Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan onze Lezers Van Alles Wat. Mijn Hoekje. 23e Jaar N° 36 Prijs per nummer 20 centiemen 5 September 1926. Annoncen Talenten die Vergaan. Hei Kostbaar Kruidje. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en V bladzijde. 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgonomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalat. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbüreelen. De frank is nog enkele centiemen waard. Liberalen en klerikalen aller slach werpen de schuld op de so cialistische ministers. Dat is eene fanatieke leu gen. Wie meer dan de socialisten hebben alles opgeofferd om den frank te kun nen stabiliseeren en 's lands toestand te redden Wie waren het die voorstelden alle politiek op zijde te zetten en iedereen aanspoorden mede te helpen om onzen linantieêlen toestand te verbeteren De sociaKstische ministers. Wie bekampte de democratische regeering aan wier hoofd M. Poullet zich bevond? Al de kapitalisten •n bankmannen 1 Wie heeft die regeering doen vallen i schreeuwden dat alléén de liberale partij bij machte was het land te red den De liberale bankman nen I Wie droegen meer dan 15 miljard franken naar banken in Holland, Zwit serland, Engeland en Amerika Ka tholieke en liberale kapita listen I Wie weigerde aan de Regeering steun en hulp en de noodi ge kapitalen ter leen om den toestand te redden Liberale bankmannen I Onder wiens bestuur klom het pond tot 24O Onder het bestuur van den liberalen minister Frar.qut en den katholieken minister Houtart. Wie bracht openlijk hulde aan de werkingen der socialistische ministers M. Jaspar, hoofdminister. ARBEIDE&S! Waarom worden de socialistische ministers bekampt door lage persrid- ders en politiekers Omdat ze zich verzet hebben tegenover de reaktion- nairen aller kleur die de veroverde hervormingen der werkende klasse wilden verminken en afschaften om dat ze den 8-uren-dag hebben verde digd en doen stemmen in de Kamers, alsook de overeenkomst van Was hington omdat ze het Krisisfonds hebben uitgebreid en grooteren steun hebben verleend aan de werkloozen omdat ze 1 1/2 miljoen arbeiders heb ben ontlast van de belasting op het inkomen omdat ze den soldaten dienst op ro maanden hebben ge brachtomdat ze de ijzerwegen niet in handen van vreemde en Belgische kapitalisten hebben afgestaan om dat ze pensioenen der cheminots heb ben verhoogd omdat ze al doen wat hun met 4 op 11 ministers mogelijk is om het leven voor iedereen draaglijker te maken. Omdat het ministers zijn die door het volk en voor het volk in de regeering zijn. Vrouwen, Werkmakkers, Kleinbur gers, laat u niet beinvloeden door al wie tegenover de arbeidende klasse gekant staat schaart U dichter sa men, geeft de socialisten de macht in t Parlement en zorgt dat ze op lo October, in alle gemeenteraden indrin- ;en en in vele gemeenten de meerder- eid behalen. Stemt allen voor de socia listische kandidaten. Het gebeurd r.og veelvuldig in onze huidige samenleving dat volksjongens, met aanleg en talent voor het een of ander vak, te loor gaan, niet op de rechte plaats geraken, en als minder waardigen hun leven slijten. Dit alhoewel er reeds verbetering gekomen is blijft nog een der groot ste onrechtvaardigheden onzer maat schappij. Hierin moet verandering komen I Het gaat niet op, het is onbillijk dat het kind van den arbeider al zijne na tuurlijke begaafdheden niet kan ont plooien dat dit kind dikwijls als een stumperd moet zijn leven slijten en de rijke met min aanleg en minder be deeld in verstand moet zien voor hem gaan en hoogere plaatsen innemen. De toekomst van het werkersgezin is nog te onzeker, is niet stabiel ge noeg. De werkloosheid dreigt onophou dend als een gruwelijk spook de on dersteuning is te klein en pas 14 jaren moet het werkerskind ter fabrieke. Hier wordt het hoogere, dien drang naar iets meer, dra uitgewischt uit de kinderziel, door het eentonige, het alle daagsche van zijn omgeving." Het loon van den arbeider zou moe ten grooter zijn en meer gewaarborgd, opdat hij zijne kinderen, zoo ze een bij zonderen aanleg toonen voor het een of het ander vak, zou kunnen de gele genheid geven dezen stap te doen of zoo ze niet iets speciaals beloven, dan toch een betere opvoeding in 't al gemeen en een beter onderwijs zou kunnen verschaffen. Zoolang de toekomst voor het wer kersgezin zoo onzeker blijft is op dat gebied maar weinig of niets te doen hoe graag we dat ook zouden wen- schen. Meer nog een arbeiderskind mag nog de noodige bekwaamheid bezitten, het zal bijna toch onmogelijk zijn de plaats te bekleeden, waarop het zou moeten recht hebben. Onze samenleving is nog te égo- ïstisch daarvoor. Omkooperij, kuiperij spelen er nog de hoofdrol. Ge moet ne goeien stomp in den rug krijgen zegt de man van de straat. En, inderdaad, is het zoo niet Oh, er zijn er nog zoovelen in onze werkerswijken, kinderen uit het volk, uit het werkende en zwoegende volk, die recht hebben op een betere positie in onze samenleving. Nu slijten ze hun leven, deze ver schoppelingen, als minderwaardigen. Hun leven, dat zoo schoon had kunnen zijn, gaat heen als een vernepen en vertrapte bloem, die het geluk niet mocht smaken hare schoonheden ten toon te spreiden. Ja, velen gaan verloren voor altijd, èn voor de wetenschap èn voor de kunst. En dat is spijtig I We hopen dat het socialisme, wiens doel het is rechtvaardigheid te doen heerschen, wanneer het -machtig ge noeg zal zijn, ook bovengenoemde on rechtvaardigheden zal doen verdwij nen. A. VYVERMAN. T ree meiden gingen naar de stad, je'er met een ko-f <o' bloznnd fruit op het hoofd. Brigitla, de een», lachte e» tab- bo'de den heelen weg Leentje, de ander", kloeg en mopperde den gan- schen tijd. Leenfje begreep niet hoe hare vriendin zoo opgewekt kon wezen en eensklaps vroeg zij Brigitta, hoe kunt ge toch zoo blij en opgewekt wezen Uwe korf is niet lichter dan de mijne, en sterker dan ik zijt ge ook niet. O, sprak de andere, dat komt om dat ik in mijn korf een zeker toover- kruid heb gelegd, dat me helpt zwa re lasten met licht gemoed te dragen. O, riep Leentje, nu begrijp ik, dat gij zooveel vroolijker gestemd zijt dan ik. Maar dat moet toch een heel bijzonder kruid wozpn. En kostbaar I zeker ook Dat zou ik ook wel in mijn korf hebben willen liggen. Zeg me toch lioe het beet en waar het te j vinden is? Dat kostbaar kruidje, hoe hot I heet?Och, ge kent het ook. Het is eenvoudig «Geduld». HUN MENTALITEIT. De christenen zullen ons in den ge meentekiesstrijd verwijten met de ka tholieke conservatieven te besturen, alhoewel het toch de schuld is hunner hoofdmannen, dat de regeering Poul let is afgetreden en door een andere is moeten vervangen worden, en alhoe wel zij van de huidige regeering geen deel maken, niet omda zij niet gewild hebben, maar omdat ze niet gevraagd wierden. Wat meer is, de christenen moeten hun neus niet optrekken, omdat wij met de conservatieven in de regeering zitten, zij staan er wel in de meeste plaatsen mee op dezelfde lijst voor de gemeentekiezing, wat nog wat anders is dan door de toestanden gedwongen te zijn te samen in een zelfde bestuur lijk lichaam te zetelen. LE PEUPLE deelt mede dat de état major zou be sloten hebben zes nieuwe ruiterijesca- drons in te richten. Wij hopen stellig dat de regeering en het parlement daar ook hun woor- deke zullen in te zeggen hebben, en er zich vlakaf zullen tegen verzetten dat er in 't leger nieuwe verkwistingen worden gedaan, wanneer er niets dan bruin brood mag worden g'eten om be sparingen te doen, en de schatkislbons niet kunnen uitbetaald worden. KWAAD. De christene leiders zijn erg boos omdat zij niemand hebben in 't nieuw bestuur van de ijzeren wegen. Dat heeft de klerikale M. Jaspar ben gelapt I Klerikalen en christenen dragen el kander immers niet in hun hart. EENF. IS TE VEEL. De christenen schreeuwen als had den zij het mes in de keel, omdat er een socialist als bijgevqegde Kabinets overste werd benoemd in het Kabinet Wauters. Volgens ben zijn er ook te veel so cialisten in het Bestuur der ijzerenwe gen, en de katholieke heer Jaspar eer ste minister zou te zeer onder den in vloed der socialisten te werk gaan. Al was er maar één enkel socialist benoemd, dan zou het nog te veel zijn voor de christenen. Zij zagen er liever de kapitalisten heer en meester HEEL TIPIEK. «Geeraard» van 2'.' 8-26 orgaan der kotholieken van de kantons, Gee- raardsqergen-Ninove, doet een ferme bekentenis 't geld maakt recht wat krom is, slim wat dom is, dank aan d' aanbidders van 't gouden kalf Dat is ten minste een bekentenis, hé lezer En zeggen dat de socialisten voor al wat slecht is, worden uitgescholden als zij er op wijzen dat de kapitalisten enkel en alleen belang stellen in hun coffre- fort en vierkant hun polevieën vagen aan de kristelijke leer als het hun niet winstgevend is. Wij nemen akte van deze bekentenis. TUSSCHEN DE BROEDERS IN CHRISTI. De katholieken van Aalst schijnen niet op hun gemak, bij het vernemen dat Lodewijk De Smedt, huidige katho lieke Schepen, met een afzonderlijke lijst opkomt. Wij zullen nog aan gen a me dagen beleven in deze kiesstrijd. Wij willen nochtans de aandacht on zer arbeiders er op vestigen, zich niet beet te laten nemen door dergelijke trukken, en alleen de ware werkers kandidaten, de socialistische te steu nen. DE KAPITALISTEN VERDEDIGERS vindt men best bij de dompers. Het is nu De Volksstem die de kapitali sten verdedigd, die hunne kapitalen in veiligheid hebben gebracht in den vreemde. Weet ge waarom Omdat ze de socialisten een lesje hebben willen spellen. Door hun geld naar 't buitenland te brengen, hebben de kapitalisten mede- geholpen om de waarde van onzen Frank te doen dalen, en het is dus de schuld der kapitalisten wanneer er zoo vele werklieden, kleine burgers en landbouwers, hun bezit erg hebben zien dalen. Dank Volksstem voor uwe bekente nis. Het is te hopen, dat de getroffenen het zich zullen herinneren op tijd en stond. DE VLAG Katholiek blad van Geeraardsbergen, zegt dat de socialisten de boeren haten!.... Kan het dommer? Is een boer niet een werkman, die van zijn ar beid moet leven Wordt hij niet uitge buit, bij middel van hooge pachten door de landeigenaars Neen de boe ren zijn loonslaven, evenals de werk lieden en kleine burgers, evenals allen die met werken en zwoegen hun brood je moeten verdienen. In plaats van de boeren te haten, hebben we ze lief, omdat het onze broeders zijn, die ons zullen medehel pen de wereld te hervormen. Dat is de waarheid. SIJ DE FRONTERS. Verleden Maandag was het volop storm in het kamp der fronters... Zoo ten minste zoo men het gaan denken hebben, bij het lezen van hun bladen, manifesten en plakbrieven. 't Was meeting, en de spreker wierdt met muziek aan de statie afgehaald. Door het geschreew en getier de fronters eigen - van weken op voor hand, en al den tam tam die zij maak ten dat er uwe hooren zouden van tui ten, meenden wij dat het iets kolosaals ging zijn. en door de nieuwsgierigheid gedreven, wilden wij er ons van over tuigen. Hum 1 hum. en och arme, wij zagen ze naar de statie stappen... 26 muzie kanten gevolgd van 39 man (zegge ne gen en dertig man) maar, oh wonder bij het terugkeeren van de statie zagen wij ze uit de Leopoldstraat de Markt oversteken en het was waarlijk een echte menschenzee, zooals de fronters altijd beweren, en we gingen aan het tellen.... 'k Moest rap zijn want 't was of ze wat verlegen of beschaamd op stapten, 69 man 1 Wat 'n succes voor de Aalstersche fronters 1 In hun eng lokaalken was er overschot van plaats om de aanwe zigen te plaatsen. En toch zullen wij heden in de frontersbladen te lezen krijgen dat het een enorm succes was. Wij denken aan een gekend spreek woord, Pover ken rong zoowel van armoede als van weelde. De fronters doen ook als poverken, en al waren er maar honderd man geweest, toch zullen zij ze noe-. men als ontelbaar, en schreeuwen zij 1 Vliegt de Flauwvoet, Str... op Zee 1 1 I BIJ DE KATHOLIEKEN was het verleden Maandag ook mee ting, en daar hadden zij niet meer ge luk als bij de fronters. Wij namen in de zaal eens goed de aanwezigen in oogenschouw en ik ben verzekerd nog boven het getal te zijn als ik zeg dat er 150 man aanwezig Elk liep er verstrooid in de zaal, en M. Moyersoen had alle moeite om de aanwezigen een plaats te doen nemen I om hun meeting te kunnen beginnen, j want om 8 1 2 ure dus met een uur ver traging dacht men er nog niet aan om te beginnen, i Moesten er daarom door «De Volks stem en Ons Volksblad op zulke pretentieuze wijze op die grootsche I I meeting worden gewez.en, en hadden j zij om zulk belachelijk getal samen te brengen, noodig om met karrenvrach ten manifesten, en dan nog met leugens te verspreiden. Ewel zij zijn er wel mede. A. B. Meer om meer, doen we de overtuiging op dat in de politiek de schoonste en de gemakkelijk ste rol is, dezen der kritiekers. Die taak is weggelegd voor de zen, die geen deelmaken van 't be stuur, meestal voor de kleine par- tijën, die enkele vertegenwoordi gers hebben en dus de minste ver antwoordelijkheid moeten dragen. Het is nu tegenwoordig den weg die bewandeld wordt door de fron ters en de communisten. Ze maken geen deel uit van de regeering, on 't spreekt van zelfs, dat de regeering niets goed kan verrichten, dat al wat ze doet slecht is, enz. Maar eensdie mannen geroepen, om zelf te besturen, dan staan ze voor hunne verantwoordelijkheid en dan ook keert dc kaart. Kijkt naar Denderleeuw, naar Denderhautem, naar Gijsegera, naar Nieuwerkerken, alwaar ze de meerderheid hebben in den ge meenteraad en dus zelf besturen, of met de katholieken het bestuur verdoelen, en vraagt daar wat hunne werking is geweest voor den kleinen man, en ze zullen mo gen stommen ambacht spelen; en als er iets is gedaan, dan nog zal het zijn, door het op hun-teen- trappen door de socialistische werklieden. Kijkt hier naar Aalst, en we kunnen er op wijzen, dat zoolang de fronters WEL hun vertegen woordiging en de socialisten GEEN in 't Schepen College had den, er voor het onderwijzend persooneel (de ondeihoorigen van M. Van Opdenbosch, daarbij des tijds schepen van onderwijs was) niets is gedaan geworden, 0111 hun toestand te verbeteren, en de in trede van de socialisten in 't sche pencollege noodigwas, om hen een duurtetoeslag van 900 lranken per jaar te doen toekennen. Hetzelfde is te zeggen van de stadswerklieden, die ook vóór dien datum zijn vergeten geworden. En wanneer (dan de socialisten f uit het schepencollege te Aalst I zijn getreden, dan is het den fron- ter De Neve, die als schepen van fiaantieën, het kostuum dat do po litie agenten jaarlijks ontvingen heeft afgeschait, en de s >m die hij aldus inspaarde, mild schonk aan de vrije katholieke scholen. Zulks zegt ons, dat ze eens aan 't bewind een heel ander liedje zin gen, dan daar waar zij in de oppo sitie zijn. Waren het de fronters niet, die gedurig naar meer en betere ver lichting vroegen in de stad en nu om te besparen, de helft der lan- taarnen hebben gedoold Voor wat het Landelijk bestuur betreft, wordt er niet genoeg ge daan, volgens de fronters en daar waar zij den baas zijn, wordt er NIETS gedaan. Kritiek voeren is een gemakke lijke taak, maar als men voor ver antwoordelijkheid staat, onder-

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1