Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Han ons de Overwinning. Mijn Hoekje. r fe3c Jaar N° 39. Prijs per nummer 20 centiemen 26 September J 926. Annoncen s pii Mannen en Vrouwen er op los Aan de Christene werklieden. Bij de tong gevat. Partijgenooten Kiezers Opgepasl VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde. 2 fr. op 3° en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke woek vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED HICHELS. Lokaal REDACTIE ADMINISTRATIE i Hand inHaud», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10.00 RUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbüreelen. ef 17 1011 oor t do re- ou .d" sa lil ik a-s em nel Ja, vrienden, wanneer we wil- m is aan ons de overwinning, ij zijn 't getal, wij zijn de macht. Met die gedachte moet de (erkende klas bezield zijn, en dan troverd zij de wereld. Wij hebben toch voor niets iet geëischt, dat men op politiek (bied gelijkheid gaf, aan arm en Toen onze eerste pionniers ten rijde trokken, manifesteerden, het erk stillegden om algemeen stem- icht te bekomen toen er zoo- ilen van die braven, overtuigd hun heilig recht neergeveld ierden, door de kogels der gen- irmen, dan was het wel dat bewust waren dat in het al- meen stemrecht beternis voor werkenden stand besloten lag. Is het dan begrijpelijk, dat na loveel lijden en opofferingen van ege het arbeidende volk om van kapitalistische klasse hetstem- cht af te dwingen, er werk- snschen gevonden worden die stemrecht gebruiken tegen mne eigene klasse in 't voor- iel hunner eeuwige verdrukkers uitbuiters Kan het over het hart dat imrecht veroverd in het bloed het arbeidende volk, dienst iet om onze moordenaars op troon te houden Neen, alwie een oogenblik na- nkt wie zich durft afvragen van hebben we dit stemrecht ge- egen zal het als werkman of (rkvrouw niet durven aanwen- om in den rug te schieten van die het hem hebben bezorgd. Ten andere, wie enkele ston- n wil overwegen, wat den wer- inden stand reeds heeft ver- erd dank dit stemrecht, zou meineedige moeten zijn. om :t te stemmen voor zijns ge- ten, voor de arbeiders, voor kandidaten van de werklie- npartij. Werpt een oogslag op de kan- latenlijst onzer tegenstrevers, Aalst, te Geeraardsbergen, te nove, te Sottegem, en in de leste buitengemeentens en ge It er besliste tegenstanders op id- n, van het werkende volk. Ze benijden onzen achturen rkdag, ze preutelen tegen het isioen, ze knorren op het Krisis- ids, ze verdommen de redelij- loonen en werkersvoorwaarden de arbeiders, in een woord snakken naar den terugkeer die tijden, toen den werkman ts in de kiezingen te zeggen lt, toen het stemrecht enkel itondt voor de rijke luiaards- ide. Jeen, neen, voor die jannen, er geen enkelen verstandigen rkman of vrouw stemmen, dat zij niet meer willen van vroegere toestanden, omdat eischen een menschwaardig taan voor hen, die met hun eid hun brood moeten ver- nen. Het bewind moet in d' handen komen van het werkende volk den tijd moet voorbij zijn, dat de rijke menschen de wetten maken en de les spellen aan den arbei dersstand. Het Socialisme is geroepen om te regeeren, omdat het de partij van het uitgebuitene volk is De taal van het Socialisme moet overal klinken en nu we de gelegenheid hebben, ons meester te maken van de gemeentehuizen, nu moeten we er op los. Op io October eerstkomende, moet rood troef zijn, moet het Socialismus triomfeeren, moeten de werkerskandidaten triomfan telijk uit de stembus komen. Zorgen wij er voor dat voor taan de Roode Vlag, wappere op de gemeentelijke gebouwen. Zulks kan, alswevan nuaf tot to October onverpoosd ieveren en werken, om dezen die nog onbewust zijn van onzen strijd te overtuigen, dat het Socialismus geroepen is, om Vrede en Welstand voor eenieder te doen heerschen. A. N. Nog enkele dagen en gij wordt opgeroepen, om aan te dui den wie er het bestuur uwer gemeente zal in handen nemen Het ligt juist in onze bedoeling om uwe aandacht te trekken op di n gewichtigen oogenblik, omtrent de verantwoordelijkheid die er op u weegt. Het was steeds onze bekomme ring het arbeidende volk uit zijnen ongelukkigen toestand te redden. Onze strijd was om steeds verbete ring in de werkeisgezinnen te bren gen. Dank het onverpoosd werken, zijn wij daar grootendeels in gelukt. Inderdaad! Door onzen-syndi- kalen strijd, zijn onze Iconen mer kelijk verhoogd, de achturendag is na jaren en jaren strijd, moed en zelfopoffering vanwege onze oude re strijders verkregen geworden,en dank de energieke optrediug onzer mandatarissen in de grondwet neergeschreven geworden. Evenals het afschaffen van het hatelijk arti kel 3xo, die slechts diende om de in stiijd zijnde werklieden in het gevarg te werpen. Het recht van vereeniging is verkregen geworden, wat de hoofd factoor was om de strijd aan te gaan, tot verovering van goede loonen en dergelijke werkvoor- waarden. Dank aan de agitatie en de be hendigheid van Wauters is het ar tikel i3 van het Crisisfonds terug ingevoerd, die een schitterende overwinning, is voor de arbeiders, en wat ze ontnomen waren door M. Moyersoen, die als een knecht van de bourgoisie, en als echte reactionnair tegenover de werkers bevolking heeft gehandeld Dit zijn feiten van nationaal belar.g voor onze arbeiders, en die wij hebben willen aanstippén (om er maar een drietal te noemen) omdat wij voelen dat onze tegenstrevers zich op het algemeen terrein der politiek plaatsen. Waarom zouden wij hen, opdat terrein niet volgen Zijn de socialisten de schuld, dat de fabrikanten hun kapitalen in den vreemde plaatsen Dat de rentGnicrs hunne staatsfondsen op de markt wierpen om vreemde waarden te koopen Dat de kapi talisten pondsterlingen en dollars kochten Dat vele handelaars op bedrieglijke wijze hunne prijzen verhoogden Dat er groote fabrie ken en speculateurs valsche verkla ringen betreffende hunne inkomsten aflegden en den fiscus aldus be stolen Waarom zouden wij de handschoen niet oprapen, die onze tegenstrevers ons op dat terrein toewerpen Niemand beter dan de socialistische partij heeft op dit gebied hare handen zuiver, en wij hebben dus niet af te schrikken voor dergelijke aanvallen. DE FRONTERS STEKEN HIERMEDE DEN DRAAK. Nochtans hetinneren wij ons nog goed dat de gemeenteverkie zingen van 1921de Fronters zou geweldig hebben geschreeuwd over hunne overwinningen op den bui ten, ja zelfs van volledige meer derheden gesproken. En te vergeefs zoeken wij naar wat verbeteriog in die verschillende plaatsen, die naar de werking der Fronters riekt. Waai om Omdat opbouwend werk niet in de rol ligt der albelovende Fron tersomdat zij niet opgewassen zijn, om iets praktisch tot stand te brengen. Vooral, omdat de verte genwoordigers der Fronters er voor gezorgd hebben en dit in verschillige gemeentens dat het bestaande Crisisfonds wierd afge schaft, en zooals in Lede de Fron- ter Coole deed een lans breken tot verdediging van het Armbureel in plaats van het Crisisfonds Dat zijn feiten en die vinden wij in de schriften of bladen der Fron ters niet. Wij Socialisten, hebben sinds jaren, onafgebroken den strijd ge voerd tegenover de katholieke en liberale besturen, die immer het Armbureel hebben gebruikt om er een vriendensysteem op na te houden, en vooral om onze arme lijdende bevolking onder den knoet van verdrukking en onderworpen heid te houden Dank het prestige der socialistische partij den takt en wilskracht waarmede hare man datarissen bezield zijn, is dat on- menschelijk kiesmachien uit de handen van het klerikalisme en li beralisme geweerd en verdwenen, en nu komen de verlichte bollen der Frontpartij.iets dergelijks onze arbeiders terug opdringen. Dat roept om wraak, te meer, omdat de Fronters de mond vol hebben van Den vreemden dwingeland van Vlaanderen moet vrij enz., enz. En als er ooit een vernederend en walgelijk middel in handen der bourgeoisie heeft bestaan; dan was dit het Armbureel I Neen, heeren Fronters onze be volking van stad en buiten, ver trouwt niet in U, omdat gij miste vreden klerikalen zijt, en uwe slag wilt t'huis halen, met u katholieker aan te stellen dan de katholieken zelf. Err dat pakt bij onze bevol king, en vooral bij onze arbeideis niet. Elk voelt het De Frontpartij is alléén geschapen om terug te win nen wat de katholieken hebben verloren. Maar... of dat zal gaan, dat betwijfelen wij sterk. Intusschen zeggen wij tot onze schaar noeste propagandisten Vooruit mannen en vrouwen, aan de propaganda, nog enkele dagen en het uur van vergelding zal voor uwen heilzamen strijd en opolfe- ringsgeest slaan. Vooruitonver moeibaar tot den laatsten stond en de zege weze nogmaals aan het Socialisme I I A B. Het is toch drollig op vele plaatsen strijden de Christene werklieden voor de gemeente-verkiezingen met een afzonderlijken lijst, en daar worden de katholieken verweten van reactionnairs, werklieden, verachters, enz. Het is nu ook het geval te Nieuwer- kerken daar willen ze van de oude pruiken niet meer weten. Hier te Aalst zijn de cheffen nog niet vrij genoeg, om den rug naar de vasthoudisten te keeren. Hier mogen de Christene werklieden stemmen, voor M. Moyersoen en zijne aanhangers. Nogtans eenieder heeft M. Moyer soen aan 't werk gezien, tijdens zijne ministerieële loopbaan en wat hebben we bestatigd? Dat hij zelfs zoover is gegaan, het bedrag van het Crisisfonds te verminderen, en een aanslag te ple- fen op den achturen werkdag, waar oor hij dan ook zijn ministersfrakje heeft mogen afleggen. En voor dien man, vraagt men aan de christene werklieden te stemmen Als men gebonden ligt De Roode Vaan het blad dei- Communisten, en volgens men ons zegt in medewerking met een fronter, zendt een kiestrik de wereld in, die de grenzen te bui ten gaat. Het gaat noch min noch meer om mijn vrouw ongenoemd maar genoegzaam aangeduid om door eenieder geweten te zijn, wie bedoeld wordt als groensel diefvegge uit te geven. De zaak is in handen van 't Gerecht. Maar we drukken er op dat onze partijgenooten er zou den opwaken, om ons in te lichten nopens de personen, die er over- praten en het feit als echt wil len doen doorgaan. Zulks om dezen evenals de «Roode Vaan bij de tong te vatten. Nichels Alfred. I.eest on verspreidt Recht en Vrijheid het eenige blad van het Arrondissement die de belangen der werklieden verdedigd. 'k Weet het jongen 'k weot hetge zyt een dergenen die best hebt medegewerkt, om de socia listische party vooruit te helpen, om onze ideën te helpen verkon- don, om ons vooruitgang te doen maken, om de party eene sterkte te geven, om den Socialistischen triomf te vorhaasten, maar nu schynt ge te twyfelen Ja't gaat niet rap genoeg voor u ge verwachtet meer van onzen prachtigon uitslag na 5 April van verloden jaar, niet waar Welnu rechtuit gesproken, ik ook heb er meer van verwaoht, en de democratische regeering Poullet Van de Velde, hadt zich voorgesteld ook meer te doen, maar het is getorpilleerd gewor den door do geldmannen die ons hebben doen govoelon, welke macht zy hebben. De christenen hebben het laten schieten Poulloten d'anderen trok ken er van onder, terwylwy so cialisten wilden stand houden. En nu was het de beurt van do torpilleurs zelf die open- lyk verklaarden zonder do socia listen niet te kunnen regeeren en we zyn opnieuw in 't Ministerie getreden, om het land niet ten onder to laten gaan, om den frank te helpen reddon, want den frank tot NIET gebracht beteekent de grootste armoede, het meeste go- brek, vooral voor het werkende volk. We werken voor den oogenblik samen met onze grootsto poli- tieke vyanden van gisteren, maar 't is om te redden dat wat er nog te redden is, in het belang van de arbeidendo massa. Moedeloosheid mogen we niet kennen we moeten steeds stryd- vaardig staanwant moedeloosheid brengt tot verval en 't verval naar 't verlies van onze veroverde rech ten. Daarom immer op postwe moeten de burgery toonon dat we nog niet ten einde zyn van onzen strijd, die we zullen voortzetten tot do Socialistischo party de vol ledige meerderheid heeft behaald, om dan zonder iemands hulp en op eigen krachten te kunnen too- nen, wat we kunnen, wat we wil len. Ten stryde tot de algeheele overwinning, is de kreet van Friederik. Al deze die bericht ontvangen dat zij van de kiezerslijst zijn geschrabt uit reden van verhuizing naar een an dere gemeente, zullen op de gemeente waarvan zij de uitschrabbing ontvan gen, moeten kiezen, gezien dit enkel betrek heeft op de nieuwe lijst, die na de herziening t. k. jaar in voege komt. Alle bewuste mannen en vrouwen stemmen op 10 October voor de So cialisten.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1