BelgischeBank yan dsn Arbeid Het Roode Hoekje AALST. SYNDIKALE RUBRIEK. Stoven Kroozen verleend door do agentschappen op de hierondervenncldo rekoningen Checkrekoning (terugbetaalbaar op zicht) a 1/2 Hoe komt men aan de Dokumentatie Voor onze Vrouwen PaHijgenooten. Het was jaren geleden, dat ik hem nog gezien had. Maar hy was nog steeds dezelfde zwartkijker gebleven. Toen hy jong was kibbelden zijn ouders regelmatig, met gev»lg dat scheiding kwam. De kinderen hadden nooit dan ruzie gehoord. Dat moet natuurlijk op hun gemoed werken. By hem was dat zoo erg, dat heel zyn leven er door veigald werd. Nooit was hy tevreden. Nooit hield hy op te mopperen Als hy slecht werk had en weinig verdiende, klaagde hy de steenen uit den grond. Was zijn verdienste beter en zyn werk goed, dan was hy mistevreden over een meestergast of een werkmakker. Hielden daar zyn grieven op, dan morde hy over de houding van een vakbond- bestuurder. Vond hy hier geen re den meer van klagen, dan was de Party aan 't verwateren of waren de volksvertegenwoordigers te lauw. Was het Zondag en zag hy werkmakkers vol blijdschap ge nieten van het leven en den vrijen dag, dan sprak hy al dadelykover Maandag als men weer terug naar de galei moest. Was het win ter, dan vloekte hy op de bittere koude, die arme menschen zoo deed ljjden maar was het zomer, dan verwenschte hy die verdofde hitte die een arbeider met emmers deed zweeten. Als de hemel don ker was, was het niet goed en als de zon scheen, evenmin. Hy trouwde een eerste maal en vond dat het huwelijk een band is. dien men niet spoedig genoeg kan verbreken. Toen hy van zyn eer ste vrouw gescheiden was en op logist ging, vond hy het onuit staanbaar dat iemand geen eigen huis heeft Hy trouwde opnieuw. Een huishouden zonder kinderen was geen huishouden, daar miste men jong nieuw leven. Er kwa men twee kinderen, maar die ver kochten veel last, waren al eens ziek en kostten stukken van menschen. Wat heerlijk is in het leven zag hy niet. maar over het minste onrecht kon hy weken zaniken. Het was a'sof de ongelukken van heel de wereld op zyn hoofd al leen neerkwamen, terwyl de waar heid is dat hij, als geschoold arbei- der, hot niet slechter had dan zyn werkmakkers. Het lachen heeft hy sinds lang verleerd. Zyn aange zicht heeft een harde uitdrukking gekregen waarop zyn vo rtduren de zwartkykerigheid te lezen staat. k hab gopoogd hem te over tuigen zijn ingebeeld leed en ook zyn ander, weg te lachen, te stry den voor een betere wereld met het hoofd in de lucht, te genieten van de natuur, van de bloemen van de zon. Meer dan een half uurheb ik gepleit om hem van zyn zwartgalligheid te genezen. Met kni zen e isegrimmen.metmor ren en preutelen heoft men nog nooit iets opgebouwd en zeker zal men daarmee het onrecht niet uit de wereld helpen. Heteenige wat men er door bereikt is, zichzelf ongelukkig te maken en anderen ook. De VolksgazetHekelaar. Plaatselijk Comiteit voor Arbeiders-Opvoeding AFDEELING AALST Dinsdag aanstaande, 19 Januari om 7 I/2 ure 's avonds in het lokaal Hand in Hand BUITENGEWONE OPENBARE VOOR DRAG II T door Gezel VAN KENHOVE, met als Onderwerp Met Pallieter op Reis in zijn Streek Al wie een aatigenamen avond wil doorbrengen kome er heen. ComeenKct aadsziuing Uit Kerkxken. Heden Zondag om 3 ure s namiddag' bij Van der Storm na de Kerk. Algemeene Vergadering Bericht. Agentschappen i LA LOUVIÉRE, 48, Sylvain Guyaux- straat. MONS, 10, Chisaire straat. Halfmaandoly kscho rekeningen 5 3/8 Met voorbericht van 15 dagen 5 1/2 Met voorbericht van 30 dagen 5 3, 3 Voor 3 maanden vaste belegging 0 Voor 6 maanden vaste belegging 0 1/4 °/o Voor 1 jaar vaste belegging 6 1 4 Voor 5 jaar vaste belegging 6 1/2 Spaarkas 5 De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappjlijkon zetel Voldersstraat, 1, Gent. Zij wordon ook gedaan door tusschenkomst van do postcbeckreke- ning N' 850 of door do Nationale Bank. Alle Bank-operaties. Verhuring van Brandkoffers. Talrjjk zijn de kameraden die goed op de hoogte wenschen te zijn der Arbeidersbeweging in sociale wet geving die jammerlijk van hun ont werp moesten afzien daar zij 't noo dige materiaal misten. Talrijke anderen bleven wegens dezelfde oorzaak halverweg steken Het is inderdaad voor iemand niet mogelijk een abonnement te nemen op dozijnen tijdschriften en bladen meestal zeer duur waaruit men do noodzakelijke gegevens putten kan Daarenboven aan de leerzuchtigen die zelfs met den besten wil zijn be zield, ontbreekt de tijd om al de pu blicaties te doorzoeken, des temeer men dan verscheidene talen mach tig zijn moet en de dokumonten op stelselmatige wijze dient te kunnen classitlceeren, zooniet is'tal verloren moeite. Hoe dikwijls hebben kameraden die iets wilden opstellen of eeno voordracht geven, het feit betreurd dat zij hunne toevlucht niet konden nemm tot eene inrichting bevoegd om aan te wijzen hetgeen zij noodig hadden en zelfs eene reeks nuttige aanduidingen (feiten, cijfers, texten) te verschaffen die zö uit eigen mid delen geenszins zelf kunnen vinden? Bedoelde kameraden zouden voor waar oneindig beter gowapend zijn voor meetings, opstelraad en debat ten. indien vooral do onmisbare in lichtingen haalden daar waar mon voor zending heeft de beginnelin gen en strijdende leden op de hoogte te stellen en mot geestelijke amuni- tie te voorzien. Welnu, wanneer men bij tijds handelt en klaar uiteenlegt wat mon verlangt, wordt men dik wijls machtig goholpen met zich te richten tot het Bureau voor Dokumentatie" (Volkshuis, Brussel) alwaar men honderdtal len Belgische en vreemde publica ties (over politiek, vakbeweging, coöperatie, opvoeding, wetgeving, financiën, etc.) doorleest, uitknipt of bewaart en het in dienste houdt dergenen die ze ter plaatste raad plegen willen. Wat meer is, do financieele afdeeling - van het Bureau welke op dat speciaal gebied do werkingen der verschillende ondernemingen volgt is toegerust om ontledingen aller bilans te verschaffen. Al het belangwekkend materiaal wordt thans door te weinig kamera den gebruikt. Waarom Het Bureau voor Do kumentatie - is niet genoeg gekend en wat meer is, zoo hot schijnt scha- mon zekere kameraden zich er hun ne toevlucht toe te nemen omdat ze vreezen voor onwetend door te gaan. Zij die op de hoogte zpn moeten voor hot werk propaganda voeren en wat betreft de beschroomden, dat ze maar gauw alle angstvalligheid laten varen want, hunne aanvragen zullen zich in voortreffelijk gezel schap bevinden met die van mini sters. senatoren, volksvertegen woordigers en sekretarissen der machtigste inrichtingen van do Party. Het Bureau antwoordt altijd en.voor zoover hot zyn kan, geeft het voldoening binnen den kortsten tyd mogeiyk. Dokumentatiebureau der B. W. P. VOLKSHUIS 17, Jos. Stevensstraat, BRUSSEL. Leest en verspreidt Recht on Vryheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, die do belangen der werklieden verdedigt. Meer en meer dringt de noodzake lijkheid zich op het voorplan, om de in ons bereikliggende belangen voor onze vrouwen in de gemeentepolitiek klaar en duidelijk toe te lichten, opdat onze vrouwen die sinds 1921. voor het eerst in de gemeentepolitiek zijn gevoerd geworden, niet duidelijk genoeg bewe zen kan worden, welke belangen er vooral in de gemeentepolitiek beslo ten ligt. Door het actieve vrouwenkiesrecht zien wij dat er ook krachtiger voor de behartiging der belangen van de vrou wen moet opgetreden worden, en dat is in de eerste plaats een noodzakelijk, werk voor onze vrouwenbonden. Onze vrouwen een meerdere poli tieke opleiding geven, moet, met het oog op de gemeenteverkiezingen van 1926 gedaan worden, derwijze, dat eindelijk onze vrouwen de plaats in het economisch en politiek leven innemen, om nevens de mannen de maatschap pelijke veranderingen tot den overgang van het KAPITALISME tot het SO CIALISME te bespoedigen. Op het terrein van de gemeentepoli tiek moet het vrouwelijk element zich laten gelden als de gelijkberechtigde. Verschillende takken van gemeente lijke diensten dienen de belangstelling onzer vrouwen op te wekken en moe ten haar als een spoorslag zijn, om met hand en tand onze socialistische poli tiek te steunen, met de daad en met het woord. Onze tegenstrevers zullen zooals voorheen op de socialistische partij schelden, dat zij tegen het vrouwen stemrecht is en het is nochtans op dat gebied, dat alleen onze partij bewijst de verkiesbaarheid der vrouwen te er kennen, want wij alleen beschikken over vrouwelijke raadsleden, omdat wij overtuigd zijn, met aldus te hand len, direct in het hart der kwestie te staan, want wat kan de vrouwen eigen lijk het bezit van een zeker recht sche len, als het gebruik maken daarvan voor haar van geen belang is. Het is dus niet voldoende onze vrou wen kiesrecht te geven, men moet ze ook toelaten 0111 gekozen te worden, omdat, zooals ik heb aangehaald, onze vrouwen in de gemeentepolitiek een overwegende rol kunnen spelen. Wie beter dan onze vrouwen kunnen voelen dat onze kinderen beter worden gevoed, een behoorlijke kleeding wor de verschaft, dat er goede verluchte en gezonde woningen worden tot stand gebracht Wie beter dan onze vrouwen zou zich een oordeel kunnen vellen, op welke wijze onze ouderlingen, mannen en vrouwen, weeskinderen, jongens en meisjes onzer gestichten moeten be handeld worden Niemand beter dan zij, en hierom is de belangrijkheid om onze vrouwen politiek op te leiden zoo groot, dat er niet mag gedraald worden, maar on- middelijk aan 't werk moest gegaan worden 1 Aan 't werk, voor onze vrouwen de groote beteekenis van het stembiljet te laten kennen. Aan 't werk, opdat onze rouwen niet de zoo groote gekoester de hoop der katholieke partfj zouden daarstellen de democrattsche stroo ming der mannen dwarsboomen. Met deze opmerkingen omtrent de principieële beteekenis van onze vrou wen in de gemeentepolitiek, meenen wij te kunnen sluiten, met de vaste hoop, dat het bestuur onzer vrouwen bonden, de wel is waar niet gemakke lijke taak zullen op zich nemen en aan 't werk togen. A. B. MET LICHTBEELDEN Eendracht maakt Macht zegt het spreekwoord. Ook is dit een der grootste waarheden. Eén stroohalm trekt men gemakkelijk afdrij en vier stroohalmen aftrekken gaat moei lijker edoch, tien stroohalmen en meer kan een man niet meer aftrek ken. Zoo is het inderdaad ook met de werklieden. Hoe zwak is niet één werkman Aan welke ongenaamheden is hij niet blootgesteld Aan wie gaat hij zijn beklag doen De patroon aan hoort hem nietdeze weet dat hij niets te zeggen en geene macht heeft. Kortom, de alleenstaande en onver- eenigde werkman staat aan alle grillen van zijn patroon, bloot. Een groep gesyndikeerde werklie den staan sterkzij hebben macht. In de wereld verkrijgt men niets zonder machtsvertoon en zonder vereeniging. Dit weten de patroons en daarom zullen zij luin gesyndikeerde werk lieden aanhooren want hun fabriek kan stilgelegd worden en ze zouden schade lijden. Zie. nu zijn ze al meer beleefd, fatsoenlijker en handelbaar tegenover de arbeiders. Wat verschil 1 Indien alle arbeiders zulks eens begrepenDe machtsverschuiving was daar de arbeiders waren de gebieders, de patroon had te gehoorzamen. Wat hemelsbreed verschil zou dit niet zijn tegen vroeger Denken alle arbeiders daar wel aan Het ware enkel een verstandhouding met me kaar. Op vele fabrieken is het getal niet gesyndikeerden nog al merkelijk. Dat mag niet blijven duren. Arbeiders, blijft niet alleen staan, vereenigt U Gij hebt er een heele wereld bij te van Maandag II Januari. voor al onze vereenigde leden. Belangrijke dagorde Sprekers Haclterman César, en Alfons Steeohaut. Men gelast zich met hot geven aan tafsls voor huwelijken, van zeer voordeelige pryzen, by AD. CORMAHD-SUNOU, Langeridderstraat, 60. Paddo-stoof, breede buis 54 X looschoone kas.zeersterk fr. 340 Padde-stoof, breede buis 50XI00 fr. 325 Stoof buis 38 X I20, schoone kas fr. 310 Stoof, buis, 36 XI20 fr. 305 CONCURRENTIE ONMOGELIJK: KOMT ZIEN I TH. VERHULST, AALST, 14, Arbeidstraat, 14, AALST. De zitting opent om 5 1/2 ure, onder V oorzitterschap van den heer Burge meester. Afwezig de hh. Van Schamelhout, I'rans Van Geert en Mathieu (kath.) en gezel Haelterman. Schelfliaut (kath.) die in twist ligt met zijn standbroeders, de groen- kruisers heeft zich een andere plaats gekozen. M. De Smedt die in het Groen-kruis is buiten gewalst, heeft plaats genomen nevens M. De Neve, fronter. Wij bestatigen dus onmiddelijk dat er vijf katholieke fracties zijn, maar op slot van rekening, zijn het twintig handjes op een buikje Punt 1. Vernieuwing der Crediet- opening voor 19^0 in het Gemeente- crediet. Punt. 2. Gemeentekas nazicht. Beiden zonder opmerkingen aangeno men. Punt. 3. Gemeen tebenroo- ii.g 1925 a M. DL NEVE (front) Schepen van Finantien, geeft lezing van eenrede wat zijn werking zal zijn, en verders over den finantieelen toestand der stad. M. DE WINDT (lib.) Door M. De Neve is er gezinspeeld op zekere be sparingen die er moeten gedaan worden en andere die hij niet zal toelaten. Niemand van ons is geneigd om bespa ringen te doen op de minderen, maar zou M. De Neve ons niet kunnen zeg gen waarop hij zal besparingen doen We hebben wel uw programma ge boord, (woorden natuurlijk) maar het schijnt onshet verkeerde te zullen bren gen, want onze finantieele tekort schie- tmgen zullen van jaar tot jaar vermeer deren en men spreekt hier van bespa ringen. Hoe lost men dat op M. Bocqué (front) Is het eens met de bezorgheden van M. De Windt maar wen scht toch dat hij in het ver volg de zittingen der sectie van finan tien zal bijwonen. Gezel NICHELS. Als gewezen sche pen van finantie wil ik tusschen komen om klaar te maken in hoever ik verant woordelijk ben over de slechte finan tieele toestand. Bij middel van cijfers en feiten doet gezel Nichels duidelijk uitschijnen dat m zijn korte loopbaan als schepen den toestand enorm is ver beterd. (De voorzitter onderbreekt her haalde malen 'twas hard om hooren. red.) M. SCHELFHOUT (kath.) Meent niet dat de 3o duizend frank die in de begrooting van 1925 voorkomen, voor woningnood, terug in deze van 1926 niet moeten gebracht worden, gezien de woningsnood opgelost is 1 GEZEL MARCEL. Allée, mijn heer Schelfhout, spreekt zulke taal niet GEZEL NICHELS. Vestigt nog de aandacht van den heer Burgemees ter op de oorlogsschade voor de stad, die 3 miljoen bedraagt, en die, zoo zij uitbetaald wordt een merkelijke verbe tering zou daarstellen. Spreker herin nert aan de gestemde 30,000 fr. voor Moederschapszorg waarvan niets is vermeld in de begrooting, alhoewel de 50,000 fr. voor de Vakschool wel is vermeld, en deze nochtans in dezelfde zitting zijn gestemd. M. CALLEBAU1 (kath.) Herin nert zijne vraag om vermeerdering van toelage voor de vrije scholen. M. DE WINDT (lib.) De Groen- kruisers gaan heel wel met de belan gen der inwoners om. Zij komen hier maar al te gemakkelijk naar nieuwe uitgaven vragen, en er dient een einde aan gesteld te worden. Zelfs, mijnhee- ren, het princiep van die kwestie is niet goed te keuren, want ik heb hier voor mij een manifest, dat te Moorsel door de katholieken verspreidt is, over de «goddelooze scholen »ende hieraan ge schonken toelagen door socialisten en liberalen. M. MERTENS (kath.) Kunnen wij verantwoordelijk gesteld worden voor wat de katholieken in Moorsel doen M. DE WINDT Gib.) - Dergelijke handelwijze is niet aan te nemen, en v-. wat waar is voor Moorsel is ook hier jrerman. en elders te bestatigen en men komt ons spreken van schooloorlog, en de katholieken zoeken naar niets anders. Maar wat wij vooral bestatigen, als er een plaats in die z. g. goddelooze scho len openkomt, dat tientallen van ka tholieke onderwijzers, azen om de plaats te; bekomen, en dat kan niet Worden overeengebracht, want wij heb ben hier nooit over de katholieke scho len geredetwist. DE VOORZITTER. Wat de ka tholieken in Moorsel doen, kunt gij toch van ons niet zeggen. Gezel NICHELS. Dus keurt gij ook ds handelwijze dier geestelijke heeren van Moorsel af GEZEL STEENHAUT JEAN Ik wil herrinneren aan een vroeger besluit die zelfs destijds op het schepencollege is genomen, betreffende de niet terug- eisching der 15o frank van de overle den weggevoerden, bij het ontvangen der vergoedingen door de ouders of we duwen. Er zijn reeds personen-die de löo frank hebben moeten terugstorten, alvorens hunne vergoeding te ontvan gen. Ik vraag dus, dat dezen onwetti- gen toestand zou gewijzigd worden en I het vroeger besluit geëerbiedigd. S BE OORZI1 1 ER. We .zullen aan ij uve rechtmatige opmerkingen gevolg I geven. see I u GEZELSTEENHAUT JOZEF. Ik I ben ten volle t' akkoord met de gezeg- dens van den lieer De Windt want in 1924 woonde ik de tentoonstelling in de school der V eesmeisjes bij, waar o. a. het volgende op de schrijfboeken voorkwam <f De boog kan niet altijd gespannen staan Werkt en rust op tijd Weldenkende lieden veroordeelen het achturenwerk Oorzaak der trage opbeuring van ons land Dergelijke onderrichtingen stuiten ons onmiddelijk tegen de borst, en dit heeft M. Callebaut moeten bekennen, want ik heb er hem bijgeroepen. M. CALLEBAUT (kath). Beves tigt de gezegdens van gezel Steenhaut Jozef. Gezel FLIPS. Er wordt ons hier gevraagd meerdere en meerdere uitga ven voor de vrije scholen, en ik herin ner mij nog dat er door den heer Van Opdenbosch, die toen Schepen van

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2