Belgische Bank Td" Arbeid AALST. BELOFTEN Ditjes en Datjes. Groot Partij-Feest KAPITAAL 3n, RESERVED vollaiig gestort 15.500.000 FRANK SYNDIKALE RUBRIEK Alle Bankverrichtingen Spaarkas 6 0/0 Tegen de aanvallen DER REACTIE Voor de Verdediging van de loon9n Partijverga der ing van Woensdagavond HAM© IM HAM® "Weggevoerden,, HEDEN ZONDAG Drollige Demokraten. Lachkruid. Uit Lede. Denderleeuw. Maatschappelijke ZetelGENT Voldersstraat, I, Agentschappen LA LOUVIERE. Sylvain Guyauxstfaat 46 BERGEd Chisaineitraat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Sluisstraat, IS. Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Bewaring van waarden Bons op 6 maanden netto Intrest op voorhand betaalbaar Do Syndikale Kommissie heeft in zijn laatste zitting, den toestand be sproken waarin do werkende klasse verkeert. Zy heeft haarp'Ogrmma van werking opgemaakt. TEGEN de aanvallen die beproerft worden, door het Centraal Nijverheids Comi- teit, om de loonen der werklieden te verminderen, of te weigeren den duurtetoeslag te betalen, naar mate de prjjzen der levensmiddelen stij gen. De besluiten van de Syndikale Kommissie zijn niet alleen om zich te verdedigen, maar tevens om tol den aanval pver te; gaan TEGEN de Patroons die zouden weigeren om de loonen aan te passen met de duur te der levensmiddelen. Er zjjn meenige Patroons in ver schillende Vakken, die zich geen re kenschap geven van den ongelukki- gen toestand waar iq hunne werk lieden verkoeren. Deze H. H. bekome- ren er zich weinig om, dat bij den aanvang des Winsters groote ontbee ringen in de work9rsfamilion gelo den wordt, dat de harten en do goes- ten foltert van duizende menschen. Dat kan of mag zoo niet blijven voortduren, daar moot een einde aankomen wannoer de werklieden don wil hebben en den durf toonen, om voor hunnen arbeid een behoor lijk loon te eischen. Daarvoor moot den voorgenomen strijd goed bereidt worden in de werkers vereenigingen. Wanneer de mannon opgeroepen worden mag daargeenen enkelen ontbreken. Hot is in do vergaderingen dat de eischen van do arbeiders moeten opgesteld en naar de Patroons moeten toege stuurd worden. Die Hoeren moeten gevoelen dat zij tegen oen vereenig- de werkendeklasse moeten kampen, en wanneer het moet den strijd hard zal zijn. Ja de werklieden moeten be wijzen dat zy er toobero d zijn, om het brood hunner vrouw en kinderen te verdedigen. Mannen en Vrouwen, daarvoor al len op de bres, wanneer gij geroepen wordt weestop post. Volgt het orde woordom zich allen aan te sluiten bij de Socialistische Vakbonden Het is door de macht van de werklie den die in de Vakbonden besloten ligt, dat de arbeiders met de meeste kansen van lukken, hunnen stryd zullen kunnen voeren, om een be hoorlijk loon van hunne Patroons betaald te worden. VEREENIGT U hem zijn geldtasch, zijn uurwerk en een paar gouden ringen. Hedoch den jongen bekloeg zich dat een der ringen een gedenkenis was van zijn vader en hierop gaven de die ven hem terug. 'k L*s onlangs dat er een koppel ruzie had, over koo pen van een hoed voor de vrouw, en dat de ruzie eindigde met den aankoop van een nieuw kleed en nieuwen hoed Nu bericht men mij, dat er te St. Jan- Molenbeek ruzie ontstaan was tusschen man en vrouw, omdat de vrouw zich het haar wilde laten afknippen. Weet ge hoe dit eindigde Wel ten lang- laatste schoot den man in zijn zak en betaalde zelf de kosten van 't kippen en kocht daarbij nog de noodige haar kammen. Ja, ja, de vrouw overmeesterd ons allen. Elkeen kent wellicht de nieuwe straat gelegen tusschen de verlengde Scher- reveldstraat en de Ajuinstraat aan de Watertoren. Een twintigtal nieuwe woningen zijn er reeds bewoond door deftige arbei ders, in afwachting dat anderen hen komen vervoegen en meer uitbreiding aan deze straat verschaffen. Vreeselijk Een huis brandde af in Sofia. De pom piers konden de inwoners niet redden, maar spanden hunne net, om de slachtoffers op te vangen. De moeder met haar kind waagde den sprong het net brak, en beiden waren op den slag dood, waarna den vader zelfmoord pleegde. De vrijer van een der meisjes drong in het brandende huis, en was zoo ge lukkig zijn verloofde, van een ijselijkcn dood te verlossen. Hier zal ongetwij feld eeuwige liefde zijn, naar droeve herinneringen. Liberale en Katholieke reactionnairs sluiten op vele plaatsen kartel om de socialisten uit het Sche pencollege te houden. Zulks zal er veel toe bijdragen, om de oogen te openen van dezen, die ons zeggen dat er geen klassenstrijd is. In alle geval het ware te wenschen. dat weldra de reactionnairs aller kleur één zeel spanden onzen strijd zou er zooveel te zuiverder om zijn. Z'hadden nog medelijden Na een jongeling met revolver en mes bedreigd en naar eeneafgelegene plaats geleid te hebben, ontnamen zij Doch wanneer ik spreek van de def tigheid der arbeiders die deze straat bevolken, dan betreur ik zooveel riet te mogen zeggen van de straat zelve Wel is waar, is het een nieuwe straat, doch verlichting treft men er niet aan. Een begangbaar voetpad nog veel minder. De straat heeft geen naam en de huizen zijn niet genum merd. Het zal diis volstaan U een klein ge dacht te geven over deze nieuwe straat en over den toestand waarin deze be volking verkeerd wanneer zij 's avonds huiswaarts keeren, ofwel bij regen of slecht weder. Dat alles laat veel te wenschen en bewijst eene verwaarloozing van wege het gemeentebestuur, vooral wanneer men weet dat de HEER BURGE MEESTER MOYERSOEN, voor de gemeenteverkiezingen van lu October 1.1., bij een bezoek aan den watertoren heftig verklaarde te zullen tusschenko- men en onmiddelijk in de verlichting te voorzien. Doch welke teleurgesteldheid voor de bewoners dezer nieuwe straat die reeds meer dan 2 maanden wachten, en niets DER BELOFTEN VAN DEN HEER BURGEMEESTER DER STAD AALST zien terecht ko men Hier blijkt klaar dat deze belof- tens van wege den heer Burgemeester slechts kiesmiddelen waren. Er is meer. In datum van 15 October 1920, werd een open brief gericht aan het Schepencollegie, hen vragende te willen voorzien in de verlichting het aanleggen van een begangbaar voet pad, bij middel van koolasch de straat een naam te geven en de huizen te wil len nummeren, Deze heeren bleven steeds en blijven nog altijd stom. Sindsdien heeft men op de nieuwe laan (boulevard) aan het park, eene schitterende elektrische verlichting ge plaatst. En nochtans het getal inwo ners is veel kleiner. Doch ik denk dat ze meer geld bezitten. Den boulevard is eene rijke laan. Deze nieuwe straat is eene werkers straat. Ik wil er ook bijvoegen dat tot hier toe in deze nieuwe straat nog niet ge stolen is of dat er nog geene moorden gedaan zijn. Misschien wachten de Heeren Bur- femeester en Schepenen tot dat een ergelijk voorval zich zal doen gevoe len Doch vooraleer het te laat weze, en opdat ieder inwoner der stad Aalst ge lijke rechten zou bekomen, wil ik nog maals de aandacht vestigen der Hee ren Bestuurders der stad Aalst, om te voorzien in deze noodwendigheid. Ik reken op de eerlijkheid der woor den van den heer Moyersoen en ver hoop ten stalligste dat deze bewoners zonder uitsta! zullen voldoening beko men. B. F. De partij had uitspraak te doen over twee belangrijke kwesties deelname aan 't schepencollege en de ministerieële deelname Wat samenstelling van het sche pencollege aangaat, was er een voorstel dtr Fronters ieder partij hare verantwoordelijkheid De Schepenzetels zouden verdeeld worden aisvolgt 2 Socialisten Katholiek en Burgemeester en Fronler. Na eer.e lange discussie wordt het voorstel aangenomen om in het drieledig schepencollege te gaan De ministerieële deelname lokte ook eene groote discussie uit, waar verschillende kameraden aan deel namen. De partij is 't akkoord om verder deel te nemen aan het mi nisterie, doch met bepaalde con ditiën. Te naaste week zal er breedvoe rig verslag van gegeven worden Samenwerkende Maatschappij Molendries, 11 Aalst. BELANGRIJK BERICHT. Gezien de jaarlijksche Inventa rissen zullen in de winkels aisvolgt de deelingen gedaan worden Lede Zondag 26 December Ledebaan Maandag 27 Erembodegem Dinsdag 28 Welle Woensdag 29 Aalst. Molenstraat Kruidenierswinkel Zondag 2 Januari 1927 Molenstraat Kleerw. Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag 6 De verb uikers worden vriende lijk verzocht van zoo spoedig mo gelijk hunne aankoopboekjes bin nen te brengen ten einde hunnen per 0/0 te kunnen uit te reken n. De Bestuurder, L, Van Der Veken ZIEKENBOND Yicior i)e Geyter Bij deze maakt het bestuur al de leden bekend dat er deze en toekomende week de Vrijdag zal uitbetaald worden. (Gezien Kerst dag en Nieuwjaar). Insgelijks worden de leden er attend op gemaakt, als zij willen verandiren van Doktcor, dat zij met hunne kaart naar het bureel van den Ziekenbond, bij Spitaels knnnen komen, vanai 3 tot 15 Ja nuari op de werkdagen. NATIONALE FEDERATIE DER Afdeding Aalst. Waarde Makkers, Met deze brengen wtj U ter ken nis, dat het Kerstfeest or.zer Wees jes zal gehouden worden op 't Stadsschouwburg op Zaterdag 25 December 1926 (Kerstdag). Deurtn 0014 l/2u. Gordijnom5u. Wij wiilen U opmerkzaam ma ken dat het feest een bijzonder ka rakter zal hebben; daar wtj onze 10® veijarir.g dtr wegvoeiirg zullen herdenken. Er zal ook een toor.eelstukje ge speeld worden en er zullen ook een 100 tal Decoratie's uitgereikt worden. Er zal ook een boeiende rede. uitgesproken worden, om dan over te gaan tot het uitieiken der geschenken aan onze Weesjes. in het lokaal HAND IN HAND Met da medewerking van de Soc. Tooneelkring, een groep Komieken, Artisten, Muziekanten en een prachtige Symphonie. Prijzen der Plaatsen 1' Rang 1,50 fr., 2' Rang 1,00 fr. Begin om 6 ure. Allen er heen 1 Dus Opgeëlschten allen (Uwen plicht begrepen en naar het Schouwburg moet het ordewoord zijn Geen enkele Weggevoerde mag op dien dag overscbillig zijn aan or.ze beweging, dit moet aan zien worden als een verp ichtende vergadering, garsch het leger der Opgtëischten moet dien dag her denken. Voor het feest worden geen toe gangskaarten uitgegeven, doch men is verplicht zijn Lidkaart te toonen. Dus allen op Kerstdag naar het Weezen Feest Voor het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, J. STEENHAUT. SPAENS M. PLAATSELIJK KOMITEIT voor AR BEIDER SOP VOEDING AALST Dinsdag 28 December om 7 1/2 ure 's avoDds in het lokaal Hand in Huud Molendries. OPENBARE VOORDRACHT over den Vlaamschen Schrijver CYRIEL BUYSSE. door FRANS THIENPONT student aan het Koninklijk Athe neum. Toegang vrij. Op dezen oogenblikzijnDender- leeuwsehe ondernemers in de Mo lenstraat bezig met het gebouw te veranderen welke moet dienen voor het nieuw lokaal der Front- partij. Deze goede heeren hebben het weten zoo uit te cijferen dat vol gens verklaringen der werklieden hunne werkers 8 1/2 ure per dag arbtiden en er maar 8 betaald worden. Bij de twee rustpoozen smorgeDS en met de middag fluiten ze op 20 minuten telkenmale 10 minuten te vroeg, 's avonds inte gendeel is de horlogie verandert, dan gaat de fluit 10 minuten te laat, tevens betalen ze aan hunne werkers de klëinste loonen der stad. Is M. Van Schamelhout ver dediger dezer arbeiders niet bij machte deze misbruiken te doeu ophouden en tevens wat meer loon te bezorgen aan deze wroeters Zulks zou maar billijk wezen. We rekenen vast dat de werkers er zich wat meer zullen toe leenen om hieraan mede te helpen bet is slecht seizoen zulks weten we een maar zulke daden als ze waar zijn, zijn ten zeerste te laken. Eerbied voorde Wetenschap Een arme, oude arbeider, die van een wagen was gevallen, had men in deer- niswekkenden toestand naarhet zieken huis gebracht. Zijn vrouw zat bevend van ontsteltenis aan het hoofdeinde van zijn bed en was ontroostbaar. - Mijnheer de dokter, ik zie, dat mijn man erg ziek is. Ja, hij is zeer ernstig ziek ik ge loof zelfs dat hij overleden is. Toen de zieke dit hoorde, deed hij een poging om op te staan en riep met rij luide stem Wel neen, mijnheer de dokter, ik ben nog niet dood, ik ben springlevend Zwijg, antwoordde hem zijn vrouw, je wilt toch niet beweren, dat gij het reter weet dan de dokter. Oe daad Mevr. Snops Wat hebt gij nu ooit an uw leven gedaan, om een ander te redden van lijden en verdiet? Mijnheer Snops Ik heb u getrouwd nietwaar Nat en droog In ons land klaagt men dat het zoo nat is en zulks veel verkoudheden en griep veroorzaakt. In Amerika klaagt men, dat het zoo droog is en men geen borrel heeft tegen verkoudheden en griep. Zoo zijn de klachten internationaal. fiets bijzonders v riend. Ik hoor, dat uw vrouw een ongeluk met den auto gehad heeft was het ernstig Echtgenoot. Niets bijzonders maar een been gebroken 1 Verstrooid Dienstbode. Daar is een heer voor u met een langen zwarten baard. De heer des huizes in zijn werkverdiep Zeg hem maar dat hij er morgen nog eens mee terug moet komen. Onder vriendinnen Mijn man vindt mijn nieuwen hoed een droom. Hij zal wel ontmaken als hij de rekening ziet. Verleden Zondag hebben we in Lede een dag van Propaganda ge had welke nog lang in ons geheu gen zal blijven. O'ze spaarders waren allen aan het noenmaal dat zij hun allen lekker lieten smaken en om twee uren hebben wij het mu ziek van Denderleeuw vergezeld aan de statie om eenen uitstap te doen in de gemeente welke tot spijt van wie het benijd opperbest gelukt is Na den uitstap sprak mak ker De Bruyn eenige gepaste woor den en beloofde in begin van toe komende jaar terug te komen om de propaganda veder uitte breiden. Onzen vriend F. P. bedankte ge zel De Bruyn voor het goed dat hij op onze gemeente al gedaan heeft. Dus makkers de handen uit de zak ken en doet zien dat de socialisti sche partij in Lede nieuwe krachten heeft, enzal strijden tot het uiterste. Iets wat elk dient te weten. Op 10 Oktober trachte de libe rale partij de katholieke meederheid omver te werpen daarvoor hebben zij alle valsche geruchten verspreid Nu dat het hun niet gelukt is be ginnen zij hunnen kop uit te werken en hunne eerste daden zijn brood- roovingen van werkmenschen. Dat deze man nen door werkmenschen gekozen zijn ontneemd de eenen werkman anderen zijn brood, dus mannen gij die u laten misleiden hebt vooreen glas bier en naar valsche geruchten geluisterd hebt, trekt de oogen open en komt in de rangenvan het Socialism De Sciezing goedgekeurd De bestendige Deputatie heeft in zitting van December de kiezing van Denderleeuw goed gekeurd. Uit het verslag van den Heer Cooreman knip pen we het volgende aangezien er blijkt, uit de inlichtingen door den Heer Procureur des Konings te Aude- naerde verschaft, dat de aanklacht door de Heeren I'. De Bruyn en anderen, bij het Gerecht nopens de betrokken feiten ingediend, slechts over een enkel geval handelt Overwegende dat dit enkel feit slechts de verplaatsing zou kunnen ver oorzaakt hebben van eene stem van eene lijst naar eene andere en diens volgens niet van aard en voorzeker niet voldoende is om den uitslag der kiezing zooals hij door het Hooibureel werd afgekondigd te kunnen wijzigen. Aangezien alles aanwijst dat de kies- verrichtingen regelmatig zijn geschied en de wettelijk bepalingen nagekomen; Beslist voormelde kiezing wordt goedgekeurd. Ons Oopdeel Wij hebben de klacht ingediend en aar, de Heer Procureur des Konings en aan de Bestendige Deputatie. Beiden zijn aan hun plicht te kort geschoten. Waarom is de Heer Procureur zelf geen onderzoek komen doen 1 Wordt die heer misschien betaald om zich met ernstiger zaken, b. v. hazen trappers

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2