Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE OORLOGEN OM DE BESCHAVING.! Van Alles Wat. Bedrijfsbelasting en Supertaksen Yoor de Leden onzer vakbonden van Aalst, 23e Jaar N° 3 Prijs per nummer 20 centiemen 31 Januari 1926. Annoucen Een woordje vooraf. Oorlog in Marokko. AbdelKrim moesi verder af stand doen van ieder kont rooi op de minerale rijkdommendoch van de opbrengst dereelfde zal hij 13 per honderd uitgekeerd worden. Een ophefmakend Telegram van kolonel Colcmbat. Is dit geen Schandaal Witte Raven. af <e houden van de Wedden, Loonem en Pensioenen. Leesten Verspreidt HECHT EN VRIJHEID» RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 Ir. per regei op 1° en 2" bladzijde. 2 t'r. op 3" en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezondon worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostclieckrokeningNr 85S86 Tolefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 RUITEN BELGIE. jaar fr» 17,50 Men ahonuoert zich op alle postbureelen. De Soc. Oud-Soldatenbond in ak koord met de Soc. Vrouwenbond en Jonge Wacht der Partij, afdeeling Aalst, hebben gezamentlijk een Komi- teit gevormd, genaamd Anti-Oorlogs- Komiteit. De hierbijgaande artikeltjes zijn een samenstelling van een studie, en we hebben getracht dit met onze eenvou dig 'arbeiders verstand, zoo trouw en zoo goed mogelijk bijeen te brengen, om te trachten aan onze geliefde lezers en lezeressen, een kijk te laten nemen over de nog vele moorderijen welke ten allen kante der wereld worden ge pleegd op bevel der kapitalische lieer- schers, en dit in naam der beschaving. Wat huichelarij Het Partijbestuur gaf ons de toela ting dit te behandelen in een reeks ar tikeltjes. Mocht het hierbijgaande bijdragen, om de anti-oorlogsgedachte dieper in de hersenen der arbeiders-sters te doen binnendringen., we zouden ruim schoots voor onze moeite beloond worden. De Secretaris, EUG. DEPREZ. De burgersbladen en met haar de gansche kapitalistische klasse van heel j Europa, willen ons op alle mogelijke .- wijze doen gelooven dat den oorlog in Marokko wordt gevoerd, enkelen alleen, om de Marokkanen te be schaven. Het tegenovergestelde is nochtans waar. Het 'Spaansch en Fransch Imperialisme wil de hand leggen op de Minerale waarden der Rïffynen en we bewijzen. Volgens de Daily Express», een blad welke als ernstig mag genoemd worden, voor zijn inlichtingsdienst, zou Painlevé, naar aanleiding van zekere vredes-aanbiedingen van Abd- el-Krim, volgende hebben geant woord Frankrijk en Spanje zouden bereid zijn op zekere voorwaarden vrede te sluiten. De onafhankelijkheid van den Riff wordtin princiep erkend. Het leger dat Abd el-Krim mag onderhouden en zijne voorraden aan wapens en munitie zou worden bepaald door liet princiep, dat zij voldoende moeten zijn, om de binnenlandsclie orde te verzekeren in het Riff. Abd-el-Krim moet er afstand van doen in het bui tenland gezanten le hebben, en zijn economische politiek moet zich rich ten naar de door den Volkenbond goedgekeurde richtlijnen. Tot verder concessies zijn Frank rijk en Spanje evenwel niet bereid. Painlevé en zijn klasse verstaan liet dus maar al te goed wat het zeggen wil de onafhankelijkheid der volkeren. Maar men snapt maar al te wel wat dit te beteekenen heeft in de mond van hun die het Kapitalistich regiem willen koog houden. De Rif mag dus wel on afhankelijk zijn. Zeker. Maar daar nevens moet er van de Minerale waar den, 88 per o/o in handen komen van Spaanscbe en Fransche Kapitalisten. Daarbij zou nog de bepaling komen, dat Abd-el-Krim moet afzien van alle vertegenwoordiging in het buiten land. Een bepaling welke van geen be- teekenis ontbloot is. De vijandelijkheden war den uitgelokt door het Fransch imperialisme, in overleg met het Fransch en Spaansch kapitalisme. De kolonel Colombat zondt volgend telegram aan het Marokkaansch be zettingsleger waarvan hij destijds de leider was. 1) Verzoek te laten weten of gij geroepen zijt geweest onderrichtin gen te geven aan Uwe kommandan ten der posten, verschillende met deze van paragraaf 3 van mijn tele gram 1468 van 22 November, dit voor wat aangaat Artillerie of Mitraileu- zen op afvallige landbouwers, liet land bezaaiende in de streek van ak- tie der posten. In de bevestiging de juiste reden opgeven waarom daar bij de juiste reden opgeven, waarom ik niet ben verwittigd geweest. 2) Ten gevolge van inlichtingen bekomen van verschillende zijden, heb ik noodig geacht te herinneren aan eike secteur en post-komman- dant en bureeloversten, tot het uit voeren mijner bevelen. Het ware zeer te betreuren dat, in een geest van bezuiniging van schietvoorraad, i daarbii'trekken'al'"diegenen zekere posten kommandanten, met jn dieJnst zi, hun volle w, alleen ongehoorzaam aan mijne be velen, maar door onwetendheid liet spel der afvalligen te hebben ge maakt. De afvalligen weten maar al te goed, dat zij steeds in de mogelijk heid zouden zijn te oogsten. Het is daarom dat zij zich in spannen hunne landbeuwvelden uit te breiden, zelfs tot tegen de posten. Binnen eenige weken zal het mo gelijk zijn al de bezaaide velden waar te nemen en dan zal het mogelijk zijn mij rekenschap te geven op welke wijze, te agiteeren op liet niet bezette front. De voorschriften van mijn telegram 1468 var. 22 Nov. en 1481 van 25 Nov. zijn uitgevoerd. Ziedaar dus de laatste bevelen die door de Kolonel Colombat gegeven Deiclers bewust van de voor de werk Op elke 100 onderofficieren korpo raals en soldaten van den oorlog zijn er 14 die pensioen trekken als inva- 1-ied Op elke 100 officieren van den oorlog zijn er 57 die pensioen trekken als invalied. Op elke 100 generaals van den oorlog zijn er 85 die pensioen trekken als invalied. Dus Onder-officieren en soldaten 14 op loo. Officieren 57 op 100. Generaals 85 op 100. Zeggen deze cijfers niet duidelijk, dat hier geknoeid is Wij eischen de herziening van de pensioenen van officieren en generaals. Wie recht heeft, moet recht krijgen, maar hier is schreeuwend onrecht ge pleegd. Terwijl arme stumperds, wier ge zondheid vernietigd werd door Jen oorlog, met een aalmoes wandelen gezonden worden, ontvangen 85 op 100 generaals invaliedenpensioen en die nog edde. 1 Wij eischen van de regeering een streng onderzoek in deze zaak. TERUG IN DE PARTIJ. S I11 Hal, een der bezonderste nijver- heidscentrums van Duitschland, waar de communisten gansch de arbeiders organisaties in handen hadden, heb ben twee der invloedrijkste leiders, gevolgd door het grootste deel der arbeiders, zich van Moskou losge- i maakt en zich terug bij de Socialis- tisclie Internationale aangesloten. I In een manifest, ter dier gelegen lieid verspreid, zeggen ze dat alleen het socialisme in staat is de arbeiders i eene betere toekomst te bezorgen, terwijl het communisme enkel en al- i leen de verdeelheid onder de wer- j kers teweeg brengt. Steeds meer en meer worden de ar- werden. Is het dan te verwonderen dat met zulke methodes de tribus in opstand zijn gekomen, wanneer men i hun belette hunne velden te bezetten, of te bezaaien. De opstand is uitgelokt door de j Militaire bende, welke in dienst staat van de Kapitalistische overheersching, j die een stelsel wil in voege houden, gegrondvest op roof, geweldspleging 1 èn onderdrukking, anderzijds op j moord en uithongering van hun die zich niet goedschiks willen onderwer- j pen of uitpersen als citroenen. Het is steeds het proletariaat die de j gevolgen van die noodlottige over- weldigingspolitiek moet dragen, wier armoede nog wordt belast, minstens tienmaal zooveel als de weelde der bende, in aanmerking nemende de inkomsten en behoeften der arbeiders en daar tegenovergesteld dit der kapitalisten. De meest drukkende lasten der Fransche Finasitien, na de Binnen en Buitenlandsche schulden is, het budget van Zeewezen en Oorlog. Dees jaar 1025 zijn de gewone uitgaven gestegen zes 1 tot zes Milliard, juist het nieuwe be- 1 eerlijke drag gevraagd aan de Fransche arbei ders, dit onder den vorm van nieuwe belastingen. Sederdt zes maanden h'eeft den oorlog gekost in Marokko en Syrië, verscheidede honderde millioenen. En dit alles om zoogezegd de beschaving te brengen aan de minderwaardige volkeren. X. B. fn een volgend artikeltje behandelen we afzonderlijk den oorlog in Syrië. lieden nadeeligerol, die de volgelingen van Moskou spelen. EEN SOCIALISTISCHE OVER WINNING. Omdat generaal Kestens verplicht is ontslag te nemen, zegt L' Indépen- daee Beigedat zulks een sociali stische overwinning is. Onze tegenstrevers mogen het noe men hoe ze willen, zij zullen onder vinden dat de socialisten niet nutte loos de arbeidskracht en liet geld van de bevolking willen verspillen aan het militarisme. L'Indépendance Beige brengt liulde aan Vandervelde. Het liberaal blad zegt dat het de politieke overtuiging van onzen leider niet deelt, maar dat het tecli hulde wil brengen aan den man, die zijn groote gaven ten dienste stelde van zijn volk. Wij zijn zoo gewoon de bugerspers enkel met modder te zien werpen naar Vandervelde, dat wij met ge noegen vaststellen dat er tocli nog tegenstrevers zijn, die de waarde van onzen leider erkennen. Weeral niet goed. Huysmans zal voor het volgende jaar in geheel het middelbaar onder wijs van Vlaamsch België de Vlaam- sche taal als voertaal ingevoerdliebben. Dat vinden de Fronters ofte Vlaam- sche Nationalisten archi-slecht. Do wetsbepalingen onlangs gestemd door het parlement in zake belas tingen op de inkomsten (Wet van 31 December 1925) wijzigen het bedrag der belastingen door de hoofden van beheeron of van ondernemingen af te houden van do bezoldigingon van hun porsonoel (wedden, loonen of pensioenen). In afwachting dat nieuwe meer uitgewerkte roosters kunnen uitge reikt worde», dienen do thans bestaande roosters verder gobezigd, be houdens rekening te houden mot do volgende aanmerkingen 1) Geen belasting (bedrijfsbelasting of supertaxe) moet meer afgehou den noch gestort worden door don werkgever op de loonen, wodden of pensioenen, WELKE DE CIJFERS, ONDERSCHEIDENLIJK AANGE DUID IN ONDERSTAANDETABEL, NIET OVERTREFFEN. Maximum vrijgesteld voor een loontrekkende, weddetrekkende of gepensionneerde. Gemeente van tweede categorie 30,000 tot en zonder 60,000 inwoners. Ongehuwd hebbende to zijnen laste Loon ol wodde werkelijk getrokken mot inbegrip dervoordeelen in natuur o. o per maand 320 360 per veertiendaagsch tijdperk i-is 160 per week 74 83 4I0 520 600 680 830 980 203 240 277 314 383 462 101 120 138 157 191 226 2Voor de andere loon- ol' woddotrekkonden, wier bedrijfsbelasting en supertaxe samen afgehouden worden, diende de in de huidige roos ters aangeduide som voorloopig verminderd te worden metefr. per maand, 3 fr. per veertien dagen of i,50 fr. per week, zonder onderschei- lelijk lager te mogen zijn dan 1 frank, 50 of 23 centiemen. Do gebeurlijk noodiga rogularisatios zullen op 't einde van het jaar gedaan worden door do zorgen van hot beheer der belastingen. De wonde moet blijven bloeden en recht mag het Vlaamsohe volk niet ge schieden. Toen we kennis namen van deze onderrichtingen heb ik naar het bureel van do belastingen nadoron uitlog gaan vragen. De bedienden verklaarden mij dat zü slechts Zaterdag, don 23 dezor.de onderrichtingen haddon ontvangen, en mij de gevraagde inlichtingen niet konden geven, zelfs niet verzekeren tegen aanstaande week. Deze onderrichtingen zijn voordo bedienden van de belastingen niet duidelijk, zeggen aij.maar hot is toch zeker dat volgens do bovenstaande cijfers, dotaksen en supertaks moeten verminderen. Inderdaad, de meeste jonge werklieden winnen NIET 74 frank per week. Vele huisvaders die 2 en 3 kinderen li ebben, (en die niet werken,) winnen GEEN 120 en 138 franken per week, enz. VolgoDS de hooger gemelde tabel zouden die werklieden GEEN belastingen noch supertaks op hunne loonen mogen afgehouden worden. Bijvoorbeeld een werkman wint I8ö franken per week zijne vrouw en 2 kinderen werken niet, hij heeft dus 3 personen ten zijnen lasteen bekomt daardoor 138 frank loon dat NIET mag belast worden. Nog een ander voorbeeld eon jongeliDg, meisje of gehuwde vrouw, winnen 100 franken por week van hun loon is er 74 franh vrijgesteld en mag er slechts op de 26 overblijvende franken belastingen geheven worden,enz. Men moet bijzonder rekening houden van do personen die men ten laste hoeft. Wie zijn personen ton laste De vrouw en die niet werken schoolgaande kinderen ouders die ten laste leven van het huisgezin en het ouderdomspensioen niet genieten andere kinderen of personen die ten laste leven waarvoor men geene vergoeding geniet. (Hongaarsche kinderen komen in geen aanmerking). Deze belangrijke vermindering van de bedrijfslasten en supertaks die do patroens van do loonen der werklieden afhouden, is van groot belang voor de werklieden en ambachtsmannon. Wij zullen die zaak niet uit het oog verliezen, on zorgen dat er zoo spoedig mogeliik volledige inlich tingen verkregen wordoH, om de Leden onzer Vakbonden op'.de hoogto te houden. H. F.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1