Aalst Aan de Jeugd. VOLHARDING. Kantonale Congressen. Bij onze Oudjes. -DE LIJDENSWEG- S. M. Hand in Hand, STAD AALST. Asthma ABDIJSIROOP De noodzakelijkheid dringt zich op, eens de bestaande toestand te onderzoeken, om derwijze onze jon gelingen en meisjes er op. te wijzen, de taak die zy te vervullen hebben. Er is wei is waar prachtig werk verricht door onze jeugdgroepen in haren dagelijkschen stryd naar ont voogding, maar dat mag geen aan leiding geven naar het zoeken van een weinig verlichting uit te ade men, want nog zyn wy niet aan de verlossing. Verlossing zalige gedachte vreugd Onze jeugdige, gloedvolle harten kloppen van stille, innige vreugde en zelfvoldoening, bij het nazien onzer uitslagen die wy met gouden letters hebben te boeken in den harden strijd onzer jeugdbeweging. Herinneren wij met genoegen aan onze kranige voormannen die den wagen aan 'trollen hebben gebracht van 't eindelooze leger dat wij jeugd, eens te organiseeren, te besturen zullen hebben. En al mogen wy feesten om dien krachtige«n stoot, al mogen wy lier zijn op hunne doeltreffende schep Singskrachten, al verdienen ze al de ulde om hun ijverig werk, verre, helaas, heel verre ligt nog het eind punt van den hobbeligen weg, die wy jeugd te bewandelen hebben. Dat onze jeugd dus bewust weze harer taak, dat ze niet denken te moeten onverschillig opkyken, met de gedachte dat aan den rollende wagen niet meer te duwen valt. Zetten wy ons dus stevig aan de propaganda om door onze Jeugd groepen, het leger der proletaren te versterken. Organiseeren wij ons, voor den grooten arbeidsstrijd te genover onze uitbuiters, de kapita listen. Ontwikkelen wij jongeren ons vooral op politiek gebied, tegen de diktatuhr van het kapitalisme en het wreede militarisme. Ziedaar, waaraan er vooral dient gewerkt de worden. Ontwikkelen wij ons dus, omdat die kennis van dag tot dag, van uur tot uur groo- ter worde. Wezen wy op onze hoede, de kies strijd is nakend, onze vijandelijke politiekers zullen het niet ontzien met laster en verdachtmakingen te genover onze oudere leiders te kam pen zij zyn gewoon in de modder en slyk tu ploeteren om de massa te misleiden, qn hun waggelend kraam staande te houden. Wy Jeugd hebben voor plicht met onze jonge maar krachtige stem het socialis tisch woord helpen te verkondigen op ieder oogenblik by elke gelegen heid over de stryd der arbeidende klasse spreken want ouze levenstoe stand hangt van de goede uitslagen der verkiezingen af. Ben overwinning der sociaal- democratie beduidt beter leven in de toekomst, betere werkvoorwaar- den, meer medezeggingschap in de fabrieken, mynen, enz. meer wel stand en genot, en vrede. Dit moet ons aller betrachting zyn. Een overwinning der klerico liberale reaktio. met behulp hunner kruipers, zoowel groen als geel, zou integendeel beduiden onmiddelyke saboteering aller veroverde wer kersletten, harder en harder zwoe gen en wroeten, niet do minste mede- zegging8schap, als echte slaven worden behandeld, in een woord, opnieuw aan den leiband van devoor- oorlogsche verslaving. Aan u jeugd, met ons te roepen wij willen niet meer terug naar de verslaafsche toestanden die onze ouders hebben beleefd, zij hebben een weg gezocht naar meer wel stand, naar minder verslaving en armoede. De slaven hebben de han den samen geslagen, en dank aan hunnen eonsgezinden strijd is er een nieuw leven voor hen komen opdagen. Wij willen dezen weg, ons aangewezen door onze ou ders, verder opmareheeren, voor niets en trots alles laten wy er ons niet afleiden. Meer om meer zullen wij ons orga niseeren, onze krachten versterken, en deze gebruiken voor ons eigen welzyn en geluk, voor het genot van degansche menschheid. De reaktionaire kaste, alhoewel nog sterk, dient verslagen te wor den. W(j jeugd hebben voortaak, het opbouwen der nieuwe maatschap pij bewerken. Rusten wy dus niet, begeven wy ons aan de propaganda, in 1925 doen we mede om een groot gedeelte der kapitalistische kaste vaneen te houwen. De jeugd dient georganiseerd te worden onder een en dezelfde banier De Roode geverfd met hot bloed onzer strijders voor de out- voogding, onze strijders van den grooten oorlog, enz. Wreken wy hen, stryden wij in naam dier mil joenen en nog miljoenen tot don eindstrijd De dag breekt aan dat de roode vaan Op paleiseu ktrk zal schitterend staan. A. B. Onder voorwendsel dat in Mei, of vroeger, de kiezingen plaats grijpen, vindt men in de bladen onzer tegenstevers de volgende be- teekenisvolle zinsnede De kie- zingskampagne is geopend Wat beteekent Zoolang ik de ver kiezingen niet noodig heb, spreek in daar niet over. Maar aangezien de aanbrekende verkiezingen het begin der wijsheid zijn, is het oogenblik gekomen om het alge meen stemrecht wat vleierij aan te doen Voor ons, socialisten, hoeft de verkiezingskampagne nooit te wor den geopend, om de goede reden dat zij nooit gesloten is. Staan onze woordvoerders niet immer op het spreekgestoelte, ten allen tijde en op alle plaatsen Maar iets is welsprekender dan de hesten onzer woordvoerders. Het zijn onze instellingen. Onze instellingen die bewyzen dat wij niet in de woestijn prediken omdat wij onvermoeibare scheppers zijn. Onze instellingen die al onze oogenblikken in beslag nemen, die de proletarische machten groepee- ren en vormen vanzelf socialistische kiezers zonder dat het daarom noo- dige kiesreklaam te maken zooals de gelegenheidspolitiekers. De politieke aktie is voor ons de bekrooning van een ekonomi- sche strijd die zich zonder ophou den uitbreidt in omvang en in diepte. Daaraan dachten wij toen wij de bureelen van La Prévoyance So ciale bezochten. Het is een dier instellingen dewelke, na een moei lijk begin en een overwinning op zichzelven, eensklaps den bijval te gemoet gaan waarvan den versnel lenden vooruitgang nimmer op houdt. Kanton Aalst. Heden Zon dag 14 December, om 9 ure 's mor gens, in het lokaal Hand in Hand te Aalst. Kanton Geeraerdsbergen. Zondag 21 December, om 9 ure 's morgens, in het Volkshuis Markt, te Geeraardsbergen. Kanton Ninove. Zondag 21 December, om 2 1/2 ure namid dag, in het lokaal De Redding te Ninove. Dagorde voor al deze congressen 1. De Propaganda. 2. Samenstellen der lyst voor de Provintiale Verkiezingen. Dat alle groepen flink afgevaar digden sturen. De Arr. Secretaris, J. BBKAERT. Met het socialisme van Bernard Shaw kan men kennis maken door do stu dio van A. C. in Ontwikkeling, hot tijdschrift van de Centrale voor Arbeidersopvoeding (Decem- ber-nummer). Daarin leest men een artikel over don strijd van het I. V. V. voor den vrede, Cornells Mertens handelt over de Vakvereenigings- werken Piet Landsvreugt over do Arbeidshoogeschool en de kritiek Daan Boens over die fameuze mis lukking van het Huis voor allen toTrazegnies tor gelegenheid van de tentoonstelling van Gilmont's schil derijen Julien Doms over de Bal kan-politiek Jef Do Graeve geeft aardige vliegtocht overwegingen een pleizierige vertelling van Mr. C. F. Van Rossem over de Ohaconne van Bach eenige aanwijzingen van Y. d. M. over de versiering van ons kamertje; nota's over arbeidersop voeding, jeugdbeweging. Prachtig geillustreerd. Aan de Oorlogs Weduwen. Het plaatselijk comiteit van Aalst der Oorlogs-weezen, laat kennen dat er door hare leden hoegenaamd goene drukking mag uitgeoefend worden tegen uwe politieke of gods dienstige overtuiging. U bent vol komen vrij de schoolbenoodigheden voor uwe kinderen te koopen waar u wilt. HET COMITEIT. Ons partijbestuur heeft zich ver leden weeit inde gehouden zitting onledig geüouden met den er b ar in - lyken toestand en het schamele pensioen onzer ouderlingen. Er daagt teu allen kante van het land eene beweging op, ten einde ouze kleriro-liberaie regeering te bewegen voor meerderen steun aan onze gepeusioeneerden. Het was gezel Debunnedie voor het in verlof gaan der Volksverte genwoordigers, in de j. 1. zittyd in naam der SociaJistiscne manda tarissen voorstelde, om oen vijfde tnmister aan de ouderlingen unie keeren. Hiervan heeft het klerico- liberaal verbond niet wiilöu weten, vandaar uit de beweging die op touw is gezel. Menige oudjes hebben aan den oproep van verleden Maandag be antwoord. Het waren de gezellen Nichels Alfred en Steenhaut Jozef die tot ouze'ouderliugen spraken, Alhoewel oud geworden, zagen wy met genoegen dat zy het wei meenen. Wy moesten bestatigen dat menig oudje een traan wegpinkte, by de herinneringen aan hun droevig en ellendig leven die zy achter den rug hebben, door voornoemde spreke*» uiteengezet. J)e zaak is grondig besproken, en met vastberadenheid besloten, om den rechtvaardigen eisch te doen tromfeeren, op Maandag 15 De cember e. k, om 2 l]2 ure na middag, in het lokaal Hand in Hand Molendries, opnieuw eene vergadering te houden, ten einde er toe te komen, al de gepensioe- neerden onzer stad samen te bren gen om hun aan te zetten den aan gevangen stryd tot vergoeding niet los te laten. Wy doen dus een krachtige oproep lot al de ouderlingen van de stad om de vergadering op bovenver melde datum by te wonen. Immers, wie meer dan gy, ouder lingen, heeft er recht op bestaan Wie meer dan gij moet door de wet beschermd worden De kapitalistische kaste heeft ja ren en jaren u als werktuig ge bruikt, de laatste scheppingskracht die u bezat ontnomen en tijdens die lange jaren van noest werken en voortbrengen, als miskenden, als verschoppelingen behandeld, en nu alsgij oud en versleten zijt, dank uw noest zweeten en zwoegen voor een bende luiaards, zou men u ten laat ste nog laten kreveeren van den honger Dergelijke daden zyn een schande voor de menschheid. Meermalen hebben wij op dien erbarmlijken toestand gewezen en onze klerico-liberale regeering die de steunpilaar is van de reactie, roert zich niet. Aan den schandpaal met dergelijke onmenschen. Aan u ouderlingen dit in 1925 te gedenken. Wy zyn er wel van overtuigd dat dezen die u aan don honger prijs ge ven, u alle schoone beloften zullen doen tot het verkrijgen uwer stem, maar wij zeggen wees op uwe hoede Jaren en jaren hebt gy ge slaafd en gezwoegd in de erbarm- lijkste armoede en ellende hebt gy uw leven moeten slijten in krotten en ongezonde woningen hebt gy moeten uwe kinderen opvoeden,die ook opvolgentlijk het slavenjuk op zioh hebben moeten Lemen ook op hun beurt uitgebuit en verschopt. De arbeidersklasse heeft haar eigen lot in handengij, ouderlin gen, hebt ook uw lot in handen, en alhoewel oud en totaal onbekwaam om te werken, moet u nog den meed bezielen om uwe krachten samen te brengen, en uw recht op leven te verzekeren van uwen ouden dag. De 68 socialistische Volksverte genwoordigers staan aan uwo zijde, gij hebt dus niets te vreezen, enkel met goeden moed en onwankelbaren wil komt gy tot uw recht. Gedenkt dat gansch de arbeiden de klasse uwe eiscben zal steunen, omdat zij weten ook opvolgentlijk oud te zullen worden. Houden wij dus vol en weldra zal er u recht ge schieden. Niemand onzer ouderlingen zoo wel vrouwen als man non mogen de vergadering verzuimen, want het geldt hier een levenskwestie. A. B. Bond der Aalstersche Ver minkten van hei werkonge val. Heden Zondag, 14 December, om 3 ure namiddag, in het lokaal, by En. COPPENS, Gentschestraat, 86, belangrijke algemeene vergadering. Makkers, uit Brussel, gezel J. Bekaert en Loon Van der Maelen, zullen de vergadering by wonen. Allen op post. HET BESTUUR. Feestzaal Hand in Hand Tooneelkring Kunst, Lichten Vrijheid. Zondag 14 December, om 5 1/2 ure en Maandag 15 December, om 61/2 u. Tooneelspel in 3 bedrijven, door F. Philippi. Tooneelleider Albert Peelman, uit Gent. Korte uiteenzetting van het stuk door gezel Willem Meyer, uit Gent. PERSONEN Heinrich Pratorius, consul en reeder O. Van Pamel. Mevr. Johanna Wedekind, zijn zuster Lucie De Moor. Herbert, advokaat R. De Gols. Alfred, accessor Fr. Rimbaut. Egon, A. Peelman, Ellen, vrouw van Alfred I. Nichols. Ernst Bulau Jan Steonhout. Dorothea, dochter van Bulau J. De Moor Meganck. Frans, oude huis knecht E. De Schryver, Helène, meid H. De Neve. Een bediende van Herbert C. Beeckman. Prijzen der plaatsen 2.50 fr. 1,99 fr,, 1,50 fr. (Taks niet inbe grepen). BERICHT. De leden van den Zieken bond Victor De Geyter die wenschen te veranderen van doktoor, dit voor zes maand, worden dringend ver- zooht, dit opliet secretariaat, lokaal Hand in Hand Molendries, bureel 2 te komen melden, op Zondag 14 en 28 December, telkens van 9 1/2 ure tot 11 ure vóórmiddag. De leden die dus wenschen te ver anderen, dienen van dit bericht goed rekening te houden. In de Textielnijverheid. L00NSVERH00G1NG. Wy verwittigen de leden Textiel arbeiders (sters) dat, gezien het index-number voor beide Vlaande ren en gestegen is tot 512 punten, de loonen der arbeiders(sters)opnieuw met 5 0/0zullen vermeerderd wor den, te beginnen van af 15 Decem ber. Zoodat er op het basisloon 35 0/0 moet bijgevoegd worden in plaats van 30 0/0. Indien er fabrieken zouden zyn in Aalst en omliggende, die deze rechtvaardige loonsverhooging niet zouden betalen, worden de loden verzocht het bestuur huns vakbonds er van in te lichten. A. S. Molendries, li, Aalst. Belangrijk Bericht. De Aandeelhouders en Spaarders dor Sam. Maatschappii - Iland in lland worden vriendelijk verzocht hun aandeel en spaarboekje zoo spoedig mogelijk binnen te brengen en zulks ten laatste tot 3 Januari 2925, ten einde de por honderd te kunnen berekenen. Voor de S. M. Hand in Hand s De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Eene plaats van Politieagent al hier is te begeven. Aanvragen in te zenden aan het Schepencollegie vóór 16 dezer. VOORWAARDEN Oud-stryders niet meer dan 35 ja ren. Niet oud-strijders of opgcëischten niet meer dan 30 jaar. Gestalte 1,70 m. Strljdpenning. Overdracht 5348,07. Gezongen door Jozef Neirinckx in Hand iu Hand, rondgehaald door de kalle 11,71. En omdat gy om naar Irma haar nieuw huis te gaan zien een schoon garnituur moet mede dragen 0,5o. En omdat Irma zulke schoono kostumen heeftom aan te trekken o,5o. En omdat Irma voor haar nieuw huis te garnieren allo zondagen zou willen koffietafel ge ven o,5o. Omdat Pieter de feest ver laten heeft van zyn dochter en by Ward en Jef gegaan is l.oo. Omdat Fien Katjes zijn briefje verloron beeft, geeft Jefken Troch l,oo,Van Nieuwenborg Pieter van Haeltert geeft l.oo. Op het Zangfeest op het feest van zijne dochter geelt hy nog l,oo. Rondgehaald op het zangfeest door de zangers lo,0o. Op een feest te Erembodegem gezongen door V. K. Felix 8.95 en Felix doet er nog l,o5 bij om tien frank te zijn. Gezongen doer Benoit D'Haese hij L. Bombeeck 3.5o. Gezongen by Philemon Buys, Hoogevesten, door Louis Schoon 8,75. En omdat het zou negen frank zijn geeft, Wantje Schryver o,25. Gezongen door Jef ken zeeper bij Jozef koetsier 5,25. Omdat Jaak de paraplu had meege nomen van Pie, geeft Disseken nog o,25. Omdat Jaak zijn vrouw de mis sing zag en haar kwaad maakte, geeft Disseken nog o,25. Omdat Jaak hem kwaad maakte en een halve flesch water uitdronk, geeft Disse ken nog o,25. Omdat Jaak zijn vrouw de paraplu van Pee op Jaak kapot sloeg, geeft Disseken o,25. Omdat Verléeriep op Pee dat in zijn wafels boekweitbloem gebakken was in plaats van suiker, geeft Vorlée o,5o. Omdat Pee nu kontent is van den paraplu van Jaak en hij hem niet verbeterd heeft geeft Alfred l,oo. Omdat Jaak in 't vervolg zoo hard niet zou loopen voor een slechte paraplu mede te nemen, geeft Wan nes l,oo. Omdat Disseken zoo gaar ne hutsepot eet met rapen in, geeft Verlóe o,5o. Omdat Jef tot de goede gedadite zou komen van ziin haar laten af te snijden, geeft Kamiel l,oo. Omdat Jef studeert voor ko miekzanger en zulke kranige smoe len kan trekken, geert Kamiel nog l,oo. Omdat Sooiken zegt dat Disse ken wat meer moet gaan blazen, geeft Sooiken o,5o. Omdat Disseken zoo gaarne soep eet met rapen,geeft Juliennel,oo. Omdat Jaak het record heeft gewonnen van rapper te k als de witten geeft Oscar l,oo, Om dat Charel niet kan geven voor den strijdpenning. geeft den bruinen 0,50. Omdat Valentine met haar sac- coche sloeg naar A. B. en ze op den muur kapot vloog, geeft een ziender 1,50. Gezongen op het huwelyk van Frans De Neef en Elvire Matthieu bij Fonsken uit de pist 16,oo. Gezon gen door De Schryver en rondge haald door Schelck bij Jef Van den Bossoha 6,oo, Geschamoteerd door Fr. Verbrakel 3,lo by Van Pamel Albert. Rondgehaald in het zatterik- sken door Frans Van der Poorten G.oo. Rondgehaald op het zangfeest te Herdersem en na oen lied gezon gen door Jozef Van den Bossche 19,18, Totaal 117,04. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De VylderTh. 1,0CL Bekaert Jan 1.00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. Do Smedt Livinus 1,00. Peoreboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00. Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. SteenhautA. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski l,oo. Haelterman l.oo. V. D. Maelen l,oo. J. Van Der Borght l,oo. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaeronberg J. l.oo. De Smedt L. l,oo. J. Boeykens l,oo. P. G. l.oo. Wasteels 1,00. P. R. 1,00. Van Cau- wenberg D. 1,00. Podevyn Felix 1,00. Severin Lelong 0,75. Bi'ebaut R.l ,00. D'Haeseloer August i,oo. Gtislaaf Molyns l.oo. Bocqué Fr. 1,00. Pots Frans 1,00. Petrus Eeman 1,00. Ilip. Marcocn 2,00. Totaal 39,50. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en b(j de ademhaling ^maak dan de taaie slijm los mei de beproefde Akker's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest, slijmhoest, griep, influenza AKKER'a .Alle Apotheken. Pei Flesch 1 2)0 gr li 7.50. t 550 gr. Ir. 12.— I00Ü gr Ir 20.- EncKl ome handleekerung L I AKKKK Hoofddepoi Belgii: R. de Beul. An(v«r>

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2