CinemaPalaee Geeraardsbergen Strijd Tegen Werkloosheid. mmÊBÊsassamsam^ Sottegem NINOVE Onkerzele. Duivenkroniek. STR1J DPENNING. Stoven Sloven De Moderne Vénus 's Maandags verandering van programma De Schoonste Filmen I Het Heerlijkste Muziek I De Laagste Prijzen enz. bezig te houden 1 Dat de besten dige Duputatie geen gevolg zou hebben gegeven, daarvan waren we stellig overtuigd; immers deomkooperij en de drukking zijn erooter geweest van katholieke kant dan van de anderen. Mijnheer de advokaat die daarvan wel overtuigd was heeft de slimmerik ge speeld ofwel heeft hij gehandeld uit louter tijdgebrek hij moet immers te veel in Brussel op 't banksken gaan zit ten om al de goedgeloovige menschen van Aalst te hebben rijk gemaakt. Op tijd en stond komen we op deze zaken terug. Nieuws oorlog op til. la, ja, beste lezer; een nieuwe oorlog dreigt en dan nog wel eenen in den aard van 13o2, nen Guldensporenslag. Nen strijd de Vlamingen tegen de Leliaarts Neen zuil» 'nen strijd van de bokskensmans tegen den tonnen- man. Wie zal het winnen de fleschkens of de tonnen De katholieken, met vijf, roepen en tieren dat zij den burgemeester zullen hebben ze komen vooruit met mijn heer Leon. Ons dunkens doen ze ver keerd. Waarom Jan niet genomen Die heeft ten minste reeds den post waar genomen en bovendien komt de recht bank van Brussel hem een getuigschrift van goed gedrag toe te kennen. De fronters, met 6, hebben een plak brief uitgehangen waarin ze ons 'nen nieuwen oorlog aankondigenalshunnen man niet aangewezen wordt. Als we moeten gelooven al wat er reeds aan voorbereidsels is getroffen zal het er stuiven. Maar als er dan nog opgeëischt moet worden, zullen Jefken Wie en anderen geen briefkenmeer krij gen zulle. Nu van den andereu kant hooren we reeds zeggen dat, als de nieuwe oorlog uitbreekt iedereen gaat smokkelen en iedereen aan den vijand zal leveren. Dat is een goed baantje. Propaganda club Verleden Zaterdag hield onze propa- gandaclub een goed gelukte vergade ring. Na een rijpelijke bespreking waar aan de makkers De Vrieze H. Baeyens De Bruyn Oc. Van der maelen Leon, Van Wesemael J. Van Cotthem E. Coppens, Van Wesemael C. De Bruyn L. Meert en De Bruyn Pr. deelnamen, werd er met algemeene stemmen be sloten dat onze partij voorts zou deel uitmaken der regeering en wel op een goed afgebakend programma. Nieuwjaar We wenschen al ons leden, met heel hun familie, ne goeien gelukkigen nieuwjaar. Dat allen ons ten minste een nieuw lid en een nieuw lezer aanbrengen. Voordracht Uit oorzaak van nieuwjaar zal de eerstkomende voordracht gegeven wor den op Zaterdag8 Januari 1927. Onder werp De Wet van 1903 op de Werkonge vallen door Pr. De Bruyn Volksver tegenwoordiger. Recht en Vrijheid Wordt van heden af in heel Dender leeuw verkocht. Arbeiders steunt uw blad, dat overal en in alle omstandig heden uw belangen behartigt. T ooneel Onze wakkere tooneelkring onder ds leiding van vriend De Bruyn Raymond, is reeds onverpoosd aan de studie om ons eerstdaags Tante Jutta op te voeren.'t Zal een succes zijn. Winkel De inventaris wordt opgemaakt op Maandag 3 Januari. Te dier gelegenheid zal de winkel heel den dag gesloten blijven. Toekomende week krijgen al de leden hun bordereel om de witte aankoopiouchen op te schrijven. Spoe dig handelen is gewenscht. Zondag 2 Januari om 10 uren voormiddag, Algemeene Vergade ring voor de leden van den Propa- gandaclub bij Beerens Joseph, Nieuwstraat. DAGORDE 1 Nazicht der Kas. 2. Bespreking over het vormen van ons muziek. 3. De bijdrage. 4. Verscheidenheden. Begin van Brand Zondag avond door welke oor zaak weet men niet, vatte de gor dijn vuur in het Volkshuis, waar door een der groote ruiten van de ingangsdeur aan stukken sprong. Gelukkiglijk heeft de schade zich bepaald, bij ruit en gordijn. Er is verzekering in La Pré voyance Sociale Nog hei vormen van het Schepen-college De fronters zijn in algemeene ver gadering samen gekomen Dinsdag avond Het schijnt dat ze zullen kartel maken met de katholieken en een schepenzetel voor hun enkelen man bekomen. Het was te voorzien. De fron ters staan het dichtst de katholieke partij alhoewel ze ten allen tijd uitbazuinen, dat ze anti-katholie ken zijn. Wat er ook van zij, de liberalen verroeren zich niet en de socialis- zijn nog van geen enkele zijde ge vraagd. Zulks zal onze taak veel verge makkelijken, gezien niemand onze hulp verlangt. Onze gekozene Leon Lefévre zal niet te min, weten waaraan zich te houden en goed zijn stuk staan in den raad. Zondag 1.1. i9 December vierde onze Fanfare De Voorwacht haar jaarlyksch ceciliafeest. Er waren ruim IU0 deelnemers aanhet banket. Om 11 uren deed onze fafare een uitstap door de bijzonderste straten der stad vergezeld van een grootaan tal partijgenooten. Iedereen heeft kunnen bestatigen dat ODze fanfare opnieuw met ver schillende nieuwe raarchen is op de straat gekomen. Den vooruitgang onzer fanfare is bestendig en wij hebben dit te danken in de eerste plaats aan onzen onvermoeibaren bestuurder gezel Arthur Coppezals ook aan onze muzikanten welke zich geene moeite ontzien om na hunne volbrachte dagtaak regelmatig de repetition en solfègelessen bij te wo nen. Op het feestmaal heerschte do meeste broederlijkheid en elkeen liet hem de lekkerbereide spijzen wel smaken. Wij brengen hier een woord van hulde aan het personeel welke de spijzen zoo lekker wist te bereiden alsook aan de kamera den dieners welke zich on do beste wijze van hunne taak hebben ge kweten. lede een was ten uiterste voldaan eo koesterde de hoop van toeko mend jaar weerom bot feest te kun- nou bewonen. Aan onze iever volle muzikanten zeggen wij vooruit op den ingesla gen weg opdat Gij in den korstmoge- lijken rijd onze partijgonoo-«n nog op prachtiger en kunstvoller feesten zoudet kunnen vergasten. De Samenstelling wan het Schepen-college. Na verscheilene onderhandelin gen en lange besprekingen, is de sa menstelling van hot Schepen college eindelijk een voldongen feit gewor den. Het zelfde akkoord gesl den in 1921 wordt opnieuw van kracht, het is te zeggen, liberalen met -1 gekoze non behouden den burgemeester. Dh socialisten met '1 gekozenen, be houden de twee schepenzetels. De grondbasis der overeenkomst is de verdediging wan het of ficinale onderwijs. Verders be houden de twee partijen hunne vol ledigste vrijheid in princiep kwes ties. Ons Partijbestuur had vroeger ook een brief ontvangen tot onder handeling van wege do Christene Werklieden, handelende Daar hun verklaring in eigen naam, maar te vens met volledige goedkeuring dor standenlijst. Ons Party-bestuur beeft gemeend daar niettemoeten op ingaan, gezien de smerige handel wijze der standenlijst gedurende de kiesperioie, en vooral hun laatste naamlooze plakbrief waarin partij genoot Van de Steen, op de gemeen ste en lafste wijze aaugevallen werdt. PEDE VEDES. S. NI. Verbroedering AFDEELING NINOVE Bericht. Om rede van jaarlijk- sche inventaris zal de winkel geslo ten blijven den Donderdag 3o dezer. Het Bestuur. Cinema. (De Kerstdagen). Zaterdag 25 December dag- en avondvertooDing, Voor een ander vrouw - drama eu «Zijn schoonste overwinning een der prachtigste sportfllmen. Zondag 26 én Maandag 27 Decem ber, de buitengewone film van Ru dolph Valentino De Zwarte rend en De Witte Neger een buitengo- woonlachsuccesmetNicolas Rimsky. Dus met de kerstdagen twee pro gramma's om ganscli Ninove te been te brengen. DONDERDAG 30 DECEMBER Wonder avontuur een zeer schoon o lilm en de bijzondere film Poil de carotte welke in Gee- raardsbergen verleden week een buitengewone bijval verwierf. DOUBLEPATTEEN PATACHON komen de liefhebbers van Ninove een Nieuwjaar wenschoo. Er zal te lachen zijn. Zij zullen in den Volks cinema zijn Zaterdag 1, Zondag 2 en Maandag 3 Januari. Zondag hadden wjj vergadering voor onze Propagandaclub. De op komst kou beter zijn, maar allen wa ren vastberaden het hunne bij te brengen om ons nieuw nestje zoo aanti ekkelijk en zoo groot mogelyk temakou. Zij beginnen ook te be grijpen dat om socialist te zijn, men zijn blad moet lezen. Bravo mannen, zoomoet het zijn, want de propagandist is de machion om socialisten aan te werven, maar de gazet is de stoom die ge-stdrift in de machien moet brengon om goed te kunnen werken, en door zel ve uw blad te nemen, geeft gij het voorbeeld aan anderen eu ons blad zou in geen enkel werkersgezin mo gen ontbreken. Sommigen boor ik zeggen, het is te duui, terwijl zij wel geld vinden voor liberale of ka tholieke en andere prullenbladen te koopendie een Judasrol vervullen om u werkers, eeuwig onder den hiel te kunnen houden en u altijd ongestoord op uwen arbeid te kun nen bestelen. Overlegt dit goed kameraden en laat u allen opschrijven voor een abonnf ment op ons blad «Recht en Vrijheid Na de vergadering zong onze vriend Spitaels Teofiel en zijn zoon Clovis elk een pittig lied. Eene om haling ten voordeelo van onze pro paganrfaclub bracht 5,35 fr. op. Bravo kameraden. L. Van den Hoven. Om de zeer groote kwaal der werk loosheid te bekampen, werden er ne vens de vrije werkbeurzen, bijzonder na den oorlog, in verschillende steden, ambtelijke werkbeurzen ingericht als ook werkloozen fondsen. A' De Werkbeurs heeft om zoo te zeggen drie organismen. 1Ken plaatsingsbureel (dat in waar heid het hoofdorgaan der werkbeurs uitmaakt, deze bezorgt de patroons werkkrachten en aan de arbeiders werk; 2. Een beheerraad samengesteld uit afgevaardigden der subsidieerende machten, en eene algevaardiging der toezichts commissie; deze is gelast met het opmaken der reglementen, het op stellen van het budget, nazicht der re keningen, enz. enz. 3. bene toezichts-commissie samen gesteld uit evenveel werknemers en werkgevers, een voorzitter en onder voorzitter welke niet in de nijverheden betrokken zijn; zij is gelast met. het uit voeren der reglementen en het bevor deren der goede betrekkingen, eener- zijds tusschen werkgevers en werkne mers en anderzijds tusschen werkge vers en werknemers en de werkbeurs. Tot over eenige weken was de toe zichts-commissie belast met de oplos sing van collectieve geschillen oprij zende tusschen patroons en de werk lieden. Nu is er bij koninklijk besluit van 1 Mei 1926 een nieuw organism in 't le ven geroepen te weten: den Ambtelij ke Scheids-en Verzoeningsraad. Deze raad bestaat uit evenveel werkgevers en werknemers en een voorzitter en onder-voorzitter, dewelke niet in nij verheidsgeschillen kunnen betrokken worden. Deze neemt een groot deel der bedrijvigheid van de toezichtskom- missie weg, want zie hier wat er van verwacht wordtde nijverheidsgeschil len en lock outs op te lossen of deze te voorkomen. In geval van moeilijkheden in eene nijverheid of in eene firma, verwittigt de meest gereede partij den voorzitter van den ambtelijke scheids- en verzoe ningsraad van den toestand. De voor zitter verzoekt de beide betrokken par tijen binnen de 5 dagen voor den raad te verschijnen waar de middelen tot verzoening worden opgezocht. Wordt geene overeenkomst getroffen, dan stelt den ambtelijken scheids- en ver zoeningsraad het scheidsgerecht voor dewelke dan aan het geschil eene be paalde oplossing geeft. Ingeval een der partijen het scheidsgerecht weigert, dan stelt de raad de verantwoordelijk heid vast der mislukking der poging tot verzoening. Indien de werkgevers worden verantwoordelijk gesteld dan mogen de werkstakers na besluit van het Nationaal Krisisfonds, vanaf den eersten dag der staking aanzien wor den als onvrijwillige werkloezen. Wor den de werknemers verantwoordelijk gesteld dan kunnen deze geen aan spraak maken op vergoeding enzelfs in dien de vereeniging waarvan de stakers deelmaken niet kan bewijzen dat de staking buiten haren wille is uitgebro ken, dan wordt gansch de vereeniging voor gansch een jaar uitgesloten van hooger vermelde voordeden. De Werkbeurzen trachten de werk loosheid te verminderen, doch terwijl deze bestaat, dient de onvrijwillige werklooze ondersteund te worden. Daarom werden nevens de werkbeur zen I. Tusschengemeentelijke Werk lozenfondsen. 2. Het Nationaal Kri sisfonds. De Provinciale Herverze kering ingericht. Werkloozen Verzekeringskassen. Zijn verzekeringskassen evenals brand en andere verzekeringen, met dit ver schil, dat in geval van brand de geteis terde vanaf de eerste premie recht op vergoeding heeft terwijl bij de werkloo zenkassen eerst na 52 aanbetalingen, de verzekerde een bepaald getal dagen vergoeding kan genieten. Eenieder vindt het heel natuurlijk dat na een brand de getroffene aan zijne ver zekering schadeloosstelling vraagt, evenzoo zou eenieder moeten denken in zake werkloozen verzekering. Volgens de reglementen der werk loozenkassen, kan een werklooze, wel ke minstens 52 bijdragen heeft betaald gemiddeld 60 dagen per jaar en gemid deld 5 fr. per dag genieten. Die cijfers veranderen natuurlijk naar gelang de aanbetaalde bijdrage. Daar de werkloozenkassen, gezien de gedurige krisisen (noodlottige ge volgen van den oorlog]) onmogelijk al den nood konden leenigen zoo diende er van ambstwege ingegrepen te wor den. door het inrichten van hooger aangehaalde instellingen. Tusschen Gemeentelijke Werkloozen Fondsen Deze hebben als zending De kasver- goeding te verhoogen 2C Dienst te doen alsoflicieele kontrol organism 3° als tus schen instelling op te treden tusschen de werkloozenkassen en het Nationaal krisisfonds en tusschen de werkloo zenkassen en de provincie. A. De kas verhoogingen zouden moeten geschieden ten laste der bij het fonds aangesloten gemeenten. De aangesloten gemeenten zijn Geeraards bergen Nederboulaere- Overboulaere- Goefferdinge- Deftinge Viane- Moer beek Waerebeek Onkerzele- Schen- delbeek- Idegem- Santbergen- Ophas- selt Steenhuyze Amper voor Novem ber en December 1926 wordt do r die gemeenten bijslag verleend voor eene totale som van 3929I B. Vanaf den eersten dag der on verschillige werkloosheid moeten alle werkloozen ter officieele control op komen om het even welke instelling ze genieten, het is eene grove dwaling te denken dat al deze welke naar de officieele kontrool komen genieten van Staats, Provincie af stadskas. De beheerko'sten van het fonds wor den gedraden 50 n o door den staat, 50 0/0 door de bij het fonds aangeslotene gemeenten iri verhouding hunner in woners. Vervolg toekomende week. S. NI Verbroedering. BERICHT De winkel zal gesloten zijn Dinsdag en Woensdag 28 en 29 dezer, voor het opmaken van den inventaris. Het Bestuur. Zooals aangekondigd hield do Dui- venmaatschappy Gelijkheid voor Allen Volkshuis, Geeraardsbergen, verleden Zondag hare jaarlyksche groote tentoonstelling van eerste prjjsvliegers. Een dertigtal duiven waren aangebracht waaronder dezo van onze makkers. Do Laetar Alfred Geers Isidore, Van Nieuwenhovo G. en De Cubbor August, ais schoonste oude duiver, duivin, jonge duiven en duivin met een diploma vereerd werden. Zondag aanstaande 26 December, houdt dezelfde maatschappij, hare tweede groote tentoonst' llinp, bijge naamd d" tentoonstelling der KAM PIOENEN. Flke liefhebber welke meer dan 30 prjjzen won, zal in ons lokaals duiven tentoonstellen. On der onze meest prijswinnende mak kers vinden we Collier Firmin en Gosseye Benoit. i' kampioenaat, 58 prijzen en I4 se ries. De Laeter Oscar, 3' kampioeDaat, 50 prijzen en 15 series. Maudens Albert, 4' kampioenaat, 50 prjjzon en 10 series. Mus Emile, 5' kampioenaat, 50 prijzen en 7 series. Molte Frans, 6' kompioecaat, 44 prijzen eD 14 series. De Froy CyrilJc, f kompioeraat, 4O prijzen. Coliyns Adriens, 8* kampioenaat 07 prijzen en 6 sories. Geers Isidore, 9" kampioenaat, 37 prijzon. Hernou Léon, 10" kampioenaat, 35 prijzen en 8 sories. Dus liefhebbers opgepast, eene éénige gelegenheid om echte kampi- oenhokken te bewonderen, Het Bestuur. CINEMA. MET DE KERSTDAGEN. Zaterdag 25 December in dag en avondvertooning Zijn Nicht van Pa rijs met de bevallige George O'Brien, en De Witte Ne^er met de onover trefbare Nicolas Runsky; een buitenge woon programma dus. Zondag 26 en Maandag 27 Decem ber. Een extra programma Slavin- Koningin» een der prachtigste filmen ooit op doek gebracht, en daarbij een film van luimig humor Extra-Dry Woensdag 29 en Donderdag 30 De cember, het meesterwerk De Hel van Dante en Het Eeuwig» Slacht offer Groote toeloop voorzien. Burgerlijke stand HUWELIJKEN. Jacob De Nys, Terneuzen en Mag dalena Van der Eecken, Kappelestraat. GEBOORTEN. Mariette Pion, Boulaerstraat. Maria Wicheler, Gasthuisstraat. Anna Rosier, Papiermolenstraat. Mare Coppens, Adamstraat. OVERLIJDENS. Benoit De Vos, 82 jaar, man, Maria Pirreux, Hospitaal. Augustinus Van Nieuwenhov», 59 j. man, EmmerenciaPevenage, Grootestr. Maria Claus, 39 j. ongehuwd, Buize- montstraat. Maria De Koek, 70 j. Wed. Benoit Callebaut, Hospitaal. Remi Van Eeckeren 69 j. man, Ma ria Uittenhove, Hospitaal. Anna Van den Borre, 5 j. vrouw Richard Van der Eist, Pateelstr. Urbain Leuraert, 3 maand, Ouden Steenweg. Ninove. Omdat Pol Stevens met Pée zijnen hoed aanging by Hubert Wachtelaer l.oo. Gezongen in het Volkshuis 3.00. Opeen gezellig samen zyn by Madelein Peerlinck 2,50. Op een af scheidsfeest waren wjj samen geze ten al met eens moest kanaroken do groene onderbroek vau Lyne Kanon hebben 2,50. Lyne trok harebrook uit voor Kanaroken, maar by durfde ze niet aantrekken 2,50. Dat is alles niet, met eens wierd Richard Gettemans jaloersch van de roodo broek van Finno van Tien Ceutens 2,50. Hij ook durfde ze Diet aan doen daar zyne vrouw met hem lachte 2,50. Omdat Lyne Kanon haar ooren koude hadden omdat zij geene broek aan hadt 2,5o. SOTTEGEM. Een lied gezongen door Rampol- berg Omer en rondgehaald door OUo Gilbert 2,00. Gezongen door Gilbert Pion en rondgehaald door Elore Pion 2,45. Denderleeuw. In 't kasken 37.5O. HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eigen werk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN 1 TH. VERHULST, Arbeidstraat, 14, AALST. Schoolstraat, 2«4, AALST Superpograma voor Vrijdag 24 om 8 ure, Zaterdag 25 (Kerstdag om 1 1/2 - 5 en 8 ure en Zondag 26 De cember om 5 en 8 ure. KINDEREN TOEGELATEN Een ware superproductie met ver scheidene tooneelen in natuurlijke kleuren.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 3