Belgische Bank Arbeid SïilLËlü¥lEr AALST. Periodieke Uk iDicbels in Eere IDerstelfc. KAPITAAL 9ii SE3EEVEN volledig gestort 13.500.000 FRANK Alle Bankverrichtingen Spaarkas 6 0/0 B°n8 °P 6 maanden netto Een vraagsken. t Een minuutje. Partij vergadering te Aalst. Herrie bij de mannen der standenorganisatie HEEHEN FHONTERS HET WOORD IS AAN Maatschappelijke Zetel: GENT. Voldersstraat, I. Agentschappen LA LOUVIIERE. Sylvain Guyauxstraat. 46 BERGEN Ciiisiipestraat, iO. Hulpbureel CHARLEROI, Sluisstraat, 16. Opening van deposito en Wissel en Vreemde munten loopende rekeningen Aan- en Verkoop van titels Documenten accreditieven Beursorders Disconto en inning Inkasseering van koepons Verhuring van Brandkoffers Bewaring van waarden Intrest op voorhand betaalbaar Door M. Moyersoen gelasterd Door M. Moyersoen in Eere hersteld Onzen vriend Nichels is opnieuw als schepen, het ambt van finantieën toe gekend. Hoort goed het ambt van FINANTIEBN 1 Herinneren we ons nog de laster campagne met de laatste gemeente verkiezing gevoerd, tegenover onzen vriend Nichels als onbekwaam, als geld verspiller. Door wie Door katholieken en fronters, maar in 'tbezonder door M. Moyersoen, die het uitbazuinde op zijn meetingen, het schreef in zijn bladen en manifesten, het op alle hoeken en kanten van de stad ging verkonden. Herinneren we ons nog het aange vraagd debat door kameraad Nichels met M. Moyersoen, over die zooge zegde geldverspillingen, en nu, zullen we des te gemakkelijker begrijpen waarom M. Moyersoen als dan dit debat ontvluchtte. Nichels is dus opnieuw Schepen van finantieën der stad Aalst hij die zijn begrooting sloot met 720 duizend fran ken te kort, terwijl de Heeren Moyer soen en De Neve, inkomsten en uit gaven deden kloppen Maar was M. De Neve, daar niet om schepen van finantieën te blijven En M. Moyersoen waarom nam hij dit postje niet voor zich Ja, en 't is wat onzen vriend Nichels die heeren ook heeft doen opmerken dat de bevolking niet zal begrijpen, dat men hem opnievw het ambt van finantieën toevertrouwt, terwijl DIE HEEREN DAAR NOG ZIJN en hem als onbekwamen hebben doen door gaan. Wat ik zeg TOEVERTROUWEN Neen 't moet zijn OPGEDRONGEN, want onze vriend Nichels en Marcel hebben aangedrongen op de posten van Onderwijs en Openbare werken, maar de heeren Moyersoen, Bastiaens en De Neve, HEBBEN GESTEMD, dat de ambten van Burgelijken stand en finan tieën door hen zouden bekleed worden Wat een gelukzak die Nichels toch is I Zulke EERHERSTELLING beko men, tegen wil en dank, en dit door zijne politieke tegenstrevers, wie zou zich daarvan hebben verwacht Laat er ons nu bijvoegen, dat de hee ren Moyersoen en De Neve, in het Schepencollege aan onzen vriend Ni chels hebben gezegd, DAT ZE HEM NOOIT VAN GELDVERSPILLIN GEN HEBBEN BESCHULDIGD, maar enkel en alleen het verwijt hem gedaan, van te lamlendig te zijn ge weest in het innen der belastingen en den moed te hebben gemist de verant woordelijkheid te dragen iets wat door hem is wèêrlegd geworden. En zoo eindigt dit drama, in een blijspel. Maar of de heer Moyersoen, den gewezen minister,hier zegevierend uit den slag komt, dat zullen wij aan 't oordeel der bevolking over laten, maar ons dunkens, is de prestige van een ge wezen minister door dergelijke voor vallen erg geknakt en mag een werk jongen als Nichels fier zijn, nu te kun nen bewijzen hoe gemeen hij is gelas terd geworden, om eindelijk door zijne lasteraars zelf, in eere te worden hersteld. Nichels jongen proficiat, want in die eerherstelling deelt ook mede onze Socialistische partij, wier mandataris ge zijt. Zou den plintorniouwen rib9ralon groep van do Aalstersche gemeen teraad eens heel objetief willen an nonceeren hoeveel van de 125O bla den die zy is de stad verspreiden er waarlik regelmatig dit blad be talen. Onder dien fameuzen titilver schoen er in De Liberiberaal een epistel aan het adres van socialis tische muziekanten, die als onder kruipers worden uitgescholden. Ziehier waarvan sprake in de Roller Skating Rink speelde een or kest van 8 personen, voor 285,oo fr. of 35,65 fr, per uur. Nu, de bestuurde dit orkest heeft vervangen door Socialistische muziekanten ontvangt dit orkest 3oo fr. voor 5 personen of 60 fr. per persoon. Dit is dus een verschil- van 21,35 fr. die de socialistische muziekarten meer winnen dan de vroegere. Als de Riberaal aldus zyn tien tal lezers moet kontenteeron met dergelijke stommiteiten hun op te disschen, worden zy goed bediend Als onze socialistische muziekan ten dus roepen Leve de achturen wet, weten zij deze heel goed van toepassing te doen brengen. Als zij roepon Leve het syndikaat, hebben zy ten minste den moed om een de gelijk loon teeischen, waar de ribe raion allerminst over te spreken hebben. De socialistische muziekanten hebben hier dus niet onderkropen, maar wel hun goel doen betalen voor het geleverd werk. Eon minuutjeriberaal, maar 't moetsjust zyn. MAX II. Zondag 3oe Januari om 2 1/2 ure na middag in Hann in Hand Aalst. Zoowel de leden den buiten bewonende als deze van de stad worden opgeroe pen. DAGORDE Deelname aan de Regeering. Lidboekjes worden geëischt. Wat zegt de bevolking en vooral deze die zich aan deze valsche en leugenachtige aantygingen hebben laten vangen 't Was kiesstryd zegt 5M. Moyer soen eu dan zyn alle middelen hoe gomeenook goed. Wy moeten toch iets zoeken om de Socialisten te bekampen zeggen de Fronters, en zou wordt de bevol king door die janklazenpolitiekers by den neus geleid. Voor ons Socialisten zijn het ge lukkige oogenblikken, en'tschijnt dat het groote herrie is bij de tegen strevers omdat zy nu hebben be kend, gelogen te hebben, en met twee handen tegelijk in hun volle gelaathebben geslagen. Gezel Nichels alsmede de soc. par tij ds gewroken, en dat zal de bevol king indachtig zyn. Tijdens do verkiezingen van lo October hebben de Groenkruisors» hunne veriegenwoordiging van 5 op 2 man zien vervallen. Een niet te betwisten achteruitgang.DeGpoen- kruisers alhoewel, dat zij hier de tiranenroede huns meesters gewol- digop hun ribben voelden terecht- komon kusten deze roede, zooals alle siaven, om aldus wat betere behin deling te kunnen verkrijgen. Zij beloofden aan hun moesteis hun best te zullen doeu om de arbei- dersverdeoling te kunnen bewerken, en hiervoor kregen zij als vergel ding een Schepenzetel. Maar, katholieken en Fiouters waron het reeds eens om do post van Finantio voor de eersten te stommen en de Fronters zouden als vergel ding de post van onderwijs krijgen. M. Moyersoen trok zijn stoute schoenen aan en ging by de Fron ters de zaak expliceeren. De heilige drievuldigheid moest bewerkt worden en M. Moyersoen vertrouwde op de gedwee onderwor penheid der Fronters. Wat beloven zalven en strijken en klaar was kees! «De Groen-kruiser zou schepen van Openbare Werken worden, do Fronter schepen van Onderwijs, ge zel Nichels schepen van Finantie, en jezel Marcel schepen van Burger ij ke stand. Maar ho wee!Katholieken en Fronters die Nichels, tijdens do go- meentekJesstrijd van lo October 1 1. hebben uitgescholden voor onbe kwamen en geidvorspiller, wordt du door die lasteraars zelf gestemd om de post van Finantie to nemen!... van «Ie Maten, Gewichten en Weegtoe»tcllen. Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aelst, heeft de eer bekend te maken dat, in uitvoering van het Koninklijk Besluit van 2 Maart I925 de verrichtingen van den Perio dieken IJ k der maten, gewichten en weegtoestellen zal plaats hebben op de volgende dagen Januari, 25, 26, 27, 28 en 29. Februari, 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23, 24, 25 en fö Maart, 1, 2 en 3. Telkens van 8 tot 12 en van 1,30 tot 4,3o ure. BELANGRIJK BERICHT. De belanghebbenden dienen te men met hunne toestellen het biljet aan te bieden dat hun door de zorgen der stedelijke politie zal ter hand ge steld worden, of, bij gebrek er aan, een officieel stuk waarbij de identiteit wordt vastgesteld. Zij worden zeer dringend verzocht zich tot den ijk aan te bieden ten dage en ure op hoogergenoemd biljet aange duid. Worden tot den ijk niet aanvaard, de toestellen die niet volkomen zindelijk zijn. Worden gekeurd en gestempeld alle 2 jaren 1. De maten en gewichten 2. De toestellen dienende om voer tuigen te wegen, de basculen, gezegd «hangende», en de toestellen waarbij het gewicht onmiddelijk kan afgelezen worden. Alle vier jaren de basculen en de ongelijkarmige balansen. Alle zes jaren de gelijkarmige ba lansen en de karaatgewichten. Worden ook dit jaar tot den ijk aan gebeden, de toestellen waaromtrent de laatste stempelmerken verdwenen of onleesbaar zijn. De belanghebbenden mogen tot den ijk de maten, gewichten en weegtoe stellen aanbieden waaromtrent de mer ken nog niet vervallen zijn. De voor werpen die door het reglement voor schreven hoedanigheden niet meer be zitten worden geweigerd degene die als aannemelijk worden bevonden krij gen het stempelmerk van het loopend jaar voor de maten en gewichten het merk delta voor de toestellen liet cijfer 26. Aelst, den 15 Januari 1920. De Secretaris, De Burgemeester, Osc. Reyntens. R. Moyersoen. L'Union Textiel De^e Firma heoft gevraagd om 1 uur per dag meer te werken, waar over wy met den H. Bestuurder gaan spreüon zyn,en daarna met. de werk lieden. Het grootste deel van die ar beiders wonen op don buiten, en zyn niet vereenigd. Die menschen komen hier profiteeren van het werk der .Vakbonden; wy hebben dat aan die werklieden gezegd, en dat het hunne plicht is lid te worden van onzen Textielbond. Tissag« et Tesnturerie D'Aloat Het Bestuur van het fabriek hadt ons een tarief voor de stukk-n kuischst«-rs voorgesteld, dat zoo toe- laton, dat deze werksters wat meer loon zouden winnen voor het zelfde werk, en wanneer huone voort- brengst nog toeneemt, ook de loonen nog zouden vermeerderen. Dinsdag hadden wy hierover oen onderhoud op do fabriek, na dat het Bestuur van de fabriek do noodigo waarborgen hadt gegeven, hebben de 5 Vrouwen de proef aanvaard voor 3 maanden. Tevens heeft het Bestuur ons een tarief voorgelegd voor een nieuw soort werk, waardoor op 2 getouwen (dieopl3o toeren zouden draaien) de zelfde loonen zouden betaald werden van de 4 getouwen. Na met de betrokken wever go- sproken te hebben, is onmiddeJyk Wat is de reden dat tegen uw besluit, en die zegde, dat gij de post van Finantie aan de Katholieken ging stemmen, deze nu aan Nichels is gestemd Wat was de ware reden dat M. De Neve op de samenkomst van Donderdag 13 Januari 1. 1. die moest plaats hebben met Nichels, Berghman en een uwer vrienden afwezig was Ziek werd ods gezegd, maar waar was dan zijn vriend En waarom geen ande ren dag Was er dan misschien al een beslissing tusscheu Fronters en Katholieken om het geweer van schouder te veranderen Eft SM. MOYERSOEN Gij die Nichels als geldverspillend hebt doen doorgaan, stemt nu met De Neve en Bastiaens dat Nichels de stadsfinantiën moet beheeren. Hierdoor erkent Ge, dat Ge Nichels het belasterd 't Is wat straf voor een gewezen Minister. den Fabriekraad geraadpleegd. Met den aangeboden tarief zal eene proef gedaan worden van 3 maan den, in géén geval zullen de wevers met dat nieuw soort werk min loon winnen, wanneer de wevers meer winnen zullen zy deze uitbetaald worden. Bij Herkenrath en Eeman was er nog een verschil in do duur- tetoeslag, waar over onzen secreta ris met d^ze Patroons is gaaa spre ken. Er werd onmiddelijk eene ver hooging van 5 0/0 gegeven, voor de rest zal de aigemeene overeenkomst met de Schoen- en Pantoffelfabrikan- ten gevolgd wordeD. Houtdraaierij Van Acker-W. D. Velde Na verschillende onderhandelin gen, heeft dezen Firma eene loons- verhooging toegestaan van 5 0/0, en wanneer de Bobynen N. 3 gemaakt worden, zullen de werklieden nog eene nieuwe vermeerdering van 5 0/0 uitbetaald wordeD.Op die voor waarde hebben de werkliedenMaan- dag het werk hernomen. Deze verbeteringen hebben de werklieden te danken aan hunnen Vakbond, en hun eendrachtig optre den. Te Erembodegem heeft er Zondag 1.1. eene welgelukte vergadering plaats gehad, waar de Vriendon Vijvermanen Flips gespro ken hebben, over het Nationaal Kri- sisfonds waarbij de Gemeente Erem bodegem zich komt aansluiten, als ook over het nut van den Vakbond en waarom de werklieden moeten vereenigd zijn. De talrijke aanwezi gen hebben de sprekers met de mecsto aandacht aanhoord, daarna lieten zich enkele nieuwe leden in schrijven voor onze Vakbondon. B*j de Bouw en Vellenbewerkers Gedurende de maand December heeft er eene buitengewone werk loosheid geweest, door den Vakbond van Hand in Hand is alléén aan 321 werkloozen der Bouw on Vellen bewerkers uitbetaald Door de Vakbond fr. 14.439 Krisisfonds 11.7o9,25 Bijleg van de Stad 1.234 Proviuciei.J8l,75 In een maand te ssmen fr. 28.564 Hoeveel noo'd is er gelenigd door don steun die deze werkloozen beko men hobben By de bouwwerkers zijn er nog talrijke andere werklie den, en van andere Vakken die met we kloosho'd getroffen worden, Met reden vraagt men zich al'hoe kun nen nog werklieden gevonden wor den die niet vereenigd zyn Textielbewerkers en Breisters Opgepast, van den 16 Januari moot den duurte toeslag met 5 0/0 vorhoogd worden. Onzen Textiel bond heeft hiervan al de Patroons verwittigd. Bij d=£ Firma Seeckman Sinds enkele weken wordt er ge werkt mot eene nieuwe soort ap- prèt dat zeer schadelijk is voor de wevers. Het spreekt van zelf dat hier over geklaagd, is doch zonder vol doening te bekomen. Woensdag morgend hebben wij ons op het fa briek aangeboden om hier over met den Heer Beeckman te spreken doch deze was afwezig. Viscosebewerkers (sters) Heden Zondag om 2 1/2 uren ten lokale Hand in Hand bolangryke zitting van de afgevaardigden. Dat niemand ontbreke. Federatie der Vakbonden Morgen Maandag om 7 uren avonds, zitting van het uitvoerend Bestuur te lokale Hand in Hand Bestuurleden op post. Steunlijst Voorde stakende cigarenmakers van Geeraardsbergen L. R. 63,50. J. Sp. 13.5o. J. N. 14,50. P. V. D. M. lo,oo. J. N. 12,00. P. V. D. M. lo,oo. R. B. 2,00. Totaal fr. 125,50 H. F. In de koopera?ieve bakkerij der« Groen-Kruisers Wij hebben reeds gemeld dat het daar op krukken begint te springen, en dat de werklieden er loonaftrok heb ben bekomen I in plaats van opslag. Deze bewering zou moeten heel juist zijn, want nu komen wij te vernemen dat er gedrijgd is met staking De H. H. Groen-Kruisers zijn niet slinks gevallen zij hebben een bakker aan de deur gewalsd. Als dit mocht waar zijn, waar gaan wij naartoe met hun liefde voor hun evenmensch Voor ome Stadswerklieden Volgende schrijven werd gericht aan het College van Burgemeester en Sche penen Aalst den 18 Januari I927. Aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst. Waarde Heeren, Met deze nemen we de vrijheid Uwe geeerde aandacht te vestigen op den toestand onzer Stadswerklie- den. Onze wensch ware dat, in af wachting van het statuut der wer klieden besproken en gestemd te zien, zulks in de korts mogelijke tijds panne, men den duurtetoeslag zou verhoogen van 175 fr. tot 200 fr. in de maand. Ingevolge het geweldig stijgen van het levensduurtecijfer en dit, sinds de laatste herziening van hun duurtetoeslag die zal deze vraag in geene enkele mate als overdreven kunnen beschouwd worden. Rekenende op een gunstig advies aan onze wenschen die bieden we U Waarde Heeren onze innige beleef de groeten aan. Namens de Centrale der Openbare Diensten Afd. Aalst. De Schijver, Haelterman Cesar. Hand in Hand Aalst. Wat meep Klaarte a. u. b. Onze lezers zullen bestatigd hebben, dat wij in ons nummer van 2 Januari 1. 1. volledigen uitleg hebben gegeven over den bekomen opslag van loon in het Glucosefabriek Leclecq,dank alléén aan het optreden der Socialistische or ganisatie. Wij hebben alsdan geschreven, dat de werklieden deze maal, zooals im mers altijd, de goede werking van onze organisatie konden vaststellen, en dat anderzijds de knechtenbondekens der kristenen zich goed in hunne schelp hielden. Toen ondergeteekende zich op het bureel van den Heer Leclercq bevondt om samen met den Heer Labiau, werk- toezichter, net afgesloten kontrakt, welke dit van Maart 1925 zou vervan gen, en die ook het werk der Soc. orga nisatie was, kwam M. Van Schamel- hout zich aanbieden, maar hij had lont geroken en verliet onder een gezocht voorwendsel het bureel, om aldus de schijn te willen wegwerpen dat hij niet kwam om een kontrakt te onderteeke nen die door ons was bewerkt. Hij heeft dan ook heel wijs gehan deld om over deze kwestie niets te schrijven in hun blad, en steekt dus al- zoo zijn benullig optreden in den doof pot. De Groen-Kruisers hebben wat meer toupet, en geven nu in hun blad van 16 Januari 1. 1. het afgesloten kon trakt in zijn geheel. Fier als ze zijn, prijkt hun naam er onder, aldus hopende dat de werklie den van het fabriek Leclercq zouden gaan gelooven dat zij deze gevoelige opslag hebben bewerkt. Arme sukkels van Vakbond lei- ders I 1 Is het op dergelijke ma nier dat gij nog de enkele verdwaalde werklieden moet vast houden Zoo ja, 1 dan zorgen wij in een afzienbaren tijd ervoor, dat deze werklieden klaar zien i in den toestand. Een viertal vraagkena Als het waar is, dat gij Groen- kruisers dit kontrakt hebt afgesloten, j wanneer hebt gij dan die beweging met de werklieden aangegaan

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2