BelgischeBank™ ^Arbeid AALST. SYNDIKALE RUBRIEK. Kroozen verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Checkrekening (terugbetaalbaar op zicht) 3 1/2 De groote getallen. Erembodegem. Een Belangrijk Arbeïdersfeest. Het is op Sinxen aanstaande dat de Socialistische Party over gaat tot de inhuldiging van het Feestpaleis opgericht door de Soc Kooperatie DE VERBROEDE RING, der vlaggen van de Soc Accordeonnisten en der Soc. Le derbewerkers. Tevens viert z'y het vyf en twintig jaar bestaan harer Harmonie DE VERBROE DERING, het dertig jaar bestaan der Soc. TEXTIELVEREENGING en het vyf en dertig jaar bestaan der party zeifin het jubileum van den Soo. Werkersbond. Ziedaar een feest dat op zy'n tjjd komen zal. De arbeiders van Ronse zyn terecht fier op hunne beweging. Hun lastige, moeilyke stryd heeft vruchten gedragen Wie zal er zich niet verheugen in het feit dat de Harmonie De Verbroedering zyn vyf en twintig jaar bestaan viert. Heeft ze zich geen naam weten te verwerven ia de kunstgroepen 1 Wie kent er de lastige strijden niet welke de textielbewerkers te Ronse hebben doorgemaakt, wie herinnert zich de groote aanklacht niet van partijgenoot Anseele, in de Kamer van het kiesbedrog gepleegd door de bugerpartijen? Niet tegenstaan de al de struikelblokken is de party te Ronse opgeklommen tot een machtige beweging, sterk, kloek en krachtig werkende. Wie zal niet willen deel nemen aan de grootsche feestelykheden die aldaar ingericht worden Al de arbeiders onzer Vlaamsche ge westen zullen deze prachtige sympathieke geste willen ver- wezeniyken van door hunne aan wezigheid te Ronse op Sinxen, de huldetooging niet een beperkt lokaal karakter te geven, maar te doen groeien tot een algemeene hulde. Voor onze Vrouwen. 1000 Boeken voor I fr. Ledr. Denderleeuw. Agentschappen i LA LOUVIÉRE, 46, Sylwain Guyaux- straat. MONS, 10, Chisaire atraat. Halfmaandelyksche rekeningen 5 3/8 Met voorbericht van 15 dagen 5 1/2 0 Met voorbericht van 30 dagen 5 3/4 Voor 3 maanden vaste belegging 6 Voor fi maanden vaste belegging 6 1/4 Voor 1 jaar vaste belegging 6 1/4 Voor 5 jaar vaste belegging 0 1/2°/o Spaarkas 5 Da stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappeiyken zetel Voldersstraat, 1, Gent. 2y worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckreke- ning N' 850 of door de Nationale Bank. Alle Bank-operatie*. Verhuring wan Brandkoffere. i)e oorlog heeft ons geleerd ge tallen te gebruiken. Voor den oorlog zetten wij groote oogen op, wanneer ons van miljoenen werd gesproken. Het Verdrag van Versailles heeft ons gewoon gemaakt met miljarden om te gaan en dank zij de faljiet van de Duitsche marken, sprongen wij om met triljoenen dat het een aard had. Men gebruikte astronomische getallen, want de in storting der aardsche dingen genood zaakte ons fantastische eenheden te februiken dewelke vroeger slechts ge- ruikt werden door de wiskundigen van de sterrenwereld. Deze groote getallen hebben ons eilaas, geen geluk aangebrachtzij herinneren ons den index, het dure leven, de belastingen en andere plagen der maatschappij. Maar, nochtans zij er getallen die wij gaarne zien verhoogen, en het zijn deze die den vooruitgang onzer in stellingen verkondigen. Geven wij er enkelen die uw socia listische harten van vreugde zullen doen zwellen. Bij den Wapenstilstand, den 31 December I9II, bedroeg de jaarlijksche inning van de Levensverzekeringspo lissen van La Prévovance Sociale de som van 961,958 frdit vormde .de te verwezenlijken inning voor I9I9 indien geen enkele -polis werd ver nietigd noch word voorgesteld en al de premïen op regelmatigen termijn werden gestort. Op 3i December 1925 bedraagt dit cijfer 8.408.737 frank, wat een index geeft van 880. De gelijkwaardige cijfers voor de brandverzekering zijn als volgtjaar lijksche inning voor de in loop zijnde polissen 1' op 31 December 1918, I8Ö.052 fr. 2' op 31 December 1925, 2.310.51o fr. wat een index geeft van 124a. In de ongevallen-verzekering, be droeg de werkelijke inning op 31 De cember 19i8, 70,374 fr. en op 31 De cember 1925, 1.715.955 fr. wat een index bezorgt van 2438. Dagelijks zien wij in dagbladen zooveel cijfers die ons zouden doen weenen dat het eens goed is cijfers te zien die ons verheugen. Opperbest gelukt was de zangavond van verleden Zondag. Eene stamp volle zaal. Nichels sprak er over de algemeene politiek. Een warme dank aan de zangers en zangeressen voor hunne medewerking. Het eerste manifest is verschenen en verspreid voor Erembodegem. Hiermee is de strijd voor de gemeente- kiezing ingezet. Het schijnt dat de Liberalen en de Katholieken jaloersch zijn om de immer grooter wordende ziekenbond der Socialisten Weten zij dan niet dat de jaloezie een groote ondeugd is Weet gij hoe de Liberalen politiek voeren Wel door ruzie Reeds verscheidene malen hoorden we van vechtpartijen door hen. Het is natuurlijk een heel spijtig iets, dat we moeten bestatigen bij zulke welgevoede burgers. Socialisten niet meer gedraald, niet meer getalmd aan den strijd voor onze gedachten A. V. 'k Was eens ergens in gesprek met een Dokter over Hoederschapzorg» Kinderbescherming enz. en hfj deed de volgende verklaring. De grootste vijand onzer zwan- gere moeders en zuigelingen in de arbeidersklasse, isdekapita- listische maatschappij. Want zegde hij, ziekte cd sterfte onder de zuigelingen zouden veel ge- ringer zijn, wanneer behalve on- kunde over de waarde der borst- voeding vanwege de moeders zelf kon worden uit den weg ge- ruimd en vanwege allerhande charlatan-helden niet op een verkeerde wijze werdt gehan- deld, waarvan natuurlijk de laatste handelen uit winstbejag» Tot daar de verklaring van den heer Dokter, en ik heb hier voor mij een brochuur, waarin voorkomt wat de Naderlandsche Bond voor Zui gelingenbescherming daaromtrent als doelmatige middelen in het voor deel van de zu'gelingen voorstaat 1. Onvoldoende kennis van en ver keerde voorlichting bij de verzor ging van den gezonden en zieken zuigeling. I 2. Vele moeders krijgen niet de noodige rust tijdens hun zwanger schap en in den eersten tijd na de bevalling, waardoor het weerstands vermogen van den pasgeborene en z(jn kansen van hot genieten van de natuurlijke voeding verkleind wor den. 3. Wantoestanden op dit gebied der melkwinning (weinig zorg voor den veestapel, slechte inrichting der stallen, onreinheid bij de verzorging van het vee en van de melk). 4. Wantoestanden op het gebied der drinkwater voorziening. 5. Slechte woning-toestanden, waardoor de zuigelingen moeten verblijven in vertrekken, waar de lucht onzuiver is, en waar groote hitte of vocht heerschen. 6. Slechte rioleering en onvol doende afvoer van buis en stalvuil deze en do vorige oorzaak werken de vliegenplaag in de hand, waardoor overbrenging van meststoffen op de zuigelingen en op hun veedsel plaats vindt. 7. Alcohol-misbruik treedt hier en daar als een indirecte oorzaak van de zuigelingensterfte op den voorgrond. 8. Wij zien dus, dat volgens bur gerlijk oordeel, ook de maatschap peiyke omstandigheden de oorzaak der zuigelingen sterlteis. Wij hebben er meer op gewezen dat er langs dezen weg nog een on metelijk veld te bewerken ligt, en door de huidige maatschappelijk omstandigheden gedreven, voelen zich vele moeders verplicht hun zui gelingen met de flescli en ook met het kunstmatig voedsel op te kwee ken, iets dat zeer de kindersterfte iD de hand werkt, en vooral de ge zondheid van de in leven blijvenden erg vermindert. Want ik kan hieromtrent een ver klaring van Dokter Finkenstein eerste geneesheer van het weezen huis te Berüjn,mededeelen,die luidt Het flesschenkind van den ar beidersstand is 4.4 maal meer door ingewandsziekte geteisterd, dan dat van den bezitter, want uitste kende kunstmatige voeding is voor de Arbeiders-klasse zeer moeilijk te bereiken De oorzaak is daarvan ook niet an ders dan de maatschappelijke nood en ik meen dat deze punten van be lang waren om ze kenbaar te maken, die volgens mijn bescheiden mee ning, meteen een richtsnoer zijn voor de gemeentelijke voorziening. Sommige dezer punten zijn duide Üjk genoeg, en het ware heel nood zakelijk om het daaromtrent neerge legde voorstel onzer gezellin Snel, tot het verschaffen van 30,000 frank, zegge dertig duizend frank voor Moederschapzorg te zien verwe- zectlijkt worden de slechte flnan- tieële toestand der stad belet het nog tol nu dat er langs dien weg heel wat verbetering kunne ge bracht worden, en voor onze zwan gere vrouwenen voor de zuigelin gen. Inderdaad, onze werkersvrouwen kennen door de verplichting die zij op zich hebben van te moeten zwoe gen op de fabrieken, om mede te voorzien in de behoeften van het ge zin, maar te weinig, helaas, heel te weinig zorg besteden aan eigen ver zorging vóór dn bevalling, en deze van het kind na de bevalling, omdat onmiddelyk bet hongerspook zich voor de deur van het gezin vortoont als het loon der vrouw enkele we ken wordt gemist, en noodgedwon gen toogt de pas bevallen vrouw aan het werk, die er haar soms het leven doet bij inschieten, anderzijds mist het wichtje de noodige zorg en on gelukkige gevolgen zijn er de na sleep van. Het dient dus eens grondig onder zocht te worden, dat er eindeliik eens hulp opdage, langs gemeentelij ken weg voor de zwangere vrouwen en de zuigelingen, die laat het ons maar zeggen, in de toekomst een levenskracht is voor de menschheid. A. B. Zondag laatst heeft de jaarlijksche ergadering plaats gehad van d?n Tex- bond. Makker Steenhaut gaf uitlegover de geldelijke verhandelingen geduren de het jaar 1925. Het ledental stijgt ge durig, denTextielbond hadop het einde van t jaar i925 meer dan 28oo leden. Tevens gaf hij een overzicht over de werking van den Bond. Menig vuldige brieven zijn aan verschillende patroons gestuurd. Talrijke onderhan delingen hebben wij met de patroons gevoerd. Drie stakingen zijn uitge broken gedurende het jaar die eindig den met eene gunstige uitslag voor de werklieden, waarmede er vele loons- en andere verbeteringen voor de werk lieden van de Textielnijverheid zijn bekomen. Makker Vertongen sprak in naam van de kontroolkommissie, hunne te vredenheid uitdrukkende over de zorg vuldige boekhoudingen de goede ma nier waarop het bezit van Textiel bond bewaard wordt. Flips handelde over den toestand in de Textielfabrieken en Breiwerk huizen, de talrijke Meisjes en jonge lingen van de buitengemeenten die in de Textielfabrieken en Breiwerken huizen komen werken. Het zijn meest jongelieden die onvereenigd zijn en niets kennen van de overeenkomst die onze Centrale met die Patroons heeft gesloten dat is een gevaar waartegen wij al de onze krachten moeten in spannen, om dat te doen veranderen. De leden mogen niet langer onverschil lig blijven aangaande dezen toestand, eenieder moet medehelpen voor die onverschillige werklieden aan te sporen voor lid te worden van onzen Textiel- bond. Vervolgens gaf hij uitleg, door menige voorbeelden, over de nieuwe wet op de bedrijf lasten en supertaks, die merkelijk verminderd worden, waardoor vele Textielbewerkers en bewerksters geene belastingen op hunne loonen door de Patroons mogen afgehouden worden. Wanneer de vol ledige tabels van de nieuwe wet zullen verschijnen, zal den Textielbond deze aan hunne leden laten kennen. Moesten er leden zijn die naderen uitleg ver langen, deze zullen gegeven worden iederen Dinsdagavond van 5 tot 6 uren op het bureel van den Vakbond ten lokale Hand in Hand. Na de benoeming van 9 nieuwe bestuurleden die werkzaam zijn in ver schillende fabrieken, sloot den Voor zitter de vergadering. Voegen wij hierbij, dat de aanwe zigen zeer voldaan waren, de, afwe zigen hebben een zeer nuttige en leer zame vergadering verzuimd. Zij doen hunn plicht niet, dat mag niet blijven voortduren, eenieder moet de verga deringen bijwonen. Onder de Kaaiwerkers. Wij hebben verleden week gemeld dat n' Chef van het Groenkruis een kaaiwerker had beschuldigd van aan valler. Toen bedoelde werkman aan Bastiaens zijn antwoord terhand stelde, verklaarde hij dat hij zich vergist had en het antwoord te zullen geven in hun blad. Doch hij doet het op zulke loen- sche manier, dat hunne lezers onder den indruk blijven van zijn eerste schrijven, en voegt er eene nieuwe aanval bij tegen de Kaaiwerkers. Mogen de leden van het Groenkruis de waar heid niet kennen Dezen chef is met zijne handelwijze onder de kaaiwerkers geklasseerd als n' gemeene lasteraar, lat zullen de werklieden nooit ver geten. Een geschilwas ontstaan onder de Jacqaertwevers, als gevolg van een nieuw soort werk, namelijk kunst zijde boomen, dat de wevers niet toe liet hunne gewone loonen te winnen. Die zaak is gelukkig en na een halve- dag staken opgelost tot voldoening en in volle overeenstemming metdenHeer Scheuremans. Tevens is er eene kom missie gevormd onder de wevers die met den Patroon zal kunnen spreken over mogelijke kleine gevallen die zich kunnen voordoen. Moge het de ge- wenschste uitslag geven, dat is eenie ders wensch. - H. F. Den Tombola ten voordeele ONZER Soc. Muziekkorpsen. Stilaan nadert den dag dat de trokking van dezen prachtigen Tom bola zal plaats hebben. We raden onze partügenooten aan zich ioten aan te schaffen. heb ben de gelegenheid oen prachtige prys te winnen en steunen daarmede de keurkorpsen van hunnen strijd. Ziehier een overzicht van eonige prachtige prijzen 1' Prijs; Een prachtige slaap kamer, dio men kan zien in den Winkel dor Gebroeders Boeykens, Ouden Dendermondschen Steenweg. 2'Prys; Een prachtige stoof, die reeds in den Winkel van Hand in Hand» is tentoongesteld gewor den. 3e Prijs; Een prachtige Hee- ren of Damen-velo, (i=merk). Verders bobben we nogI luster (electriek), I penduul met wek» ker, I lavabo-servies, I keu kentafel, i beeld (mariton), 25 kilo peperkoek. Flesschen wijn en champagne, kisten sigaren, enz., enz. Nog verschillende andere prijzen, te veel om te noemen, zijn ingeko- komen, en binnen een paar weken geven we de volledige lijst, en den datum, wanneer de Tentoonstelling der prijzen zal geopend worden. KOOPT DUS LOTEN Prijs 0,50 fr. per lot. Weten de lezers van ons blad wel genoeg dat in onze boekerij Hand in Hand ongeveer 1000 boeken te hunner beschikking staan Dat voor vermakelijke lectuur werd gezorgd, zoodat de lange, soms vervelende winteravonden genoeglijk thuiskunnen worden doorgebracht Dat er ruim 2oo boeken zijn aangekocht om onze leden op de hoogte te stellen van hun be drijf en hunne kennissen op elk gebied te verrijken Dat nagenoeg 100 boek- deelen werden aangeschaft, speciaal voor hunne kinderen, opdat ze daarin zouden vinden wat ze gaarne lezen en lezen mogen en wat tevens hun ver stand ten goedie ontwikkelt Zou gij dit alles nog niet en vporal als ge 't reeds weet, dan wordt het tijd, dat ook gij het uwe zoudt bij dragen om het bloeiend bestaan van onze bibliotheek te bevestigen en zoo aan iedereen te bewijzen, dat ook arbeiders iets voelen voor verstande lijke oxtwikkeling bij hen en hunne kinderen. Daarom, niet gewacht Voeg de daad bij 't goede voornemen ga van daag nog naar Hand in Hand» en laat u inschrijven als lid der bibliot heek. Nooit zult ge er zoo goed van afgekomen zijn voor 1 fr. staan voor u de boekenkasten open en ge leest, en leert en helpt onze boekerij bloeien tot spijt van wie 't benijdt. N. Zondag 1.1. hadden we dus verga dering, waarnaar M. Jos. Cool zoo getracht had. Evenwel had hij er aan gehouden een brief aan kameraad De- prez te laten geworden, waarin hij zegde niet opgewassen te zijn 0111 te debatteeren. Makker Van Limbergen die de mee ting opende trok de aandacht van de talrijke aanwezigen op de kleinzielig heid vanwege M. Cool en na een ge past woord van inleiding gaf hij het woord aan aan makker Deprez die de aanwezigen gedurende een drie kwart- uurs onderhield over hetgene dat de Frontpartij wel is, die volgens uittreksels uit eigen bladen enkel gesticht is, om een dam te werpen tegenover den vloed der Sociali stische rangen. De plaats ontbreekt ons hier, om een volledig relaas over die toege juichte rede te geven. Nadat makker Van Limbergen nog de aandacht had getrokken op de aanstaande gemeenteverkiezingen, en een oproep gedaan had, om zich aan te sluiten in de propagandaclub, lieten er zich een 2otal kameraden inschrijven, waarna deze prachtige vergadering sloot. Iedereen was ten volle de meening toegedaan dat dergelijke propaganda meetings meer zouden moeten plaats grijpen. Aan de kerk,-.'vaar alle nieuwstij dingen van ons knap gemeentebestuur worden bekend gemaakt, kan men lezen, dat een nieuwe Secretaris wordt gevraagd voor den openbaren onder stand, en dat men zich kan aangeven aan den Heer Pastoor. Voila 1 Daar zit het hem juist in waarin we niet kunnen akkoord gaan met de F'ronters, die liever ons men- schen zouden leveren in d' handen der Geestelijkheid. Ze weten te goed, waar dit zich leidt. Als onze menschen zich dan niet ge dwee aan de grillen van het Bestuur van den Openbaren Onderstand zou den onderwerpen, zou er voor hun ook niets te bekomen zijn. Op dezelfde plaats kan men ook lezen dat het karnaval vieren, evenals andere jaren zal verboden zijn. Dat zal nochtans niet beletten dat de kar na valvierders, zich zullen gaan ver maken naar Aalst of andere plaatsen waar dit wel ré toegelaten, en daar het geld gaan verteren, die zoogoed hier zou mogen blijven. Wat denken onze neringdoeners daarover C.S. Overeenkomstig de standregelen hebben wij het genoegen ai onze leden uit te noodigen tot de jaarlijksche alge meenevergadering der samenwerkende maatschappij Het Achturenhuis op Zondag 28 I'ebruari om 14,30 uur stipt in het Achturenhuis. Dagorde Bilan dienstjaar 1925. Verslag van beheerraad en kommis- sarissen. Herkiezing van 't bestuur. Uitdeeling der winsten op de aan- deelen van 25 fr. en op de aankoopen in den winkei. Niemand mag ontbreken. Da beheerder afgevaardigde, P. De Bruyn.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2