Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst, VAN ALLES WAT HET NIEUWE JAAR 23e Jaar N° 1. Prijs per nummer 20 centiemen 3 Januari 1926. Annoncen In de Kamer. Vraag nr 36 in 't Vlaamseh) van den heer P. De Bruyn, 1 December: Zaterdag 28 November zyn al werkmanstreinen komende van de ljjn Sottegem met groote ver traging aangekomen. De talrijke arbeiders van de stopplaats Welle hebben aldus meer dan twee uur moeten wach ten zonder eenigszins ingelicht te zün en zulks in sneeuw en koude. Zou het niet mogelijk zjjn deze stopplaats van een telefoontoestel te doen voorzien om aldus, in geval van storing iti den dienst der treinen, de reizigees te kun nen inlichten Ik ben zou vrij deze vraag warm aan te bevelen. Antwoord Ingevolge de over vloedige sneeuw, welke de regel matige werking van d'e wissels, de seinen, enz., belette, onder gingen de treinen op 28 No vember laastleden vertraging. Op de ljjn Kortrijk Brussel, namelijk, hadden treinen Nrs. 2883, 2801, en 2805, onderschei denlijk 63, 161, en 44 minuten vertraging. Het geldt een toeval. De plaatsing, ter stopplaats Welle, van een telefoontoestel, dat alleen zou dienen om eenige reizigeis in te lichten over den toestand der treinen, zou eene uitgave vergen welke hoegenaamd niet zou gerechtvaardigd zjjn. Vraag nT 55 (in 'l Vlaamseh) van den heer Pr. De brnyn, 10 December:. Sedert 2 November 11. heeft het beheer, om in Denderleeuw de aansluiting te verzekeren tus- schen tremen I8O3 en 3018, dezen laatsten trein een tiental minuten verlaat. Deze maatregel heeft vele reizigers en bedienden in hunne belangen geschaadt, daar ze nu in Brussel laattijdig aankomen. Mijns dunkens kan die aansluiting verzekerd worden met trein 3018 op zijn ouden uurrooster te laten bollen en trein 1803 derwijze te vervroegen dathij in Denderleeuw aankomt voor 7 u. 10. Dat is mogelijk door trein 1803 in Geeraardebergon te laten vertrek- ken vóór 1813. Ik bid den achtbaren heer mi nister deze zaak wel willend te duen onderzoeken. Antwoord De door trein 1803 te Haine Saint-Pierre en te 's Graven-Brakel verschafte aanslui tingen laten mot toe hem tus- schen Haine Saint-Pierre en Gee- raardsbergec te vervroegen. Anderzijds, kan deze trein niet vroeger dan thans (6u. 31) uit Geeraardsbergen vertrekken, we gens de bijvoeging van twee ge mengde rijtuigen en 2° klasse, welke noodig zijn tusschendeze statie en Aalst. Jacqmotte ran de BEIT flIJIEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde. 2 fr. op 3" on 4° bladzijde. Roklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór "Woensdag avonif, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal H AND IN HANIJMolendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar jo.oo BUITEN BELGIE. Jaar Ic, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. Wij zijn aan het einde van het jaar. 1925 heeft zijn tijd gehad en neemt aanvang. het begin van het nieuwe is het de gewoonte elkander geluk en zegen te vrenschen, dit doen we dus ook, en wenschen onze lezers en partijgenooten een jlukkig jaar. HOf de nieuwe jaren die elkander olgen wel zoo gelukkig zijn zoo als wij het wenschen, betwijfelen r we sterk. 1925 heeft een jaar geweest van .1 hardnekkige strijd in verschillende nijverheden, waar de werkers zich f hebben moeten te weer stellen om hun loon te behouden. De strijd om den vrede heeft cok hardnekkig geweest, en den oorlogsgod is meermaals op het 5 voorplan gekomen, maar gelukkig is die verwijderd geworden, dank 1 aan den Volkerenbond, en we hebben toch een Locarno gehad, f die ons de hoop geeft, dat de Vrede onder alle volkeren zal behouden i worden. De socialistische partij mag ook fier zijn over wat zij gedurende vhet verloopen jaar heeft volbracht en gepoogd heeft om de volkswel vaart te verbeteren, Hare politieke macht heeft onze partij uitgebreid. De zegedag van S-5 April bracht ons getal Kamerle- den van 68 op 78, es in het Senaat van 52 op 59 en ook de onver- werping van het kleriko-liberaal ministerie, die gedurend'e vier jaar alles wat de werkende klasse voor- deelig was, heeft verminkt. Nu staan we aan den vooravond van nieuwe werkershervormingen, dank aan het deinokratisch mi nisterie waar 5 onzer Bijzonderste leiders deelnemen. En nu als nieuwjaargeschenk, breagt ons deze nieuwe regeering: 1. De verlenging der huishuur wet. 2. De verhooging van het kri- sisfonds. 3. De meer ontlasting der loo- nen der arbeiders. 4. De zes dagen betaald verlof voorde arbeiders van het spoor. E11 we hebben voor 1926 te ver wachten, de vermindering van den diensttijd het lerug invoeren van s het kosteloos pensioen van 720 frank, enz. t De burgerspers scheldt op deze j regeering, omdat ze den democra- I tischen weg der werkershervor- (mingen opgaat, 't is een bewijs dat we deze regeeringin hare politiek moeten steunen, om ze zoolang mogelijkgaanhetbewindtehouden. ,1 We mogen dus met meer ver- 1 trouwen het jaar 1926 begroeten, die ons toch wat meer Lvensze- f kerheidzal brengen. 0< k de verloopen Proviatiale rijd heeft een zegedag voor onze p trtij geweest. in O ist-Vlaanderen is de soc. gt versterkt uit den strijd ge- ko„. .2, en hebben we in ons Ar rondissement twee provintieraads- leden meer gekozen, hetgeen ons getal op 5 brengt. Hebben we de onverwerping der klerikale Bestendige Deputatie niet mogen begroeten, toch heeft dezen strijd bewezen, dat we zeker en vast naar ons voorgestelde doel gaan. Uitgesteld is niet verloren, Op degeheele lijn hebben wij op politiek terrein onze forteres versterkt. 't Is ons prachtig proletariërs- leger die ons dit heeft gebracht. 't Is tot hen dat onzen wensch gaat, tot het voeren van meer strijd, tot meer opoffering, tot eene vaste eenheid, om meer ziel- kens voor onze partij, voor de be vrijding onzer klasse te winnen. Nog vele arbeiders Van hand en geest, staan nog buiten onze ran gen, niet wetend wat te doen. De grootste schuld daaraan is, dat ze ons niet kennen, dat zij nog het grootsche en het menschelijke van onzen kamp niet voelen. Christen of vrijdenker mag hun niet afhouden van hetgene dat op do werold gelden moet 't is het recht op leven, onbekommerd en vrij, voor elkeen die werkt voor de gemeenschap. 't Is tot deze onterfden dat wij ons richten moeten met woord en schrift. Immers 1926 brengt ons den strijd tot verovering der gemeen tebesturen. Dezen strijd zal hardnekkig zijn, en het is aan ons, om van nu af in de bres te springen, finantieël te steunen en van nu af te spreken met de arbeiders, en bijzonder met de vrouwen, omdat we onze partij zouden versterken in de gemeen teraden. We kunnen dit als we willen. Immers, wie herinnert zieh 1921 niet meer, het jaar dat er in ons 5 Arrondissement37gemeenteraads- ij leden werden gekozen, waar wc in tweegemeenten eene soc. meer derheid bekwamen, en twee soc. burgemeesters. En nu in 1926 moet het orde woord zijn ten strijd tot de ver overing der meerderheid in ver schillende raden, tot het binnen dringen op het gemeentehuis in verschillende andere gemeen'en, Daarvoor is het beste middel onze bladen en schriften te doen lezen. Beginnen we dus met eene bestendige propaganda tot het winnen van nieuwe lezers voor ons weekblad. De nieuwjaar wensch tot onze partijgenooten is een oproep, in nig en oprecht, tot eon onverpoosd ijveren voor de versterking onzer partij. Hand- en geestesarbeiders, man nen en vrouwen, moeten zich meer dan ooit rond ons vaandel scharen, zonder te zien welke beloofsbelij- nenis men aankeefd. Werklieden, dat ge uwen stand, uwe partij naar den hoogsten tri omf voeren mocht in 1926 is onzen vurigsten wensch. Arbeiders, oude en jonge strij ders, zweeren wij dit bij het begin van 1926 te zullen doen Dit is onzen besten en oprecht gemeenden nieuwjaarwensch. Jan BEKAERT. Hebt gij al ei> een I Geregeld. jVVat Een kenteeken der Belgische Het treinverkeer was dit jaargere- Werkliedenpartij geld. En dit niettegenstaande het beet- j seizoen en de sneeuw. Wat zou er gebeurd zijn indien M. dan om er u een Zoo neen, haast aan te schaffen. Te verkrijgen in al onze lokalen aan 1 frank. Libre Belgique De communisten hebben alle geluk. In de Kamer roeren zij hun bek zonder ophouden, om d- anderen te pesten. De menschen in de tribunes luisteren er naar met plezier, als naar de intermez zos van de clowns in de cirk. Doch thans staat het vast dat Jacq motte een verbond heeft gesloten met de Libre Belgipue Niet alleen tee kent het fijne blad alle uitlatingen van den communistischen Brusselaar op, maar het geeft hem gelijk en steunt hem op het gezag zijner woorden om de verachtelijke sociale-demo-chré- tiens» aan te vallen. Nu eens luidt het: Jacqmotte geeft hen een goede les 1 Een andere maalTerecht deed M. Jacqmotte opmerken.... enz. In één woord, M. Jacqmotte staat in de gunst van de Libre Belgique s> op hetzelfde plan als M. Housiaux en M. Maenhout. Zou hij soms ook in haren dienst staan? Die goeden ouden tijd. Voorheen, wanneer er nog geene socialisten in het parlement zetel- den, ging het daar uiterst deftig toe en werd er, in korten tijd, goed en degelijk werk afgeleverd. Uit Het Nieuws van den Dag van 20-21 December!. 1. Hoe moeten die hoeren die goeden ouden tijd toch betreuren, wanneer er nog geene socialisten, geen werklie den in 't parlement zaten, en alles daar en petit comité kon afgehaspeld worden, zonder dat de arbeiders in staat waren, ook maar va» iets reke ning te eischen. Het gewicht ven 't brood. Wauters heeft een wetsontwerp ter Kamer neergelegd, het gewicht van het brood regelend. Hopen wij dat deze wet het bedrog zal te keer gaan, dat niet zeer nauwge zette handelaars dikwijls op 't gewicht van 't brood plegen. Be achturenwet. In verband met de bekrachtiging 111 de konventie van Washington op den achturendag door de Kamerafdee- linger., schrijft een katholiek bladje van Limburg. Ons Vaandel dat ia- der rechtdenkend menseli tegen de konventie gekeerd staat. Dit geeft ons een klein gedacht van wat die katholieke rechtdenkende menschen met het achturenwerk zou den doen, moesten zij weer volledig den baas zijn. Aan ons, arbeiders, te zorgen dat zij dit nooit meer kunnen. 75 in plaats wan 60. De werklieden kregen tot hiertoe slechts een weekabonnement van 60 kilometers. Doortusschenkomst van onze volks vertegenwoordigers, gaf minister Anseeie tos dat er, op aanvraag van de werklieden, abonnementen zouden verleend worden van 75 kilometers. Dat is veel gewonnen voor een groot aantal arbeiders. Neujean er ware aangebleven Vroeger jaren was het wat Bij de tong gevut. La Gazette had geschreven dat Anseeie een groot te kort iiet in zijn begrooting. Minister Anseeie heeft ge antwoord en bewezen dat zijn voorgan gers slecht beheerd hebben en meer uitgaven dan zij introkken. La Gazette neemt dit antwoord op en zingt 'n toontje lager sinds dat antwoord ingekomen is. De Voorzitter van het Parlement Heel de Kamer stond verleden week Donderdag in bewondering voor partij genoot Brunet die dien dag lo uur lang de debatten leidde en ondanks de obstruktie van Kommunisten en I'ronters het werk tot een gr»ed einde bracht. Er is geen tweede voorzitter als Brunet 111 heef het Parlement. De belasting op de lootten. Het Nieuws van den Dag» is ra zend kwaad, omdat de werkers die min dan I0.000 fr. verdienen, geen supertaks meer zullen betalen en ook omdat het vrijgesteld gedeelte voor de bedrijfsbelasting zal verhoogd wor den. Dagelijks laat het ellelange artikelen verschijnen tegen de regeermg, die het aandurft maatregelen te nemen ten voor-deele der arbeiders. Wanneer zullen de verblinde arbei ders die nog dagelijks dit venijnig bladje lezen, en het met hun zuurge wonnen geld ondersteunen, eindelijk eens hun oogen] openen en hunne bla den lezen Zij die tegen de Huishuur- wet hebben gestemd De hh. Janson, Jennissen, Lemon- nier, Maenhaut, Max, Mergït, Neu jean, Pecher, Pierco, Pirmez, Poncelet, Pussemier, Raemdonck, Renkin, Schaetzen, Van Ackere, Van den Cor- put, O. Van den Eynde, Wauwermans, Ameiot, Boel, Brassine, Buyl, Carton de Wiart, Claes, Cocq, David, De Bruycker, de Burlet, deGérardon, De- lannoy, de Montpeliier, de Pierpont, de Sélys-Longchamps, Drion, I'ranck, Gendebien, Golenvaux en Houziaux. Zooals onze lezers kunne» vaststel len, schitteren de liberalen en katho lieken, hier nogmaals met hunne volks liefde. De duizende huurders die weeral be dreigd zijn geweest van vijf, zes of ze venmaal den huurprijs van vóór den oorlog te moeten betalen door die volksbedriegers, zullen dit ten gepaster ure niet vergeten. Ruzie in het Vijandelijk Kamp Het wordt een echte leuteOns Volksbladorgaan der katholieke werklieden (groen kruisers) te lezen over het samenstellen van ons nieuw Schepencollege te Aalst. Zij doen haarken-pluk met M. Schelt- hout, katholiek gemeenteraaislid, om dat hij zoogezegd een overeenkomst heeft verbroken M. Schelfhout stuurt terechtwijzin gen naar het blad der «Gr an-Krui- sers die hen als striemende zweepsla gen worden toegediend. De sukkels yan Groen-Kruisers

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1