Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Als de Vos de Passie Preekt Boerkens Wacht uw Ganzen HEER MOYERSOEN Mijn Hoekje 2ie Jaar N° 20. Prils per nummer 25 centiemen 15 Mei 1927. l)e Volkerenbond M. Jozef De Blieck is niet meer. OPEN BRIEF AAlff DEN BURGEMEESTER TE AALST INHULDIGINGSFEESTEN Naar Geeraardsbergeu. Wie het SOCIALISME steunt, bewijst dat zij voor de rechtvaar digheid zijn. Do Heer ReDkin, de groote advo- kaat van den benzolfabrikant, tracht voor't oogenblik do eerste viool te spelen bij de Katholieken. Hij heeft maar een verzuchting de eenheid herstellen in de eens zoo machtige bewaardersparty. Om tot dat doel te geraken is hij van oordeel dat er toegevingen hoe ven gedaan te worden aan deze ele menten, die voor 't oogenblik het meest in de rangen woelen de Fla minganten en de Kristene Demokra- ten. Maar... er is ne maar I Groote Ka tholieke biaden, als «La Métropole» en Le Rappel» vallen er bovenarms op en willen weten welke toegevin gen er door de grootsprekers en ta felspringers van de oude rechterzij de zullen gedaan worden, alvorens er kan gedacht worden met hen de eenheid te herstellen. Moeilijk vraagstuk voorwaar 1 Tot vóór den oorlog waren al de Katho lieken vanaf de meetingsparty, over de behoudsgezinden heen, tot de Christene demokraten innig veree- nigd door hun gemeenschappelijk ideaal de godsdienst Maar hunne liefde voor den godsdienst is erg verflauwd. Dien band isnietsterk ge noeg meer. Er dient wat anders ge zocht. Naden wereldkrijg, om te ont snappen aan het immer wassende socialisme den eeuwigen men- schenschrik der bewaarders gin gen ze aan standenorganisatie doen. Werklieden, kleine burgers, neriog- doenders, de burgerij, zouden elk afzonderlijk hun belangen beharti gen. kn dan, als 'tuur van gevaar zou dreigen, zou nogmaals den gods dienst er worden bij geslingerd om de verloren schapen by te halen. De Heer Renkin heeft navolgers gevonden. De Heer Poulet zelf, die nochtacs aan den lijve gevoeld heeft wat het hem heeft gekost een beetje aan echte democratie te doen, springt in de bres. En natuurlijk ook de Heer Heyman, de leider der Chri stene Democraten, de eeuwige kan didaat Minister, die maar altyd een blauwtje oploopt. Allemaal verloren moeite. De klassebelangen zijn sterker dan al het overige. De tegenstellingen worden met den dag grooter en de dag breekt weldra aan dat de Kri stene wroeters die, als wij, er naar sturen de vruchten van hunnen ar beid te plukken, zich voor altijd zul len losrukken van de Kristene kapi taalbezitters dien, om hunne geld dorst te laven, de arbeiders tot in het merg der beenderen zouden uit zuigen. De Heer Renkin zet zijn pogingen met onverdroten ijver voort. Hij is onvermoeibaar. Nu eens spreekt hij te Brussel, dan te Marche, dan te Denderm jnde fay schrijft artikel op artikel, iu de wandelgangen der Ka- m°r is hy steeds op jacht en als de Katholieke groep vergadert, klinkt zyn stem bovenop. Het mag niet langer dat de Ka tholieken het spektakel blijven ge ven van verdeeldheid Zij moeten evenals de socialisten (welke hulde wordt er ons hier gebracht!) blok vormen en altijd en in alles 'n zelfde stemming uitbrengen Maar zulke houding vergt offers Wie zullen er als slachtoffer vallen op het altaar der eenheid der Katho lieke party Het zullen de boerkens zyn. De boerkens zyn brave deugdzame lieden en die zullen zich nogmaals bij den neus laten leiden. Of het zal lukken De Kamer komt de bespreking der pachtwet te eindigen. Het is een vin nige strijd geweest van de sociali sten tegen de grondbezitters. Onze boerkens bekomen de zoo lang verbeide hervorming land pacht voor 9 jaar verplichte opzeg van 2 jaren terugbetaling aan den nachter van de meerwaarde aan het land gegeven door den arbeid en de mest. De wet is er door in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De Katholieken hebben in blok tegen alle hervormingen gestemd. Vooral de duur der pacht lag hun zwaar op de maag. Voorde eindstemming vergaderde nogmaals de Katholieke groep Vol gens een relaas dat de «Gazet van Antwerpen er over gaf, zouden verscheidene Kamerleden bereid ge weest zijn een gunstige stemming uit te brengen, maar.... in naam der eenheid mocht zulks niet. Boerkens onthoudt het. Onthoudt vooral dat nu de wet er door is in de Kamer, ze ook nog moet gestemd worden in den Senaat. De Katholieken zweeren bij hoog en laag dat ze alles zullen doen om zulks te verhinderen. De socialisten zullen op post zyn. Het socialisme heeft de werkers der nijverheid bevrydt het socialisme zal ook de wroeters van den land bouw redden. Eq dan begroeten we reeds den heugely ken dag waarop de arbeiders van de mijn, van ijzer en staal, van schup on truweel, van land en zee, in gemeenzaam akkoord de roo- de vlag zullen heischen als symbool der vrijmaking hunner broeders van den landbouw. PR. DE BRUYN. is geroepen om het edelste werk te verrichten, nu alle geschillen die heer- schen met de landen op te lossen, dus de oorlogen te vermijden. Rusland het land der communisten wil daar niet van weten, alhoewel de communisten beweren, tegen alle oor logen te zijn. Het recht van den sterkste, moet geknakt worden, door de samenspan ning van de zwakken, en daarom is het noodig dat alle landen deel maken van den Volkerenbond. De Volkerenbond zal goed werk kunnen verrichten, als het volk wil. Het heeft zich enkel democratisch te doen regeeren, dan zendt het demo cratische afgevaardigden van den Volkerenbond, en dan neemt men er democratische besluiten. De Volkerenbond zal dus zijn, dat wat de Volkeren willen, en gezien het werkende volk in alle landen de overgroote .meerderheid is, het zijn wil opdringen als het eendrachtig is er zich niet laat verdeelen. 't Is jammer dat de communisten zulks een slechten rol spelen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is den Heer Do Blieck, Senateur voor de Arrondissementen Aalst-Audenaerde ©verleden. Den zelfden dag was hij te huis ge komen van eene reis uit Italië eu voelde zich ODgesteld, h^doch de dokter zag niet het minste gevaar en stelde zyne echtgenoot© en fami lie gerust. Rond één uur des nachts is de ziekte verergerd hy leed aan keelpijn en is onmiddelyk gestorven. M. De Blieck is geboren te Leb- beke den 13 September 1866 en be hoorde tot do liberale partij. Hij was niet een dier verstokte doctrinairs, doch bezat breede poli tieke tredachten en door zijn bemid deling is in Aalst voor do ge meenteverkiezingen menigmaal kar tel gemaakt met ons socialisten, en voor het Arrondissement eveneens op wetgevend gebied. M. De Blieck kondoorzijn rijkdom vele arme menschen helpen en inte- genstelling met zoovele anderen, is Alle belgen zyn gelijk voor de wet staat ergens geschreven en me dunkt als burgemeester van eene stad ge zoudt toch ten minste, ook alle belgen geljjk dienen te be handelen. Ge levert me 't bewijs te handelen met twee maten en twee gewichten. Inderdaad, g' bebt me schriftelijk laten weten, dat ge het niet toelaat, dat er op den openbaron weg, onder- steunings souchen verkocht zouden worden, ten voordeele van de zeven honderd stakende sigarenmakers van Geeraadsbergen die om hun loon te verdedigen, reeds twintig weken in staking zijn. IntegendeeL hebt ge schriftelijk toelating gegeven aan kloosterzusters, om openbare omhalingen te doen in onze stad, tot het herbouwen van een klooster. En die twee maten en twee ge wichten gebruikt ge op een en hetzelfde oogenblik Voor zevenhonderd menschen die den moed hebben zich te stellen tegen hun patroons, om te eisehen het loon, dat elders in hunne nijverheid wordt betaald, daarvoor mag de Aalsterscho bevolking de gelegen heid niet geschonken worden om op den openbaren weg zyn penning te storten, om de vrouwen en kin dereu een stuk brood te bezorgen Ge wilt er dus fier op zyn, den naam van uithongenaar te ver werven Welnu heer burgemeester, wan neer gij pariijdig genoeg zyt, om ^au de nonnen toe te laten, wat gy aan do verdedigers van hun loon weigert, dan spreekt het van zelf, dat wij u het genosgen niet zullen laten smakeo, dat het Aalstersche volk, dat zóó solidair is met zyne stakende broeders en zusters van Georaardsl^ergen zyn penning niet kan storten, en zuilen wij alle mid- f delen gebruiken om le voorkomen j wat gy als uithongeraar beoogt, j De zeven Socialistische gemeenteraadsleden van Aalst zullen ondersteunings souchen ver- koopen ondanks uw verbod. Zy zullen er voor zorgen dat de vrouwen en de kinderen een stukje brood meer ontvangeD, en wenscht ge hen, hierom moeiëlykheden to berokkenen, door misbruik tema ken van uwe macht, hetzij zoo, maar de straf die zij zouden kunnen oploopen zal hen niet o^teeren, integendeel, zij zal dezen treffen die als uithongeraar den vloek van do werkende klasse op zich zal getrok ken hebben. Aan het volk van Aalst zeggen we M. Moyersoen, wil de knecht zyn van de heeron fabrikanten. Hij helpt hen Helpt gij uwe werkbroeders van Geeraardsberger), koopt ondersteu nings souchen, iederen frank die ge stort is een stukje brood voor de vrouwen en kinderen en tevens een kaakslag in het venijnig wezen van den uithongeraar Moyersoen, die in kiezingstyd in de workerswiiken uwe stem komt bedelen, uw vriend wil wezen, om u daarna gekoord en gebonden te leveren aan de uit buitersbende, aan de Kapitalisten. Steunen moet het ordewoord zyn vanwege onze Aalstersche be volking. Nichels. Schepen. N. B. Dezen open brief was gezet, toen ik de zaak iD 't Schepencollege heb gebracht en M. Moyersoen be loofd heeft, ons hetzelfde toe. te staan wat hy aan de vroemde non nen had toegelaten, 't is te zeggen ten huize te gaan. Zulksisons natuurlijk een paarden- werk onleggen, want wekelijks de huizen a'loopen, om den steuu onzer Geeraardsbergsche strijders af te ha len is geen klein bier. 't Blijft te zien, wat onzen groep gemeenteraadsleden nu zal beslissen wat er te doen is om den steun te organiseeren. Nichels. hij hieraan niet te kort gebleven, zulks kan schrijver met zekerheid getuigen. Do kunstliefhebbers vonden in hem insgelijks een goeden steun. M. Do Blieck sterft op 60 jarigen ouderdom, dan wanneer hij nog zoo veel goeds kon verrichten. M. De Blieck wierd op 12 Januari i9o4, als Gemeenteraadslid gekozen, en op 2 Juni 1912 tot S mateur. Recht en Vrijheid biedt aan de i achtbare familie De Blieck, hare in- nigo deelneming in h»t onherstel- i baar verlies dat haar komt te tref- j fen. I Na den wapenstilstand heeft hy zich niet meer voorgesteld als ge meenteraadslid. en zijn mandaat als Senateur is telkenmale vernieuwd geworden. j M. Van de Wiele van Rons© zal hem opvolgen in den Senaat. A. N. 1 Over G«nève Partijgenoot de Brouckèr© is als Belgisch afgevaardigde naar de ont wapeningsconferentie van Genève geweest. Nu hij terug is, herneemt do Brouckère zijn betrekking als redakteur van Le Peuple Omdat hy nu schrijft over de koDferentie voor ontwapening, vrageD zekere burgersbladen met wat recht hij dat doet, vermits hij door de regeering naar G-mève gezonden is. Meenen die lummels, dat de Brou ckère zyn overtuiging verkocht heeft voor een afvaardiging naar Genève Hoe meer hij spreekt en schrijft over ontwapening, hoe beter. Als er oen zaak is, waarover niet mag gezwe- gen worden, is het wel deze van het bestendig oorlogsgevaar. t ter (ieleKeiilteiri der Inhuldiging van «len Kooilen Burgemeester van <ieeraar«lHl»ergen 's Morgens om lo 1/2 ure. Plechtige ontvangst ten stadhuize, alleen zijn uitgenoodigd de leden der openbare besturen, het onderwijzend persooneel, weeskinderen enz. 's Namiddags, Groote Partij feesten. Om 2 '12 ure. op de Markt, Vorming van den Feeststoet, met deelname der muzicken van Aalst, Ninove, Dender leeuw, Lessen enz. De Stoet zal in de volgende orde ge vormd worden. Begin Vesten. De fanfare Hand aan Hand met de partijgenooten en delegatie's. De fanfare van Ninove, met kartels en deelnemers van Ninove. De fanfare van Denderleeuw met vlaggen en kartels van Denderleeuw. De harmonie van Lessen, met dele gatie's en vlaggen. De maatschappij De Lustige Vrien den», oniniddelijk daar achter de Pro- pagandacluts vanOnkerzele, Schendel- beke, Deftinge, Nederboulaere en Overboulaere. De fanfare Verbroedering de Vlaggen van Geeraardsbergen. Achter de Vlaggen, de gekozenen van het Arrondissement, de Gemeenteraads leden, het Midden-Komiteit en het Federaal Bestuur. Daarna de Partij groepeeringen van Geeraardsbergen Na de Stoet in het Volkshuis, Groote Feestvergadering. Vier kleine kinders, man en vrouw is zes, en in dezen duren tjjd met één preêken moet leven, 't wil wat zeggen I Zoo zu'n er vele, zeer vele ge- zinnen, en 'k zou er niet van spre ken, ware het niet, dat er in dit gezin, wat bezonders is. De vader is socialist, en zijn zoontje gaat naar eene aange- nomene School. In Aalst is zulks nu niet heel verwonderlijk, want voor eene stad van meer dan 36 duizend inwoners, hebben we dank een klerikaal gemeentebe stuur van minstens 50jaar, twee en een halve gemeentescholen, tegen twaalf Vrije aangenomene scholeD. Zulks bewijst hoe zeer ons katholiek bestuur, altijd het officieel onderwijs genegen is ge weest, en dat er voor ons volk niet veel keus in de school be staat. De vader zegde me onlangs, dat zijn zoontje heel goed leert, maar 't is bijna niet om te geloo- ven, hoe erg dit kind is gekant tegenover de socialisten. Men moet in de school een he- vigen haat kweeken tegen de socialisten, of het is anders niet mogelijk, voegde bij erbij. 'k Ben reeds verplicht geweest, hem te vertellen, welk leven de worklicden vóór den oorlog had den, hoeveel uren ze moesten werken en alhoewel ons huisge zin een lastig gezin is, omdat ik alleen, den blok voor 't gat moet slijpen, hoeveel beter het we nu hebben, als we het vóór den oor log zouden hebben gehad. Ik heb hem erop gewezen, dat ik op het werk ben vanaf negen jarigen ouderdom, terwijl hjj tot zijn 14® jaar, zal naar 't school kunnen gaan. Ja, ik kan het u niet zeggen, welke moeite ik heb, om hem te doen begrijpen, dat zo hem op een dwaalspoor heb- ben gebracht, voor wat den Socialen strijd betreft. Begrijpt ge vriend lezer, waar om de dompers zoo erg aan 't Vrij onderwijs houden Daar kneden ze de geesten der kinderen naar hun zin, en wor den ze opgevoed, om later als ware slaven der kapitalisten te kunnen dienen. Ja, ja, op dit gebied is er nog veel te doen, en zulks zal niet alleenlijk in Aalst het geval zijn, maar een beetje veel, gansch Vlaanderen door. Voor de officieéle school is er nog een harden strijd te voeren. FRIEDERIK. Huldebetoon aan onze BURGE MEESTER, toespraken door Minister ANSEELE, Volksvertegenwoordigers NICHELS en DE BRUYNE, Schepen Jules Bauwens en andere. Alleen na de ontbinding van den Stoet, zal de Feestzaal geopend wor den bij te groote toevloed van toehoor ders, zal er ook in de Turnzaal gespro ken worden. Alle partijgenooten bevlaggen hunne huizen. j De Partijgenooten uit Aalst, ver trekken om I2|05 ure namiddag, en keeren terug uit Geeraardsbergen, om 19,44 ure 's avonds.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1