Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. R. I. P. In de Kamer. Mijn Hoekje. ®e vijanóen óer IDrouw, 21 jaar jyo 30 Prijs per nummer 20 centiemen. 14 December 1924. Annoncen De schoonste lilm. De prachtigste looneelen. RECHT EN Rechterlijke annoncen 4 fr. por regel op r en 2e bladzijde, 2 fr. op 3e en 4" bladzijde. Rek lam en volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten olke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekonde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molondries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST AltONM iVIENTSPHIJS 3 maanden fr. 2.60 6 5,20 1 jaar 10,00 BUITEN BELG IE. jaar fr, 1500 Men abonneert zich op alle postbureoJen. Mijnheer Hendrik HEYMAN, député, vertegenwoordi ger der katholieke vakbonden, Mijnheer Leo VINDEVOGEL, kandidaat volksvertegen woordiger, vertegenwoordiger der kristene vakbonden, Mijnheer H. PECHER, député, vertegenwoordiger der liberale vakbonden. Mijnheer IWEYNS D'EECKHOUTE, volksvertegen woordiger, vertegenwoordiger der katholieke boerenbonden. De katholieke vakbonden en kinderen. De liberale vakbonden en familie. De katholieke boerenbonden en kinderen, te samen in 's lands bestuur vertegenwoordigd, hebben de eer 11 ter kennis te brengen het onherstelbaar verlies, dat zij komen te onder gaan door het afsterven van hunne teêrgeliefde kinderen 1. Belgisoh Houtbewerkersverbond, Mechelen. Oorzaak Gebrek aan leden. 2. Liberale V ellenbewerkersvereenigmgLokeren. Oorzaak Gebrek aan leden. 3. Liberale HoutbewerkersvereenigingLokëren. Oorzaak Gebrek aan leden. 4. Liberale Textielbewerkersvereeniging, Lokeren. Oorzaak Gebrek aan leden. 5. Liberale Metser ever eeniging, Lokeren Oorzaak Gebrek aan leden. 6. Houtbewerkersvereeniging. Blankenberge. Oorzaak: Ge brek aan leden. 7. Kweeksyndikaat van m eikschap en, Loochristi. Oorzaak Gebrek aan leden. 8. Katholieke Veebond te Elewijt. Oorzaak Gebrek aan leden. 9. Christen BediendensyndikaatRonse. Oorzaak Gebrek aan leden. 10. Katholieke Samenwerking St-Eloi. te Olloy. Oorzaak Gebrek aan leden. 11Katholieke Beroepsvereeniging, te Beerlaere. Oorzaak Gebrek aan leden. 12. De Vereenigde Hopboeren, te Pamel. Oorzaak Gebrek aan leden. 13. Christen Handschoenmakers oer eeniging, te Pamel.Oor zaak Gebrek aan leden. 14. De Vrije Landbouwersver eeniging, te Pamel. Oorzaak Gebrek aan leden. 15. De Vereenigde Landbouwers, te Pamel. Oorzaak Ge brek aan leden. 16. De Vereenigde Landbomoers, SUPieters Leeuw. Oor zaak Gebrek aan leden. 17. Liberale Voerliedente Mechelen. - Oorzaak Gebrek aan leden. 18. Landbouwsamenwerking, Ie Gomezêe. Oorzaak Gebrek aan leden. 19. Kring St-Anna, te Amonius. Oorzaak Gebrek aan leden. 20. Landbouwvcreenign g, te Boncelles. Oorzaak Gebrek aan leden. De familiön der diepbetrcurde afgestorvenen hielden er aan de overlijdens in het Staatsblad van Zaterdag 15 No vember 1924, Nr 1834 af te kondigen, dit om aan de overtalrijke vrienden der verdwenenen te tooneu hoezeer de katholiekeen liberale syndikaten in groei en bloei toenemen. Noch bloemen, noch k^oonen. Rond het gemeentebestuur, i meer.turaadszitting voorgebracht I worden. Hopen wij dat het aange- j nomen wordt. Het is goed om aan te stippen, geziendogroen-geelen blauwen wil len doen uitschijnen dat onze man datarissen tegen de belangen dor bedienden en werklieden werken. Aan onze propagandisten om het tegenovergestelde te bewijzen. Gezel Nichels, Schepen der Finan ciën, heeft in de laatst gehouden zitting der sectie van financiën doen aannemen om de bedienden en werklieden een duurtetoeslag van 75,U0 l'r. per maand toe te kennen. Dit zal nu in de eerstkomende ge- Vraag (in't Vlaamsch) van gezel Nichels Trein n' 2263 vertrekkende om -1 u. 45 m. uit Haine-Saint-Piorre naar Gent, is een werktrein dieslecht, om zoo te zeggen niet is verwarmd. Zou de heer minister er niet kun nen voor zorgen dat hieraan verbe tering wordt gebracht Ook ontbre ken er verschillige vensterglazen, hetgeen di«n toestand verergerd en do werklieden blootstelt aan ver koudheden. Met weinige uitgaven voldoet men aan de verlangen der op- en afreizen de werklieden. Antwoord De samenstelling van trein 2263 is zeer groot v16 voertui- gen). Onderrichtingen werden gegeven, opdat hij voortaan langs zijne beide uiteinden tegelyk verwarmd worde vóór het vertrek. Nieuwe aanbevelingen werden aan'hot personeel gedaan opdat de gebroken ruiten steeds onverwijld vervangen worden. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels Een reiziger die een beperkt abon nement bezit, vun Aalst op St- Niklaas, en van Aalstop Geeraards- bergen zag vroeger op zijn abonne ment aattgeteekend rechtstreeks langs de andere lynoii. Hetgeen wil de zeggen dat men op de rechtstreek- sche lijnen in de tusschenstatiën niet mocht afstappen. Nu dat dit niet moor bestaat bo- rokkont dit voel tijdverlies voor die reizigers. Een voorbeeld Om in tijd te St Niklaas aan te ko men moet een reiziger 's morgens te Aalst vertrekken over Gent. Ware het hem nu toegelaten langs Dendermonde terug te keeren, zon der te Dendermor.de te mogen af stappen, dan kwam hij te Aalst aau te 12 u. 45 m., terwijl hy nu langs over Gent moetende terugkeeren, tinkel tü 14 u. 19 m. te Aalst aankomt. Zou den heer minister niet heila gen het vroegere stelsel herin te voeren, ton einde dat tijdverlies aan de reizigers in kwestie te sparen Antwoord Op de Belgische Staatsbanen, worden do abonnemen ten tusschen twee plaatsen in een enkele richting, mits betaling van den volgens den laugsten reisweg berekenden prijs, geldig gemaakt over andere banen die de. twee uit: einden van den op de kaart aango- wozon weg verbinden, doch uitslui tend voor do doorgaande reis tus schen die twee plaatsen, zonder in de tusschenstatiën aï te stappen of van een gedeelto der reis af te zien, en wanneer met do treisen de be stemming spoediger kan worden be reikt. Belanghebbende moeten, in voor komend geval,- in hunne aanvraag om abonnement de banen aanwijzen langs dewelke zij do doorgaande reis willen alleggen. Wat, bijzonder, het abonnement geldig tusschen Aalst en St Niklaas over Gent (67 kilomeier) betreft, dit mag, zonder prijsvermeerdering, geldig worden gemaakt yoor de doorgaande reis tusschen Aalst en Sinl-Niklaas over Dendermonde (31 kilometer). Vraag (in't Vlaamsch) van gezej Nichels Zou de heer minister er niet kunf nen toe besluiten, wanneer hy ovor-» plaatsingen van machinisten vooij de stelplaats van Aalstdoet, did overplaatsingen te laten gepaard gaan met een trein, om aid us hot dd. personeel van Aalst geen schade te berokkenen in hunne bevordering Antwoord De benoemingen van machinist geschieden volgens do orde van rangschikking by het door het district ingerichte examen. Ik? voorrang voor de overplaatsin gen wordt vastgesteld door den dienstouderdom. Het is onmogelijk do overplaat singen van machinist tedoonsamen- gaan met do 111 don treindienst voor komende wyzigingen, zoomin voor Aalst als voor do andore stelplaatson van het net. Vraag (in't Vlaamsch) van gezel Nichels Algemeen klagen do lieoron Con troleurs d<«r Belastingen over het lang achterwege blijven der eerste dossiers, gediend hebbende voor eene aanvraag tot hot oudordoms- pensieon. Ziehier Een ouderlinggenictzijnperisioon; zijne vrouw boreikt den ouderdom om in 't pensioengenot te treden. Den heer Controleur kan geen beslis sing nemen alvorens hy het dossier van den man, dat in 't Ministerie be rust, heeft ontvangen, en dit duurt maanden en maanden. Hetzelfde voor iemand die een ge deeltelijk pensioen geniet en zyn volledig pensioen aanvraagt. Gedurende al die maanden wach ten, missen de ge pensioen eerden zelf hun ponsioontitel, zoodat ze niets, kunnen ontvangen by de driemaan- delyksclie uitbetalingen. A'ldus ver- keeren die arme sukkelaars gedu rende dien langen tijd zonder het pensioen te worden uitbetaald. Zou den heer Minister er niet kun nen toe besluiten 1°) De controleurs beslissingen te laten nemen zonder het eerste dos sier 2°) De ouderlingen hun pensioen- titel telaten behouden, tothun nieuw rensioentilel wordt afgeleverd Antwoord Mijn Departement wendt alle middelen aan om in een kort termijn aan de controleurs der belastingen de door hen gevraagde Jöès'iers mee te deélen. Maar gelet eenerzyds op het groot aantal go vraagde dossiers en underzyds op het gering personeel waarover ik beschik, kan ik hun niotaltyd spoe dig voldoening schenken. Er valt op te merken dat, behou dens wanneer de aanvraag om her ziening, 't zy door mijn Departement 't zij door oen ander ambtshalve wordt ingediend, do ponsioengonie- tende immer in 't bezit blij ft van zyn titel, en kan bijgevolg de termijnen van zyn pensioen, naar het in 't be gin vastgesteld bedrag, in ontvangst blijven nemen. Het is niet mogelijk de controleurs er toe te machtigen omtrent do aan vragen om herziening te beslissen zonder dat zij in 'tbezit werden ge steld van het dossier betreffende de vorige aanvraag. Het is volstrekt noodig dat zij de op deze aanvraag vermelde inlichtingen kunnen ver gelijken met deze, die door den be langhebbende, by liet indienen zy- nor aanvraag om herziening worden verstrekt. Iloovelen zien we dagelijks niet slenteren langs de straat, ganscli gebrekkelijk, onbekwaam te werken, den renen de hand uit stekende om eeno almoes, den an deren. u de een of andere onbe duidende waar te koop biedende, aldus de uitgeslokene hand. eene vragende beteekenis gevende. Ze zyn zoo talrijk die ongeluk- kigen, 't slachtoffer van een werkongeval, 't slachtoffer van den oorlog, 't slachtoffer van den wreede marteling van den bezet- tor, tydens de inneming van ons vaderland. Het zijn meestal gehuwde men- schen, veelal in den bloei van hun leven, die zouden moeten kunnen zorgen voor vrouw en kin deren, die het hunne zouden moe ten kunnen bijbrengen, om 's lands rijkdom te vergroeien, den handel en de nijverheid te doen bloeien. Helaas, door hun overkomen ongeluk zyn ze niet den steun van hun gezin, maar nx eslal een last, want hunne toegekende vergoe ding is verre van belangrijk. Gewoonlijk ontvangen die nien- schen, te veel om te sterven en te weinig om te leven. •Dit is het gevolg van onze slechte wetgeving. Hunnevergoe- ding is dus te gering. En ook zy zien dagelijks het le ven verduren, al hunne benoodig heden stijgen gedurig in prijs en hunne vergoeding blijft dezelfde, in andere woorden, bij hun opge dane oneeluk, bij hunne vermin king vermeerdert dagelijks hunne armoede. En onze regee.ring bekommeit zich niet om hun lot j2y negligeert die ongelukkige^, die, hun leven, hun gezondheid veil hadden, op den altaar van 's lands rijkdom. Het is de eeuwige waarheid. Vanwege de ryko menschen heb ben we. geene goede wetten voor de ongelukkigen te verwachten. Ook zy moeten betrachten dén dag, dat de Socialisten de meer derheid zullen worden in de Ka mer en Senaat, om daar verbete ring aan te brengen. Dat die ongelukkigen er dus aan medehelpen in hun eigenbe lang en 't belang van vrouw en kinderen. Frletlerik.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1