Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. OP 2 OOGST HEBBEN GROOTSCHE SOCIALISTISCHE FEESTEN PLAATS TE GEERAARDSBERGEN Al wie zich socialist noemt, moet er tegenwoordig zijn Het Roode Henegouwen en de Verminkten. Mijn Hoekje. Ouderdomspensioenen, Jaar N° 28 Prijs per nummer 20 centiemen. 12 Juli 1925 Annoncen Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op l6 en 2» bladzijde, 2 fr. op 3» en 46 bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Rerichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT' Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeuingNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ARONNF.MF.NTSPniJS fr. 2,60 5,20 10,00 3 maanden 6 1 jaar BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Mon abonneert zicb op alle postbureelen. Op deze aarde, waar helaas vele dkigen nog zoo onvolmaakt zijn, bo- gtaat eono reeks menschen die meer dan iets anders onze aandacht en onzon steun verdienen. Het zijn de arbeiders die gebrekkelijk op do wereld komen. Zij worden niet alleen geboren in minder gunstige omstan digheden, maar op hen drukt een zware bijna ondragelijke veroordee- Als afstammelingen uit een arbeids- famiiie zijn zij aangewezen op hunne spieren, op hunne armen en beenen, om fatsoenlijk als arbeiders door de wereld te komen. Holaas, hot zijn juist heel dikwijls deze absoluut on misbare organen, voor eenen arbei der die verminkt zijn. Voor hen goen gelegonheid om eon ambacht te loe ren Soms kunnen zij nog wel hunne hersenen gebruiken en zich aldus op werken. Jammer genoeg zijn die ge vallen eene uiterst zeldzame uitzon dering. In de meeste gevallen is er voor deze ongelukkigen maar eene oplossing, n. 1. den bedelkorf nomen. Het is niet hunne schuld maar toch wil de wreede en onmenschelijk ka pitalistische maatschappij, dat zij bij iet lijden van hun ongeluk, nog dra gen en als eonen zwaren ijzeren blok met zich te slepon, den drukkeuden sn vernederenden bedelstaf. Neven die eerste reeks is er eene andere, niet minder pijnlijk om zien en waarvan de ellondoin sommigo gevallen al even ondragelijk is. Het znn de slachtoffers van den arbeid. Het zijn d® iD®nscti®n, die Iiuudg beenen, hunne armen, hunnegezond- beid offerden aan het koude, mets sparende machinisme. Als flinke en sterke kerels trekken zij do fabriek, bet werkhuis of de werf binnen. Zij zijn fier op hunne kunde, zij staan soms aan de spits hunner werkbrosders en verdienen een fatsoenlijk loon. Enkele uren later is een ongeluk gebeurd, zy zijn gevat tusschen de machine en wor den weggedragen als eene vod. Eerst weken onbekwaam tot wer ken eencn strijd tusschon leven en dood en dan eindelijk de genezing. In de moeste gevallen verlaten zij dan liet hospitaal geheel ot toch ge deeltelijk onbekwaam om nog to werken. Wel krijgen zij dan oen ma ger pensioentje, maar jammer ge noeg is dit steads :onvoldoonde om fatsoenlijk hunne verdere dagen to slijten. Zij die eens fier en trots op hunne kracht en kunde door de stra ten stapten, worden nu verteerd door armoede en ellende. Honderden, neen duizenden werk lieden hebben sedert de opkomst van het machinisme dien bitteren kelk moeten ledigen. De oorlog, met al zijne onmenscbe- liike wreedheid, heeft er nog eene derde, niets minder belangwekkende r6Is er^voTdeze ongelukkigen dan niets te doen Is oeno aalmoes van het weldadigheidsbureel of den be delzak dan het eemge middel „om deze ongelukkigen hulp te bieden Bestaat er dan geen middel om hen een beter en minder vernederend be staan te bezorgen Kan voor hon geeno redding gevonden worden Ziedaar vragen die honderden, neen duizenden zich reeds stelden. Gelukkig kan op al deze vragen bovestigend geantwoord worden. Ja, cr is middel om de meeste van deze ongelukkigen op degelijke en doel treffende manier te helpen. Het roode Henegouwen, do provincie die reeds zoovele en prachtige werken tot stand bracht, geeft ook hier weer eens het schoone voorbeeld. Reeds voor den oorlog werd to Charleroi gesticht de «sdhool der verminkten». Do naam is heel duidelijk. De go- brekkelijken of de slachtoffers van den arbeid of oorlog gaan er henen. Zij worden door bekwame vakman non onderzocht en bijna altijd is er mogelijkheid om bun een nieuw be roep aan te leeren. Zoo kan de blinde, borstelmaker of dactylograaf worden, hü die geen beenen beeft kan mandon- of kleer maker worden en zoo bestaat er na genoeg iets voor allo kwalen. Is een maal, na grondig onderzoek vastge- gesteld welken stiel het best past voor den ongelukkige, dan gaat hij over in do handen van bijzondere leermeesters, die hem met geduld en toowjiding liet nieuwe hot nieuwo vak aanleeren. Zeker,zoo iets vraagt geduld en veel toegewijding, maar na enkele jaren heeft de gebrekkige of ongelukkige het dan meestal toch zoover gebracht dat hij toch gedeel telijk en dikwijls zelfs geheel door werken in zijn onderhoud en dit zij ner familie kan voorzien. Hij moet niet naar de armonkamer en hij moet nog minder do baud uitsteken voor eeno aalmoes. Hij is een vrije en onafhankelijke man, voor zoover ten minste een arbeider vrij en on afhankelijk kan zijn in de kapitali stische maatschappij. De school voor verminkten hoeft hem do redding, waai hij nooit meer op rekende, go- bracht. Is dat niet schoon, is dat niet edel en diep monschlievend, zoo'n inrich ting. Zouden alle belastingbetalers niet met plezier elk jaar een paar Cïnton geven om zoo iets te maken. Ook de socialistische provincie raadsleden stonden in bewondering voor die school. Zij ook wilden hulp en redding brengen aan de ergst ge troffene in do maatschappij. Vol geestdrift en met de zekerheid te slagen, daar liet zulke prachtige in stelling van opbeuring geldt, stel den zij te Gent, in onzen provincie raad voor om ook in onze provincie eeno school voor verminkten op te richten. In do vaste overtuiging dat goen enkel monsch, die nog Iets ge voel bezit, dia in zijn hart nog een kloin hoekje heeft voor menschlie- vendheid en zuivere broederschap, togen zoo'n instellingzou gekantzijn, vroegen zij zelf de inschrijving van EEN MILLIOEN in do begrooting. Zij wilden spoed bij do zaak zetten Helaas, do geestdrift der roode jongens was gauw gebluscht. Ijs koud en gevoelloos kwam het ant woord van de klerikale meerderheid: zoo'n school was in Oost-Vlaanderen ni6t noodig. Allerlei redenen werden gevonden om dit onmenschelijk be sluit te verrechtvaardigen het aan tal gebrekkigen was te klein voor de hooge uitgaven, de provinoie was in eonon moeilijken Ciiantieelen toe stand en andere uitvluchten, w'ant zooiots verdient niot eens aanzien te worden als eene besprekenswaardige rede. Allegebrekkeljjkon, dio eenen anderen stiel wilden leeren kunnen eene magere en armzalige subsiedo krijgen en dat vonden die klerikale heeren.die nooit wisten wat ellende, gebrek en armoede boteekeneD, al genoeg. Zelfs de christone arbeiders, want zoo zijn er ook enkoio in onzen gezegendon provincieraad, volgden getrouw hunne meesters en stemden tegen de school voor verminkten». Is dit geen nieuw en onbetwist baar bow;js, dat alleen de socialisten voelen voor het lot der meest onge lukkigen. Moet elke arbeider, die onbevooroordeeld dezo zaak onder zoekt en do eerlijke menscbliovonde instelling van het roode Honegou- wen stelt naast de lompe en kortzich tige weigering om zulke sehool te bouwen, van fanatieke en benepen dorpspolitiekers in zijn binnenste, niet het voornemen maken bij de aanstaande provinciale verkiezin gen, overal de roodo lijsten te doen zegevieren. Eens te moer hebben wij bewozon dat alleen de socialisten redding en verbetering zullen brengen voor hen die lijden en ongelukkig zijn. Maakt U vrij den 15 Augustus l Herinneren wij aan al de groe pen der B. W. P. dat de 15 Augus tUS, moet voorbehouden worden om aan allen de gelegenheid te geven naar Brussel te gaan om den 40" verjaringderstichting der B. W. P. te vieren. 't Is soms heel droevig om aan hooren, wanneer we onze brave ar beiders hooren klagen over het niet bekomen van hun pensioentje, of do talrijke moeielykheden hooren op pomtnon, om ditzelfde te kunnen ge nieten. Een dezer dagen krijg ik van een onzer leden kenDis van oen br'of die hij vanwege het stadsbestuur had bekomen, on waaronder moer, vol gende voorkomt Uwo kinderen, de echtgenoo ten X verkeeren in goeden doen en zijn U een rento we- gons oudordomsplicht verseind- digd. Deze rento dient bepaald to worden volgens art. 4 3 van voornoemd Koninklijk Besluit (23 April 1923. Red.) en in aan- merking genomen te worden bij hot berekenen van het ponsioon- bedrag. Aanvaard... Hier komt weer eens brutaal dui delijk naar voor, waar do groote kwaal zitin do toepassing van het ouderdomspensioen. Zoodra men maar te weten komt, dat de ouderen van jaren, kinderen hebben die redelijk aan hun brood komen, kunneD do ouders op hun buik wrijven, want hun pensiooutjo wordt hun ontnomen. Zonder rond-de pot draaierij kan men dit noemen de wreedheid van het kapitalistisch stelsel jegens hun dieniet meer werken kunnen. In de plaaats van die menschen huil pensioantje te laten, en aldus hun enkele jaren die zo nog van 't loven zullen kunnen genieten, to veraangenamen, door het bijsprin gen der kinderen als het er bij hun af kan trekt de Staat hun bij do eerste gelegonheid hot paar con- ten terug. Principieel noch praktisch, is zulk eon handelwijze to verschoonen, want het staat nu óónmaal vast, dat den arbeid van hun die hedon niet meor kunnen werken, zoowel ten goede kwam van den Staat als aan de kinderen. Do kindoren worden opgevoed, dank zij het werken der ouders. Maar de Staat leeft en bestaat al leenlijk dank zij do gemeenschappe- lijken arbeid van hand en geest. Hij leeft en valt daarmedeZy bcteckc- nen zijn hersens en bloed. En het zit hem juist hierin dat de Staat zijn verplichtingen terug neemt, en in zijn plaats do kinderen doet betalen,die misschien opbunne beurt al oven veel moeite hebben om bun budget in evenwicht te bren gen dan de Staat zolve. E11 hot is zooveel to minder to verschoonen, daar het geringe van het pensioen al In geenen doelo meor aanpassolijk is aan de huidige verschrikkelijke iovonsduurte, maar or zou integen deel moeten gezocht worden naar bijpassingen iangs hier en daar om de pensioenen redelijker te maken. Welke zijn nu de verschillende oorzaken dat dit alles zoo is en niet anders Do vraag stellen is zo beantwoor den, en we zouden dit kunnen doen in oen paar woorden In feite is het hier weer niet het Rechtdie be paalt, maar wol do macht Hoe meer rechtstreekscho vorto- .genwoordigers do arboiders in de verschillende besturende lichamen zullen hebben, hoe beter het pon- sioen in zijn hoeveelheid en in zjjn toepassing zal worden. Kapitalisten of hunne vertegen woordigers aanzien de ponsioonon der afgesloofde werklieden met heel andere oogon dan wij dit doen. Voor ons boteokont het, de inkom sten waarvan de afgewerkte arbei ders moeten loven. Voor hen zijn het alleenlijk uitgaven door de Staatskas te doen. Wij willen hot dus zoo hoog mogelijk... zij zoo laag of liet maar zijn kan. Zoolang do arbeiders geen stem recht bezaten, zoolang ook hebben dotocnmalige regeoringenlioelemaal geen ponsioonon aan de arboiders toegekend wel aan de lakijenen de wachthonden van hot kapitalistisch stelsel. Nu moeten zij er wel rekening mee houden in het kapitalistisch kamp, maar liefst zoo weinig moge- l lijk. Zoo is liet 1 Euo. DEPREZ. 'k Weet nu wel niet goed of er ten minste toch nog wat mensche- l\jk gevoelen huist in de harten van zekere deurwaarders. Het is wel zoker, dat ook die soort menschen, hun brood ver- diouen en hun ambt uitoefenen hoe pijnlijk het soms ook moge weze omdat het ambtenaars zijn, die tot hun plicht kunnen ge roepen werden ingevolge de wet. Maar tusschen een plicht vervul len is ten minste toch nog bewijs te leveren van menschelijkheid, maar niet 't bewijs van beul te zjjn. 't Vrouwtje die ons komt spre ken, is moeder van vijf kleine kin- derkens. Zij heeft dus redon om in den bond der talryko familiën opgenomen te worden, bond die wel aandringt om vele kinderen groot to brengen,maar in gebreke blijft als die kinderen moeten ge voed en gehuisvest worden. Zij woonde in 't huis van haar broeder zonder huur te betalen, omdat zy langs een andere weg de huur verdiende. Hij verkoopt het huis en daar ze dus niet kan bewijzen, dat ze huurster is, spreekt den Vrede rechter van die streek de buiten- zetting uit. En op zekeren dag, het was nog geen zeven uren van den morgend, toen de kinderen nogin hun warm bedje lagen, hun roes uit te slapen, terwijl hot buiten onophoudend regende, verscheen den deurwaar der met zijne helpers, wiorden de meubels op de straat gezet, en dé kleintjes uit hun bedje gehaald, half gekleed in dit gure weder de straat opgezonden Howel, wie dergelijk werk ver richt is voor my een oprechten beul, want met zulk slecht weder de kinderen de straat opjagen, dit is echtboulenwork, dat maar kan gedaan worden door oon dier katholieken, die voorzeker op do hoeken der straten uitbazuint dat hij een voorstaander on helper is, der talrijke huisgezinnen. FRIEDERIK. Kamaraden zijt gij gareed. I)e feesten van de 40* verjaring der stichting van de B. W. 1'. zullen een gelegenheid zijn vooreen uitzonderlijke vereeniging aller socialistische jeugd- krachten in de hoofdstad. Het is een plicht voor alle jeugdgroe pen aan het gelukken van dien socia- fistischen feestdag mede te werken door aan hare leden gelegenheid te ge ven aan de grootsche feesten van 15 Augustus mede te werken. Dat de komiteiten zonder verwijl de samentrekking van hunne gsoepen in de hoofdstad voorbereiden.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1