geen socialist. Moest het vallen ons geliefd weekblad, waar zouden we naartoe gaan om do rechten van de wer kende klasse te verdedigen Hoe en op welke wijze zouden we opkomen, voor do belangen van den minderen man f Welk een leventje voor onze tegenstrever» Geen socialistisch weekblad meer, ons mogen beschim pen, bespotten en lasteren, eu geen antwoord te moeten vreezen. Onze vrienden niet kunnen op de hoogte houden van onze politieke werk zaamheden. ben niet meer kunnen wijzen, op welke inaDier ze bestuurd en hoe ze gepluimd worden Neen, vrienden, ge begryptalras dat zulks niet mag, dat zulks niet zal. Ons weekblad zal blijven verschij nen, het zal aan 20 centiemen ver kocht worden en geene lezers zullen afvallen, integendeel, elk zalmede ijreren om een nieuwen lezer aan te brengen, dat zegt met volle over tuiging uw aller vriend FRIEDER1K. Ter Herinnering. om 9 lokaal Zondag aanstaande ure 's morgens, in het Hand in Hand te Aalst. DAGORDE Bepaald opsteller der lijst voor do Wetgevende Kamer Allen op post De Arr. Secretaris, J. BEK AERT. ZE DOEN MEDE, D« Fronters, de knechten van de ryken, als er gebast worüL op de socialisten. In hun Werk man van 0 November 11. schrij ven die heeren nu altjjd om hunne meesters te dienendat de socialisten niets gedaan heb ben voor het kleine voik, wanneer ze in het Ministerie waren. Dat is ten minste toch durven. De instelling van het Crisis fonds, hulp aan de werkeloozen verschaffen, dat is niets gedaan 't Was misschien niet noodig voor de heeren fronters. De invoering van den achturi- gen werkdag. Niet noodig zeker Do werklieden zouden volgens doheeron fronters, twaalf en nrepr uren per dag moeten werken, zoo als voorden oorlog. 't Kosteloos pensioen, vnor onze oudjes. Wel. dat is niots gedaan. Misschien konden de ouderlingen het missen, en zeggen de froutërs met de katholieken, hunne boe zemvrienden, dat de ouderlingen het als eene aalmoes aanzien om dat ze er niet moeten voor beta len. Den strijd die don Socialisti- schen Minister Wauters beeftaan- gegaan, om het duur leven te be strijden. Dat ook was niet van tel. De fronters zongen immers we vragen Wauters uit ons land. Nu zjjn die heeren heel te vre deu, omdat hun vrienden er voor- gezorgd hebben, dut alles merke lijk is verduurd Heefteen hunner hoofdmannen in naam hunner partij, M. Moyer- soen niet geluk gewerrseht bij zijne benoeming als Minister en hem een lange ministerhele loop baan toegeroepen Hun wensch is vervuld gewor den, want omdat M. Moyersoen het krisisfonds op een niét heeft doen smelten, het kosteloos pen sioen heeft afgeschaft, den acht urigen arbeidsdag bedreigd, is hij door de heeren reaotionnairs op nieuw minister gebombardeerd. Ge zyt voldaan heeren fronters, maar het werkvolk weet, hoe deerlijk zo gefopt zjjn geworden door uwen Minister Moycrsfeen. Daarna hebben do frsnters het ook over de verkiezingen in Enge land en ze juichen, omdat de kle- rikalen er gezegevierd hebban, en de socialisten er een aantal zetels hebben verloren. Het werkvolk heeft daar den rug gekeerd aan de socialisten, roepen dio heeren triomfantelijk uit. Eer! ij kt halve, zouden ze aan hunne lezers moeten z.eggen.welk kiesstelsel er heerseh' <lat op vele plaatsen de liberalen en

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 9