HEDEN ZONDAG Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Ipgemarcheerd in dichte drommen, ter Eere van den Reus Arbeid Tegen de Reaktie Voor het Socialisme EEN MEI 1927 i'rijs per nummer 25 centiemen 1 Arbeidsfeest V redes betooging S MEI-DOORN Wat de Oorlog ons brengt Jaar i\° 18 1 Mei 1927. EN VRIJHEID Wij keeren tot de slavernij, nooitmeerterug! Wij zullen onze rechten verdedigen. Een Mei is gewijd aan de verheerlijking van den Arbeid. Het socialisme wil den Arbeid vrij, en niet meer aanzien als een vloek, wegende op de Menschheid, maar als een Plicht voor elaeen, en verschaffende aan eenieder het noodige voor een waarlijk menscheltjk be staan. In 1889 te Parijs werd in een congres be sloten jaarlijks een internationale betoo ging te houden ter eere van den Arbei 1. Deze gedachte tot het inrichten dezer betoo ging in alle landen, was het gevolg van de strijd, dewelke overal door de geor ganiseerde arbeiders gevoerd werd voor don Achturen Arbeidsdag. De grootste beteekenis in het begin van de Een Mei betoogingen was dus kracht bij zetten aan den eisch van de Acht-uren. Sedert dien zyn er over de wereld reeds vele werklieden, die de weldaden van den Achturigen-Arbeidsdag genieten, dank aan den ooverpoosden strijd der werkorsorga- nisatiën. Nog moeton de arbeiders door het inrich ten van betoogingf n op Een-Mei, do groote beteekenis van de Acht uren doen uitschij nen, want nog te veel arbeiders zijn er in vorschillende landen, voor wie de Arbeids dag nog niet beperkt is en de willekeurige uitbuiting zijn onderworpen. Door het inrichten van feesten opEen-Mei geven de arbeiders het bowijs dat do drie Achten voor do werkende klasse beteeke- nen, niet enkel bet genoegen van minder te moeton zwoegen, maar bijzonderlijk de vrije tijd, om de gelegenheid te hebben zich aan do studie te wijden, zich in de kunst te oefenon, en onze klasse voor te bereiden, om in staat te zyn. een schoo- nere, betere, rechtvaardigere maatschappij te stichten. Een-Mei beteekent voor de Arbeiders de wilsuiting van volledige ontvoogding, door eigen verheffing bijmiddel hunner organi- satiën Syndikaten, Coöperatieven en niet het minst onze kringen van geestelijke op voeding. Als de Arbeid over de wereld regeeren zal dan zal ook de ware Vrede heerschen, dan zullen de volkeren niet meer tegen el kander opgejaagd worden, om de belangen van zekere groepen kapitaalbezitters. Op Een-Mei zal overal die Vredeswil van het proletariaat weerklinken, en moeton de arbeiders op dezen plecbtigen dag, onder elkander spreken over de toenadering der volkeren, en meêhelpen om in plaats van haat, liefde te doen ontstaan voor de men- schen, die leven door grenzen van elkander gescheiden. Als op dit oogenblik het oorlogsgevaar nog dreigend is, en in de toekomst de Menschheid nog treffen kan, is het omdat de Socialistische Internationale nog niet machtig genoeg is om dit gevaar af te wee- ren. In alle landen verklaren de regeerders de oorlog te verafschuwen, maar gaan voort er zich toe voor te bereiden, en met middelen, om een toekomstige oorlog nog gruwelijker en meer verwoestend te maken dan de vorige. Het is droef te bestatigen hoe moeilijk het is om tusschen de regeeringen der verschil lende landen oen overeenkomst tot ontwa pening te verkrijgen. Eens de Arbeiders der verschillende lan den bewust van hunne macht, door zich meester te maken der regeeringen door de macht hunner organisatiën, door eenheid in het streven, zal het oorlogsgevaar kun nen vermeden worden. Eon Mei is een dag den Arbeid ter eere. en een betooging van het proletariaat voor den Wereldvrede. G. DE NAUW. jiuvfiUM* CrJ vwa Atitfl K' Arbeiders optegen Oorlog voor Vrede De Arbeider kan alles verliezen zyn werk, zyn dak, zijn brood. Maar als hij het Socialisme gevonden heeft, is hij rijker dan wie ook ter wereld. De bewuste arbeider weet niet van rusten Zelfs als hij op Een Mei vrijaf neemt, dan is het om eerste recht te kunnen strijden. De knoppen zwellen voor 't, de takken loopen uit, in de natuur zooals in de maatschappijStraks staat heel de wereld in bloei. Het wereldleger van den arbeid is sterker dan alle legers der macht hebbers te saam. Want Wetenschap en Ideaal zijn niet te treffen met kruid en lood. Wij hebben geen geld, wij hebben geen goed. Maar wij hebben wat meer is dan dat wij hebben de toekomst. Als op één dag millioenen menschen van verschillende nationaliteiten hetzelfde denken, hetzelfde hopen, hetzelfde eischen, is de eenheid der Menschheid dan nog een flauw ideaal Oorlog... Dat woord klinkt zoo wreed, zoo hartverscheurend, dat elke mensch bij de eerste gedachte er van heuvert. Oorlog... Oh !zoo afschuwend als men er aan herinnert, en hot gaat wel soms de gedachte van klaarziende menschen te bo ven, dat daaraan nog kan gedacht worden.. Oorlog, brengt ons als 't ware vaneen ge reten menschenlichamen, en dezo die aan het Front hebben gestaan, kunnen U ge rust zeggen dat er tijdens den oorlog, heel dikwijls, mannon in elkaar zijn gedrukt, in tweeën gezaagd, of het boven van het onderlichaam gescheiden, in reepen gesple ten door een gewone granaat, uiteenge reten buiken en als met een hooivork uit elkaar gestrooid, hoelo schedels als door een mokerslag in de longen gedrongen of op de plaats van het hoofd enkel nog een stuk hals, waaruit een bessensap van her senen druipt. Hozoo vreeselyk, zoo dierlijk, dat het niet te raden is Zijn er aan het Front, tijdens de oorlog van 1914-1918 geen oogenblikken geweest, dat al het hout weggemaaid werd als ko ren, dat alle schuilplaatsen onder vuur worden genomen en opengescheurd, zelfs door drie lagen zakken heen de wegen als 't waro in de lucht gezweept, en lange hob belige verbroken stoeten met verbrijzelde kanonnen, met in elkaar godrongen lyken, als met de schop opeengehoopt. Zag men er niet honderde jeugdige kerels tegelijk val len, en voor wat of voor wie Zag inen in 't volle gevecht niet met tion- tallen, ja zelfs met honderdtallen, de sol daten al draaiende de lucht in vliegen, wel vijftig meters hoog, terwijl kleeder stukken, waaraan vleesch «n bloed kleefde vast bleven haken in de «trompen der aan- stukken geschoten boomen? Zagen onze Helden niet soms van die 380*'* in een huis terecht komen, twee of drie verdiopendoorbooren en er beneden ontplof fen, dateropeen oogwenk van het huis niets moor te bespeuren was dan een puinhoop? Dat is OORLOG... Dat huldigt het hui dige kapitalisme nog steeds. En aan dat gruwelijke spook blijven de massa wroeters nog steeds onverschillig!!... Dat grenst aan het ongelooflijke De Oorlog... brengt U een veld, zoo ver alsuweoogon dragen kunnen. Immer doo- den. ..pas gevallen lijken... schelle kreten, der sneuvelende menschen, stygeu op in het wereldruim. Maar, baten niets, omdat onmedoogend moordendlood hen beeft ge troffen. Als men daaraan herinnert, zoo elke mensch, waardig van dezen naam, met een echte wrok in't harte zyn wil TEGEN DEN OORLOG EN VOOR VREDE moeten laten kennen. De oorlog I9I4-I9I8 was de laatste aller oorlogen !?...zoo beweerde de opgezweepte bugorspers, 011 militaristische chauvinisti sche belhamels der reaktie. En heden zien. wy opnieuw, dat er oorlog woedt over de menschheid, dat er duizendeen duizonde onschuldige menschonlevons verloren gaan, terwilledor bloeddorstige militaristen Zoolang hot wereldproletariaat niet eens gezind ten strijde trekt, om het kapita lisme en 't militarisme tot in den grond uit te roeien, zal de menschheid met die ver derfelijke plaag bestoet zyn. Hot Socialismo voort dagelijks haren heldenstrijd, om eens oen ware en besten dige Vrede aan do menschheid to kunnen schenken, en als allo handen- en geestes- arbeiders malkaar zullen gevonden hebben, om in een eensluiteado kampagne op te treden tegen de reaktionnairo kapitalistische bende, dan en dan alléén is er middel om do oorlog voor eeuwig onmogelijk te maken. Heden Zondag 1 Mei, geven wij lucht aan onzen onverbiddolijken en eens triomfee renden wil OORLOG AAN DEN OORLOG LEVE HET ALLKS OPHOUWEN!) SOCIA LISME A. BERGIIMAN

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1