BelgischeBank"» 4,oArbeicl Uitdaging aan M, Moyersoen AALST. Bij de Tabakbewerkers. KAPITAAL sa RESERVEN volledig geetort 9 MILJOEN FRANK Da! wist ge nog niet. SYNDIKALE RUBRIEK. Kroozen verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Jonge Makkers. I)e steun aan de Kantonaal congres te Aalst. Het Syndikaal - Feest van den 19 September. Feilen en cijfers Goed nieuws voor onze Oudjes. Bij de katholieken. Bij de liberalen Bij de fronters Voor ons Socialislen Voor de Breisters. Uil Nieu werkerken Uit lioislade. Welle. Maatschappelijke Zetel: GLNT Voldersstraat, I. Agentschappen LA LOUVIERE, Sylvain Guyauxstraat, 46 BERGEN, Chisairestraat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. Checkrokeningon (terugbetaalbaar op zicht) 3,50 Hulfinaandelijksche rekeningen (veranderlijke kroos) 5,65 Depositorekeningen met voorbericht van 15 dagen 5,75 met voorbericht van 30 dagen 5,875°/,, voor 3 maanden vaste belegging 6,00 °/0 voor 0 maanden vaste belegging 6,25 °/0 voor 1 jaar vaste belegging 6,25'/» voor 5 jaar vaste belegging 6,50°/,, Spaarkas 6,00 °/o De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappelyken zetel Voldersstraat, 1, Gent. Zij worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckreke- ning N' 850 of door de Nationale Bank. Alle Bank-operaties. Verhuring van Brandkoffers. vindt men best, dat er zien om standigheden voordoen, waarme de dient rekening gehouden te worden Dat weet eiken verstan- digen politieker en met onkundi gen kunt ge geen rekening houden. FRIEDERIK. Zeg, arbeiders en demokraten, gij allen, die dacht dat de frank zoo zeer gedaald was 1. Om ter wille van de oorlogsuit gaven. 2. Omdat men de marken heeft uitgewisseld. 3. Omdat men te breed oorlogscha- de heeft toegokend aan de grooten, die het eerst aan de Staatskas ston den. 4. Omdat men te veel hoeft ver brast aan militarisme en vooral bij de bezetting van de Roer. 5. Omdat de fabrikanten het be drag van hun verkochte waren in den vreomde lieten. 6. Omdat de kapitalisten hun for tuinen in het buitenland plaatsen, om te ontsnappen aan belastingen. 7. Omdat de fascisten propaganda maakten tegen den Belgischen Staat. 8. Omdat M. Dospret en zijn vrien den mistrouwen zaaiden in en bui ten het land. 9. Omdat de liberale en klerikale regeeringen geld verspildon, nog en meer. 10. Omdat men weigerde belastin gen te heffen bij degenen die in overvloed bezaten, gy allen zyt mis... volgens de klerikalen I Wij lazen verleden week in twee katholieke gazetten dat de waarde van den frank gedaald was omdat... (houdt u vast om niet te vallen)... omdat de werkers vrouwen te voel pasteien eten en 't mansvolk niét lang genoeg werkt Workersvrouwen, gy, die met den angst in het hart zit omdat gü met het weekloon de twee eindjes niet meer aaneen kunt knoopen, gij, die voor uwe kinderen nietkoopen kunt hetgeen zy onmisbaar noodig heb ben, gij wordt door do klerikalen op den noop toe beleedigd en uitge scholden. Om te weten wie de pateékes eet hoeft men maar in de eetzalen van de pasteibakker te kijken en na te gaan wie daar zit 1 Vróuwen, onthoudt de beleodiging der klerikalen. Met de verkiezing zultgy er niet voor stemmen. Een arbeidersvrouw stemt voor de socialisten. Werklieden, gy houdt met recht en rede aan uw acht uren dag. Dat is een heiligheid voor u. Moesten klerikalen of liberalen sterker worden dan zy zijn, dan ware het gedaan met den acht uren dag. Zjj droomen u lo, 12 tot 14 uren per dag te doen slaven. In elke werkersfamilie moet man en vrouw, dochters en zoons, at te saam tegen de klerikalen en libera len stemmen. Wie werkt, steunt uitsluitelyk de socialisten. Dagorde van het Nationaal Komiteit van Socialistische Jonge Wachten. (Voorstel Van der Veken) Wij beleven een tijdperk van ontred- ding en angst. De financieele krisis verscherpt van dag tot dag. De werkloosheid neemt toe. Het duur leven dreigt met ontbering en armoede. Meer dan ooit, op het oogenblik dat het economisch raderwerk op het punt staat ineen te storten, moeten de jonge arbeiders hunne organisaties, al hun klasseorganisaties versterkenvakbond werkersbond, jeugdgroep. De bourgeoisie bereid zich voor tot een aanval tegen de stellingen door het socialisme in gepalmd. Maken wij ons gereed om tegen haar op te treden met onze arbeiders- verweertroepen, sterk door hunne tucht en hun eendrachtig willen. Opgepast, jonge kameraden 1 De overwinning van de arbeiders klasse op de bourgeoisie is slechts mo i gelijk als wij ten strijde trekken met dichtgeschouderde gelederen en met een onwankelbaar vertrouwen in het i socialisme. Sao. Vrouwenbond Aalst. Toekomende Zondag 12 September om 3 ure, Algemeene Vergadering voor de leden. Toespraak over de gemeentekies strijd door Gezel Nichels Alfred Volks vertegenwoordiger. SYNDIKALE KOMMISSIE VAN BELG I E. Engelsche Mijnwerkers. De onderhandelingen tusschen de de mijneigenaars en de mijnwerkers afgevaardigden zijn uit hoofde van de onverzoenlijkheid van het mijn- patronaat eens te meer afgebroken. De Britsche regeering heeft in den loop der laatste weken bewijs ge leverd van een schandelijke partijdig heid door zich aan de zijde van het pa tronaat te scharen, en door persoonlijk op te treden om in het buitenland af te raden de strijdende mijnwerkers en hun aan de bitterste ellende ten prooi zijnde gezinsleden te ondersteunen. Vergaderd om den toestand te onder zoeken heeft het Britsch Vakverbond besloten aan den steun der mijnwer kers meer kracht bij te zetten, en op 9 Augustus kwam bij het Internatio naal Vakverbond een vraag toe, op dat in al de landen een oproep tot steunverleening worde gedaan. Onmiddellijk werd deze beantwoord, en in de verschillende landen werden geldinzamelingen ingericht den En- gelsche mijnwerkers werden reeds be langrijke steungelden toegestuurd. Sedert de maand Mei had de Syndi- kale Kommissie van België reeds den oproep gedaan, en sindsdien hebben vier inschrijvingslijsten een totaal van 123.105 frank opgebracht. Daarbij dient de som van 442.000 frank gevoegd, door de Centrale der Mijnwerkers Belgie aan de Engelsche kollegas ge zonden. 't Is nu meer dan zeventien weken dat honderdduizendtallen En gelsche mijnwerkers gewikkeld zijn in een verwoeden strijd die in de lijdens geschiedenis van het proletariaat ge boekt zal blijven. Het moet dat deze bewonderenswaardige wilskracht en die zware opofferingen met wellukken bekroond worden. Doorheen de wereld is het gansch het georganiseerd proletariaat dat deze makkers ter hulp snelt. Dat de Belgische arbeiders hun solidariteits- pogen verdubbelen. Dat allen elke week hun penning storten, dat zij zich op de inschrijvings lijsten, laten inschrijven, dat zij soli- dariteitzegels nemen, dat zij geven, altijd maar geven, 't is voor hun werk broeders, 't Is den besturen der Fede raties van Vakbonden opgedragen de gelden in hun gewest in te zamelen, den Nationale Centralen en de af- deelingen toelagen te storten. Stort al de gelden op de Postcheckrekening der Syndikale Kommissie, Ed. DE VLAEMYNCK, Nr. 4795. Brussel. Voor de Syndikale Kommissie De Sekretaris. E. De Vlaemynck. -Verleden Zondag waren de afgevaar digden der Socialistische groep van het kanton Aalst vergaderd in Hand in Hand om over te gaan, tot de be noeming der afgevaardigden bij het Federaal Bestuur. Zijn benoemd Flips Henri, Steen hout lozef en Haelterman Cesar. Ni chels maakt er van rechtswege deel van. Daarna liadt er eene onderlinge be spreking plaats over de aanstaande ge meenteverkiezingen, waaruit blijkt aat er in tal van gemeenten socialistischen strijd zal geleverd worden. Onze vrien den waren met de beste hoop bezield. Gezel Flips deedt nog een oproep, om de feestelijkheden op 19 September zoo grootsch mogelijk te maken, die plaats hebben in den Rink, Langerid- derstraat, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Internationaal Vakverbond. Daarna sloot het congres in de beste stemming. Dat in de groote zaal van den Rink gehouden wordt belooft prach tig te zijn. Wij hebben de mede werking bekomen van goede Kunste naars en Kunstenaressen ;een groot ge tal meisjes hebben onzen oproep beant woord, allenzijnin volle werking met de Svmphonie. Wat deze schaar Artisten, Muziekanten en Meisjes op den 19 September zullen vertoonen en te hoo ren geven, zal eenieder verwonderen. Het spreekt van zelf dat aide leden onzer akbonden met hunne familie, er zullen aanhouden omdat koste loos feest bij te wonen. Toch roepen wij de aandacht van iedereen dat we slechts over 1000 (duizend) zit plaatsen beschikken. Daarvoor zullen bijzondere kaarten uitgegeven worden 2 dagen vóór het feest. Wie geen zit plaats heeft zal zich moeten tevreden stellen met recht te staan daarvoor zal nog veel plaats zijn. Voor de leden van den buiten die eene zitplaats begeeren, zal men zich moeten aangeven in het lokaal hun ner Gemeente deze moeten afgehaald worden, den Donderdag vóór het feest. Wanneer men wil kan men die ook bekomen persoonlijk in de bureelen der Vakbonden ten Lokale Hand in Hand Aalst. Nog meerderen uitleg zal gegeven worden in ons weekblad. Toekomende week zullen de bodens de leden onzer Vakbonden, het pro gramma van liet feest ten huize be stellen deze programma 's dienen als toegangs bewijs. H. F. Op het Syndikaalfeest. Spreekt Gezel Laroch, van Ant werpen, over de Stichting en strijd van het Internationaal Vakverbond. Socialistische Wijkclub IAN VOLDERS Lokaal H. Van Ghyseghem St. janstraat. Aalst. Beste Makker, Wij hebben het genoegen U met vrouw en volwassen kinderen uit te noodigen tot het bijwonen der Groote Algemeene Vergade ring, welke zal gehouden worden ten lokale der Wijkclub op Zater dag aanstaande 4 September 1926 te 7 ure 's avonds zeer stipt. DAGORDE: le) Zang door makker OSCAR VAN PAMEL. 2") Toespraak door een vrouw. 3=) De politieken, economischen en financieelen toestand van het land door makker DESIRE GEEROMS. 4e) Groote tombola voor aide aan wezigen. Beste makker wij willen U voor namelijk aanzetten om toch uwe vrouw naar deze belangrijke vergadering mede te brengen. Het oogenblik is ernstig en het moet zijn dat benevens de man, ook de vrouw, bij machte is om zich te verdedigen tegen alle laffe en lage aanvallen onzer tegenstrevers. Wij rekenen dus op U en denken dat uwe vrouw in dit oogenblik van strijd, niet zal nalaten U te verge zellen. Met vrouw op post dus weze het ordewoord. Voor den Soc. Wijkclub «Jan Volders» De Voorzitter, De Secretaris, Petrus Van Geit Frans Blancka ert De Katholieken van Aalst verspreiden het volgende briefje Groote uitgaven doen met het geld van een ander, dat kt iedereen. Daarvoor moet men geen feniks wezen. De Gemeenteraadsleden beschikken niet over hun eigen gel maar over het geld van Jan en alleman. Zij hebben voor plicht zei spaarzaam met dit geld om te gaan. In I925 vierden de socialisten hoogtij op het stadhuis te Aals Uitslageene begrooting sloot met 722.000 fr. te kort. Op min dan één jaar tijd heeft ons huidig Stadsbestuur hi te kort van het jaar I925 (722.000 franken) afgelost We veronderstellen, dat M. Moyersoen, die dit laat verschijnt op een briefje, waarop zijn naam voorkomt dit schrijven onder zijn ve antwoordelijkheid neemt In dit geval dagen we hem uit te bewijzen, dat de socialisten ui gaven hebben gedaan, die niet noodzakelijk waren. We dagen hem uit te bewijzen, dat hij door spaarzaam beid er toegekomen is, het te kort der begrooting van 1925 te dekkei M. Moyersoen, gewezen minister, senateur en burgemeester onzi stad, zal zeker toch niet willen, dat er hem eene bekwaamheid toegeschri ven wordt, die hij onmogelijk kan hebben Hij zal denk ik toch den moed hebben, aan 't volk te zeggei dat tengevolge van onvoorziene inkomsten voor 1926 en mi inkomsten die vorige jaren niet konden geint worden, dit zoo gezeg mirakel is gebeurd. M. Moyersoen zal toonen, dat hij niet den man is, die pronken met andermans pluimen, want zooals M. De Windt, het hei goed zegde in de gemeenteraadszitting aan M. Moyersoen Het hedendaags Schepencollege geniet van de wer king der vorige Schepenen van Finantieên de heere De Vaikeneer en Nichels. Vooruit M. Moyersoen met uwe bewijzen, want straks zal het vol van Aalst kunnen denken, dat Ge in uwen zak hebt getast om de stad kas te redden en dat is een onmogelijk mirakel niet waar M, Moyersoen, we wachten en houden ons ter uwer beschikkini NICHELS ALFRED. Gewezen Schepen van Finantieèi In naam der Socialistische party, is er eene afvaardiging Woensdag morgend by den heer Jaspar eerste minister gegaan, om een duurte toe slag te vragen, voor dezen die een ouderdomspensioen ontvangen. Zij zijn heel goed ontvangen, en den Minister heeft verklaard, dat de regeering de zaak ernstig onder zoekt en hoopte weldraeenegunstige oplossing te kunnen geven. Het zal dan toch weldra gebeuren, dat wat de socialisten reeds eenige maanden eischen verhooging van 't pensioen onzer ouderlingen. 't Wordt oen beetje tijd. Het schijnt nu zeker te zyn dat er jn onze stad een tweede katholieke lijst zal zijn. M. De Smet schepen van Openbare werken, gekozen met de stemmen onzer mandatarissen is by de katho lieken geweerd uergons is hij ge vraagd als kandidaat en om zich te wrekon, komt hij op met andere miskontonte katholieken. De christene werklieden zijn nog niet onafhankelijk genoeg, om al leen op te komen nu maken zy nog verbond met M. Moyersoen deeeuwi- ge vy'and van het werkende volk. is er tweedracht, om de wille van een kandidaat die men als oorlogswoe- keraar betitolt, en alhoewel ze heel klein is de liberale partij, spreekt men ook van een 2° lijst. 't Is hersenschim zeg ik, want oin oorlogswoekoraars maakt men geen ruzie meer, want treft mei weinige andere aan. Daar spreekt men van vrouwen die er zich gaan mede bemoeien en de ge wonnon marken uilen laten rollen. heeft dit alles weinig belang. Elk voert strijd op zyn manier, maar wy voeren den zuiveren socialen strijd in 't beiang van de werkersmassa. Vooruit manneD, hoe meer ver deeldheid bij de anderen, hoe ster ker we ons moeten aaneensluiten, willen we do overwinning behalen. Daar het index cijfer voor de maand Oogst 681 punten aanwijst, moeten de loonen voor de werklieden uit de tabaknijverheid verhoogen met 11 0/0. De toepassing der nieuwe verhooging moet de eerste maai uitbetaald worden, den eersten betaaldag der maand September a. s. Moesten er werklieden zijn welke die verhooging niet ontvangen, dan dient men daarvan onmiddelijk kennis te geven aan de secretaris, Men verlieze niet uit het oog dus den duurtetoeslag op heden 71 bedraagt. Daarvan goed rekening houden de strikte toepassing eischen. A. S Woensdag avond om 7 uren v gadering voor de breisters ten Lok Hand in Hand. DAGORDE: Verslag van de Zitting der Pi taire-Kommissie van de Breisters, het Gouvernements-Hotel te Geiil Hoe moet den duurte toeslag 1 de werklieden van de breiwerkhui! toegepast worden? Breisters op deze vergadering over Uwe groote belangen gesprok worden. Ge moet er tegenwoori zijn. Wanneer Patroons den regelmatig duurte toeslag niet betalen, dan mi ten de leden onzer Vakbond dit den secretaris doen kennen. H. F 't Was Zondag vollen bak, bij Petr Adam. Eerst algemeene vergadering vo den Ziekenbond, enkel drie maand gesticht en reeds een 60 tal huisgezi nen bevattende. Daarna deeling der spaargelden, j volgd van volksspelen naar prijzi voortkomende van den intrest van geld. Het spreekt van zelf, dat er van de gelegenheid gebruik is gemaakt om de talrijke aanwezigen te spreken. Het was Pol De Schrijver, die werking der Socialistische gemeeui raadsleden klaar en duidelijk uitef zette, en gezel Nichels, volksvertege woordiger die den algemeenen po tiek van 't land behandelde. Beide sprekers oogstten veel bijv Zulke vergaderingen doen goed 't harte, en zullen Veel bijdragen, den triomf der socialisten in onze| meente te verzekeren. Het is dus heden Zondag Poll onze kandidaten voor de gemeent verkiezing. Er wordt gepold, van af 9 uren morgens tot 5 uren voormiddag, en de leden van de Socialistische vakbo den, Ziekenbond, Propagandaclub, a ook dezen van het Nationaal Sym kaat, zoowel mannen als vrouwe maar men moet minstens 18 jaar zijn, pollen mede. Niet vergeten deel te nemen aan Poll, die plaats grijpt in ons gewoi lokaal bij de Weduwe Triest, Korte hoek. Het Bestuur. Eindelijk zal Welle zooals vele dere gemeenten bestormd wordi door den immer wassende roode vloo De soc. propagandaclub heeft h foede initiatief genomen om een ks idaten lijst samen te stellen voor gemeentekiezing. Wij gaan er dus op los om eind lijk eens een ander stem in het g meentehuis te doen klinken de ste Ir heb - In aan ant' nen 1100 G We of VOO UWI G bes'

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2