Heden Zondag wordt de Slag Geleverd. Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. Hel moei roode stemmen regenen dat al onze tegenstrevers krokodillentranen weenen ROOD IS TROEF De uitslagen der Kiezing. Van Alles Wat. Mijn Hoekje. 23e Jaar N° 41 Prijs per nummer 20 centiemen 10 October 192®. Annoncen Ze Vragen Uwe Stem. Hofstade 1 Sottegem 1 Welle 1 Meire 1 Erembodegem 1 Onkerzele 1 Overboulaere 1 Gijsegem 2 Lede 2 Meerbeke 2 Grootenberge 2 Geeraardsbergen 3 Denderleeuw 3 Nederboulaere 3 Nieuwerkerken 3 Iddergem 3 Liedekerke 3 Aalst 4 Ninove 4 Al de kameraden der verschillende plaatsen van ons arrondisse ment, worden verzocht zoo spoedig mogelijk de uitslagen bekend tema ken. PER TELEGRAM aan het adres Nichels, Hand in Hand Aalst. PER TELEFOON, AALST 372. Aan onze vrienden. i Als men iets ongelukkig in de wereld kan noemen, dan is het ditdat er nog altijd werklieden zijn, die niet voor de Socialisten stemmen, die ttgen de Socia listen zijn. Ja aulks is onbegrljpèRjk en waarlijk ongelukkig Dat de burgers, de rijke men sehen de bazen tegen de Socia listen stemmen, dat is begrijpe lijk, maar 't ie onverstaanbaar datwewerkmensohen tegênkomen die tegen hunne eigene klasse zijn. Zij die tegen de socialisten ■temmen, zouden dus willen dat er geen Socialisten zijn. 'tls toch zoo niet waar Welnu, dan wenschen die men sehen, terug te keeren naar do toestanden van vóór den oorlog, toen de sooialisten nog niet zoo sterk waren, en over geen groo- t(H invloed beschikten. Zeg zijn die werklieden gekant tegen den aoht-urendag, tegen een goed loon, tegen een pen sioen voor de ouderlingen, tegen algemeene stemrecht enz.? Zijn die werklieden voor het terug invoeren van artikel 819, voorBen langenmilitairen diensttijd Neen, neen. want dit alles be langt hen zelve aan, en hierom kunnen zij er niet tegen zijn En als zo dan weten, dat dit alles gekomen is, dank het be staan en de werking der Socia listische partü hoe kunnen ze dan de socialisten tegenwerken Hebben ze geen genot van de betere loonen en werktoestan- den door de Socialistische partij veroverd Neen, neen. ze hebben den acht- urendag lief, want Moyersoen, die hem meende den dieperik in to zenden, heeft er zijn minister8 frak mede verloren ze zjjn voor vermindering van diensttijd, voor het ouderdomspensioen, voor al de vorbeteringen hen door de Socia listische partij bezorgd en hierom stemmen alle werklieden voor de Socialistische lijst daavan is over- tuigd, uwen Friederlk. EIGHT T&1JHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1' en 2° bladzijde. 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 1 jaar jaar fr. 3,00 5,00 10,00 BUITEN BELGIS. fc. 17,50 Men abonneert zich op alle postbüreelen. Wie de burgerspaitijen katholie- den en liberalen Hoe zjjn ze niet beschaamd Z'hebben jaren en jaren het stem recht uitsluitelijk gehouden voor de welstellende burgers en rijke boeren. De werklieden, kleine boerkens, kleine burgers, waren onwaardig, onbekwaan om hunne stem uit te brengen, zoo ten minste wilden het de rijke mensehen, de liberale en de klerikale partij. 't Is de Soeialistische partij die van haar ontstaan, het stemrecht, hel gelijk stemrechl heelt geëischt ook voor het werkende volk, voor alle BelgeD. En M. Woeste, de chef der katho lieke partij, en M. Prère-Orban, de chef der liberale partij warm roerend eensgezind, om te verklaren dat ze het werkende volk nooit zijn «temrecht zouden hebben gegeven. Maar de socialisten hielden aan hun eisch naar recht ongelijkheid voor de stembus klonk harder om harder meetingen, manifestation, werkstakingen met de vleet, en in dien strijd, stondt de Socialistische partij ganich alleen. Onnoemelijk zijn de pogingen, de opofferingen te noemen die er noodig waren, om de burgerspartijën te bewegen, recht te laten wedervaren, aan ons zwoegende en miskendevolk. Men gaf ons niet het gevraagde stemrecht, maar men zondt ons de gendarmen,men zondt ons het leger, samengesteld uit onze eigene kinde ren, men zondt ons kogels, men zondt ons lood, men verfde de straat- steenen met het bloed van ben, die om het stemrecht streden Onze vaders, onze broeders, liet men kennis maken met het gevang, en ondanks die gepleegde moorden, de jaren gevangenissen, hielden wij den strijd vol, tot eindelijk toch we een stuk stemrecht wierden toege kend, want een armen drommel kreeg één stemmeken, en een rijk aard vier «temman. 't Zyn onze soldaten, onze werk jongens die in't slijk van den IJzer, in de loopgrachten, ons gelijk» heid in stemrecht hebben gebraoht. En na dat de burgerspartijën dit alles op hun verleden hebben, scha men z(j zich niet, de stem te komen bedelen van dit volk, dat ZIJ heb ben in 't gevang gestopt en er velen van hebben gedood. Aohteruit lafaards Weg van ons. zal het antwoord zjjn van alle bewuste arbeiders, van alle rechtvaardige werkersvreuwen, aan de moordenaars onzer gesneu velde kameraden, die van uit hun graf on» toeroepen Ik heb mijn leven geofferd voor de werkerszaak ik ben gevallen voor ons heilig stemrecht; bezoedeld mijne nagedachtenis niet met te stemmen voor die burgerspartijen die mij liever den dood hebben ge geven, dan ons het stemrecht toe te kennen 1 Van de Socialistisohe party hebt Ge het stemrecht bekomen, Ge zult het gebruiken om te stemmen voor de kandidaten van die party, die er zal voor sorgen dat er meer l welstand en rechtvaardigheid zal heerschen voor het volk. Heden, stemmen wy dus voor de Sooialistische kandidaten onder de nummers te Niet vergeten, daar waar onze vrienden strijd voeren ons de na men van al hunne kandidaten te willen zenden, aan Gezel NIC HELS ALFRED lokaal Hand in Hand Aalst. De fronter wan Behamelhout riep uit op de Meeting van verladene week Woensdag (aan den Puitenput) den 8 urendag zal niet blij ven beetaan. Fabriekwerkers en bewerkers, am bachtsmannen, Staats-agenten on Be dienden, ge ziet waar de flauwe fron- ters ons zouden heen leiden. Neen, neen, dat zult Ge niet willen, dat we terug gaan naar den toestand van voor den Oorlog, dat men moet werken, zooals de slaven voor ellendige klei ne loonen. a De frontar Van Opdenboach. Die tegen de wil van zijn vrienden Schepen bleef in 1821, verklaarde in den gemeenteraad, dat onze Stadsscho len in 'nen slechten toestand waren. Na dat hij 2 jaren Schepen was, hadt men aan de scholen nog geen verbetering gebracht. Toen de Socialisten in den gemeenteraad daar op wezen, en vroe gen om daar verbetering aan te bren gen, antwoordde Van Opdenbosch dat net onjuist was. Waarachtig de fronters zijn van hun eerste leugen niet gebar sten. OP VERZOEK van den Bestuurder en Bestuurster der Staatsmiddelbare Jongens en Meisjes scholen, werd over een 4 tal maanden gevraagd in de Besturende Kommissie, om voor de Prijsuitreiking dezer scho len, de toelage van 15OO franken te ver- hoogen tot 3000 franken, om dat alles zou duur geworden is. Welnu de HH. Burgemeester en Schepen De Neve, verklaarden zich tegen die vermeerdering. Er moest gespaard worden zegden die Heeren. Een maand later stelden M. De Neve in den gemeenteraad voor, om de toe lage aan de katholieke scholen met 290 franken per klas te vermeer deren. M. Moyersoeu steunde natuur lijk M. De Neve. Tevens werd door diezelfde katholieken en fronters, een bijgevoegde toelage gestemd van 25 duizend franken voor de Katholieke Ambachtsschool. De Katholieken en Frontere zijn in den gemeenteraad goede vrien den, om aan liet oflicieël onderwijs alle toelagen te weigeren, en onze Stad- en Staatscholen te laten verval len. Zij de fronters en katholieken ko men broederlijk overeen om de katho lieke instellingen mild te ondersteunen en groote toelagen te geven, met het geld van de inwoners onzer stad, Vrijzinnige Burgers, Vrienden van het Officie.ël Onderwijs, vergeet het niet, als Ge heden Zondag xo October naar de stembus gaat, stemt voor de Socialisten onder N. 4 die de Stads- en Staatsscholen verdedigen. Twintig a 30 japen geleden werden de Daensen en hunne volge lingen vervolgd, de kleeren uitgebor sten! door de katholieke stokslagers. Nu hoort men van geene Daensisten meer spreken, het zijn fronters ge worden die broederlijk samen gaan met de katholieken, de vroegere beulen van de Daensisten. Oude Daensisten, denkt goed na voor Ge naar de stembus gaat. Neen, Ge kunt uwe stem niet geven, aan die nieuwelingen die van uwen vroegeren strijd niets kennen noch meegelegd hebben. Neen, Ge kunt uwe stem niet geven aan die jonge tafelspringers van de Frontpartij die de Daensisten partij opfretten. Stemt voor de ware Democraten, voor de lijst der Werkliedenpartij on der N. 4. Vrijzinnige Liberalen Gij bemerkt dat de oude soldaten Uwer partij den strijd opgeven omdat «ij weten dat het GEEN AVANCE is. M. De Windt heeft het opgegeven misschien wel een beete uit oorzaak, het gestook der Jongeren die het nu taan beproeven, doch alles wat zij oen zal nutteloos zijn. Neen het is geen AVANCE. Wie voor den Libe ralen lijst stemt werpt zijn stem ver loren, dat in het voordeel van do Katholieken die U vroegere jaren af ranselden met kluppels u Liberalen vervolgden en broodroofde, voorde Katholieken die niets onbeproef laten om het Officieel onderwijs in den grond te booren. Gij Democratische burgers en werk lieden die de vrijheid lief hebt, die de Staats en Stadsscholen van den onder gang wilt redden, werpt Uwe stem niet roekeloos verloren, stemt voor de Socialisten onder M- 4 Onderwijzers en Onderwijzeressen Gedurende vele jaren hebt Ge ge leefd onder een katholiek bestuur. Uwe toestand was niet veel beter als als n' ambachtsman. Daarvoor moesten Uwe ouders U tot 20 jaar laten leeren en veel geld uitgeven. Toen dachten de katholieken niet aan Uwen toe stand, en wat gevraagde 't was steeds te veel. Slechts een jaar waren de Sociali sten in 't schepen-college onzerstad. De verbeteringen aan Uwe wedde die Ge van de katholieken en fronters niet hebt bekomen, dat hebben de Socialistische schepenen U gegeven een duurte toe slag van 900 franken, en verbooging der wedde voor de lessen der Avond school. Het Atheneum Qedurende vele jaren werd er aangedrongen voor een Atheneum in onze Staats middelbare school in te richten. De katholieken hebben zich daar hard tegen verzet, waardoor de inwoners onzer stad verplicht waren hunne kinderen naar de groote steden te sturen, dat aan de mensehen veel geld kostte. Gedurendeden korten tijd, dat de Socia listen in het Schepencollege waren, is in de Staatsjongensschool op de Graan markt, het Athenum ingericht, tot groote voldoening onzer inwoners, voor het geluk der kinderen der stad. Daarbij is voor de Staats middelbare Meisjesschool, de machienen aange kocht voor het machienschrijven en sneischriit aan te leeren, zoodanig dat de meisjes onzer Staats-middelbare school bekwaam zijn hun aan te bieden op de Bureelen.niet dat zij onder 't Ka tholiek Bestuur nooit hebben gekend. Voor da werkloozo «werklieden. De sectie van Finantieën is Maandag samengekomen, om te spreken om een bijleg te geven door de Stad aan dw werkloozen, dat tengevolge van het voorstel door de Socialistenis gedaan, in de gemeenteraadszitting van den 3 September. Er werdt besloten «0,000 fr. ter be schikking te stellen van het Tusichen Gemeentelijk Werkioozenfonds, die Donderdag avond vergaderde en ge regeld heeft, vanaf deze week aan de werkloozen van de Stad een bijleg te geven. H. r.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1