1 Abdijsiroop In de Kamer. Aalst Ter herrineriog, De Vijanden der Yrouw Lijdt niet De Liberalen. De medezeggenschap door Piet Landsvreugl LIEDERENAVONDEN Bond do gemeenteraadszitting. Briefwisseling. Openbare Aanbesteding. W. C. Constant Vergeylen S. M. Ilaud in Hand, Denderleeuw. Uit Erembodegem. Uit Hofstade. Cinema Palace In de Ooster Ster. langer aan: Asthma Elke maand ontvingen zy de cy- fers der verwezenlijkte zaken en geen wou de laatste zyn. Voor den oorlog bleek het dat de Walen onovertrefbaar waren, maar sedert den Wapenstilstand hebben de Vlamingen hun iever verdubbeld en hetZuiden zal kra^htigepogingen moeten aanwenden om niet zijn voorrang op het Noorden te verlie zen. Voor den een zoowel als voor den ander zyn nog schoone dagen in het versohiet, want het is een match zonder einde. Het doel verwijdert zich naarmate men er dichterbij komt. Vroeger ging het om het mil joen premieninningen. Thans stre ven wij naar do 10 miljoen. Het loopt niet lang meer aan of wij heb ben het verwezenlijkt, en, daar men al etende eetlust krijgt, zooals men zegt, zullen wij aan de 25 miljoen beginnen te denken. Twijfelt,gij daaraan, ongeloovige Thomas Gelooft gij niet wat gij met uw oogen zien kunt Hewol, man zonder geloof, ik geef U nog enkele jaren te leven, en gij zult hot ondervinden Als men van de Liberalen spreekt, dan denkt men aan zoo iets zonder levenskracht, een ding dat uitgeleefd is en versleten, zooals vermolmd hout en versleten ijzer, dat ergens in een hoek weggegooid is en aan langzame maar zekere vernieling prijsgegeven wordt Het Liberalisme heeft uitgediend het heeft alles aan de samenleving gegeven, wat het in den tijd geven kon slecht en goed. Alle zelf standigheid is verloren gegaan ou het dient nog als speelbal van ande re partijen. Dat moest zoo gebeuren met de nieuwe maatschappelijke vormen, die geschapen wierden. Hetlaisser faire laisser-passer kon niet langer de zinspreuk zijn der nieuwe wetgeving. Voortaan zal den stryd uitgovochton worden tusschen het Katholicisme en het Socialisme. Andere kleine partijen, buiten de Liberalen, verdwijnen ook van lie verlede. In Eogeland gaven de Liberalen gansch nunne party ten beste voor de Conservatieven hier in België liggen ze onder den hiel van het Clericalisme ook in.alle andere lan den hebben de Liberalen gansch uit geleefd. De Liberaal was het bourgeois- type by uitstek. Het« recht van den sterkste wierd by hem geprezen wie do machtigste wapenen had, zooals geld en kapitaal, sloeg er zich door, onbekommerd met het lot der minderen en misdeelden. De werkende klasse mooht niet veel verhopen van de Liberalen, evenmin als van de Katholieken. Vroeger kon men ze waardeeren om hun verdediging van een vrij en democratisch Staatsonderwijs. He den hebben onze Belgische Libera len dat ook moeten prys geven aan de Katholieken, die het fanatiek dogmatisch onderwys huldigen. Met de aanstaande verkiezingen krijgen ze den genadeklop, onze zoetsappige Liberalen. Wy zyn nieuwsgierig om te ver nemen wat cr nog zal overschieten van het Belgisch Liberaal gedoe. A. -VYVERMAN. Vraag Un't Vlaamsch) van gezel Michtls i Trein 3o43 vertrekkende in Brus sel (Noord) te 10 u. 42 m. heeft veel al eenige minuten vertraging, zoo danig dat de reizigers en werklieden hunne aansluiting missen in Den derleeuw voor de lijn Denderleeuw- Geeraardsbergen. Inderdaad trein 3o52 vertrekt te Denderleeuw te 17 u. 14. Zou do heer minister er niet kun nen toe besluiten trein 3o52 te Den derleeuw, wanneer het noodig blij kt eenige minuten te doen wachten op aankomst van trein 3o43 ten einde verbinding te goven Antwoord Voor de aansluiting van treinen 3o43/268o te Dender leeuw wordt gezoagd telkens als daaruit geen ernstige bezwaren moeten volgen. Van 16 tot 3o Sep tember werd z(j slechts édnmaal ge mist wegens een toeval. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels i De werklieden van Iddorgora en omstreken die in Brussel en omsre ving hun brood moeten verdieneu, klageu dat zij de verleden week reeds tweemaal hunne aansluiting te Denderleeuw hebben gemist voer Brussel. (Hier wordt bedoeld trein 2047 om 5 u. 59 te Iddergem vertrekkende i.aar Denderleeuw.) Zou de heer minister er willen voor zorgen dat zulks ophoude, want do aansluiting t° Denderleeuw naar Brussel missen, berokkend hun groot werkverlies. Antwoord De aansluiting te Denderleeuw tusscben treinen 2647 (uit Georaardsbergen te 0 u. 3), en 2990 (naar Brussel Groendreef v. Ou. lo.), werd op 17 en 20 November laatstleden gemist wegens volstrekt toevallige oorzaken. Buiten dergelijke gevallen is de rit dier treinen regelmatig. Sinds de Syndikale Week te Moilanwelz in 192I, hebber wij geen enkele publicatie meer ge kt egen over de medezeggenschap. De Wilde Roos brengt ons uit haar abonnementenreeks een voor de massa zelf geschreven bro- chuur van Piet Landsvreugt. Ze brvat de geschiedenis van de ge dachte en vay de vorm waarin deze gedachte tot uiting kwam. Een goedepropaganda kan daar mee door de vakbonden worden gdaan. Op meetings, voordrach ten. vergaderingen, moet men er mee colporteeren. De organisaties zullen goed doen ze zich voorhunne bestuurleden aan te schaffen. Prijs 50 centiemen per exem plaar. Te bestellen bij De Wilde Roos de Lenglentierstraat, 8o, Brussel. Heden Zondag 28 #ecember koste loos zangavond do leden van Nieu- werkerken aangeboden om 5 ure 's avonds bij Petrus Adam. Kwale straat. Spreker Alfred NICHELS. Zangavond te Meireby Odilon V. d. Steen op heden Zondag 28 Decem ber om 5 1/2 ure 's avonds. De leden en hunne familie koste loos aangeboden. Spreker Prosper DE BRUYN. Heden Zondag 28 December koste- loozo zangavond de bevolking van Aalst Schaarbeek aangeboden, bij Frans De Bru?cker, herbergier, om 5 1/2 ure 's avonds. Alle inwo ners van Schaarbeek er hoen. Spre ker Jozhf STEENHAUT. Het zal er aan geen leute ontbre ken. Verleden Zaterdag hebben w(j nogmaals de mentaliteit, de ware liefde voor de arbeiders gd kle'ne burgery kunnen waarnemen. By het voorstellen van taks door gezel Nicliels die een kleine veran dering ondergaan had, werdt er van den kant der katholieken en liberalen gekritikeord. Niets was'er goed, maar dit belette niet dat 11a c-ene goede aftakeling die zy door Nichels hadden, ze de taks eenparig stemden. De Windt onthield zich, natuurlijk om politiektemaken.Ten andere wij gaan naar de kiezing, on moet dus al zijne stommoteiton doen vergeten, die hy onder zyn schepenambt heelt By een ontlasting van de invalie- den-marktkramers voorgesteld door gezel Steenhout Jan, wierdt er op gemeene wyzo door de katholieken gespot. De groenkruiser meende er te moeten tusschen komen, en stak met twee vingers gelijk in zijn oog. Hij zat dan ook heel beteuterd, toen Nichels hem zegde, dat er een persoon was, die tweemaal vervol - gens zijn betalingsmandaat van den 1 sladstaks in hot Groenkruis had af - j geleverd en niets moest betalen. Dit ondervinden wy nu met eon socialistisch schepen. Zijn me dat kloppen. M. De Windt vond het beter, en dit uit ware demokratischegevoelens(?!) dat de loonen der arbeiders nog wat zouden belast worden in plaits van de groote fabrieken. De werklieden kunnen wel 4 k'5 frank geven voor de Ginema, zegt M. Do Windt. Wat zeggen al do arbeiders hier van die wekelijks de Cinema der liberalen bezoeken Voor ons is het gemeen Wie vooral den draak stak wa ren natuurlijk de Daensisten Fron- ters. Toen M. De Valkeneer schepen was, bracht hij in een gemeenteraadzit ting een taks voor op do marktkra mers, van 0,80 fr. en 1,00 fr. die door de Katholieken en Daensisten wierdt gestemd, tegen de voorstel der marktkramers, bij monde van de Socialistische groep. Deze gestemde taks is d#or de Be stendige Deputatie terug gestuurd. Nu stelt Nichels in algemeen over leg met den Bond der Marktkramers een taks voor van o,7o en o,9o fr. voor de niet abonnenten en o,5o en o,7o fr. voor de abonnenten. Do groentisten stellen vooro,5oen o,7o fr. voor allen. Hoc rijmt men dat saam. Vroegor moest het meer zijn als do voorstel der marktkramers, nu is hun eigen voorstel hoog. Wat kluohtspelers. Wa ontvangen het hieronder- staande schrijven, dat we mot vol doening plaatsen, in de hoop, dat het zal doordringen, total degenen, die tot hiertoe vijandig tegenover de socialisten hebben gestaan, om dat ze ons niet kenden. Ziehier den brief Heer Opsteller van 't weekblad Recht en Vrijheid Vergun me, voor do eerste, maar voorzeker niet voor de laatste maa), een klein plaatsken, opdat ik mijn voldoening kunne uitdrukken, over de manier waarop den Heer Nichels zyn post van Schepen van Geldwe zen opvat. Ik ben een onderwijzer in eene aaogenomene school, en wy hadden al onze hoop gesteld in den Heer De Valkeneer, die als Schepen van Geldwezen, onzen toestand ging ver beteren. Voel beloften, maar nooit uitvoe ring. Er was ons reods zoolang een duurte toeslag toegestaan, en wij wij wachtten tevergeefs. Pas enkele weken heeft M. Nichels hem opgevolgd, en daar is de belofte van vroeger, nu reeds een voldon gen feit. Het onderwijzend korps bekomt zijn duurtetoeslag, zoo heeft de ge meenteraad beslist, en dit onder het beheer van een SOCIALISTISCH EN Schepen van geldwezen. Ik druk er op Sooialis'tischen Schepen, want wanneer het een KATHOLIEKENSchepen was,kwam er niets. Ik ben niet alleen die er hem dank voor zeg, want er zyn er velen die zich nog niet durven uiten. He doch de dag zal spoediger komen dan men wel denkt. Het onderwy- zendkorps heeft ook te leven met vrouw en kindeion, en geloof me vry, aan daden, niet aan woorden, leert men zijne vrienden kennen. Kondig dit klein dankbetuig in uw geëerd blad af, ik ben verzekerd dat velen van het onderwijzend per- sooneel die het zullen lezen en het hunne aullen van maken,en het ook oen stap zal wezen, tot de verbroe dering der intellectuëelen en handen arbeiders. Komo die dag weldra. Geteekond X. Ons antwoord Wij hebben dit briefje getoond aan gezel Nichels en vroegen hem wat er mede te doen Hij antwoordde Ge kunt het plaatsen, omdat het altyd genoegen doet, wanneer men verneemt, dat onze werking voldoet en vooral om dat hot komt van een tegenstrever. Met dien duurtetoeslag aan het onderwijzend personeel toe teken nen, hebben we onkel toegegeven aan een r/atuurlyk gevoel; reeds zoovele maanden is dien duurte toeslag gestemd in de Sectie van flnantiën en M. De Valkeneer ge haarde van krommen aas. Hot leven is nu sedert dien nog zooveel ver duurd en'k heb het dus uit de kabas gehaald. 't Is waarachtig dom, voor M. Do Valkenoor. niet te willen hooron, naar de roepstem van dezen, wiens toestand erbarmelijk is en hem te laten verbeteren ondor 't beheer van een socialist, 't Zelfde is gebeurd met bedienden, agenten en werklio- den dezen zyn ook zeer tevreden, want ook zij hadden roden tot kla gen sedert lang, en hij laat ons het genoegen dit ook te regelen. Hij is er niet te slimmer om. Het College van Burgemeester en SchepeDon brengt ter kennis, dat op Maandag 29 Deoember 1924 ten 11 uren ten Stadliuize, bij gesloton in schrijving zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van LOT A. 16 Arbeiderswoningen to bouwen op den Paddenhoak T/S. LOT B. 11 Arbeiderswoningen te bouwen Kerrobroekstraat T/S. Het schrijn- en timmerwerk lijn voorbehouden. Plans en voorwaarden liggen ter inzage der belanghebbenden op het Stadhuis, Bureel der Openbare Wer ken, vanaf Maandag 22 December 1924. Hiermede worden de leden van den ZieVenbond Victor DeGeyter» verwittigd, dat alle aangeslotene gezinnen, die wenschen van Dokter te veranderen, die op liet sekreta- riaat moeten komen aanmelden, op Zondag 28 December van 9 tot 11 ure. Ter herrinering wordt ook nog gemeld, dat de keus van den Dokter voor een duur is van zes maanden. Heden Zondag om 5 1/2 ure, alge- meene vergadering, in het lokaal, bij Amant Victor. Dagorde: DE KIESSTRIJD. De gezellen Deprez Eugeen en Alf. Bwrgliman zullen de vergadering bijwonen. Al do leden wezen op post. HET BESTUUR. Molendries, li, Aalst. Belangrijk Bericht. De Aandeelhouders en Spaarders der Sam. Maatschappij Hand in Hand worden vriendelijk verzocht hun aandeel en spaarboekje zoo spoedig mogelijk binnen te brongen en- zulks ten laatste tot 3 Januari 1925, ten einde de per honderd te kunnen berekenen. Voor de S. M. Hand in Hand De Bestuurder, L. VAN DERVEKEN. Strijd penning. Overdracht 5508,98. Gezangen op het feest van Ver maak geeft Moed bij Louis Van der Schueren door Em. Peeters, on rondgehaald door Jan Bastiaens 5,35. Omdat de vergadering der wijkclub Jan Volders zoo goed ge lukt is, geeft Kamiel Eeman '2,00. Omdat Stefaan De Wolf naar Alfred Nichels zoekt en hij hem by zijn frak had in de wijkclub Jan Volders 1,50. Rondgehaald ra de vergade ring der wijkclub Jan Volders 25.00. Gezongen by Jean Steen hout op het huwelijk vanVirginie Van Vaoren- berg en Oscar Biebaut door haar peter 12,00. Gezongen door Louis T)o Schutter en rondgehaald door Th. De Sohutter, in het lokaal Hand in Hand 9,00. Totaal 55,91. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bokaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Borghman 1,00. Do Neef R. 1,00. De Smodt Lmnus 1,00. Peeroboom J. 1,00. Podovyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van dor Vokon 1,00. Steenhaut A. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski 1,00. Haelterman 1,00. V. D. Maelen 1,00. J. Van Der Borght 1,00. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaerenberg J. 1,00. De Smedt L. 1,00 J. Boeykens 1,00. P. C. l.oo. Wasteels 1,00. P. R. 1,00. Van Cau- wenberg D. 1.00. Podovyn Felix 1,00. Severin Lelong 0,75. Biebaut R. 1,00. D'Haeseleer August 1,00. Gustaaf Molyns l.oo. Bocqué Fr. 1,00. Pots Frans 1,00. Petrus Eeman 1,00. Mar- coen Ilipp. 2.00. Totaal 39,75. Wie doet er mee tot de kiezing. De Bruyn Prosper 1/0. Do Bruyn Louise l.OO.Janssens Guillaume 1,00. Janssens Mario 1,00. Bockstael René 1,00. Bockstael Elvire 1,00. Bayens Achille 1,00. De Luyek Clement 1,00. .Do Backer August 1,00. Baetens Jo zef 1,00 Van Der Straeten Petrus 1,00. De Bruyn Osoar 1,00. Do Bruyn Maria 1,00. Naamloos 1,00. De Ko'ck Frans 1,00. Celestine De Bruyn 1,00, Leonard Do Bruyn 1,00. Plaatsgebrek heeft ons verplicht deze enkele regelen wat latei- ie laten verschijnen. Er was in ons lokaal een Zang avond belegd op 1-1 December 1.1. die op een prachtige wyze is geslaagd. Het lokaal was bomvol, de keuken insgelijks, er verdrongen zich zelfs xnenschon buiten om een plaats te vinden, die onmogelijk was. De zangers genoten den meesten by val, en vooral makker Jozef Steen haut die de menigvuldige aanwezigen een heele tijdspanne onderhield met een prachtige redevoering. Voorwaar een schoont? avond, waar eenieder ten volle verheugd over was, 011 die vruchten zal af werpen. Er roert wat in 't Erem- bodegomsche. Strijd penning. Gezongen door Manuëi Peeters 0,50 Omdat Gustjen opgeeischt is 0,25. Omdat zij zegde, gaat bij Lène 0,25. Omdat Iiène en onver staanbaar 0,25 en harén Jef zoo jaloersch iso,2§. Omdat Gustjen eens naar achter gaat 0,25. Omdat Louise zegt, Gustjen kan niets 0,25. Gmdat Gustjen zegt, Louise betaalt een rondeken, maar Leo- nie zegt, Irène zal wel betalen 0,25. Omdat hij zoo hartelijk moe ten lachen heeft, geeft den slinken uit Babbelaere 0,60. SCHOOLSTRAAT. van af Vrijdag 26 December, Meesterwerk in 12 deelen van Blasco Ibanez 's Vrijdags en 's Zaterdags om 8 ure, uitleg door heer Maeken. 's Zondags, om 5 en 8 ure, bij zonder symphonisch orkest. Gleierwerk en Glasweik. Bijzonder huis voor geleger heids- en huwelijkgeschenken. ONMOGELIJKE CONCURRENTIE. Leaxder Oosterlinck, Wellekensstraat, 45, Aalst 1 Influenza Hoest en Bronchiet nu het middel dat U genezen kan verkrijgbaar ia. Tienduizenden maken zijn lof. Doe als zij en genees U met Akker'» bereid uit kruiden en volstrekt onschade lijk; het middel zonder weerga. De slijm op de borst, hoest en benauwdheid ver dwijnen spoorloos. Uw nschtrust.. gezond heid en levensluut zullen dan ten/gkeeren. ^Allo Apotheker. Per Fle.cl. 250 gr. fr. 7.50. P I 550 gram fr. 12.-; IÜUU gram fr. 20.-. Lucht onze Undtcekemnc: L. 1. AKKER.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2