Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Waar zijn hunne beloften Bloempjes van den Kapitalistischen Akker. Mijn Hoekje. 22e Jaar N° 6. Prijs per nummer 20 centiemen. 8 Februari 1925. Annoucen Oh Rampzaligen Partijgenooten. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID die de belangen der werklieden verdedigt. 't Was een vinnigen kouden morgend. 's Nachts had hot hard gevroren en een keudon ooster- wind vloog snijdend door het lichaam. 'k Moest weg met een vroegen trein. Om 6 1/2 uren stapte ik naar de statie, en een moedertje met twee kleine kinderen, ging voor m\j. Het kleinste •wichtje, een jaar oud en het andere vier jaar, stapte nevens hare moeder. Myne nieuwsgierigheid was zoo groot, dat ik me niet kon woer- houden, haar te vragen, hoe het kwam dat zo roods zoo vroeg, met hare kinderen, in die hittere koude, op straat was En zo vertelde me Friedcrikik werk op hetfabriek, en om 7 uren moet ik beginnen. Mijn man is reeds weg naar zijn werk te Brussel, hü is vertrokken met den trein van 5,15 uren en ik ga mijne kinderen leiden, bü mijne zustt r, waar ze den ganschen dag verblijven. Om 4 1/2 ure eindig* mijne dag taak en dan ga ik, mijne kinderen halen. Daarvoor betaal ik dertig fran ken ter week. Maar, onderbrak ik haar, die kleintjes zoo vroeg uit hun beddeken moeten nemen, dat is toch wat erg Ja, maar wat wilt ge. Hot loon van den man is veel te klein om behoorlijk te leven ik ben verplicht medo te werken om te kunnen rondkomen. Maar die kin leren uit hun zoeten slaap moeten wekken, dat is toch moeiëlijk 'l Het is soms droevend om aanzien, welke moeite het kost om hier ons Maricken, het oudste, wakker te krijgen, maar't moet. En de vrouw zuchtte. Heb ik U geërgerd, vrouw- ken In 't geheel niet, maar ge moet weten dat ik binnen een viertal maanden een derde ben te verwachten en dan is hot gedaan met gaan te werken. Een kind bij, meer onkoeten en min inkomen voor 't gezin I Wy verlieten elkander en 'k stapte de statie binnen, waar het wemelde van werklieden die den tröin moesten nemen om elders 't brood voor 't gezin te gaan win nen Hoe eenvoudig dit gesprek voor velen moge schijnen, toch is het beteekenisvol. Die kleintjes worden dagelijks uit hun zoeten slaap gewekt, om dat do moeder naar 't fabriek moet, omdat vader niet genoeg verdient. RECHT Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op r on 2" bladzijde, 2 fr. op 3° on 4° bladzijde. Koklames volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke weok vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten ovor werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT' Lokaal HAND IN HAND Molondries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEXAERT. PostcheckrekoningN''8568S Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendrios, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 I jaar 10,00 BUITEN BELUIK, jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle poslhureolon. WETGEVENDE VERKIEZINGEN VAN 1925. In Oktober 1921 hebben de partijen der burgerij verklaard dat zij, zonder de socialistische ministers, don flnancieelen toestand van het land zouden gezond maken de waarde van den frank bestendig maken den ekonomi- schen toestand verboteren. Wat is er wan die belofte geworden Gedurende de rogeering Theunis (klerikaal-Iiberaal verbond) Vóór do regeering Theunis (4 socialistische ministers) Prijs van don dollar het pond sterling Belgische rente 3 0/0 Prijs van het brood den suiker de melk Verlies 15,66 fr. 20,71 fr. 5,05 54,13 95,24 41,11 58,11 50,42 7,69 1,00 1,70 0,70 2,84 3,50 0,06 0,89 1,25 0,30 Belastingen in millioenen 1287 35)0 2253 meer. Verhooging index levensduurte 476 (nov. 1920) 520 (nov. 1924) 44 (1) Loontrekkenden, gepensionneerden, bezitters van kleine inkomsten, gij allen die lijdt van dien toostand, gij zult stemmen voor de Socialisten, uwe oonigo verdedigers De Algemcene Raad derB. W. P. (1) Cijfers genomen uit hot werk van Dokter Barnich over Do politiek van het dure loven en van de verarming kunnen drijven dat is ook te wij ten aan de natuurelementen, als water, droogte en vorst, die zeer nadeelig hebben ingewerkt op den plantengroei. Er is dus een tekort. Bijgevolg mogen wij ons aan hongersnood verwachten Toch niet, omdat er in de pro- duceerende landen nog tamelijk groote voorraden bestaan uit voor gaande jaren,die het te kort zullen aanvullen. Doch het tekort zelf van 1924 drijft min of meer de prijzen in de hoogte welke opdrijving nog vermeerderd wordt door de SPE CULATIE welke uit de nadeelige toestanden partij wist te trekken, om op den rug van de arbeidende klasse, milliarden winsten te ver wezenlijken. Om die reden ook gebeurde de verhooging van den graanprijs tegelijkertijd op de beurs van Chicago en Londen. Het is het beste bewijs van de internationale speculatie, die, wan neer niet bijtijds wordt ingegrepen door de regeeringen, moet leiden in de komende jaren tot hongers nood. In Le Peuple stond ook nog een ander bloempje, op den kapi talistischen akker geplukt. Zoo hebben de Duitsche socia listen uitgebracht dat de groot- mjveraars uit de Ruhr, als beloo ning voor hunnen strijd tegen de Fransch-Belgische bezetting, de som getrokken en verdeeld heb ben van ongeveer veertien milliard In ons broederorgaan Le Peu ple uit Brussel stonden verleden week op de tweede bladzijde een paar mededeelingen uit het Bui tenland, het eene uit Dnitschland en het andere uit America en En geland, die de moeite weerd zijn, er even bij te blijven stilstaan. Uit Chicago, waar de bijzonder ste beurs ter wereld bestaat voor den graanhandel, kwam het bericht dat de graanprijzen op eens sterk de hoogte waren ingegaan. TE GELIJKERTIJD kwam het be richt uit Londen dat daar op de beurs ook de graanprijzen de hoogte introkken. Wij mogen er ons dus aati verwachten dat bin nenkort de prijs van het brood nog een klein duwje zal krijgen,en dat wij den gezegenden (1) tijd zullen mogen beleven van twee frank voor een kilo brood te mo gen betalen, zooals van nu af aan beweerd wordt. Waaraan, zult genu vragen, is die ver'nooging te danken Aan TWEE redenen. Ontegensprekelijk was de oogst verleden jaar slecht. De statistie ken voor gansch de wereld bewij dat er een DEFICIET was. Er werd verleden jaar minder voortge bracht dan de menschen noodig hebben voor hunne voeding. Het verbruik is grooter dan de voort- brengst. Dat is te wijten aan den drang in de bijzonderste graanvoortbren- de landen, om jaarlijks de bezaaide oppervlakte te verminderen, ten einde de prijzen in de hoogte te goud-mark Daarin ligt de beteekenis van de vaderlandsliefde van die hee- ren En wat kregen de arbei ders Zij hadden toch het meest te lijden onder de militaire bezet ting Vraagt het eens aan de Duit sche arbeiders uit de Ruhr, waar hunne belooning gebleven is Die kan samengevat worden in twee woorden HONGER, ELLEN DE Begrijpt men nu beter dat de arbeiders het vaderland aan hun voetzolen lappen En zie nu ne keer hoe die kapi talisten elkander verstaan. Tijdens de Duitsche bezetting in België waren er millioenen te verdienen met het leveren van cokes, kolen, vee, benzol en olie. Tijdens de Fransch-Belgische bezetting in de Ruhr waren er milliarden te verdienen. De Fransch-Belgische-Duitsche kapitalisten zijn dan ook groote vaderlanders Het Vaderland is eene schoone zaak. En geeft het menschdom veel vermaak. Jui.ien DOMS. Des te sterker de overhelling naar de Sociaal-Democratische. Partü zal zijn des te heviger zal ook den te- genkamp door de reactie gevoerd worden. Dat kan men reeds gevoe len. Van nu af aan wordt het tegen offensief met eene onbegrensde ver bittering geleverd, en dit nog al met de modernste wapens, waarvan gelukkiglfjk de werkliedenpartij geen gebruik behoeft te maken, daar haar strijd altijd met het oog op Broederlijkheid-Eensgezindheid en Vrijheid, gevoerd wordt. Wat ik hier neerschrijf is nietin- gebecldo commentaar maar zuiver opvattingsvermogen. Het gaat hier vooral om de nog talrijke onver schillige arbeiders de oogen te openen, hen het dool van onzen strijd te doen inzien, en hen de smeerlapperij waarvan de reaction- naire-kathoiieko partij gebruik maakt, om eene toekomende over winning te dwarsboomen bekend te maken. Zoo werd in laatstverloopen tijd onzen achtbaren als achtenswaar dige» burgemeester van Luik, Geaël Dujardin, op de vuilste en crapu- leuste wijze aangevallen door een Priester dier stad. HIJ den vertegen woordiger van God, verweet Bujar din, onder do walgelijkste uitdruk kingen zijn persoonlijk gedrag in verschillende besturen als verscltil- lige tijdperken. Dien vertegenwoor diger der Almacht verkrachtte op de duidelijksche wijze, zijn eerste Christelijke gevoelens on.... wie weetgebruikt dienzelfdon niet al zijn energie om Christus wetten onze jeugd ih te pompen. Waarach tig iets schoons. Wat dien «orwaarden Heer aan Gezel Dujardin zooal verweet zou te veel plaatsruimte als ook te veel tijd vergon... Nochtans weze hot genoeg aan onze lezers te weten dat Dujardin aan dien Godvcrlooeho- naar de felste do hardste bol- wassching gegeven heeft die men zich wel voorstellen kan. Ik wil hier wol iets van vertalen Dien pastoor verweet aan gezel Burgomeester ziin huidige betrek kingen mot de Duitschers (Boches zoo drukt hij zich uit). HET ANTWOORD. Indien Mijn heer Weet-Al opmerkingon te ma ken hoeft, aangaande mijno broe derlijke betrekkingen met do Duit sche Werkende Klasse, zal ik hem zeggen, dat ik daar in een uitste kend midden bon. Heeft den Secretaris van den Hei ligen Stoel gedurende zijne vacan- tie te München, niet aan Mgr. Pa- celli, een som van 2 millioen lires ter hand gesteld om de Duitschers iu hun ellende te ondersteunen Dus zijn mijne gevoelens eensluidend met die van den Grooten meester. WAAROM ZEGT GIJ DIT NIET? Steeds dezelfde geheimzinnigheid. Dien Hoiligheidsbekleeder ver weet aan gezel Burgomeester zijne betrekkingen met de Duitschers ge durende don oorlog. ANTWOORD. In Augustus 1914, heb ik godacht zooals vele anderen, dat er zware plichten te vervullen waren gedurende de troebele tijden die wjj te doorspartelen hadden. En daar ik een dergonon ben die denken, dat een plicht niet beknib beld maar uitgevoerd wordt, zoo heb ik me dus aan 't werk gestold. U zeggen wat ik gedaan heb, zou wat lang en ook te ontzenuwend zijn. Maar weze het U genoeg, Mijn heer Alweter, to weten, dat ik on derscheidingen bekomen heb, van Engeland, Frankrijk en België, en dat ik iedereen uitdaag te bewijzen, dat ik daartoe eenige schriftelijke of mondelkigscho aanvraag gedaan heb. Ik behoor tot diegenen die van oordeel zijn dat men ziin plicht moet doen zonder aan winstbejag to den kon. Op die wijze beantwoordde onaen kameraad de nog ontelbare v-erwij- tingen, mot een vastberaden kalrn- to.dio zijne macht ten teonspreidde. Daarbij voegende dat Dujardin, voor bandiet, galgenaas en andere eer schendende .benamingen uitgeschol den wordt, door oen afgozant der Roomsch Katholieke partij en dit onder 3 verschillende doknamen (dus nog leugenaar bovendien) geeft dit een bewijs te meer der re- actionnaire onmacht. Het hoeft hier dus niet gezegd dat gij Arbeiders, do overwinning 111 handen hebt. Toont dus uwe gren- zelooze macht aan die gelukzoekers, aan die Rampzaligon. F. R. Pas verschenen 1 Do. Nieuwe Algemeene Wet der Ouderdoms pensioenen, door A. Jauniaux l fr. Uitgave dor Wilde Roos, 20, de Lenglentierstraat, te Brussel. Deze brochure van Jauniaux is onmisbaar in al do arbeidersgezin nen en voor aide propagandisten, aan dewelke zoo dikwijls inlicht in gen worden gevraagd omtrent do pensioenwet. De brochure van Jauniaux is bui- tengowoon methodisch en duidelijk opgesteld. Al do govallon worden er in behandeld. Schrijver is met vra gen en antwoorden te werk gegaan. Er wordt een belangrijke korting toegestaan bij de bestelling van ze kere hoeveelheden.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1