Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. HANDEN UIT DE MOUWEN OF.... Van alles Wat. De arbeiders zouden zioh niet mogen weoren, In de Kamer. 23e Jaar N° 14. Prijs per nummer 20 centiemen. 4 April 1926. Annoncen GEEN ONTSLAG VAN DE REGEERING. Gemeenteverkiezingen. Een groote inspanning te verwezenlijken. Vraag nr 227 in 'I Vlacmsoh van de Gezellen P. De Bruyn en Nichels 10 Maart. Partijgenooten. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde. 2 Ir. op 3" en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten olko week vóór Woensdag avemc), 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven raorden niet opgonomon. Berichten over w&rlKtakirrgon en grieven moe ten door de Vakboaoen goedgekeurd zjjn. UITGEEFSTER SAM .-MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheekrekeningNr 85686 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Mand in Hand», Molencfries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abenneert zich op alle postburoelen. Het is een onweerlegbaar feit, dat de oorlog niet alleen een stoffelijke schade aan de Maatschappij berokkend heeft, maar insgelijks het moreel ver val eener gansche menschheid tot een maximum heeft doen stijgen. Dat is best tastbaar, wanneer men zich de moeite getroost, het innerlijke leven der partij van nabij te onderzoeken. Waarin vindt onze jonkheid ont spanning Zij leest, hoe weinig het ook weze 1 Wat leest zij De avontuurlijke romans van Buffalo-Bill, De gehei men van 't zwart kasteel De spook- auto enz. Lectuur die onze jongelui HEN op een gegeven oogenblik het hoofd zoo danig op hol kan brengen, dat zij er waarlijk lust zullen ,in vinden, op hun beurt die avonturen'mee te leven, ook te moorden, te branden en te dooden, zaoals de zotte vertolkers van derge lijke caramel-romans. Maar hoe komt het, dat onze jeugd over 't alge meen tot dergelijke lectuur haar fbe- vluoht neem't Wordt zij daar instinct matig toe gedreven Neen, er is hier gemis aan goede voorlichting, waarvan de ouders vooral de oorzaak zijn deze laatsten vatten hun taak als opvoeders te lichtzinnig op. Het zijn zij nochtans, die het kind, eenheid tot een man moeten opleiden de ou ders zijn het die hem, door voorbeel den en wenken, op den weg der eer lijkheid en rechtvaardigheid moeten plaatsen, om dit eens zoo zwakke kind in staat te stellen, later zijn rol in het sociale leven op eene waardige wijze te vervullen.... Helaas Daar men nu toch, na de dagtaak of ter gelegenheid van de zonaagruet, niet steeds kan blij ven lezen, zoo is het, ook heel natuuslijk, dat onze jeugd eens afleiding zoekt in andere verma ken 1 De dancings.... O hemelsche deugd 1 wat een lawaai 1 welk gejoel, gestamp en getier envermaak Jeugdige paartjes, elkaar hartstoch telijk omstrengelend, zweven als ge- vlerkte... engelen rond de zaal. Het rythme hunner beweging, steeds in verhouding met de muziékmaat van een zacht spelend jazz-bandorkest, de wederzijdsche drukking hunner licha men en ook de daarbij misplaatste Cppen en gesprekken, geven ons da- ïjk een kijk op het ongezonde, dik wijls stinkende midden, waarin men zich daar beweegt. Is men getuige hunner vertelsels, dan krijgt men dikwijls grofheden te aanhooaen, die alle gedachten te buiten gaan. Voegt men hun handelwijze te genover kameraden en vrienden, van welk gedacht zij ook wezen, dan ge tuigt die van alles behalve van men- schelijke waardigheid. Men zou nog tal van voorbeelden kunnen aanhalen, doch ik geloof, dat deze reeds voldoende zullen zijn, om tot de overtuiging te komen, dat het zedelijk peil onzer jeugd laag gevallen is, en dat er uit paedagogisch oogpunt nog ak wat dient opgebouwd te worden. Hoe is het nu gesteld met de licha melijke opvoeding onzer jeugd De sport is zoo wat een mode ge worden. Steeds worden er in onze dag bladen (socialistische niet uitgezon derd; groote kolortnen voorbehouden aan de sportrubriek. Wie geen lief hebber van de sport is kan met in het kader der kuituurbeweging opgeno- nmen worden, want hij houdt met van lichamelijke ontvpkkekng. Wat ver staat men daardoor Kampstrijden in cross-country, voetbal, boksen, wor stelen, wielrijüen, enz. f Neen, wij willen geen ruwe en afntóttende mat ches, geen strijd tusschen verschillende partijen, die dikwijls tot buitensperig- heden en ontaarding leidt, maar wel eenvoudige en gezonde oefeningen, zooals gymnastiek, gemeenschappelijke wandelingen enz., in a. w. genieten van de natuur in al het schoone en aantrekkelijke, dat zij ons biedt. Ziedaar een kort overzicht der wan ordelijke toestanden, die rn onze XX' eeuwsche beschaving nog heerschen en DEN rol der soc. jeugdbeweging moeilijk op sommige oogenblik ON DRAGELIJK MAAKT. Wie moet hiervoor verantwoordelijk gesteld worden Zooals reeds gezegd werd, draagt de oorlog de grootste schuld van de tegenwoordige zedelijke en stoffelijke ontreddering. Doeh, deze gebeurtenis behoort nu tot het verleden en nog is er geene merkbare verbetering te bespeuren In tweeden aanleg zullen, volgens mij, de ouderen ook een deel der ver antwoordelijkheid te dragen hebben want wie, beter dan zij, waren in staat het verbrijzelde groeten deels te her stellen (ONDER paedagogisch oogpunt natuurlijk). Alhoewel zij de noodzake lijkheid voelden eene grondige veran dering of revolutie in de vóoroorlog- sche sociale toestanden te brengen, vergaten zij misschien het bijzonderste te zorgen voor de jeugd, die de toe komst of de overwinning der democra tie zoh bevestigen Het is een on betwistbaar feit, dat de steun der oude ren aan de jeugdorganisaties oatbroken heeft zelfs tot nog toe mag deze jonge beweging, in vele centra niet op het volledige vertrouwen der oudere par- tijgenooten rekenen. Dat gevoelt men best, wanneer er op vergaderingen over jeugdkwesties gesproken wordtsteeds deze'lfde onverschilligheid. De steun, die ens door de ouderen verleent wordt, bepaalt zich in de meeste gevallen tot een kostelooze aanmoediging zedelijke en stoffelijke kuip komt zelden voor. Hoe wilt men nu, dat een jonge or ganisatie zooals deze, die niet op den steun en in haar propaganda niet op de medewerking der oudere kameraden kan Steunen, het vertrouwen der jeugd kan veroveren. Het is dus geens zins verwonderlijk, dat de jonge lieden da grootste onverschilligheid tegen over onze organisatie aan den dag leg gen of in a. w. dat onze'beweging sterk achteruit boert. Dat ziet de Landelijke Raad der B. W. P. nu ook in. Maatregelen zijn getroffen door de Syndicale Commissie, die ons zullen toelaten, met medewer king der Federaties van Vakbonden, eene doortastende propaganda te voe ren. Wij hepen, mits den steun en het vertrouwen der ouder partijgenooten, tot de schoonste resultaten te komen en in een beperkten tijd den ontvoog- dingsleamp der jeugd naar de overwin ning te leiden. Allo, kameraden 1 handen uit de mouwen of straks is het te laat en zal het vealies misschien onherstelbaar zijn 1 Rimbaut. De Toepassing van de Wet op de Ouderdomspensioenen. In tegenstelling met vroegere bericht en, is volgende onderrichting, be treffende personen geboren in 1861, van kracht I Alle arbeiders en arbeidsters, ge boren in 1861 zijn verzeloeringsplich- ten. De werkergever moet dus de af houdingen op het salaris doen en er zijn bijdrage bijvoegen. Deoudedienst- meid, de oude huisbewaarster por tierster de oude knecht, zijn verze- I k.eringsplichtigen. i De personen, niet loontrekkend en géborén in 1161, moeten geen stortin- gen doen. EEN STOUTMOEDIG DAAD. Op Pinksteren grijpen te Amsterdam groote internationale jeugdfeesten plaats. Ter dier gelegenheid richt de Hollandsche afdeeling een gansche kampstad op, om de duizeade vreemde gasten te herbergen. 700 tenten, voor 10 man elk, met waterbevoorrading, keuken en slatqogerief, worden opgericht. zoo 000 brooden zullen door de coöperatieven geleverd wonden koffie zal in groote ketels gereed gemaakt en tweemaal per dag uitgedeeld worden. Een warm noenmaal zal dagelijks door de schoolkeukens geleverd worden. Zes dagen lang zullen duizende jongens en meisjes, buiten het be reik van de vunzige stadsatmos- feer hunnen natuurlijk opgewekten levensdrang luchten kunnen. EEN OFFENSIEF. Volgens De Tijd het orgaan der christenen, maken de Brussel- sche conservatieve katholieken zich strijdvaardig voor een offensief tegen de christen wetkliedenorga- nisaties. En toch durven de christene werkliedenorganisaties rog niet radikaal met de katholieke reac- tionnairen afbreken. Op de hielen. Het parket van Antwerpen zit zekere bankmannen op de hielen omdat zij aan hun klanten zeuden afgeraden hebben geld te plaatsen in Staalsrente. Dit zijn van die kerels die onzen frank kapot willen. Men moet ze er maar achter zetten. Over eenige maanden lazen wij in bugersbladen dat men volop bezig was aan het vormen van eene bestendigs militie voor het algemeen belang te verdedigen. Elkeen wist wat zulks beteeken- de. De bourgeoisie rekiuteerdc hare elementen om desnoods met geweld de arbeidende klasse hare veroverde rechten te ontnemen. Maar de arbeiders bleven niet rusteloos toezien. Zij begonen met hunne rtfode centuries te vormen. Zij stelden hunne verweertroepen samen. Ziende dat ailes zoo vlot van stapel loopt, beginnen de reaction- nairen nu bang te worden en kon digden interpellaties aan in de Kamer. Waarom hebben Devèze en Hymans zoolang gezwegen? Waar om hebben zij geen interpellaties aangekondigd toen hunne vrien- den begonnen? Men heeft toch niet gedacht, dat de arbeiders met gekruiste armen zullen staan zien. Als men kloppen wil geven, moet men beginnen met zich te oefenen om ze af te weren. ZONDERLING Het is toch zonderling, dat de dagbladschrijversin hun vakbond, in groote meederheid zich voor standers verklaard hebben van de pensioenwet, terwijl zij in de meeste burgersbladen vragen de zelfde wet af te schaften. Is dat geen bewijs dat de dag bladschrijvers der burgersbladen penneknechten zijn Moderne slaven als? men wil. 4 La Libre Belgique wenscht dat met het vallen van den frank de regeering ontslag zal nemen. Dat zou de grootste domheid zijn die de regeering kan begaan. De geldzwendelaars zijn de oorzaak van den val van den frank, hun doel was de regeering te bemach tigen. Nu meer dan ooit moet de regeering aanblijven. Stilaan naderen ze, en hier en daar begint men reeds met de organiseering der propaganda. Met de laatste verkiezingen voor Kamers en Provincie groeide de Socialistische politieke macht in deze organismen. Zal dat hetzelfde ajn voor de Ge meente Heeft de Socialistische Partij veel belang bij deze verkiezingen Wij zijn er van overtuigd, dat onze partij haren opmarch zal voortzetten tot in bezitneming der openbare mach ten, en dat ze ook met de aanstaande kiezing op gemeentegebied een voor uitgang zal te boeken hebben. Ook hebben we hier het grootste belang bij. Eerst en vooral om in vele gemeen ten onzen invloed te doen gevoelen ea ze beter te besturen, maar ook in 't algemeen om aan alle tegenstrevers te doen zien, dat het Socialisme nog immer aanwint, en groeit. Op vele buitengemeenten van ons arrondissement gaan de Socialisten voor de eerste maal hunne kandida tuur stellen in Welle, Iddergem, Haeltert, enz. Hetis een bewijs, dat onze gedachten neg ineten op den buiten en dat er daar durvers gevonden worden, die zich les gerukt hebben van de ver sleten Daensistische partij om nu voor het roode ideaal te kampen. Bovenal Welle dient in den laatsten tijd vermeld te worden. In nog andere gemeenten is er kans en zou er moeten aangedrongen worden, bij voorbeeld in Kerkxken en in D&nderhoutem waar er met de provinciekiezing 176 Socialistische stemmen waren. Het vinden van kan didaten is daar natuurlijk dikwijls eene moeilijkheid. Het opkomen der Socialisten op den buiten is daar de dood der groenen dat is klaar. Ook dat weten zij en daarom zeggen ze zoo graag dat het voor de Socialisten geen avance is zich voor te stellen. Wij kennen reeds lang dien praat en het ordewoord moet zijn waar 't mogelijk is opko- men. i Nog veel is er op den buiten te winnen voor onze gedachten dat het I onze vrienden niet alleen bii woorden 1 laten maar daden daarstellen. j Ook zooals we rgeds zegden, op de algemeene politiek hebben de gemeen- I tfe verkiezingen invloed, 's Lands poli- 1 tiek wordt er al licht naar gewijzigd, 1 en in't belang der demokratie moeten we op gemeentegebied vooruit. Vooruit dus opdat in alle gemeente huizen het Socialistisch woord klinke Vooruit naar nieuwe zegepralen A. Vijverman. Het dagblad De Samenwerking het documentatieblad van het Office Cooperatif» verspreidt het gedacht van een match waaraan het al de agenten van La Prévoyance Sociale op uit- noodigt. m De Samenwerking deelt mede dat in Engeland de COÖPERATIEF INSURANCE in den loop van het jaar 1925, 230 nieuwe polissen per uur heeft ingeteekendzoo wij den acht- urendag nemen en 300 werkdagen, dan geeft dit een aantal polissen van 552,000 per jaar. Men zal ons toelaten te veronderstellen met gedurig aan den koers van het pond sterling te denken, men ook heeft geëindigd met alles te vermenigvuldigen met 4 of 5 alles wat Engelsch is. La Prévoyance Sociale is er op in 7 jaren (31 December 1918-31 De cember 1925). Het cijfer den invooge zijnde polissen van 83,971 op 249,645 gebracht hebben hetzij een gemiddelde verhooging van 23,655 per jaar. De Samenwerking vraagt aan de agenten van La Prévoyance Sociale een verzekering te sluiten per minuut of 60X8X500- 114,000. Zij gaat er nog al op door De Sa menwerking. Zoo de nette voortbrengst T. T. Z. het aantal polissen die vernietigd of geregeld worden afgeteld, moest over komen met een polis alle 4 minuten T. T. Z. 36,000 per jaar dan zou het een ware triomf zijn. Het hangt af van de agenten deze overwinning te beha len en en ook der kameraden der Partij, die zouden moeten begrijpen, dat hun interest hun gebiedt dat zij voor plicht hebben zich te laten verzekeren in La Prévoyance Sociale. Trein 338 vertrekkende te Dender- moride te 12 uur komt te Londerzeel- Oost aan te 12 u. 26 trein 3536 ver trekt te Londerzeel-Oost naar Aalst te te Ia u. 25 deze trein komt te Opwijk aan te 12 u. 49 en wacht er een half uur om de aansluiting met trein 3435 komende van Brussel te geven. Niets belet dus 353d te Londerseel- Oost vijf minuten later te doen ver trekken om de reizigers van trein 338 te Londerseel aansluiting te geven voor de lijn van Aalst. Zou de heer minister die vraag niet gelieven in te Willigen 1 Antwoord In de wijzigingen welke in den treindienst zullen verwezenlijkt worden met ingang van 15 Mei eerst komende, datum dat de bescheiden omtrent de dienstregeling der treinen opnieuw verschijnen, is de aansluiting te Londerzeel-West van treinen 338 en 3456 voorzien. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eonigste blad van het Arrondissement Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1