Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. r n Van alles wat. Mijn Hoekje. He Jaar N° 8. Prijs per nummer 25 centiemen 20 Februari 1927 Voor de Slachtoffers der Werkongevallen. - DE OUDERDOMSPENSIOENEN Zeven honderd stakers RECHT EN VRIJHEID OP TEN KAMP Leve de Arbeiders Solidariteit Het besluit waarbij de vergoedin gen aan de slachtoffers van werkon gevallen merkelijk worden verhoogd wordt reeds ten uitvoer gebracht. Onderstaande mededeelii g in het Staatsblad duidt aan op welke ma nier er zal worden gehandeld. De belanghebbenden gelieven er zich stipt naar te gedragen. Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg. Speciale tegemoetkomingen aan «Ie «loor arbeidsongevallen getroffenen. Bil koninklijk besluit dd. 2S De cember 1926. verschenen in de Mom- teur Beige van 16 Januari 1927, is voor zien, dat onder de volgende voor waarden, speciale tegemoetkomin gen worden verleend aan sommige categorieën van door arbeidsonge vallen getroffen personen A Personen, getroffen door ar beidsongevallen overkomen NA 30 Juni 1905 Een aanvullende tegemoetkoming zalvan rechtswege verleend worden: a) Aan de invaliede weikiieden voor dewelke het bedrag der voort durende arbeidsongeschiktheid op ten minste 301. h. werd vastgesteld; b) Aan de niet hertrouwde wedu wen en aan de kinderen beneden de 16 jaar, van de getroffenen door een arbeidsongeval dat den dood tenge volge had. Een tegemoetkoming wordt ver leend op voorwaarde, dat zij van hun behoeftigheid laten blijken. c) Aan de invaliede verklinken, wier voortdurende arbeidsonge schiktheid minder dan 30 t. h. be draagt; d) AaD de ascendenten van een ge troffene, door een arbeidsongeval dat den dood tengevolge had B. Personen, getroffen door ar beidsongevallen overkomen vóór 1 Juli 1905: Een speciale tegemoetkoming zal worden verleend, voor zoover zu kunnen bewijzen dat er werkelijk een arbeidsongeval heeft plaats ge had a) Aan de invaliede personen, die er zullen kunnen laten van blijken dat hun voortdurende arbeidsonge schiktheid ten minste 30 t. h. be draagt b) Aan de niet hertrouwde wedu wen van personen getroffen door een arbeidsongeval dat den dood ten gevolge had. "Wat betreft de ascendenten van de getroffene en de invalieden, wier voortdurendearbeidsongeschiktueid op minder dan 301. h. werd vastge steld wordt het verleenon van de tegemoetkoming onderworpen aan de vaststelling der behoeftigheid. In beginsel, hebben de door een arbeidsongeval getroffenen, die naar de bepalingen van het Burger lijk Wetboek volle vergoeding heb ben genoten, geen recht meer op te gemoetkoming. De personen, die aanspraak mo gen maken op bovenbedoelde tege moetkomingen, worden er toe ver zocht een aanvraag in te dienon by den heer voorzitter der Voorzorgs- en Steunkas, ten behoeve van de door arbeidsongevallen getroffenen, 79. Tweekerkenstraat, Brussel. Nochtans behoeven de personen, die bedoelde aanvullende tegemoetko ming thans genieten, geen aanvraag toe te zenden Zy dient te vermelden 1. Den naam en de voornamen van don getroffene of van den rechtver krijgende 2. De geboorteplaats en datum van den aanvrager 8. Het volledig adres van den aan vrager 4. Den dag, waarop het ongeval plaats had. 5. De naam der verzekeringsmaat schappij of der kas, welke hem thans een rente, ter vergoeding van het ongeval, uitkeert. Hot onderzoek der aanvragen zal zoo spoedig mogelijk geschieden het zal nochtans tamelijk lang du ren. Daarom, wordt aan de belangheb benden ten zeerste aanbevolen vóór het einde van het derde kwartaal van dit jaar aan de Voorzorgs- en Spaarkas geen enkelen herinne ringsbrief te zenden. De uitbetaling der nieuwe tege moetkomingen zal waarschijnlijk omstreeks 1 Juli e. k. aanvangen. Deze werden voor de eerste maal ingesteld door de wet van 10 Mei 1900. Grondig gewijzigd door do wet van 20 Oogst l9?0 komende nog heelemaal hervormd te worden door de wet van 10 December 1924 waarbij de aibeiders, van beiden kunne, ver zekerd worden tegen de geldelijke gevolgen van OUDERDOM en VROE GEN DOOD. De ondervraging in de Kamer van Volksvertegenwoordigers door onze vrienden Do Bunne, Delattre en de meesterlijke uiteenzetting van Mini ster Wauters, hebben aangetoond, in hoevere de huidige wet nog hoeft veranderd te worden. In afwachtiDg willen we hier over de wet zelf en vooral over de uitvoe ring ervan enkele ophelderingen ?even die onze werkmenschen zul- en toelaten met kennis van zaken hunne belangen na te gaan. Er zijn twee kategorieën van ver zekerden de Verplichten en de Vrijwil lig en. Verzekerïngsver plichtigen; Art. 1. Al de arbeiders van beider lei kunne, voor rekening van een werkgever werkzaam en wier jaar- Icon niet I2,0C0 frank over schrijdt, zijn verplicht zich te verze keren tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegen dood. DU maximum wordt verhoogd met 1,000 frank voor elk hind beneden zestien jaar of voor elk kind, waarvan zij den last op zich genomen hebben. Art. 2. Zijn niet san do bepalingen dezer wet onderworpen 1. De personen, die ten laste van van het Rijk, van de provinciën, v&n de gemeenten of van andere openba re besturen werkzaam zün en krach tens reglementen, waardoor ze wor den beheerscht, recht hob ben op ouderdomsrente, zonder dat zij eoni- ge bijdrage moeten storten tot vestiging daarvan 2. De personen, waarop de bij ko ninklijk besluit van 3o Augustus 1920 samongeordende wetten op de pensioenen der mijnwerkers toepas selijk zijn 3. De personen, waarop de wet van 7 Augustus 1922 op de bedien den-arbeidsovereenkomst toepasse lijk is. Art. 3. De vreemde arbeiders, in België werkzaam, vallen onder de zelfde regeling als de Belgische ar beiders. Bedrag der Stortingen- Art. 4. Do verzekeringsplichtigen zijn gohoudon als minimum oen maandeliiksche storting te doen, waarvan het bedrag wordt vastge steld als volgt 1. Verzekeringsplichtige jonk mans, minder dan achttien jaar oud, en vrouwelijke verzekeringspliöhti- gen 1 frank. 2. Andere verzekeringsplichtigen: 3 frank. Art. 5. De maandelijks minimum- bijdrage van den werkgever wordt vastgesteld als volgt i. Voor de vcrzekeringsplichtigo jonkmans van minder dan 18 jaar en voor de vrouwelijke vetzekerings- plichtigen 1 frank. 2. Voor de andere verzekorings- plichtigen 3 frank. Art. 6. De bij de artikelen 4 en 5 voorziene minimum stortingen wor den gedaan tot op het oogenblik dat de verzekeringsplichtige ten volle 65 jaar bereikt. Zij worden gedaan met afstand van kapitaal. Art. 7- De door den verzekerings plichtigen te storten som wordt van zijn salaris door den werkgever af gehouden. Deze afhoudiDg geschiedt bij de eerste betaling der maand. Werkgeversbijdrage. Op hetzelfde tijdstip is de werkge ver een bijdrage verschuldigd v;'.n 1 frank voor de vrouwen en mannen minder dan 18 jaar; van 3 frank voor mannen meer dan IS jaar. Om van die dubbele storting te la ten bliikeD, plakt de patroon een lijfrentezegel van 2 of 6 frank (roodo kleur) op de stortingskaart van den verzekerde, en zulks binnen de acht dagen na de afhouding. De pensioenkaarten worden door de patroons opgemaakt; deze ver melden de identiteit van den werker dragen het dubbele nummer der in schrijving in de lijfrentkas. Vervolgt. f'lER I» ONS LAND kunnen wvi/v do socialisten niets goed ver richten. Al wat ze kunnen veroveren voor de werkende klas, is volgens de kapitalisten te veel en volgens de communisten te weinig. Vanwege de kapitalisten is zulks verstaanbaar al wat de werklieden die klasse ontrukt is een doorn in haar voet en stelt haar tot nadenken, want zij vreest de opkomondo macht van het arbeidende volk, die haren dag zal kiezen, om voor goed een einde te stellen aan de voorrechten die do rijke monscben bezitten. Hedocb, voor de communisten is het geheel anders, want daar waar zjj niets zün, is hun kritiek gemak kelijk, en daar waar zü de bazan zün, zooals in Rusland en zij niet be kwaam zijn een zekeren welstand voor hun volk daar te stellon, daar zeggen ze, moeten de arbeiders leo ren offeren voor hun ideaal. 't Verwondert dus niemand, dat de werklieden, hen beginnen den rug toe te keeren. DE ZONDAGRUST zou ten minste toch moeten geêer biedigd worden door dozen die be weren christen te zijn. Welnu, do frouters te Aalst zouden dan toch mogen beginnen met een bestenrii gen bode aan te stellenwant nu ziet - mendie mannen nog halve Zondagen i rondloopen, om de inleggen hunner leden te ontvangen. 01 zijn ze maar christen voor het uithangbord 'ICJf'EH OUDERLING vondt mon te Gent in zijne woniDg ver moord, daags na dat hü zijn ouder domspensioen hadt ontvangen en daar men enkel 15 franken bij het slachtoffer heeft gevonden, zoo bl«kt het heel waarschijnlijk, dat diofstal hior de oorzaak van is. Nogthans dezen die men aange houden heeft, was in t bezit van 3000 frank. Dat m«n toch oppasse, want on- schuldigen treffen, is eene punlijke SCHRIKKELIJK is het te ver nemen, dat een werkman ge huwd en vader van drie kleine kin deren na zijn dagtaak te hebben go- eindigd, do twee boenen en een arm is afgereden, door den trein die in 2;ang was, en waarmede den onge- ukkigen mee naar huis wilde 's Morgens gezond vertrekken en 's avonds vermorzeld naar huis wor den gebracht, 'tis meer dan ver schrikkelijk. IN BRUSSEL zitten er nog al communisten, maar or zijn daar ook de meeste onveree- nigden en de vakkonden zijn daar dan ook bijna onmachtig, 't Is daar ook, dat de kleinste loonen betaald worden en den achturendag het meest venkracht. Dat is de vrucht van de twiststo- kers, di3 voel gerucht maken, maar hot hoofd der werklieden op hol brengon, on ze aldus tot onmacht doemen. En zoo spelen die commu nisten, het spel der kapitalisten. E11 ze beweren de belangen der werklie den te behartigen VOOR WANNEER TE AALST Te Ninove is een Socialistisch On- derwijzerssyndikaat gesticht.^ Het heeft ziine aan sluiting aan de Socia listische Federatie van liet Arron dissement gevraagd, alsook zijne aansluiting aan de Belgische Werk liedenpartij. Bravo Het is een goed voorbeeld voor de zoovele andere onderwijze ressen en onderwijzers die onze ge dachten aankleven, maar nog geen begin hebben gemaakt, om een soci alistisch syndikaat te stichten. SËiü DENDERLEEUWgaat den „t Ziokenbond der partij goed vooruit. Hij telt reeds meer dan 600 ieden, en wekelijks boeken zü nieuwe leden. Ook dezen bond heeft zijne aansluiting aan do Arrondis- sements Federatie gevraagd. We gaan dus goed vooruit, ook daar in het frontersnest, IN DIT KWARTIER wordt geeue armoede geleden. Het is in het Park-Avenue to New York, alwaar niets andeis wonen dan mil- lionnairs. Er zijn er zoo loco fami- liën die samen 16000 personen tellen en waarvan DE MINSTE jaarlijks 5o duizend dollars inkomen hebben, of in belgisch geld 1,730,000 franken per jaar Eu zeggen, dat er zou- vele ongelukkige» zijn, die wachten op een brood 't Is een eeuwige schande, waaraan een einde zal en moet komen. TE PARIJS was er oen dronkaard, die niet gaar ne werkte en voor gewoonte hadt, zijne vrouw eene klopping te geven. Zulks was nu weer het geval, en de vrouw in hevige gramschap nam een groot keukenmos en plofte het in het lichaam van haren beul. Hot hart was getroffen en hij stortte dood ten gronde. De vrouw is aangehouden, maar in alle geval bevondt ze zioh in staat van wettige zelfverdediging. Eene vrouw moet haar niet laten aftok ken. MEER EISCHEN van uwe huurders als do wet toelaat is dit goen zonde Zoo ja, dan zal de biechtvader met den Paaschtijd veel goeds kunnen doen, met aan die christenen de ab solutie te weigeren, die liet geld niet willen teruggeven die zü onrecht vaardig van hunne huurders bobben geëischt. WIE ZAL er zich willen onttrekken, zijn pon ning te storten ten voordeele van de zeven honderd moedige strij dende sigarenmakors van Gee- raardsbergen, waarover <_r in Mijn Hoekje wordt gehandeld Bjj een gezellig samenzijn, bij het zingen van een liedje, eone omhaling gedaan. Zjjn er bonden die wat in kas hebben, dat ze een subsiede stemmen, in een woord er moet geholpen worden. Al strijdende mogen de kinde ren geen hongerlijden, de vrou wen niet zuchten omdat zo hunne lievelingen iets moeten ontrokken Neen dat, mag dat zal ons volk niet willen, daarvan is verzekerd FFIEDERIK. Wat zeg ik stakers 1 Neen, men mag zeggen, uitgestotenenwant hunne,zaak is zoodanig rechtvaar dig, dat de heeren patroons het- geschil niet hebben durven onder werpen aan den Verzoeningsraad, zoodat ze a's uitgestotenen wor den aanzien en gesteund door het Crisisfonds. Van wie ik spreek Wel van onze kloeke Geeraardsbergsche cigarenmakers, die weigerden hun loon te laten verminderen, terwijl hetleven gedurig verduurt En dit duurt nu reeds acht weken i En dit in den vollen winter! Wat is dit een kloek en moedig volk Men mag zeggen, dat onze cigarenmakers van Geeraardsber- gen, do strijd voeren, niet alleen voor hen, maar voor de gansche werkersklaese, want hier zal on getwijfeld den fameuzen brief van bet comiié Centrale Industriel in 't spel zjjn, brief die zooveel ophef maakte bjj het arbeidende volk, want het was eene oorlogsver klaring aan de bestaande overeen komsten, tusschen patroon en werklieden, brief die voor raad gaf, aan do bazen, de loonen niet meer aan de duurte van het levenspeil aan te passen. Mag het geduld worden, dat die zevenhonderd moedigen den strjjd blijven voeren, met den onderstand van het Crisisfonds alleen, in andere woorden,strij den inet een onvoldoende inko men Heeft de werkende klasse niet een heiligen plicht te vervullen tegenover dezen, die het slacht offer zijn,van een misdadige ben de patroons Moeten wij hen niet steunen 't is te zeggen, moeten we het onze niet bijbrengen om die zevenhon derd kloeke strijders, wat by te kunnen geven bij hun karigen onderstand 1 Ja, niet waar Daarom openen we onzen in- schrijvingslijstdaarom doen wo een beroep op onzo werklieden om mild te steunen Bij het ontvangen van hun loon moeten zij denken, aan hunne in strijd zijnde makkers van Gee- raadsbergen, die ook vrouw en kinderen hebben waarvoor ae ver- plicht zijn to zorgen. En we zijn er van verzekerd, er zal door onze bevolking mild ge steund worden, want we hebben vroeger ook steun noodig gehad, en wo kunnen hem in de toekomst nog noodig hebben. In Aalst vooral hebben we vöór den oorlog meermalen beroep moeten doen, op de mildheid van onze kamaraden want de stakin gen bij Marchand, in deFilaturo du Canal, in deze op de Vesten, op den tragel en in de Visoose. zonder van do andere te gewagen zijn zooveel strijden die we moe ten voeren hebben, weken en maanden lang met behulp van de zen, die werkten en konden steu nen. Is het teveel gevraagd, dat er bij het ontvangen van het loon iets afgezonderd wordt voor de mannen van Geeraardsbergent

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1