Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Wedderegeling of Perequatie Mijn Hoekje. 21'' Jaar N° 49. i'rijs per nummer 20 centiemen. 7 December 1924. Annoncen Leest en verspreidt Recht en Vrijheid Voor onze Arbeidsinvalieden De beperking der smart Rond onze werktreineu Zen katholiek biecht op. Van af heden Zondag, kost ons Weekblad, Recht en Vrijheid RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1° en 2" bladzijde, 2 l'r. op 3e en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekonde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postc.heckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 I ja?r 10,00 BUITEN BELG IE. jaar fr„ 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het Vraagstuk van de wedde- regeling of perequatie staat aan de dagorde zoo wat overal in den lande. Geen midden waar er niet over gesproken wordt, 't zij om het af te keuren, 't zij om het goed te keuren. Want onverschil lig blijft men er niet bij. Alle par tijen zijn het eens om te verklaren dat er iets moet gedaan worden voor de lotsverbetering der staats- agenten. Men is het echter niet meer eens over de middelen. Het Vraagstuk op zich zelf ge nomen is eenvoudig. De index staat aan 520. De loo- nen der staatsagenten zijn niet in dezelfde mate gestegen als de levensduurte. Dat verschilt nog al wat. De Staatsagenten vragen eene aanpassing hunner loonen aan de huidige levensduurte, en ook de regeering is de meening toegedaan dat er «iets» moet gedaan wor den. De regeering begon met 't be gin zij benoemde een commis sie die de kwestie tot in de min ste bijzonderheden zou onderzoe ken. Die commissie hield tal rijke vergaderingen, waarop de nieuwe loonroosters werden be sproken, ondeizocht... en vast gesteld. Tot nu toe ging alles goed en wel. Maar daar werd nu op eens de nieuwe regeling openbaargemaakt, met de blijde tijding dat zij 350 millioen zou kosten en meer dan 100 millioen aan nieuwe belastin gen zou vergen. Algemeen geschreeuw, protest en dreigementen. !)e kleine agenten zagen hunne verwachtingen dalen tot iets meer dan O de grooten integendeel de aarlsbisschop denkt aan 't proces Coppée krijgt voortaan 50.000 Irank. ZEGGE VIJFTIG DUIZEND FRANK; de eerste rechter aan 't verbrekingshof en een luitenant-generaal evenveel Een volksvertegenwoordiger kan het blijven stellen met 12,000 Irank Aan de andere zijde der barri- kade, bij de klerikale reaction- nairs, een zelfde algemeen ge schreeuw, protest en dreigemen ten, maar 0111 eene heel andere reden. Die menschen denken aan hun coflre-fort aan de nieuwe uit gaven aan de 100 millioen nieuwe lasten... ondertusschen kunnen de staatsagenten hunnen buikriem maar wat toetrekken. Die klerikale mijnheeren be gonnen er allerlei middelen op uit te vinden om... geen nieuwe las ten te moeten betalen... en toch iets te doen voor de staats agenten Zij spraken van vermin dering van het aantal bedienden, van reorganisatie der administratie en dies meer. Tusschendoor kan men evenwel eens lezen dat de staatsagenten geen perequatie verdienden, want dac hun werk heel dikwijls niet veel beteekende en dat zij zelf luiaards waren, alleen bedacht op veel verdienen en weinig werken Als men nu bedenkt dat die aanvallen kwamen uit de middens der klein burgerij, rente niers, kristelijke nietsdoendêrs en kapitalisten, dan krijgt men even een schoon spectakel te zien Voorzeker, en dat geefik gaarne toe, is de perequatie niet de gewenschte oplossing ik spreek hier niet van al de gebreken aan het perequatie ontwerp verbonden, maar wel van de perequatie op zich zelf geno men. De lotsverbetering der staatsagenten hadde opeenegansch andere wijze moeten gebeuren. Eerst en vooral door de her vorming der administratie onder vorm van industrialiseering, aan sporing tot persoonlijk initiatief en vereenvoudiging. Daaruit zou dan onmiddellijk voortvloeien tijdbesparing, vruchtbare arbeid, vermindering van het aantal staats agenten. Ten twe-ede, volledige aanpas sing van het loon aan het index cijfer, met de vaststelling van een absoluut minimum voor den levensstandaard. De hervorming der diensten in den daareven aan- geduiden zin hadde zulks mogelijk gemaakt, ZONDER EENE GROOTE VERMEERDERING VAN UITGAVEN,hetwelk ove rigens toch als geen beletsel voor eene rechtvaardige regeling mag aanzien worden, wanneer men aan de houder de millioenen denktdie door het leger worden opgeslokt, en waarvan de bovengenoemde beknibbelaars van de lotsverbete ring der staatsagenten, niet spre ken. Zij zijn dus daarmee t'ak- koord Ten derde, bestrijding van 't duur leven, wat van zelf eene ver mindering aan uitgaven vanwege den Staat na zich zou slepen. Dit laatste is wat te veel ge vraagd aan de vaderlandslievende uithongeraars van 'tvolk... zoodat ten allerlaatste het eenig beletsel voor lotsverbetering der staats agenten te zoeken is bij de... RE GEERING die de index tot 520 laat stijgen. Julien DOMS. Op het oogenblik dat de Staats agenten on werklieden evenals liet onderwijzend personeel met reden protest aanteekenen tegen de pere quatie der wedden, waaryoor niet genoeg rekenschap wordt gehouden met het ontzaglijk stijgen der levens duurte, op het oogenblik dat de huis vrouwen van de regeering maatre gelen eisohen, zal het niet van be lang ontbloot zijn op don zoo pijn lijken toestand te wijzen van duizen den ongelukkigen, die stoeds het slachtoffer van het klasse-egoïsme zijn geweest. Na den wapenstilstand werden overal in het land groepeeringen op gericht van Invaliden van den Ar beid en van den Vrede, die van de Openbare besturen de zoo rechtma tige beschermingsmaatregelen ei- schen. Zij willen hun ellende niet meer als een eenig gewicht aan hun voeten slepen en slaakten een alarm kreet, die door onzeleidors niet werd aanhoord. Alleen de Werkliedenpartij be krachtigde hun gewettigde eischen door een wetsontwerp dat op 11 Juli 1U22 door partijgenoot Fischer in do Kamer werd neergelegd en dat door de afdeeling is onderzocht. Door dat ontwerp wordt het op richten van een Kantoor en van een bijzonder Fonds ton gunste dor ver minkten en der arbeidsinvaliden vooropgesteld. Afgevaardigden dei- invaliden hielpen hot medeopstellen. Het aktiekomiteit der Natio-nalo Federatie der Invaliden stelde, alles in het werk om een einde te stellen aan de stoffelijke en lichamelijke el lenden, waaronder die ongelukkigen gaan gebukt. Vóór twoo jaar door liep een meelijwekkende stoot de straten der hoofdstad en op de mee ting welke dezen besloot, kwamen mandatarissen van al de politieke partijen hun toetreding tot de bewe ging ton gunste der invalieden- eischen bekrachtigen. Sedert dien greep er menig onder houd plaats met de. bevoegde mini sters. Men richtte zich doormiddel van voordrachten, aanplakbrieven en persartikelen Lot do openbare meening, dre heel en ai voor de eischen der verminkten schijnt ge wonnen. Nu men kan den doove spelen om de klachten dier ellendige wrakken niet te hooren, die nochtans meer dan wie ook onder al do gebreken van onze samenleving lijden, men kan er zich niet tegen verzotten aan die verminkten het recht tot leven toe te kennen. Heden nog zijn duizenden onder hen gedwongen van almoezen en andere lapmiddeltjes te leven de weldadigheidsburoelen staan hen soms eene kleine hulp toe om te be letten dat zij van honger omkomen. Degenen die, spijts hun soms zwaar lichamelijk gebrek, een plaats aan vragen in een werkplaats, een kan toor of een bestuur, worden zonder medelijden afgewezen. Is het dan te verwonderen dat velen onder die invalieden zich aan de wanhoop of aaneen overdreven schaamtegevoel overleveren In het verleden worden zij steeds aan onmeoscholijke behandelingen onderworpen. Dö Spartisten wier pen hen in den afgrond in de Mid deneeuwen liet men hen toe langs den weg te bedelen, de koningen lieten hen den rol van gekken spe len, vóór den oorlog nog werden velen naar Hoogstraten en Morxplas gezonden. Onze arbeidsinvalklen eischen een behoorlijk pensioen, in afwachting dat zij een bediening in evenredig heid met hun bekwaamheid beko men. Zij doen oen beroep op iiofc pu bliek om zijn steun voor hun bewe ging te bekomen. Dat het de ver minkte straatventers bevoordee- ligt dagbladverkoopers, schoen poetsers, enz. Dat hot werken toe vertrouwt aan degenen die een vak uitoefenenmachienschrü vers,boek binders, schoenmakers, enz. Enkele vrienden der Partij hebben reeds een kring der beschermende vrien den van den Verminkte opgericht, met het doel het fonds, dat aan de Mutualiteit der Verminkten, aan te vullen. Laten wij onze Arbeidsinvalieden zedelijken stoffelijk steunen in hun strfjd om een beter lot te veroveren. Wij zouden [aan dien plioht niet kun nen verzaken, zonder er een deel van ons socialistisch bewustzijn bij in te schieten. Het schandaal duurt voov*t. Als govolg van ons artikel over enkele dagen in Het Volksblad verschenen, heeft de Administratie trein 3043, die om 16.42 te Brussel- Noord vertrekt, verdubbeld tot Den- leeuw. Die maatregel is onvoldoende. Trein 2806, vertrekkende om 17.1-1 uit Denderleeuw naar Sottegem moot lioel de massa arbeiders van Haeltert, Eode, Burst enz. opnemen die met den rectitstroekschon trein aankomen. Al de plaatsen zijn op voorhand bezet. Dan wordt het oen pijnlijk schouwspel to zien hoe al dat volk moet klauteren en boksen om in de wagens to geraken. Ik heb nu drie dagen nagegaan en bestatigd dat in ieder komparti- ment, waar enkel 8 of 10 plaatsen zijn, minstens 10 a 12 personen moeten rechtstaan. Hoe er geen ongelukken gebeu ren weet ik niet. De ressorts der rij tuigen zijn heelomaal plat gedrukt. Er bestaat ecu afdoend middel om die wantoestanden te vermijden. Waarom de verdubbelde trein niet laten doorhollen tot Burst of Sotte gem met stilstand te Welle, HaelLurt, Eede Het is oprecht schandalig, dat ar beiders, die een heelen dag moeton wroeten, bij de terugreis opeengo stapold worden als haringen in een mand. Moest zulke toestand bestaan in tweede of eerste klas, 't zou geon twee dagen duren of al do kontro- leurs waren opgetrommeld om de noodigo vorandoringen te doen. Arbeiders, als gij metdokiozing rood stemt, dan krijgen wo ne socialist als minister dan zal er voor de werktreineu worden go- zovgd. DE BRUYN. Aan een katholiek Kamerlid of Senator, is door do Nation Beige gevraagd of er ministerkrisis komt. Onvermijdelijk, is het antwoord. Do belastingen van Thevinis zijn een middel om hem er uit te wippen. Maar ook zonder dat, moet hij weg. Het kiezerskorps moet uitspraak doen. En daarbij moeten wij een rogeering krijgen, want nu hebben wij er geen. Dus stemmen voor de socialisten is plicht. Wy hobben reeds meer dan drie jaar een liberaal- klerikaal gou vernement. Zij beschikken over eene vol doendemeerderheid in Kamer en Senaat en kunnen dus alles doen stemmen wat ze willen. En zoo herinner ik me nog, dat die heeren in de laaiste kie- zingsperiode beloofden aan de herbergiers en geneverdinkers kiest voor ons en als we do mees ters zyn, wordt den druppel vry verkocht Driejaar zyn sedert verloopen. Z'hebben de meerderheid, ze zijn de meesters en nog hebben ze den vryën verkoop van den genever niet ingevoerd. Z'hobben eenvoudig weg,hunne kiezers bedrogen, die kiesbelofte gedaan enkel om stemmen te winnen, want iets is zeker, dat den vryën-verkoop van genever nooit meer zal ingevoerd worden. Eenieder is er van overtuigd, de statistieken zy'n daar om bet te bewijzen, dat bet afschaffen van den vrijen verkoop van gene ver. veel goeds heeft bijgebracht op zedelyk on op stoffelijk gebied. Het drankmisbruik is veel ver minderd, de moordon en mesge vechten veroorzaakt by drank misbruik evenzeer, en op gebeid van gezondheid zyn de diensten onschatbaar. Wy mogöfl dus gerust zoggen, dat er geon ernstig mensch er ook zal durven mede voor den dag ko men in de Kamer of Senaat, want ze zouden als snullen aan zien worden. Wel zullen er weinige kiesche kandidaten aan de kiezers belo ven, dat ze er zullen voor ijveren om den druppolverkoop vry en algemeen te maken, zooals vóór den oorlog, enkel en alleen om stemmen op te visschen. Wy socialisten, doen daar niet aan mede en zeggen tot do be volking, er is ander en beter werk in de Kamer en Senaat te ver richten, en onze mannen hebben hun tyd noodig vooral om betere wetten te eischen, .diehet leven der werklieden, kleine burgers en kleineboerkens moet verbeteren. Dat die geneverheeren de belan gen der rjjke menschen verdedi gen, onze socialistische manda tarissen hebben hun werk om te spreken in 't belang van den minderen man. Friederik. 20 centiemen per nummer.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1