Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Invoege treden der Wet op de OUDERDOMSPENSIOENEN. Yan alles wat. 23e Jaar N° 3 Prijs per nummer 20 centiemen 17 Januari 1926. Annoncen Over goede .Manieren. I)E PENSIOENWET la de kamer. BEEST VSIJHEID Rechterlijke armoDcen 4 fr. per regel op 1" en 2° bladzijde. 2 fr. op 3° en 4" bladzijde. Rekiamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3.Ü0 6 5,50 I jaar 10,00 KUITEN BELGIË, jaar fr, 17,50 Men abonneert zich.op alle postbureolon. De Syndikale Kommissie en het Nationaal Verbond der Federaties socialistische mutualiteiten, herin neren het volgende aan al de arbei ders en arbeidsters 1) De werkgever wordt door de wet verplicht 1 fr. of 3 fr. per maand van het salaris af te houden. Men houdt lfr af voor de jongelingen jon ger dan 18 jaar en voor de loontrek kende vrouwen. Men houdt 3 fr. af voor al de arbeiders van 18 jaar en ouder. De werkgever voegt i of 3 fr. tot de arbeidersbijdrage. 2) De arbeiders moeten zich ge willig schikken in de formaliteiten die aan den patroon door de wet op gelegd worden, met 't oog op't in vullen der kaart van den verzeke- ringsplichtige, waarop ljjfrent- zegels zullen geplakt worden. Namelijk, degenen die in een onzer lijfrentmutualiteiten ingeschreven zijn, en die het nummer hunner lij f- rentrekening kennen, moeten dit aan den werkgever doen kennen; Maar zij zijn niet verplicht de bena- miDg der Maatschappij waarbij zij aangesloten zijn, bekend temaken. 3) De arbeiders die zich nog niet in een lijfrentmutualiteit hebben doen inschrijven, en die vroeger een lijfrentboekje bezaten (schoolkind, milicien, enz.) moeten het terugzoe ken. Wanneer zij het terugvinden, zullen zij hot nummer van hetboekje aan hun patroon opgeven, en er bij voegen ik ben mutualist. On middellijk zullen zij dan hun oud boekje naar de socialistische en syndicalistische lijf ren tmutsaliteit brengen. 4) De arbeiders die oen boekje be zaten en het niet meer terugvinden, moeten 1) hot gaan zoggen in oen onzer plaatselijke afdoelingen der lijfrontmutualiteiten of in een syn- dikaal bureel2) aan den werkgever zeggen ik ben mutualist, maar ik heb het nummer van mijn lijfrent- rokening niet teruggevonden. 5) De arbeiders die zich in 1925 in een onzer lijfrentmutualiteiten heb ben doen inschrijven, maar dionog niot het nummer hunner rekening bezitten, moeten aan den werkge ver verklaren: ik ben mutualist, maar ik ken hot nummer mijner lij f- ventrekening nog niot. De patroon zal h"t aan do Algemoene Liifrent- kas vragen. Deze zal het bijtijds modedenlen, maar zal de naam der maatschappij niet vermelden. 0) De werklieden die zich nog niet hebben doen inschrijven bij een so cialistische of syndicalistische lijf rentmutualiteit moeten zich deze week nog wondon naar Volkshuis, of oen syndicaal bureel, of tot een mutualistisch bestuurder, om do for maliteit in to vullen. Zij zullen tot den werkgever zeggen ik ben mu tualist, maar ik kon het nummer mijner lijfrentrekening nog niet. 7) De arbeiders die, op 'toogen- blik wanneer de werkgever de kaart der verzekeringsp'ichtige opmaakt, nog niet zouden aangesloten zijn bij een onzer lijfrentmutualiteiten, door gebrek aan tijd, zullen verklaren Ik ga mij laten inschrij ven. gelijk de Wet het mij toelaat, bij een lijfrentmu tualiteit mijner keus 1 8) De arbeider waaraan de patroon of zijn afgevaardigde zou verklaren, dat hij zich in de mutualiteit der fa briek of in een mutualiteit die de goedkeuring van den werkgever heeft, moet doen inschrijven, wordt verzocht zeer duidelijk en dringend, ptg. Aathur Jauniaux, Secretaris van het Nationaal Verbond der Fe deraties van socialistische Mutuali teiten, Waterloolaan, 97, Brussel, te verwittigen. In den brief moet men de termen van het gesprek tusschen patroon of zijn afgevaardigde en den arbeider, weergeven. 9) Alle bedreiging of het zelfde welke drukking ten einde den ar beider er toe te brengen zich te doen aansluiten bij een t'abrieksmutuali- teit, zal dringend en met stiptheid, medegedeeld worden aan het Natio naal Verbond der Federaties van Socialistische Mutualiteiten. Bijna door elkeen wordt erkend, dat hoffelijkheid, welgemanierdheid, een hooge standaard van verfijning, per soonlijk charme, als een groote waar de mogen aanzien worden en door geen geld te koopen zijn. Ja, ware goede manieren zijn te respecteeren, hebben eene niet te misprijzen waarde. Maar welke zijn de ware goede manieren Wat is het Socialistische standpunt daarover Vroeger nam men in 't algemeen aan, dat enkel beleefdheid te vinden was bij de rijke standen, als bij den adel, enz. Ook hadden deze lieden een groot gemak om gentlemen te zijn bevrijd van slafelijken arbeid, gewoon te gebieden en over anderen te heer- schen, bewust van hun macht. Maar de natuur, die zich niet be kommert om rijkdom of kapitaal of stand, bewees dat ook bij vele edelen grofheid in voelen, handelen en om gang bestond dat zij evenmin als de arbeiders, uitverkoren waren door de natuur, om hooger te staan. Hun ongemanierdheid wierd ver borgen door rijkdom en door prestige welke dien rijkdom meebracht. Hunne serveuzen waren dikwijls beter ge manierd dan zij, en zouden hfet uit eigen persoonlijkheid veel verder gebracht hebben als hunne meesters. Laat staan, dat erbij den adel eene élite» bestond van welgemanierdheid. Maar dat waren menschen die van nature zoo waren en door vele mid delen, waarover een rijken mensch be schikt, hun karakter geheel konden ontplooien. Heden is de adel van vroeger om zoo te zeggen verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een gedadel, samengesteld uit allé lagen der samen leving de oude adel en de nieuwe rijken zitten gezamenlijk aan 't tafel Benevens dien geldadel heeft men tegenwoordig de loonarbeiders, dfc proletariërs. Grofheid, gemeene ru moerigheid, kleinzielig kwaadspreken, ruzie maken bestaat nog bij een zeker deel van hen. Het is niet hun fout, maar de fout onzer bestuurders, die ze niet het noodige onderwijs gaven en ze dwongen van hun kindsche jaren af op de fabriek te zwoegen. De karakters kunnen tot hun volle natuurlijke ontwikkeling niet komen In 't algemeen constateeren wij dat in onze huidige samenleving een persoon geschat wordt, niet naar zijne werken, daden, karakter, maar naar zijn fortuin, naar zijn hebben en met naar zijn zijn Ook volgens de macht, de prestige, het aanzien, dat hij verkregen heeft in een socialen groep. Wat presteert nu de ware Socialist op het gebied van goede manieren Hij presteert eerst en vooral gelijk heid op dat gebied. 't Is te zeggen dat men voor een fabriekwerker, een kruier, een land bouwer, dezelfde plechtmatigheid aan den dag legt, als voor een millioenair, een edelman of gelijk wie. Wanneer men samen aan tafel ge zeten is om te eten, verdeelt men de spijzen gewoonlijk altijd gelijk, uit hoffelijkheid. Hij, wie ze verdeelt zal zich gewoonlijk de kleinste hoeveel heid geven, nog eens beleefdheids halve. Doch onder ons allen, die al te samen aan de wereldtafel eten. wordt dit beginsel niet toegepast, op verre niet, als door een heef miniem getal. De rijke kapitalist zou het al op slurpen en aan zijne werklieden slechts de kruimels der tafel geven. .- Is dat geene prove, groote en onver- geefelijke beleefdheid? Zijn dat geene lompe en onbeschaaf de manieren We zijn van meening, dat de moderne goede manieren zullen van zelf komen in een democratischen Staat, als een product der democratie. A. Vijverman. Socialistische arbeiders en ar- b idsters moeten zich in socia listische Pensioenkassen inlijven. o - Wilt ge dat uwe vrouw even eens haar vol pensioen geniet, dan mo t ze ook ingeschreven worden en stortingen doen. o Een jaar niet storten kan eene vermindering van pensioen voor gevolg hebben van hon derd franken o Als een arbeider verandert van fabriek moet hij aan zijn oude patroon zijn psnsioenkaart vragen en deze aan zijn nieuwe pitroon overhandigen. o De vrije verzekerden, even als de werkers'die in Frankrijk werken, die stortingen willen doen, wenden zich insgelijks tot de socialistische psnsioenksssen. Niet vergelen uwe kaart te vragen aan uw patroon binnen de acht d gen volgende op uw geboortemaand en deze onmid- deltjk naar uwe pensioenkas te dragen. o Voor alle inlichtingen wendt u steeds tot de socialistische lokalen. Gezel Prosper Oe Bruyn heeft over enkele werken geklaagd aan den minister van IJzerenwegen over de verwarming der treinen vertrekkende in Brussel-Groendreef. Ziehier het antwoord van den Mi nister Uit het ingesteld onderzoek is ge bleken dat nalatigheden werden be gaan door bedienden aangesteld om de gerelde verwarming van trein 2997 van 5 December laatstleden te ver zekeren. Ten opzichte van de in ge breke zijnde bedienden zullen straf maatregelen worden getroffen. Om reden van de groote lengte der uit Brussel Groendreef) vertrekkende treinen is het zeer lastig die treinen op onberispelijke wijze te verwarmen. Om den toestand te verbeteren, wor den in die treinen een zeker getal rijtuigen gevoegd die met de Westing- house-verwarming zijn toegerustdit stelsel laat toe de lange treinstellen op meer doelmatige wijze te verwar men. Indien deze maatregel onvoldoende blijkt, zal de voorverwarming door middel van vaste leidingen worden onderzocht. Vraag van den heer Nichels, 17 December Een aantal werklieden en kleine burgers hebben kinderen moeten plaatsen in een sanatorium, dat soms ver afgelegen is van de ouderlijke woning. Die scheiding is pijnlijk maar nood zakelijk, om de schrikkelijke ziekte der tering te keer te gaan en hare verspreiding zooveel mogelijk te De lemmeren. Zou de heer minister er niet kun nen toe besluiten, de gezinnen die leden in een sanatorium hebben, maan delijks een paar reisbilletten, ofwel kosteloos ofwel aan halven prijs te verleenen, van hun woonplaats tot de paats waar 't sanatorium zich be vindt.' De reiskosten voor die ongelukkige gezinnen zijn zoo hoog dat er velen verplicht zijn van de maandelijke reis af te zien en nochtans aan die bezoeken wordt er ter zeerste gehouden zoowel door de zieken als door de leden van 't gezin. AntwoordDe regels, voortspruiten de uit wetsbepalingen tot regeling van het kosteloos vervoeren op Staatsspoor laten niet toe deze gunst te verleenen aan de personen waarvan sprake, hoe belangwekkend de beschouwingen ook wezen welke hunne verplaatsingen rechtvaardigen. Het is ook niet mogelijk ten voor- deele van belanghebbenden eene prijs vermindering voor bedoelde reizen toe te staan, daar artikel 15 van de wet van 35 Augustus 1891 aan den spoor weg verbiedt bijzondere schikkingen te treffen welke van de prijzen en voorwaarden der tarieven afwijken. vat alle wetenswaardigheden aan gaande de inrichting van het werk en geeft alle toelichtingen nopens het ooderwjjs en do toekomst der kadetten. Het boekjo bevat allerhande foto- graphische afdruksels, waaronder zeer geslaagdo zichten der School- schepen L'Avenir en Comte do Smet de Naeyer. In groote lijnen is het programme der leerstoffen vermeld en op een wereldkaart zijn do havens aange duid die tot hiertoe door do kadetten worden bezocht. Het brochuur is te verkrijgen bij do Association Maritime Beige N. V. 25, Jordaenskaat, Antwerpen, aan2,5U fr. per exemplaar. Een klein verschil. In 1924 met een KATHOLIEKE minister, bedroegen de kredie ten voor Nijverheid on Arbeid 26,897.680 fr. In 1926, met een SOCIALIST als minister. 284,632,152 fr., of 1U,57 maal meer, Die som geeft ons een klein ge dacht van hetgeen dat Wauters ten voordeele der arbeiders verricht. Voor de duivenmelkers. Vanaf 1 Januari is do nicusve wet van do belastingen on duivcnprjjs- kampen in voege. Dank aan do krachtdadige tus- schonkomst van de socialistische volksvertegenwoordigers, zal het meer het geldspel zijn dat getroffen wordt, door do nieuwo wet dan do liefhebberij. Do taks van 1 fr. op do ringon blijft onveranderd. Do prijzen worden beiast met 3 0/0 wanneer het globaal bedrag 100 fr. per duif en per vlucht overschrijdt. Vanaf 500 fr. is de taks 4 0/0 en van 1000 fr. 5 0/0. De taks is 10 0/0 a) Wanneer, buiten uitzonderlijke gevallen, de terugkeer dor duiven niet op Zondag of wettelijke feestdag geschiedt. b) Voor andere porsonen dan do eigenaars der duiven. c) Op de sommen ingezet buiten de programma's der maatschappijen, die de prijskampen inrichten. De taks is insgelijks van toepas sing op do waarde der voorwerpen, toegekend ton titel van prijzen. De hoornen en de overstrooming. Een Belgisch geleerde beweert, dat het te veel ontbosschen van Bel gië een der oorzaken is van do ge weldige overstroomingen. Ware het Parlement niet tusschen- gekomen, dan hadden do kasteel- heeren don iaatsten boom in België geveld. Gelukkig waren er socialis ten om te cischen dat do Belgische bcsschen niet gansch zouden uitge roeid worden. De laffe demokratie. Volgens M. Henen van La Flan- dró Libérale vermoordt do demo- kralio ons leger. Die dappere heer voegt er bij, dat als het nog eens oorlog moest worden, men de verte genwoordigers van die democratie te Den Haag, te London of te Havre zou vinden. Weet M. Honen niot, dat van de 30,000 dooden, dio België had tijdens den oorlog, er miDStens 25.0(8 be hoorden tot do democratie. Het wa ren do MIr papa's dio op eenign honderden (kilometers van het front in do bars oorlog voerdon jusqu'au bout De haat van hetfopluin. M, Franck verdedigde in liet Par lement in naam van de liberale groep de belasting op do erfenissen. La Dernièro Heure het liberaal blad, vorwijt de demokratie, dat zij «en haat hebben aan hot persoonlijk fortuin. Is dat verwijt gericht aan het adres van M. Franck Het Schoolschip. Van de Association Maritime j Beige verscheen de 3 do druk van propaganda bookjoover hot Belgisch 1 Schoolschip. Deze brochuur geeft hol historiek der Instelling hot be- Vervolg onderaan kolom 4.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1