AALST. SYNDIKALE RUBRIEK W. C. Jan Volders W. C. Vader Wauters Vader Sleurebaut Troepen schouwing. LEDE. Erembodegem. Nieuwerkerkeii. Sottegem. Denderleeuw NIEMAND heeft het opgemerkt dat M. Moyer soen, onzen burgemeester, voor een drietal weken zich gaan uitrusten is, van het vermoeiend werk. De stad is geheel en al dezelfde ge bleven z'is' bestuurd alsof hij er was; M. Bastiaens door hem als zijn plaats vervanger aaneesteld, heeft zich van zijne taak wonderwel gekweten, en we veronderstellen in tegenstelling met al degenen, die denken dat Aalst zon der burgemeester Moyersoen niet kan moest Moyersoen geen burgemeester meer zijn, Aalst, daarom nog niet in vlam en vuur zou vergaan. Niemand is onmisbaar, dat ook heeft Moyersoen reeds ondervonden, want de Regeering doet het heel goed zon der hem. En wat te Brussel gebeurd, zou te Aalst ook het geval zijn. KUNSTNIEUWS In April e. k. zal in onze stad een merkwaardige tentoonstelling gehou den worden van schilderijën, beeld houwwerk, etsen, houtsneeteekenin gen en toegepaste kunst. Het initiatief van deze tentoonstel ling gaat uit van den jongen kunstkring Nieuw Leven welke de beste onzer jongere kunstenaars omvat, zoowel op gebied van beeldende kunsten als van muziek en letterkunde. Van nu af reeds staat het vast, dat de volgende artisten hun jongste werken zullen exposeeren: Mej. Maria Bonner, H.H. Karei Van der Meirsch, Frans De Coninck, Mauritz Schelck, Frans Lemaitre, Albert De Nul, Frans Peere boom, Mauritz Delorez, enz. enz. In den loop van de tentoonstelling welke enkele weken zal duren, zal een kunstconcert worden gehouden waar op enkele onzer beste muziekkunste naars zich zullen laten hooren. De mo gelijkheid wordt ingsgelijks overwo gen een causerie te laten houden over onze jongere Aalstersche kunstkolonie. De kunstkring Nieuw Leven gaf in de jongste maanden talrijke blijken van geestdriftig jong leven vele bij eenkomsten werden gehouden waarop allerlei vraagstukken over kunst, mu ziek en letterkunde werden besproken; debatten over schoonheidsopvatting zorgden verder, af en toe, voor deugd doende warmte. De kunstkring Nieuw Leven staat onder de hooge bescherming van de H. H. Senatoren, De Blieck en Moyersoen. Bij de werklieden van de Dekenffabrieken Vrijdag den 11 dezer heeft de Pa- troonsvereeniging, aan onze Lande lijke Textielarbeiderscentrale laten kennen, dat de 5 0/0 vermeerdering zal betaald worden, dat de werklie den met genoegen vernomenhebben Doch nadere inlichtingen werden door onze Centrale gevraagd, om te weten of de Patroons van de Deken- fabrieken de verdere verhoogingen zullen geveü, wanneer den Index nog zou stygen dat voorzien wordt. Daarop heeft den Secretaris van de Patroons geantwoord, dat do H. H daarover geen uitspraak gedaan hebben. PLAATSELIJK KOMITEIT voor ARBEIDERSOPVOEDING AALST Dinsdag 22 Maart om 7 1/2 ure avonds in 't lokaal Hand in Hand Molendries 11. OPENBARE VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN door gezel Edmond Doms, volksver tegenwoordiger. Toegang vrij en kosteloos. LokaalH. Van Gysegem, St. Janstr. Op Woensdag 23 Maart e.k. te 7 1/2 uren 's avonds zeer stipt, zal er in bo vengenoemd lokaal eene groote open bare VOORDRACHT gehouden worden, met als onderwerp EVOLUTIE OF REVOLUTIE door Partijgenoot De Muynck, monitor aan de Arbeidershoogeschool te Brus sel. Ieder leergierig partijgenoot zal deze voordracht bijwonen. Voor het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Frans Blanckaert. Petrus Van Geit. INGANG VRIJ. gevestigd bij Petit Gustaaf, Breede- straat. Heden Zaterdag om 71/2 u. 's avonds, Algemeens Vergadering vooral deleden. Belangrijke punten zijn te bespreken, gezel Nichels Alfred, zal er aanwezig zijn. WIJKCLUB gevestigd bij Leo De Vijlder, Peper straat. Heden Zondag om 3 ure namiddag, Algemeene Vergadering voor aide leden. Dagorde De propaganda: Verspreiden «Recht en Vrijheid» 1 Meifeesten. De gezellen Nichels en Berghman zullen de vergadering bijwonen. Elk weze op post. In do vergadering van Zondag werd volledig uitleg gegeven, van de gevoerde ouderhaudelingen briefwisselingen, tussehen de Pa troons en de Secretarissen der Vak bonden. Allen waren tevreden over de werkzaamheid onzer Landelijke Textielcontrale, ten voordeele der werklieden die in de Dekenfabrie ken werken. Echter werd met. nadruk gewezen dat de werklieden moeten waken, en talryk naar de vergade ringen komen, om in de toekomst den duurtetoeslag te bekomen, wan neer den Index stygt. Voor de Breisters Den ambtelyke schoids en ver zoeningsraad, hadtvande Patroons der Breiwerkhuizen het verzoek ont vangen, om oen overeenkomst te sluiten, waardoor de loonen van de breisters voor 6 maanden zouden vastgesteld worden. Maandag laatst is den raad ver gaderd waar de Patroons en do af gevaardigden van de werklieden te genwoordig waren, om het voorstel van de H. H. Patroonste hooren uit leggen, waarop den vertegenwoordi gor van onzen Toxtielbond een korte verklaring gedaan heeft, dat in onze afdeeling niet alléén maar in onze Landelyko Textielcontralo moest be sproken worden, gezien het een al gemeene zaak was voor do Breisters en hy overhandigde aan don Voor zitter van don raad het schriftelijk akkoord diegoslotente isGent, waar door de broiny veraars zich verbon den, do loonsvormeerderingen aan do breisters te verleenen, zooals dat in do Textielnijverheid gebeurd, waaropeenbesproking volgde onder de vertegenwoordigd s van de Pa troons en de werkersvereonigingen, waarna den raad besloot, gezien de uitleggingen die gegeven zijn, en de overeenkomst die gesloten is den 19 Mei 19*5 te Gent, waardoor de rege ling van de duurtetoeslag bepaald wordt. Dat den raad in deze omstan digheid onbevoegd is om in die eene beslissing te nemen. Wy roepen de aanlacht van de breisters op deze samenkomst. De H.H. Patroons verklaarden in naam van 24 Patroons te spreken van wie zy de opdracht outvangeu hadden, omdat voorstel voor te leggen. Het gebeurdo toont ons dat de Patroons van de Breiny verheid afbreuk willen doen met de overeenkomst gesloten te Gone. Dat de Breisters zich goed voorbereiden wantin het kort zyn er gebeurtenissen te verwachten. Bij de Schildersgastevi Vanaf de maand September 1926 heeft onzen Vakbond bij de Patroons aangedrongen, om do loonen van de schildersgasten te verhoogen met 5o centiemen per uur, waarop do Patroons antwoordden de loonen te zullen verhoogen, dooh gezien hot dood seizoen het onmogelijk was, dan voldopningaan de werklieden te geven. Thans zyn do Patroons op hun vroeger genomen besluit ingegaan, van Maandag den 14 Maart zyn do loonen van de 70 schildersgasten van de stad verhoogd van fr.2,95 tot fr. 3,50 per uur. Voor de stakende Sigarenmakers van Geéraardsbergen. Overdracht fr. 911,20. WijkclubJan Volders 23.00. Alf. Nichels 2o,oo. Rondgehaald op de vergadering dor werkliodon van do Sargiëfabrieken 5o,oo. L. Rimbaut 6,00. De Neef A. 5,00. Van der Meu- len P. ll.oo. Totaal fp. 117,00. H. P. Bij de Voedingswerklieden Glucoseffabriek Leolercq. Wij vernamen verledene week dat de 5 0/0 loonsopslag, die or volgens de index van 15 Feb-uari 1.1. moest bijkomen, Diet was uitbetaald. Een telefonische herinnering aan de Ad ministratie hierover laat ons toe van aan de werklieden te molden, dat deze week nog de uitbetaling zal ge schieden mot terugwerkende kracht vanaf iö Februari. Indien er hier ge beurlijke missing moest plaats heb beD, gelief de secretaris te verwitti gen. Wat nu de zaak van de loonsaftrok betreft, hebben wij deze week nog een schrijven aan den Heer bestuurder van het Fabriek Leclercq, en ook aan den H. Labiau, arbeidsopziener gestuurd, gezien er nog geene bevredigende oplossing is bekomen. Wy willen de werklieden opmerk zaam maken, dat vanwege de orga nisatie de zaak nog geen oogenblik uit het oog is verloren, en wij ook niet zullen loslateD, alsvorens vol ledige voldoening te zullen bekomen, Moest het ons noodig schijnen om do werklieden samen te roepen dan wyzen wij er van heden op, op dat er niemand zich onverschillig zou aanstellen, en aldus die bijeen komst verzuimen. De zaak is te ge wichtig en ieder werkman van het fabriek Leclercq, dient deze in hot oog to houden. A. B. ZONDAG 27 MAART om 10 uren ALGEMEENE* VER PLICHTE VERGADERING voor de leden aangesloten bij de Afdeeling Bouwwerkers. Dagorde VERHOOGING DER LOONEN. ZONDAG 27 MAART om 2 1/2 uren 's namiddags ALGEMEENE VERGADERING vooral de Metaalbewerkers. Dagorde: VERHOOGING VER GOEDINGEN. Maandag om 6 lj2ure 's avonds, zal de eerste repetitie voor de uit voering der Cantate Vooruit's- roem plaats hebben, in het lokaal Hand in Hand Alle socialistisch denkende man nen en vrouwensamen met hun kinderen (boven de l4jaar) moeten het als hun heilige plicht aanzien aanwezig te zijn. Geen enkele mag onverschillig blij ven aan dezen oproep I Er moet getoond worden dat men gedisplineerde soldaat van het wer- kersleger is. Wie verzaakt aan hei ordewoord, verzaakt aan zijn socialistische plichten. Daarom weze men in massa op post I I Dat was te voorzien Sinds oen zestal weken hebben wy Socialisten van Lede, de taak op ons genomen, om eindelijk hier ook de bevolking van do politieke gebeur tenissen, zooals zij zich bij onze te genstrevers afspelen, kenbaar te maken. Het is gewoonlijk zoo, dat deze die er het eerst door getroffen worden, omdat men hun daden vergelijkt met hunwoorien, het hardst beginnen fe tieren, om aldus de schijn te geven dat zy het bij het rechte eind hebben en niet bet minste het kiezerkorps, om hoffelijk te zyn om den tuin leiden. M. Cool, heeft het deze maal aan den kerfstok, en in De Werkman van verleden Zondag, wjjst hij op do leugens die in Recht en Vrjjheid omtrent de gemeenteraadszittingen en zyn doen en konkelfoezen, wordt geschreven. M. Cool moet juist op de gevoelige plaats getroffen zijn, en in plaats van te weerleggen, stygt hij opnieuw ineen hooge verwaandheid van geleerde en bekwame do fron- ters eigen, die voor gevolg hoeft dat al deze die Recht en Vrijheid le- zeD, gaaieD zyn. Tiens, tiens. Is het missohien om die reden dat de fronters er geen Syadikaten op na houden, van werk lieden, omdat dit, ja... toch maar al len gaaien zyn Of is M. Cool te hoogachtend dat hij do werklieden van Lede als ondergeschikte wil aanschouwen Wy weten het M. Cool, elk heeft do gelegenheid niet gehad zooals gij, om zijno broek op de schoolbanken te verslijten. Maar houd het U voor gezegd. Dat wij als arbeiders, weinig of niet ontwikkeld, onzen even- mensoh hoe weinig ontwikkeld, of Di"t hy ook moge zyn, en omgekeerd wy er allen eorbiod voor gevoelen, en uit al onze krachten zullen ijveren om naar samenwerking te zooken, tot iets beters tot iets schooner Dat is de rol der Socialisten. Maar niet van leugens uit te kramen, zoo als U beweert, en waar gy U M. Cool bestendig aan vastklampt. Het ligt niet tenminste in onze be doeling om de partij te kiezen van de Matthyssen, zoomin als wij deze voor U zouden kiezen, omdat het —zooals wy overigens al hebben laten ken nen politieke tegenstrevers zyn zooals de andere, maar do waarheid boven alles, en het oogenblik dat gy M. Cool, eens een daad zult naar voor brengen, in het voordeel van de min dere man, zullen wy Socialisten niet de laatsten zyn, om er U onze dank baarheid voor te toonen. Helaas Uwe handelwyze doet ons veronder stellen dat gy ons nooit deze eer zult gunnen. N. B. Het schynt ons onnoodig dat we de naam van Politikus laten kennen, gezien wij ons onkel met de politieke zaken bemoeien en deze boven elke persoon stellen. Dat de Fronters hetzelfde doen, en de be volking zal er alles-by leeren. Voor wanneer is het, dat ons gemeentebestuur eens het werk zal doen aanvangen om onze gemeente van het noodige licht te voorzien Wij zijn van de meening dat de buitenwijken die er ook voor betalen, van de noodige verlichting mogen genieten, want vooral des winters als onze werklie den huiswaarts keeren, en vooral deze die buitendegemeente werken, is het niet te betwisten, dat velen dank aan do heerschende duisternis, soms in een modderpoel terecht ko men. Tydens de kiezing zou men er weer eens voor gezorgd hebben, maar... eens gekozen, worden alle schoone beloften van kant gezet, en bekomen een begrafenis van eerste klas. En hoever staat hot met de geheime zaken waarvan zekere nieuwe gekozeDer gesproken hebben, om deze aan het licht te brengen Zyn zij reeds ook al ingepalmd zooals de andere, om samen een on deronsken te vormen, en tpgolijk aan het schotelken te zitten, ander don krootDt Werkman zal het al betalen 1 Indien het zoo is, komen wij hierop nog eens terug. Politikus. Bericht aan de Duivenliefhebbers Ter gelegenheid van den Eerste Mei en Vijvor Kermis, geeft do Dui- venmaatschappij, «Rood voor Allen» een Jaarlijksche Prijsvlucht uit GEMBLOUX op Maandag 2 Mei, met inschry ving. Eerstdaags zal men zich kunnen laten inschry ven in het Volkshuis. De kaarten zullen volgen. Heden Zondag 2o dezer, Alge meene Vergadering, om 10 uren s morgens, by De Bundel, in 't lo kaal. Gezel Nichels zal er tegenwoordig zyn. Rond de Gemeenteraadziftting Als de heer Secretaris lezing geeft van 't Koninklijk Besluit, waarbij Cal- lebaut als burgemeester wordt be noemd, alsook een bericht van den Arrondissements commissaris, om den eed te gaan afleggen op Donderdag lo Maart, schijnen de kristene werklieden akkoord te gaan, want geen enkele an hen teekent protest aan tegenover die benoeming. Veel gerucht en lawijd in herbergen en op straat, maar in werkelijkheid niets, den heer Koeitj is dus tevreden. 1. Punt. Nazicht der rekeningen 4e kwartaal i926, zonder bespreking aan genomen. 2. Punt. Consolideering der leening bij 't Gemeentekrediet,'t zij de loo.ooo fr. voor de plaatsing van den elektriek. Koeitj vraagt eene verdere uitbrei ding in de gemeente, en onzen vriend De Schry ver vangt hem bij het woord, en zegt dat hij ten opzichte van 't pu bliek naar den tekenden weg komt vragen, want dat hij wel weet dat er een tweede maatregel is getroffen om de uitbreiding te doen. Perdaens zegt, dat er reeds lang een nieuwe leening wordt aangevraagd, en dat wij er niet zullen op slapen voor aleer onze bevolking zal van licht voor zien zijn. De consolideering wordt aangeno men met algemeene stemmen aan 10,80 per 0/0, terugbetaalbaar in 2o jaar. 3. Punt. Begrooting van de Commis sie van Openbaren Onderstand voor 't jaar 1927. Koeitj is daar weer om te vragen de toelage der gemeente aan de kommis sie te vermeerderen, onzen vriend De Schry ver zegt dat 't schepencollege zal rekening houden bij het opmaken der begrooting van de gemeente, met het duur leven. Coppens doet aan Koeitj inzien welken toestand hij destijds het An C bestuur heeft verlaten als hij er vooraar ter van was, dat zij in geen negen jq het kunnen op goeden voet brengej Koeitj babbelt nog wat voort en 1 wordt aan zijn demagogie geen gehq x meer gegeven en de begrooting won l goedgekeurd met 6 tegen 5 onthouding gen. De komedianten onthouden zi<?u 4. Punt. Afschaffing der belasting 4ep wedden en loonen, dat viel niet in dL0, smaak van den heer Koeitj. hij moj hij daar kunnen naar vragen hebbeL maar hij komt te laat. r Vriend Van den Breule vraagt de o|t middelijke afschaffmg daarvan, gezify de werklieden al genoeg belast zijn. Perdaens sluit zich aan bij de woo den van Van den Breule en de kristen werkersfoppers weten weinig of nie] over deze zaak het schepencollej heeft misdaan in deze zaak met daar t afschaffing van te vragen maar tot spi van wie 't benijd wordt die fcelasti: aan den kart geschoven met algeme ne stemmen, en de zitting werd gehj ven. Het publiek lachte als de klo« met hare keukens weg liep. Heden Zondag om 5 ure namidag, in het gewooj lokaal by Adam Kwalestr. Algemeene Vergadering voor aide leden van de verschillend groepeeringen, alsook de arbeidej der gemeente worden verwacht. Makker Do Bruyn en Malvin Steenhaut zullen aanwezig zijn Op Zondag 27" Maart, Algemeen./ Vergadering voor de leden van (Ta Propagandaclub, om 10 uren 's moi gens. 1 l DAGORDE ?eI Bespreking 1 Mei. De Voordracht J Zaterdag 12 Maart, hadden we he geluk gezel Boucherie in ons midden ti hebben. g De begaafde redenaar gaf ons eei 2 prachtige uiteenzetting over het veertij r jaar bestaan der B. W. P. s Een groot aantal partijgenooten had den onzen oproep beantwoord. Alle] waren om te meer begeesterd over a hetgeen de pionniers der socialistisch! 1 beweging hebben gepresteerd ter voordeele der verheffing der arbeiden t de klasse. u ALGEMEENE BESTUURZITTIN(Fa Al de bestuurleden van het Nationaal Syndikaat, Coöperatief, Soc. Propagan daclub, Vrouwengroep. Bond Moyson worden dringend verzocht tegenwoorj dig te zijn op Zaterdag 26 Maart l927t 1 om 7 1/2 u. stipt. Dagorde teit hee 1. Regeling der feestelijkheden vooiep Een Mei. U» 2. Propagandamiddelen. per Bestrating. |cfh Eene maand is verloopen sedert dal onze vriend Bavens Achille, in naam van en mede onderteekend door de be- woners der Kouterbaan, een verzoek^0 schrift voor herstel dier straat tot onzefes gemeentebestuurders richtte. Tot nojfar toe is hier geen mensch van het ge- I meentebestuur te zien geweest en defer baan verkeert langs om meer in erbar- I melijken toestand. &et Gaan katholiek en geel-groen dan*'] toch de menschen blijven voor den aap& houden I Wij socialisten zeggen dat de tijd ge-aei komen is om hier de handen aan 'tl™ werk te slaan. fai Ons dunkens kan de financieële kant- 3 der zaak opgelost worden derwijze datral geen enkel arbeider er kosten in te I aragen heeft, te weten door het heffende van een meerwaarde-belasting op dePra nog te verkoopen gronden. ro< 't Is nog tijd. Eens dat men het zoo- C verre zal laten komen hebben dat al dePp( grond in handen is van kleine men-ich schen, zullen het weer de arme drom I mels zijn die zullen moeten betalen. (la: Dat de menschen van die wijk zichUei geruststellen. We laten niet los tot erloo hier volledige voldoening is geschon- ken. dei Onder de menschen ?P wordt tegenwoordig veel geredeka-'°y veld over het verslag der laatste ge meenteraadszitting, in 't bijzonder watpJ betreft het fameuze voorstel van Groe ne Wie terzelfdertiid gesteund door de kadotterskliek dat toeliet de be-bei grooting van de kommissie van open- ko: baren onderstand in 't geheim te be spreken. Ons Volksblad en De Dender wij reppen geen woord over die bespre-ho' king. Voi We hadden nochtans verhoopt hier^e ten minste eenige cijfers te vinden.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2