GROOTSCHE LUTTE SYNDIKALE RUBRIEK AftLST. Bericht. Balspellielhehbers, Opgepast ©p UÜloensóag 4 /Iftd 1927 pg Wat Een .Mei ons biedt Voor onze reizende werklieden Soc Vrouwenbond Schoone Kunsten W. C, Josse Nichels Jonge Wacht CUREGHEM, (Gust Van den Broeck). CUBSMES, (Erniei Leboul). LEDE. Welle Denderleeuw Op het oogenblik dat dit schrijven verschijnt, bevinden wij ons waar schijnlijk reeds dicht bij den vooravond eener belangrijke gebeurtenis, name lijk Het I Meifeestof te Feest der Proletariërs aller landen Die dag heeft door de geschiedenis heen, een speciaal karakter en betee- kenis voor de arbeiders gehad. Vroeger, toen de macht nog volledig in handen was der bourgeoisie, werd ook 1 Mei reeds in min of meer be perkten kring gevierd. Toen ook beteekende hij iets meer dan een gewone hulde aan den arbeid; hij werd aanzien als de dag, waarop de rechtvaardige eischen van het prole tariaat geformuleerd werden en op een spoedige verwezenlijking ervan aan gedrongen werd. Op i Mei zagen dan ook vele vlug schriften het licht, waarvan de op stellers en uitgevers nog al dikwijls achter de grendels moesten plaats nemen Talrijke en bloedige demonstraties grepen plaats; veleslachtstoffers vielen. Ondanks de rechtvaardigheid der ge formuleerde eischen; ondanks de geest drift en volharding waarmede er voor gestreden werd, kwam er geen ver andering in den toestand der arbeiders en behield de bourgeoisie de boven hand. Het proletariaat dierf geen blok vor men en de striemende zweep beukte steeds verder en harder op den rug der bezitloozen. Dat was eens de beteekenis en het resultaat van 1 Mei. De wereldramp I9I4 1918 bracht een groote veranderinN in deze maatschap pelijke wanverhoudingen teweeg. Verschillende eischen der arbeiders werden geheel of deeltelijk verwezen lijkt. Zij ook zouden voortaan een woordje in het Staatshuishouden mee te spreken hebben en dusdanig hunne verantwoordelijkheid dragen. Hunne eischen en actie zou zich later derwijze temperen. Nu stelt zich de vraag kan 1 Mei, gezien de veranderingen die zich in de laatste jaren hebben voorgedaan, iets van zijne revolutionnaire beteekenis verliezen Zijn de doorgevoerde her vormingen van zoo'n doorslaande aard, dat men zich in eene socialistische samenleving zou kunnen wanen en wij gerust op de beide ooren kunnen slapen Ik geloof, neen. en heel waarschijn lijk zijn wij het daarover allen eens. Nog veel dient er gedaan te worden, nog harden strijd staat ons voorzeker te wachten, en daarom zal een meer revolutionnaire gezindheid heel zeker aan de arbeidersbeweging geen kwaad doen want vergeten wij niet, dat de macht niet steeds berust in de han den der Sterken maar veeleer in die der Slimmen die in laatsten aan leg dan toch de machtigsten zijn wat in a. w. kan beteekenen dat wij ons niet te zeer moeten troosten met scha mele beloften die misschien doode let ter blijven, maar integendeel, de wijze moeten nagaan, waarop deze beloften zich kunnen verwezenlijken en er op doortastende wijze moeten voor ijveren. En dat zien wij in de arbeidersbe weging wel wat te zeer over het hoofd. Vóór den oorlog zouden wij heel waarschijnlijk niet onverschillig zijn gebleven bij kwesties zooals b.v. deze van China. In wezenlijkheid dreigt er misschien Oorlogsgevaar en nochtans is ons protest bitter klein. Vroeger, toen onze beweging nog geene beteekenis en omvang had, stond er ons niets anders te doen, dan gezamelijk onzen afkeer aan der gelijke feiten te betuigen. Nu wij groot in getal en bekwaam heid blijken nu we de macht bezitten zouden wij kalm blijven toezien en on ze actie laten verslappen. Neen, kameraden, dat zijn dingen die niet samengaan. Geen macht wordt geboden aan lamlendigheid. Geen grootheid is gevolgd door verval, wan neer de noodige spijzen om die «Macht en Grootheid» te voeden aanwezig zijn. En diebekonen wij niet, wanneer wij onverschillig toezien op wat rond ons gebeurt. Wij moeten niet alleen de ziekte voelen, maar ze ook durven bevechten en voorkomen. Daarom moeten wij .oonen, dat wij de huidige toestanden auryen beknib belen en wanneer het noodig is. tot al les in staat zijn om ze te verbeteren. 1 Mei weze niet alleen een hulde aan den arbeid, maar ook den stempel van 's werkers macht en willen. F. Rimbaut. Een Schoone Vergadering hebben de Textielbewerkers Maandag morgend gehouden, waar gesproken is over den algemeenen toestand van de scnappij vad opuuiwogsu Text.elbewerkers-sters en Breisteis. trein 2718 Aalst Bemissart I toegan- Voornamelijk werd gewezen op de tal- n j.-..r. rïilff» nnvp.Tp.eniffnp. Mp.isiesen .Vlannen Dank aan de tusschenkomst van on zen volksvertegenwoordiger De Bruyn Prosper. komt de Nationale Maat- schappij van Spoorwegen vanaf 4 April, kelijk te stellen aan de arbeiders van Burst en Herzele. Op de lijn Denderleeuw Geeraards- bergen was aan trein 1820 de Stil- stand te Eychem afgeschaft. Onze j vriend De Bruyn komt bericht te ont vangen dat vanaf 1?» Mei bedoelde trein terug zal stilhouden. Onze brave mijnwerkers bekomen dus voldoening. Eveneens werden door onze vriend De Bruyn voetstappen aangewend om 1 trein 2671 aankomende te Dender leeuw om 20.30 uit Geeraardsbergen door de reizigers voor Aalst te laten benuttigen 2) om trein 2994, de eerste werkmans- trein Aalst Brussel ietswat te vervroe gen, om in Brussel aan te komen rond 5,30, ten einde de arbeiders der open bare diensten van Brussel en Vorst op tijds op hun werk te laten komen 3) een betere regeling der werktreinen te bekomen voor Liedekerke, namelijk door stilstand van trein 2996, rond 5,50. 4) om al -de rijtuigen open te laten aan trein, vertrekkende om 18 uur uit Denderleeuw naar Sottegem. Al de reklamaties voor wat de trein regeling betreft, worden in dank aan vaard door Volksvertegenwoordiger De Bruyn Pr. te Denderleeuw. Aalst. Heden Zondag 24 April 1927, om 3 namiddag, Algemecne Vergadering voor de leden van onzen Vrouwenbond in 't lokaal Hand in Hand, Molendries. Dagorde Regeling van het Vijf- en twintig rjaringsfeest van onzen bond. Mededeelingen Grooten Tombola. Gezel Nichels. Volksvertegenwoor diger, zal eene korte rede houden. Wij hopen dat niemand zal nalaten op deze belangrijke algemeene ver gadering aanwezig te zijn. Voor het Bestuur. Leontine Nichels. De jonge Kunstvereeniging Nieuw Leven richt van Zondag 24 April tot en met Zondag 8 Mei e. k. eene Ten toonstelling in van Schilder- en toege paste Kunst, Beeldhouwwerk, Houts nateekeningen, enz. De expositie, die zal gehouden wor den in de Stedelijke Akademie, Onder wijsstraat, op 24, 20 en 28 April en 1 2, 5 en 8 Mei, zal open zijn De Zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 u. De Maan- en Donderdagen van 15 tot 18 u. De toegang is vrij en kosteloos. FANFAREN-MAATSCHAPPIJ H#fcB AAN HASfD Molendries, 11, Aalst. WAARDE GEZELLEN De kameraden welke nog Souchen- boekjes tot steun der Fanfaren Hand aan Hand, in hun bezit hebben, wor den vriendelijk verzocht, zoo spoedig mogelijk deze trachten te verkoopen en de gelden te komen storten, bij Louis Van Der Veken, Secretaris der beide Muziekkorpsen. De muzikanten der Fanfaren Hand j aan Hand, worden vriendelijk verzocht j Zaterdag 23 dezer de repetitie bij te wonen. Het is dringend noodig. j De Schrijver. L. Van Der Veken'. Gevestigd, bij JOZEF COR NAND Varkensmarkt Heden Zondag, om 10 ure 'i morgens vorplicbtende Alge mwer» Vergadering voor al de leden. DAGORDE Bespreking Een Meifeesten HET BESTUUR. rijke onvereenigde Meisjes en Mannen van den buiten, die in de Textielfabrie- I ken en Breiwerkhuizen zijn komen werken, dat een gevaar is waartegen I met alle kracht moet gewerkt worden, om die onvereenigde buitenlieden te doen begrijpen dat zij moeten gesyn- dikeerd zijn. Zooals ieder jaar gebeurd zullen de Textielbewerkers-sters in massa aan de feesten en optochten van den Eersten Mei deelnemen, dat werd duidelijk te kennen gegeven op de vergadering, dat onze mannen en vrouwen van de fabrieken en breiwerkhuizen op post zullen zijn. De nieuwe bijdragen en vergoedin- en was het hoofdpunt van de verga- _ering, de duidelijke uitlegging hier over, werd door allen goed begrepen. Al de leden hebben deze week een cir culair ontvangen, waarin met verschil lende voorbeelden werd bewezen, het groot voordeel dat de leden hebben met de nieuwe bijdragen aan te betalen. Wie onmiddelijk van die voordeelen wil genieten moet NU zijn bijdrage verhoogen. De leden die zouden wach ten. zullen later 6 maanden de nieuwe bijdragen moeten aanbetaald hebben, om de verhoogde vergoedingen te be komen. Ir. bet belang van de leden, wordt door het Bestuur bij de leden aange drongen, om van Maandag den 2 Mei, de nieuwe bijdragen te betalen. Dat hebben de leden op de vergadering goed begrepen, zoo moeten het al de leden doen. Vergaderingen voor de Leden van den Textielbond. TE EREMBODEGEM. Heden Zondag, om 10 uren, in het Volkshuis Hand in Hand Brusselschen steen weg. TE NIEUWERKERKEN. He den Zondag, om 2 1/2 ure namiddag, bij Petrus Adam, Kwalestraat. TE HOFSTADE. - Heden Zon dag. Qm 9 ure, ter herberg van Los Alions, Blekte. Op deze vergaderingen zullen de Secretarissen van den Textielbond het woord voeren. Bij de Bouwwerkers Gezien de overeenkomst getroffen in den Ambtelijken Scheids- en Ver- zoeningsraad, moeten al de Bouwwer kers deze week, de tweede loonsver- hooging van 25 centiemen per uur uit betaald zijn, Bij Borreman Woensdag morgend was er nog geen verandering in de staking van de bee nenbreisters. De Secretaris van onzen Textielbond heeft een nieuw onder houd gevraagd met de heeren van deze firma. Doch, gezien de heer Van de Putte hier niet verblijft, moet er op zijn komst nog gewacht worden, Harde maatregel en goede daad De Filature La Georgie heeft harer oude werklieden bedankt, waar door die menschen zonder werk zijn Doch het Bestuur van het fabriek heeft dezen maatregel verzacht, door aan hun oude werklieden een pensioen toe te kennen van 5 f per dag. Dat is eene goede daad, dat tot voorbeeld kan dienen aan de andere fabrikanten der stad. Voor de slakende sigarenmakers van Geeraardsbergen. 1 Verleden week zijn er aan de poor ten van de fabrieken, door de stakers voor ongeveer IToo FRANKEN sou- chen verkocht. Daarvoor onzen dank I aan de werklieden. De omhalingen zul len verder iedere week of om de 14 dagen nog gedaan worden, volgens de tijds dippen dat de loonen zullen uit betaald worden, wij hopen dat de sta kers (sters) van Geeraardsbergen. door de Aalstersche werklieden voorts en mild zullen ondersteund worden, die zulken harden en langdurigen strijd 1 egen hunne Patroons moeten voeren. Steungelden ingebracht op het bu reel der Vakbonden bij A. bteenhaut, Een lied gezongen en rondgehaald in den Belga lo.oo. Soc. Jonge Wacht 25,00. Twee mannen van Kerkxken 2,00. Georges Nichels 14,00. Jan Lemmens J,25V. d. Meulen P. 5,00. De Neef A. 5,00. Onbekend 2,00. Merkx Louis 5,00. J. B. 8,00. Nichels Alfred 20.00. Soc. Vrouwenbond loo.oo. Lied gezongen en rondgehaald door V. D. Stockt A. 28,50. Lied ge- zon gen in de W. C. Jan Jaurés S,5o. Bal ),5o. Totaal 227,75 fr. F. H. m 5 uren namiddag, grijpt er een met d€ Bijei Reddii Zon< plaats, met den dikken BAL, tusschen de twee sterkste partijën va de Nc verbat Om om een schooner lutte te zien als deze. één dag per jaar heeft die ter eere van den arbeid wordt gevierd. Allen dus Zondag op post. In den vóórmiddag gezellig samen zijn in't lokaal. In den namiddag Optocht door de Straten, met muziek. Alle vrouwen en mannen wezen op post. Bijeenkomst op het Statieplein, om 1/2 uren, aan't Achturenhuis. Na den stoet, in het lokaal bij Beerens Jozef Nieuwstraat, toespraak door Haelterman Cesar. Sottegem zal het arbeidsfeest waar dig vieren. Op post. Op post. 1/2 Al Je coppy voor het blad moet vóór Diasdag avond inge zonden zgn, met het oog op Mei. Woensdag 27 April, om 7 's avonds. Algemeene Vergadering voor ai de leden. Büzondero punten zijn te be sprekeD. uren namiddag, grijpt er een Zate d iet land. Het spel gaat over 15 spelen. Geen enkel balspelliefhebber zal dit jaar de gelegenheid hebbeij'}eteel' Heden Zondag wordt onze burge meester ingehuldigd, velen doen hun best, omdat het feest zoo lukken, zelf degene die hem meest bekampt hebben zullen nu roepen Leve onze Burge meester. Ook de fronters zijn in de weer, het is nu goed te zien dat het eenen hutsepot is dat zij de bevolking blinddoeken en altijd zorgen als het maar in hunne zakken terecht komt. Indien het zoo vooruit gaat blijft on ze gemeente een verachterde, dank aan net slecht bestuur. En die belasting is hier zoo groot dan elders als men nagaat dat er nog meer dan 280 hui zen tekort staan op onze gemeente en op den uitkant geene verlichting. Klachten komen ons toe dat men in het gesticht der oorlogsweezen te Lede aan het werk volk echte hongerloonen betaalt, en hun verplicht 10 uren te werken aan 1,85 fr. per uur. Ook in de bouwerij Jooris daar betaalt men de groote som van 2 fr. per uur. Met zoo een loon te be talen verdedigt met het vlaamsche volk Dat deze werklieden eens elkaar verstaan, zich syndikeeren en de vakbond zal hunne loonen verde digen. Op Eerstr Mei gaan de fascisten van Lede ook den dag van den Arbeid vieren. Uitstap met muziek als protest tegen de be noeming van den burgemeester, dan zal Mussolini te voorschijn komen, en zeggen dat hij van het werkvolk ook moet leven. Ercmbodegem Veel Volk op de kermis. Het weder was zacht, aangenaam echte lentetijd. De jon gens hebben hun zomerliefje nu geko zen. Óch de liefde is zoo schoon, zeg gen de romanschrijvers Het Sport wordt hier in cere gehouden. We hebben reeds meer dan éénen Sport man die van zich deed spreken. Sport is nu eenmaal aan het orde van den dag. Maar de werkersbelangen mogen er niet door verwaarloosd worden. Men vergete niet Heden Zondag de twee belangrijke vergaderingen bij te wonen om 10 ure 's morgens voor de gesyndikeerden van Textiel, en om 5 ure 's namiddags voor de leden van den Propagandaclub. Sottegem Zondag aanstaande is het Een Mei, 't is ons Arbeidersfeest. Het werkende volk van Sottegem doet mede. Het feest omdat het maar Sedert lange jaren wierden er hier met reden klachten geuit nopens den gevaarlijken toestand, welke hier in het bijzonder op de langezijde bestaat. Aal- en mestputten zijn hier maar zon der afsluiting langs den openbaren weg aangelegd. De mannen van hetheden- daagsche bestuur lieten hierover vroe ger ook wel klachten hooren maar nu zou het wel schijnen dat zij vreezen van deze zaak aan te raken. Misschien vermoeden ze dat dit hun eenige stem men zou kunnen ontnemen. Wij houden er aan nogmaals op dit gevaar te wijzen, daar ons dunkens het beter is eerst den put te vullen al vorens het kalf verdronken is. De ongelukken dienen vermeden Allons groen-gelen de schrik schoe nen uitbewijst ten minste door een enkele daad dat er nog een greintje durf bij u t' huis hoort. Jan ziet al. Na Vrij verscb Prai van h< N. kenn ganse vraa£ slotei het 1 een dersc taak edel. Aa opkc deze vrou orga jarer door Oi Over de loonen. Aardig, aardig. Tot nog toe heel geen enkel patroon, katholiek of gToen geel, den moed gehad over deze tie een woord te reppen. Nochtans kn- tikeeren de fronters vooral de... slecht t jat loonen van den ijzerenweg. Wij geven hier een vergelijkingskei Een piocheur van den ijzerenweg Denderleeuw, b. v. 3o jaar oud, 10 jaa^at al dienst, gehuwd met 2 kinderen trelo op dit oogenblik 33,50 fr. per dag q 33,5o fr. 8 4,18 fr. per uur. Hoeveel betaalt de chef der groenenfeest Metserdienders antwoordt 1 2,25 fronst per uur of 1,93 fr. per uur minder^chtl Metsers, hoeveel verdient gij bij die vallei fameuzen democraat? 2,75 fr. per ut tever of 1,43 fr. per uur minder als r.e wej werker van den ijzerweg. Arbeiders, trekt zelf de konclusie. Aan den ijzerweg met socialisten aa t bestuur worden goede loonen betaalt Bij de geel-groenen echte hongei loonen. Hoelang nog Totdat de arbeidei zich zullen los rukken uit de klauwe hunner volk-sfoppers. In 'f Brei fabriek Een echt kaasje waar de haantje vooruit der fronters zich vet mesten, 0 het zweet der kleine meisjes. De loonen zijn er loo 0/0 lager dai in Aalst. Over enkele dagen gaven Socialisten een vergadering voor het personeel. Menheer de meestei gastne stokslager der fronters 4 gaf te kennen dat de vakbondei dien maar alleen dienen om enkelen hu^dag zakken te vullen en dat... al wie ging v°Is1 luisteren er de gevolgen zou vaS0*?^ dragen». i°*.1 Tiens, tiens dat is democratie ojj}.lc zijn averechts Gaat maar voort hee-jL ren fronters uwe handelwijze zal wel'Qtj1 haast daoogen der bedrogen arbeiden van zelf openen. Kleine Kermis vtoi Veel, veel volk geweest. In't acht-maS urenhuis kon er op die twee dagen geentel\ plaatsken verkregen worden. °iee Iedereen komt er ne smakelijken ®,-; socialist drinken, en zingt uit vollté borst de liederen voor Een Mei. Dezer Zondag alleman terug op post. Een Mei Wie nog geen roode vlag heeft kom er seffens een koopen in 't achturen huis. Goed en goedkoop. Er moetei er dees maal minstens 100 wapperen Geen enkel socialist blijve aan zijl plicht te kort. Feestwijzer voor Een Mei Al de huizen bevlaggen en versieren Om 3 1/2 u. optocht met muziek ove Leeuwbrug. Langestraat, Kouter Lichtenhoek en Huyssegem. Om 6 u. prachtig feest in ons lokaal met medewerking van 't Muziek Tooneelbond. Op algemeene aanvraag, opvoerinj van het puike blijspel, in 3 bedrijven. Tante Jutta uit Calcutta. Tijdens de tusschenpoos Aanspraak door door Gezel PROS PER DE BRUYN. Voor de stakers te Geeraardsbergen Lange Sooi zingt, en er wordt rond gehaald 41,30 fr. De Trover Julia springt ook in de bres 10,50 fr. Van harte dank. Over de Markt 't Schijnt dat onze bedrogen volks foppers nu een markt gaan oprichtei te... Liedekerke. Van als groene d.d niet meer met zijn sluierken ma; zwieren wordt er overal gezegd dat hl nog liever naar Liedekerke gaat wonen to Goede chance jongen, en de win< on geli D het den lanc Vre V ten h ?P8 E bon zoo ma sta; var ove het we tro mc tui all' VOI on: ve: no van achter. Onze Ziekenbond. telt reeds 660 leden. Dees weel huisbezoek op Leeuwbrug. We willei einde 't jaar 1000 leden tellen. Iedereei helpe er aan meê. kii

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2